O DOELMAN IN DE Klü Jctor Van der Putten (SKWidieien): n jeugdtrainer doet meer dan n jongens tegen een bal en trappen Jong Lede-E. Zele 1-1 BEKER DERDE KLASSE Beki Femln sterk ter nii ies ei ven 2. Vaie 2, Zo zie je dan maar weerde «mannen met de rode band» kunnen enkele weken uitblazen. De spanning ebt even weg. De kampioenschappen zijn afgelopen De «mannen met de rode band» Insiders kennen die ver trouwde figuren de jeugdtrainers, scherp toekijkend wat het jonge geweld (al heeft geweld in deze context allesbehalve een pejoratieve betekenis) er op het voetbalveld van te rechtbrengt. Femii )e mannen die «mogen» in- we'n itrukties geven aan hun disci- 3s gfaelen omdat voetballen voor im de ongeren een verlengstuk van d Oc iun training is, en op die in rdwe< reler ogen verregaande «libe- beuraralizering» graag inhaken. Als )e rü e ze twee speelhelften lang i 10 intoesiast bezig hoort, dan zorgiyoel je dat de «rode bandman nen» een stuk van zichzelf aan weijdie in voetballersplunje ge- ian d stopte jongetjes hebben weg- mfabijfleschonken. Waarom word je jeugdtrainer. refferjE" vooral waarom blijf je in [^doorgaan met die «job» victor Van der Putten, intus- )amnken a' een poosje de 40 voor bij, is één van de mensen die voor de draad» ziet als zijn «jongens» achter de bal ïnho aanhollen. Jaren geleden, hij was nog leen zestien, werd Van der 'utten «ontdekt», wat doen scholieren tijdens de rekrea- tie Inderdaad shotten. Al was het tegen een vierkante Dat «de Vic» wat kon, hadden ze snel gesnopen. En zo gebeurde het dat hij, na «demonstraties» op de speelplaats van het Heilige Mjiagdkollege te Berlare, offi cieel werd geboekt als lid van de «puitenklub». IVan der Putten «Ik had een kaart ondertekend, doch pas later heb ik ondervonden wat zon simpel pennetrekje im pliceerde ik was (in prin ciep) levenslang aan Berlare gebonden». Victor Van der Putten heeft het zich eigenliik niet beklaagd want na een drietal matchen met de reserven werd hij al tot fanionspeler gepromoveerd. Hij bleef niet te Berlare «Op een goeie dag moesten we •testen» voor een eventuele promovering naar Eerste Pro vinciale. Als ik me niet vergis was Gerda Sint Niklaas de te- lenspeler. De match had plaats op het terrein van Jong ulke dééd het. De resultaten «In 1972-73 veroverden de knapen en de scholieren de titel in hun reeks. Bij de bestuursleden flikkerde een lichtje aan ik zou de wonderdoener worden die de «eerste ploeg» tot een «winning-team» metamorfo- zeerde. De senioren trainen sprak me aan. Maar het was kiezen of delen me honderd procent achter die taak zetten en kappen met de arbitrage. Of «nee» zeggen en op zon dagnamiddag in het zwarte scheidsrechtersplunje kruipen. Ik opteerde voor de eerste op lossing. Mijn refloopbaan werd opgedoekt. Lang heeft het niet geduurd vooraleer ik besefte dat ik de bal missloeg. Ik heb me kapotgewroet bij die «ou deren». Je moet weten dat het «nieuwe SK Wichelen» gestart was met jongens die het goed meenden, doch het niet kon den. Althans niet om op een behoorlijk niveau in de «Bel gisch Bond» te voetballen Dat is geen verwijt. Integendeel: je moet ergens starten. En ge duld genoeg opbrengen om steen na steen het «klubge- bouw» op te trekken. Het kan ook anders er een bom geld tegenaan gooien en een goeie ploeg «kopen». Maar een me cenas die bereid was met een massa bankjes van duizend te zwaaien, loop je niet aan ie dere straathoek tegen het lijf. Er stak te weinia talent en maturiteit in het spelersmate riaal. Ik zan alle kleuren van de regenboog, werkte en slaafde om er wat van te ma ken, maar het bleek boter aan de galg.» Van der Putten be dankte tenslotte voor de eer. Maar bleef «ziin» jeuqd trouw. Waarom hij bleef Dat Is te merken aan de inbreng van de «eigen kweek» in het SK Wichelen van vandaag dat tot enkele zondagen voor het ein de in de running bleef voor de door FC Wieze meegegraaide 7 de Victor Van der Putten met wjn oudste zoon Dirk, een belofte- de vol voeballer. (VS) Lede Ik moet daar indruk heb ben gemaakt op de Leedse «scouts» want die kwamen on middellijk met een transfert- voorstel op de proppen. De «verkoop» ging door. Er werd toen nog niet met veie bank jes gegooid ik trok het groen witte shirt aan nadat de «prijs» van 5.000 frank was betaald». «Vic» moest naar het leger. Zoals destijds elke gezonde jonge man, bleef daarna nog één seizoentje bij Tweede Pro- vincialer Lede pleisteren en •verhuisde» daarna naar zijn geboortedorp Wichelen. Hij maakte er alles en nog wat mee. Goede en kwade dagen. Ook de steile afgang en de totale teleurgang van de klub die in 1963 voor één seizoen Inaktief bleef en achteraf he lemaal werd opgedoekt. Arbiter. Voetbalde Victor Van der Put ten niet meer, het voetbal bleef hem «achtervolgen». Hij werd arbiter. Duwde door tot de hoogste provinciale reeks. En toen het gloednieuwe SK Wi chelen, geboren uit een berg floede bedoelingen en stoe lend op ■meer wilskracht dan puur talent, op hem een be roep dééd om jeugdtrainer te worden, aanvaardde hij. Na e- nig beraèd weliswaar. Maar hij titel. De noeste vlijt die er bij Victor Van der Putten al was toen hij de allereerste keren in kontjtkt kwam met de piep jonge Wichelse kandidaat voetballers, resulteerde na «za gen en schaven» in positieve resultaten. Als je het aantal «importspelers» op een rijtje zet waarmee zwartwit in het afgelopen seizoen naar die e- replaats stevende, kom je toch hooguit vier «eksemplaren» keeper B. Strinckx, Rudi Vlae- minck, Hugo Moerenhout en Etienne De Vuyst. De anderen zijn «inboorlingen». Het bewijst iets. Vooral als je weet dat die vier zeer bruik bare pionnen af en toe ook al eens moesten vervangen wor den door jongens uit de «Wi chelse jeugdschool». Leraar «Jeugdtrainer zijn is dankbaar en ondankbaar tegelijk je bent ervan overtuigd dat van de tientallen jongeren die voor de eerste keer de shoes aan trekken en hopen later een nieuwe Van Himst. Rensen- brink, De Bree, Lambert of Maurice Martens te worden, na een poosje verscheidene minderbegaafden ontgoocheld de pijp aan Maarten geven Kijk maar eens in he.t bonds blad de kalender van de kna pen en miniemenmatchen is langer dan die van de scholie renwedstrijden. En juniorsploe- gen zijn er nog veel minder. Het heeft met een aantal fak- toren te maken. Familiale en persoonlijke. Die persoonlijke faktoren De jongens worden ouder en prefereren een «stap je in de wereld» met hun lief je (of met vrienden) boven 'n vermoeiende training. Een an dere krijgt thuis op zijn kop omdat pa en ma vinden dat met dat voetballen de presta ties op school afnemen. Zo zou je kunnen doorgaan. Belangrijk heb ik steeds ge vonden dat nooit jongens weg blijven omdat ze malkontent zijn. Stoppen met voetballen heeft altijd een oorzaak, maar persoonlijk ben ik blij omdat het niet is omdat ze hun trai ner niet kunnen velen. Het zou me trouwens pijn doen als dat wél gebeurde». Gemakkelijk is de taak van een jeugdtrainer niet«Wie een beetje voetbal ler is geweest, weet hoe je een bal moet koppen of stop pen, hoe je best het steun- been plaatst om een penalty of een vrijschop te trappen. Hij kent wat van taktiek. Hij weet drommels goed hoe je de mannetjes moet aanpakken om ze voldoende fysische weerstand mee te geven om een match vol te spelen. Doch daar eindigt het niet mee het is slechts een nevenaspekt. Een jeugdtrainer is een leraar. Doch dan een eerder goedko pe leerkracht». Victor Van der Putten «Wij len burgemeester Herman Moens had begrepen hoe be langrijk het is jongens tot voet ballers op te voeden die liep met het plan rond de funktie door te trekken naar een door het gemeentebestuur gesub sidieerde opdracht. Die idee heeft Herm Moens nooit kun nen doordrukken omdat hij helaas veel te vroeg uit dit leven is weggerukt». Slechts één facet. «Jonge mensen opvoeden langs het voetbal om. is slechts één facet van een zeer gekompliceerd «wordingspro ces». Er zijn mensen die me nen dat hun kinderen op schooi alles meekrijgen wat ze moeten hebben om later als volwaardige burgers mee te draaien in de maatschappij. Fout. Andere ouders veronder stellen dat begeleide vrije tijdsbesteding zoals het bedrij ven van sport of een andere hobby de opvoeding voltooit. Fout. De school, het sportter rein allemaal schakels van een ketting die zonder tal van andere «ringetjes toch wel erg kort zou blijven. Het sportsta dion en de mensen die het be volken zijn slechts hulpjes de belangrijkste taak rust op de schouders van vader en moe der. Als het klimaat en de be geleiding thuis nergens op trekken, vechten de onderwij zer en de jeugdtrainer tegen windmolens Je konstateert trouwens aldra uit welk milieu een jongen komt en met wel ke problemen hij te kampen heeft. Mits een goeie aanpak kun je er wat aan doen. Doch je hebt ze slechts enkele uren per week onder je hoede, zo dat je er nooit permanent vat op hebt». Vindt Victor Van der Putten zijn «arbitersperiode» belang rijk «Inderdaad. Ik heb veel men sen ontmoet. Zowel rond als op het terrein. Ik werd met zeer uiteenlopende reakties gekonfronteerd. Ik heb veel geleerd. En vooral gepast le ren reageren. Psychologie is een geleerd woord maar je mag het geloven of niet, een scheidsrechter wordt metter tijd een beetje psycholoog. Wat ik toen opstak, is steeds goed van pas gekomen. Je zou bievoorbeeld voor volgende si tuatie kunnen staan met je knapen of miniempjes speel je een tornooi en de finale loopt op een drawn af. De doel wachter was niet in zijn dag je en omdat in je ploeg nog een andere jongen met kee perstalent rondloopt zou je o- verwegen de titularis naar de kleedkamer te sturen voor de beslissingspenalties. Maar je doet het niet. Gewoon omdat het psychologisch fout zou zijn het weggestuurde doel mannetje zou voor de rest van zijn dagen zijn zelfvertrouwen kwijt zijn of, wat even erg is, zijn spelersplunje in de hoek gooien. Soms blijft een miniem, kadet of scholier weg. Naar de re den of de oorzaak heb je het raden. Al komen er een 30 40-tal naar de trainingen, toch valt na een paar keren de af wezigheid van de een of an der op. Je kan daar overheen- stappen met een wegwimpe lend «weeral een die we kwijt zijn» of «als hij wegblijft, is dat zijn zaak». Maar daarmee red je het niet Epn speler is geen nummer, maar een «mens in wording» Jej moet het waarom van die plotse deser tie trachten te achterhalen. Je Jong Lede - Eendracht Zele, wedstrijd die gespeeld werd In het kader van de «Beker Lano» waaaran alleen klubs van de twee derde klasse deelnemen, was alles bij mekaar genomen een prettige wedstrijd die, gelet op het aantal bruikbare score kansen die de beide ploegen voortbrachten, misschien wel met klein verschil door Lede mocht worden gewonnen. Doelman Geerinck die enkele fel opgemerkte parades op bracht had een ruim aandeel in het onbeslist van Zele. Hij werd evenwel een paar keer door zijn doelhout gered. Zo in de 44e minuut toen Vereecken, die bij Lede proefstoomde, de Jong Lede - Zele, doelman Gerard Geerlnckx kan nog net de bal grijpen terwijl Mees van Lede komt aanstormen. (JM) Jong Lede - Zele, D'Hondt van Lede in een verbeten duel met een Zeels^ mlddenspe. Ier. (JM) bal keurig toespeelde aan Del- mulle, die onmiddellijk aanleg de. De bal spatte echter tegen de dwarsligger. Ook in de 52e minuut hield het doelhout Le de van een tegenpunt. Toen knalde De Winne tegen de on derkant van de zijstaak. Zele kwam aan de leiding in de 40e minuut nadat zich voor de bei de doelmonden al een paar spannende momenten hadden geprezenteerd. Toen was et~ een goed maneuver van De Ferrere en Coles deponeerde de bal juist onder de dwars ligger tegen het net. In de 44e minuut was er dan de kei van Delmulle die tegen de bo venlat keelde. Delmulle was eens te meer de draaischijf van het Lede elftal. Hij legde opnieuw een enorme bedrij vigheid aan de dag. In de Zele ploeg was dan uiteraard naast doelman Geerinck. Jansegers de meest opgemerkte figuur. In de tweede periode moest doelman Geerinck al direkt in de voeten van een bedrijvige Vervecken, die spijtig genoeg te weinig in het spel betrok ken werd. Deze Vervecken, die vorig seizoen bij F.C. Dender leeuw sepelde, doch een vrije transfer heeft, zou nog 'n paar keer fel dreigen en in de 62e minuut dicht bij een roos ko men. Amper drie minuten la ter was het dan toch 1-1. Mees, door een persoonlijke inspanning legde de basis v. deze gelijkmaker. De goed ge volgde De Winne duwde bin nen. Er dienden strafschoppen te worden getrapt. En hierbij liet de Lede doelman Van den Bossche, die in de wedstrijd ook al voor een paar opmer kelijke interventies had ge zorgd, zich opmerken. Hij stop te de elfmetertrappen van De Ferrere, Coles en Cooreman, Alleen Jacobs en Goossens konden Van den Bossche van- op de witte stip kloppen. Bij Lede schoten eMes, De Neef, Oosterlinck, die aan wederop- treden toe was, en Van den Bossche, hij klopte inderdaad op de koop toe zijn vis an vis, raak. Van Impe die was inge komen voor Van Belle stuurde de bal net boven de dwarslat. Al met al een behoorlijke wed strijd. Nu zondaq 7 mei heeft Jong Lede opnieuw een thuis wedstrijd voor de boeo en wel tegen F.C. Turnhout, de ploeg ring naar de tweede klasse miste. Blauw wit is een elftal dat uitstekend voetbalt zodat men zich opnieuw aan een wedstrijd van degelijke kwali teit mag verwachten. J.V.H. gaat met iemand van het jeugdkomitee naar de ouders en daar verneem je dan plots erg verrassende dingen. Zaken waarover je eerder geen jota Maar er zijn zoveel kleine de tails waar njet zonder kan. Pri mordiaal staat het aantrekken van potentiële voetballers. Niet iedereen die graag tegen een Victor Van der Putten een jeugdtrainer moet meer doen dan deze jongens tegen een bal leren schoppen. (VS) bekend was. Samen spreken is erg belangrijk. Het maakt deel uit van de vorming die je de jeugd langs het voetballen om wil meegeven. Belangrijk is ook dat jongens die naar de training komen, kunnen mee spelen. Akkoord de ene is begaafder dan de andere, en een match winnen kun je al leen met de besten op te stel len. Doch je moet af en toe ook de Inspanningen van de minder getalenteerden belo nen. Ontgoocheling is de eer ste stap op de weg naar de onverschilligheid en de afval». Jeugdkomitee Victor Van der Putten «Zon der een jeugdkomitee sta je als trainer nergens. Niet alleen om het financieel rooibaar te maken, ook dèt natuurlijk. bal trapt, slaat de weg naar het gemeentelijk sportterrein van Wichelen in. Je moet de pa's, de ma's en vooral de jon getjes de drempelvrees leren overwinnen. Jawel, ook de ou ders. Die spelen een belang- rije rol in de al dan niet spor tieve oriëntatie van hun kind. Dat studeren en voetballen niet kunnen gekombineerd. Je weet zo goed als ik dat op het hoogste niveau universitai- ren spelen. Die lopen er wel niet dik omdat voetballen voor die mensen optornen is tegen profs, tegen full-timewerkne- mers Uitzonderingen dus. Maar bij ons blijft voetbal een vorm van vrijetijdsbesteding. Wat adembenemender, letter lijk en figuurlijk, dan op een lawaaierige brommer rondtoe ren of de uren doodmaken in een dancing. Maar prettig. Doch om wat te bereiken moet je er wat voor doen. En er ook een en ander kunnen voor la ten. Zie je al een koereur op de fiets stappen om een koers te betwisten zonder dat hij vooraf één kilometer trainde. Ondenbaar. Dat is zo voor al le sportdisciplines zonder technische en fysische bagage mag je het vergeten». «Uit zichzelf komen de jonge kanditaat-voetballertjes niet op je af. Een vorm van public re lations en publiciteit is onont beerlijk voor de expansie van een klub. Voor de toekomst v. een klub Je hebt bijna een «missionaris» nodig, iemand die dag na dag kontakt heeft met de bevolking, met de ou ders. Die het voetbal propa geert en daar ook resultaten uit puurt. In René Eeckhaudt. te op veel te jonge leeftijd o- verleden René Eeckhaudt had ons jeugdkomitee een onbe taalbare en onvervanabare kracht. Op zijn daqelijkse melkronde heeft destijds door zijn onafgebroken propaganda tientallen «kandidaatjes» aan getrokken. Vindt Victor Van der Putten in ziin klub de nodiqe steun met om zijn opvoedingswerk en- toesiast te blijven doorqaan «Ik meen dat er erq veel be grip wordt voor oDoebracht en dat ik qesteund wordt waar het enigszins kan» Ontgoochelingen Iemand die beweert dat hij nog nooit een ontgoocheling op liep, spreekt onwaarheid. Vic tor Van der Putten neemt geen blad voor de mond. Dat een hoog procent van de eerste- Jaarstienertjes die voor voet baller komen «studeren» na verloop van maanden of jaren de shoes aan de wilgen han gen, dramatizeert hij niet. Dat is een normale gang van za ken. Hij Is eerder ontgoocheld omdat in de voorbije tien jaar nooit iemand van een «grote klub» zijn discipelen kwam scouten. Zijn er dan spelers waarvoor het de moeite loont naar Wichelen over te waajen? Van der Putten «Inderdaad. Ik noem niet graag n^men. Maar als je een talent als kee per Dirk De Roover aan het werk ziet, weet je reeds ge noeg. Voorts is er Peter De Winter. Een veldheer. En Dirk Hoogewijs, de man met de on vergelijkbare veerkracht, door zicht, kracht en talent. Hooge wijs moet nog een tweetal maanden legerdienst kloppen en daarna «staat» hij er op nieuw. De pas afgezwaaide Dirk Van Boven kan het even eens. Ik noem slechts vier na men, maar er zijn nog meer jongens die een trapje hoger hun mannetje zouden staan. Maar kom, dat schrijnend ge brek aan belangstelling van wege vooraanstaande vereni- ginoen is al na al ook een rem op het afromen van het door ons tot maturiteit gefokt ta lent». Verdriet, écht leed komt er ook bij de dramatische dood van Luc De Winter die onlangs tijdens een sneeuwvakantie in Oostenrijk om het leven kwam, heeft een felle schok veroor zaakt. Vooral omdat Luc zo'n toegewijde jongen was. Het leven gaat voort. Dat is een keiharde wet, maar nie mand ontsnapt eraan. In de toekomst kijken, betekent voor jeugdtrainer Victor Van der Putten, intussen de kaap van de 40 al een poosje voorbij, rond zich kijken. Naar zijn ei gen jonge spelertjes die hij wil blijven begeleiden op de weg; naar een volwaardig menszijn. Tien jaar wroeten heeft hem niet geblust. Daarom gaat hij er volgend seizoen weer tegen aan. Hij neemt de scholieren en de junioren van SK Wiche len onder de vlerken. Albert D'Haese blijft de «papa» van de miniemen, en Hugo Van de Putte wordt de «leraar» van de kadetten. Victor Van der Putten heeft mogen ervaren dat zijn over een vol decennium uitge smeerd geduldwerk niet ste riel was zijn allereerste dis cipelen duwden naar het fa-, - nionteam door. Die weten schap pept hem op. Een ge zond pepmiddel. Mare Marcel.

De Voorpost | 1978 | | pagina 21