PARTIJVOORZITTERS TE AALST GEVEN HUN VISIE OVER HET EUROPA-VAN-MORGEN P CIVIELE BESCHERMING HIELD OPEN-DEUR-DAG TE MOORSEL VEEL GEBLAAT EN WEINIG WOL Vervolg vanblz. 1 Samen met de voor zitters van de regerings meerderheid kwam hij op voor de kiesplicht «omdat niemand het recht heeft om onverschillig te zijn». Want het is zo, dat in andere Europese landen het kiesrecht i.p.v. de kiesplicht bestaat. Ook het probleem van de ku- mulatie kwam ter sprake. Hier werd vooral voorzitter Mar tens op de rooster gelegd i.v.m. premier Tindemans. Want al gemeen wordt toch aanvaard dat een minister in een natio nale regering geen «parlemen tair op Europees vlak kan zijn. «Maar wel in een regionale re gering» zei Wilfried Martens. Waarop Jan Schodts: «dan is het de vraag of we eerst een verenigd Europa of een regio naal België zullen hebben». Martens zei dat Tindemans in elk geval een keuze tussen de twee zou doen. Willy De Clercq stelde de eis dat de kandidaten zich uitdrukkelijk tot hun ambt zouden verbinden. Karei Van Miert kwam even eens op voor het gemotiveerd zijn van de kandidaten. En sa men met de andere partijvoor zitters kon hij er wel inkomen dat bepaalde kumuls tussen nationale en Europese manda ten door de vingers werden ge zien gedurende de eerste vijf jaar, omdat sterke nationale fi guren, ook op Europees vlak de nodige druk kunnen uitoefe nen. Jan Schodts bracht uiteraard ook het probleem van de kies- distnkten naar voor, waarbij het Egmontpakt ter sprake kwam. Drie van de vier partij voorzitter gingen daar achter staan. Alleen Willy De Clercq ging dwars liggen, en kwam op voor een onmiddellijke split sing. Brussel - Halle - Vilvoorde kan dus ook op Europees vlak nog voor moeilijkheden zorgen. Een volgende vraag betrof de partijprogramma's Wilfried Martens betoogde dat er op Eu ropees vlak geen C.V.P pro gramma bestond, maar wel een op het vlak van de Euro pese Volkspartij, dat vooral steunde op de Christen democratische beginselen, zoals eerbied voor de mense lijke persoon en de solidariteit, en op de mensenrechten en de vrijheid. Niet iedereen had het geluk een voorbehouden plaats te hebben Vervolg van blz.l Verder nog zijn zij gespecialiseerd in het opsporen, het verhin deren of het optreden bij gevaarsituaties die in min dere mate voorkomen. Zo bijvoorbeeld beschikken ze over apparaten voor het op zoeken van radio-aktieve stoffen. Het werken met de ze instrumenten is een spe cialiteit van de vrijwilligers. Hoogst interessant was de proef met de zogenaamde Röntgen-dedektor: een ra- dio-aktief geladen voorwerp werd ergens verborgen en op een minimum van tijd werd het voorwerp terugge vonden. Dergelijke appara tuur is allerminst goed koop: een afbakeningslamp kost zowat 1ö a ly.UU frank. Verder beschikt men dan nog over zeer gevoelige toestellen die meten tot één micro-Röntgen (één mil joenste van een Röntgen). Hiermede onderzoekt men bijvoorbeeld besmette dranken. Verder toonde de heer Coppens ons een klei ne sonde die zelfs de meest geringe aanwezigheid van radio-aktiviteit kon verra den. Om nog even verder te gaan over dit onderwerp: wist u dat er een internatio naal net bestaat van vaste posten voor het opsporen van gamma-stralen? Er is zo'n post voorzien in een rechthoek van twaalf op achttien kilometer. Te Aalst bevindt deze vaste post zich in de kelders van de pupil lenschool in de Kappele- straat. Wanneer de aanwe zigheid van 0,3 Röntgen wordt vastgesteld gaan de sirenes loeien. Dit is slechts één enkel voorbeeld van wat de civiele bescherming doet om over e veiligheid te waken. Altijd en overal staan deze men sen klaar om hulp te verle- rie, daar waar het nodig is. Zo ook sprongen zij in de bres bij de tanker-ramp in Bretagne. Ze werken dus niet enkel regionaal of na tionaal. Zij beschikken ook over wa gens die uitgerust zijn om de brandweer van water te voorzien. Het is immers niet altijd mogelijk voor laatst genoemden om in de on middellijk nabijheid van een brand voldoende water te vinden. Bij overstromingen of dijk breuken blijft het niet bij het plaatsen van zandzakjes en het evakueren van men sen. Men beschikt over een miniatuur waterzuiverings station dat water biologisch (door ultra-violetstralen) en chemisch (door filters) rei nigt en drinkbaar maakt. Een ander en zeer efficiënt hulpmiddel: de overstro mingswagen die naast een groot aantal kleine pompen twee indrukwekkende pom pen, met een diepgang tot dertig meter en een debiet van 5.000 liter per minuut, meedraagt. Stel dat door een of andere reden de elek triciteit wegvalt in een ge bouw waar geen eigen hulp generator aanwezig is (bij voorbeeld in kleinere zie kenhuizen): rampzalige ge volgen kunnen vermeden worden door een mobiele jjenerator van de civiele be scherming die zo maar eventjes 70.000 watt levert Spektakulair was de de monstratie met de stop- chute. Dit toestel dient om mensen uit hoge gebouwen te evakueren. Het is immers niet steeds mogelijk ie mand die zwaar gekwetst is, of die in bewustloze toe stand verkeert via de ladder op de begane grond te bren gen. In dat geval wordt men aan een kabel gehangen Burgemeester D'ltaeseleer onverhandigde de symbolische sleutels van de nieuwe materiaalwagen aan de Burgerbescherming van MoorseI (JM) afremsysteem waarop is bevestigd dat zich laat vergelijken met de schijf rem van een wagen. Hoe zwaarder de last is, hoe sneller men afremt. Zonder schokken of stoten komt men met dit toestel op de begane grond terecht. Dit alles is slechts een klei ne greep uit de vele toestel len en werktuigen die nuttig kunnen zijn om mensenle vens te redden. Evenmin kunnen we genoeg aan dacht en waardering op brengen voor de mensen die zich belangloos inzetten om anderen te helpen, zelfs al weten ze dat vaak hun eigen leven in gevaar wordt ge bracht. De civiele bescher ming wil ook steeds zo snel mogelijk paraat staan. Wan neer ergens een of ander gevaar dreigt worden de manschappen reeds gemo biliseerd, zodat bij reëel ge vaar geen tijd meer verloren gaat door telefonfische op roepen en men aanstonds kan uitrukken. Het vervoer van materiaal geschiedt met speciaal uitgeruste wa gens: de manschappen worden vervoerd door priva te vervoerondernemingen We schreven het reeds: de open deur-dag van de civie le bescherming was zeer boeiend en bracht ons heel wat bij. De publieke be langstelling leek ons niet overdreven te zijn, zeker niet wanneer men beseft hoe belangrijk de rol van deze hulpverleners is. In elk geval, een pluim op de hoed van initiatiefnemers, orga nisatoren en medewerkers. André De Groeve Tegen de bureaucratie, en met een eenvoudiger reglemente ring. Ook de toehoorders werden in de gelegenheid gesteld enige vragen aan de panelleden te stellen. Deze behelsden vooral de vraag waarom de K.P. niet was vertegenwoordig, wat er met de gastarbeiders moest gebeuren (een vraag aan Mar tens, die er wel voor opkwam dat gastarbeiders zouden kun nen stemmen voor de afge vaardigden van hun alnd), en wat de konkrete visies waren op de werkloosheid. Burgemeester D'haeseleer richtte zich in een slotwoord nog tot het publiek. Van de fu sie van kleine gemeenten tot groot-Aalst sprong hij over naar de grote fusie van het Europa - van - morgen Hierbij verge tend dat hij gast was. en niet gastheer, en de inrichtende vereniging SPES meende te moeten de les te lezen wat haar programma betreft, waarin een reis naar China voorkomt. De burgemeester kwam even wel op voor het feit dat de kie zers zich degelijk moeten in formeren. Hij dankte ook SPES voor dit initiatief dat inderdaad poogt tot een noodzakelijk sterk Europa te komen. Aan de ingang van de zaal werden pamfletten rondge deeld. Onder meer één met de uitslag van een enquête waar uit blijkt dat de helft van de Aals- tenaars niet geïnteresseerd is in de Europese parlementsver kiezingen. De enquêteurs zelf wijzen op de onvolledigheid van hun enquête. Maar zelfs dan blijkt informatie meer dan nodig. Misschien heeft SPES de bevolking toch gesensibili seerd? Wilfried Lissens Karei Van Miert had het eerder over tewerkstelling, ontwikke lingssamenwerking (cfr. Jan Pronk) buitenlandse politiek (o.a. contra Z.-Afrika) het ont- spanningsbeleid van Willy Brandt, en de (geleidelijke) ontwapening. Wilfried Martens beweerde duidelijk niet achter Franz Jo seph Strauss te staan «die stukken maakte in Chili», en die niet representatief was voor de Europese Volkspartij. Hugo Schiltz kwam nogmaals op voor een federale struktuur in Europa dat zich nie* met volkeren-kwesties zou mogen bemoeien. Hij had evenwél ook aandacht voor de tewefetei- ling, gelijkwaardige diploma's, milieupolitiek, veiligheid en vrede. Hij kantte zich tegen de industriële konkurrentie, maar niet tegen de vrije markteko- nomie. Ook de andere partijvoorzitters belichtten hun programma: Willy De Clercq had het voor een demokratisch, vredelie vend, verdraagzaam en open Europa dat vooral de funda mentele rechten van alle bur gers zou beveiligen. Geen gewone en tevens ongewoon grote belangstelling voor 't door Spes (Sociaal Progressief Europees Studiecentrum) ingerichte «Eurovisie»-paneelgesprek van donderdag 27 april jl. in de zaal «ter Mael». Men sprak ter plaatse, moderatoi Jan Schodts met name, van 700 aanweziaen. Misschien toch ook weer niet zo het niet anders of heel wat politiek ongewoon deze zeer grote belang stelling. SPES had nu eenmaal kunnen uitpakken met een dank bare bezetting Met de 4 zogeheten vlaamse partijvoorzit ters achter de gesprekstafel kon geïnteresseerden en vooral politiek geêngageerden dienden voor de gelegenheid hun «acte de Presen ce» te stellen Iemand maakte de terechte opmerking dat voor an dere minstens even belangrijke en De voorzitster verwelkomde het talrijk opgekomen publiek terwijl Willy De Clercq en Wilfried Martens zich op een Europees debat voorbereidden EUROPEES (S.P.E.S.)-DEBAT WAS NATIONAAL ONDERONSJE br geslaagd. Haast de perfektie m, dus! De binnenstromende belang- wj stellenden werden probleemloos opgevangen en weggewerkt De tussendoor en na aanvang arrive- rende «notaire» personen werden bi op een nadrukkelijk diskrete wijze ie> opgevangen door de bijdehandse en zeker niet onopgemerkt geble ven «waardinnen» en vervolgens naar de hun voorbehouden plaat- ge sen voorgegaan. De aangezochte ru inleider van de avond is het even eens gewend om, zowel de ver keerde als de juiste dingen, bij hun Tij korrekte naam te noemen en deed tie dit dan ook probleemloos op de vc hem eigen bekende, afgemeten be- i o< levende wijze, zij het dan deze keer .|j zonder toemaatje. De uitgezochte «akteurs» zijn, op hun beurt, vaklui; j doorwinterde en geaaide «perfor- j mers», die in een jaren-lang durig, Wi samen optreden, geheel op elkaar j m ingespeeld zijn geraakt en zo het vi publiek zelfs in de maling kunnen be nemen zonder dat het ook maar be wordt opgemerkt, laat staan be- grepen. In een onbewaakt ogenblik .n gebeurt het zelfs wel eens dat men mekaar bij de naam noemt, niet- waar Karei en Hugo, wat ergens Ps duidt op een sterke «team»-geest; Di en dit komt steeds de voorstelling va ten goede. Ook de in het vak ver- I na grijsde dagsluiter voor deze verga- j gt dering blijft verrassend sterk in de u. roelatie en slaat de laatste tijd in, met het entoesiasme van een j 9J «jeune-premier», voor alsmaar M' nieuwe en sterke vondsten zodat j iedereen ongetwijfeld tot het aller laatste moment het gebeuren wil O volgen. Het was een van die zeld- j z< zame show-avonden waar men, ui zonder lang dralen, de knop van de kijkkast thuis voor omdraait en zelfs de fabeltjeskrant voor wil missen. De gastvrouw presenteerde dit al- D les weliswaar op een overtuigde wijze maar bleek hierbij dan toch 9' heel wat vlotheid in te boeten door vt een al te nadrukkelijke uitspraak en j v< hierdoor soms foute zinsbeklemto- O ning. p( Maar dit is dan ook de enige kritiek Ul die men kan leveren want voor de rest deed de presentatrice die tevens voorzitster is van SPES zoals zijzelf zegde zoals zij er naar uit zag nl. om dooreen ringetje te halen. De van TV overbekende mode rerende reporter en jou malst is met soortgelijke toestanden meer dan vertrouwd. Hij kent zowel het klap pen van de zweep als zijn pappen heimers. Hij weet wat het publiek van hem verwacht en het publiek weet dit ook! Bij dit alles komt dan nog Europa als paswoord het geheel animeren en doorkruisen als een soort ma gisch begrip. Voeg dit alles op een precies afgemeten en uitgebalan ceerde wijze samen en U bekomt een (ter) maal waar 700 gegadig den op afkomen met een geeuw honger van jarenlange onvoldaan heid. Wij hebben van deze avond onthouden dat er in de BSP intus sen reeds minstens twee universi tair gediplomeerde mandatarissen zitten en dat PVV-er Herman De Croo een franstalig universitair di ploma heeft behaald. Daarnaast gaat SPES. die zegt te ijveren voor het «oude avondland» en voor het behoud van onze specifieke Euro pese Kuituur, ons patrimonium en ons levensniveau tot strijden op roept, op de China-toer En om alle verwarring uit te sluiten: het gaat niet om het Nationalistisch China van Tsjang (Formosa) maar wel om het verdacht sociale en progres sieve China van Mao (Peking). De geplande studiereis naar dit rode arbeidersparadijs kan zeker bijdra gen tot de opbloei van Europa Me teen kan men dan uitzoeken welke tekstiel- en andere waren tegen een vierde van de gangbare kost prijs kunnen ingevoerd worden. Dit zal zeker bijdragen tot de vooruit gang van ons avondland. Wij hopen maar dat het totalitaire Chinese regime niet inspirerend werkt op de Europese «eiveraars» van SPES en sluiten ons voor deze keer aan bij burgemeester Louis D'Haeseleer die fijntjes opmerkte dat al bij al in China het individueel belang moet wijken voor het alge meen belang wat in even zoveel woorden wil zeggen dat de mens er niet vrij is En laat ons in Europa maar eerst wat voor het behoud der fundamentele vrijheden van de mens gaan werken intussen vrijhe den welke in de molen der Euro pese instellingen in werkelijkheid alsmaar meer in de verdrukking dreigen te raken. BALDER zelfs meer konkreet ingrijpende manifestaties er o.a. niet meer dan een vijftal gemeenteraadsleden komen opdagen Wie echter in dit Progressief en Sociaal Europa van SPES niet schijnt mee te tellen is met name de Kommunistische par tij, al zal deze straks een met on aardig gedeelte van de Europese Kiezers achter zich krijgen. Als dit het pluralistisch Europa van mor gen moet voorafbeelden, dan liever van die boer geen eieren. Maar misschien hebben de Chinese vnenden van SPES wel hun veto gesteld tegen deze partij van Moskou-strekking. Al kan men er zeker van zijn dat in het omge keerde geval er helemaal geen re kening meer wordt gehouden met andere levensbeschouwingen en politieke overtuigingen, toch mag dit geen reden zijn om zich aan een zelfde handelswijze te bezondigen. Het lijkt vandaag de dag tot de «bonton» te behoren van een wel bepaalde soort elitair- intellektualistische maatschappe lijk gearriveerden om met veel om haal de loftrompet te steken van het sociale en het progressieve. Hun persoonlijke handels- en levens wijze daarentegen getuigd veelal, of bijna steeds, onveranderlijk van net het tegenovergestelde van wat zij de goegemeente als ideaal aan prijzen of als uitgangspunt voorop stellen. Vooral dan als deze, ooit te realiseren idealen of laten wij het waarheidsgetrouw eerder over op portune intenties hebben erg ver weg blijken te liggen van de eigen Vlaamse voordeur. Het is nu een maal veel makkelijker om zich te richten op datgene wat veilig veraf igt dan zich daadwerkelijk in te zet ten, met de vele mogelijkheden en middelen die velen hebben, voor een «eerlijke» en «heerlijke» sa menleving vlakbij en nu meteen. Maar wellicht komt dan zelf de ei gen veilige en verzekerde situatie, binnen het geheel van deze scheefgegroeide Belgische sa menlevingsvorm, in het politiek ge drang. Wie sprak daar ooit van «Het verraad der Klerken»! Als onze Vlaamse politici straks in Eu ropa, met hun dertienen op een to taal van 410 afgevaardigden, op dezelfde wijze deze minderheid die zij vertegenwoordigen gaan verde digen zoals zij dit al generaties lang en ook weer recent in eigen land hebben gepresteerd, dan staat er ons volk nog heerlijke Europese uren te wachten. Maar zoals zo vaak wordt gezegd, met een neerbuigend misprijzen voor de onverlaat die het waagt hierop te wijzen: wie praat nu nog over het eigen volk en zijn voortbe staan als er «grote» Europese din gen te gebeuren staan. Wij kunnen voor een heel stuk mee met de door burgemeester Louis D'haeseleer naar voren gebrachte bezwaren en reserves tegenover al te optimis tisch gestelde Europese verwach tingen Als men zwart op wit leest wat deze zogeheten rechtstreekse verkiezingen, welke overigens voor België als enige beschaafde West Europese land verplicht zullen zijn, voor de zo geprezen demokrati- sche besluitvorming werkelijk zul len betekenen, met name: drie maal niks, dan stelt men zich de vraag waarom men mordikus wil blijven aandraven met deze verkie zingsverhaaltjes van Klaas Vaak Hoofdzaak lijkt ook daarbij weer eens te zullen zijn: en dit hebben wij van Dorus-Tom Manders ont houden— «zorreg dat je d'er bij komt En in de periferie van de politieke uitverkorenen de direkte eeuwige naastbestaanden erbij! LEUKE DINGEN VOOR DE MEN SEN De organisatie van deze Eurovisie-avond (maak hier geen televisieavond van Linotypiste!) was ongetwijfeld voor meer dan 90

De Voorpost | 1978 | | pagina 4