EXCLUSIEF P II 00 n i *J Gelder aan haar schrijftafel in het hospitaal kenhuis weg te halen. «Zelfs de mensen die pas geopereerd waren haalden ze uit het ziekenhuis weg», zegt zuster Bea, die het verder nog heeft over de trouw van de zwarte verplegers die zij in be scherming namen. Ook zij praat over plunderingen en diefstallen die de laatste tijd schering en in slag waren geworden. «Men kon het aanvoelen dat er iets op lil was. Maar niemand kon zeggen wan neer het zou uitbreken. En dan plots was het aanrollend oorlogs geweld daar: wreed en afschuwe lijk. onmeedogend en alles ver slindend. een spoor van vernieling en dood achterlatend. Het was wreed. De zusters van het hospi taal besloten op post te blijven. Zolang het ook maar mogelijk was. Maar het voorbije weekend werd de toestand onhoudbaar, zo dat een evakuatie zich opdrong.» Volgens zuster Bea waren de bin nenvallende troepen Katangezen die uit Angola kwamen. Tijdens het weekend bereikte het hospitaal zijn kumulatiepunt. naast de vele gewonden kwamen ook blanken en zwarte burgers er een veilig onderkomen zoeken. In Ze hebben zich terdege van hun taak gekweten, geen geweld ge bruikt en toch het maximum aan mensen, zonder onderscheid van nationaliteit, uit de onmenselijke ellende van Kolwezi gehaald. Hun optreden was humanitair, erop ge richt menselevens te redden. Wat ze ook hebben gedaan. De hou ding van de Franse militairen was anders. Blijkbaar lag hun opdracht ook op een ander terrein». Meer wenst zuster Bea daarover niet te zeggen. Wel herinnert ze zich nog hoe de Belgische para's werden ontvangen in het hospitaal. «Er waren veel Vlamingen bij. Toen we hen vroegen of ze een glas bier wensten, weigerden ze beslist. Op een aandringen van ons kon men op hun gezicht twijfel aflezen. Bij een derde vraag hapten ze gretig toe. Naast onze vreugde was dat het enige wat we hen konden aan bieden. Maar we deden het met een gul hart. Onze jongens hebben dat zeker ook naar waarde ge schat.» Over het onthaal in Kamina, Kin- sjasa en Zaventem is zuster Bea een en al lovenswaardig. Het was uitstekend georganiseerd, voor zover men in die omstandigheden in een vreemd land aan organisatie kan denken. EEN ANDER REGIME Ook aan zuster Bea stelden we de vraag of ze nog terug wou. «Ik zie de Zaïrezen zeer graag», zegt ze. «Met pijn in het hart heb ik dat land verlaten. Het grote probleem nu is evenwel het heersende re gime dat geen voldoende waar borgen kan bieden op veiligheid. Het regime is korrupt. De orde machten zijn het ook. Het Zaïrese leger is zonder de minste tucht. Het steelt en plundert en is vooral uit op uurwerken. We hebben zelfs gezien hoe een neger zijn schoenen moest afstaan aan een soldaat, gewoon omdat die er zin in had die schoenen af te nemen. Dergelijke dingen stemmen tot nadenken. Ze brengen je bij de vraag: als de kleine man zo is. hoe ziet de top er dan wel uit? Zes- sentwintig jaar Zaïre is niet niets. iim Augustus I960. Kongo is onafhankeiyk. Op de foto van links naar rechts: "iria Marnier, pater Wilfried De Meers- Marie Rodrigues zuster Bea De Gelder zuster man uit Zele-Heikant de gangen werd slaapgelegenheid gemaakt voor de onvoorziene gas ten die zich in het grote gebouw veiliger voelden. Dan was het zover: de evakuatie. De bevrijding. Zuster Bea heeft met trage stap haar hospitaal verla ten Toch kon ze niet nalaten de zieken nog een laatste maal iets te drinken te geven. Een weeskindje heeft ze nog verzorgd en dan heb ben de zusters het personeel van het hospitaal meegedeeld dat ze weggingen Het was hoog tijd. Met een auto van vrienden reden ze naar de luchthaven van Kol wezi. Hun wagen werd opgehou den. De patrouillerende soldaat raadde hen aan een paar wagens bijeen te brengen en dan verder te rijden. Wat ze ook deden. Zo be reikten ze de luchthaven. GEEN KRITIEK Ze vindt het vreemd dat in ons land kritiek wordt uitgebracht op de houding van het Belgisch leger. -Onze para's hebben hun werk meer dan naar behoren vervuld. Het betekent een heel leven, ten dienste van de evenmens. Het heeft immers geen belang of die nu blank of zwart is Het gaat om de mens. En die mens wordt in Zaïre ten gronde gericht. Volkomen.» Het is een biezonder pijnlijke vast stelling die helaas maar al te waar is. Zuster Bea heeft de woorden niet uitgesproken, maar ze heeft duidelijk laten verstaan dat er in Zaïre een ander, een beter, een eerlijker en oprechter regime moet komen. Gebeurt dat niet dan gaat het land regelrecht ten onder. De vraag is: wie moet dat regime tot stand brengen? En hoe? En is dat wel moeelijk? VERSCHRIKKELIJK De eerste woorden van de familie Peeters uit Willebroek, die al 22 jaar in Kolwezi leeft, waren «ver schrikkelijk». Het kontakt met de andere Europeanen was niet meer mogelijk. Onze huizen waren onze eigen gevangenis geworden We konden er niet meer uit. Wan neer er iemand aanklopte en wan neer we wisten dat het rebellen waren, vreesden we voor ons le ven. Openden we niet onmiddel lijk de deur, dan floten de kogels er gewoon doorheen.» Hun ver haal is al even schokkend als dat van alle anderen. Ook hier grijpt de gruwel om zich heen. Omdat wij ons niet als taak liebben ge steld al deze afschuwelijke verha len bekend te maken, gaan we er niet dieper op in. Wel willen we namen van mensen in herinnering brengen die door de rebellen wer den neergeschoten: zoals de Lim burgse familie Steegmans. Hun lijken lagen op straat, net voor hun deur. Of de koelbloedige moord op het gezin Moermans Ook zij werden afgemaakt. De kleine Kurt ontsnapte aan het bloedbad. Zeven jaar wordt hij volgende maand. Een kleine jongen die geen tranen meer heeft om te schreien over de dood van zijn ouders en broertje. de oorlogsgruwel ten top gedre- WERKEN AAN PASSAGIERSLIJSTEN Dat was de taak van dhr. Van Keer uit Schoonaarde, die op het Minis terie van Buitenlandse Zaken te werk gesteld is. Hij was een van de mensen die vanaf zaterdag aan de telefoon zat en de vragen van de familieleden van mensen uit Kol wezi beantwoordde. Een bizonder moeilijke taak, die met oneindig veel takt moest worden aangepakt. Immers, via diverse media werden verschillende, vaak erg uiteenlo pende cijfers over het aantal slachtoffers doorgeseind. Een juist getal is nu nog niet bekend: sommigen spreken van 120 blan ken die zijn gedood, andere bron nen houden het bij ruim 200. Spoedig stond de telefoon gloeiend rood, niet alleen van mensen die informatie wensten over hun familieleden, er waren ook partikulieren die hulp aanbo den. Mensen die telefoneerden en hun naam wensten op te geven om een kind in hun gezin op te nemen om eerste hulp te verlenen, op- vanggezin te spelen. «Dat doet wel deugd», zegt de heer Van Keer die zich nog goed herinnert dat er met het samenstellen van de passagierslijsten heel wat proble men waren gemoeid. Men beschikte immers pas zon dagmorgen omstreeks 9.30 uur over twee lijsten. Men had 900 namen van blanken, daar waar er in de streek 1.900 blanken werk zaam waren. De derde passagiers lijst werd pas bekend gemaakt vijf tien minuten voor het vliegtuig in Zaventem landde. Kort daarop ontving men een vierde en vijfde lijst. Het hele procedée vereiste nogal wat manschappen: er werd ge werkt in ploegen van drie perso nen. Een ploeg had als taak de namen op te schrijven, een tweede ploeg kontroleerde of die mensen voorkwamen op de lijst van moge lijke passagiers, een derde tenia poogde de familieleden telefo nisch op de hoogte te stellen van de komst en tenslotte was er nog een vierde ploeg die ervoor in stond dat de aangekomen passa giers van de anderen op de lijst werden gescheiden gehouden. IS ER NOG HOOP? Inderdaad, een vraag die beslis send is voor de toekomst van Zaïre. Momenteel zit het zo en dat leren we uit de verhalen van mensen die uit Kolwezi komen dat de korruptic om zich heen grijpt. Zolang men daar niet mee heeft afgerekend, zal er wellicht nooit vrede komen. Een missiona ris stelde het anders: «Slaagt pre sident Mobutu er niet in zijn men sen van voedsel te voorzien, dan blijft dit alles voortduren.» Het hongerprobleem zo kenmer kend voor de derde wereld stelt zich biezonder scherp in onze voormalige kolonie. Toch heeft België al aardig wat financiële en ook materiële hulp aan dit land verleend. Wannneer we vaststel len hoe men daar reageert op onze hulp want ook de ontwikke lingshelpers, de missionarissen, het burgerlijk en technisch perso neel mag men rekenen tot een vorm van hulpverlening rijst bij ons de vraag of die hulp nog dient verder gezet, of men die helpende hand wel waardeert en of er geen andere politiek ten opzichte van Zaïre en wellicht van heel Afrika dient gevoerd? Kolwezi is een zo veelste les geweest. Het optreden van rebellen en Zaïrese troepen heeft ons duidelijk gemaakt dat men nog niet rijp is op een zelf standige manier zijn eigen weg te banen. «Zolang je erbij bent gaal het. Maar draai je je rug naar hen toe, dan breken ze alles weer af», verklaarde Alfons 't Kindt. Van daar dat de vraag naar verdere hulpverlening wellicht ook zo om zichtig moet worden aangepakt. Het zou inderdaad verkeerd kun nen zijn plots alle hulp te staken. De toestand is momenteel uiterst precair, het ogenblik is aangebro ken om ons te bezinnen over de kansen die we Zaïre, Afrika en de Derde Wereld moeten geven. SD Van boven naar onder: De woning van een blank gezin in Kolwezi Door hei venster zagen ze de lijken op straal liggen. Toen kwam de redding uit de lucht: ranse para's worden gedropt boven de stad. Na de ontzetting worden beschermde kolonnes gevormd om naar het vliegveld te rijden waarde weinige geredde eigendommen worden opgestapeld. Dan wordt het wachten op de vlucht naar Kmsjasa. Een ooggetuige maakte deze Joro's: unieke beelden van een gruwelijke week in Zaires mooiste en rijkste provincie: Sjaba Dc groep zusters van Pittem met tweede van rechts zuster Bea uit Overmere K kan ze schrijnende verhalen vertel- I len. Verhalen die wij in het westen K nauwelijks durven te geloven. I Toch zijn ze waar en echt. Het I voedsel tekort was geweldig. Het I eerste wat zowel de Zaïrese troe- J pen als de rebellen dc zusters J moesten ze kameraden noemen I op de missiepost vroegen was I voedselentee.Etenendrinken.de bestookten. In hel hospitaal van Kolwezie. dat een ziekenhuis met 9 zalen, een materniteit en een kliniek met 30 kamers telt. heerste er die dagen een biezondere drukte. Gewonden van beide kampen werden binnen gebracht en verzorgd. Verschil lende soldaten dienden geopereerd aan schotwonden. De dokters be- Zuster Bea met verplegers voor de ingang van het ziekenhuis we begrijpen. Zoals we ook kun- nen begrijen dat de beslissing voor de kloosterlingen, die zich on- I baatzuchtig inzetten voor de ande ren, en daardoor sterk geleid zijn I door de plaatselijke bevolking, slechts met de grootste tegenzin hun post verlaten. I Ook zuster Bea heeft het over de korruptie in het land. Daarover worden dat Westerse mogendhe den troepen naar Zaïre stuurden. De invallers waren immers de me ning toegedaan dat deze goed ge drilde troepenmacht zich zou scharen aan de zijde van het Zaï rees leger. Wat voor een gedeelte ook gebeurde met de Franse troe pen die gewapenderhand de door de rebellen ingenomen stellingen Zuster Bea (Yvonne) De Kolwezi (v) 3 j cSsentiele bestandelen om in leven te blijven. Helaas, eten en drinken 1 was er schaars geworden. We J zegden het al eerder: hongersnood j en korruptie, de beste voedings- H bodems vooreen revolutie. Zuster '1 Bea weet ook nog dat de rebellen Jl de eerste dag zich heel korrekt hebben gedragen, houding die na verloop van tijd veranderde. i Vooral dan toen bekend was ge sloten dan ook in het ziekenhuis te blijven, ook 's nachts om toch maar de hulpbehoevenden te kun nen bijstaan. Ook de verpleegsters deden dat. De situatie werd met de dag erger en de sfeer steeds meer gespan nen. Toen werd vernomen dat de Franse en Belgische para's op weg waren naar Kolwezi, besloten de rebellen hun gewonden uit het zie-

De Voorpost | 1978 | | pagina 19