3648 MENSEN TE VOET DOOR 'T LAND VAN AALST JEUGDRAAD OPNIEUW AAN DE IN JONGSTE GEMEENTERAAD ORDE HET WILDPLAKKEN OP DE GEMEENTELIJKE BORDEN De Voorpost - 5-5-1978 - 9 :hting Vlaai man\ i tiende wandeltocht, ingericht door F.F.R. is uitge- ='dersi oeid tot een waarachtig sukses. Op 1 mei schreven zich i maar eventjes 3648 deelnemers in voor de jaarlijkse fgn andeltocht. Dit betekent: ruim 800 wandelaars meer dan UJOp >rig jaar en zeshonderd inschrijvingen meer dan voorzien, vuid r evolgdaar men op 3000 deelnemers had gerekend waren viami iaar evenveel kontrolekaarten voorhanden. Toch ging /el> dereen op stap. Reeds vroeg in de morgen waren de rganisatoren aanwezig en om 7.45 uur konden de eersten rHij n ook de moedigsten: ze hadden 50 km. voor de boeg) icring trtrekken. De laatsten gingen van start rond 15.30 uur. Zij idigei aperkten zich tot 9 km. litiek itaels pmuk jg weermaker was de dap- >ere wandelaars geenszins |unstig gezind. Niet alleen ur aai iad men af te rekenen met °nië, nevige regenvlagen en on- 'uk,w leilspellend gedonder, 'raar maar sommige delen van de Jkcur van r omloop leken echte mod- ië zo derpoelen, die het de wan- 7taai delaars zeker niet gemakke- cr als lijker maakten om een ge- 5- ijkmatige tred te behou- •uiel Jen Voor velen werd het arbci lan ook een ongewone fy- isartsieke inspanning. *aüi De voettocht ging van start 'c sp< n F.F.R. Via Nieuwerker- huki[en' Haaltert, Heldergem, van taigem en Mere kwam men zijn erug in Aalst terecht. Te pcrjAaigem meer bepaald in het jaar >jnt-Vincentiusklooster jrde' tonden de deelnemers even ip adem komen, de inwen- Vo iige mens versterken en ic art rermoeide voeten verzor- «wcgen. In hetzelfde dorp wer- khöï (en vele wandelaars sup plementair verrast: het eroi. tlaatselijke parochiekoor Hen Iroeg ook zijn steentje bij iai n ot de viering van de intrede Ier meimaand. In samen- :,d werking met de Aaigemse i°a!u anfare «Nieuw Leven» had gem nen een kleine stoet op de Tjeen gebrachttwee wa- jens, met op de eerste een jantal muzikanten, op de weede een groepje volks dansers. Hier en daar werd talt gehouden en danste efmen op voortreffelijk ge- Bpeelde deuntjes. Toevallig n d< voorbijkomende F.F.R.- wandelaars konden niet aan de verleiding weerstaan om ook enkele danspasjes uit te voeren. Zo heerste in het zo rustige en stille dorpje waar nooit wat gebeurt een aangename drukte die velen naar buiten lokte. De zaal van F.F.R. leek waarachtig een mieren hoop. Steeds stroomden mensen binnen en buiten elk op zijn wijze: de ene moedig doormarcherend, de andere haast strompe lend op loodzware benen. Onrustige moeders stonden te wachten op zoon- of dochterlief «die daar toch al zou moeten geweest zijn», en even onrustige vaders poogden dan moeder te troosten door te zeggen «dat het nu toch geen weer was om in de graskant te liggen vrijen» of «dat het toch niet de gewoonte was van kindlief om in de kafees te blijven plakken». Talrijke verenigingen schre ven in voor deze grote tocht. Een maksimum aan tal (163 in totaal) mensen werd bijeen getrommeld door de lerares lichamelijke opvoeding van de school Onze-Lieve-Vrouw Ter Mu ren te Erembodegem. Net als vorig jaar sleepten deze mensen de wisselbeker in de wacht, die gegeven wordt aan de school die het hoogste percentage deel nemers op de been brengt. «Pallieter» uit Hofstade kwam opdagen met 47. On der de andere klubs vermel den we «De Kadees» uit Aalst, en verenigingen uit Wetteren, Westende, Lon- derzeel, Waasmunster en Aalter. Er was zelfs een fa milie uit Rotterdam komen opdagen, kinderen en... kinderwagen inbegrepen .Er deden geruchten de ronde dat ook Duitsers aan de tocht zouden hebben deel genomen. Twaalf mensen, die de tocht reeds tien maal hebben gedaan, werden met een speciale prijs be dacht. Tevens werden de oudste en de jongste deel nemervan elke kategorie (9, 16, 28, 35 of 50 km) met een prijs beloond. Voor de 9km waren 373 deelnemers aan wezig, voor 16 km 1034, voor 28 km. 1410, voor 35 km 597 en tenslotte voor 50 km 234 deelnemers waaron der H«9 mannen en 35 vrouwen. Om u een idee te geven van oudste en jong ste wandelaar: allerjong ste: Dierickx Tessa; ze leg de 9 km afZe werd geboren op 18/1/1976. Allerjongste in de 50 km: Van de Rostij- ne Elisabeth. Ze werd gebo ren op 17/12/1971 Bij de veteranenRoger Mettepenningen legde 50 km af. Hij werd geboren op 7/4/1907. Oudste deel nemer: Gerard De Geest die geboren werd op 22/2/ 1903. Wie natuurlijk van de partij was: Gustaaf De Luyck. Hij vertrok om acht uur 's mor gens en rond 16.00 uur was hij reeds terug met...50km. in de benen. Hij verklaarde ons nog sneller te kunnen zijn, maar hij had overal on derweg stickers te koop aangeboden als propagan da voor zijn voettocht naar Lourdes op 17 mei eerst komend. Gustaaf De Luyck is zowat de beroepswande laar van Aalst. De dag voor hij te Aalst van start ging had hij te Moeskroen 30km gewandeld. Vandaag, bij het verschijnen van dit blad, loopt hij te leper 3x35km. Op 13 mei gaat hij voor de 107e maal van Aalst naar Halle om direkt nadien (zon der slepen) in Hekelgem 35 km te wandelen. Dat is hem nog niet genoeg, want de daaropvolgende dag wil hij in Waasmunster 42 km doen. Dit is allemaal niet zo erg, zegt hij. Dit geloven we pas als hij ons verklaart in 1980, ter gelegenheid van de olympische spelen, naar Moskou te willen wandelen. Hiervoor zou hij twee maanden nodig hebben. Hoe oud Gustaaf De Luyck precies is weten we niet, maar we veronderstellen dat het om en bij de zeventig moet zijn. Hoed af voor de ze man. Grote animator van de jaarlijkse F.F.R.-wandel tocht is de heer Baetslé. Deze man spaart noch tijd nog moeite om alles vlot te laten verlopen. Minder ge lukkig stemde hem het feit dat schade werd aangericht door wandelaars in bewerk te velden en dat achteloos papieren werden neerge gooid, daar waar men het beter niet doet. Ook was hij niet te spreken over hen die in de nacht van zaterdag op zondag, terwijl een Mi Ami go Drive-in show doorging (eveneens een sukses) een leeuwenvlag hebben ont vreemd. Ook al zijn deze feiten minder aangenaam om dragen, de heer Baetslé leek ons, door de vermoeid heid heen, tevreden te zijn over de geweldige bijval die de wandeltocht heeft geno ten. And ré De Groeve -,noo)n9? Na de wandeling »i t uitrusten om nadien terug naar huis te vertrekken, misschien ook te voel(JK) Zoals elk jaar werden er speciale prijzen uitgedeeld (JR) Ook «Klaproosje» onder de aandacht Met lichte voet danste men over de cijfers van de eerste 40 agendapunen heen. Voorlopig hield men slechts bij enkele punten halt. Pas nadien zou er vinnin nfiri«hat«<>rd worden tussen meerderheid (bij monde van Van Hoorick, BSP) en oppositie (Willems en De Turck). In vervan ging van raaasiia van den Nest, werd valentine Moens (PVV) uit Herdersem als raadslid geïnstalleerd. Hierna ging men over tot het goedkeuren van enige leningen bij het Gemeente krediet. Het betreft hier aankoop van meubelen voor de nieuwe bure len van de diensten van Open bare Werken voor 636.000 F, het inrichten van de nieuwe bu relen voor de sociale dienst en ifmilieu voor 909.000 F en- zoverder. Het grootste bedrag, 12.177.000 F wordt besteed aan de aanpassingswerken aan het wegdek van de Grote Markt en een deel van de Nieuwstraat en de Hopmarkt, waarmee eerlang wordt be- qonnen. De oppositie weigerde de sprong over punt 12. Zij stemde tegen het bedrag van 1.234.000 F voor het leveren van luchtfoto's van groot-Aalst, daar er volgens haar kosten waren die meer voorrang had den. Terwijl de stemming over dit punt aan de gang was, kwam raadslid De Bisschop de gelederen van de oppositie aanvullen, maar niet verster ken. Want andermaal stemde rd - hij niet met de oppositie mee: voor hem was het ja wat de luchtfoto's betreft «omdat hij vroeger hieromtrent ook ja had gezegd». Raadslid De Bis schop verduidelijkte hiermee nadrukkelijk zichzelf niet meer tot de CVP-fractie te rekenen. De nieuwe formule op het Eendracht-Stadion zal 9.035.000 F kosten, terwijl ook een personenwagen zal aan gekocht worden ten behoeve van de stadsadministratie Verder waren er ook nog ver schillende punten van open bare werken aan de orde: riole ringswerken, openbare verlich ting enz.: openbare verlichting in de Driesstraat en Koeistraat: 321.000 F, Idem Posthoorn straat. Marktweg, Ploegstraat, Regelsbruggestraat, Molen- dreef en Merestraat: 151.000 F voor de herziening van de eind- afrekenina0 Aan de Appelstraat te Aalst werden in der minne eigen dommen verworven, nodig voor het verwezenlijken van het bijzonder plan van aanleg nr. 14 «Bergemeersen» Te Baardegem werden uit de hand twee eigendommen aan gekocht in de Europastraat. Te Gijzegem werden aan de Inter communale «Land van Aalst» een deel stadsgrond «Wijk Damkouter» verkocht. Ook werden de voorwaarden vast gesteld voor verhuring aan de V.Z.W. S.K. Aalst van een per ceel stadsgrond aan de kleine Holzekouter Besloten werd ook tot inrichten of herinrichten van speelpleinen, ravotte- reinen en recreatiecentra. Toe lage werd ook gevraagd voor het bouwen van een wijkbiblio- theek op stadseigendom aan de St.-Jobstraat - Stefaan De Jongestraat. In de Molendreef wordt de openbare verlichting uitgebreid. Nieuwe verlichting komt er in de Hertshage vanaf de Nieuwbrugstraat, in de Schutterstraat, Zegepraal- Straat, Gasthuisstraat, Borluut- straat, Houtkaai, Korte Mout- straat, Moutstraat en Var- kensmarkt. Nieuwe voetpaden worden aangelegd in de Molenstraat te Meldert (tot aan de Kokerij straat). Hier was een dodelijk ongeval te betreuren geweest. Raadslid Van De Sype feliciteerde sche pen De Neve voor de snelheid waarmee werd gereageerd op de noodzaak om hier voetpa den aan te leggen. «Voorals nog op papier, zo zei het raads lid, maar hopelijk even snel in de praktijk». De studie ter zake (een inventaris van noodzake lijk aan te leggen voetpaden in Aalst) is intussen nog niet klaar gekomen. Verder werden vier nieuwe lichte bromfietsen aangekocht, vijf lichte bestelwagens, en zul len ook de nieuwe vuilniswa gens aangepast worden met laadsysteem voor containers. De stadstussenkomst voor werken aan de Hofstaadse Hemelvaart-kerk zal worden vastgelegd. Eveneens werden Hoewel verschillende kranten naar aanleiding van een perskonferentie gehouden op 29 maart (verslag hiervan In ons blad van 7 april) en naar aanleiding van een beschuldi- Qing door Ghis Willems, de wildplakkers veroordelen, werd dit probleem op de jongste gemeenteraad weer opgerakeld. Direkt na de opening vroeg volksvertegenwoordiger Willems het woord. Hij stel de het probleem van de wildplakkers weer aan de orde, hoewel hij er geen agendapunt van gemaakt had. Immers, hij wou het wildplakken uit de sfeer van elke partijpolitiek houden. Hij meende echter te moe ten zorgen voor een proper Aalst en zei: misschien kunnen we daarover straks van gedachten wisselen. De heer D'haeseleer antwoord de: Zoals u waarschijnlijk reeds bekend is, heeft de stad ondertussen al maat regelen genomen. We zul len dit straks bespreken tij dens de besloten vergade ring. Na de gemeenteraad kon den we toch een kontakt- persoon vinden, die ons een relaas wou geven van de afloop van de besprekin gen. Nu is er een reglement verschenen dat duidelijk stelt: alle affiches moeten afgegeven worden bij de burgemeester. Er komt een gemeentestempel op en het aanplakken ervan zal gebeu ren door de stadsdiensten (openbare werken). Ook no tariële akten zullen eerst moeten afgegeven worden! Eventuele sluikaffiches zul len geverbaliseerd worden door de stedelijke politie. Deze maatregel maakt echtr weinig uit, daar slechts 20% van de aanplakborden officieel van de stad zijn. De andere 80% behoren aan H.P.B. een publiciteits agentschap waarmee de stad een overeenkomst heeft. Dit agentschap deinst voor niets terug: in dien er een huis onbewoond is, plakt men er direkt een reklamebord tegenaan. Zo is er in de stad 50% kom- merciöle reklame, die er niet mag hangen: er werd hiervoor geen toestemming gevraagd, noch gegeven! Het gaat hier vooral om sluik- en zwartplakkerij door verschillende firma's. Onze kontaktman wees er op dat geen enkele gevel nog veilig is en dat dergelij ke reklame erg storend werkt in het landschap. R. Devi j ver rioleringsplannen goedge keurd voor Erembodegem, Baardegem, Moorsel en Nieu- werkerken. Een kinderdagverblijf zal worden opgericht aan de ge meenteschool in de Vrijheid straat te Aalst. De financiële bijdrage van de ouders zal eveneens worden vastgelegd. Van de gemeentelijke raad voor kuituur en kulturele vrijetijdsbesteding stonden verder ook de statuten op het agenda. Het adres tenminste, evenals het huishoudelijk re glement ervan. Hier kwamen de tongen los. Raadslid De Turck had enige bedenkingen betreffende de stichting van de Kulturele Raad. In de kulturele raad, zo stelde het raadslid, is de minderheid onvoldoende aan bod geko men. Zijn vraag was op welke manier de minderheden op filo sofisch, ideologisch en ook op neutraal vlak, vertegenwoor digd zouden zijn. En wat zou den de bevoegdheden zijn? Zoveel mogelijk mensen moes ten immers betrokken worden bij het kultuurbeleid, dat dus niet beperkt mocht blijven bij een elitegroep! Bijzonder jam mer vond het raadslid het feit dat er vooraf in de kommissie voor kuituur en onderwijs niet over deze kwestie gesproken was. Raadslid Van Hoorick repli keerde evenwel dat er onder scheid moest gemaakt worden tussen het effektief gemeente beleid en anderzijds het geven van advies. Hij kan zich niet ak koord verklaren met raadslid De Turck waar deze beweerde dat de kultuurraad een linkse aangelegenheid zou zijn. Hier bij citeerde hij enige namen die voor belangrijke posten in aanmerking kwamen, en duide lijk niet uit het linkse kamp kwamen Raadslid De Turck hield evenwel vol dat er andere manieren waren om de stich ting van de Kulturele Raad op te zetten. Ook stelde hij vragen omtrent de aktiviteiten van de vier vertegenwoordigde strek kingen binnen de Raad. Raads lid Van Hoorick appeleerde vervolgens vinnig op de fair- play die men besloten had te volgen. Raadslid Van de Sijpe stelde vervolgens dat de polemieken in de pers die door Bert Van Hoorick waren betreurd, niet zouden plaats gehad hebben, indien er voldoende kommuni- katie was geweest omtrent de Kulturele Raad. Van Hoorick hierop: «De kultuurraad wordt opgericht met kulturele ver enigingen. De christelijke strekking was heel zeker verte genwoordigd. De oprichting van de kultuurraad moest niet van de Gemeenteraad uit gaan». Van De Sijpe: «Ik geloof nooit dat er geen kontakt was tussen het stadsbestuur en de leden van 't oprichtend Komi- tee». Van Hoorick: «er was géén kontakt tuisen de meer derheid over dit probleem». Een belangrijke suggestie kwam vervolgens eveneens van de heer Van Hoorick. Zij betrof het herstellen op in dustrieel - archeologisch vlak van de ringoven aan de He- segembaan, de verlaten steenbakkerij aldaar die nu nog in doorgnede te zien is. Met re latief geringe kosten zou deze ringoven kunnen hersteld wor den, om zijn proletarische waarde voor het nageslacht te bewaren. Ook het «Klaproosje» werd opnieuw in de kijker geplaatst. Bert Van Hoorick betreurde dat de polemiek hierover eerst in de pers was verschenen alvo rens op de gemeenteraad te zijn gebracht. De moeilijkheden aldaar (slechts huisvesting en sanitair) werden breeduit uit gestald. Ook werden de sane ringsplannen kenbaar ge maakt: er komt (nog vóór sep tember) een nieuwe prefab, waardoor de problemen "kun nen opgelost geraken. Raadslid Chris Borms, die hier de lont aan het kruitvat had ge stoken, en betreurde dat sche pen Roels haar aanklacht in 't verleden had geminimaiiseero, stelde als antwoord vrij scherp dat het toch maar erg was dat er in zulke delikate aangele genheden eerst een pofemiek moest komen, vóór men aan sanering dacht Zij zinspeelde ook op het feit dat een kleuter leidster. behorend tot de oppo sitie. daar het «vuile werk» mocht doen en vernoemde zelfs het feit dat ze de naam ervan in de marge van een arti kel had opgemerkt in het kabi net van schepen Roels, waarna het verbaal steekspel vlug een einde nam. De in deze «school» gevestigde biblio theek zal niet overgebracht worden naar het kasteel Terlin den. Een vrij hevige polemiek ont spon zich evenwel over het probleem van het gratis ver voer van kampeermateriaal voor jeugdbewegingen. In het verleden gebeurde dit gratis Fraktieleider Ghis Willems klaagde de nieuwe maatrege len aan die buiten de gemeen teraad zouden genomen zijn, louter op advies van de Jeugd raad, door dit raadslid eerder met argwanende ogen beke ken. Het systeem voor gratis vervoer er werd zelfs een minibus voor personenvervoer aangekocht zou blijven be staan, en zelfs uitgebreid wor den tot de andere deelgemeen ten. Was men vroeger tot het akkoord gekomen het materi aal verder gratis te vervoeren, dan besloot men ook een rege ling te vinden voor het perso nenvervoer», maar in een schrijven, zo stelde raadslid Willms, gewaagt men reeds van een kostprijs van 4 of 6 F per km. Dat is innen van retributies, en dit moest langs de Gemeente raad passeren». Raadslid Wil lems die gewaagde van scheve toestanden op het politieke vlak binnen de Jeugdraad, zei ver der te zullen zoeken naar de herkomst van dit schrijven waar voor schepen monsieur naar zijn zeggen niet verantwoor delijk was. Schepen Monsieur zei in zijn antwoord dat de beoogde prijs een remgeld tegen misbruiken van de jeugdorganisaties was. En dat het de jeugdorganisa ties zelf waren geweest die een advies in deze richting hadden gegeven. Hij'zei ook «dat de oppositie zelf het fabeltje had gekreëerd dat de christelijk ge- verdrukt worden» Hij bena drukte 't feit dat de aangeslo- rukte het feit dat de aangeslo ten verenigingen integendeel in goede verstandhouding sa menwerken. Raadslid Van de Sijpe steunde fraktieleider Willems, en stelde de vraag of het wel een argument pro was. dat er met een zodanige meerderheid adviezen werden gestemd in de jeugdraad waarvan een groot gedeelte de strekking ver tegenwoordigt die in de ge meenteraad de oppositie voert. Daartegenover staat evenwel het feit. zo zei schepen Mon sieur, dat iedereen in de jeugd raad aan bod komt ook de christelijke geïnspireerden. De schepen zei dat elke poging om de strekkingen tegen elkaar op te zetten zouden worden afge keurd Hij zei ook dat de jeugd raad in 'n schrijven opkwam voor o.a. jeugdkamping, jeugd- service, verbetering van speel pleinen. aanpak van huisves tingsproblemen en infrastuk- tuur. De jeugdraad blijft dus ook op de gemeenteraad de aan dacht gaande houden. Wilfried Lissens

De Voorpost | 1978 | | pagina 9