B H K| M N 0 TENTOONSTELLING VAN KINDERTEKENINGEN IN HET KADER VAN HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE O.L. VROUWPAROCHIE MIJLBEEK Geknipt Tussen haakjes deze tentoonstelling beter te begrijpen. Wij kunnen de evolu tieperioden van de kinderteke ning als volgt voorstellen: 1. De krabbelperiode van één tot drie-vier jaar. 2. De periode van de ideografie tot omtrent zeven jaar. Hier tekent het kind wat prijsje konden geven: dan was Kosi failliet! Maar laat u daarom niet ontmoedigen. Het zijn niet altijd de prijswinnaars die slagen in het leven! Wees vooral blij en gelukkig dat hier zoveel grote mensen uw werk komen bewonderen. Het is een Ter gelegenheid van de feesten rond het 75-jarig bestaan van de O.L. Vrouwkerk te Mijlbeek, werden er heel wat aktiviteiten georganiseerd. Eén hiervan was de tekenwedstrijd voor de jeugd en kreeg als tema «mijn parochie». Honderden tekeningen stroomden binnen en op vrijdag 28 april werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De festiviteit werd geopend met een toespraak gehouden door Etienne Verlee, voorzitter van de inrichtende vereniging Kosi (kuituur, ontspanning, sport en inspraak) van Mijlbeek. Hij heette de aanwezigen, in naam van Kosi, van harte welkom. Hij meende te moeten vermelden dat een zo talrijke opkomst veel plezier doet aan de Inrichters. De zo ruime belangstelling van ouders, familieleden en kennissen moet voor de jonge deelnemers toch een hele gebeurtenis zijn. Het genomen initiatief kreeg voldoende belangstelling er hangen nog tot woensdag 10 mei 650 tekeningen, waarvan de kwaliteit, rekeninp houdend met de moeilijkheidsgraad van het onderwerp, zeer goed kan genoemd worden. HEB STEEDS BIJ DE HAND uw n V W VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN het weet en niet wat het ziet. 3. De periode van de fysiografie tot ongeveer elf jaar. Dan krijgt het kind het onluikend gevoel voor lijn en vorm. Het wil realistisch Werken maar het ondervindt zijn tekort aan technische vaardig heid. 4. De periode van het waarnemingsbeeld, tot ongeveer dertien jaar. In deze periode eer voor u dat ge hier in 't Apostelen kunt tentoon stellen, zoals vele grote kunstenaars. Aan de. laureaten wensen wij hartelijk proficiat! Doe zo voort! Jullie tekenvaardigheid zal je in hetléven dikwijls van pas komen^rtiisschien in je beroep of als eeiVgezonde oplossing voor je vrijetijifeprobleem. Zelfs grote .{An. Irca tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver- Kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46. Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber. Latex, Staalveren. Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. 'RONDT SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuildaken. voortenten, autogarnieringen en zonne- ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M De Backer. Kon. Albertstraat 75. Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem. Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bi| Herman Michem. Potiaulaan 16, St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. INTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAM0FLEX. Kasteeldreef 45 en Nieuwstraat 28 9310 Lefle- Centrum Vakkundige plaatsing van vasttapijt, vensterdekoratie, ploeg stollen, behangwerken. 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij camping. Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 0M, LEEN GERUST 053-21.sai6 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12. Haaltert EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Molendnes 3. AALST IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen Langestraat 116. 9300 Aalst. VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardi- sette, tergal enz... Zonneblinden, Luxaflex, Louverdrape, vouw deuren. modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dal door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. IUAND0 052-21.40.60 r om de reeks moeili|ke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid. quo. quando. quomodo. enz: wie. wat. waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep 0e Cuuper. C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van atle stoflen (zelfs per Moorselbaan 556, Aalst y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergeli|king. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een lijn resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep De Cuyper. V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 njden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen. I iaar waarborg. Gratis onderhoud. Pri|zen vanaf 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar. - A "m Bekroonde kindertekeningen van de van O.L. Vrouw Mijlbeek (JM) Dit sukses is in de eerste plaats te danken aan de inzet van de leerlingen, maar ook de direk- tiesen leerkrachten hebben door hun voorbeeldige medewerking bijgedragen tot het welslagen van deze tentoonstelling. De voorzitter vervolgde: Het zal u misschien verwonderen dat de hoofdprijzen uitsluitend uit geld bestaan. We wilden echter niet het risico lopen een geschenk aan te bieden waar de deelne mers weinig waarde aan hechten of iets te geven dat ze eventueel reeds bezitten. Met de nu toegepaste formule kunnen de winnaars het geld naar eigen behoefte al of niet in overleg met de ouders, besteden aan dingen die zij voor zichzelf het meest nuttig achten. Wij zijn dan ook van mening dat ze er op die manier het meeste plezier kun nen aan beleven. De jury was samengesteld uit de heer Frans De Koninck, die fungeerde als voorzitter. Juffrouw Slagmolen en mijnheer Bauwens. Ik meen te mogen zeggen, aldus de heer Verlee. dat deze personen de werken op een objectieve en deskundige manier hebben be oordeeld en hun moeilijke taak op een gewetensvolle manier hebben aangepakt. De voorzitter van de jury kreeg daarop de gelegenheid een woordje te zeggen. Hij vertelde graag ingegaan te zijn op de vraag van zijn goede vrienden van Kosi om op de opening van de tentoonstelling van kinderte keningen een inleidend woordje te houden. Frans De Koninck betoogde verder: Ik zal proberen kort te zijn omdat iedereen hier vast en zeker gekomen is om de prachtige werkjes van de kinde ren te bewonderen, en geloof me...het loont de moeite! Het was dan ook voor de jury geen gemakkelijke taak om hier een keuze te doen uit de 656 werken. Wij hebben getracht als volwassenen binnen te dringen in het eigen leven van al die kinderen en geprobeerd ons af te vragen wat er in die kleuter of brugklasleerling is omgegaan om tot deze resultaten te komen. Wij zijn afgedaald tot het kinderniveau en hebben de werkjes beoordeeld, niet alleen naar de vorm en de estetische waarde, maar ook volgens de inhoudsweergave. de gedachten die er in vervat liggen, de geestigheid, de persoonlijkheid, de logische gang, de aktie, de .atmosfeer en het gevoel. Graag geef ik hierbij een toelichting: Bij het begin van deze eeuw. werden verschillende onderzoe ken ingesteld die tot doel hadden, enerzijds de psycholo gische ondergrond van de teken- akt te verklaren en anderszijds de evolutie van de kinderlijke ekspressie na te gaan. Ik wens u dit niet allemaal uiteen te zetten want dat zou ons te ver leiden. Ik wens u enkel de resultaten te vernoemen. Zij zullen u helpen vedstrijd ingericht ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de kerk groeit de zin voor het realisme samen met zijn ontwikkeling. Wanneer u straks de tentoon stelling doorloopt, zal u deze verschillende perioden zeer vlug kunnen onderscheiden! Het zal u waarschijnlijk opvallen dat. naarmate het kind ouder wordt de tekeningen minder kleurrijk worden en aan spontaneïteit ver minderen. leder kinderpsycho loog is bekend met de tekenkri- sis die rond het vierde leerjaar ontstaat, waar de kinderen het enigszins kinderachtig vinden zich als vroeger door zulke tekeningen te uiten. De terugge trokkenheid en het gemis aan zelfvertrouwen veroorzaken dat het kind veel minder gaat tekenen en zich vastklampt aan het gemakkelijk natekenen van personen uit stripverhalen. Van nature uit raakt de massa nooit uit het slop van deze krisis, als de vormgeving haar in de steek laat. Enkel begaafde en opgeleide mensen komen dit te boven. In scholen met flauwe tckeninteressekan men moeilijk de vrije tekeningen van een zesde leerjaar onderscheiden van deze van een derde leerjaar. Het moet mij even van het hart. zegt de heer De Koninck. ik vind het jammer voor het kind. dat wij van de schoolinspektie te horen krijgen dat er nu nog klassen zijn waar weinig of niets aan de plastische opvoeding gedaan wordt. Deze mensen ontnemen aan de be trokken kinderen een van de mooiste belevenissen: hun eigen ik leren ontdekken. Graag wend ik mij nu tot de aanwezige kinderen. Meisjes en jongens, dit is uw tentoonstelling en jullie mogen er fier op zijn! Jullie hebben allen zeer flink gewerkt en ik moet niet vragen of jullie er plezier aan beleefd hebben! Daar twijfel ik niet aan! Welk kind tekent nu niet graag. Maar de juryleden vinden het wel jammer dat ze niet iedereen een figuren vinden na hun zware dagtaak een ontlastende aflei ding en ontspanning in het tekenen en het schilderen. Beste ouders, steun uw kinderen in deze tekenakt is zo een vrijetijds- besteding voor onze jeugd geen betere oplossing dan straatge loop. café-, dancing- of bios- koopbezoek? Dames en Heren, graag felici teer ik Kosi voor dit prachtig initiatief. Als besluit zou ik voor al deze jongens en meisjes die zo flink getekend hebben, een hartelijk een welgemeend ap plaus vragen. Zij verdienen het! Na een langdurig applaus van de aanwezigen, kon overgegaan worden tot de plechtige prijsuit reiking. De prijzen waren inge deeld in kleuters en per graad van lager onderwijs. De meeste kleuters lagen reeds te bed, want zij bleken afwezig op het gebeuren. Andere kinderen gin gen met rode kaken hun prijs afhalen maar keerden vereerd en gelukkig terug bij hun ouders. Bij de kleuters werden volgende Zachtjesaan begint weerde grote zomerslaap van de jeugdvereni gingen. Vlijtige eekhoorntjes in jeugdhuizen plannen de laatste eikels op het programma en zitten nu reeds in gedachten aan de Costa Brava. Dan zijn er ook de studerende marmotjes. En de schildpadden die het nieuwe jaarprogramma zachtjesaan begin nen voor te bereiden. Nog maar mei is het, maar ons kalendertje begint in omvang al sterk in te krimpen. De meiboom is geplant, de blokdozen worden boven gehaald, de werkende jongeren laten nog een tijdje zien wat ze kunnen en hokus-pokus- tunneltje in juli met muziek van vakantie-dream-express. Wij worden er zowaar weemoedig van, oog in oog met de wisselingen der seizoenen. Maar eer het zover is, gebeurt er dan toch nog altijd een en ander... Het leven op de boerderij Zo is er jeugdatelier Klakson, weliswaar op klein-Aalsterse stede lijke bodem, maar toch met veel aandacht voor, jawel, voor het jaar van het dorp. Het wordt een tema. uitgesponnen over de maand mei. waarbij het leven op de boerderij ekstra belicht wordt. Bezoek en konfrontatie met een boerderij in Herdersem (zaterdag 6 mei), karweitjes opknappen in hoven en stallingen (zaterdag 13 mei) en verwerking van de opgedane ervaringen in 't jeugdatelier zelf. door middel van 'n ruime waaier van eks- pressieve technieken. Dat gebeurt de twintigste. Op 27 mei wordt het temadan afgesloten met een wandeltocht met zoektocht doorheen het Denderland, o.a. door Herdersem. Moorsel en Meldert. Deze aktiviteiten zijn speciaal georganiseerd voor kinderen tot ongeveer 15 jaar. Telkens wordt begonnen om 14 u. in Klakson, Hammestraat 20, Aalst, (einde industriepark, Wijngaardveld). De aktiviteiten zijn volledig gratis en zijn ingericht met mede- werking van het stadsbestuur. Het Trojaanse Paard komt naar Aalst Het Trojaanse Paard: ruim bekende Antwerpse teatergroep van mensen die een hekel hebben aan een boel maatschappijtoestan den, mensen die (net als De Nieuwe Scène) een ware revolutionair-socialistische maatschappij als alternatiel stellen voor ons neokapitalistisch bestel. Deze groep haalde de kranten koppen een aantal jaren geleden met een stuk van Bert Verhoye over Verschaeve» dat in uiterst rechtse kringen nogal wat kwaad bloed zette. Ook hun -ontwaakt, verworpenen der aarde, maar niet allemaal tegelijk» maakte «Het Trojaanse Paard» bekend bij een ruim publiek. Op zaterdag 3 juni zijn ze in de stadsschouw burg van Aalst met «Zij bezaten alles in gemeenschap-: de kommunegeest van de eerste kristenen wordt er gesteld tegenover onze huidige kristendemokratie. Een brok maatschappijkritisch teater dus, waarbij toch graag de ironische toer opgegaan wordt. Jeugdhuis Tanu programmeert deze avond en kaarten zijn te verkrijgen vanaf heden in datzelfde jeugdhuis. (80 F bij de vertoning zelf 100 F). Muziek in.'t weekend ln het jeugdcentrum aan de Zonnestraat wat zegt de volks mond toch nog graag «den tuf» - is men nog maar pas bekomen van Johny Walker en z'n wisky-show, of men programmeert Kampher (Aalst) en Fancy (Zolder), nu zaterdag 6 mei, afspraak om 20 u. Voorkopers 50 F. Kopers: 60 F. Raymond van het Groenewoud van zijn kant komt een bal aaneenzingen, een weekje later (12 mei), vanaf 20.30 u. in de Sint-Annazaal (Roklijf, Aalst). Respektievelijke prijzen 120 F en 100 F. PD. deelnemers bekroond: Sandra Bauwens. die een prijs ontving van 500 frank. De Neef Venesse, Lieven Bruylandt. Sie- grid Van Heddeghem en de Brucker. zij ontvingen elk honderd frank. Buiten wedstrijd werd de eerste kleuterklas van juffrouw Godelieve Nijssens op de Moorselbaan bedacht met een zak snoepjes. Deze groep stuurde een enig mooi groeps werk in. Bij de eerste kategorie, leerlin gen van de eerste graad, werden volgende winbaars afgeroepen: De Leeuw Anneke, Geert De Coninck, Yolanda Mergan, De Block Hans. Wini De Gendt en Bart De V ijlder. De tweede graad was vertegenwoordigd door Kris Ledegem. Rika De Beider. Bart Saeys, Annelies Rooms. Pascal Schockaert, An- niek Frank en Wim Vermeir. Bij de leerlingen van de derde graad werden volgende namen ver noemd: Jan Van Leuven, Geert Colpaert, Kathleen Bombeek, Peter de grauwe. Martine Lie- vens. Steven Dooms, Patricia De Vijlderen Marcella Alloo. Zoals gebruikelijk werden alle aanwezigen hierna bedacht met een glas schuimwijn en werden verschillende handjes gedrukt. De niet afgehaalde prijzen blijven ter beschikking van de winnaars in de pastorij. Geïnteresseerden kunnen nog steeds terecht in 't Apostelken: de tentoonstelling loopt tot 10 mei aanstaande. R. Devijver Nogal war stelden belang in de problematiek rond de opvoeding JR Dido, Erpe Zat. 13: voettocht naar Halle. K.S.A. St.-Martinus, Erpe Zon. 7: plechtige inhuldiging van de nieuwe lokalen aan de Botermelkstraat. Om 10 u eucharistieviering in de paro chiekerk. Daarna inzegening en opening van de lokalen. Een toast volgt daarop. Om 14 u opent een Vlaamse kermis met allerlei attrakties. Om 15u is er een voetbalmatch tus sen de KSA-leiders en enige ouders. Om 18 u kan er (in Dido) gesoepeerd worden en zo rond halfnegen begint er een bal, eveneens in Dido. Een infostand blijft permanent opengesteld. Kreja. in zaal Black Boys, Aalst Zat. 13:20 u: optreden van Johan Verminnen en groep (met Jean Marc Aerts en Firmin Timmermans) Inkom 100 fr. Voorverkoop: 80 fr. Tanu, Aalst Vrij 5: 19 u: volksdansen. Zat 6: retrospektieve van de Georges Baker Selection van 14u tot 18u. Zon. 7: autotocht naar Dilbeek (kasteel en leisteengroeve) Vertrek om 14u. Vrij 12: vertrek driedaagse weekendreis naar Londen. Alle deelnemers worden verwacht in kafee-restaurant Atlanta (Stationsplein Aalst) om 21 u. Zon. 14: viering Pinksteren: gezelschapsspelen van 13utot 18 u. Klakson, Aalst Zat. 6: 14u: bezoek en animatie op de boerderij te Herder sem. Zat. 13: opknappen van hoeve en stallingen te Herdersem. (zie «geknipt») Zonnestraat, Aalst Zat. 6: 20 u: muzikaal optreden van Kampher (Aalst) en Fancy (Zolder). 60 fr. aan de ingang: 50 fr. in voorverkoop. Sint-Annazaal, Aalst Vrij 12: Raymond van het Groenewoud - bal: aanvang 20.30 u. (120 fr. en 100 fr.) pd

De Voorpost | 1978 | | pagina 13