DE OVERWINNINGEN VAN PROF EDDY MERCKX STOPTE EDDY MERCKX NET EEN JAAR TE LAAT KLASSIEKERS EN GROTE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN 1965 9: Vilvoorde, Torhout, ltter- beek, Wezembeek, Kessel-Lo, Ronse, Nederbrakel, Visé, St- Janssteen. 1966 19: Milaan-Sanremo, Ronde van Morbihan en twee ritoverwin- ningen, tweede rit Midi Libre, Wasmuel, Brussel-Meulebeke, Trofee Baracchi, Baisieux, Templeuve, Rumes, Montjuich, Helchteren, Rousies, Dender leeuw, Overijse, Koolskamp, Chateaulin, Puteaux, Viane. 1967 26: 6'' en 7® rit Ronde van Sardi nië, 2® en 6C rit Parijs-Nice, Milaan-Sanremo, Cahors, Gent-Wevelgem, Asse-Ukkel, Templeuve, Waalse Pijl, Brussel-Nandrin, Simpelveld, 12c en 14® rit Ronde van Italië, La Clayette, Entu, De Panne, Sint-Lenaarts, Dworp, Liede- kerke, Armentières, wereld kampioenschap, 3® rit Parijs- Luxemburg, Putte, G.P. Salva- rani, Baracchi. 1968 30: P', 6e rit en eindstand Ronde van Sardinië, Romano Lom- bardo, 3' rit Katalaanse Week. lc rit en eindstand Romandië, 2' rit Ronde van Belgie, Parijs- Roubaix, lc. 2C, 8®. 12c en eind stand Ronde van Italië, Cini- sello, Salsomaggiore, La Clayette, Bomem, Woluwe, De Panne. Ohain, Drie Valleien, Alsemberg, Malderen. 2®, 6° en eindstand Ronde van Katalonië, Lugano, Lausanne, Trofee Di- 1969 42: Aix en Provence, 3®, 4®,-5® en eindstand Ronde van Levant, 2', 3®. 7® en eindstand Parijs- Nice, Milaan-Sanremo. Ronde van Vlaanderen, 2® rit Mallorca, Luik-Bastenaken-Luik, La Tri- mouille, Brussel-Meulebeke, 3®, 4r, 15®, 17® Ronde van Italië, Ottignies, 6®, 8®, 11®, 15®, 17® en eindstand Tour, Aalst, Woluwe. Guerlesquin, Remiremont, Cha teau Chinon, 2' rit en eindstand Parijs-Luxemburg, Londerzeel. Sausignac, Moorslede. Auve- lais. Schaarbeek, Ales, Chateau lin, Scorze. 1970 48: 2®, 5® rit Sardinië, Sanary, 3®, 7®, 8® en eindzege Parijs- Nice, San Martino, Gent- Wevelgem, 1®, 3® en eindstand Ronde van België. Parijs- Roubaix, Waalse Pijl, Lorient, 2®, 7®, 9® en eindzege Ronde van Italië, Villafranca, Caen, Kam pioenschap van België, Proloog, 7®. 10®, 11®, 12®, 14®, 20®, 23® en eindstand Tour, Ronse. St.- Lambrechts-Woluwe, Signelay, Vailly, St.-Ciprien, Bilzen, St.-Niklaas, Bussières, Varil- hes, Dortmund, Fabriano, Cas- telfranco, Chateaugiron, Mont juich, Azencriterium, Coppa Agostoni, Lausanne. 1971 49: 1®, 3®, 5® en eindstand Ronde van Sardinië, Proloog, 2®, 7® en eindstand Parijs-Nice, Milaan- Sanremo, Gent-Gent, drie ritten en eindstand Ronde van België, Luik-Bastenaken-Luik, Frank furt, Le Creusot, twee ritten en eindstand Dauphiné, La Souter- raine, 1®, 2® en eindstand Midi Libre, Camaiore, vier ritten en eindstand Tour, Aalst, De Panne, Settimo, Ghedi, St.- Lenaarts, Caerlo, Bilzen, Te- ramo, Poperinge, Geraardsber- gen, W.K.. Voghera. Villa franca. Beek, Viane, Montjuich, Giro, Castelfranco. Mantua, Zo- vru 46: Proloog, 2®, 5® ril Parijs- Nice, Milaan-Sanremo, Bra bantse Pijl, Luik-Bastenaken- Luik, Waalse Pijl, Momignies, 12®, 14®, 16®, 19® en eindstand Giro, Castelfrco, Mantua, Zo- mergem. Rempart, proloog, 5®, 8®, 13®, 14®, 20® en eindstand Ronde van Frankrijk, Ronse, Woluwe, Schoten, Tienen, Dortmund, Quiberon, Brustem, Rummen, Zingem, Plclain. Volghera, Ronde van Piemont, Mendrisio, Ougrée, Maldegem. Montjuich, Ayeneux, Ronde van Emilië, Ronde van Lombar dije, Lausanne, Salanches, Ba racchi 1973 49: Laigueglia, tijdrit en eind stand Ronde van Sardinië, Gent-Gent, proloog, Parijs- Nice, Gent-Wevelgem, Gold Race, Parijs-Roubaix, Luik- Bastenaken-Luik, proloog, 8®, 10®, 15®, 16®, 17® en eindstand Ronde van Spanje, 1®, 4®, 8®, 10', 18® en eindstand Ronde van Italië, Monsumano, Evergem, Maggiore, Pavullo, Nandrin, Merchtem, Woluwe, De Panne, Londerzeel, Wilrijk, St.- Lenaarts, Montecampione, Chronostafetta, Misano, Heus- den, Roccastrada, eerste rit en eindstand Fourmies, Parijs- Brussel, Jeumont, Lombardije, Lausanne. Landenprijs. 1974 33: Laigueglia, Ponthivy, Orange Bandol, Tavarnelle, Momignies, twee ritten en eind stand Ronde van Italië, proloog, twee ritten en eindstand Ronde van Zwitserland, proloog, zeven ritten en eindstand Ronde van Frankrijk, Londerzeel, Moors lede, Rijmenam, Heusden, Ni- nove, wereldkampioenschap, Poperinge, Azencriterium, Mal deren, Knokke, Ido Ambacht, Montjuich. 1975 35: tweede rit en eindstand Ronde van Sardinië, Cagliari, Proloog en 5® rit Parijs-Nice, Milaan-Sanremo, Gold Race, derde rit en eindstand Katalaanse Week, Ronde van Vlaanderen, Luik-Bastenaken-Luik, Genève, Pogny, 1® en 6® rit Ronde van Romandië, Kopenhagen, Woer den, 8® rit Ronde van Zwitser land, 6® en 9® rit Ronde van Frankrijk. Ronse, Callac, Rij menam, Chateau Chinon, Heus den, Wilrijk, Plancuet, Eeklo, Oostduinkerke, Overijse, Val kenburg, Chateaulin, Retie, Stuttgart, Montjuich. 1976 14: Tirenno Adriatico 3® rit. Ronde van Campamë, 1® rit Ronde van Apulie, Milaan- Vignola, 3® en 15® rit Ronde van Italië, Zwijndrecht, Monte- grotte, Zele, Aalst, Welken- raedt, Heindonk, Dordrecht, Ber lare, Boeblingen. 1977 15: Aix, eindstand Middellandse Zee, 4® rit Parijs-Nice, Camors, Angoulème, Nandrin, Boxmeer, 7® rit Ronde van Zwitserland, Berlijn, Alsemberg, Bain de Bretagne, Lannion, Athus, Re tie, Kluisbergen. 1966 Milaan-Sanremo 1967 Wereldkampioenschap Milaan-Sanremo Gent-Wevelgem Waalse Pijl 1968 Parijs-Roubaix Luiic-Baslenaken-Luik 1969 Milaan-Sanremo Ronde van Vlaanderen 1970 Nationaal kampioenschap Parijs-Roubaix Luik-Bastenaken-Luik Gent-Wevelgem Waalse Pijl 1971 Wereldkampioenschap Milaan-Sanremo Luik-Bastenaken-Luik Ronde van Lombardije Gent-Gent GP Frankfurt 1972 Milaan-Sanremo Luik-Bastenaken-Luik Ronde van Lombardije Waalse Pijl Scheldeprijs 1973 Parijs-Roubaix Luik-Bastenaken-Luik Gent-Gent Gent-Wevelgem Gold Race Parijs-Brussel 1974 Wereldkampioenschap 1975 Milaan-Sanremo Ronde van Vlaanderen Luik-Bastenaken-Luik Gold Race 1976 Milaan-Sanremo RITTEN WEDSTRIJDEN 1966 Ronde van Morbihan 1968 Ronde van Italië Ronde van Sardinië Ronde van Romandië Ronde van Katalonië 1969 Ronde van Frankrijk Parijs-Nice Parijs-Luxemburg Ronde van de Levant 1970 Ronde van Frankrijk Ronde van Italië Ronde van België Parijs-Nice 1972 1973 Ronde van Frankrijk Ronde van België Parijs-Nice Dauphiné-Libéré Midi-Libre Ronde van Sardinië Zes provincies Ronde van Frankrijk Ronde van Italië Ronde van Italië Ronde van Spanje Ronde van Sardinië 1974 Ronde van Frankrijk Ronde van Italië Ronde van Zwitserland 1975 Ronde van Sardinië Katalaanse week 1976 Katalaanse week 1977 Ronde van de Middellandse Zee TIJDRITTEN EN KLIMKOERSEN 1966 Trofeo Baracchi Montjuich 1967 Trofeo Baracchi 1968 GP Lugano Lausanne 1970 Montjuich Lausanne 1971 Montjuich 1972 Trofeo Baracchi Montjuich Lausanne WERELDUURREKORD OP 25.10.1972 IN MEXICO: 49,431 KM 1973 Landenprijs Lausanne 1974 Montjuich 1974 Montjuich NIEUWELING 1961 1 1962 24, waaronder het Belgisch kampioenschap AMATEUR 1963 30 1964 25, waaronder het wereldkampioenschap 1965 13 Eddy reed zijn eerste profkoers op 29 april 1965: de Waalse Pijl. TROFEEEN Superprestige: 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973. 1974 en 1975. Trofee Nationale Sportverdienste: in 1967 Wereldsportman van het jaar: in 1969 en 1972. Sportman van liet jaar in België: zes maal. Hoewel heel wat insiders zich er eigenlijk al geruime tijd hadden aan verwacht, toch sloeg het in het wielermilieu en bij de vele duizenden wielerenthousiasten toch nog in als een echte bom: Eddy Merckx stopte met koersen. De man die tien jaar als een echte beul op de fiets zijn tegenstanders had t gemarteld en gedomineerd zette er een definitief punt achter om gezondheidsredenen. Welke die vreemde kwaal is waar Eddy Merckx aan lijdt en die er hem toe noopte de wielrennerij op te geven bleef vrij ondui delijk. In geen enkele krant, in geen enkel tijdschrift, werd daaromtrent preciese informatie gegeven. Wel kon men lezen dat Eddy de laatste tijd over geen rekuperatievermogen meer beschikte. De oorzaak van die, voor een wielrenner, inder daad zo zware klap werd niet uit de doeken gedaan. Nog de schoenveters vastknopen ei (hmc) Wij kunnen er best inkomen dat over de achtergronden van Ed dy's afscheid op dit moment niet meer wordt gepalaberd Merckx is een te groot kompi- oen. een te bewonderens waardig sportman geweest om de herinnering aan hem inder daad te bezwadderen. Maar toch zijn er enkele zaken die eens duidelijk mogen gesteld worden MYSTERIE Het was fout om steeds die waas van geheimzinnigheid over Eddy en zijn verdere car rière te houden. Voor iedereen is er een tijd van komen en een tijd van gaan Eddy Merckx is zonder enige twijfel de grootste wielrenner aller tijden geweest. Hij stond op diverse domeinen ver boven zijn collega's kompi- oenen. Toen hij aan het begin van het seizoen 1977 aankon digde dat het zijn laatste sei zoen zou zijn omdat hij in schoonheid wilde eindigen, wa ren we graag bereid dat te ge loven. Vele andere wielerkam pioenen hadden immers een te slecht voorbeeld gegeven. We vertellen zeker geen geheimen als we schrijven dat Eddy's onmiddellijke voorgangers Rik Van Steenbergen en Rik Van dan op weg naar een nieuwe zege Looy het erg moeilijk hadden om afscheid te kunnen nemen van de sport die hen alles had gebracht en die ze hadden ge domineerd. Een renner die ech ter te lang in de kompetitie blijft devalueert zijn eigen imago als kampioen. Zowel Rik I als Hik m Kunnen daarover meepraten. Merckx was te verstandig, troonde te ver boven iedereen, om die zelfde fout te maken... dachten wij. Groot was dan ook onze verba zing toen Eddy in de loop van de Ronde van Frankrijk 1977, waarin zich reeds duidelijk te kenen van verzwakking mani festeerden. toch zijn uitspraak veranderde en besloot er nog één jaar bij te doen. Niemand treurde erom, daarvoor was Eddy een te graag gezien fi guur in de pelotons, maar de mensen die het echt goed met hem meenden en die hem zeer goed kenden maakten er zich wel enigszins ongerust over. MOEILIJKHEDEN In de voorbije winter werd dan naar een nieuwe sponsor ge zocht. Eddy's vroegere Itali aanse bazen van «Molteni», die hij zovele jaren onschat bare publiciteit had gebracht, trokken zich uit de wielrennerij terug. Niemand twijfelde er echter aan dat Eddy Merckx makkelijk een nieuwe sponsor zou vinden. Met verschillende goeie renners had Eddy onder tussen in de loop van de winter kontrakten gemaakt, die hen aan Eddy bonden. Zo tekende o.m. Lucien Van Impe een ver bintenis in de ploeg Merckx en met hem nog heel wat andere knappe Belgische wielrenners. De onderhandelingen om een nieuwe sponsor te vinden ble ken echter moeilijker dan ver wacht. Er werd gesproken over een Amerikaans bedrijf in elek tronisch materieel, van een Duits automerk, van een Ja pans automerk maar dat werd uiteindelijk allemaal een maat voor niets. Op een bepaald moment werd zelfs het gerucht de wereld in gestuurd als zou Eddy zijn'ploeg zelf financieel steunen, 's Anderdaags al werd dat gerucht met de groot ste klem tegengesproken ten huize Merckx zelf. Uiteindelijk kwam dan een mooie oplossing uit de bus: het overbekende kledingbedrijf C A zou Eddy en de zijnen gaan sponsoren. Alle leed scheen geleden en men kon met een propere lei en een heel sterke ploeg aan het nieuwe seizoen beginnen. WAASLAND Eddy's debuut werd echter steeds uitgesteld. Toen in ei gen land de omloop ««Het Volk» werd gereden, bleek Merckx nog niet klaar met zijn voorbe reiding en gaf hij forfait. Een goeie week later ver scheen Eddy dan voor het eerst aan de start in de «Omloop van het Waasland». Hij reed er een goede wedstrijd maar stuurde uiteindelijk toch zijn ploegmaat Walter Planckaert vooruit om de bloemen te plukken. In de incidentrijke spurt werd Walter uiteindelijk geklopt door Frans Van Looy. Eddy zelf zegde tevreden te zijn en verder aan zijn konditie te willen bouwen. Hij maakte er menten. Hij domineerde ieder seizoen van maart tot oktober. Hij won alles wat er te winnen was en met een nooit gezien «panache». Is zoiets mogelijk voor een normaal mens zonder dat hij zichzelf gaat versterken langs medische weg. VERANTWOORDELIJKHEID Het woord doping is de laatste jaren niet meer uit de wielren nerij weg te praten. Er worden veel leugens over verteld. Sterke verhalen die vaak hun ontstaan aan de toogbank hebben, maar op niets berus ten, zijn schering en inslag. Maar er bestaan ook sterke verhalen die echt zijn. Het is inderdaad vandaag niet meer mogelijk om sportieve mi rakelen op de fiets te doen al leen op basis van spuitwater en dikke biefstukken. Dat is vol tooid verleden tijd, als die tijd ooit bestaan heeft. Renners worden nu medisch begeleid en heel vaak ook mis leid. Sommige coureurs over drijven in het gebruik van on geoorloofde middelen en dat valt dan natuurlijk ook op hun eigen hoofd enkele jaren later. Er zijn aan de wielerliefhebbers in dat verband voldoende voor beelden bekend. Wij stellen ons alleen maar de vraag of de verantwoordelijk heid voor vele mistoestanden altijd of uitsluitend bij de ren ners zelf ligt. Speelt de Belgi sche wielerbond, toch de werk gever van de renners, hier geen uiterst hypokriete rol. Is het nog menselijk verant woord om een renner 256 da gen in 'n jaar te laten koersen? Is het verantwoord dat men or ganisatoren omlopen laat uit stippelen waar normale atleten met hun eigen natuurlijke mid- 'an omzeggens niet tegen gewassen zijn Is het ver antwoord om een Parijs- Roubaix te laten rijden op «we gen» zoals dat dit jaar het geval was. of een Koppenberg in te schakelen aan het eind van een lastige klassieker waar ieder- ledereen wil wel eens met Merckx op de foto Zijn laatste wedstrijd op de Markt te Sint-Niklaas (vh) geen geheim van dat zijn hoofddoel uiteindelijk de Tour De France was die hij nog één keer zou winnen. De klassie kers interesserden hem dus als dusdanig niet meer. Hij zou ze enkel meerijden om de grote konditie te bereiken tegen eind juni. Maar Eddy verscheen in geen enkele klassieker. De verstrekte uitleg had steeds betrekking op moeilijkheden met de gezondheid, en van daag geloven we nog dat die uitleg juist was. Juni naderde echter vlug en Eddy bleek met meer klaar te kunnen zijn voor de «Ronde». In de kranten werd omzeggens wekelijks gesproken over we- deroptreden, hoewel de journa listen die Eddy toch goed ken nen en de wielrennerij even goed, toch zeker wel moeten begrepen hebben dat het alle maal slechts stemmingmakerij was en dat het tijdperk Merckx definitief tot het verleden be hoorde. Al die geheimzinnig heid had ook tot gevolg dat er roddelpraatjes met gulle hand in de wereld werden gestuurd. We zullen er ons van onthou den op die roddelpraatjes ver der in te gaan, enerzijds omdat we teveel respekt hebben voor de mens en sportman Eddy Merckx, anderzijds omdat ie mands priveleven eigenlijk niemand aangaat. Dat de kampioen Eddy Merckx echter als een ziek man de wie- Ierarena verlaat, vinden we toch eerder bedenkelijk en daarom toch enkele konklu- sies. De wielrennerij is de laatste ja ren enorm veranderd. Merckx schreef wielergeschie- denis. Tien jaar lang kénde hij omzeggens geen zwakke mo- een weet dat je die berg ge woon bijna niet kan oprijden in groep, zonder valpartijen Heeft de zucht naar sensatie van sommige wedstrijdpromo tors geen situatie geschapen die regelrecht leidt naar het ge bruik van versterkende midde len. Wij geloven niet dat het gebruik van doping de sportieve waar deverhoudingen sterk veran dert. Rik Van Steenbergen ver telde ons ooit het volgende: «Vandaag drogeren alle cou reurs zonder uitzondering zich, en wat zie je: de beste wint. Indien morgen geen enkele van die coureurs zich nog drogeert dan wint dezelfde». Het is mis schien een vrij eenvoudige verwoording maar we geloven dat ze opvallend veel waarheid bevat. Is het echter niet de plicht van de wielerbond om eerst de or ganisatoren eens de les te spel len, om zowel hen als renners bepaalde normen op te leggen waarvan ze zich moeten hou den en die dan een hoop mis toestanden zouden uitschake len. Met die werkwijze zou de hek senjacht op doping die de bond en de politie nu soms voert, die vaak mensonwaardig is en op zijn minst vernederend voor de wielrennerij en de coureurs zelf, wellicht kunnen ophou den. Het kwaad wordt pas goed be streden als het bij de wortel wordt uitgeroeid en die zit ei genlijk niet bij de renners zelf. Zij zijn eerder de eerste slacht offers- (Mare Heymans) (Emiel Vermeir)

De Voorpost | 1978 | | pagina 17