I0RPSDAG TE BAARDEGEM yINKSENMARS ROMP AFFLIGEM AALST: PARADIJS VAN DE WILDPLAKKERS DRIE DAGEN SAVERLAND Aalsterse flitsen De Voorpost - 19-5-1978 - 5 n «a?» l% »y» 33 rji V ior Baardegem schenen alle ingrediënten, nodig voor de ilisatie van een merkwaardige dorpsdag, aanwezig. Meer in twintig verenigingen hadden niet alleen hun steun toege- gd maar werkten aktief mede. De stad had gezorgd voor een Doie folder met beschrijving van de vier wandelroutes en de lördinatoren Herman Crabbe en Hubert Siben hadden alles ns piekfijn uitgedokterd. De weermaker trad echter als ïlbreker op zodat 't geheel niet tot zijn waarde kwam zoals m had kunnen verwachten. Ie\ was er te Baardegem met e Pinksterdagen voor elk wat ils it de tentoonstelling over het aardegems verenigingsle- en. gehouden in de Parochie- aal. bleek dat Baardegem niet eeft gewacht tot 1978. ««Jaar an het Dorp», om aan de ge meenschap van het dorp een hele gamma aktiviteiten zowel op het kulturele als op het folko- ristische en sportieve vlak te brengen. Ook raadsleden Chris Lievens-Borms en Oscar Redant waren op het appèl.. De Landelijke Gilde toonde ons boerenalaam van vroeger en hoe het naar het heden toe evo lueerde en de Wandelklub toonde bloemen, kruiden, vo gels en nesten in Baardegem aangetroffen en wil Baardegem ekologisch belichten. Ook het sportelement ontbrak niet met de bekende Baardegemse Wipschutters en de prestaties van de voetballende «Vlugge Jongeren» en de wielrennende «Vliegende Spaken». Kolrdinator HHubert Siben, een vlot causeur, situeerde al deze aktiviteiten in het kader van de aktie «Jaar van het Dorp» en wil ijveren om Baar degem gaaf te houden als nog typisch boerendorp. Hopenlijk, 'ijJens de opening van de wande/kaart speelde de jeugdfanfare -Bardo- enkele lustige deuntjes (JM) zegt hij, wordt spoedig een krachtig halt toegeroepen aan de bouwers van de als pad destoelen opschietende week-endhuisjes. Ook de ver fraaiing van de dorpskern, een bestaand projekt, hoopt hij weldra te zien realiseren. Schepen De Maght drukte er haar tevredenheid over uit dat de Baardegemnaren willen ij veren voor behoud van de eigen entiteit en reikte dan in deze optiek fraaie keramieken kentekens uit aan vertegen woordigers van de VVKS, Chiro Joepie, de kickersklubs «Stormvogels» en «Gemeen tevrienden», het Gemengd Zangkoor, de Vrouwengilde, de Bond voor Gehandikapten, en aan pastoor De Rouck. steeds bij de zaak,kunstschilder Jozef De Bie die Baardegem reeds zovele malen konterfeitte, Yvo Van Lembergen, Frans Van Langenhove onlangs nog in het nieuws met de snijbloementen toonstelling, Honoré Monsiuer en beide koördinators Herman Crabbe en Hubert Siben. Volgden dan de opening van de tentoonstelling van de mer kwaardige kunstschatten van de Baardegemse Margareta- kerk waarbij ere-schoolhoofd Edmond Moortgat voor pas sende kommentaar zorgde en de inhuldiging van het oriënta tiebord met de vier wandelpa den. De hier vorige week beschre ven wandelpaden werden dan ingewandeld. LH Hekelgemse Sinksenmars bereikte dit jaar juist geteld 561 leelnemers van heinde en verre. Zo waren er wandelaars van de FFR, fan de Kadees, van Puurs, Westende, Wetteren, Gent, Nieuwkerke- 'aas, Ronse, Ganshoren, Aalter, Terhagen, Hautes Fagnes, Asse, iekelgem. Ze kreeg zelfs internationale allure met deelnemers uit lederlanden Duitsland. erstkomende waren de imilie Kanselaar met vier inderen en de grootste deelne- lende familie was het gezin :nts uit Hever met totaal 8 leelnemers. De Hekelgemse jcouts vormden de grootste fcugd groep en de grootste klub die van Wetteren. Elisabeth ^Van de Rostijne. nog geen zeven. Qg sas de jongste deelneemster en m de afstand van 20 km Louise TRfiuven van de Duinentrappers pit Westende met haar 65 jaar Be oudste deelneemster. Dok veteranen als Stafke De DOlijLuyck waren weer van de partij lardkn samen met Lucien Ringoir Stllorgde hij voor een stunt. Ze m wwamen pas terug van een mars oorie Halle, gingen te voet naar tan Aalst om wat te eten. kwamen te ge)>oet naar Hekelgem, deden er de op feertig km en gingen dan weer 3oepedibus naar huis. Voor de 3lf gelegenheid verscheen de inrich- fralcnde wandelklub Pajottenland hutfoor het eerst in training met de lekefajotkleuren: groen en oranje, maskotte was hun hondje vroeger een pijproker was die dat had afgeleerd en nu 'andelen toe is. Opvallend was daarbij het groot aantal honden dat inderdaad mee opstapte. Ie 9 u gaf voorzitster van Zonnebloem. Jeannine Daele- mans gehandikaptenvereniging die in Afïligem tentoonstelt, het startschot met een groene pijl en gewandeld werd in «het verdron ken land van Affligem» via drassige veldwegen. Interessan te plaatsen waar voorbij werd getrokken waren de Abdij, reeds gesticht in 1075, de legendari sche Kluiskapel aan de rand van het vroeeere Kluizenbos, de Abdij Maria Mediatrix die in de dertiger jaren werd opgericht ter yervanging van de verwoeste St. Wivona-abdij te Groot-Bijgaar den. het vliegveld «Ter Kluizen» waar aan zweefvliegen, stijgpa- rachutisme en weldra ballonva ren wordt gedaan, de Moorselse Waterburcht van Karei de Croy uit de 16e eeuw. de kerk van Meldert in witte zandsteen van de streek, het Kravaalbos als geklasseerd natuurgebied en het Hof te Putte aan de rand van het bos gelegen. LH In Aalst wordt er de laatste tijd lustig op los geplakt. Niets wordt nog ontzien: muren, stadsborden, duur betaalde publiciteitspanelen, openbare telefooncel len, electriciteitskabines, autobuswachthuisjes enz., moeten er aan geloven. Kijk maar eens rond hoe men mvrjvan Aalst op die manier meer en meer een lelijke, ontsierde slordige stad maakt. En het PVV.-B.S.P.-V.U.-bestuur burgemeester D'Haeseleer in het biezonder zit er zomaar op te kijken en gaat nu al minstens twee maanden niet tot de aktie over. Al tweemaal stond deze zaak aan de agenda van de Aalsterse gemeenteraad: op 30 maart en 27 april 1978. Wij hebben toen de «wildplakkers», die moder ne milieuvervuilers, aangeklaagd. Het stadsbestuur, dat het eigenlijk zelf had moeten opmerken, kan dus niet beweren dat het van die toestanden onwetend is. Maar het is tot nog toe enkel met de lippen en op papier dat het P.V.V.-B.S.P.-V.U.-bestuur gezegd heeft drastisch te zullen optreden. Vandaag, 16 mei 1978, hangen al deze affichen er nog steeds. Het P.V.V.-B.S.P.-V.U.-bestuur van Aalst laat ze onberoerd. Het voert eens te meer, ditmaal op het stuk van de aanplakkingen, een karikaturaal beleid. D'Haeseleer gedraagt zich als een besluiteloze, een ««papieren» burgemeester, een prater, een belover. In april 1978 konden wij in alle gazetten van hem lezen«De burgemeester beslist welke affiches op de stadsborden mogen worden aangeplakt. Hij geeft overigens de nodige opdrachten om niet regelmatig aangeplakte affiches te laten verwijderen. Aanplak kingen zonder toelating van de heer burgemeester geven aanleiding tot verbaliseren». Wij lazen ook dat de B.S.P.-de V U.-jongeren publiek gelaakt heeft om de wildplakkerij van deze laatste, di'ji De pot verwijt de ketel...Maar bij dit alles, bij al dat geschrijf, bij die ganse «papieren» show, blijft het. Er gebeurt niets anders. Waardevolle kunstschatten worden tentoon gesteld in de St. Margarethakerk te Baardegem, ter gelegenheid v, de viering.van Het jaar van het dorp(JM) Spreekwoorden bevatten steeds een grote dosis waarheid, ontsprongen als ze zijn aan gezond boerenverstand gekoppeld aan eeuwenlange ervaring. Dat «na regen zonneschijn komt» is een waarheid als een koe doch voor de vijftig deelnemers aan de 32e Meldertse Pinksterreis duurde het wel lang vooraleer die zonneschijn er was. Het regende op hun driedaagse trip inderdaad slechts één maal maar dan wel van bij het begin tot bijna het einde. Velen trotseerden het wisselvallige weer tijdens de eerste lustrumsink- senmars door de Faluitnjes. ingericht door de wandelklub -De Payot- ten- (JM) Optimisten als ze zijn en ware toeristen die weten dat van het ogenblik af dat men de eigen thuis verlaat het allemaal an ders wordt (is niet de afwisse ling en de verandering één der hoofdaksenten die ons in het toerisme aanlokken bleef de buitenzon wel weg maar laaide de zonnegloed daarom niet minder in hunner harten. Daar bij moet dan wel worden ge zegd dat alle aktiviteiten kon den doorgaan en het hele, wel gevulde programma keurig af gewerkt. Dat de «zon» in de bus en in Gasthof «Zur Krone» bleef schijnen zal wel voor een groot deel gelegen hebben aan een paar humoristische postman nen, een van Hekelgem en een van Meldert, die elkaar tracht ten de loef af te steken en ook aan een Mahler (of Anstrei- cher?) uit het nabije Asse. In een splinternieuwe autocar werd na een drietal uren op de Autobahn de Domkirche van Keulen bezocht met deskundig uitleg door de Domführer waarna de schatten van deze unieke kerk werden bezocht. Voor een picknick in een of an dere Duitse Wiese leende het weder zich niet doch in een Gasthof was er dra de nodige Stimmung als Als Albert de fak- teur zich ontpopte tot een aal- vluqqe Ober Het «Klingenmu seum» in Solingen Grafrath was met zijn duizende messen en allerhande keukengerei van vroeger en nu, van hier en el ders, een ware veropenbaring Sensatie kwam er wel even bij de tocht met de Schwebebahn van Wuppertal. een soort han gende tram. een zestal meter boven straat of de rivier de Wupper, door de drukke Ruhr- en industriestad Wuppertal. In Gasthof «Zur Krone», waar we onze tenten voor drie dagen zouden opslaan, was alles pri ma. Dat een van de elegante kelne rinnen niet gemaakt waren om alle stenen onberoerd te laten willen we U liever niet vertellen. In de Mis was het voor de 32e maal over de «Heik» heilige Geist» en opvallend was hierbij de aktieve deel name van de hele charistieviering waarbij de Duitsers zich weer eens als Meesterzangers en muzikan ten ontpopten. In de typische autovrije winkel straat van Neheim (in Duitsland is men op gebied van autovrije straten reeds ver; werden veel kiekjes genomen want ook op gebied van dekoratie en veel bereiken met weinig middelen tonen onze oosterburen zich meesters. De tocnt naar de Mohnesee waar de geallieerden in de laat ste wereldoorlog de stuwdam muur bonbardeerden om het Ruhrgebied zonder elektriciteit te plaatsen was leerrijk en inte ressant. Adembenemend mooi was dan ook de vaartrip op het grote, door bossen en heuvels omgeven meer van de Mohne. Niet zover van de Belgische garnizoenstad Soest in Westfa- len beleefden enkele oud gedienden er heerlijke herinne ringen en konden ^nderen zich de ogen uitstaren naar de vele prachtige huizen in vakwerk. Een inderdaad zeer typisch provinciestadje, ver van het grote, alles veranderende toe risme. Op maandag werd dan nog een voettocht van een paar km ge daan in het Wildpark Vosswin- kel waarbij honderden herten door de weiden liepen en te elf uur, na het jachthoorngeschal van de eten brengende jager, tientallen everzwijnen van aller lei formaat op het appel ver schenen in vollediq vrijheid. Een enig zicht voor de natuur- en dierenvriend. Via het Duitse Autobahnnet, een echte wirwar waarbij men tussen Werl en Düsseldorf op niet minder dan drie bij elkaar komt. belandden we in het rokoko-kasteel van de Duitse Kurfürsten van de Palts in Ben- rath bii Düsseldorf, een be zoek overwaard. Voor het be zoek aan de verschillende za len met verbluffende mooie parketvloeren trekt men er, liefst op elke etage, andere pantoffels in reuzeformaat aan over de eigen schoenen. Een voorbeeld te meer van Deut sche Grridigkeit. De Dassel- dorfse K! ofte Klnigsallee was eens te meer op deze feestdag overvol zodat parkeren een onmogelijke opgave bleek en werd doorgeduwd tot in Mlnchen-Gladbach waar het Nato - Hoofdkwartier is geves tigd om niet te spreken van de bekende voetbalklub van die stad Tot volgend jaar lh /.elfde overplakkingen van V.6' -jongeren en B.S.P op stad borden -voorbehouden aan hel stadsbestuur. Ook daar werden deze affichen nog niet verwijderd V U.-jongeren op autobuswachthuisjes. Deze affichen werden nog niet verwijderd Wij zullen de bevolking blijven inlichten over de laksheid van de bestuursmeerderheid. Wij zien niet in, als de bestuurspartijen P.V.V., B.S.P. en V.U. ongesanctioneerd wild mogen blijven plakken, hoe andere groeperingen achterwege zullen blijven. Wij vragen aan de burgemeester van Aalst of hij aan de bevolking ook eens duidelijk kan maken 1waar men in Aalst mag plakken, 2 of er een stadaanplakker is in Aalst en wie dat is, 3. welk contract hij heeft met de stad, 4. wat men moet betalen aan de stad of aan de stadsaanplakker om affichen aangeplakt te krijgen, 5. welke de preciese criteria zijn van de burgemeester om het aanplakken van affiches toe te laten of te weigeren. Zo niet, of de burgemeester daar willekeu rig over beslist. Wat klaarheid, alstublieft. En voeg er ook eens de daad aan toe. GhisWillems C.V.P. Fractievoorzitter l)e lange rij 20 m2-affichen op het Burgemeestersplein zijn bestendig overplaktoude amnestie-affichen van de V.U.-jongeren, nieuwe mei-affiche van dezelfde V.U.-jongeren en van de B.S.P. en P V V. affichen. Zij blijven er meedogenloos hangen, zodat gans Belui e daler passeert, ze kan zien. Mireille Vekemans uit de Lambrechtstraat won het thuison- derdeel van de Nand Baert-kwis «Van Pool tot Evenaar» met als onderwerp Roemenië. Zij hield haar keuze tussen de verschillende aangeboden vakantieverblijven als prijs nog in beraad. Bij de breigoedfabriek (kousen Du Pare) Bosteels - De Smet loopt de bedrijvigheid terug. Vanaf volgende week zal het ganse personeel drie dagen per week werkloos zijn. Het gaat hier om verscheidene honderden werknemers. Morgen zaterdag kan men om 20 uur terecht in het Stedelijk Zwembad om voor het eerst de twintig meisjes van de waterballetgroep met hun show te zien. Het is ruim vijf en twintig jaar geleden, dat dit voor het laatst te Aalst gebeur de. Mevrouw Robbrecht heeft sinds september vorig jaar de nieuwe waterballetgroep opgericht. Nog even de stadspersoneelsstaking te Aalst, begin mei II. Het initiatief voor deze staking lag plaatselijk bij het ACOK, en niet bij het CCOK. hoewel deze laatste onmiddellijk haar medewerking toezegde zo vernemen we langs het gewes telijk sekretariaat van het CCOK. Informatie hieromtrent werd ons evenwel van vakbondszijde verstrekt. Burgemeester D'haeseleer lichtte in een rondschrijven aan de «Handelaars» van Nieuw Aalst» de beslissing van het kollege toe met betrekking tot de inplanting van een distribu tiebedrijf aan de Parklaan. Meteen werden dezelfde aange schrevenen uitgenodigd op een informatieavond waar de burgemeester over hetzelfde onderwerp enige verdere toe lichting zou geven. Dit doet denken aan het gezegde «Vij gen na Pasen». Het BSP bestuur van Aalst is allesbehalve gediend met bepaalde handelingen van de VU-jongeren. Het bestuur laakt in een persmededeling het overplakken door diezelfde jongeren van haar 1-mei affiches op diverse plaatsen in de stad. Deze handelingen, aldus het BSP-bestuur, wijzen op een bepaalde vorm van onverdraagzaamheid en zijn geen uiting van respekt voor ieders recht op vrije meningsuiting. De BSP hoopt dat de VU-jongeren het ongepaste van hun handelen zullen inzien. Op zondag 4 juni a s., in de namiddag, wordt door de Vlaamse T.V. onder de rubriek «Dit leuke land» een repor tage gewijd aan de tentoonstelling t Land van Aalst», gehouden in het museum van de St. Adriaanabdij te Ge- raardsbergen In dezelfde reportage komt een interview met de heer Jan De Block, bestuurslid van WAK over de teorie «Ligt Antwerpen aan de Dender?». Grote animators van bovenvermelde tentoonstelling zijn stadsarchivaris Ka- rel Baert en TV producer Lambert Van de Sype. Roel Van de Plas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 5