1 MEI TE AALST: «DE RODE ROOS NU MEER DAN OOIT» TEGEN DE NEUTRONENBOM EN TEGEN HET HUIDIGE REGERINGSSYSTEEM 'inisme zot* tolttiTie zon wnis me K.P. MEI-AVONDFEEST IN MADEL0N IQltbïïlC een -Krisiswet enoeg. maar all< :de krisiswet, die psychologe beslissende voorbereidende li sfeerscl Onder dit motto gingen dit jaar de 1-meifeesten door. We kunnen inderdaad gewagen van feesten, want het begon reeds de avond tevoren onder zeer ruime belangstel ling in de kelder van het volkshuis, waar het mei-avondfeest doorging. Mare Galle zou er o.m. een toespraak houden, evenals op 1 mei zelf, vóór de betoging zich in beweging zette. Het kan een gemeenplaats zijn, dat 1 mei onder een goede weersgesteldheid verloopt, maardat bleek dit jaar niet het geval, of toch: want net vóór Mare Galle het woord nam, hield het op met regenen. En tijdens de ganse optocht op 1 mei, werd geen regenscherm meer opengetrokken. arbeiders van CVP en BSP GEEN SPLITSING MEER BE STAAN Hij verwees naar het manifest van het ACV. dat stel lingen uit de BSP verdedigde, maar wilde toch eerste afwach ten om te zien of dit manifest wel eerlijk was Mare Galle deed verder een Het mei-avondfeest werd een grandioos sukses. Feestkomitee-voorzitter Frans Wauters herinnerde ons in zijn openingswoord eraan, dat het feest van 1 mei een niet zo feestelijke achtergrond had: een in Chikago in het bloed ge smoorde spontane staking. De dag vond de arbeid, zo zei hij, moest ook een dag van bezin ning en van bewustwording zijn. Een opmerkelijke prestatie bracht vervolgens KLV (toneel vereniging Kunst - Licht en Vrijheid) die, in verschillende taferelen, een realistisch- poetische evokatie bracht van de verschillende facetten bin nen de strijd van de proletari sche wereldbeweging naar meer rechtvaardigheid. Ideeën en leiding kwamen van Carole De Jonckheere, die hiermee bewees een dergelijke hoofdzakelijk gesproken produktie meesterlijk aan te kunnen. De akteurs waren uit gelezen goed. De diktie was verzorgd', heldèr en zeer eks- pressief. Vol sfeer, drama tisch geladen en bijwijlen hu moristisch. Afwisselend hoor den we een oproep tot weer baarheid van de arbeidende klasse, met 'n sterke ver wijzing naar landen zoals Chili. Ook de vrouwenbeweging kreeg de volle aandacht. Het misbruik van macht werd sterk aangeklaagd, en de martelin gen, dit alles onder een zeer passende achtergrond van een uitgezochte muzikale begelei ding. Aandacht werd o.m. ge vraagd voor onschuldige kinde ren slachtoffers in de strijd naar recht in de wereld, even als voor de anti-autoritaire op voeding. En ook: «Jezelf de vraag stellen, daarmee begint het verzet en die vraag doorge ven aan anderen. In vele landen, zo luidde een andere tekst, is socialistisch zijn syno niem van gemarteld worden, vernedering en dood De problematiek en de strijd van de arbeiders werd zeer eks- pressief op e planken ge- oraent, in een aangepaste en sfeervolle muzikale begelei ding. Ook de belichting was ge slaagd. Jong KLV-leverde een merkwaardige prestatie Dr. Mare Galle hield vervol gens een 1-mei toespraak. Niet alleen op 1 mei, zo zei hij, maar elke dag moeten we strijden. Hij herinnerde aan de sociaal-ekonomsch moeilijke tijden, en het verzet van Vlaamse socialisten in het par lement tegen de Hawk- raketten. de neutronenbom, aan het halt aan Nols door Vlaamse socialisten op gang gebracht, enzoverder. Hij kantte zich ook tegen het 1000 Fr - aalmoes waarvoor op dit ogenblik een staking niet door de knieën mocht gaan. Hij kantte zich verder tegen belas tingontduiking. en zei in dit ver band ook dat werklozen geen profiteurs waren. Aandacht vroeg hij ook voor het behoud van de onverdeeldheid binnen de partij, hoewel ook de B.S.P. interne zieke plekken vertoonde, zonder evenwel tot tweedracht te zijn gekomen zoals dat in andere partijen wel het geval was. Dr. Mare Galle kwam ook op voor kontrole op bedrijven die gesloten worden, kantte zich tegen kumul. ook in eigen partij, en toonde zich voorstander van spreiding van macht en inkomens. Hij vond ook dat de arbeiders die tot de CVP behoorden, eerder thuis hoorden in de BSP. gezien de CVP een standenpartij was waar de uitbuiters aan dezelfde tafel zaten als de uitgebuiten. «In elke familie, zo besloot Mare Galle, is er wel eens gekibbel, maar aan uw talrijke opkomst merk ik dat men solidair is». Tot deze Solidariteit deed de spre ker een dringende oproep. Het was vooral een familiaal feest in het Volkshuis, waar Harry Pinky vervolgens met or kest en koor jeugd- en staplie deren vertolkte. Het koor be- Volks verte gen woordiger Mare Galle tijdens zijn redevoering SJ stond uit mensen die vroeger nog «Rode Valk» geweest wa ren. Vertolkt werden liederen uit de jeugdbeweging van we-' leer. Honky-tonk vergastte de aan wezigen hierna op rasechte dixieland jazz. Ex-prins karna val Jean-Paul gaf zeer hu moristisch taalwenken in 't Aalsters. Haary Pinky ver scheen daarna met nog enige leden van het koor op het po dium om de zaal te vergasten op een reeks strijdliederen die vooral door de oudere aanwe zigen met ontroerende overtui ging werden meegezongen. Ook ex-kandidaat prins karna val Enrico kreeg de zaal mee met enige charmerende liede ren. Een feest dat spontaan naar het sukses toe groeide. BETOGING OP 1 MEI De dag kondigde zich grijs en drassig aan. Toch zou de regen wijken, net voor de start van de 1-mei optocht vóór het volks huis aan de Houtmarkt, waar aan een heel stuk meer dan 1000 mensen deelnamen. Vooraf hield volksvertegen woordiger Mare Galle een vin nige 1-mei-toespraak. Hij ver wees naar de tekst van de 1 mei-affiche waarin werd aan gespoord tot een open en pro gressief Vlaanderen. De eerste keer dat de naam Vlaanderen op een Socialistische affiche voorkomt. Verdeelden de godsdiensten de gelederen in het verleden zo zei Mare Galle ook, toch mocht er tussen de dringende oproep om de een heid binnen de eigen rangen te bewaren, en niet in splinter groepen te vervallen. Ook aan de gewestvorming gaf hij de nodige aandacht. «We gaan naar een groter autonomie, zo zei hij, ook binnen de Socialisti sche partij voor wat de twee landsgedeelten betreft. In de hele wereld is het socialisme hetzelfde, maar de volkeren verschillen». Hij belichtte ook de figuren die tot het Europees socialisme behoren, zoals Mit- terand. Brandt en Den Uyl, en drukte op het belang van elk statdium in de arbeidersbewe ging, van wijk, dorp, stad, land. tot de Europese beweging toe. Ook pleitte hij voor een gede gen van de partij, en deed ten slotte n oproep tot solidariteit Ondanks het barslechte weer bracht de fanfare Hand aan hand' erg goede muziek (JR) lotte een oproep tot solidariteit an eendracht. Hierna zette de optocht zich in beweging, onder de begelei ding van verschillende trommel- en muziekkorpsen. Enige slogans die werden meegedragen: «De rode roos, nu meer dan ooit» - «geen fe minisme zonder socialisme, geen socialisme zonder femi nisme». «Werk voor de jeugd» «Ontwapenen om te overleven» «verkorting ar beidsduur» - «socialistische verworvenheden, handen «6 uren nu, tegen de werkl heid» - «Leefmilieu, onze «Kapitalisme is socialisme is recht op arbe «Werkgelegenheid, geen middelen!» WILFRIED LISSI Naar jaarlijkse traditie hield de kommunistische partij van Aalst de zaterdag voor 1 mei haar Mei avondfeest in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst. Om 19.30 u. gingen de deuren open voor een gezellige avond die naast zang en dans ook nog een half uurtje over had voor een ernstiger gedeelte, de 1 meirede van Jos De Geyter. Rond 20.30 u. was de zaal zo goed als volgelopen en kon het programma be ginnen. De avond werd geopend met een optreden van de zanggroep I mei. Dezen brachten om te beginnen een zevental liederen ten gehore Gestart werd met het lied - De Jonge Garde-, vervolgens werd het -1 Mei in Mos kou- en -Lied der vrijscharen-het lied der Sovjet-partizanen. Als vierde lied volgde de nederlandse uitvoering van het welbekende Italiaanse kom munistische lied -Bandiera Rossa-, het -Bloedrode Vaandel-. -Broeders, het uur heeft geslagen- is een lied dat in 1897 het levenslicht zag in Rusland en aldaar een belangrijke rol zou spe len tijdens de revoluties van 1905 en 1917 Een jeugdlied, bekend over de ganse wereld, is -de Mars van de We reldfederatie van de Demokratischc Jeugd-, Besloten werd met de in 1918 getoonzette -Communistische Mars-. Na dit lichtere intermezzo werd de rede van Jos De Geyter aangekondigd Alvorens deze echter het spreekgestoe lte beklom werd een kommunistisch lid, Jeanne Stuyver, eens ekstra in de rode bloempjes gezet wegens haar ver jaardag. Pas die dag 71 lentes jong geworden was dat wel verdiend. REDE Na zijn welkomswoord maakt spreker Jos De Geyter even voor de aanwezi gen de balans op van wat er in het voorbije jaar gebeurde, maar ook niet gebeurde. Wat is er zoal niet gebeurd? de ekonomische krisis is niet be dwongen. zelfs niet verminderd. de werkloosheid is onbeduidend en tamelijk kusnstmatig naar beneden ge haald, zovele jonge afgestudeerden zijn het leger der niet-recht-op ar beid - hebbenden gaan vervoegen, de werkloosheid is niet opgelost. de Belgische staat is er niet door zichtiger op geworden, integendeel, een dik mistgordijn is opgetrokken voor alle nict-specialistcn. de bewapeningswedloop is niet stopgezet. de machtswillckeur van de grote monopolies en multinationale reuzen is helemaal niet aangepast. de leerplicht is niet verlengd van 5 tot 15 jaar in een eerste fase. de moeilijkheden in de tekstielnij- verheid zijn niet van de baan. de Denderstreek heeft helemaal geen vooruitgang geboekt op het eko nomische vlak Wat is er wel gebeurd de koffers van de bankiers en de groot-industriëlen zijn nog voller ge raakt; de portemonnees van de kleine mensen integendeel nog leger; de staatshervorming is een onont warbare boel geworden. de rijkste staat van de wereld is met het chantagemiddel van de Neutro nenbom gaan spelen. België heeft nog maar eens de be doeling enkele miljarden aan nutteloze wapens (vb hawk- raketten rond Ant werpen) te verspillen. de wereldvrede is voor de zoveel ste maal door de havikken in het Mid den Oosten in gevaar gebracht; in eigen land werden de aanvallen op de sociale verworvenheden van de werkers nog groter in aantal en sterker in brutaliteit; vele kleine en middelgrote onder nemingen zijn de diepte ingegaan en Op de mei-avond georganiseerd door de KP bracht andere voelen hel klassieke zwaard •n gelegenheidskoor kommunistische liederen Damocles steeds dichter bij het hoofd naderen. intussen werden de -groten- ver der met geschenken overstelpt; de prijzen zijn steeds maar meer de hoogte ingegaan; kordate arbcidersstrijden hebben hier en daar scherven wei enigszins weien te lijmen en gedeeltelijke resul taten geboekt. Wanneer men dit alles op een balans gaat plaatsen dan staat deze in nega tieve zin in de richting van de arbei dende mensen van hel land. Tot daar het overzicht dat Jos De Gey ter gaf over wat gebeurde en niet ge beurde in het voorbije jaar. Meteen ook een korte samenvatting wat hij daarna uitvoeriger in zijn redevoering KP woordvoerder Jos De Geyter tijdens zijn rede in de zaal Madeion (SJ) Antwerpen met raketten omringen is nutteloos. Het gevaar van een neutro nenbom minimaliseren of ze gaan uit spelen tegenover bestaande wapens om zodoende een nieuw elan te geven aan de bewapeningswedloop, een nieuwe ruk naar de koude oorlog toe. een nieuwe aderlating van de staats kassen te bewerkstelligen en de zakken van de bewapeningsindustrie te vul len. mag zeker niet doorgaan. Zonder enig tierelantijntje zegt de KP dan ook Neen aan deze Neutronenbom- en zal zij op 7 meick. mee opmarcheren inde protcslbctoging te Brussel, protcstbc- toging die doorgaat onder het motto: -Otnwapencn om te overleven-. HET SYSTEEM Het systeem is verantwoordelijk voor de werkloosheid en opent de jacht op zijn eigen slachtoffers: de werklozen. Het is verantwoordelijk voor de infla tie en de daardoor verminderde koop kracht en opent de jacht op zijn eigen slachtoffers: de loon- en weddetrek- kenden, de kleine middenstanders, de kleine middelgrote ondernemingen. Het systeem is verantwoordelijk voor het leeghalen van de staats- en hulp kassen en opent de jacht op zijn eigen slachtoffers: de genieters van sociale vergoedingen. Het is verantwoordelijk voor hei niet langer vlot lopen van de overgang van de school naar het be drijf en het wijst beschuldigend naar zijn eigen slachtoffers: de afgestu- deerden. Het systeem is verantwoordelijk voor de miljarden belastingsontduiking en het trekt dit tekort terug uit de zakken van zijn slachtoffers: de allcsbctalcrs waarvan de verdienste netjes gekend Het systeem doel niets of zeer weinig. Om zijn eigen grote profiteurs af te remmen al was het maar op gebied van belastingsontduiking. Het laat zichzelf en zijn promotoren op dit gebied in vredige rust en zorgt verder zeer goed voor eigen kinderen. Waar de giftige pijlen worden op afge schoten, waarnaar wordt de eigen tekortkomingen te len is steeds opnieuw naar de gro massa van de werkers. Die zondebokken, die hebben het te Ze doppen teveel of ze verdienen t inj» veel, ze maken het land kapot. MOETEN ZICH MATIGEN wordt uitgezien naar Voorstellen zijn er genoeg, maar tegen de kleine man. En met deze gezegde krisiswet. die in de is getreden, is men aan de uitgave toe; idcëen lanceren, de rei afwachten, iets verder duwen, beetje chantage een beetje dcring. het gepaste moment (meest geschikt is beslissend vlak v de vakantie en in locpassing tijdens de v akantie) en klaar is kees de volgende schop onder de broc ontvangen. Wanneer men dit alles dan nog de man brengen overdekt met de van een staatshervorming waarva gewone sterveling geen sn grijpt maar waarmee men voor de andere problemen kan minderen dan is dat het zovct staaltje van volksmisleiding. SI men er daarbij in de partijen, tenmi die welke hun verzet naar de kern de zaak zouden durven richten, beleid te betrekken dan schijnbaar helemaal rond. die groot-patronale tcorie klopt niet tijd. Ook nu groeit er verzet. Naar Zonder woorden, maar sprekend voor zichzelf (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 6