i Vrije tribune B.S.P. Aalsterse woordvoerders te Brussel CAFEHOUDSTER MAG GEEN BANK VERRICHTINGEN MEER DOEN - 19-5-1978 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. TEWERKSTELLING EN ZORG VOOR DE SOCIALE VOORUITGANG PRIORITAIR VOOR DE BSP De zorg voor de tewerkstelling en de sociale vooruitgang blij ven prioritair voor de BSP. De beleidsnota van het Stads bestuur getrouw zet de BSP zich onverminderd in voor het bereiken van deze doelstellin gen. Hoofdprioriteit behoudt voor de BSP de tewerkstelling Zowel in de stad zelf als in het OCMW (de vroegere COO) ij vert de BSP opdat zo vlug mo gelijk het nieuwe personeels kader klaar zou komen. Eens dit nieuw kader goedgekeurd, zal overgegaan kunnen wor den tot de noodzakelijke aan wervingen van personeel. Wij willen hierbij opmerken dat het stadsbestuur er zich voor het eerst toe verbonden heeft ook de oppositie tot de examenjury toe te laten. Toen de BSP in de oppositie was heeft de vorige bestuursmeerderheid dit steeds geweigerd. Dus mede dank zij de BSP zullen de aan wervingen aan de stad in objec tiever omstandigheden kunnen plaatsvinden! Ook het Plan Spitaels zal in de komende weken voor tientallen werklozen een (tijdelijke) be trekking in stadsdienst of bij het OCMW opleveren. De sociale vooruitgang en emancipatie van onze stad vereist ondertussen nog veel meer: de socialisten staan ach ter heel wat grote en kleinere projecten die de ganse bevol king ten goede moeten komen Zo willen wij dat de stad zelf de bouw en uitrusting van het cul tureel centrum onafgebroken voortzet (ieder uitstel betekent immers meer verlies dan winst), dat het tweede zwem bad er zo snel mogelijk komt, dat een nieuwe sporthal in Erembodegem klaar komt, dat de stad dringend aanvangt met de bouw van de eerste 100 wo ningen op de Bioley-gronden, dat de grondregie haar activitei ten start, en verder dat alle voetpaden en straten die in slechte staat verkeren spoedig worden aangepakt volgens een bepaalde prioriteit (naargelang de drukte in de betrokken straat). Ook de Zwarte hoek- brug moet vervangen worden door een veilige en moderne brug. Tot slot willen wij hier an dermaal pleiten voor meer vei ligheid op de ring, meer groen in de wijken, en meer aandacht voor het herstel en de restaura tie van alle gebouwen in stads- eigendom, toneelzalen en waardevolle gebouwen in privé-bezit. Dit alles moet er toe leiden dat het in onze stad nog beter wordt om te leven. Met het structuurplan voor Groot- Aalst kunnen we dan ook de toekomst voorbereiden! En wanneer zal CVP-Minister Chabert ook eens iets gaan ondernemen als minister van Verkeer ten bate van de dui zenden pendelaars die dage lijks vanuit het volledig veran derd Aalsters station vertrek ken Pendelaars hebben ook rechten, o.a. op een degelijke verkeersinfrastructuur en het stationsgebouw behoort daar toe. Bij het aanstaande bezoek van minister Chabert aan Aalst zullen we de minister op zijn verantwoordelijkheid t.a.v. de Aalsterse pendelaars wijzen. We zijn benieuwd voor zijn antwoord. Martin HUTSEBAUT Pol. Secret. BSP. MARC GALLE IN DE KAMER Vraag nr. 44bis van de heer Galle d.d. 7 april 1978 (N.): Welvaartpremie aan personen geboren in 1911. Via ziin vakbond verneemt een werknemer dat hij de welvaart premie met kan genieten, noch als werkloze, noch als gepen sioneerde omdat hij in de loop van 1976 van de ene naar de andere kategorie werd overge heveld. Hier lijkt een discrimi natie te gebeuren tegenover degenen die in 1911 werden geboren. Inderdaad, de werknemers die .tot 65 jaar hebben gewacht om pensioenrecht te genieten, zijn in 1976 gepensioneerd en zijn dus uitgesloten voor bedoelde premie aangezien de voor waarde niet vervuld is gedu rende heel dit jaar ofwel werk loos. ofwel gepensioneerd te zijn. Ik mag er wel op wijzen dat de premie wel wordt genoten door personen die vóór of na 1911 zijn geboren Ik ontving hieronder graag de mening van de Minister. Antwoord: Ik heb de eer het geacht Lid mee te delen dat de forfaitaire herwaarderingsver goeding, waardoor de toepas sing van het percentsgewijs verhogingsmechanisme van de huidige pensioenen, voor zien bij de wet van 28 maart 1973 tot verhoging van de werknemerspensioenen en tot invoering van een mechanisme waardoor het bedrag van de pensioenen wordt aangepast aan de evolutie van het alge meen welzijn is geschorst werd toegekend: in 1976 aan de personen wier werknemerspensioen vóór 1 januari 1976 is ingegaan (art. 103 van de wet van 5 ja nuari 1976 betreffende de bud gettaire voorstellen 1975- 1976); in 1977 aan de personen wier werknemerspensioen vóór 1 januari 1976 is ingegaan (art. 1 van de wet van 19 juli 1977 tot toekenning van een vergoeding aan de gepensio neerde werknemers en aan de invalide werknemers); in 1978 aan de personen wier werknemerspensioen vóór 1 januari 1977 is ingegaan (art. 148 van de wet van 22 de cember 1977 betreffende de budgettaire voorstellen 1977- 1978). Hieruit volgt dat de personen wier werknemerspensioen in 1976 is ingegaan de voor 1978 voorziene forfaitaire vergoe ding en vanaf 1 januari 1979 de verhoging van hun pensioen in functie van de toegekende ver goeding zullen bekomen. De toekenningsvoorwaarden van de desbetreffende vergoe dingen hangen niet af, zoals 't geacht Lid schijnt te menen, van een arbitrair onderscheid gesteund op het geboortejaar, maar wel van de ingangsdatum van het pensioen, die de tech nische berekeningsmodalitei ten van de werknemerspensi oenen in de zin van een meer geaccentueerde herwaarde ring van de in aanmerking ge nomen bezoldigingen beïn vloedt. Het is evenwel juist dat de per sonen die in de loop van het jaar van de ene sociale zeker heidssector (bijvoorbeeld: werkloosheidsverzekering) naar de andere overstappen (in dit geval de werknemerspensi oenregeling) voor het desbe treffende jaar niet de forfaitaire vergoeding in kwestie kunnen bekomen. Ik heb dit probleem evenals de omvang en de inhalingsmodali- teiten van de oude pensioenen aan het advies van de Natio nale Arbeidsraad, die eerlang zijn standpunt zal bekend ma ken, voorgelegd Aan de hand van de conclusies van deze werkzaamheden zal het mogelijk zijn concrete voor stellen aan de beslissing van de Regenng voor te leggen. MISPLAATSTE CENTRALIZATIE TE ERPE-MERE? De bestuursmeerderheid te Erpe-Mere droomt van een multi- funktioneel centrum: op het grondgebied van het huidige «Steenberg» te Bambrugge zou een nieuw gemeentehuis opge trokken worden en een soort kultu- reel centrum in de ruime zin: ver gaderzalen, schouwburg, zwem bad, sportterreinen, restaurant, enz. Aan de gemeenteraad werd reeds gevraagd principieel akkoord te geven voor de onteigening van de nodige gronden (25 ha?). Wie kan er tegen een betere behuizing zijn van de administratieve diensten? Maar het initiatief roept vele vraagpunten en het schepencol lege verkiest tot nog toe het geheel met een waas van vaagheid te om floersen. Eenieder stelt zich de vraag of dit alles moet gepaard gaan met het verkwisten van een massa hekta- ren landbouwgrond. Tenzij bewe zen is dat deze grondinname nodig is voor een behoorlijke dienstver lening aan de gemeenschap, moet op de CVP niet gerekend worden. Het mag niet het plan van de grootheidswaanzin worden. De grillen van vandaag zijn de belas tingen voor morgen. Vervolgens moet ook de vraag ge steld worden of het veel zin heeft zweet te laten over een planning omtrent administratieve bouw werken op een plaats die volgens het gewestplan bestemd is voor rekreatieve zone. En dit gewest plan wordt toch op 10 juni a.s. koninklijk bekrachtigd? Vroeger had de CVP zich ook po- zitief uitgesproken over het centra- lizeren van de administratieve diensten van de nieuwe, gefuzio- neerde gemeente, terwijl de voor keur bleef bestaan voor het verle nen van bepaalde service in de vroegere deelgemeenten. Een heel andere en betwistbare zaak is het koncentreren van kulturele- en sportmanifestaties al lerhande. De CVP oordeelt dat het intermenselijk kontakt nooit jan zijn trekken zal komen. Op het ogenblik dat akties gevoerd wor den met de bedoeling alle plaatse lijk leven te stimuleren zou het volkomen ongepast zijn alle initia tieven te zuigen naar een bepaalde plaats. Het zou een kaakslag zijn voor de organ i zat oren van het Jaar van het Dorp. Gilbert Van den Steen, CVP-voorzitter Erpe-Mere. UNIVERSITEITSPRIVILEGES Reeds eerder reageerden wij in deze rubriek tegen de pogingen, de sociale zekerheid als eerste (en enige?) doelwit van een door de omstandigheden genoodzaakte bezuinigingspolitiek te nemen of, m.a.w. de zwakken in onze maat schappij de gevolgen van de eko- nomische krizis te laten betalen. Alsof in andere domeinen geen besparingen mogelijk zouden zijn! In de jaren van voorspoed, die he laas achter ons schijnen te liggen, was één van de grote politieke stokpaardjes de universitaire ex pansie. Iedere provincie moest minstens haar eigen universiteitje hebben. Antwerpen kreeg er zelfs drie. Uit de budgettaire hoorn des over- vloeds vloeiden de kredieten voor infrastruktuur. Zij die aandrongen op voorzich tigheid en matiging, werden de mond gesnoerd met de goedkope,, slogans zoals: «kennis is de beste investering voor morgen, onze jeugd moet de beste kansen krij gen, de demokratizering van de universitaire studies moet sterker worden bevorderd». Wat er intussen in huis kwam van die laatste slogan leren ons de sta tistieken aangaande het aantal ar- beidskinderen die universiteit lo pen (4%!). Eens al deze universitaire instel lingen uitgebouwd, moeten zij na tuurlijk hun reden van bestaan ver rechtvaardigen. m.a.w. een vol doende aantal studenten aantrek ken. De studentenjacht wordt met des te meer ijver gevoerd daar de wer kingskredieten en dus de be staansmogelijkheden deels bere kend worden op het studentenef- fektief. Tot daar toe is alles misschien niet zeer logisch of normaalmaar toch begrijpelijk. Nu zijn we het wel eens met het feit dat de universiteiten ten allen tijde plaatsen van internationale doorstroming geweest zijn en nog steeds moeten zijn. Buitenlandse professoren en studenten kunnen trouwens, op bazis van wederke righeid, een bron van verrijking zijn voor de universitaire mid dens. De laatste jaren echter ko men studenten uit sommige EEG- landen naai onze universitaire in stellingen toestromen, als vliegen voor een honingpot. Om redenen hogervermeld wor den zij hier met open armen ont vangen. Het gaat meestal niet om meer be gaafden, maar in vele gevallen om jongeren wier financiële moge lijkheden hen toelaten sommige atrcmmingsmaatregelen (bv. nu merus clausus) in eigen land in het gastvrije België te komen omzei len, Die studenten komen hier dus een diploma «kopen», waar men in eigen land om allerlei redenen naastpakt. Deze gepriviligieerden betalen dan royaal de helft van de teoretische kostprijs van hun stu dies. Wat met andere woorden wil zeggen dat de Belgische belas tingsbetaler (ook de kleine man) die andere helft op zijn rekening krijgt (100.000 Ir.. 200.000 fr. en meer per student en per jaar). Wie zei dan ook weer dat de veer tiende maand kinderbijslag voor de kinderen van onze werknemers op de helling komt bij gebrek aan fondsen? Diane D'haeseleer Vli-PARTIJKONGRES: 20-21 MEI 1978 Het 17'' Partijkongres van de VU staal in het teken van de arbeid. De vorige VU-kongrcssen waren steeds zodanig vruchtbaar, dat an dere partijen steeds uit het door de VU samengebracht ideeënpatri- monium hebben geput. Daarnaast vormden heel wat kon- gresbesluiten o.m. de inkomens verdeling (71). de bazis voor het wetgevend werk. Het tema van dit jaar is meer dan passend gelet op de scherpte van de huidige krizis op de arbeidsmarkt. De VU kiest duidelijk voor een bepaalde soort samenleving. Dit is in de eerste plaats een demokrati- sche gemeenschap: dit impliceert dat de koncentratie van de macht wordt bestreden. In tweede instantie moet het een rechtvaardige gemeenschap zijn: het algemeen belang primeert op individuele en groepsbelangen. Vervolgens moet de samenleving verdraagzaam zijn: daarbij moet het pluralisme een realiteit wor den. Tenslotte moet onze maatschappij een open samenleving zijn: het volkseigene moet er in beklem toond worden. Deze samenleving zal vanuit het probleem van de ar beid benaderd en geschetst wor den. Alle aspekten die verbonden zijn met de arbeid zullen in detail on derzocht worden met name de filozofisch-etische aspekten, de tewerkstelling, de demokratize ring, de gastarbeid, de internatio nale arbeidsverdeling. Het 17c Partijkongres van de VU wordt beslist een belangrijk kon gres en de rezultaten zullen zeker vruchten afwerpen voor de Vlaamse gemeenschap. JAN DE NEVE, Schepen Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening Het Partijkongres zal zich dus uit spreken omtrent het wezen van de arbeid, de wijze waarop en de om standigheden waarin arbeid moet verricht worden. WIE REGEERT ER IN DIT LAND? De Vlaamse Volkspartij wil dat de staat door een beperking van zijn tussenkomsten, de handen terug vrij krijgt voor het vervullen van zijn eigenlijke soevereine en scheidsrechterlijke rol tegenover de feitelijke machten en belangen groepen van alle aard. Deze moe ten zich eveneens tot hun eigen plaats en taak beperken, i.p.v. te pogen de staat te koloniseren. Deze staat moeit zich met alles en nog wat, dat de partikulieren best zelf kunnen oplossen: het «slui pende kollektivisme» dat het be wind in dit land kenmerkt ON GEACHT DE SAMENSTEL LING VAN DE REGERING richt steeds méér overheidsdiensten op, met peperdure administraties, die elkaar overlappen, elkaar in de wielen rijden of dikwijls ronduit overbodig zijn Deze Staat en de krachteloze rege ringen die hem leiden, besteden steeds meer beslissingsmacht uit aan zgn. paritaire komitees, waar de sterkst georganizeerde belan gengroepen het dan eventjes onder elkaar uitmaken wat er moet ge beuren met de lieve centen VAN ONS ALLEMAAL. Daarentegen komen die bevol kingsgroepen die over geen strak georganizeerde pressiegroepen beschikken, zoals de gepensio neerden. de grote gezinnen, de middenstand en de kleine zelf standigen, nauwelijks aan bod. Op het echte beleid hebben ze géén invloed. Dat alles omdat de Staat ZIJN PLICHT NIET DOET, nl. te zorgen voor ALLE burgers en omdat regeringen altijd de gemak kelijkste oplossing kiezen: hun oren laten hangen naar de groepen die «hinderlijk» zijn of hen onder druk zetten, nl. de vakbonden en de grote ondernemingen. De Vlaamse Volkspartij wil dat de belangengroepen van alle genres strikt OP HUN PLAATS blijven. De Vlaamse Volkspartij komt op voor een wettelijk statuut voor de vakbonden en de werkgeversor- ganizaties én het herstel van de voorrang van de Staat op sociaal- ekonomisch vlak: regeren is de taak van de regering, niet van on- kontroleerbare groepen! De Vlaamse Volkspartij wil een einde stellen aan de aftakeling van de wetgevende en de uitvoerende macht Willy Van Mossevelde MIDDENSTAND BOOS Het moet voor een reeks van men sen wel onthutsend zijn te moeten vaststellen, dat telkenmale er zich op lokaal of nationaal vlak een probleem of incident scherp en konkrect stelt, de meerderheid der lokale of gewestelijke verant woordelijken of verkozenen van de grote partijen, net een andere richting uitkijken Aldus is dit weer het geval omtrent de inplanting van een filiaal van een groot distributiebedrijf boven aan de Parklaan, met een tweede in- en uitgang aan de steenweg op Ninove. Dit blad heeft aan het ge val veel aandacht besteed, maar voornoemde vooraanstaanden zwegen in deze vrije tribune op één na als vermoord, alhoewel elk der partijen tot inde détails over de zaak geïnformeerd is. Ghis Wil- lems, om hem niet te noemen, gaat weliswaar tegen de stedelijke be stuursmeerderheid tekeer, maar men kan het met de ellebogen aan voelen dat hij er zich vanwege de kristelijke middenstandsorganiza- ties toe verplicht acht. De CVP heeft immers op nationaal vlak de grote distributiebedrijven nooit één stro in de weg gelegd. Zij gaat er wel prat op in haar rangen alle «standen» te verenigen, maar wie niet ziet dat het grootkapitaal er tot nog toe de maat aangeeft, is poli tiek ziende blind. Dit geldt trouwens ook voor dege nen in de PVV die zogenaamd so ciaal voelen of denken of noem maar op. Wij zullen niet zo ver gaan te beweren dat dit niet het geval kan zijn. maar uiteindelijk ligt de beslissingsmacht elders. Zullen wij nu gaan vertellen dat we tegen grote distributiebedrij ven zijn over het algemeen? Dit zou al evenzeer bedrog zijn. Wij menen dat grote distributiecentra in het huidig stadium van ontwik keling van de maatschappij pas sen, en vele diensten kunnen be wijzen. De houding tegenover wat deze distributiekolossen gewor den zijn, dat is echter de volgende vraag. Zij hebben inderdaad nog zeer weinig te zien met de eerste vormen van distributiemaatschap pijen. Zij zijn voor financiële groepen een middel geworden on der de vele om reuzewinsten op te stapelen. Het is dus ook als dusdanig dat zij moeten beoordeeld worden, in hun groei, het misbruik van hun macht, hun metodes, de koncen tratie ervan in steeds mindere han den, hun streven naar monopolie vorming, het in het raam van de «vrije ekonomie» wurgen van al wat hen in de weg staat. Aldus dienen zij beoordeeld, aldus so ciaal en fiskaal aangepakt, aldus gekontroleerd inzake inplantingen onder meer Er zijn voor wat het vroegere «klein» Aalst betreft naar onze mening filialen van grote distribu tiebedrijven genoeg. Nieuwe in plantingen in de stadskern bete kent de dood van heel wat kleine uitbatingen die de bevolking on getwijfeld diensten bcwi Trouwens, deze bevolking i met de toename van het i auto's, méér dan ooit vrij d( vallend buiten de stad haar i pen te doen. Voegen wij daar de gegevens toe van stedebouwkundige en keerstechnische aard. dan ku wij dc houding van het sche jee kollege of een gedeelte ervai |ev soluut niet meer begrijpei est goedkeuren. En het verwoi jg ons geenszins dat de jongstt eenkomst met de middenstar per het stadhuis, middenstand v aan men zich doorheen een g reeks van info-vergaderingei zeer beweerde te interesserei de hand is gelopen. Om echter reeds bij voorba; het «argument» in te gaan da bij de middenstand in het g zouden willen komen, zullei besluiten met de vraag: of de denstand bij dit gebeuren well veel over de diepere oorzakei een dergelijk feil zal leren' Ray De Sj RADIO-WENKEN VAN MARC GALLE In de zitting van de Kamer van Volksvertegenwoordigers van 10 mei 1978, bracht volksv< genwoordiger Mare Galle een wetsvoorstel voor het parlement dat de weggebruikers zozeer taalwenken wil geven, dan wel «weg-wijzertjes», waardoor het verkeer heel wat vit zou verlopen, vooral op de ogenblikken we denken vooral aan verlofperiodes wai onze verkeersaders van te hoge bloeddruk te lijden hebben. Het wetsvoorstel betref verplichting om in auto's een radio-ontvangsttoestel te plaatsen: verkeersinformatie z< nodige inlichtingen verschaffen aan automobilisten, waardoor deze zelf in de verkeerssiti zouden kunnen ingrijpen, en zodoende de akute problemen verzachten. Als inleiding deelde de heer Galle enkele statistische gege vens mee betreffende inge bouwde autoradio's: einde 1973 waren er 794.000 autora dio's ingebouwd in de voertui gen in gans het land. 1976: 1193.000. In dat jaar telde het autopark in België ong. 3 mil joen voertuigen. Dit betekent dat 60 van de personenwa gens en bedrijfsauto's niet van een radio voorzien is. «Verkeersinformatie kan be trekking hebben, zo zegt de heer Galle verder, op zich snel wijzigende situaties, zoals mist, gladheid, filevorming, maar ook de situaties van langere duur. zoals wegopbrekingen, weg- omleggingen en dergelijke. Volgens uitslagen van een en quête die in 1976 door de NOS (Noll) werd gehouden, op de vraag of men naar aanleiding van verkeersinformatie wel eens een andere reisroute heeft genomen, werd door 33 van de automobilisten be vestigend geantwoord. We mogen aannemen, zo zegt de heer Galle, dat in ons land de reaktie niet verschillend is. De verkeersinformatie is af komstig van: de Rijkswacht, de Dienst Weerkundige Wegen bescherming, en de politie. Naar verluidt is het de wens van deze instanties de frekwenties van de informatie te doen toe nemen. Eén van de trouwste luisteraars is nu de automobilist geworden. In de Verenigde Staten is bijvoorbeeld een wetsvoorstel neergelegd, dat de uitrusting van alle nieuwe auto's met een radio verplicht maakt. Dank zij de verplichting, ook opgelegd in ons wetsvoorstel, zal de verkeersinformatie opti male resultaten hebben, de vei ligheid van de automobilisten worden vergroot, en de gemo tiveerdheid van de instanties die de informatie bezorgen, toenemen. Tevens biedt de aanwezigheid van een radio in elke auto, de mogelijkheid om bij alarm aan de automobilisten de nodige richtlijnen te geven. Filevorming kan worden ver meden: minder zenuwslopend verkeer, geringere slijtage. Tijdens de weekeinden biedt het volgen van de aangeduide «parallelroutes» talrijke voorde len: vluggere «opruiming» (en dus ook minder overwerk van politie en rijkswacht), plus daarbij het ekonomisch aspekt van het plaatsen van autora dio's, en de kulturele verrijking die de beluistering van radio programma's tot gevolg kan hebben Om de kosten te sparen, wordt voorzien in een minimaal ont vangsttoestel. en niet in een FM-uitrusting. Tijdens de zo mermaanden wil het wetsvoor stel verder ook de uitzendingen laten verzorgen in de officiële talen van de EEG. Ook wordt gevraagd op de belangrijkste wegen borden te plaatsen waarop de frekwentie wordt aangeduid waarop verkeersin formatie wordt uitgezonden. WETSVOORSTEL: Art.1: Van 1 januari 1980 AF MOET ELK AUTOVOERTUIG DAT IN België de eerste keer wordt verkocht, voorzien zijn van een radio- ontvangsttoestel. De koning bepaalt op welke voertuigen dit artikel niet toepasselijk is. Art. 2: De verplichting, uitge drukt in art. 1, wordt opgelegd aan de personen die de auto's verkopen aan de Belgische on derdanen of aan in België woonachtige buitenlanders. Art. 3: De aangebrachte radio-ontvangsttoestellen die nen ten minste uitgerust te zijn voor de ontvangst van de mid dengolfband (hectometergol- ven tussen 525 en 1605 kHZ). v< S\J iUo Art. 4: De Minister van keerswezen en de Minister Openbare werken bepalet pre welke verkeersroutes boi ariv worden aangebracht met iee duiding van de frekwerichl waarop verkeersinformatie worden verkregen. De uit\ ring gebeurt volgens de men vastgesteld door de Eijek, pese Radio-Unie in Genèviurv (20.4.78 M. Galle, R zee, E. Van Keirsbilck). Wilfried Lissfelfs Uitschrijven van checks zonder dekking blijft uiter-Ssci aard een gevaarlijke bedoening. Dat ondervond over-indt laatst nog een zesentwintigjarige Aalsterse herber-ferri gierster die voor de Dendermondse boetstraffelijke ieric rechtbank moest verschijnen voor het uitschrijven nz( van dekkingloze checks voor een bedrag van een slordige driehonderdduizend. Dit is dan slechts één van de voorwaarden voor haar misdrijf waarbij ze voorh— 15 maanden met uitstel werd veroordeeld en een haar door de zesde kamer opgelegd voorarrest van drie maand. Haar verdediger, meester Piet Van Eeckhout vond dat er wel verzachtende omstandigheden in djt geval voorkwamen. Banken en spaarkassen geven immers bijna ongekontroleerd zichtkrediet en nodigen dan ook sommige misschien wel naieve mensen bijna uit geld op te nemen. Onze caféhoudster had hierbij dan op een bepaald moment niet minder dan zes bankre keningen. Haar echtgenoot bleef na een zwaar ongeval veertien maanden in een ziekenhuis en, alleen met haar drie kinderen, werd ze om zo te zeggen aangelokt door publiciteit voor «krediet zonder zorgen» en opende ze dan ook bankrekeningen aan de lopende band. Ongedekte cheks werden de ene na de andere uitge schreven en na een klachtenregen volgde het onver mijdelijke: ze werd onder aanhoudingsmandaat ge- Bnc plaatst. Na drie dagen stelde de raadskamer haar in Ze- voorlopige vrijheid doch weldra kwamen weer twee Pnz ongedekte checks, zij het dan voor onaanzienlijke 'r,0L bedragen, voorde pinnen. P Substituut Serrus achtte kwade trouw hierbij bewe- zen doch haar verdediger pleitte voor eert mild von-n L., nis. g Een «gepersonaliseerde» straf scheen hier de uit- Le komstom te voorkomen dat de vrouw nog tot vorige praktijken terugkeert legde de rechtbank haar verbod op nog om het even welke bankverrichting te doen. Ondertussen is de echtgenoot genezen en werkt en baat zij haar bloeiend volkscafé uit en betaalt haar schulden. De rechtbank heeft hier dus deze dame tegen haar zelf in willen veilig stellen. EVI WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN BESTUUR: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, Ren^t Witte, Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der Eist, Hostens, Wilfried Lissens, Rik Devijver. FOTO'S EN TEKENINGEN: Carien Bornauw, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx, Jo R<jj! SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aersclfj Jef Van Hove, Beno Van Winckel. REDAKTIE: Roel Van de Plas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2