IET APRILSE 1 MEI-FEEST VAN HET LSW IET 1 MEI-FEEST VAN DE POLITIEKE WERKGROEP AALST rL :EEST VAN DE ARBEID ONDER MOTTO EID IS ONS RECHT» SAMIM Botri; De Voorpost - 5-5-1978 - 7 banSauw, "I JJO. spra nogmaals de KP niet snel en sterk ge- fg, maar het verzet groeit en er zijn jpgevende vooruitzichten. 1 st ven van de KP is gericht op doelstellingen welke men samen I het geheel van de arbeidersbewe- ig wenst te verwezenlijken: men wil een werkelijke demokratie trekkend van in de wijk, het bedrijf, school en gaande tot aan de top van tland. men wil een staatsstruktuur waarin men klaar ziet en waarin men zichzelf niet verliest. men wil dat ZIJ de gevolgen van de krisis betalen die er verantwoordelijk voor zijn. men wil niet laten raken aan de door een harde arbeidsstrijd zo moei zaam bereikte verworvenheden. men wil konkrete voorstellen om de krisis te verminderen en daarna op te lossen: de 36 urenweek het vervroegde pensioen de fiskale fraude medogenloos aanpassen het bevriezen van de verspillende militaire uitgaven het aan banden leggen van de wil lekeur van de geldmachten Het is een enorme opdracht waarvoor de KP.om haar deel efficiënt te kun nen bijdragen, behoefte zal hebben aan mensen die zich volledig willen inzet ten. DANS EN BAL Na de redevoering van Jos De Gcyter die besloten werd met het zingen van de «Internationale» was het de beurt aan de jeugd, de Pioniers, om drie volksdansen te brengen. Na dit gebeu ren werd de vrije loop gelaten aan de pret en het vermaak tijdens het daarop volgende bal. S.J. i de vogels die op 1 mei elk verondersteld zijn één ei te jgen, voor te zijn heeft het L.S.W. - de Liberale Sociale jerken- op 29 april 1 mei gevierd. Dat gebeurde in de Zout- Iraat in het L.S.W.-centrum maar ook en volgens de orga- tatoren voor circa 1.500 leden in de Keizershallen. rste bedrijf nu: een traditio- hv herdenkingsplechtigheid. f iyCUM ide aan de liberale sociale I ormannen, en dit in het een- DA||V'r^É#P i in de Zoutstraat te Aalst. uvU^ Iksvertegenwoordiger Diane tÈv JF dik fhaeseleer hield daar een X>* srte toespraak en herinnerde B j k aarbij aan de verdiensten van I thur De Loose, Marcel De 'B Irucker, Petrus Silon en Henri TLl lens in de opbouw van het ^^^Bv *1 taiaal liberalisme in het ge- jadien werden bloemen neer- ilegd aan de gedenkplaat in I ingang van het L.S.W - I Intrum door burgemeester I Juis D'haeseleer. volkdverte- woordiger Diane D'haese- ^B Hfi 1 de L.S.W.-beheerders ^B HBj^H icar Van den Berghe en Al- J^B rt Bauwens alsmede door de fl Imilieleden van de overlede- lerdagavond was het af raak geblazen in de Keizers- len, voor de 33e maal sinds Op hel mei-avondfeest in de Kei zershallen sprak Volksvertegen woordiger Diane D'liaeseleer de I mei rede uit JM het einde van wereldoorlog II en deze keer voor zowat 1500 leden uit Aalst en omgeving. Onder die schare simpatisan- ten senator Maurice De Padt, provincieraadsleden A. De Maght-Aelbrecht, Ernest Da ver, Roger Koolbrant, burge meester Prosper De Lat als mede talrijke schepenen, ge meenteraadsleden en O.C.M.W.-leden uit het ge west. Naast het dansgedeelte ge bracht door «Emis- blaaskapelle», werd een spe ciale «Amerikaanse Floor- show» gebracht door de «Gol den Star» een Luikse majo- rettengroep. Het tweedelig op treden van deze groep, een de- filee van kleurrijke kostumes, had de goedkeuring van het publiek als welverdiende gage met daarbij van de hand van Diane D'haeseleer een bloempje voor elk van het 26- koppige gezelfschap en voor de hoofdmajorette een tinnen schotel. Door een afvaardiging van de Aalsterse Prinsencaemere, onder de leiding van voorzitter Simon D'Hondt, werd aan alle majoretten en aan het bestuur van de Golden Star een her- denkingsspeld met Aalsterse kleuren geschonken. Tijdens haar gelegenheidstoe spraak schetste de volksverte genwoordiger de betekenis van de 1 mei-viering voor de soci aal ingestelde liberalen. Zij maakte daarbij melding van het feit dat het liberalen waren die in de 19e eeuw de eerste maat schappijen voor onderlinge bij stand onze huidige zieken fondsen hebben opgericht. Na nog even te hebben stilge- H onderden L.S.W. leden waren aanwezig op het grote feest van hun bond in de Keizershallen (JM) staan bij de a-sociale maatrege-' rijke aanwezigheid. Geen feest en ging naar huis met een diep- len van de huidige regering, zonder tombola. Mevrouw De vrieskast. dankte zij hartelijk voor de tal- Decker trok de langste lucifer rwD digers van de regering bij de arbeiders zoals enkele Gentse kameraden het schematiseerden, zullen voor hun trouwste aanhang, overmorgen pogen te bewij zen dat ze hun kiesbeloften nog niet zijn nagekomen, omdat ze niet alleen in de regering zitten. Alsof ze dat niet bij voorbaat wisten! Een duidelijk antwoord op pertinente vragen als: Waar zijn de 100.000 beloofde de verraderlijke deeltijdse arbeid. De gastarbeiders worden beschimpt als weg- werp-mensen. We zitten nog steeds opge scheept met artikel 372 bis, dat homoseksualiteit be straft, en gazo maar door... Ik meen dat tegenover die integratiepolitiek het volk zijn autentieke en dus spon tane antwoorden op straat moet brengen. Wij moeten ons voornaamste wapen document, dat klassenstrijd erkent en breekt met het CVP-standpunt. Nu on langs, zijn er keiharde sta kingen om principiële rede-, nen en niet om de fric, niet om het geld. Ford-Genk, petroleum, bedienden van groot-warenhuizen, die ar- beidsverkorting bekwamen tegen december '79:36 uur, zonder evenwel evenredige aanwerf inaen. Zo komen we inderdaad tot ip zaterdag 29 april organiseerde de Aalsterse politieke lerkgroep een 1 mei-avond in 't Fabrieksken, Burchtstraat 0. Het centrale tema was de 36-urenweek. CSV 't Fa- I rieksken, 't Uilekot (Herzele), Rode Mol Ral, Eva, de I xfam-wereldwinkel en de groep Arbeid verleenden hun I ledewerking. Het werd een politieke avond, die slechts Beinig belangstellenden op de been bracht, hoewel som- Bige optredens toch het beleven waard waren. e groep Stewball brachten Jen paar nummers zachte tck. Zij hebben nog met zo in uitgebreid repertorium, de groep nog maar iee maanden bestaat. Ver- leldenswaardig is wel dat meededen aan de wed- rijd van Humo en finalis- in werd van de Rock Ralley Gustaaf de Meersman perkte het tema werkloos- leid op zijn manier uit. Hij jreeg begeleiding van Ska- ternak. Hij richtte zich spe- iiaal naar de vrouwen-werk- losheid. Vervolgens werd i eerste politieke toe- iraak gehouden door Jan )e Bruycker, een ABVV-mi- tant. lij betoogde aldus: tei 78, dat is tien jaar na '68. Tien jaren die we, Dals iemand het voor mij Bi, roerig en oproerig kun- noemen. Voor iemand lals ik, van rond de dertig zijn dit de sleuteljaren ge worden in onze ontwikke ling naar bewustwording. Die 68-generatie is op haar gevoelige levensjaren ge- konfronteerd met een ideeënstroom, die haar en de anderen, uit de naoor logse apatie heeft willen rukken. De revolte van Ber lijn, Parijs, heeft onbetwist baar merktekens achterge laten. Ik kom niet vertellen dat we op de barikaden stonden, maar wel dat wij getuigen zijn van een proces van be wustwording als een gevolg van 68de vastomlijnde wijze waarop die bewustwording werd getoond en de aard van het engagement, ver schilden nogal eens. Men liep al eens verloren in rug- gegraatloze, individuele achterhoede-gevechten gaande van emotionele be veiligingen in het perfecte gezinnetje tot een vage eco logische belevenis. Een ge meenschappelijk effekt is echter steeds merkbaar ge weest, namelijk een in spanning om een oplossing te geven aan het grote le vensvraagstuk van hoe onze vrijheid en zelfbeschikking te kunnen veroveren tegen overeen autoritair etisch en ekonomisch maatschappe lijk systeem: het staats systeem. Ligt daar ook niet de betekenis van 1 mei: de hoop van een onderdrukte klasse op een nieuwe sa menleving. Kenmerkend is wellicht dat in het CSV, voor de eerste keer meen ik, weg van de bekende verzui ling, een meifeest zoals nu, op touw gezet wordt. Straks tussen de zuilen van de volkshuizen, zal men met veel pathos overladen toe spraken kunnen beluiste ren. In de oude volkshuizen zullen weer velen zonder verslagenheid luisteren naar enkele tientallen par lementairen, vertegenwoor digd door hun partij in de regering of...verloren gelo pen in een regering van het ekonomisch herstel van de burgerij. Die vertegenwoor- werkplaatsen? Wanneer komt er vrije abortus? Hoe zit het met federaal België? Wat doe je werkelijk voor ontwapening? Waarom ver sterkt ge de elitekorpsen? zullen ze die aanhang schuldig blijven! Dat terwijl de lobby's, de beschermkliekjes aktief blijven in het uitdelen van plaatskes aan bevoorrech ten. Voor ons is het duide lijk, dat we nog eens voor het drama kunnen staan van een arbeidersbeweging, ge bonden aan politieke par tijen, opgeslorpt, ingepakt in het systeem. Wij weten dat binnen drie weken een nieuwe eenheidswet voor ons klaar ligt. Immers, de producerende arbeiders zit ten nog onder de patronale chantage. Het zogenaamd intellektueel proletariaat wordt nog steeds gefnuikt door een papierstroom en de overbodigheids-bedrei ging. De studerenden worden be- kampt met vestigingswet ten en een beperking van beroepskeuze. De werklo zen leven in angst voor dop- verlies. De vrouwen worden specifieker bedreigd door hanteren, namelijk de zelf organisatie, in de wijken, in de leefgemeenschappen, in demokratische vakbonden, daar waar onze macht op natuurlijke manier aanwezig is. Daarom vraag ik; jullie, de strijdende arbeidersmili tanten te steunen, niette genstaande jullie kritiek. Zij dienen gesteund te worden en in hun gevecht tegen hun onderhandelend vakbonds apparaat en in hun dagelijk se eisenstrijd. Ik zou een kritikaster zijn, moest ik niet zeggen dat er toch wel wat veranderd is op dat vlak, in de laatste tien jaar. Tien jaar meidruk heeft ge leid tot een aktieve nieuwe syndicale linkerzijde, in de schoot van het ABVV. Woensdag nog, op een na tionaal komitee van sector openbare dienst, slaagde men er in een motie tot mo bilisatie van de leden te stemmen voor de principië le eis van direkte werktijd verkorting met evenredige aanwerving. Dat is duidelij ke taal die ik sinds lang op dat niveau, niet meer ge hoord had. Er is het harde ACV-MOC- PI'KOMST BLEEF ONDER DE MAAT OP VUJO MANIFESTATIE van inrichterszijde geen geschatte opkomst werd rijgege- de ordediensten die overigens verrassend talrijk niet geüniformeerd in de buurt waren het deelnemersaantal de 250 en de 270, inklusief beide in de optocht mee opstap- e muziekkorpsen. j al kan dus zeker stellen dat, altans wat de opkomst zelf betreft, als nationaal aangekondigde manifestatie in het teken van de onder de maat der verwachtingen bleef. De inrichters had- op de vooravond van deze manifestatie, van een verwacht n"j eelnemerstal gewaagd dat om en nabij de zevenhonderd zou liggen. Aalsterse politie had \olgens de bekomen inlichtingen zelfs reke- gehouden met een 1500-tal betogers. (lelijk was dc/c. ook nog alterna te, rve I Mei-viering genoemde belo ging. echter wel indrukwekkend te noemen. En er was voor elk wal wils. al zilicn er duidelijk latente tegenstel lingen in de verschillende benaderin gen van wat men het Daensismc zou kunnen noemen, dat er voor de gele genheid te pas en te onpas werd bijge haald door de verschillende sprekers Er is o.m. een duidelijk verschil te onderkennen tussen het -grocnc- socialismc- waarover volksvertegen woordiger Jan Caudron het had en hel geheel uit zijn historische kontekst plaatsen van «het Daensismc-. door mensen die Dacns. bewust of onbe wust. in een welbepaald ideologisch laadjc willen onderbrengen. En waar wij alleszins niet zaten op tc wachten was de alsnog hcilig-verklaring van Priester Adolf Dacns, door iemand als Maurits Coppieters, die hiermede ck- stra hooi levert op dc vork der steriele verheerlijking van deze figuur. Maar misschien heeft hij zich hier veeleer laten verleiden, door het dramatisch effekt van het als gebed ingcklccddc slot van zijn toespraak, dan dat hij echt Dacns in de galerij der postume be waarders van hel -ctablishmcnt wenste onder te brengen. Over sommige ideologische uitgangs punten. en de wijze waarop men deze soms tracht in hel Daensismc tc inkor- pcrcren. zullen wij ons hier maar niet uitlaten verder. Toch kunnen wij er gens niet van het gevoel af dat zowel V.U. als V.U.J.O. zich hier als dan sers op een slappe Vlaams- Nationalis tische koord begeven. VERLOOP VAN HET GEBEUREN Dat deze VUJO-manifestatie niet vol gens het vooropgezette schema zou verlopen bleek al spoedig toen. zelfs na het gewoontegetrouw toegevoegde half uur bij het aangekondigde tijdstip, er nauwelijks enige beweging was te bekennen op het Stationsplein, br za- dus duidelijk wat fout met de organisa tie vooraf aangezien dc opkomst ofwel vertraging opliep ofwel uitbleef. Ten slotte troepten hier en daar wat tiental len aanwezigen samen en stelden dc muziekkorpsen zich op. Terwijl het begin van de eerste optocht voor 13.30 u. was aangekondigd zou het precies één uur later worden alvorens het ge heel vorm had gekregen en dc betoging kon beginnen. Het trommelkorps van de fanfare -Kempcnland- uit Nijlcn opende dc optocht. Daarachter werden door twee jonge dames en een jongetje de drie bloemstukken meegedragen die aan het Daensmonument zouden neerge legd worden. De slagzin van deze ma nifestatie «Arbeid is ons Recht» werd dan, aan de kop van de eigenlijke be toging. op een spandoek meegedra gen. Met diverse VU cn VUJO ufdc- lingsvlaggcn voorop wij zagen na menals Borgcrhout. Mazenzclc, Aalst slapte de eerste groep manifestan ten. een 40 a 50 tal. die voor het groot ste gedeelte het arrondissement Aalst vertegenwoordigden Van dc natio nale VL'-mandatarissen zagen wij Jan Caudron. Maurits Coppieters. Nelly Maes. André Dc Beul en Willy Ku>- pers mee opstappen. Uil de direkte omgeving waren er de VU-schepenen Jules Henderickx van Lede cn Louis Van Durme van Erpe-Mere. Van de Aalsterse VU-mandatarisscn was er niemand aanwezig bij hel begin van de optocht. Schepen Jan De Nevc zou la ter aan dc werf, arriveren en van daar verder opstappen. Ook VU-senaat- lijsttrekker Germain De Rouck uit Ronsc was aanwezig. Na deze eerste groep werd een tweede spandoek mee gedragen met dc slogan -Liever Job dan Dop- mei vlak daarbij de vlaggen uit Limburg en Brugge. Daartussen een geïmproviseerde op dc als totaliteii inpikkend, bord met dc tekst -Geen aanslag op vakantiegeld-. De tweede groep opstappende mani festatie zou volgens het organisatie schema uit Limburg afkomstig zijn geweest doch de voorziene delegaties per provincie waren duidelijk samen gesmolten en slechts in twee groepen opgedeeld i.p.v. dc geplande zes. Aan het einde van de optocht werden, door weinig mensen, omgeven, vlaggen meegedragen van VU- en VUJO- afdeïinge Hallc-V ilvoorde. St. Katli - Lombeek en Brussel, waarna de fan fare St.-Cecilia uil Burst dc laatste groep betogers voorafging die vlaggen meedroegen van VUJO Gent cn Den- dermonde cn achter een tweede span doek «Arbeid is ons Recht» OPSTAP TEN. Er werden tussendoor nog bor den meegedragen met teksten als: -500.000 pendelaars maken Bruxelles rijk-. Een gcluidswagcn van het -Vlaams Arbeiderskomitee» sloot de optocht af. Heel wat bordjes waren onder de -ar cades- van het Aalsterse station ach tergebleven toen de optocht reeds langs de Nijverheidsstraat naar het monument van priester Dacns op de werf voorbijtrok. Ook het bordje met de aanduiding -Land van Aalst- had zijn bestemming niet gevonden en leuze die ook in de mond lag van volksvertegenwoordiger Jan Caudron (JM) bleef eenzaam achter opstaande tegen een der pijlers van de stationsbogen. Van de andere voorziene spandoeken -Kleinschalige Bedrijven-. - Arbeids duur vermindering-. -Ontvetting Bruxelles». -Gemeenschapsdienst en -Pendel Asociaal» was geen spoor te bekennen. Een niet officieel aangekondigd spandoek met de tekst -Arbeid is Sociale Plicht- sprak voor zichzelf en belichte ook dit aspekt. DAENSHERDENK1NG Aan het Daensmonument werd door de manifestanten een korte herdenkings plechtigheid gehouden. Er werden toespraken gehouden door Arrondis sementeel VUJO voorzitter Frcddi Pools, die heette te spreken v oor de erfgenamen van het Daensismc. door Flor Fisher van het. door het oorspron kelijke Priester Dacns fonds gekontes- (eerde. zgn. Daens-Aktielonds uit Antwerpen, en door Voorzitter van de Nederlandse tof moeten wij zeggen Vlaams-Belgische» kultuurraad Sona- onze onmiddellijk werktijd verkorting, cruciale eis van de arbeidersbeweging. Een eis waarachter we integraal staan om voor mijn part vier redenen 1. omdat ze een realistisch en geen demagogisch ant woord is op de werkloos heid, en deze grotendeels oplost. Het is zelfs waar schijnlijk dat ze minder kost dan de 284.000 volledige plus de 100.000 onvolledige werklozen. 2. ze leidt tot een mobilisatie van de mas sa's, welke aldus hun ver trouwen kunnen terugvin den in eigen strijdmiddelen. 3. omdat werktijdverkorting een gunstige invloed heeft op de mens als sociaal we zen. Minder tijd besteden aan «de baas» wil zeggen meer tijd hebben voor eigen ontplooiing en voor kontakt met anderen. 4. rond deze eis .kan een eenheid opgebouwd wor den! Als we erin slagen rond de ze strijd één te worden, dan zal men volgend jaar in Aalst misschien niet drie meiavondfeesten hebben, maar slechts één, onder het motto: «Door onze algeme ne staking hebben wij sa men de overwinning be haald». Niets belet de groepen, de individuen, loyaal te dis cussiëren over hoe de auto- ritaire kapitalistische staatsstruktuur definitief te breken, om een levenssfeer te scheppen zonder leiders, waarin we samen zelf over onze tijk beschikken, waar bij we zelf zullen bepalen welke produkten onze han den zullen produceren! Mis schien zal men in dit CSV, waar we reeds zolang bin nenspringen, zeggen dat ik de producerende arbeiders klasse door een mytholo gische bril bekijk. Welnu vrienden, is het mijn over tuiging dat er geen libertai re geen vrije gemeenschap mogelijk is, door een eng- politieke revolutie alleen. Ik bedoel dat een socialis tische maatschappij niet geschapen wordt door een partijtop, noch door een voorhoede alleen. De leef gemeenschap welke die on grijpbare mei-opstand op het oog had, die maat schappij komt er in de eerste plaats door een so ciale revolutie. Van zelfor ganisatie zijn vandaag bij voorbeeld de producerende arbeiders een concreet schoolvoorbeeld en dus geen mythe! Dit zou nu een mooi slot zijn om een kort 36-uren-pleidooi af te slui ten! Maar als jullie mij toestaan ik kan toch niet voorbij gaan aan het feit dat we tien jaar na '68, een golf van terro risme kennen. Voor de ar beidersbeweging is het ver domd belangrijk haar om ringing te kennen, te weten wat er gebeurt in de rand, wie zich op haar beroept Nog maar pas een week ge leden zei PVV-er D'haese leer in het publiek teke nend: Wij zijn tegen ge weld, tegen alle geweld en vooral tegen het geweld van terrorisme van uiterst links. Voor ons was het een gewil de veralgemening om de toenemende repressie goed te praten tegen de militante linkerzijde, die zich noch tans distantieert van het terrorisme en die daar dui delijk enorm wordt door ge hinderd. Het terrorisme, zo als het zich vandaag voor doet, toont toch wel aan dat de teorie van het historisch kompromis la Berlinauer. Duitse KP-leider, met de 30 jaar-anes-overKoepeienae DC, de vechtende linkerzij de, zonder perspektief laat. Als men zelfs niet wil pra ten met die vertwijfelde ul tra-linkerzijde, zal men dan niet haar vertwijfeling op drijven? Geeft men dan geen voedingsbodem aan de wanhopige wraakbehoef- ten van enkelen, tegen die genen die verantwoordelijk zijn of waren voor de ellen de van het volk? Chantage met mensenle vens en een gewelddaad, maarzij staat tegenover een veel omvattender geweld van oorlog, foltering, te rechtstelling, rechtsbero- ving, dat de bourgoisie te gen het volk pleegt! Wat zou men gezegd heb ben, vraagt mei-68-figuur Cohn Bendit, indien Schleyer, linkerhand van SS-Kamphührer Heidrig in 40-45 ook was gedood bij de bomaanslag, door Pool se patriotten uitgevoerd? Een daad van patriottisme en nu een afschuwelijke moord Kameraden, dit is geen in= stemming, maar een poging om de dingen op zichzelf in verhouding te brengen. Mag ik besluiten dat onze echte kracht ligt in onze demokra tische grondslagen be rustende eenheid, die we zelf doorheen een direkte strijd opbouwen. Laat ons dus naar onze andere ka meraden gaan en de diskus- sie beginnen. In deze geest vraag ik u zich te mobilise ren rond die 36 uur met di rekte evenredige aanwer vingen door direkte strijd te veroveren, en onze stem te laten horen op de 1—mei betoging van maandagmor gen. Na een langdurig applaus van de luisterende geënga- geerden, gaf het orkest Stewball nog enkele num mers ten beste. Luc Van Lierde heeft vervolgens het niet-officiële standpunt van het ACV naar voren ge bracht. Ook hij handelde over de werkloosheid die een oplossing krijgt in de 36-uren week. Na het ge slaagde optreden van «White Light» begon het voorziene volksbal. Ver scheidene mensen kwamen de zaal binnen, anderen ver lieten deze politieke avond met gemengde gevoelens. Het publiek veranderde, er kwamen vele mensen bij om een danspasje te wagen op de tonen van pop- en rock muziek, uitgevoerd door de groep White Light. R. Devi j ver

De Voorpost | 1978 | | pagina 7