i BLIJFT DE RINGOVEN VAN DE SBA BEHOUDEN? EERSTE HULDIGING SPORTLAUREATEN ERPE-MERE AALSTERSE KULTUURRAAD GEBOREN NA MOEILIJK KRAAMBED Meh pikkels of ajontjes De heer Bert Van Hoorick, stelde aan het kollege van burgemeester en schepenen de vraag of het maatregelen zou treffen om de rlngoven van de S.B.A. (steenbakkerijen van Aalst) te bewaren. Dit zou volgens het raadslid interessant zijn vanuit het oogpunt van de industriële archeologie. De interpellant betoogde: We stellen vast dat er steeds meer belangstelling komt wat betreft monomentenzorg. Het besef is gegroeid dat de architektuur van industriële gebouwen moet bewaard blij ven. Wij noemen hier Brussel en Gent waar enkele pakhuizen bewaard zijn, niet om het mooie gebouw, maar om de waardevol le architektuur. Het is een echte vorm van industriële archeolo gie. Menig industrieel gebouw uit de 19de of 20ste eeuw heeft belang, als we spreken over de industriële revolutie. Zij zijn er getuige van! De meeste gebou wen zijn echter reeds verdwenen. Waar het mogelijk is. krijgt onze generatie de plicht en de zorg om wat interessant is en niet mag verloren gaan. Aan de Ringlaan, richting E5. word ik, aldus de heer Van Hoorick, steeds getrof fen door de restanten van de ringoven. Het is een museum stuk dat in de open natuur staat, dat we kunnen bewaren en dat niet tussen vier muren opgeslo ten wordt. Het dak is nog bewaard. Natuurlijk weten we dat door de bouw van de Ringlaan onteigeningen ge beurd zijn. Hierdoor verdween de helft van bedoelde oven. De overblijvende helft is bescha digd, maar we zien een echte doorsnede van het oorspronke lijk gebouw. Dit overblijven de stuk is zeer interessant als een getuigenis van de vroegere architektuur én als herinnering aan het harde labeur van destijds: volwassenen, mannen en vrouwen, maar ook kinderen hebben in de steenbakkerij gezwoegd! Ik vermoed dat er in onze streken slechts één oven in takt gebleven is: deze van Burst. Genoemd raadslid vroeg dan ook of het niet mogelijk was deze getuige uit het verleden te bewaren. Enige nodige herstel lingen zouden de moeite waard zijn. denken we alleen maar aan de didaktische waarde van het gebouw voorde schoolkinderen. Burgemeester D'haeseleer wees erop dat de stad reeds in het bezit was van een degelijke fotoreportage en een gedetail leerd technisch verslag. Hij meende dat het grootste deel van de ringoven reeds afgebroken was. De doorsnede die nu nog overblijft heeft wel de klassieke trapeziumvorm. Maar het type wijkt veel af van de oorspronke lijke vorm: wij zien bijvoorbeeld een schoorsteen achteraan in de plaats van centraal. Het type is ook veel kleiner dan gebruikelijk: de normale lengte zou 55 meter moeten bedragen, terwijl een breedte van acht meter en een hoogte van 2,5 tot drie meter normaal zijn. In de kamers van onze ringoven. die slechts twee op vijf meter zijn en een hoogte hebben van 1,8 meter, konden nog tien- a twaalfduizend stenen verwerkt worden. De regelbare openingen, nodig voor een goede werking, zijn er nog. Maar de opgebouwde schouwtjes zijn verdwenen of hebben nooit bestaan! De oven werd in 1949 gebouwd en werd in gebruik genomen in 1950. Het deel dat nog overeind staat omvat vier kamers, elk vijftien meter lang. De rechterzijde is in takt gebleven, maar ernstige doorzakkingen (door minder goede konstuktie of door aftake ling) verzwaren het probleem. De linkerzijde is volledig inge vallen. Het dak bestaat uit golfplaten in de plaats van de destijds gebruikelijke dakpannen. De overdekte omgaande gang is in een zeer slechte staat. Wil men de oven bewaren, dan zijn ernstige, grote herstellingen meer dan noodzakelijk. De heer burgemeester besloot zijn be toog met de woorden: Als u de wens uitdrukt dat de stedelijke diensten dit probleem verder onderzoeken, zullen we dat doen! Raadslid De Turck meende hier te moeten onderbreken. Hij zei dat men alles moet doen om belangrijke gebouwen te bewa ren. Hij meende echter wel een beeld te zien van een steenhou wer, maar niet van vrouwen en kinderen die in de steenbakkerij zouden gewerkt hebben. Toch steunde hij het voorstel van de heer Van Hoorick. Schepen Hooghuys zei in 1936 naar Nieuwerkerken verhuisd te zijn. In die periode waren er inderdaad vrouwen en kinderen in de steenbakkerij tewerk gesteld. De heer Van De Sijpe, raadslid, vond het voorstel wel waardevol, zelfs met in achtne ming van de vreemde elementen die gebruikt werden (beton, golfplaten...) en de slechte konstruktie. De vreemde elementen doen niets af van de archeologische waarde van het gebouw: het geeft enkel een beeld van wat vroeger heeft bestaan. De oven is in de beschavingsge schiedenis van enorm belang, aldus genoemd raadslid, wij moeten eigenlijk de baksteen vertroetelen! Hij was de eerste vorm van prefab! Hoewel velen van ons (hij bedoelde de hele gemeenteraad) een baksteen op de maag hebben, die vaak op de lever ligt, steun ik graag het voorstel. De heer Ghis Willems was veel voorzichtiger. Hij zei dat er entoesiaste mensen zijn, maar ook minder-geïnteresseerden. Persoonlijk zou hij willen aan zetten tot voorzichtigheid. We moeten de waarde van het te klasseren goed steeds afwegen tegen de onkosten van het klasseren! Hij besloot de diskus- sie met de woorden: Er is stof genoeg voor een serieuze kom missie om hieromtrent een onderzoek te openen. R. Devljver Voor de eigenlijke huldiging van de eerste sportlaureaten van de gemeente ERPE-MERE. was de Heer Paul DE LEENHEER, voor zitter van de Raad van Beheer van de Sportraad, de tolk van de bevolking die dringend behoefte heeft aan noodzakelijke sportcom plexen. Hij beklemtoonde dat de Sportraad het essentiële bindmid del is tussen hen en de gemeente in het streven naar een noodzake lijke uitbouw van de sportinfrastruktuur. Nadien werden de talrijke aanwe zigen vergast op een geslaagde demonstratie van de judoklub van buurtgemeente Haaltert. Spijtig genoeg kon bokskampioen Wies CARMEL1ET niet aanwezig zijn omdat hij de volgende dag een zeer belangrijke kamp moest be twisten. Volgde dan de uitreiking van de trofeeën. Jozef VERBRAECKEL werd ge huldigd als sportman met uitzon derlijke verdienste. Deze man speelde reeds 750 wedstrijden voor RC. BAMBRUGGE en is een zeer toegewijd klubspeler, moeilijk weg te denken uit een bloeiende voetbalklub. De sportman van het jaar werd Willy GODDAERT, beoefenaar van de atletieksport en lid van Vlierzele Sportief; hij heeft on dermeer een schitterend veldloop seizoen achter de rug en heeft een uitzonderlijke toekomst in het vooruitzicht, zo beweren de insi ders. Andere verdienstelijke sportgroe- peringen of sportbeoefenaars wa- die uitsluitend zuiver liefhebbers- voetbal propageert. Miel DE PUNT, bekend voetbal doelwachter. Eddy DE LEEUW, internationaal atleet, zeer gekende 400 m. loper. Chris DE LEEUW, polsstokkam- pioen scholieren en Remv VOLCKAERT. gekend duiven melker. Tot slot sprak schepen van kuituur DE WOLF. Hij lichtte het doel van de sportraad toe: Ze moet in de eerste plaats streven naar de lichamelijke opvoeding van al de inwoners van de ge meente en zij moet tevens de al gemene en de geestelijke ontwik keling bevorderen. Zij moet daarom deelnemen in het beheer van de sportinfrastruktuur van de gemeente en die is momenteel zeer miniem. Hij beloofde dat de sport raad dringend zou proberen daar aan iets te veranderen. Een dergelijke sportinfrastruktuur kan men immers niet wegdenken in een bloeiende gemeente als ERPE MERE. Jozef Verbraeckel werden gehuldigd ter gelegenheid Willy Godaert door leden van de sportraad, burgemeester De Lat en schepen van sport De Wolf (JM) de huldiging van de sportlaureaat NAA WEIT EK worboy dat da komt dat er ba moy en volges da 'k hoeir. 'n betjen ba iederien, zuveil van die brooine brieven meh veinsterkes. in de bis vallen, 'k Mandjen iest dal da ba moy allien was en 'k hooi al gepeisd da ze vazin woren van meh grad te renneweiren. Allei 't 'n schildj toch ni veil, want z' hemmen meh al gralèk weitc woeinen. Mor nie. allemaan teige wie dagge sprékt. zeig' het. 't Es effenaf nimmer vér meh te lachen zee. 't Es mier vér meh te schrieven. En 't "n kaan allemool ni rap genoeg goon, ge 'n kroygt mor ienegte daogen toyd vér gon te malleren. Of anders driege ze sebiet van dor azoei mor a klodden oon te sloon. En wedje na woveir da 'k ik peis woveir dad dad es? Vanoyges omda ze veil poeng noeideg hemmen ver all die schildj te betolen dat de stoot al heid, mor 'k peis dat er toch nog iet anders achterzitj. 'k Peis da ze da doeng omda z' ons in den toyd meh de kiezingen beloefd hemmen van ghiel dinnen hoeip doppers en weirkloeizen meh honderdoezjed te verminderen. Want da riskeirt veil dat er zelle zèn die t' enjen getannierd meh aal die belastingsbrieven. heer zelle va kant maoken, nor 'l woter goon. heer deir de kop schieten, heer ophangen of die da zudoneg zeilen in here kop steiken da z' heer nor ien van die gestichten moeten doeng woor dat er d' ien of d' ander maffe zister heereh pikurken zal geiven. en da komt op 't zelde neir. En hoe mier dat er heer zelle va kant maoken, hoe mier plosjen dat er zeilen oepekommen ver de weirkloeizen. Nie. aal 't gein da 'k hier gezeid hem. dad es mor vér te lachen zee, mor wie kaan d'er dor oygentlèk meh lachen? En aliemol goed en wel, van meh den ieste moy meh spandoeken rond te loeipen woor dat er op stoot dammen weirk moeten hemmen, mor zelle men domeir mier weirk hémmen? Zeilen der domei minder weirkloeizen zèn? Zelle men domei minder kon terbiesje, moeten betolen? Zèn der tèn toch gin ander remeides vér dinnen diepe pit te villen of zèn 't tèn toch attoyd de klein die moeten bloeien? Ze zollen door beiter ne kier goed op peizen in de plosj van heer oygen standvasteg opslag te geiven. Op onze kap. Van de weik hemme ze meh gevraagd ofda *k ik wist wa dat de bestekupste manier was ver a verideir loten in 't wit te verven. Wedj" het? Awei. in 't zwèrt! En woboy kom' het dat er zuveil in 't zwèrt gedoon werd? Omdat 't in 't wit nimmer te betolen es.. En domei zwoyge men d'er oever. Wajjer zeilen liever oever iet anders klappen, oever dénnen Ameirekoon die hier op speilvwoyjozje was en die in de gazet geleizen hooi da Menneke-Pis gepikt was. En ienegte daogen noding dat dazélde Menneke-Pis verom op zèn plosj stond. Do mei zoy 'n in zèn oygen: 'k zoi da mènneken toch oeik ne kier wille zing. En hè tèrt nor Brisscl en as 'n ooit de stoosje komt vraogt 'n dor on den iesten den beste woor dat da Menneke-Pis oygentlèk iveranst stoot. Denne knol on wie dat 'n vraogt. trekt zèn schavers op en broebelt dor iet van 'k Weit ni menier. want ik ben oeik ni van hier. 'k Ben ekik ne Marokoon. Den Ameire koon tèrt voesj en scheirt dor nen andere vast vér hem 't zelde te vraogen. Den doynen verekskezjeirt hem noyg beleefd mor: 'k kaan 't a ni zegge menier, want ik ben nen Italjoon. - Den derden on wie dat 't hè vraogt eksplikeirt hem dat "n hem ni kan antwoe- ren deir 't foyt dat 'n hoy zelf ne vrémden es: nen Algeroyn. En azoei ging da spel voesj: ne Sonjord, ne Joegoslaaf, ne Griek, tot nenTirk toe. Tot as dat da dinnen Ameirekoon zèn. allei ja. zèn keel begintj ooit t' hangen en dat 'n roept: mor dèmned, miljaar dedjie, wannier gon ek ik hier insj nen Belsj teigekommen hè? En dénnen Tirk zie nor zèn arlozje en zcit: awei, menier, azoei binnen eh goed half irken... tènschien z'ooit meh weirken! Hejje 't weg hè? Da zèn aozei twie dinskes dad ons ministers ne kier zolle moete leizen en ne kier goed oeverpeizen. Ze zollen d'er allicht iet kennen ooit lieren... Mor 'n zol da ni te veil gevraogd zèn, van te peizen wil ek zeggen? En binsjt da 'k teis on 't schroyven gen, schitj menne kleinzoeng (hè es naa iveranst 'n weik of acht) in iene kier in ne lach.en hc spiekelt zèn tut ooit. Ja, woor es den toyd dammen oeik nog kontent te stelle woren meh 'n tut? En binsjt da 'k hem zèn tut verom in zennen oeven daaf, peis ek: sjansaar, goiy 'n moetj a nog meh nimmendalen kwellen. Mor wajjer 'n kroygen ons tut nimmer in onze mond gedaven. Ons zèn ze beizeg meh ons léste kloddemèn af te pakken. DOLF Wat zich eerst aandiende als een vergadering met een ultra-vlot verloop deinde dan finaal uit tot een maratonzitting tot rond 23 u. Na heel wat tribulaties waarbij de heer BogaertsS.J. wel de hoofdrol speelde, en met brio, kwam uiteindelijk een twaalfkoppige Gemeen telijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding uit de bus waarin niet minder dan vier dames zetelden maar waarin van de negen deelgemeenten er slechts drie waren vertegenwoordigd maar daaraan wordt dan wel in de volgende zitting een mouw gepast. Ook twee politieke partijen kwamen als dusdanig niet aan bod. de VU en de PVV en hoe wonderbaarlijk ook. zelfs de CVP. DE EERSTE DRIE! Nadat verleden zitting in het eerste luik van de stichtingsvergadering Gilbert Claus (kristclijkc strek king) voorzitter werd. Herman Ravijts (niet gebonden! onder voorzitter en Theo Van Gijscghem sekretaris, moesten nu de drie res terende mandaten worden toege kend aan de sterkste nog niet ver tegenwoordigde strekkingen, in casu de BSP. de humanisten en de marxisten Voor de BSP werd dat danS.J Bogacrts.die het initiatief tot stichting van deze Raad met «De Rank- had genomen en voor de vrijzinnige humanistische strekking Jean Louis Marcelis. beide zonder stemming. Voor de marxistische strekking waren er twee kandidaten: Jos De Geyter en Robert Baert van het Mascrecl- fonds. Stemming bleek dus nood zakelijk en hieraan namen vijf stemgerechtigden deel want alleen kon stemmen wie verleden keer ook aanwezig was. Domien Gy- 'sens (Volkstoerisme), Robert Baert (Masereelfonds), Van den Abeele (lmavo). Claude De Smedt (KPB) en Dc Smedt van het cen trum Mikis Theodorakis slaagden erin tot een staken van stemmen te komen daar één stem ongeldig was Ballotlage bleek dus noodza kelijk en nu haalde Jos De Geyter het met drie tegen 2 DISKUSSIE! Toen schepen Herman Rocls die de verrichtingen leidde mede deelde dat er drie mandaten te be geven waren kwam het mandaat van Theo Van Gyseghem in vraag, niet om het mandaat zelf maar de heer Bogaerts beweerde dat ver mits de kristenen in de eerste zes twee vertegenwoordigers hadden van hun kontingent in dc laatste zes er één de plaats zou moeten ruimen. Beweerd werd dat de eerste zes mandaten moesten bezet zijn door leden van zes verschillende strek kingen, in tegenstrijd met het arti kel dat onverenigbaarheid tussen voorzitter en sekretaris niet voor ziet. Na nog énig geharrewar over subtiele onderscheiden tussen een «mandaat» en een «funktie» vroeg de heer Bogaerts de stemming over zijn voorstel, stemming die bij handopsteken 41 vóór Bogaerts en 98 ertegen opleverde. De pil leek moeilijk verteerbaar want de geldigheid der stemming werd betwist omdat, zoals noch tans verleden keer was benadrukt. Niet altijd was het even rustig tijdens de verkiezing van de kultuurraad (JR) er geen identiteitskontrole van de stemgerechtigden had plaatsge had. Men had dit inderdaad nage laten en zou nu maar helemaal van voorafaan herbeginnen om aan de stemming geen rcilkjc te laten vastkleven. Na een uitvoerige naamafroeping, waarbij bleek dat het aantal aan wezigen tegenover de vorige keer fel geslonken was. werden dan stembriefjes uitgedeeld. Op 169 stemmen waarvan 9 blanco en 1 onthouding waren er nu 56 voor en 103 tegen Bogaerts. De tezis Bo gaerts had dus, alhoewel duidelijk in de minderheid, toch wat stem men bijgewonnen na het vermel den dat ook de PVV en de VU niet aan hun trekken konden komen. Van elk van deze beide partijen stellen zich dan kandidaten voor de zesde zetelNa de stemming aanvaardt de heer Bogaerts de uit slag van de stemming maar zegt te zullen onderzoeken welke inter pretatie van de tekst de juiste is. DE LAATSTE ZES Volgens de proportionaliteit bij de 216 tegenwoordige verenigingen bij de vorige zitting hadden de kristenen recht op 3 mandaten, de niet-gebondenen op 2 en dc BSP op IDeze cijfers vloeien voort uit vorige aantallen: CVP I (één), kristenen 93, niet-gebondenen 77, BSP 30, marxisten 5, humanisten 4, PVV 3 en V'U 2. Beide laatste krijgen dus als dusdanig geen mandaat. Voor de BSP werd het zonder stemming Jean-Paul Ringoir. Voor de 3 mandaten van de kriste nen waren er er zes kandidaten, nl. Mw De Galle-De Mil namens de KAV (Erembodegem). Roger Van Mulders namens Davidsfonds Moorsel. Marcel Crombeen na mens het VTI, Herman Goossens namens de Oudervereniging Hof- stade. Mw. Ledegen-De Clippe- leir namens de KVLV (Gijzegem) en Herman De Vos namens het NCMV (Aalst). Op 83 stemmers met I ongeldige waren er dus 82 x 3 of 246 stem men. Werden verkozen: Mw. Ledegen (49). Marcel Crombeen (49) en Mw. Galle (43). Goossens kreeg Nu komt de beslissing, de telling van de stemmen tijdens de verkiezing van de kultuurraad (JR) er 38. Van Mulders 34 en De Vos 33. Bij de niet-gebondenen waren er een achttal kandidaten waaruit Mw. Dcnise Vande VeldeenMw. Annie D'Hondt-Dc Smedt werden verkozen. Bleek dan nog dat wel waren ver tegenwoordigd: mensen uit de di- cipline: aktieve kunstbeoefening, nobby en vrijetijdsbesteding en vormings- en ontwikkelingswerk maar met waren vertegenwoor digd instellingen en diensten De laatste gekozenene van de sterkste groep, dus Mw. Galle van de kris tenen. diende dan haar plaats af te staan aan een vertegenwoordigster \an «Moeder en Kind», een afde ling van het Nationaal Werk van Kinderwelzijn. Ook de nog met vertegenwoor digde strekkingen kregen een lid. zij het dan een waarnemer: Marcel Temmerman voor de CVP, Jean- nine Merckx voor de VU eir Mare Dc Jode voor de PVV. Dc niet-vcrtcgcnwoordigde deel gemeenten Baardegem. Meldert. Moorsel. Nieuwerkerken, Her- dersem en Hofstade. zullen even eens een waarnemer krijgen in de volgende vergadering. LH Leolux bouwt in meubelen de schoon heid van de natuur in. Hout, echt leder en fraaie stoffen, verwerkt door vakmensen. Een meubel van Leolux is daarom jarenlang een rustpunt in uw Interieur. En U weet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij CCD Alf MOLENSTRAAT, 70 OCIlMV TEL 053-21.76.08 WOONINRICHTING AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3