K jeugdpagina K| M N| 0 Q 'T FIETSEN TEGEN VERAARDAPPELDE MAATSCHAPPIJ EN ANDERS GAAN LEVEN 4 KINDERFEEST «BOUW MEE AAN DE PIONIERS» MET TEATER STEKELBEES DE PIONIERS WAREN WEER Tussen haakjes Op de overal verspreide purperen affiche die eraan herinnert dat er tien jaar geleden in mei wat gebeurde, stond ook een avond die Jebron inrichtte. Luc Versteylen had men op 19 mei uitgenodigd om er wat te komen vertellen. Over Agalev. Stil Leven, de Groene Fietsers, de Brouwerij in Viersel, de ervaringsgerichte lagere school in Massenhove,... Initiatieven die in mekaar vloeien en dezelfde geestdrift en betrachting hebben. Daar kwam hij over vertellen en Miek die met hetzelfde karretje gekomen was, Kris uit Aalst, Kristien uit Strombeek en andere mensen die al's in Viersel geweest zijn, maakten de overige vele aanwezigen meteen duidelijk dat het geen eenmanszaak is. Wat is het dan wel gegroeid vanuit het Antwerpse Een maatschappij- en mens- en hoedanook met duidelijke vernieuwende beweging, zou verschilpunten t.o.v. andere je kunnen zeggen. Spontaan maatschappijkritische groe pen. Wanneer honderden jon geren zwijgend en fietsend rond Brabo draaien op de Ant werpse Grote Markt omdat die is een burokratische warboel waar van echte inspraak zeker geen sprake is. In Massenhove is er geen leerlingenraad, wel veel kontakt tussen «onderwij zers» en «leerlingen». Ouders hebben er ook geen raad, maar komen zo naar de schóól... «Heel onze maatschappij is veraardappeld», zegt Luc. Toch is Luc genuanceerd, «ook grote scholen, warenhuizen,..., ook in Jebron te verkrijgen zijn. AKTIES Geen oase van leven, van ge lukkig samenzijn van gelijkge zinden mag dat toch blijven, wordt eraan toegevoegd. Er is een maatschappij die voor loodvergiftiging zorgt, voor een duwvaartkanaal, voor kerncen trales, die Helder Camara het zwijgen oplegt, die met bulldo zers plaats maken voor auto- STEEDS ADRESSEN tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46. G rem bergen 'EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber. Latex, Staalveren. Super-Bultex. Bergemeersenstraat 16. Aalst. ''HOND! SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken, voortenten, autogarnieringen en zoi tenten lESMEED 052 21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz. - M. De Backer. Kon. Albertstraat 75. Dendermonde Ierman 052-21.38.16 Michem. Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem. Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. INTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX. Kasteeldreef 45'en Nieuwstraat'28, 9310 Lede- Centrum. Vakkundige plaatsing van vasttapijt, vensterdekoratie, ploegstoffen, behangwerken O-SPORT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12. Haaltert EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwmg van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louverdrape, vouw deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid. quo. quando, quomodo. enz. wie. wat. waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen m verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper. C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556, Aalst. y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst Alle herstellingen 1 jaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar. ZONNESTRAAT, AALST Zat 27: 20.30 uur: muziekavond ter herinnering aan 1968. Strijd en charme in de gezongen taal van die tijd. Zon 28:7 uur 's morgens: vertrek om de Lesse af te varen. Ook wandelaars kunnen mee. DIDO, ERPE Vrij 26: 20 uur: Informatie- en gespreksavond over mei '68 met prof. dr. Camer. JEBRON, AALST Vrij 26:20 uur: informatie- en planning programma voor het werkjaar 1978-79. Waar? In de Graaf van Egmont, Royal Water Close Market ofte Grote Markt. Aalst. KLAKSON, AALST Zat 27: 14 uur: wandelexploratie met zoektocht doorheen het Denderland (Herdersem, Moorsel en Meldert). Dit in het kader van het jaar van het dorp. Toegang gratis JEZUS PEOPLE IN MADELON, AALST Zon 4: 19 uur: filmvertoning The Gospel Road (het leven van Jezus verteld en gezongen door Johnny Cash) Toe gang gratis. TANU, AALST Vrij 26: 20 uur: muzikale filmvertoning: «Phantom of The Paradise» onder de regie van Brian de Palma en met als voornaamste akteur Paul Williams. Deelname in de kosten: 30 of 40 fr. naargelang je lid bent of niet van Tanu. Zat 27:20 uur: Oostenrijkse avond! Naast de heerlijke naar alpen ruikende jodelmuziek vind je hier ook: Oostenrijkse gerechten, toeristische films van aldaar en informatiebro chures. Toegang gratis. Tegelijk ook kadervorming rond «Oostenrijk». Zat 3: in de Stadsschouwburg: toneelvertoning «zij bezaten alles in gemeenschap» van het Trojaanse Paard. 60 fr ir voorverkoop, aan de ingang 100 fr. Aanvang om 20 uur. pd Info-avond met Luc Versteyle in Jebron <SJ) kerncentrales wegmoeten, wanneer een even lange sliert kinderen, vaders en moeders, paaseieren naar Doel («dorp van het jaar») brengen, wan neer het verkeer in Brussel in de knoop geraakt alleen omdat een sliert fietsers de verkeers reglementen naleeft, dan verschillen die akties met de klassieke straatbetogingen met vechten en bordjes. Is dat dan naïviteit of braafheid, of de ra- dikaliteit zelve Wat zit daar achter HOE HET BEGON Je kan er geen datum op plaat sen, maar Luc vertelt hoe hij reeds in Drongen, als Jezuïet in spe, lak had aan die mentaliteit die uiteindelijk toch dromen en initiatieven afremt en tegen gaat. Dingen in stand houden oie geen zin (meer) hebben zoals «het zinken bakje» dat al lang niet meer aan de waterlei ding gekoppeld was, maar er bleef omdat het altijd zo ge weest was. Toen hij leraar werd aan het Sint-Xaveriuskollege in Borgerhout trof hem hoe werke lijkheidsvreemd ons onderwijs is. Kinderen kennen zelfs een linde niet meer bij naam. Hoe verengend dat onderwijs werkt. Twee aan twee op bankjes, luisteren, schrijven, vinger op steken... Hoeveel gemiste kan sen er zijn om mensen echt mens te iaten worden. Hoe je dat heel sterk merkt als een leerling verongelukt, gisteren daar nog zat. vandaag dood is. Daar staat de school machte loos, punten, prestatie, konkur- rentie, dat wel, maar gevoel krijgt er geen kans. «Vind je dat niet afschuwelijk», vraagt Luc, «dat de tweedegrootste doods oorzaak bij kinderen zelf moord is Luc wijst op de band tussen een onmenselijke maatschappij en die cijfers. En wat een «systeem» het gewor den is: geen speeltijd meer in vele lagere scholen, want niet in middelbare scholen, want ra tionalisatie want zwaarder stu diepakket want in hoger on derwijs ook zo want maat schappij vraagt zulke man- sen... Luc liet het niet bij die kritiek en met andere mensen kwam het idee klassen te verhuizen naar een oude brouwerij die leeg stond in het nabije Viersel. Om daar vanuit het leven zelf, op ritme van de kinderen zelf, voor levend onderwijs te zorgen. Het sluiten van een dorpsschool in Massenhove zorgde ervoor dat de school niet in Viersel, maar in Massenhove kwam On danks administratieperikelen, zo typisch, is dat nu een bloei ende school. VERAARDAPPELING De grote, gerationaliseerde scholen acht Luc veraardap peld. Daarmee verwijst hij naar de mannekes die we! eens met patatten en lucifers door kinde ren gemaakt worden. Men heeft schrik dat de aardappel omver valt en men ondersteunt steeds meer. Net zo met de school. Men vergroot, men richt allerhande op voor leerlingen, ouders, leraars. Gevolo: het hebben hun nut, maar ze moe ten aangevuld worden BROUWERIJ Van de Brouwerij in Viersel werd, ja, hoe noem je dat, een ruimte gemaakt waar je zo maar, voor korte of langere tijd, kan komen verblijven. Er wordt in de tuin gewerkt, er wordt hout gezaagd, er wordt gemetseld, eten gemaakt... in een geest van «we doen het samen» en «we maken het rustig en prettig voor mekaar», 's Avonds wordt er op een andere manier met mekaar gepraatin het bakhuis schrijft men gewoon naar me kaar... Soms zijn er «gesprek ken», die men ook aan andere mensen wil bekend maken. Omdat ze echt zijn, gegrepen uit het leven. Daarom werd STIL LEVEN opgericht. Re gelmatig verschijnen er fardés met teksten in het perspektief van «anders gaan leven». Mis schien zullen die binnenkort wegen, die kinderen zelfmoord doet plegen en verongelukt... Er is de burokratisering van onze samenleving die zo ver smachtend werkt... Agalev en de Groene Fietsers ontston den. Voor men het zelf wist ei genlijk. De vrij ludieke manier waarop «betoogd» wordt, wil de zere punten van onze maat schappij blootleggen. Dat haalt meer uit dan slogans op span doeken en vechtpartijen, me nen de Groene Fietsers de fiets is hun bondgenoot, hur wapen, in de strijd. Tegen pres- tatie, konkurrentie, geld... voo soberheid, stilte, voor mensei gewoon. Nog veel meer kan over dii vernieuwende beweging ge zegd worden, die overigen! nog steeds groeiend is. Wi houden het echter bij dez« ruwe schets. Wie zich eraen: aangesproken weet kan altiji ns Dinnenlopen in Jebron (Bej gijnhof 1) of in de Brouwerij Dijkstraat, Viersel. (Zandhr ven, prov. Antwerpen) Peter Dauwe Zondag laatstleden nodigden de Pioniers al hun vriendjes uit op hun kinderfeest. Teater Stekelbees bracht een plezant stuk over «Spelen en speelpleinen». Het gebeurde in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat. Even kennismaken Je hebt ze misschien al eens bezig gezien tijdens 'n week end of op een kinderfeest. Als buitenstaander vraag je je af: de Pioniers, wat zijn dat Wie is daarbij Wat doen ze en waarom Misschien zijn de kinderen van Uw vrienden bij de Pioniers. Je zou dan wel eens willen we ten wat die kinderen aantrekt Hoe zit het met die beweging Wat is daar anders aan Daar gaan we nu even op inIn onze steden en gemeenten ruimen de bomen plaats voor par- keermeters, asfalt en woon blokken. Wagens njden bum per aan bumper en de voetpa den bieden nog net plaats ge noeg om op te stappen Spelen hoort er niet meer bijIn de «te» nette appartementen groeien kinderen op: ravotten wordt met de dag onmogelijker Het televisiescherm domineert. Als de kinderen hun plastieken speelgoed beu zijn en de buren het niet te moeilijk vinden, kun nen ze wat heen en weer lopen. Met de Pioniers wilt men de kinderen naar buiten lokken. Eventjes weg uit die «smalle» maatschappij. Weg van die televisie, die doorgaans meer geweld toont dan vriendschap en solidariteit. Met twee leef tijdsgroepen, de jong-pioniers van 6 tot 10 jaar en de pioniers van 11 tot 14 jaar, doen zij aan aktiviteiten, die men zowat in alle jeugdbewegingen aantreft: binnen- en buitenspelen, volksdansen, poppenkast, knutselen De monitors en monitrices trachten wel eens op een aan gepaste manier de nodige maatschappijkritiek in de aktivi teiten te verwerken. Bij de Pioniers, daar spelen, denken, en werken zij immers samen naar een nieuwe maat schappij, een BETERE maat schappij, met minder onrecht, oorlog en uitbuiting. Een maat schappij met beter onderwijs, met kleinere klassen en meer rechten voor de kinderen. Kort om: een kind-vriendelijke sa menleving, met echte speel ruimtenen waarde kinderen iets afweten van het leven van andere kinderen, over de we reld. waar ze leren wat solidari teit is met de evenmens. Dus moeten kinderen ook stap voor stap leren, wat de tegensieiun- gen zijn in de maatschappij en hoe die moeten overwonnen worden, wat een betere maat schappij zou kunnen zijn, een «socialistische» maatschappij. Ze moeten leren beseffen dat de jongeren en ouderen met hetzelfde bezig zijn als de Pio niers: dikwijls even ongezien en ongehoord! Op 21 mei gaf het teater Ste kelbees een voorstelling van hoe het er in de groep gewoon lijk aan toe gaat. Het hele gebeuren draaide rond het tema «Als we willen spelen is er plots geen plaatsje meer I». Johny van de grote stad had een echte hekel aan zijn woon plaats. Hij kon er immers niet spelen Overal stonden er hui zen. Er was geen plekje natuur meer te vinden. Bij meester Fluwijn, op school, was het le ven al even vervelend Bijge volg gaat hij naar huis en ver klaart een heel jaar vakantie te nemen. Zijn huisje, waarvoor hij nog kon spelen, wordt afge broken om plaats te maken voor een wolkenkrabber. De prangende vraaq is nu: «Vind je het fair, dat ze zomaar een wol kenkrabber zetten, waar wij gewoonlijk speelden Ik ga ergens anders een plaats zoeken om te spelen Maar wat vindt men in een grote stad Een stinkfabriek, waar vader werkt, een park. Maar de kinderen moeten het in hun oren knopen: het is verbo den op het gras te lopen Ver der vinden we nog een Italiaan, een Marokkaan, en andere vriendjes die we niet verstaan De mensen lopen heen en weer: de stad is vol met auto's en verkeer Als de kinderen willen spelen, is er geen plaatsje meer. Op het toneel werd gedemon streerd. wat er gebeurt als de kinderen zich een speelterrein toe-eigenen: achter de grote muur van Mevrouw Fortuin is een grote tuin. Er zijn schom mels. een zwembad Misschien kunnen de kinderen daar gaan spelen. Maar: me vrouw maakt van haar oren en haalt er zelfs de politie bij Daarom besluiten de kinderen zelf een plaats te nemen om te spelen. Zij zingen dan het vol gende liedje: «Als wij willen spelen, is er plots geen plaats meer. Daarom als we willen spelen, nemen we overal de plaats voor ons. ja, ja voor on^ De aanwezige kinderen wen den vervolgens op het tonee verkleed en geschminkt. Sa^ men met het orkest werd ondej het zingen van het protestlied een ronde gemaakt van dé zaal. Tevens werd er op straal gedemonstreerd, de stoet ging zelfs tot voor het cirkus Boltini, dat die dag zijn laatste voorstel' ling gaf. Verbaasde huismoeders kwa men eerst nieuwsgierig en na dien geïnteresserd kijken naa het vertoon. Na de pauze, werden nog he< wat plezierige liedjes gezorv gen, tot groot jolijt van de kinde ren. Op dergelijke manier werkt teater Stekelbees één van hu tema's uit. Door de kindere rechtstreeks te betrekken b het gebeuren, brengen zij ze ker een steentje bij tot de «bui gerlijke» opvoeding van onz jeugd. Op een speelse manie worden de kinderen bewu! gemaakt van de hedendaags problemen. Wij hopen dat d aktie een zeker gevolg zal kri gen. R. Devïjve I Tijdens dit weekeinde vierden de Pioniers feest in de Mikis-klub

De Voorpost | 1978 | | pagina 12