DE BIERFABRIKAGE HISTORIEK OKTOBERFEESTEN - lersen de Irevnaert. Bier is een gezonde gevitamineerde drank bekomen door gisting van gehopt wort. Dit wort komt voort uit de versuikering van het beslagmout. Mout bekomt men na een hele reeks bewerkingen. (1) De brouwgerst wordt eerst en vooral onderworpen aan een rationele zuivering. (2) Deze zondert het stof en de verschillende onreinheden, alsmede de vreem de graankorrels in de gerst af, bij middel van schud zeven en ronddraaiende trieerziften. (3) De gerst wordt vervolgens, gedurende drie vier dagen in water (4) geweekt (5) en aanstonds daarna op vloeren of in hokken gemouten. Door «MOUTEN» verstaat men De geweekte gerst in een atmosfeer van vochtige frisse lucht laten kiemen. (6) Deze kieming heeft tot doel het zetmeel en ook gedeeltelijk de eiwitstoffen van de gerst in oplosbare vorm om te zetten. Het kiemingsproces beslaat gewoonlijk zeven tot tien dagen en wordt geremd door het heesten, (7) van het bekomen van groenmout bij een temperatuur van 60 120 graden, naargelang men bleek of gekleurd mout wil bekomen. Het afgeheest mout wordt terug gezuiverd, gepolijst (8) om kiemworteltjes en stof te verwijderen (9), en opgeslagen in silo's (10). Alvorens nu het mout in de brouwerij verwerkt wordt, is een laatste reiniging voorgeschreven. Het mout wordt gemalen tot moutmeel in de schrootmolen (11) welke het zetmeelgedeelte zo fijn mogelijk; en de pellen zo grof mogelijk plet. Uit dit moutmeel wordt nu met water (13) een dik beslag gemaakt (12) dat gedurende ongeveer 30 minuten bij 45 50 graden wordt gehouden, teneinde een min of meer groter afbrokkeling afhangend van het gewenste biertype der eiwitstoffen te bekomen. Het zijn voornamelijk deze opgeloste ei witstoffen, welke samen met de hopbitterstoffen de smaak en de volmondigheid aan het bier zullen geven; niet het versuikerd zetmeel, daar dit tijdens de gisting voor het merendeel wordt omgezet in alcohol en koolzuurgas. Nu laat men de temperatuur stijgen tot 68 70 graden en houdt dit ongeveer een uur vol. Bij deze warmte wordt het zetmeel van het mout, door inwer king der versuikeringsenzymen, omgezet tot malt- suiker en dextrinen. Eens de versuikering volledig verlopen laat men het beslag in de filtreerkuip of filtreerpers (15) lopen en gedurende een uur rusten, I alvorens te filteren. De bekomen heldere gefiltreerde, I zoete vloeistof noemt men «WORT». De met heet water uitgewassen massa, noemt men «DRAF», dit dient als veevoeder (16). Het bekomen WORT gaat nu in een kookketel om het ■i te steriliseren en op zijn gepaste dichtheid te.bren- gen door verdamping. I Gedurende het koken wordt de HOP bij het WORT gevoegd (18). Het is gedurende deze periode van het brouwproces, dat het rendement door de aksijnsbe- dienden wordt vastgesteld en de te betalen rechten berekend Om dit rendement te verhogen, en ook, om een bepaald biertype te bekomen, voegt men soms mais- grits, gemalen krijt of ruwe granen, alsook kleurmout aan het schroot toe (in de maisketel 14) soms ook saccharose, glucose of caramel, (in de kookketel 17). Na het koken wordt het WORT door de hopbak (20) gepompt en met rust gelaten gedurende ongeveer 30 minuten. Hierbij scheidt zich de eiwitbreuk bij de koking ontstaan, uit de WORT af, door bezinking. Het WORT wordt vervolgens afgekoeld (21) tot onge veer 4 graden voor lagere gisting (Lagerbier) en tot ongeveer 15 graden voor hogere gisting (Ale type). Gedurende deze afkoeling wordt de lucnt aan net i wort toegevoegd om een sterke oxydatie en verluch ting van het wort te bekomendit laatste met het i oog op een snelle Vermenigvuldiging van de aanzet- 1 gist welke nu aan het wort wordt toegevoegd (23) - (24) De gisting gebeurt tegenwoordig in gesloten tanks (26) teneinde het gistingskoolzuurgas te kunnen re cupereren voor de verzadiging van het uit te leveren bier. Gedurende de gisting, welke gemiddeld een achttal dagen in beslag neemt, wordt het WORTBIER. Men noemt deze periodede hoofdgisting (26). Het bier wordt afgekoeld tot 2 0 graden en vervol gens overgepompt naar de lageringskelders (27) waar het gedurende een 6 8 tal weken een nagisting ondergaat en dit in de lageringtanks (27). Eerst nu is het bier rijp en gereed om aan de man gebracht te worden. Het wordt gefilterd (28-32) ge- satureerd (29) en afgetrokken in vaten of flessen (35). Zo belandt 2 3 maand na het brouwproces het bier bij de verbruiker. Het bier, is nog steeds onze nationale drank bij uitmuntendheid zoals het reeds I was bij onze voorvaderen dit na 20 eeuwen bescha- I ving. Wat U hierbij niet moogt vergeten is dat ieder perso neelslid, van laag tot hoog, welke ook zijn funktie zij, een onmisbare schakel vormt in het brouwproces, ten einde aan deze nobele drank al zijn kwaliteiten te waarborgen. Meer dan honderd jaar wordt er door de familie Van Roy uit Wieze bier gebrouwd. 1866: Petrus-Josephus Van Roy brouwt voor eerste keer enkele kuipen bier in de ouderlijke hoeve. 1910: De opvolger, Raymond Van Roy brengt de storting uit tot 30.000 kg. 1914-1918: Eerste wereldoorlogalle koperen ketels worden gedemonteerd... 1929: geboorte van het bier van hoge gisting, de Royal Ale 1939: Storting van 1.400.000 kg. 1940-1945: Tweede wereldoorlog. Droevige periode van het «erzatsbier». De storting zakt tot 230.000 kg. 1952: Jan en Willy Van Roy lanceren de ondertussen beruchte Wieze-Pils. Storting1.800.000 kg. 1966: Honderste verjaardag, storting 3.000.000 kg. 1970: storting 3.700.000 kg of een produktie van meer dan 250.000 hektoliter bier voor de binnen- en buitenlandse markt (o.m. Irak, Nigeria e.d.) De verpakking is ondertussen ook sterk veranderd. Nu zijn er de plastic-bakken, de klikdoos (cluster- pak) en het vat met ingebouwde «plongeur» Opgericht in 1956: in een tent kwamen gedurende 9 dagen 30.000 bezoekers 1957In een hall van 80 x 60m50.000 bezoekers. 1959: In een hal en een tent: 105.000 bezoekers. Het attraktiepark wordt ingericht. V ij 1960Officiële verbroedering met Munchen: 200.000 Za« bezoekers. i. $1967: Drie hallen voor 280.000 bezoekers met han- 'onjdelsfoor vajl970: 370.000 bezoekers uit het ganse land en het i «jbuitenland. Het aantal bezoekers blijft steeds stijgen. Vooral de Engelsen komen in grote getale naar Wieze. De dorpskern van Wieze. gezien vanuit de brouwerij. I Chemicus Breynaert aan het werk in het labo. (v) een nieuw bier sa- jg't'iï stellen, te brouwen markt te brengen, vinden dat de aan- beste verdediging is. zijn wij verant- voor de werkge- van 180 mensen. in het i trouwens zeer we inderdaad vaststellen. Er een goede vriend sfeer. De werken er blijkbaar Jan-zoals de Wie zeggen troont naar het laborato- Dit is het ware hart bedrijf, vertelt hij. niet alleen de op hun deug- getest, ook het Elke druppel hier gemaakt wordt in orde zijn, of hij brouwerij niet bui kasten staan eindeloos veel flesjes met bier, als dan al zo mag noe- want er worden stalen tijdens het hele In het la de heren De Vos twee brou wersingenieurs van de klas van meneer Jan. Je voelt het zo aan dat deze drie met mekaar goed kunnen op schieten. Zij zijn er ook bij als er moet geproefd wor den... Hier wordt een UPPER 19 afgetrokken. Het speciale glas is heel sierlijk, lijkt wat op een bourgogneglas en bewaart uitstekend het aro ma van het fijne bier. Het bier is diepgeel met een prachtig schuim en een vol le rijpe smaak. Het is van hoge gisting en gemaakt uit de fijnste hop en zorgvuldig geselekteerde maut. Het moet opgediend worden bij een temperatuur van 8 12 graden. Je ziet het aan de twee man nen van het labo: zij zijn fier op hun produkt. Bij elke slok genieten zij nog en dat hoort zo. We wandelen ook door de klassenaftrekkerij waar men op dat moment net Upper op flessen trok. Een tame lijk ingewikkelde keten van machines verbonden door een transportband staat er opgesteld. Eerst worden de flessen nagekeken daarna gespeeld volgens een spe ciaal Drocédé. Elk flesje wordt wel op vier verschil lende manieren gespoeld. Nadien wordt het bier erin gedaan, zodanig dat het schuim tot aan de rand komt als de kapsule op het flesje komt mag er immers geen lucht meer in zijn. De pasteurizatie is al vroeger gebeurd. Van Roy gebruikt een ultramodern en zeer degelijk procédé flash- - pasteurizatie. In eindeloze rijen schuiven de flessen dan verder naar de etike- teermachine en nadien wor den ze in de bakken gezet. Dat gebeurt allemaal auto matisch zelfs tot het laden op paletten toe. De mensen in de produktie- halle dienen in feite om de werking van de machines te kontroleren. We hebben de produktielijn maar zeer bondig belicht. Het is natuurlijk allemaal veel ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt. Na ons bezoek aan de fles- senaftrekkerij, wandelen we naar het museum. Onder weg vertelt meneer Jan ons dat de brouwerij ook een bijzonder sterke vatenvul- machine heeft met veel zorg voor de hygiëne. Wieze was trouwens de eerste brou werij die de ingebouwde «plongeur» invoerde. Daar door moest het hele vaten- bestand worden veranderd, zodat men daar nu met zeer modern materiaal zit. Oude vaten konden wij bekijken in het museum. De heren Van Roy en Breynaert gaven de deskundige uitleg. Op de hoogste verdieping van de De h. Jan Van Roy. meneer Jan. toren heb je een wonder baar uitzicht op het dorp. Het kerkje, de pastorij en het Neerhof vormen de meest typische gebouwen. Het oud-gemeentehuis en het dorpsplein zijn bijna niet te zien. De langzaam golvende streek geeft een heerlijk vergezicht. De to rens van Herdersem en Mespelare tekenen zich dui delijk af, ook de twee spit sen van de Dendermondse abdij priemen boven de bo men uit. In het museum zelf: de hele geschiedenis van de brou werij. Een rijke geschiede nis met ingrijpende beslis singen en strenge tradities. Het uur van het proeven is gekomen. Wij zetten ons aan tafel. Voor ons drie pil- sen. Wij weten niet welk merk het is. ledereen geeft zijn oordeel. Nadien werden de punten van de proeven samengeteld, pas daarna wordt gezegd welk bier het is. Wieze-pils kwam er voor treffelijk uit. De kwaliteit en de smaak mag dus gerust naast die van de «grotere» broers staan. Om te sluiten even proeven van de Upper, het koninginnestuk, de apo- theoze. Mare De Backer zoals ze in Wieze zeggen

De Voorpost | 1978 | | pagina 15