Het einde van een reus NA EDDY MERCKX BEGINT EEN NIEUW TIJDPERK \EÈ 16 - 26-5-1978 - De Voorpost Eddy met echtgenote Claudine Het tijdperk Merckx is voorbij. Voorgoed. Eddy Merckx is de renner geweest die het meest tot de verbeelding sprak van de -.fans - Hij was de man voor wie geen alternatieven golden: hij wilde de grootste, de beste, de sterkste zijn. Zijn grote drama is, dat hij de grootste wilde blijven. Dat hij, na een grandioze en onvoorstelbare carrière niet heeft kunnen geloven dat ook hij slechts een mens was en geen buitenaards wezen. Vorig jaar «verloor- hij de «Tour-Hij meende dat hij niet op zijn waarde was geklopt. En zou dat bewijzen. In 1978. Voor Eddy Merckx. in 1961 als nieuweling met één seizoenoverwinning in de wielrennerij gestapt en als vijf voudige Tour- en Girowinnaar, uurrekordhouder en meervoudig wereldkampioen weggegaan, komt er geen nieuwe ronde van Frankrijk. We zeggen dat zonder enig leedvermaak, omdat het een man betreft die geschiedenis heeft geschreven, een man wiens groot heid erin bestond dat hij nooit de nederlaag wilde aanvaarden, om het met de woorden van Walter Godefroodt. Eddy's grote vriend, te zeggen. DE GROOTSTE Italië. België, Nederland en Frankrijk, hebben de wielersport door de jaren heen opgetild tot de nationale sport nummer één. De superstars en de vedetten smeren hun broodjes dik met wat ze al fietsend verdienen. In de krant worden de prestaties van de -hel den» opgeblazen tot daden van bijna buitenproportionele afme tingen. En terwijl de fans en de meer of minder geïnteresseerden naar het «spektakel- kijken, pak ken ze ook nog wat anders mee. de publiciteit. Want een renner is een sandwichman. Al sinds jaren. Op zijn shirts draagt hij de kleuren en de firmanamen van zijn brood heren mee. Als blikvanger Hij maalt er niet omWant hij wordt er dik voor betaald. Op voorwaarde dat hij zich op het goeie moment toont. Liefst als het kiekje voor de krant wordt geschoten na een zege. En ook nog wanneer de len zen van de teeveccamera's zoe men. Eddy Merckx heeft zijn «bazen» het summum aan publiciteit gege ven. Windeieren heeft het hem niet gelegd. Toen hij in 1977 aan zijn laatste «Tour» begon, mocht hij, op 31-jarige leeftijd, zonder spijt en zonder enig heimwee van afscheid nemen spreken. Hij had alles bereikt. Achter hem komt nooit meer iemand die hem bena deren kan, laat staan evenaren. Hij heeft evenwel voor zichzelf niet willen bekennen dat het «tijdperk Merckx» afgesloten was. Nog éénmaal de Tour winnen, zegde hij. En bouwde een ploeg rond zichzelf. Met klimmer Lucien Van Impe als bliksemafleider, als wis- sellaureaat wellicht. Of meende hij het zélf niet dat hij nog één enkel keertje boven de konkurren- ten kon uittorenen? De mens is steeds een raadsel ge weest. Eddy Merckx niet minder. De sportman met de grenzeloze ambitie heeft jarenlang zichzelf gepijnigd, en de anderen met hem. Tot de tegenstand afbrak als een rietje. Het bleef niet bij Hitsen: hij stond er het jaar door. Er werd georakeld dat hij zoiets een paar jaartjes kon volhouden, doch dat hij niet lang zou meegaan. Merckx moet een formidabel atleet zijn geweest om van 1966 tot, pakweg 1975 overeind te blijven. Hij moet ook een man zijn met een stalen karakter, die de lijfelijke mizerie, het lijden, de marteling, het voort durend aanboren van de fyzieke en morele rezerves niet ontzag en vindt Gimondi het jammer dat Eddy er niet meer bij zal zijn. «Merckx was voor mij steeds een vergelijkingspunt. Om te weten of ik het goed of slecht deed, keek ik naar wat Eddy deed. Ik vind het doodjammer dat Merckx niet met een ophefmakende zege afscheid heeft kunnen nemen van «zijn» sport. Ikzelf verzoen me stilaan met de wetenschap dat het tijd wordt om ermee te kappen. Voor iedereen is er een tijd van komen en gaan, en klagen mag ik niet. Ik heb Merckx overal ontmoet, heb tegen hem gestreden. Zoals ande ren hem bekampt hebben. Eerst heb ik niet willen aanvaarden dat hij «groter» was dan ik. Maar ten slotte werd ik met mijn neus op de feiten geduwd. Ik troost me even wel met de gedachte dat Eddy Merckx de grootste aller tijden was. Het afscheid van Merckx is een donderslag. Doch niemand is onverslijtbaar, onvergankelijk. Zelfs de allergrootste. Dat hij dat laatste écht is geweest, bewijst zijn onvergelijkbaar palmares.» Walter Godefroodt was en is een grote vriend van Eddy Merckx: Twee jaar geleden nam Eddy aan Op bezoek in Dendermonde v) Merckx na het «Tourcriterium» te Aalst alle klassiekers deel. Hij reed de Giro, de Tour en bovenop ook de ronde van Zwitserland. En dan nog niet zoals ik het doen zou: hij reed steeds om te winnen. Omdat hij het aankon. Winnen wilde hij trouwens altijd. Het was zijn grootheid. Ik veronderstel dat hij vandaag beseft hoe het ermee staat. Koereur zijn, betekent al lesbehalve uit wandelen gaan. Dat ondervond ik aan den lijve in mijn toch al lange carrière: dit seizoen word ik er 35. Sinds februari «zit» ik in klassiekers en rittenkoersen en ben nu dringend aan wat rust toe. Of Merckx er reeds vorig jaar moest mee gekapt hebben? Hoe zou ik daar kunnen over oordelen. Hij, die ontegensprekelijk de beste aller tijden is geweest, was het best geplaatst om voor zichzelf te beslissen.» En Lucien Van Impe? Die draagt nu op zijn eentje de verantwoorde lijkheid in de komende Tour. De Tour zonder Merckx. Een Merckj die waarschijnlijk, aan boord de wagen, de winnaar 1976 goede raad zal bijstaan. Zonder Merckx is voor de wielei sport een nieuw tijdperk ingeti den. Dat Eddy inderdaad op terugweg was. blijkt uit «naakt cijfers-: in 1976 won hij nog 1) keer en in 1977 15 maal. Dat al een stuk minder dan in 19* (35) en 1974 (33 overwinningcn| Maar voordien? Was hij de keizt van de keizers. Dat hij abdikeerc kan geen afbreuk doen aan het fi dat Eddy Merckx de grootste waj Een man die in Amerika, waj bijna niemand iets afweet van wielrennerij, geen onbekende it Een man die een plaats kreeg in encyclopedieën. En dat betckcj wat. Een superstar. Maarten kost van wat? Van onvoorstelbal wilskrachtige zelfpijnigingen. J moet het er voor over hebben uui uvci iicuucn. MARC MARCq 1 l ans op jacht naar een handtekening steeds herbegon. Met dezelfde eerzucht, met dezelfde zegedrang. Het palmares dat Merckx op bouwde, stoelt op een bijna ma niakale liefde voor zijn beroep, op een ontstellende drang naar groot heid. De grootheid van een win naar. Het monument waar de dwergen naar opkijken. PLOTS ANDERS Eddy Merckx heeft alles gedaan om zijn droom te kunnen verwe zenlijken. Hij heeft zijn afscheid steeds verschoven omdat hij op een mirakel hoopte. Hij trainde, testte zichzelf. Maar ergens lazen we een verklaring die zijn vrouw, Claudine Acou. zou hebben afge legd: «Eddy rekupereert niet meer». En precies dit rekuperatie- vermogen was Merckx' grote kracht. Na een slopende etappe de volgende morgen weer fris aan de start staan, was zijn wapen. Voor de «halfgod» breekt nu een nieuw tijdperk aan. Het leven van een man zoals u en ik, en toch een levende legende. Geen «has been», want een figuur als Eddy Merckx draagt iets onverganke lijks in zich. Hij is als een artiest die in zijn «aktieve periode» de wereld een aantal meesterwerken heeft geschonken. Het moet Eddy vanzelfsprekend zwaar vallen, tegen zijn intenties in, adieu te moeten zeggen. Doch hij moet met die realiteit leren le ven. Hij is steeds een winnaar ge weest Hij kan. na een glorieuze «epizode- als koereur, een sukses- rijk man worden op een ander vlak. Er zijn voorbeelden genoeg van «groten» die op hun élan doorgingen. We moeten niet ver uit de buurt gaan: Fred De Bruync. Een schoolvoorbeeld van een ve dette die de sportroem als spring plank gebruikte voor een «nieuw leven». GETUIGENISSEN Felice Gimondi is de renner ge weest wiens wegen steeds die van Eddy Merckx hebben gekruist. De Italiaan heeft zich met die situatie moeten verzoenen. Als «grote» in de schaduw leven van een «star die zo sterk was dal tegen hem optomen een «onmogelijke op dracht- was. moet erg zijn. Toch Bij hel kriterium te Sint-Niklaas (ag)

De Voorpost | 1978 | | pagina 16