TO VUNS END TH ORES EN )HR. RAUSENBERGER OVER EVENWICHTIGE VOEDING ELFDISCIPLINE IS UITGANGSPUNT VOOR INDIVIDUELE VRIJHEID European Ferries KAMPIOEN IN KORTE REIZEN NAAR ENGELAND DIE BRITSE WEEK WORDT WAT! groenten jarStnntn 1 der het rr. een g ingci SCI Cl orbat in da tet g '.ul lei if de i welfe lakerB De Voorpost - 19-5-1978 - 3 De gewone industriële voeding belast echter het organisme dermate door intoxinatie dat drinken nodig wordt, on danks zijn ongunstig effekt, om erger te voorkomen. OVERSTAPPEN NAAR EVENWICHT IN VOEDING EN LEVEN Plots overschakelen zal, door vroegere voedingsgewoonten, bijna steeds met onaange name nevenverschijnselen gepaard gaan. Wie de stap naar een natuurlijk leven wil zetten, en met evenwichtige voeding beginnen kan best volgende dingen in acht ne men: 1. Allereerst het weglaten van chemisch-behandelde of vervaardigde voeding, 2. Pro gressief verminderen en ver vangen van rood vlees door vis en gevogelte, aardappelen door granen, boter door plant aardige vetstoffen rauwe groenten en fruit door ge stoofde groenten en fruiten, het weglaten van specerijen, 3. Als laatste inleidende stap of eer ste stap naar een werkelijk na tuurlijke voeding dient men tenslotte de makro-biotische voedingsprincipes te gaan toe passen; d.i. rekening houden met het Jin-Jang energetisch evenwicht' en met weglating van het zgn. niet menselijke voedsel zoals: vlees, alles wat voortvloeit uit een verstoord evenwicht, manifesteert zich door een niet evenwichtige voeding. Dit is dan datgene wat men algemeen als ziekte om schrijft. Eigenlijk, het niet ge zond zijn. De harmonie is ver stoord, het evenwicht tussen Jin en Jang is verschoven. Dit gebeurt o.a. als men weinig ak- tief leeft fisisch aktief en veel suiker eet of omgekeerd als men aktief is en veel zout gebruikt. Alles wat overbodig is om cellen op te bouwen moet geëlimineerd worden. Dit is een natuurlijk proces. Deze elimina tie heet ziekte en resulteert uit overmatige en niet aangepaste voedingswijzen De eerste stap van deze ziekteprocessen is de gewone verwijdering van het overtollige, van het teveel o.m. zoals bij griep bvb. door koorts, braken, stoelgang. Verdere ziekteverschijnselen manifes teren zich in opstapeling, zoals: gezwellen, cysten, stenen. De laatste stap in het menselijk ziekteproces is dan de degene ratie met als verschijnselen: Multiple sclerose, hartinfarkt, reuma, kanker. EVENWICHTIG MENU Uitgaande van de eigen situatie dient uiteraard ook elk indivi dueel voedingspatroon aange past. Personen die zelf Jin- kenmerken vertonen dienen dus bij het uitkiezen van hun voedsel de nadruk te leggen op Jang-opvoeding en omgekeerd Om echter uit te zoeken wie nu eigenlijk precies welke ken merken vertoont is er al heel wat kennis en ervaring nodig. In grote lijnen echter kan het ba sismenu voor iedereen er ech ter als volgt uitzien: 1. 50 granen, 2. Elke dag soep van bonen, zeewieren en miso (miso is een fermentatiepro- dukt van soja-bonen) 3. 30 groenten, waarvan evenveel loof als wortelgroenten, ge stoofd in olie voor 90 en 10 gestoomd of gekookt 4. 20 bonen. 5.5% zeewier (deze laatste vullen de eiwittekorten aan). Bij dit basismenu kan men nog toevoegen: vis, fruit, seitan (een uit tarwemeel ge maakt produkt). Van de zoge naamde zuivel komen alleen karnemelk, kwark en gefer menteerde produkten in aan merking. TOT SLOT Jing-Jang en makrobiotisch eten wil helemaal niet zeggen dat men noch vakantie kan nemen, noch vrienden ontvan gen of bij vrienden op bezoek gaan, noch dat men zich buiten de maatschappij zou plaatsen en geen sociale kontakten meer zou hebben. Als men evenwichtig (Jin-Jang) ©et, weet men wanneer men uit evenwicht is en zal men dit ver- JIN icuxrdapp^l JA HO i wartel) VA H PC VOCDtHO anderzijds zeker niet meer ge zegd. En dat de natuur zelf >nze beste, zoniet de enige be- rouwbare leermeester blijft is kl evenzeer een open deur in trappen. En aangezien een na tuurlijk leven begint bij een natuurlijk- evenwichtige voe ding kan het nooit kwaad hier over een en ander op te steken. OVER «JIN EN JANG». NAAR iVENWICHT ladat de steeds aktieve en di- lamische, jeugd en gezond- leid uitstralende Mevrouw Van loven, als initiatiefneemster ran deze en vele andere lortgelijke bijeenkomsten, de inwezigen welkom had gehe- verleende zij direkt het lord aan dhr Rausenberger de nieuwkomers even in te in in de «filozofie» waaruit liteindelijk een natuurlijke le venswijze en vooral een natuur- jke, menselijke en evenwich- ige voeding voortvloeit, eni naakte spreker op een prakti- V £he wijze duidelijk wat «Jin en lang» principieel inhoudt en vaar dit eveneens ingrijpt bij de 'oeding Beide begrippen Ri Haan voor twee tegenoverme- iaar staandemekaar neutra- serende tendenzen in de -scl latuur in alles wat leeft, in "les wat is en in het hele miversum. Omdat niets onder leze tendenzen deze ener- fepolen uitkan is het vol- ens de opvattingen der Jin- Jang-filozofie aanhangers ook ^■Ondermeer duidelijk dat alles eerste instantie inwerkt via stelregels, m.n.: eet alleen zui ver, volwaardig, natuurlijk ge teeld voedsel; eet het seizoen- voedsel dat in eigen streek ver bouwd wordt, kauw uw voedsel lang en goed, eet als je honger hebt, eet in een rustige serene sfeer en wees dankbaar voor het voedsel, eet tweemaal per flaq. Bij de voeding dient men reke ning te houden met de Jin of Jang tendenzen bij en in het voedsel. De Jin-Jang kenmer ken van levenwmiddelen kan men in grote trekken als volgt omschrijven; 1 Wat het water- gehalté betreft, wat waterrijk is, is sterk Jin. Wat waterarm ig, is sterk Jang. 2. Wat de mineralen in het voedsel betreft. De beste voeding is dat voedsel waarin de verhouding der mineralen ongeveer dezelfde is als deze van het menselijk lichaam. 3 De kleur van het voedsel geeft heel vaak een aanwijzing. Zo is alles wat felle kleuren heeft sterk Jang en lichte kleuren wij zen op sterk Jin. Dit is echter niet steeds het geval. Zo is to maat bvb. sterk Jin. 4 Ook de groeiwijze leert ons over de kenmerken van het voedsel. Jang-planten hebben diepe wortels en laagblijvende blad systemen. Jin-planten hebben ondiepe wortelsystemen en hoog opschietende groene de len 5. De groeiperiode is al even belangrijk. Planten van de Jang-groep verzamelen in het halve jaar van de winterperiode krachten om vroegtijdig in het Het begon allemaal in 1928, toen captain Stuart Townsend, officier bij de Royal Artillery, voor het eerst zijn auto over het kanaal meenam. Tijdens het inladen werd het voertuig zwaar beschadigd en toen de kapitein geen schadevergoeding kreeg werd hij zo kwaad, dat hij besloot zelf een veerdienst tussen Calais en Dover op te zetten. In het eerste jaar vaarde hij met een gecharterd schip, dat vijftien auto's en slechts twaalf passagiers kon vervoeren. Een snelle ontwikkeling stelde het bedrijf in staat uit te groeien van een onderneming met één schip tot een organisatie die acht Kanaalroutes eksploiteert met (op de piekdagen) bijna zestig overvaarten per dag en dit met de meest moderne vloot op de korte zeeroutes De vervoercijfers van Town send Thoresen, onderdeel van European Ferries Group, tonen aan dat men met de car ferry formule in de roos heeft ge schoten: de huidige jaarcijfers van 600 000 auto's en 3 miljoen passagiers bewijzen dat. Op dit ogenblik heeft Townsend Tho resen acht schepen in de vaart, naast een vloot van «Viking»- schepen en een nieuwe gene ratie «Super Viking»-schepen, die tot de grootste op de Ka naalroutes behoren en jaarlijks zo een 17.000 oversteken voor hun rekening nemen. De sche pen bieden de reiziger restau rants. cafetaria's, bars, vlieg- tuigstoelen, belastingvrije en souvenir-winkels, wisselban ken en hutten, terwijl de nieuw ste schepen ook nog een dans vloer hebben. De maatschappij heeft een groot aantal aanbiedingen in de sfeer van korte-vakantie- overtochten, die meer bezoe kers moeten aanmoedigen hun reis naar Engeland met Town send Thoresen te beginnen. Met het oog op de recordont wikkeling die het toeristenver keer in Europa ondergaat, mag verwacht worden dat 1978 we derom een suksesvol hoofd stuk aan het Townsend Thoresen-verhaal zal toevoe gen De maatschappij kondigt voor de komende zomer ekstra lage tarieven aan voor korte shop ping en vakantie-overtochten. Deze aanbiedingen hebben be trekking op ééndagsreizen vanuit Zeebrugge naar Canter bury aan 640 frank Der oersnnn en naar Londen tegen 800 Bel gische frank. Een tweedaags bezoek aan Felixtone inklusief een overnachting en ontbijt en vervoer naar het hotel wordt aangeboden voor 1180 fr per persoon. Bovendien-zijn de ge- reduseerde prijzen voor kinde ren tussen vier en veertien jaar. Al deze reizen worden georga niseerd van mei tot september Voor boekingen of informatie kan U terecht bij Townsend Thoresen Car Ferries, Dover- laan 7 te 8380 Zeebrugge (tel 050-54.48.73), op het Petrus en Paulusplein 9 te 8400 Oos tende (059-80.03.04), of op de Kolomënstraat 18-24 (B1) te 1000 Brussel (02-513.29.80) Natuurvoetling, het moet wel gezond zijn (EL) Ackstkc&i A jm T ja ilichtingsavond over natuurvoeding in 't Kapelleken (EL) ster laler preker, die voor de meeste boianwezigen geen onbekende iet leer is. wist op een vlotte en :wer chtige wijze de aanwezigen atie ngs de schijnbaar zwaar op uit\ e hand liggende onderwerpen de s «Jin en Jang», maKroDio- le E Bk, natuurlijk evenwicht en na- inèv lurvoeding, mee te voeren. R, [let een overtuigende vanzelf- jrekendheid en een van- .iss elfsprekende overtuiging venzeer die soms aan het jrwonderlijke en geloofwaar- ige gaat grenzen, maakt dhr. ausenberger het proces van nze huidige «onnatuurlijke» ivens- en voedingswijze. Zijn etoog gaat vaak de naïef sim- lifiërende kant op. Maar wel- cht is dit gewoon de eenvou- ige logika van het gezond ver- tand te noemen welke, in deze d van al te strikt autonoom- isciplinair wetenschappelijk nderzoek- en bewijs, even errassend nieuw als verfris- end onverkomt. Dat er met nze samenleving en met ons idividueel en kollektief leven uideliik wat mis loopt moet onze voeding. Doordat wij als levende wezens, als mensen, onszelf in stand houden, indivi dueel en als soort, door het voedsel welke wij innemen is onze voeding meteen en direkt bepalend van wat wij zelf zijn en hoe wij funktioneren. Dit funktioneren kan alleen even wichtig gebeuren als wij even wicht brengen of behouden in onze voeding. Per definitie is dit dan de natuurlijke voe dingswijze, voor ons als men send overkomt. Dat er met wijze. WAT IS NATUURLIJKE EVENWICHTIGE VOE DING De zogeheten «makrobiotische voedingswijze» zou eigenlijk een intuïtieve verworvenheid moeten worden of zijn. Hierbij kiest men zijn voeding volgens leeftijd, geslacht, voorgeschie denis. doel. sociaal milieu, kli matologische en geografische faktoren. Dit kan men echter voor al deze situaties terug brengen naar enkele algemene voorjaar te bloeien, Jin-planten ontwikkelen zich in de zomer zon en verwelken gedeeltelijk tot geheel in de herfst. 6. Wat de groeisnelheid betreft ken nen Jang-planten een lang zame groei en schieten Jin- planten snel omhoog. 7. Ten slotte is de groeiplaats even eens kenmerkend. In de noordelijke streken groeien meestal planten met een Jin- karakter. Naast het streven in de voeding naar een zo volmaakt mogelijk evenwicht tussen Jin en Jang zijn er echter ook een aantal voedingsprodukten geheel af te raden: 1De koolhydraten in hun suikervorm, 2. Alle vetten van dierlijke oorsprong, 3. Ei witten die niet in de vorm van granen en bonen voorkomen. 4. Het innemen van syntheti sche vitaminen, 5. Zout is over heel de lijn af te raden. De no dige evenwichtige mineralen zitten in het gewone voedsel in voldoende mate, 6. Drinken is haast volstrekt overbodig als men zich evenwichtig voedt. broken evenwicht onmiddellijk herstellen; men weet waar men staat, men weet waar men op terug moet vallen. Makrobio tisch eten betekent ook niet dat men niet meer ziek kan wor den, ziek worden is om zo te zeggen ieders privilegie. Het komt er ook od neer dat men ook hier zelf het evenwicht gaat herstellen. Evenwichtige voe ding is evenwichtig leven en be tekent zichzelf in de hand heb ben. Zelfdiscipline als uit gangspunt naar meer persoon lijke vrijheid. E.V. Het initiatief van de Zoutstraten om de plaatselijke bevolking 'n beetje vertrouwd te maken met de -British way of life- belooft een grootse manifestatie te worden. Telkens weer verschijnen in de pers nieuwe wedstrijden, nieuwe feestelijkheden, nieuwe optochten of tentoonstellingen. Dat wordt wat! Vooral als, zoals we nu ook nog vernemen, de Draeckenieren ook van plan zijn hun steentje bij te dragen. Een beperkte afvaardiging is al Aangeduid om aanwezig te zijn bij de opening op vrijdag 19 mei. Op zaterdag 27 mei komt echter de kat pas op de koord. Geheel op eigen initiatief hebben de Draeckenieren kontakten op genomen met het bekende en be ruchte dorpje in Schotland: Gretna Green. Je weet wel: daar kan men terecht voor snelle (of overhaaste) huwelijken. Met of zonder toe stemming van de ouders en heel die andere rompslomp die nor maal bij een normaal trouwteest van pas komen. Daar is het de plaatselijke dorpssmid die vóór zijn aambeeld symbolisch twee levens samensmeedt. En 't is ge bakken! Welnu, op uitnodiging van de Draeckenieren komen dat aambeeld en die dorpssmid met speciale volmachten naar Aalst. Samen met nog 'n paar andere on ontbeerlijke attributen als daar zijn: doedelzaksjieler. vertegen woordiger van de uitvoerende macht, ceremoniemeester en offi ciële schrijver. Want aan alle geen in ku waSi om het op een toepasselijke wijze te zeggen, «natuurlijk» veel belangstelling voor de teenzetting van de heer Rausenberger akkupunktuurterapeut en promotor van evenwicht ervai |even en voeding. Maandag 8 mei jl. in «'t Kapelleken» aan de Meuleschettestraat. De ruime r'jpu estzaal was er overvol gelopen met mensen die, hetzij reeds met entoesiasme en doorzetting ;rwoi je natuurlijke weg» van het evenwicht bewandelen of trachten te bewandelen, hetzij de ngstejodzaak aanvoelen om deze weg eveneens in te slaan of er op zijn minst een eind lanqs te nstar pen. kandidaat-bruiden en -bruidegoms wordt een officieel trouwboekje overhandigd. Er is ook gelegen heid tot het bekomen van een hu welijksfoto en tegen een luttele vergoeding kan zelfs bruidswijn geschonken worden. Hou die datum dus in de gaten, jonge trouwlustigen, 't is een enige gelegenheid! Want de Gretna-Greense smid trouwt alles en iedereeen, zonder onderscheid van ouderdom of kunne. Met zijn smidshamer geeft hij er maar lap pen op! Vooral nu het gebeurt op uitnodiging van de Draeckenie ren. Zo Brits zal het er tijdens die da gen aan toegaan. Wie weet krijgen we tegen die tijd zelfs geen en gelse straatnamen in onze stad. A.B

De Voorpost | 1978 | | pagina 3