0 E HANDIGE KOLLEGE ARTMV00RZITTERS GEVEN HUN ISIE OVER HET EUROPA VAN MORGEN CIVIELE BESCHERMING HIELD OPEN-DEUR-DAG TE MOORSEL Editie Aalst ELHAIZE OP DE WIP AA! nin( Felic zi ie me ers jkk< ind fot voc n v< Ti l k it De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 5 ME11978 31 e JAARGANG NR. 18 20 F sitj ei VEI DRUKKERU-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordelijke uitgever. A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21.40.60 PCR 000.0115692 4>& Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70 41.19 De ekonomische recessie en ook het verplicht dragen van de valhelm, heeft de markt van snor- en bromfietsen doen ineen storten. Honda Motor N.V. die gevestigd is op het industrieplein Wijngaardveld te Aalst heeft aldus de ongunstige trend die zich reeds verleden jaar had ingezet, in het begin van dit jaar bijna katastrofaal zien toenemen. Men ziet niet goed in hoe men het tij zou kunnen doen keren. Honda zit met een overstock van zowat 80 miljoen en zou die graag eerst wegwerken dan wel op hetzelfde ritme te blijven produceren. Gevolg daarvan is dat Honda vanaf 10 mei e.k. slechts drie dagen per week zal werken en dat de 300 arbeiders en bedien den gedeeltelijk werkloos zullen gesteld worden. Een donkere wolk bij over de sinds jaar en dag zieke arbeidsmarkt in ons arrondissement! (ROW) ïr Verleden donderdag, daags voor het verschijnen van het arti- el «Wegwezen zegt middenstand tegen warenhuis» in onze (Drige editie en dus te laat voor publikatie in hetzelfde num- ler, heeft het kollege van burgemeester en schepenen inzake e Delhaize-inplanting op de Parklaan een persmededeling Itgegeven. Om goed te begrijpen hoe het kollege zich met de ijze van opstelling uit een netelige situatie heeft willen spar- ilen is overname van de integrale tekst nodig Ie citeren: «Het kollege van urgemeester en Schepenen, i zitting bijeengekomen op 27 pril 1978 heeft een grondig nderzoek gewijd aan het ad- ies van de middenstandsraad etreffende de inplanting van en distributiebedrijf, Parklaan, Aalst. let Kollege van Burgemeester n Schepenen kan begrip op rengen voor bepaalde aange- aalde argumenten in het oortgebracht advies onder de beslissing van de logere Overheid vooruit te lo- ka( en is het Kollege van Burge- leester en Schepenen noch- ins van mening dat mede na insultatie van andere instan- is en organisaties, een gun stig gevolg aan deze vraag tot inplanting niet kon onthouden worden. Zeker zal elk mogelijk soortge lijk dossier ook in de toekomst aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen». Klare wijn zal u bij oppervlak kige lezing van voorgaande tekst zeggen maar dan heeft u- buiten de addertjes gerekend. «Het kollege kan begrip op brengen voor bepaalde argu menten» is er een eerste van. Is het niet zo dat men zich in het stadhuis halsstarrig heeft behoed voor ondubbelzinnige kommentaar terzake? We schreven het verleden week dat schepen van Middenstand en Ekonomische Ekspantie Gilbert Bourlon tijdens ons be zoek op zijn kabinet op onze vragen een antwoord ver schuldigd bleef dat hij niet op de hoogte was van het dossier. Dat is mensen met een kluitje in het riet willen sturen en zoniet, dan toch een schromelijke tekortkoming voor iemand die in het stadsbestuur de middenstand onder zijn vleugels moet nemen. Óf mocht Gilbert Bourlon van zijn direkte overste zich niet te veel buigen over dergelijk eksplo- sief onderwerp? En wat moet diezelfde schepen dan hebben gevoeld toen hij tijdens de jongste vergadering van de middenstandsraad (overigens slechts voor de helft aanwezig toen) het deksel door Etienne Bogaert op de neus kreeg toen laatstgenoemde hem erop wees dat zo hij als schepen van middenstand voor die sociale klasse de verdediging niet kon opnemen, hij maar ontslag moest nemen? «Kafeepraat». zegt Bourlon over het gerucht dat hij ontslag zou nemen mocht het kollege een gunstig advies uitbrengen, «We zou den dikwijls ontslag moeten nemen». En als we doorbomen komen we te weten dat Bourlon en De Neve inderdaad derge lijke uitlating op kafee zouden hebben gedaan maar dat die door raadsvoorzitter Dolf Se- deyn verkeerd (want als ern stig) zijn begrepen en door hem ook de wereld zijn ingestuurd. En schepen van ruimtelijke or dening De Neve nu? Ook voor hem was een openlijke fiat aan de Delhaize-vesting geen ge lukkige zaak. Hij die zich sinds jaar en dag inzet achter het struktuurplan ziet niet graag van dag op dag een tegen-dit- plan-indruisende beslissing mede uit zijn mond aan de pu blieke opinie prijsgegeven worden. «Zonder de beslissing van de Hogere Overheid vooruit te lo pen is een tweede adder tje. Is het niet zo dat het kollege die wettelijk gezien voor een bouwaanvraag 75 dagen de tijd heeft om zich uit te spreken, die tijdspanne heeft laten verlopen zonder een standpunt in te ne men en de politieke top de kas tanjes uit het vuur heeft laten nemen. Het is het provinciebe stuur dat zich momenteel over de kwestie buigt en omdat dit bestuur vooreerst toch de me ning van het stadsbestuur vraagt, heeft het kollege nu na het verstrijken van de limietda tum toch een antwoord klaar. Handige manier dus om de verantwoordelijkheid af te schuiven in een zaak omtrent dewelke stelling nemen het zelfde is als zichzelf elektoraal op de wip te zetten. We herinneren de lezer er ter loops aan dat na studie door het provinciebestuur het dos sier opnieuw zal verhuizen naar het kollege van burge meester en schepenen, Brug gen en Wegen en de brand weer. Er zal dus nog wat water onder de St.Annabrug vloeien eer de 1412 vierkante meter opper vlakte van de Mercedes- garage boter en spekulaas zal herbergen RENE DE WITTE 5 Ter Belezenheid van de schenking van een nieuwe materiaalwagen aan de Moorselse burgerbescherming hiel de Civiele Bescherming van Liedekerke een grootse tentoonstelling van haar materiaal op hel Moor selse Dorpsplein JM Op het dorpsplein te Moorsel ging zaterdag laatstleden een open deur-dag door van de civiele bescherming. Het initia tief kwam van de civiele bescherming afdeling Moorsel. Het was de eerste maal dat ze een dergelijke manifestatie op touw zetten. Hopelijk niet de laatste maal, want aan de hand van demonstraties met deskundige uitleg, gegeven door instrukteur de heer Coppens, leerden we heel wat bij. )e civiele bescherming af- leling Moorsel bestaat uit 13 vrijwilligers. Voorzitter is tie heer Meesens, onder- 'oorzitter de heer Wille. Al fleze mensen offeren een groot deel van hun vrije tijd op om bij rampen of grote ongelukken andere hulpver leners .bijstand te geven. Om de drie weken offeren ze een zondagvoormiddag op voor les en oefening. Hiervoor kunnen we deze mensen niet genoeg waar deren. Onlangs nog kreeg afdeling Moorsel een nieu we en goed uitgeruste wa gen om allerhande werktui gen die nodig zijn bij hulp verlening is op te bergen. Naast de vrijwilligers zijn in België vijf professionele mobiele kolonnes, onder meer te Liedekerke en te Brasschaat. De eerste mo biele beroepskolonne van Liedekerke verleende haar medewerking op deze der monstratiedagook mocht men rekenen op de mede werking van alle gemeente lijke kolonnes uit de provin cie. Het Moorselse dorps plein was dan ook nauwe lijks groot genoeg om de verschillende wagens een toebehoren te herbergen. De inrichters mochten zich verheugen op de aanwezig heid van enkele vooraan staanden, onder wie de heer burgemeester D'haeseleer en schepen De Maght. Het terrein waarop de civie le bescherming, men kan het ook burgerbescherming noemen, haar werkzaam heid uitoefent is omvangrij ker dan we wachten. Ook beschikken zij over toestel len en materieel dat we doorgaans niet te zien krij gen, of waarover andere hulpdiensten niet of in be perkte mate beschikken. Want uiteindelijk is de rol van de burgerbescherming bijstand te verlenen daar waar andere aan hulpmid delen of manschappen te kort schieten. Lees verder blz. 4 Scliodts weet wel van aanpakken. Hij kent de partijvoorzitters maar al te goed. Karei Van Miert en Hugo hiltz nemen nota of kijken lug nog een dokument in Wat de opkomst betreft, mag SPES deze avond, waarop het de voorzitters van de vier grote Vlaamse partijen naar Aalst lokte, als een sukses beschouwen. 722 mensen voor een manifes tatie bijeen brengen is geen kleinigheid in Aalst. Het was ook 'n uniek gebeuren in onze stad. Buiten de prominente figuren uit bijna alle Aalsterse politieke geledingen, vertegenwoordi gers van Joegoslavische en Britse ambassade, en politiek geïnteresseerde Aalstenaars was evenwel de man-uit de-straat niet komen opdagen, hoewel daar de meeste kiezers voor het Europa-van - morgen te vinden zijn. SMES, het «Sociaal-progressief Europees Studiecentrum», wil nochtans de idee van een sterk en één Europa zover mogelijk uitdragen bij de bevolking, en doet dit op haar manier. Het is nochtans niet zo een heel sterk debat geworden, ook al omdat de panel-leden, de partijvoorzit ters dus, niet voldoende tijd kregen om met elkaar «op de vuist» te gaan. Wie spektakel verwachtte, kwam eerder bedrogen uit. Want de voorzitters nochtans onder de waakzame leiding van Jan Schodts - leken ons vooral elkaar te ontzien in een materie die momenteel nog tamelijk vaag is. Vinniger reageerden ze wel toen ze zich op nationaal vlak bewogen. Voor het debat zelf is SPES ui teraard niet verantwoordelijk. Toch duurde het wat te lang eer het debat kon beginnen. De start werd met bijna een half uur vertraging gegeven. Voor zitster van SPES, Anita Van Den Wouwer, wees op de be- komernis van het talrijk aanwe zig publiek om het lot van het «Europees Avondland» en zijn welvaart, en op het belang van de komende Europese verkie zingen (juni 1979). Zij stelde de VZW SPES voor. en gaf een overzicht van de voorbije en nog komende aktiviteiten. Dr. Mare Galle gaf vervolgens een historische schets van het Europese eenheids-proces, «één van de meest ingewik kelde werelddelen». «Zal het Europese Parlement macht hebben, vroeg hij zich af, en nadien niet, dan moet men die macht dringend geven...» Als eerste gaf Karei Van Miert zijn bezorgdheid te kennen tot demokratisering van Europa, waartoe de Europese Verkie zingen zouden moeten leiden. «Want momenteel heeft Eu ropa gebrek aan demokrati- sche opbouw van zijn instellin gen». Deze verkiezingen zou den een konsolidering moeten zijn van demokratische regi mes in Europa. Hij toonde zich bezorgd om een zekere stag natie in de Europese eenma king en verwachtte in die zin stimulerend werk van de vak bonden. Willy De Clercq keerde zich eveneens tegen een zekere tendens tot (nationaal) protek- tionisme Hij zag in Europa ook een evenwichtsfaktor tussen de V.S.A. en de U.S.S.R. Ook de ekonomische en financiële chaos maakten de noodzaak van een sterk Europa duidelijk. Een Europa dat hij minder technokratisch zag, maar meer het «Europa van het hart» zonder boterbergen en wijn- plassen. Hij hoopte dat het Europees parlement ruime bevoegdhe den zou krijgen, wat door Hugo Schiltz werd onderschreven, daar het Europees parlement in deze eerste vijfjaren nog geen grondwettelijke macht kan krij gen, en dus hoogstens een pressie-groep kan zijn. Ook Wilfried Martens kwam er voor op dat het Europees par lement van de nationale rege ringen bevoegdheden zou af dwingen. Het Europa - van - morgen zag hij als een fede ratie van de verschillende natio naliteiten. Hugo Schiltz waarschuwde zelfs voor overdreven verwach tingen in een parlement dat nog geen vastgestelde bevoegd heid heeft. Hij zag Europa fe deralistisch. waarin elk volk de kans zou krijgen zijn eigenheid te tonen. Lees verder blz. 4

De Voorpost | 1978 | | pagina 1