KENNISMAKING MET JOZEF VERBRAECKEL, VERDIENSTELIJKE SPORTMAN VAN ERPE-MERE DERDE PRIJS EN EERVOLLE VERMELDING VOOR AALSTERSE TONEELGROEPEN EEN NAMIDDAG IN 'T GROEN MET HET SCHEPENKOLLEGE 28 - 26-5-1978 - De Voorpost In een gezonde omgeving konden we Jozef Verbraeckel treffen, we haalden hem uit zijn werkzaamheden in zijn tuin. Toch stond de verdienstelijkste sportman van het jaar in Erpe-Mere ons zeer vriendelijk te woord. Jozef al 25 jaar eersteploeg voetballer Reeds van zijn 14de jaar troonde zijn oudere broer Roger (ook nog steeds aktief als trainer) hem mee naar het voetbalveld in Mere en vóór zijn zestiende speelde hii al in het fanionelf- tal te Mere. Na zoveel jaren, nu wordt hij 40 jaar, speelt hij nog steeds in een eerste ploeg. In die kwarteeuw speelde hij voor verschillende teams. Dat was eerst Mere, dan ging hij naar Vorst (een ploeg in bevordering), daarna keerde hij terug naar Mere en vervolgens belandde hij bij SK. Aalst. «Daar heb ik nog schone herinneringen» zegt hij een beetje weemoedig, ik speelde er met de bekende Paul Jans- sens, we werden er ook kam pioen, ik maakte toen 38 doelpunten. Ja, dat was wel mijn glorietijd, spijtig genoeg, en dat verwijt ik wel sommige ploegen, ik kreeg niet de kans om mijn talent op een hoger niveau te proberen.» Nadien ging hij spelen voor Heldergem en dan keerde hij terug naar de oude stal SK. Aalst om tenslotte te belanden bij Bambrugge waar hij nu al 8 jaar het schone weer helpt maken. Techniek is wel zijn sterkste wapen Hoe het komt dat hij reeds zo lang meedraait met jongens waarvan hij nu wel vader zou kunnen zijn. wel daar heeft onze kalme en enigszins bedeesde Jozef wel zijn uitleg voor: «Eerst en vooral verzorg ik mij goed, en dat is wel belangrijk wanneer je een dagje ouder wordt, ik rook niet en 'drink' zeer weinig, en 's zondags wanneer er match is, ontzeg ik mij de aardappeltjes». En is dat nu de voornaamste reden? «Dat denk ik niet» zegt hij en wacht even. «Ik denk dat het komt omdat ik technisch wel zeer sterk ben», wij kunnen van zijn aangezicht scheppen dat hij zoiets niet graag zegt, hij 'stoeft' niet graag. «Maar, ik heb dat niet gezegd hoor, er zegden het al zovelen, in het bijzonder mijn tegenstanders op het veld; eens moest ik aan eerste klassevoet ballers een soort van exhibitie geven inzake techniek, dat was met trainer Moonen». «En die technische kwaliteiten zijn waarschijnlijk wel de voornaam ste reden waarom ik zelden ge kwetst werd in mijn loopbaan». Op welke plaatsen in het elftal speelde ge al? «Op alle plaatsen heb ik gespeeld, behalve als keeper. In het begin van mijn karriere was ik buitenspeler, ik maakte toen doelpunten aan de lopende band, hoeveel ik er tot nu toe maakte? Het moeten er wel 1000 zijn» Nu speel ik als voorstopper wat wel klassiek is voor een oudere geroutineerde speler, het geeft wel het nadeel van nu moeilijk te kunnen skoren, maar dat laat ik nu over aan mijn jongere kollega's. Het trainerschap interesseert hem Reeds veel aanbiedingen kreeg hij van verschillende klubs uit zijn omgeving maar steeds moest hij weigeren. Het is namelijk niet te verenigen met zijn huidige beroepsbezigheden, hij is namelijk automechanieker en in dat verband is hij verplicht van ploegwerk te verrichten. Graag zou hij daarom een werk doen zoals bij voorbeeld aan de gemeente, dan zou hij zich na zijn werkuren volledig kunnen wijden aan het voetbal waarvan hij toch wel veel kaas heeft gegeten, want zijn jarenlange ervaring en zijn onberispelijke techniek staan daar wel borg voor. Zijn rustige natuur maar tegelijk ook zijn sterke wils kracht moeten in hem automa tisch ook de psychologische kwaliteiten waarborgen een mo derne voetbaltrainer waardig. Jozef en zijn sportief gezin Zijn kalmte en zijn nuchterheid benepen tfourlon nam de vissers onder de a één (EL) n. Van de 14 deelnemers werd Louis Verpeten nummer Op 19 mei had de prijsuitreiking plaats voor de sportaktiviteiten ingericht voor het stadspersoneél (EL) Schepen Roels patroneerde de ping-pongspelers en schepen Van den Eede was de patroonheilige der petanquers. Dirk Bauwens won het tornooi der ping-pongers. R. Cley man werd de eerste van de Vriendenkring. Met 2X namen ze deel aan een petanquewedslrijdJan Buyl werd de eerste van de Vriendenkring en Anne-Marie De Ridder won voor Apollo (EL) maken van hem een gelukkig mens, hij heeft trouwens alles om zich gelukkig te achten, het voornaamste voor hem is wel zijn sympatiek gezin. Zijn vrouwtje met de romantische naam Lorraine, is de zus van de bekende bokser Victor Raes; zij gaat praktisch nooit kijken naar het voetbal van haar man omdat het veel te ruw is zegt zij en omdat zij zich veel te zenuwach tig maakt als zij haar man over het plein ziet evolueren. Zijn zoontje Roland (8 jaar) is reeds een aktief judo beoefenaar en zijn dochtertje Sigrid (5 jaar) is al aangesloten bij een turnklub. Voetbal heeft aan dat gezin wel geen rijkdom geschonken en zal het waarschijnlijk wel nooit doen maar toch kan men zien dat voetbal wel een belangrijke plaats in hun leven inneemt en van hen daardoor ook gelukkige mensen maakt. Willy Raes Voetballer Jozef Verbraeckel samen met v twee kinderen (JR) Tot slot van het lentekongres was er de opvoering van «Tango» door de speelgroep OZOS uit het Ne derlandse Schagen. Deze voorstel ling ging door onder auspiciën van het Komitee Amateurtoneel Nederland-Belgie en het stadsbe stuur van St.-Niklaas. «Tango» van Slawomir Mrozek (een uit de Poolse Volksrepubliek afkomstige en nu in Parijs wo nende toneelschrijver) toont ons het beeld van een, op zijn zachtst uitgedrukt, «vreemd» gezin, waarin alle traditionele vormen van samenleven door de ouders zijn overboord gegooid. Zoon Ar thur komt tegen deze situatie in opstand, wil terug naar de tradi tionele nonnen en vormen. Kort om, een eigenaardig spektakel doorspekt met absurde humor en zeer veel geklets om niets. We hebben enorme bewondering voor de inzet die de vertolkers aan de dag hebben gelegd om van deze hele vreemde bedoening toch nog een aanvaardbaar schouwspel te maken Ongetwijfeld heeft de regie (Theo De Groot) door middel van de tal rijke vizuele gags, de nadrukke lijke zeggings-verschillen en de grote bewegingsvrijheid van de spelers zeer veel bijgedragen tot het vlotte verloop. Toch bleef het derde bedrijf véél te langdradig. De niet zo vlotte tekstkennis die zich naar het einde toe sterk deed opmerken was zeker niet van aard om er de goede vaart in te houden. We weten dat een «reis-dekor» steeds problemen meebrengt maar wat we in «Tango» als dekor kre gen voorgeschoteld was beneden alle peil. We hebben helemaal niets tegen een rommelig uitzicht maar cr moet orde in de wanorde blijven. Voor de rest willen we het houden bij «de verdienstelijke po ging». Het is dan ten slotte nog niet zó erg dat slechts een 150-tal toeschouwers deze «Tango» heb ben meegedanst. De organizatoren van dit AKVT Lentekongres zullen in hun ver slagen kunnen vermelden: «zeer geslaagd kongres op 20 mei 1978». Voor de subsidies zit het ook weer snor. Wij hadden graag vernomen wat er in de schoot van het AKVT Oost-V'laanderen het voorbije toneelseizoen allemaal is gebeurd, de rezultaten, de plan ning voor het volgend seizoen misschien, wat de leden van het AKVT van hun vereniging alle maal kunnen verwachten enz Dat komt wellicht een vol gende keerIntussen blijft de vraag: Is het sap de kool wel waard? Toch onze hartelijkste ge lukwensen aan de Koninklijke Toneelkring St.-Genesius met de behaalde rezultaten. Op zaterdag 20 mei jl. kongres- seerde AKVT Oost-Vlaandcren in Sint-Niklaas. Voorzitter R. Van Garsse mocht een honderdtwintig tal belangstellenden verwelkomen in de «gouden zaal» van Het Cen trum. Onder de aanwezigen no teerden we: senator Van Hcrrc- weghen, ere-voorzitter Rik Jans- sens, Micl Ghijsen, en leden van verschillende toneelverenigingen uit de provincie. Aan de «bestuurs tafel» glunderden naast voorzitter R. Van Garsse: de heren Carlos Van Lanckere, Vertongen en Marcel Verniers. Luc Philips zou een spreekbeurt houden over «Het teater en de to neelspeler». Tot een eigenlijke spreekbeurt is het niet gekomen. Nadat de heer Philips had voorge houden dat dit tema een zeer brede, zoniet te brede waaier van mogelijkheden inhield, verzocht hij eerder om een dialoog, een spel van vraag en antwoord omtrent de verschillende puntjes die hij ter diskussie wou leggen. Of dit nu de ideale vorm is om tijdens een lentekongres toe te passen, laten we in het midden. Feit is dat dergelijke samenspra ken veelal uitmonden in vragen die aan de lopende band worden gesteld en waarop de antwoorden eigenlijk bij voorbaat zijn gekend maar die, gezien het feit dat Luc Philips ze geeft, kruidt en onder lijnt met de nodige «Antwerpse ondertitels», aangenaam in het oor klinken en de indruk verwekken nieuw te zijn. Zo waren we ge tuige van een zeer levendig ge sprek dat zeer ordelijk verliep maar waaruit we uiteindelijk zou den kunnen besluiten: «ieder deed properkes zijn plas en alles bleef zoals het was». Zeer voornaam punt op de agenda van het Lentekongres: uitslag en prijsuitreiking van de schiftings wedstrijd AKVT Oost- Vlaanderen 1977-1978. 1Met 89%: De Koninklijke To neelkring Sint-Genesius uit Sint- Niklaas met «Herkules en de stal van Augias» van Friederich Duer- renmatt in een vertaling van Mare Colpaert. 2. Met 88%: De toneelvereniging «Vrank en Vrij» uit Wetteren met «Nu het dorp niet meer bestaat» van Tone Brulin. 3. Met 74%: De toneelkring «De Schakel» uit Aalst met «De Dag dat de Paus werd ontvoerd- van Joao Bethencourt. 4. Met 72%: De Rederijckerska- mer «Yver doet leeren» uit Gent met «Spinoza» van Dimitri Fren- kel Frank. 5. Met 68%: De K M. en Aloude Rederijkerskamer «Mariakring Marien Theeren- uit Gent met «Het souterrain» van Achilles Ghautier. 6. Met 66%: De Koninklijke To neelvereniging «Lust Naar Kunst» uit Lokeren met «Is John Trevort schuldig» van Robert Houssein. 7. Met 65%: De Aloude Overste ende Souvereine Camere van Rhe- toryeke «Jhesus met der Balsem- blomme» uit Gent met «Allerzie len» van Herman Heyermans. - 8. Met 60%: De Koninklijke To- neelgilde Sint-Jozef - Rederij kerskamer «De Yverlingen» uit Denderbelle met «Korporaal Eli sabeth» van Terence Rattigan. Werden met vermelding gerang schikt: Teater Lanseloet uit Aalst met «Pastoor Munte» in bewer king van Maurits Balfoort en Het Nieuw Zingems Toneel uit Zin gent met «Bokken en Geiten» van 1. Zonruyter. Verder kende de Jury nog volgende speciale ver meldingen toe: Als hoog verdienstelijke ak- teur: Marcel Van Brussel van de Koninklijke toneelvereniging St.-Genesius uit St.-Niklaas voor zijn vertolking van Polybus in -Hercules en de stal van Augias». Alfred De Winne van de rederij kerskamer «Yver doet leeren» uit Gent voor zijn vertolking van Rabbi Morteira in «Spinoza». Als hoog verdienstelijke ak- trice: Sonja Gyselinck van de Aloude Rederijkerskamer «Jhesus met de Balsemblomme» uit Gent voor haar vertolking van Rita in «Allerzielen». - Maggy Buyle de Koninklijke Toneelverenij «Lust naar Kunst» uit Lokc voor haar vertolking van J Trevort in «Is John Trevort scl dig?» Voor de opvallende homogenif van de voorstelling: De Toneelvereniging «Vrank Vrij» uit Wetteren met «Nu dorp niet meer bestaat» Voor de beste enscenering: Koninklijke Toneelverenig St.-Genesius uit St.-Niklaas «Hercules en de stal van Augia Voor het knapste dekor: Aloude Rederijkerskamer Ma kring Marien Theeren uit Gent «Het Souterrein». Voor de liefhebber-regissc Rolf Matthijs van de toneelven ging «Vrank en Vrij» uit Wette met «Nu het dorp niet meer staat». De prijs van voorzitter Roger Garsse voor de meest verdien lijke jonge aktrice werd toegekt aan: Marijke De Winne van Rederijkerskamer «Yver d Leeren» uit Gent voor haar ver king van het Poolse meisje «Spinoza». Een afvaardiging van het Setokdamesverbond werd samen met het bezoekende Veerle door het Stadsbes 1 ontvangen (EL) Vriendschappelijke wedstrijd tussen de damesvoetbalploeg Sctok-weibulvcrbond (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 28