PALOKESPAD INGEWANDELD HEKELGEM OP ZONDAG 28 MEI ONTHULT VTB ORIENTATIEBORD MERE EN SCH00NDERHAGE: GESP0NSERDE NATIONALE WANDELING HEKELGEM ZEGT HET DIT WEEK-END MET BLOEMEN De Voorpost - 26-5-1978 -11 De Vlaamse Toeristen- en Automobilistenbond (Afdeling Hekeigem-Essene-Teralfene-Meldert) plaatst op zondag namiddag 28 mei 1978 een sierlijk wandelbord, vlakbij het nieuw gemeentelijk administratief, kultureel en sportcen trum (Bellestraat te Hekelgem op circa 1 km van de kerk). Dit figuratief wandelbord werd ontworpen en uitgevoerd door kunstschilder Roger Van Ransbeeck (uit Zellik) en trekt op figuratieve wijze de aandacht op de toeristische at- traktiepolen van Groot-Hekelgem en de onmiddellijke om geving als de Falluintjes, het Kravaalbos, de schilderachti ge Putberg met het Romeins kamp, enz...Bovendien wor den zo maareventjes 5 wandeltochten uitgestippeld. Feestprogramma van de onthulling Te 13.30 uur: Geleid bezoek aan de fantastische btoe- menfeeërie Onder leiding van Karei De- clerck, voorzitter van «De «Vriendenkring van de He- kelgemse Bloemisten» wordt een boeiend bezoek gebracht aan de unieke snij bloemententoonstelling. (Toegangsprijs voor de wandelaars: 10 f i.p.v. 20 F. Te 14.30 uur: Onthulling van het wandelbord De plechtigheid wordt mu zikaal omlijst door «Jong Talent» uit Meldert. Optre den van vendelier Roger Callebaut. De hr. Jozef Van Overstraeten, voorzitter V. T.B.-V.A.B., schenkt het kunstwerk aan het Gemeen tebestuur van Hekelgem. Wederwoordje door de Hr. Leo Guns, burgemeester. Te 15 uur: Drie dorpen in een notedop! Het neusje van de zalm... Panoramische wandeltocht van slechts een zestal km met vergezichten op de drie dorpen van de samenvoe ging Hekelgem-Essene- Teralfene. Een vrolijke fijne lentetocht waaraan ieder een gratis mag deelnemen en bovendien nog onthaald wordt op een verfrissing. De tocht begint en eindigt bij het nieuw gemeentelijk centrum in de Bellestraat te Hekelgem. Best waterdicht schoeisel aantrekken. Wij sporen iedereen aan om deel te nemen aan de feestelijke onthulling van het wandel bord en een be zoek te brengen aan de prachtige bloemententoon stelling die open is op za terdag 27 en zondag 28 mei, telkens van 10 tot 20 uur. L.H. Na de fantastische prestatie van Baardegetn voor een paar weken wil Hekelgem, eveneens een centrum van bloemenkultuur niet onder doen. Ter gelegenheid immers van het vijfjarig bestaan van de «Vriendenkring der Hekelgemse Bloemisten- (richtten de gebroe ders Callebaut niet reeds een paar jaar een «Rozenrally» in!), en samenvallend met het «Jaar van het Dorp- wordt een speciale inspanning gedaan om de Hekelgemse bloemen eens speciaal in het zonnetje te zetten. plaats op vrijdag 26 mei te 20 u. in Reeds meer dan zestig jaar is het het nieuw gemeentehuis, centraal inderdaad geleden dat August De Schrijver er met het plaatsen van een eerste serre pionierswerk ver richtte wat resulteerde in een bloei van de teelt van rozen en andere bloemen onder glas, waarbij dan Hekelgem is uitgegroeid tot een der bizonderste centra van de kweek van snijbloemen onder glas. De tentoonstelling zelf neemt niet minder dan 2400 m2 in beslag waar U de mooiste snijbloemen op de bevalligste manier gepre1 senteerd kan bewonderen. In het kader van het «Jaar van het Dorp» kan U ook getuige zijn, of aktief betrokken, in vroegere dorpsaktiviteiten al lerhande. De akademische zitting heeft gelegen tussen de drie deelge meenten. De tentoonstelling zelf is toegankelijk vanaf zaterdag 27 mei van 10 tot 20 u. en evenzo op zondag 28 mei. Te 15 u. volgt dan nog een pano ramische wandeltocht door de drie dorpen met begin en einde in de Beliestraat te Hekelgem. Maandag 29 mei is voorbehouden aan scholen, ge pensioneerden en andere vereni gingen. Mogelijkheid aan bloemenlief hebbers wordt geboden om zich te dokumenteren i.v.m. bloemen teelt, taak die vooral zal worden waargenomen door het Hekel gems Groenkomitee en het Hoger Rijksinstituut voor Tuinbouw te Vilvoorde. LH misschien niet evenredig met de kwaliteit maar toch in grote mate. Het goedkoopste werk betaalt men 2.000 frank en wie 40.000 frank over heeft kan het besteden aan een zeer mooi beeld «moederen kind». De ekspositie loopt nog tot zondag 28 mei en is elke dag te bezichtigen, behalve op woens dag. Inlichtingen hierover zijn te bekomen in 't Mereland of bij de bovengenoemde personen (in richters van de wandeling). Met deze initiatieven hoopt men dat Mere gevoelig wordt voor de problemen van een ernstig overwogen en voorbereid projekt voor opvang van volwassen gehandikapten. (wh) Reeds meermaals hebben we In de Voorpost de lof gezongen over het gehandikaptenprojekt Schoonderhage te Slnt-Lievens-Esse. Een oude Boerderij aldaar wordt omgebouwd tot een openluchtig verblijf voor volwassen gehandikapten. Tot nu toe heeft het beschermkomi- tee voor het gehandikapte kind, reeds vele inspanningen gedaan om de gehavende hoeve om te toveren tot een menswaardig en voor z(jn publiek aangepast verbljjf. Een groot aantal vrijwilligers zetten zich reeds meer dan een jaar in op verschillende manieren. De open kring te Mere vond in z(jn midden ook enkele medewerkers, die elk weekend naar de hoeve trokken. Nu werkt men op een ander terrein: Het verzamelen van de nodige financien om de onderneming te kunnen betalen. Op zondag 28 mei gaat er In de omgeving een grote wandeling door. De deelname is gratis maar elke wandelaar moet een sponsoringl(jst op zak hebben. Ook invaliden wandelen mee De sympatiserende wandelaars kunnen kiezen tussen twee trajekten: ofwel 10 ofwel 21 km lang. De korte route gaat over een rustige weg in goede staat, waar invaliden met hun wagen kunnen passeren. Enerzijds is het vanzelfsprekend dat precies deze initiatiefnemers eraan denken, maar toch stellen we vast dat zij —voor zover wij kunnen nagaande eersten zijn om'die kans open te stellen. Sponsering De wandeltocht is gratis, maar de deelnemers moeten een «sponsoringlijst» bij zich heb ben. Dat houdt in dat alle wandelaars zich effëktief inzet ten om geld voor Schoonderhage te verzamelen. De wandelaars gaan op zoek naar «peters en meters», die bereid zijn x frank te betalen per bewandelde kilometer. De peter die 5 frank inlegt voor de lange afstand, betaalt achteraf 105 frank ten voordele van Schoonderhage. Dergelijk systeem om centen te verzamelen voor een karitatief doel. wordt de jongste jaren meermaals gebruikt om het wekelijks dansfeest-met-tombo- la te omzeilen. Men gaat ervan uit dat de 'schooier' zich de inspanning getroost om er iets voor te doen. In het verleden hebben dergelijke zogenoemde 'liefdadigheidswandeltochten' grote financiële vrucht afgewor pen. Vandaar ook dat het beschermkomitee hierin zijn toevlucht zocht. De deelnemers moeten zich dus vooraf Inschrijven, en hun sponsorlijst bij de organisatoren afhalen. - Hector Van Impe, Bergstraat, 55, Mere (21.51.52) - De Backer-Barrez, Omme gangstraat, 11, Erpe (70.30.09) - RafCallebaut, Kerkveldstraat, 500 deelnemers verwacht Volgens insiders worden op zondag 28 mei zo wat 500 wandelaars aan de start ver wacht. Momenteel 1 week vóór het gebeurenkon men ons reeds meer dan 300 inschrij vingen melden. Feitelijk mogen we nu reeds stellen dat de wandeling ten voordele van Schoonderhage een groot sukses wordt. Als men dan de verwach te financiële opbrengst in 't oog houdt, stelt men vast dat de ingeschreven wandelaars reeds voor bijna 400.000 frank zorgen. Een niet te verwaarlozen stuiver voor de gehandikaptenboerde- rij. Wegroute Er zijn twee trajekten voorzien. De korte afstand van 10 km gaat over Nieuwerkerken en Aaigem en terug naar Mere. De wande ling B over 21 km doet omzeggens heel Erpe-Mere aan: Mere. Erpe, Ottergem. Vlek- kem, Zonnegem, Bambrugge. Aaigem en terug naar 't Mere land te Mere. Alle wandelaars verzamelen voor vertrek en aankomst aan het lokaal van de Open Kring, 't Mereland, aan de Nijverheids straat, 40. Na de wandeling worden de deelnemers vergast op een geurende kop koffie en een belegd broodje. Andere organisatorische inlich tingen De inrichters wijzen erop dat de wandeling een volks karakter moet hebben en niet een soort wedstrijd is. Men wijst derhalve alle verantwoordelijkheid voor eventuele ongevallen af. Toch zullen hulpdiensten op de hele omloop de verzorging op zich nemen. Ook na afloop zullen de deelnemers op de diensten van de verzorgers kunnen rekenen. Tenslotte wijst men erop dat de wandelaars in het bezit van hun identiteitskaart moeten zijn. Aandenken en prijzen Elke deelnemer zal een wandel- brevet ontvangen. Bovendien zullen de vrienden van Schoon derhage. die een sponsoring van meer dan 1000 frank voorleg gen. een speciaal aandenken ontvangen. Speciale prijzen zijn voorzien voorde grootste groep, de oudste en de jongste deelnemer en aan de meest aanbrengende wande laar. Kunsttentoonstelling voor Schoonderhage Momenteel loopt in 't Mereland op initiatief van de kulturele Open Kring een tentoonstelling van kunstwerken, die verkocht worden ten voordele van het gehandikaptenprojekt. De werken zijn de niet-veTkoch- te eksemplaren van de grote tentoonstelling die in Aalst heeft plaats gehad (in november-de- cember van vorig jaar). In het totaal telt de tentoonstelling 42 werken: geschilderde doeken, beeldhouwwerk, waterverf- en pentekeningen en smeedwerk en kleigebakken stukken. De prij zen van de werken verschillen Ze waren met 2 a 300 wandelaars die zondag het Palokespad inwandelden (EL) riep de aanwezigen op een beperkt komitee te vormen, die zich met de volledige restauratie zou inlaten. Geïnteresseerden kunnen hiervoor kontakt opne men met Dirk De Boeck, Dorpsstraat, 1 te Erpe. Hij motiveerde zijn oproep door het volkse karakter van de kapel en de betekenis ervan in het verleden op te rakelen. Onthulling van orientadebord Na deze korte plechtigheid aan de kapel die even gestoord werd door de passerende wiel- rennerskoers. maar de heer veldwachter Verlackt kon de groep in de goede banen leidenging de troep naar het dorp. Daar zou een oriëntatie- bord van het Palokespad ont huld worden. Het was burge meester Prosper De Lat die deze taak voor zijn rekening nam, hierin bijgestaan door zijn schepen Johan De Wolf. Jeugdhuisverantwoordelijke Staf Van Medegael zei dat Dido met het Palokespad «iets wilde réaliseren voor de hele bevolking van het dorp Erpe, waarvan Dido stilaan een belangrijk element uitmaakt. Tot nu toe was de aandacht uitsluitend naar de jongeren zelf gegaan», aldus de verantwoordelijke. Burgemeester Prosper De Lat wenste het jeugdhuis en de VTB-VAB-afdeling geluk met het Palokespad. Hij achtte zich fier dat er nu ook in de deelgemeente Erpe een officiëel pad kon geopend worden, nadat vorig jaar Mere aan de eer was. Hij sloot zich tevens aan bij de Heemkundige Kring die de zorg van de oude kapel op zich neemt. Tenslotte wees hij erop dat deze feestelijke dag de oude geschiedenis van Erpe voor de jeugd in herinnering brengt. Hij zei dat de heemkundige kring van Erpe-Mere in die zin groot werk presteert. Daarna kon het doek van het oriëntatiebord, waarvoor sche pen De Grave een duidelijke plaats heeft aangewezen. Bezoe kers van Erpe kunnen niet aan het palokespad ongemerkt voor bijgaan. (wh.) Vorige zondag hebben ruim twee honderd wandelaars deelgenomen aan de feestelijke inwandeling van het Erpse Palokespad. Opgemerkt werd dat een grote groep sympatlsanten van de heemkundige kring van Erpe-Mere de overhandiging van het nieuw Mariabeeldje niet wilden missen. Verwelkoming De Heer Robert Van de Sijpe, vertegenwoordiging van VTB- VAB afdeling Erpe, verwelkom de de talrijke natuurliefhebbers. Hij wees op de vruchtbare samenwerking van zijn afdeling met jeugdhuis dido. «De jonge ren van het Dido vroegen ons de weg uit te stippelen voor een «Palokespad». genaamd naar de vroegere bijnaam van de Erpe- naren, Palokeseters. «Wij heb ben dit graag gedaan», aldus de heer Van de Sijpe. Daarna kregen de aanwezigen aan de start enkele dias van het parkoers te zien. De bedoeling was vooraf de wandelaars attent te maken op enkele opmerkelij ke antieke gebouwen en mooie natuurplekjes, die men onder weg zou tegenkomen. Daarna kon de groep op stap, in de richting van het dorp. Aan het oud-gemeentehuis sloten een grote groep chiro-meisjes aan. erop dat de kapel erg bescha digd werd na de gewelddadige inbraak van vorig jaar. Hij toonde aan de omstanders de barsten in de arduinen kapel. dacht werd aan een afdeling van de technische school van Herze- le, waar er een afdeling steen- kapperij bestaat. Men bewerkt er natuursteen. Vandaar dat zij Mariabeeldje Met een korte ceremonie werd het nieuw Mariabeeldje in het oud kapelleke-aan-de-dorps- straat geplaatst. De heer Dirk De Boeck. aktief bestuurslid van de heemkundige kring, gaf enige uitleg over de geschiedenis van het eeuwenoud kapelleke. Hij wees op het iaartal 1770 dat in de Verledenjaar werd een Mariabeeldje in de Dorpsstraat te Erpe gestolenZondag werd een nieuw beeldje in de kapel geplaatst (EL) arduin gebeiteld staat. Voorts herinnerde hij aap de duistere ontvreemding van het Maria beeldje. Een nieuw beeld werd geschonken door de heer Roos- sens uit Borsbeke. Het afsluit hek is een kreatie van André De Winter uit Erpe. De Heer Van Herreweghe wees Een student in het bouwkundig tekenen nl. Guy Janssens heeft een plan gemaakt van de kapel, met het oog op herstellingswer ken. De heer Van Herreweghe zei dat schepen De Wolf bereid was de nodige inspanningen te doen om dit waardevol kapelle ke volledig te restaureren. Ge- geëkipeerd zijn om dergelijke karwei op zich te nemen. (Schepen De Wolf is voorzover we op de hoogte zijn. direkteur van genoemde school). De Heer Van Herreweghe vroeg tevens bij die gelegenheid de oude kapel in een beter be schermde hoek te plaatsen. Hij !ÈiBR&l8ïï8L. Dido en VTB-VAB stippelden samen dit wandelpad uitSchematisch wordt op dit paneel de route aangeduid (EL) Bij het plaatsen van het nieuw Mariabeeld, werd tevens de afsluiting gerestaureerd. Men tracht zo vlug mogelijk het kapelletje volledig te herstellen (EL) Zondag werd het Palokespad ingewandeld. Burgemeester De Lat ont hulde het paneel dat staat aan de Erpse kerk (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 11