AFBRAAKWERKEN AAN DE GENTSE STEENWEG WELDRA BEËINDIGD? HEEFT STUDEREN NOG ZIN? WETSWINKEL TEGEN KLASSEJUSTITIE Iedere Aalstenaar weet dat sedert lange tijd afbraakwerken aan de Gentse Steenweg voorzien waren. Reeds geruime tijd is een firma bezig deze werken uit te voeren. Een onderaan nemer heeft de kelders uitgeschept en opgevuld met grond. Nu blijven er slechts twee woningen af te breken: de nummers 45 (waar men volop aan bezig is) en 43 (dat nog bewoond is.) Wij spreken hier uiteraard van het gedeelte tussen de Sint- Annalaan en de Koolstraat. Vooraleer wij aan een onder zoek begonnen hebben wij, zoals velen, de werken van ver gadegeslagen. Tegelijk onder vroegen wij een paar mensen. Een oud ventje, dat dagen aan een stuk tegen «Den Appel» leunt, kon ons niet wijzer ma ken. Hij zei: «Dat is nogal een werk hé mijnheer. Waarom ze afbreken, weet ik eigenlijk niet. Het waren wel allemaal oude huizen, uitgezonderd de eerste twee. Misschien is het om ap partementen op te zetten, 't Is alleszins een wreed werk: ze zijn al maanden bezig Een vrouwtje uit de Sint- Annalaan wou ook haar zegje kwijt. Zij wist niet waarom de af braakwerken werden verricht, want den beenhouwer had toch zo een goede zaak. 't Waren toch schoon huizen: nummer 45 had zelfs een trapgevel zoals ge er veel ziet op de Grote Markt Wij hebben een onderzoek ingesteld en kwa men tot de volgende vaststel lingen. Vanaf de Sint-Annalaan stonden er vroeger een kafé, een bakkerij, een beenhouwer, een paar (slechte) burgershui zen, een apotheker, een wer kende zeepziederij, weer een paar burgershuizen en op de hoek van de Koolstraat nog een kafé. In 1969 was alles reeds ontei gend door de staat. De meeste huizen waren bewoond. De apoteker huurde het huis, dat hij nu bewoont, van de staat. Hij heeft de resterende grondei gendom teruggekocht van de staat en heeft op eigen kosten herbouwd tot op de rooilijn. Deze is gelegen op twaalf me ter van de huidige straat. Voor de afbraakwerken moest hij zelf zorgen. Beenhouwer De Deyn vroeg zelf om onteige ning daar hij wist wat er zou gebeuren en een nieuwe zaak op het oog had. In 1975 kwam het er echt van de staat onteigende de hele rij huizen. De bedoeling ervan was: een verbrede verbinding tussen de Gentse Steenweg (drie rijvakken) en de Capucie- nenlaan (twee maal twee rij vakken). Immers, het bedoelde gedeelte was een smalle «fles- sehals» tussen voornoemde straten. Eindelijk zou er iets gedaan worden voor de veilig heid van alle weggebruikers Maar de toestand nu is ontzet tend «plezant». De afbraak van de huizen gebeurt stuk per stuk. De miserie is echter dat er nooit iets opgekuist wordt. Na de dagtaak der arbeiders lig gen her en der blokken steen of andere hindemissen in de weg. Wat zal er gebeuren als er morgen iemand zijn been breekt Wij denken hier in het bijzonder aan bejaarde voet gangers. Het voetpad was vroeger in een zeer slechte staat, maar nu is er geen meer Wie zal instaan voor een even tueel ongeval Nu reeds zijn er verschillende mensen die bij de apoteker gaan vragen of ze kunnen verzorgd worden: zij struikelden over een steen of in een put en bezeerden hun knie. Wij stellen ons de vraag: wie moet instaan voor de veiligheid van de burger Wordt er iets gedaan Wij stellen vast dat de moeders met hun kinderwagen op straat moeten lopen. De au tomobilisten houden daar (om dat de weg te smal is) geen re kening mee. Die toestand is le vensgevaarlijk U zou kunnen antwoorden: «Die mensen kunnen toch oversteken Inderdaad. Maar hier komt een ander probleem: is het wel vei lig voor een voetganger, dat het zebrapad aan de rode lichten gelegen is Een automobilist die om de hoek komt, kan niet tijdig afremmen Zouden de oversteekpaden voor voetgan gers niet verder moeten gelegd worden Juist achter een hoek (zonder zichtbaarheid) lijken die paden ons zeer gevaarlijk Wie durft ze dan te gebruiken, zeker aan de Koolstraat Feit is dat alle eigendommen tot twaalf meter van de straat onteigend zijn. Wij stelden ech ter vast dat een gedeelte van de zeepziederij nog enkele me ters op staatseigendom staat. De afbrekende firma verze kerde ons dat dat stuk muur moest blijven staan, omdat an ders het hele gebouw zou in storten. Men kan toch geen half dak afbreken en de rest laten staan Wij zien het anders: in dien er ooit een degelijk voet pad zou aangelegd worden, zou men een «omwegje» moe ten maken om voorbij die muur te geraken. En waarom mag dat stuk staatseigendom (het is immers onteigend en betaald) mogen blijven staan. Dit noe men wij een anti-sociale daad. Demokratisch gezien zou die muur toch weg moeten. Het is trouwens geen gezicht: een witgepleisterde muur, met openingen die onlangs werden dichtgemetseld. Daarnaast zien de talrijke weggebruikers die de stad binnen rijden slechts een hoop stallingen. Er tussen werd een houten muur, gekend uit de cowboy-films, opgetrokken om de oude olie vaten, dakpannen en hopen bakstenen te verbergen. Er staat echter in het groot: Toe gang verboden, privébezit Maar het zou een zegen zijn voor de omwonenden, indien deze stallingen zouden invallen of verdwijnen. Immers: het kri oelt er van ongedierte De bu ren (tot ver in de straatheb ben last van muizen en ratten. Een vrouw zette op een avond haar wasmand in de veranda: de volgende morgen kon ze al les meegeven met de vuilnis kar. De kledingstukken waren kapotgebeten door de ratten Moest het gebouw deftig geres taureerd en gesaneerd wor den, het ware nog aanvaard baar. Maar de enige hier gel dende oplossing is: afbreken en vernieuwenMoest het hele pand bezet worden met huizen zoals dit van de apotheker, een geval in klassieke stiil. zou Aalst 'n mooie inkom hebben. Wij vergelijken deze plaats met een straat naast het station van Dendermonde Laat de stad Aalst dit toe Men maakt er een echte «bidonville» van Men heeft nu de inspan ningen geleverd om te onteige nen en de weg te verbreden: waarom laat men dit toe Wij stellen ons dadelijk de vraag: Is er voldoende kontrole op de werkzaamheden vanwege het verantwoordelijk gezag Waarom laat men zoiets toe Met de afbraakwerken loopt het ook niet zo rooskleurig als wel eens gedacht werd: verschil lende voet- en fietspaden wer den kapotgereden De bewo ners van de omringende perce len moeten 's avonds zelf het overblijvende puin opruimen om een «degelijke» doorgang te vinden Losse stenen, stuk ken buis, brokken houtpuin. blijven iedere dag liggen. Een bewoner van een pand zag zelfs zijn kelder onder water lo pen, omdat de waterleidings buis kapotgereden was door een buldozer. De politie werd er bijgeroepen, maar vroeg enkel: Bewijst dat ne keer Bruggen en wegen zegt net echter (gelukkig) anders: Schrijf al uw kosten op en laat ze ons geworden. Zolang de werken niet af zijn, kunnen wij geen vaststellingen doen, zelfs niet van schadeaevallen. Wij zullen afrekenen met de aannemer en wij zullen ervoor zorgen dat uw kosten terugbe taald worden Dit is een erg positief standpunt, indien het waarheid bevat Toch draagt het eigenlijke pro- jekt de goedkeuring weg van de verschillende betrokkenen. Als de omgeving proper opgekuisd wordt en de toekomstige hui zenrij een bepaalde stijl verte genwoordigt. is er geen be zwaar. Maar men moet ook voor de voetganger zorgen: minstens twee oversteekpaden zijn gewenst, en niet di rekt ach ter de lichten: zij moeten zicht baar zijn voor de automobilis ten en veilig voor de voetgan gers R. Devijver Was 't vooropgestelde onderwerp van de informatieavond die het C.S.C. Erpe - Mere vorige week vrijdag in de turnzaal van de gemeenteschool te Erpe ter tafel bracht. De afwezigen (en dat waren er heel wat) hadden ongelijk, het werd een boeiende avond. C.S.C. heeft nogmaals getoond dat het van aanpakken weet. Hij wees er op dat de info-avond Wanneer je nagaat hoe weinig mensen werkelijk van deze info- avond op de hoogte waren, dan zou je gaan denken dat C.S.C. lijdt aan een minderwaardigheids- kompleks. Dit probleem, dat tegenwoordig meer en meer men sen aanbelangt, verdiende wel veel meer aanwezigen. Meer re- klame zou een ruimer publiek ge lokt hebben... dat zich niet zou verveeld hebben. Het aangekondigde panel bestond uit de heren Cantineau (Adviseur Direkteur van het P.M.S. centrum van Aalst), Cosijns (Be roepsadviseur bij de R.V.A.), Van Den Heule (Attaché bij het kabinet van de Minister van Te werkstelling) en als moderator, de heer De Wolf (Schooldirekteur en schepen van kuituur van Erpe- Mere). Aangezien de heer Van den Heule niet aanwezig kon zijn werd zijn plaats ingenomen door de heer De Wolf wiens taak als moderator ingenomen werd door Jozef Van den Steen. Het was deze laatste die de gespreksavond inleidde. Hij legde het doel van de avond uit en belichtte de manier van werken die zou gevolgd wor den. We zouden eerst videobeel den krijgen over een bepaald on derwerp dat dan door een der pa nelleden zou behandeld worden. gericht was op de interesse van de jeugd. Het waren echter de jonge ren die de grote afwezigen waren. In elk geval, zo zou later blijken, hebben de volwassenen er een ruimere kijk gekregen op de be handelde onderwerpen. Een hele prestatie in deze tijd dat je alles op T.V. voorgeschoteld krijgt. In de eerste video-beelden konden we kijken naar een gesprek waarin uit de doeken gedaan werd dat één der oorzaken van de jeugdproble men bij de werkloosheid te zoeken is. Er heerst namelijk bij de grote meerderheid van de jongeren het initiatief om werk te zoeken. Wanneer je lang genoeg gezocht hebt en ondervindt dat het aanbod miniem is, werkt dat op den duur vernederend. Sommigen zoeken dan hun toevlucht in drugs, alko- hol. jeugdmisdadigheid. Er werd gesteld dat de reden hier van was: het tekort schieten van de school in de opleiding. De heer Cantineau pikte op deze beelden in. Hij was er zicl\ van bewust dat de leuze van het P.M.S, altijd geweest is: zoveel mogelijk mensen zo lang mogelijk laten studeren. Motieven die de Er was heel wat belangstelling voor de tentoonstelling van verborgen talent te Lede (EL) Om de verbredingswerken op de Gentse Steenweg tussen de Koolstraat en de St.-Annalaan toe te laten zijn ajbraakwerken nodig. De kelders werden volgegoten met zand. zodat er weinig gevaar is dat er per so zouden in vallen (EL) Een Aalsterse wetswinkel start vandaag vrijdag 26 mei in HAK, Houtmarkt 5. Tussen 18 en 22 uur wordt er het eerste gratis juridisch advies verstrekt. We kwamen dit nieuws te weten op een perskonferentie waarop het initiatief uitvoe rig werd toegelicht. De naam wetswinkel klinkt bij velen vertrouwd in de oren, vertelde men ons, want in verscheidene andere steden kijkt men terug op jarenlange ervaring. Het is evident dat de Aalsterse groep dankbaar gebruik maakt van deze inspira tie. noden verlegden werden over het hoofd gezien. Volgens dit panellid was dit een kenmerkende ziekte van een rijk land Hij nam als voorbeeld Zwedenwaar 90 van de mensen hun middelbaar on derwijs voltooiden. Het is dan ook normaal dat er aan de lopende band in de Volvofabricken men sen zitten die dit diploma behaal den. Normaal in die zin dat er een overproduktie is van gediplo meerden die dan moeten werk zoeken op een lager niveau. De lange studies staan in tegenstel ling tot het beroep dat men zal uitoefenen. De spreker stelde ook dat de kor tere arbeidstijd een stuk van het werkloosheidsprobleem zou kun nen oplossen. Daarbij zag hij een oplossing in het effekt van de da lende geboortecijfers, zodat er sti laan minder studenten zouden komen. Dat er hierdoor steeds minder mensen voor steeds meer (oude) mensen moeten zorgen zag de spreker echter over het hoofd. Op de vraag wat nu eigenlijk de taak is van het P M S., moest de heer Cantineau toegeven dat hij dat niet zo goed wist. Hij zei dat er veel zou afhangen van de toe komst, van de noden van de indus trie. Een andere vraag was of het latere beroep wel zó sterk gebon den is aan de doorlopen studies. Hierop repliceerde de heer Canti neau dat iemands mogelijkheden verbeterd worden door de veelzij digheid van zijn opleiding. In de Verenigde Staten is het bijvoor beeld normaal dat iemand twee, drie maal verandert van beroep. Alhoewel hier nog altijd het di ploma het belangrijkst is, is die tendens ook bij ons merkbaar. Tot zover de heer Cantineau. De 2de reeks video-beelden be handelde de persoonlijke proble men van enkele werklozen. Pro blemen op het vlak van uitbetaling en gewaarborgd loon werden er scherp gesteld. De heer Cosijns stond erop eerst en vooral de geruchten uit de we reld te helpen dat sommige werk lozen rond de dertigduizend frank zouden krijgen. Hij zei dat zulks verzinsels zijn. Het absolute maximum zou op dit ogenblik on geveer 19.600 frank zijn. Dit be drag kan enkel bereikt worden in uitzonderlijke omstandigheden, hoge wedde bij het ontslag, aan zienlijke gezinslast, pas ontsla gen. Hierop viel hij scherp uit tegen de getoonde beelden, hij beweerde dat er nogmaals bewezen werd dat de meeste mensen slechts een en kele taak van de R.V.A. kennen. REEDS ZES JAAR Het verschijnsel wetswinkel bestaat nu zo wat zes jaar. Eerst in Gent en daarna in Leuven kwamen studenten in de rechten voor de prop pen met een wetswinkel. Later volgden andere ste den: Brussel, Antwerpen, Turnhout, Hasselt. Na een vrij lange periode waarin het doods bleef op het gebied van juridische bijstand, komt Aalst met dit nieuwe initiatief aandraven. Alle maal hebben ze gemeen dat ze zich erg kritisch opstel len ten aanzien van het hui dig rechtssysteem. Het wa ren eerst die studenten die zich zeer onbehaaglijk voel den om het straatje te wan delen, waarin de rechtshulp toen zat en nu nog. Ze er- vaarden dat toekomstige advokaten enkel het recht van de meest begoeden moesten dienen omdat al leen de rijkelui in staat zijn de (dure) advokaten te beta len. Dit systeem wordt in stand gehouden door de ba lies. De wetswinkels leiden hier uit af dat de minstbegoeden hun fundamentele rechten niet kunnen waarmaken of wel omdat de mensen hun rechten niet kennen ofwel kennen ze hun rechten wel, maar kunnen ze deze niet doen gelden. Daarom wil de wetswinkel onmiddellijk hulp verlenen aan wie erom vraagt en bovendien wenst de wetswinkel kritiek uit te brengen op het bestaande systeem. Immers, aldus de wetswin- keliers, bestendigt het hui dig recht de machtsverhou dingen in de samenleving. Deze houding heeft de wetswinkel reeds veel last bezorgd. In 1975 werd zelfs een wetsvoorstel ter tafel gelegd, die de gratis rechts hulp wilde verbieden. An derzijds kregen de wets winkels precies hierdoor een vrij ruime bekendheid en de diskussie over hun bestaan keerde ten gunste. ANDERE RECHTSHULP In het afgelopen jaar duiken over heel ons land verschil lende overheidsinitiatieven op, die de rechtshulp wil demokratiseren. Vooral in het kader van de nieuwe wet op het O.C.M.W. werden pogingen in die zin opge - zet. Het meest sensationele voorbeeld komt uit Wester- lo. Ook hier heeft de balie zijn woordje gezegd en heeft de gratis rechtshulp doen stopzetten. Door ver scheidene andere gemeen tebesturen worden identie ke pogingen uitgetest. Het is vrij duidelijk dat het kli maat in heel ons land t.a.v. kosteloze rechtshulp stil aan verandert dank zij de er varingen van de bestaande wetswinkels in de voorbije jaren. Zij hebben gratis bij gedragen dat de kritiek op het systeem van rechtsbe deling tot bij de magistra tuur is geraakt. Bij wijze van voorbeeld: we lezen in het jaarverslag van wetswinkel- Leuven dat men daar op één jaar meer dan 800 adviezen geeft, terwijl de medewer kers slechts voor 110 keren de raad van een prof, ma gistraat, advokaat of ge specialiseerde organisatie moeten inroepen. Als een centrum zo'n waslijst van adviezen weet voor te leg gen, kan de overheid hier aan niet zo maar voorbij gaan. KLASSEJUSTITIE? De Aalsterse wet swin ke iiers zinspelen erop dat kre ten over klassejustitie in ve- regaande mate de waarheid raken. Men stelt dat praten over wetswinkel weinig zin heeft zonder de maat schappelijke kontekst toe te lichten, van waaruit een dergelijke opzet groeit. «Het recht is niet los te denken van de maatschap pij, waarin we leven, aange zien het recht de gangbare waarden, normen en so- ciaal-ekonomische orde ning van deze maatschappij beschermt en verdedigt». Men illustreert deze volzin met een (levensecht) voor - beeld: «voor een winkel diefstal krijg je vrij vlug fikse boete en een gev strafregister. Bij fisk fraude van een groot bed stapelen de dossiers ekspertises zich eindelc op, zodat niemand er r wijs uit raakt en de zaak de koop toe verjaart vendien speelt de rechts deling zich af in een wer die vreemd is aan het da lijks leven, aldus de we winkeliers, «(door onbeg pelijke wetteksten, were vreemde rechtsgebouw onpersoonlijke relaties i onbegrijpelijke taal...), sleutel tot de wereld van recht is nog steeds geld. Bekijk maar de h< prijs van konsultaties rechtsgedingen». WATWILDEWETSWINN REALISEREN? Naast het gratis juridiq advies, «wil men oog ht t ben voor de totale kontel van het gesteld probleen Aldus wil men de mona heid van de klient probei te verhogen». Bovendien wil men de blieke opinie over bepaal problemen informeren informatie-avonden en ties. Tenslotte zal de we winkel meehelpen aan initiatieven die opkon voor het recht op juridii advies en maatschappen begeleiding van iedereen KALME START De Aalsterse wetswinl start met één wekelijl permanente, op vrijd avond tussen 19 uur en uur in HAK, Houtmark (70.38.88.). Indien in de komst mag blijken, dat h mee niet volstaat, zu nog andere openingsu voorzien worden. De manenties worden verzo door vrijwillige medev kers. Op de 14-daagse bije komsten van alle medev kers worden de yerschilj de aangebrachte problen besproken om naar een lossing te zoeken. Ev tueel kan de wetswinkel vragen in een ruimere k tekst plaatsen om ze koll tief te benaderen. In de toekomst voor men ruimere mogelijkhei tot informatie via ir avonden, akties, projekl lektuur. (w de dienst werkloosheid, terwijl ze ook tot taak heeft het herscholen van werklozen en het bevorderen van de werkgelegenheid. Als hoofdtaak van de R.V.A. ziet de heer Cosijns de arbeidsvoorzie ning, het aanbieden van jobs aan werklozen. Hij betreurt het dat in ons arrondissement het beeld van de RVA zo beperkt blijft, terwijl in andere gewesten beter aangevoeld wordt dat er nog meer zou achter steken. Inpikkend op het eerder behan delde onderwerp vond hij dat men vergeet te kijken naar de noden van het bedrijfsleven en dat dit de enige faktor zou zijn die de stu die mogelijkheden zou bepalen (nu merus clausus?). Hij vindt het dan ook moeilijk om werkaanbiedin- gen los te kunnen peuteren bij de ondernemingen. In aansluiting daarop ziet hij de herscholing als africhting om in het bedrijfsle ven zijn man te kunnen staan. De R.V.A. zou op die manier willen zeggen: -Zie je nu datje op school niets geleerd hebt wat je kan ge bruiken». Rcaktie op deze woorden kwam er! Er werd gesteld dat de Slaat de eerste is om personen te ontmoe digen die verplicht zijn deel te ne men aan examens. Er werd gesteld dat, van de vele honderden, soms duizenden, er gemiddeld slechts 15 definitief (en soms na twee jaar wachten op antwoord) aan vaard worden Alvorens de leerrijke diskussie kon losbreken deed de heer De Wolf uit de doeken welke maatre gelen de staat tot nog toe genomen heeft om de werkloosheid te ken. Hij noemde onder andc stagiairs in het kader van de stclwet, het plan Spilaelscnzi der. Uit de diskussie die volgde ko we afleiden dat er onder de sen nog veel ongenoegen h over de manier van werken R.V.A het P.M.S., ons oi d wijs... en onze ministers en ekonomen. d< <5 b< Het C.S.C. mag zijn avond w; slaagd noemen; de kwesties den er objektief én lerrijk ges Misschien hadden we zelfs hen een reaktie verwacht toe m heer Cosijns nogal duidelij veel begrip opeiste voor de n ki van het patronaat.. Mark Van I S]

De Voorpost | 1978 | | pagina 10