«DRAECKEN»-VLAG DOOR «LOSE DLAKEN» ONTVOERD Meh pikkels of ajontjes KATTESTRAAT ONTVOERDERS SLAAN «DRAECKENIEREN» AAN VOOR 250 TON IN JUNI NAAR DE MUNT De Voorpost - 26-5-1978 - 3 Door de zorgen van initiatiefnemer Karei Baert, stadsarchi varis te Aalst en met medewerking van de VV «De Dender streek» en de drie steden Aalst, Ninove en Geraardsbergen gaat in de oude St-Adriaansabdij te Geraardsbergen, meer bepaald dan in het abtsgebouw, van 3 juni tot en met 20 juli een tentoonstelling door onder het motto «Het Land van Aalst, een historische evokatie». Via trouwens zeer interes sante plakbrieven werd een ruim publiek hiervan reeds we ken geleden op de hoogte gesteld. Een beeld van dit «Land van Aalst» wordt opgehangen aan de hand van meer dan 150 kunstvoorwerpen en al lerlei historisch materiaal. De expo ziet het «Land van Aalst» enerzijds als een ge heel en anderzijds worden ook Aalst, Ninove en Ge raardsbergen apart belicht en dit reeds vanaf de Mid deleeuwen. Voor Geraards bergen vormt het ongetwij feld een attraktie in deze toeristische periode te meer en wordt het ongetwijfeld een hoogtepunt in de kultu- rele aktiviteiten van de streek. Reeds in 1970 werd de VVV «De Denderstreek» gesticht en in haar schoot ontstond dan de VVV «De Faluintjes- streek». Bedoeling daarbij was en blijft het bevorderen van het toerisme in de Den derstreek door valoriseren van het Patrimonium van dit gebied, vaak nog ongekend, en door middel van propa ganda zo in binnen- als in buitenland. De huidige Denderstreek vroeger genoemd het «Land van Aelst», lag ingesloten tussen de Schelde, het Her togdom Brabant en het Graafschap Vlaenderen. De Potter en Broeckaert, over bekend om hun geschiede nis van de Vlaamse ge meenten, noemen deze streek een «lustoord» om dat ze «alles bevat wat voor een aangenaam verblijf ge schikt wordt geacht». Vroeger was deze streek ekonomisch dan ook een van de meest bloeiende kasselrijen van het Graaf schap Vlaanderen en op fis- kaal gebied zelfs belangrij ker dan Gent of het Brugse Vrije. Deze welvaart stoelde vooral op de tot einde 16e eeuw bloeiende lakennijver heid, op de vlaskultuur en de vervaardiging van lijn waad en ook op de hop. In de 16e eeuw waren de Zui delijke Nederlanden inder daad de voornaamste pro ducenten in Europa van hop naast tabak, koolzaad en aardappelen. Kultureel gezien kende «Het Land» een hele pleiade kunstenaars en geleerden en verder een aantal belang rijke centra en voornamelijk kloosters en abdijen die in stonden voor de nodige uit straling over hun streek. De Franse Overheersing en de teloorgang van de oude tekstielindustrie veroor zaakten echter in het mid den der 19e eeuw een totale instorting zowel politiek als ekonomisch van de entiteit «Land van Aalst» dat tot wingewest werd gedoemd en aan verpaupering en pro letarisering toe was. Naast de vroegere periode met haar kunstpatrimonium wordt uiteraard ook aan het heden gedacht en worden daarbij enkele figuren uit de moderne periode belicht. Voor Aalst is dat Valerius de Saedeleer, voor Ninove M. Van Saene en voor Ge raardsbergen J. De Coo- man. Een paar zaken die de streek dan wel nog opeist zijn de H. Gudula naar wie de Brusselse kerk werd ge noemd maar die afkomstig was uit Moorsel en Herder- sem en verder het Geraards- bergse «Manneke Pis» in feite een eeuw ouder is dan het Brussels alombekend «Manneke». L.H. Letterlijk zoals het door de ontvoerders zelf telefonisch be kend werd gemaakt. Men denkt echter in bekende spraak- deskundige middens dat het hier wellicht zou kunnen gaan om een zekere spraakverwarring - of spraakverwatering wat jgljzou kunnen wijzen op een verbale handikap. Het bekend dubbel slaan van de tong, als gevolg van het onder de in vloed verkeren, wordt echter ook mogelijk geacht. Dit zou dan betekenen dat «Lose Diaken» eigenlijk «Rose Draken» of misschien ook nog «Rosse Draken» zou kunnen beteke- 70i nenDe veronderstelling dat het ook om «Rozige Draken» zou kunnen gaan (Aalsters voor Razende Draken) vinden de et.ideskundigen te ver gezocht. Toch sluit men in laatste in- k vstantie ook dit niet uit. iTUNTOF ERNST? Draeck»-onische stunt of e bloed-er-ige ernst, wie zal hetzeggen? De verdere evo- n.lutie van dit dramatische -[jjebeuren zal dit moeten uit- ijzen. Een ding echter Haat op dit ogenblik als een iaal boven water: het iDraeckenieren»-vaandel is intvoerd door onbekenden erijfje zich aandienen als een slefgn. alternatieve drakenbe- intNeging. De officiële Drae- ecfken-naastbestaanden zul- en hoogstwaarschijnlijk de 3lljerdwijning niet eens heb- inlfen gemerkt of het ook pas an|p dit moment vernemen, tejangezien bedoeld dundoek appeds verscheidene weken e 4an zijn lot was overgela- n ten. Sommigen menen te e l/eten dat, aan zijn vlagge- Itok vastgeknoopte vaan- i tlel, zich reeds geruime tijd von een feitelijke afzondering ce levond. Aan zijn tot overge- ngbten, verwaarloosd en ver asten achtergelaten op een llein plaatsje met name ertVaarvan gezegd wordt dat *n lok de koning van fabio- |i er te voet heen gaat. Ie pit laatste zou men sedert bamaval te Aalst, door in- ilelewijden hebben bevestigd Rjezien). bmiddels echter werd door C te ontvoerders het onom- lootbare bewijs geleverd jitlat de «Draeck»-vlag wel- latijegelijk in hun bezit is. Via vufet, nu algemeen in gebruik verjeraakt en door eenieder saifekend, anoniem telefoon- 'ane werd onze redaktie reeds jirekt na de ontvoering op uwfe hoogte gebracht van dit e «rschrikkelijk en drama- Jejsch gebeuren. Nadien bebuden wij vernemen dat, 'P het zelfde moment onge in Per, soortgelijke medede- waren binnengeko men bij de «Bijzondere Op- sporings Dienst» (B.O.D.) van het rijkspolitieapparaat.. Hoogstwaarschijnlijk ge beurde dit omdat men zeker is dat deze opsporings dienst alleen op anonieme berichten reageert. Na in formatie op het stadhuis hieromtrent werd dit trou wens bevestigd. Terwijl wij eerst nog aan een «flauwe plezante» had den gedacht die zich inte ressant wou maken, bleek al spoedig dat het allemaal echt menens was. Doordat inmiddels de postdiensten niet meer staken kregen wij reeds des s' anderendaags 's ochtends de pikturale bewijzen, van datgene wat eerst nog als «een mop met een baard» was afgedaan en terzijde gelegd, via onze brievenbus op de redaktie- tafel. Het zijn dezelfde beel den die wij hierbij ten be wijze afdrukken. Samen met deze lichtdrukmalen, die het schrijnende en dra matische van het gebeuren overduidelijk illustreren, belandde tevens een bege leidende brief- een eisen- brief-op dezelfde redaktie- tafel. Door de ontvoerders wordt met name een los geld geëist van 250.000 nog niet gedevalueerde fran ken, dat bestemd zal wor den voor de gehandikap- ten). Dit losgeld zou, vol gens de stellers van deze eisen-brief die tevens de ontvoering opeisen, dienen te worden ter hand gesteld door de vereniging «de draeckenieren» die nu en dan achter de geroofde «draeck» - vlag aanstapt er zich achter schaart, er zich mee toe dekt en er zich daarnaast meer en meer Het -Draecken-banier in zijn huidige verblijfplaats. Naast de neerhangende vlag bemerkt men waarschijnlijk de geheimzinnige-Roz-ige Tweekoppige Draak - die het brein zou zijn van het gehele opzet. Onderaan ziet men iet \ernujiig elektronisch instrument dat het kontakt met de buitenwereld verzorgt en dus als -spreekbuis- fungeert (EL) steeds achter verschuilt. In deze eksplosieve brief wordt allusie gemaakt op het probleemloze van deze ter handstelling aangezien dit bedrag reeds beschik baar zou zijn als opbrengst van de verkoop van, wat de brief-stellers noemen, een geel-boekje met «afgetrug gelde annonskens». Uit dit schrijven kan men trouwens opmaken dat de opbrengst van deze boekjes-verkoop bestemd zou zijn geweest voor de minder-validen en gehandikapten maar nog steeds niet zijn vooropge stelde bestemming zou hebben gevonden. Wegens het laattijdige arriveren van dit ontvoeringsbericht was het ons onmogelijk om de betrokkenen bij dit drama nog tijdig hieromtrent te ondervragen. Bij de stede lijke politiediensten wacht men intussen af tot de per soneelsbezetting is aange vuld om hier een initiatief tot opsporing te nemen. Het stadsbestuur-of eigen lijk de burgemeester - zou het zoveelste persoonlijk initiatief nemen in deze aangelegenheid en een ver gadering hierover beleggen. Er wordt ook van een rond schrijven aan de bevolking gewaagd en een uitgave van een speciale brosjure is niet uit te sluiten om datgene wat zich als een onmense lijk drama aankondigt als nog tot een goed einde te kunnen brengen, ledereen die meent iets meer af te weten van deze ontvoering, ongewone of verdachte ak tiviteiten heeft vastgesteld, of verdachte personen meent aan het werk te heb ben gezien, kan hierover ook anoniem berichten bij de politie rijkswacht en opsporingsdiensten. EVARIST In laatste instantie werd ge nomen dat in het genaamde «Draecken»-ho! een geslo ten omslag is bezorgd door de onbekende ontvoerders met een identieke eis-brief als hierboven vermeld. Er werd mede gedreigd de «Draeck»-vlag te zullen om brengen men heeft het over laten verzwinden als niet binnen de 48 uren een positief antwoord komt op deze losgeld-eis van 250 ton. Als bewijs dat de «Draeck»-vlag wel degelijk in het bezit is van deze al ternatieve rose draken werd een stukje van de vlag- rand mee ingesloten. De eksperts van het gerecht zullen nu dienen uit te ma ken of dit stukje vlagrand wel degelijk afkomstig is van de echte «Draeck»-vlag EVARIST ISWBR t •Draeckenieren-\aan in kaptatie. lir werd door de - schakers- gezorgd dat direkt tui de ontvoering hel 'i hel dundoek zo dicht mogelijk werd-benaderd (EL) gen zal de balletliefhebbers de ruime kans bieden hier mee kennis te maken en te appreciëren. Zij zullen ge- konfronteerd worden met werken van zeer diverse balletanimatoren, zowel van bij ons als de creaties uit Frankrijk, Duitsland en de UISA. De namen van per soonlijkheden als Maurice Béjart, Jennifer Muller, Lar Lubovitch en Joseph Rusil- 10 zijn zeker de «beloftes» voor een mooie zomer! Wij onderstrepen «Bossa Lirica 11 op 8, 9, 11, 14, 15 en 17 juni in de Kleine Zaal en «Mudra aan het werk» op 20, 21, 22 en 23 juni even eens in de Kleine Zaal. In de grote zaal vermelden wij «Jennifer Muller and the Works» op 9 juni, het Ballet van de 20ste eeuw met Pe- trouchka (Stravinsky), V come (Verdi), Raga (In dische muziek) en Nomos alpha (Xenakis). Verder het «Ballet-Theatre Joseph Russillo in «De schepping» (choreografie Joseph Rus sillo. Wij houden onze lezers ver der op de hoogte van alle Muntschouwburg-presta ties maar wie wat wenst naar eigen gading komt steeds terecht op telefoon nummer 02/219.63.41. van 11 tot 18 uur. RDV Wie de Sint-Niklase tenor Guy De Mey nog aan het werk wil zien in zijn uitste kende hoofdrol als «Albert Herring» van Benjamin Brit ten komt deze avond om 20 uur en zondag a.s. nog te recht in de Kleine zaal van de Muntstudio. De muzikale leiding is in handen van de jonge dirigent Ronald Zoll- man die het orkest (slechts één instrumentist per partij) op en top in handen heeft. Ten zeerste aanbevolen is de opvoering van «Faust» van Gounod waarin jonge elementen van bij ons een kans krijgen zoals Patrick Meroni, Mariette Kemmer en Katharina Moesen. «Faust» wordt geregisseerd door Wolf-Dieter Ludwig met de dekors van Thierry Bosquet, de kostuums van Fiorella Mariani, olv. Henri Gallois. Voorstellingen op 2, 7, 10, 13, 16 juni. om 20 uur. Op 4 juni om 15 uur. Wie inschrijft (Kulturele Dienst Stadhuis te Sint-Ni- klaas) kan mee 10 juni met de speciale bus die vertrekt om 18.15 uur vooraan het stadhuis. (Daarna begint de reeks «Midzomerdans '78» in samenwerking met het Festival van Vlaanderen. Deze waaier van heden daagse en zo verscheidene choreografische strekkin- DAGGE MOST WEITEN Hoeveil mensjen dat er meh van de weik oongesproeken hemmen vér te vraogen of da'k ziek geweist hem .lest'n wist ek ni worom da ze da peisden, mor op den dier hooi 't ek vast. Da woren mensjen die gezocht hooin nor heer weike- lékse poesje pikkels en ajontjes en die ze ni gevonnen 'n hooin. Want elk heid azoei op den dier de gewoentje van de stikskes die 't 'n lifst liest op te zoeken op de gewoeine plosj. En deize kier was 't mis. Er. toch stonten de pikkels en d' ajontjes der in zee, mor 't 'n was ni op de zelste plosj, op bladzoyde droy. Nie, 'twas ghieleganson 'tstértjen. Mor ja, as da honderd en achting kieren op bladzoyde droy gestoon heid en naa stoot da den honderdneigentindje kier op blad zoyde achtentwintjeg, wie goot er da peizen? 't Er woren der oeik nog eh stik of twie die vroegen of da 'k de pikkels en d' ajontjes zelf in mén kas gespeldj hooi; mor da zol toch 'n betjen te grof zén hein. Doboy, 'k zol der kenne maogpoyn va kroygen. lenen vroeg zelf of da 'k riezje gemokt hooi meh de Veirpost? Da ziede van hier, doveir komme wajjer dor veil te goed oeverien. Ninie, 'k was 't ek ik ni die ziek geweist hem. 't Was onze Roel en domei hooi 'n hoy hem moete lote ramplaseiren deir imand anders. Ghiel zeikes imand die zelf noeit de Veirpost van Olsjt nie 'n leisst. Mor alla, hè heit toch zèn devoeiren gedoon. Of 't woort dat imand van Deire- monne was .en tèn zol der allicht nog iet anders kennen achter zitten ,'t Prinsipolsjte es toch da 'k weir ne kier kenne konstateiren hem dat er toch mensjen zèn die alle wei ken nor da zelste hoeksken zoeken en da doe meh plezier. Merci hein en 't es t' hoepen dagge 't van de weik rapper veromvindj. On moy 'n zal 't ni liggen. Der zèn nog anders dinges woor da ne mensj zol moeten achter zoeken. Per eksempel nor de reiden worom da ze de mensjen meh nen ottomobil verplichten van te royn gelek as ge zodj ne roemba of nen'tsjatsjatsja dansen. Allei, ge komt van de Gentsje stieweg en ge pakt de rinkloon nor de keird van 't Hoyleg Hért toe. Wa ziede tèn? Eh plak van «Olsjt» Dad es 'n agglomeroosje-plak. Da wildj zeggen dagge door ni mier as 60 'n meigd royn. Goed. Mor eh klein enjeken voejer stoot er eh plak meg 80 op Ge peist in ah oygen, dad es zeikes 'n missink? Iveranst eh plak da ze vergeïte weg te pakke zèn? Joot, ge moedj insj kommen Achter dad ien plak kommen der azoei nog vier. De Leideboon verboy, de viaduk oever, tot oon de Verbrandhofstroot en wa ziede door? Aal meh ne kier eh plak meg 60 en doboy nog eh klein plaksken woor dat er op stoot «Herhaling» Herholink woraf hè? Van de die van 80 of van dad agglomeroosjeplak? Grodgrodj wa dingen es da? Mor 't 'n es nog ni gedoon zee. Verboy de keird van 't Hoyleg Hért zén ze in heer gemoed gegoon en door meigde verom 80. Want 't er stoon verom twie plakoten woor dat dad op stoot. Mor as ge peist dagger vanaf zét, sooin annen neis zee. Want aal meh ne kier stoot er dor verom ien woor dagge a van afvraagt, allei wad es 't naa verom? Jaja, weir ien meh 60 er op en verom 'n herho link. En ge kentj vanoyges peizen dag dad es omdagge on de Klinik zèt en ghielzeikes es dad azoei, mor iene kier verboy de Moeiselscheboon stoon der dor verom droy plak- koten meh 80 op. Da mokt dagge op da kért enjeken voyf kieren meigd, of liever moetj veranderen. Ne kier traog, ne kier rapper en azoei nog droy kieren, 'k 'n zol der ni van verschieten dat er binnen 't kért den ienen of den anderen die dor iveranst 'n aksident gemokt heit, zal kommen vertel len: jommer ja, 'k hooi zudoneg die plakken in d' oeig da 'k den dienen ni zing oeversteiken hooi .Ver imand die van de streik es en reigelier lanst die rinkloon komt, 'n es dad allemool niet. mor 'k vraog meh af wa da ne vrémden dor moe van peizen? In vér meh poort peis da ze da gedoon hemmen omdagge ni zodj in slaop vallen. En anne woyzer goot zu stillekes omhoeig en omlieg! 't Schantj da ze binnen 't kért den avenue of de parapliekes gon afbreiken vér mier plosj 't hemmen vér degein die van Brissel kommen en rechts willen indrooin, nor de klinik toe. Da ze tèn agaa. binsjt da ze dor toch beizeg zèn, da stiksken kakkewal op de stieweg repareiren, want dad es dor oeik t' ien en 't ander zee. Mor da ze mor iest den Deiremonsche stieweg reparei ren zee, den dienen heiget noyg vandoeng. Ja 'k weit het. ze zèn der on beizeg. 'k Weit oeik dat er dor imand diep in zenne portemonei zal meigen tassen. Wie? Dad 'n zeg ek ni. Ik in elk geval ni. DOLF. Enige tijd geleden schreven we nog dat de oplossing voor de Kattestraat nog niet voor morgen was. Dat zal het inderdaad nog niet. Want zelfs indien men morgen met de afbraak van het oude weeshuis begon, zal het nog een aardig poosje aanslepen vooraleer de Kattestraat op dit punt een menswaardig uitzicht zal krijgen. «Dit zal inderdaad nog zo vlug grondse struktuur wordt losge- niet gebeuren, schreven we. koppeld van de toelating om tenzij men er serieus werk wil met afbreken en bouwen te be- van maken, en dat ligt wel in de ginnen onder de kapel o.a. lijn». Het blijkt dat men dan ein- wordt parkeerruimte voorzien), delijk toch deze lijn wil volgen, De Ridderstraat blijft haar De stad maakt geen bezwaar breedte behouden. Blijkbaar meer wat betreft de eisen van komt er dus toch een oplossing de «Federale Immobiliënven- tussen de «Federale» en de nootschap van het Bouwbe- stad, en dit kunnen we alleen drijf» wat de bovengrondse be- maar toejuichten, bouwing betreft. (De onder- W.L. Leolux bouwt in meubelen de schoon heid van de natuur in. Hout, echt leder en fraaie stoffen, verwerkt door vakmensen. Een meubel van Leolux is daarom jarenlang een rustpunt in uw Inteneur. En U weet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij C E D A tf MOLENSTRAAT, 70 O C HH V IEL 0S3-21.76.08 WOONINRICHTING AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3