DEUREN OPEN HRITO DEED RECHTZETTING «BALLETAUDITIE OP WANKELE BENEN» EREMBODEGEMSE SCHOOL GEMEENSCHAP OP DE PLANKEN S.M. «ONS HUIS» VIJFTIG JAAR AKTIEF DE H0FSTAADSE BREUGHEL FEESTEN KENDEN SUKSES gebroeders Cornells BAARDEGEM 8 - 26-5-1978 - De Voorpost school beoefende ze hei keurtur de Turnkring van de slad, me paald in de richting van hel komf (urnen. Tijdens diezelfde studen Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 «z* UITNODIGING I KUNSTSCHILDERS uit Lokeren, stellen tentoon van 26 mei tot 8 juni 1978 De tentoonstelling is open alle werkdagen van 9 tot 19 u. - zonda gen van 10 tot 13 u. van 14 u. tot 20 u. - toegang vrij. Vorige zaterdag 20 mei stelde het «Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs» zijn deuren open voor het publiek hoofdzakelijk verwanten (ook toekomstige) of kennissen van de leerlingen dat op deze uitnodiging talrijk was ingegaan. In dit technisch schoolkompleks, waar men ijveriger dan ooit aan moeren sleutelde en op knopjes drukte, kwam dit publiek kurieus rondneuzen in de technische knobbels van de jeug dige nazaten die in blauwe en witte jassen overmoedig hun vaardigheid demonstreerden aan de vreemde eenden in deze bijt die welwillend knikten om wat hen boven hun technisch petje ging. Ouders waren hier supporters van hun eigen kin deren. De wetenschap had de kom- mercie de hand gereikt. Op de koer had men een mini- autosalon opgesteld, waarvan de eksposanten zich achteraf misschien wel de vraag naar de rentabiliteit zullen gesteld heb ben. Sterk geperfectioneerd leek ons de afdeling autotech niek, de eerste halte vooraan in 't gebouw waar de praktijk lessen worden gegeven. «Dat moet ook, zei ons een leraar, we moeten met onze appara tuur vooruitlopen, want ook in de garages verandert alles snel. De leerlingen moeten op de hoogte zijn van de modern ste apparatuur. We hebben hier immers ook avondonder wijs. Voor mensen dus die in de praktijk staan.» We waren een beetje bezorgd om het feit dat jongeren die het nog allemaal moeten leren misschien ook wel aan in gebruik zijnde wa gens mochten prutsen. Maar dat bleek tot onze opluchting toch niet het gevalPas vanaf het vijfde jaar mag men aan baanklare wagens sleutelen. De eerste probeerselen gebeu ren op afgeschreven tuig. En dan uiteraard ook nog onder toezicht. We drongen verder door in dit labyrinth van werkplaatsen. Er liep veel volk. Veel jong volk ook. En jongedames in witte jassen. Die had je hier mis schien niet zo dadelijk ver wacht, in deze tempel waar we tenschap en techniek de ere dienst uitmaken en waar vooral veel ruimte voorbehouden was voor mechanica. Maar toch wel. De jongedames liggen evenwel nooit onder auto's, ze plooien geen ijzer, lassen niet, houden zich niet bezig met schakelkasten. Ook zie je ze niet achter houtbewerkings machines. Maar in het schei kunde labo lopen ze op vaste grond. «Industriële scheikun de, laborante. Misschien ligt dat de meisjes meer» Maar ook op «Openbare Wer ken» zijn meisjes leerzaam. Wel meer achter de teken plank, maar vorig jaar ging er daar toch één vrouwelijke technisch - ingenieur buiten. Aan de ingang was ons ook een folder overhandigd waarin alle mogelijkheden nè, en de studierichtingen in dit HRITO bondig werden opgesomd, «een instelling, zo lezen we, die zorgt voor de vorming en ob servatie van 12- en 13-jarigen met het oog op een oriëntering naar de bovenbouw. Bedoeld was hier de Midden school III. Maar verder ook: in dustriële wetenschappen (doorstroming), lange kwalifi catie (A2), Korte Kwalificatie (A3) en vernieuwd beroepson derwijs (A4). Uitleg werd ook verstrekt over het onderwijs voor Sociale promotie (Avond leergangen). «U hebt niet al leen de gelegenheid een be zoek te brengen aan de school waar uw kind studeert, maar tevens kunt U kennis maken met de leraars en van hen in lichtingen en raadgevingen ontvangen omtrent de studies en de opvoeding van uw doch ter of zoon», zo lazen we. En daar komt een openschooldag tenslotte op neer. informatie geven. Verder was er een boeken beurs, een tentoonstlling van werk van Walter De Rijcke. Ook Van Leon Boel hing heel wat schilderwerk te bekijken, in het gebouw waar de theoretische lessen worden gegeven, en waar men opvallend veel met muurkranten werkt, zoals dat trouwens momenteel overal het geval is in de klassen. Het verwonderde ons ook enigszins een kollektie vuur wapens aan te treffen in een school, tentoongesteld door een leraar die ons hieromtrent wel de nodige uitleg verschafte: het was een hobby, en hij mocht dit als dusdanig ook te kijk stellen. Maar, zo stond het op een stencil «vuurwapens zijn slechts de middelen om geweld te plegen, en niet de oorzaak ervan. Vernietiging van vuurwapens betekent niet dat alle geweid en oorlog zullen verdwijnen, want er zijn veel subtieler middelen om geweld en dwang uit te oe fenen» Alles bijeen toch een merkwaardige verzameling, die beoogde «ook de weten schappelijke en technische vooruitgang van de mens te volgen en te bestuderen aan de hand van de ontwikkeling van wapens». Zoals reeds gezegd, was er ook een automotor, en brom fietsensalon. Merkwaardig was evenwel ook de demonstratie van amateur-radiozenders die in de school plaats vond. En de simultaan-schaakscéance van een leraar tegenover meer dan vijftien schakers die het hem echt niet gemakkelijk maakten. Alles samen een opendeurdag waarop men goed kom merken wat er in deze school leeft. Wi If ried Lissens Zbndag 21 mei om 15 uur brachten de leerlingen van de gemeentelijke jongensschool te Erembode- gem het toneelstuk -De vriendschap is sterker -. Piet Van de Walle, Pegv Van De Maele, Peter Verbeieren, Ivo Asselman, Willem Eeckhout, Pieter De Mil, Bart De Wandeleer. Frank De Ridder, Joris De Ridder, Peter De Poorter, Wim De Wandeleer. Philippe Willems, Pascal Willems, Christof De Neve. Frank De Neve. Gens Verhoeven, Bart De Vits en Rudy Praet kregen elk hun rolletje. Als tweede deel van de namiddag brachten leraars en ouders een blijspel in 3 bedrijven, nl. - Operatie 65 Plus-. Onder leiding van Luc De Mil traden op: Edgard De Meyer, Liliane Eeckhout. Omer De Sadeleer. Annie Ebraert, Monique Van Herck, Luc De Mil. Johnnv De Ridder en Josée De Schrijver (JM) Alle inrichters van de Breughelfeesten opfoto. De ene al Breugheliaanser gekleed dan de andere EL) De Baardegemse Samen werkende Maatschappij «Ons Huis» organiseert ter gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan (1928 1978) een volle week aktivi- teiten allerhande om dit voor de Baardegemse ge meenschap verheugend feit op sociaal en kultureel vlak even in het zonnetje te zet ten. Opzettelijk wordt deze brede waaier aktiviteiten de weerspiegeling van wat dan toch gedurende een halve eeuw in het gemeenschaps leven van het kleine Baar- degem aan bod is gekomen. Uitschieter in deze week is dan wel de Akademische zitting van verleden woens dag met niemand minder dan senator Maurits Cop- pieters, Voorzitter van de Kultuurraad van Vlaanderen als spreker over het «Socio- Kultureel Beleid in een Plat telandsgemeente» (als Baardegem). Andere blik vanger wordt dan wel van daag vrijdag de Zangstonde met Bob Boon als de mo derne Willem De Meyer die dan zorgt voor een aktieve deelname in deze vokale massaprestatie. Organisa tor «Hoop in de Toekomst» zorgt daarbij voor lekkere kazen begoten met cider en/of lambik. De kaatsing op het kaats- plein van Ons Huis kende als tornooi veel sukses. De kerkstraat werd eerste ge volgd van de Vonckstraat, de Kickerklub «Stormvo gels», de voetbalklub «Vlu- ge Jongeren» en last but not least toneelgroep «Hoop in de Toekomst». Ei genlijk was deze laatst ge- klaseerde eerste maar door een samenloop van onge lukkige omstanaigneoen waarbij een zieke diende te worden vervangen door een niet-aangesloten speler werden de winnaars gede- klasseerd wat ze, met de glimlach aanvaardden. Ook de duivenvluchtextra- betoelaagd, had bijval. Er waren immers 489 duiven wat wel formidabel kan wor den genoemd. Bij de Oude Duiven waren de eerste vijf Frans Van Ransbeeck (Mel- dert), Alois Van Damme (Baardegem), Marcel Van Hasselt (Moorsel), Alois Van Damme (Baardegem) en Beeckman van Opwijk. Bij de Jaarlingen waren de primussen Petrus Jacobs van Opwijk Constant Roe- landt van Baardegem, Pe trus Dooms van Baarde gem, Karei Pots van Baar degem en Flor Peeters van Opwijk. Stekbolling, de mannelijke variante van de «gerrebol- ling». werd door een dyna misch folkloristisch team uit Ternat gedemonstreerd, speciaal dan in het kader van «Het Jaar van het Dorp» en op de wipschieting, eveneens extra-betoelaagd, verschenen 64 schutters of 50% meer dan gewoonlijk. Geschoten werd op twee wippen waarvan één gratis. Hoop in de Toekomst ver scheen hier met het talrijkst peloton (14 man) waarbij uiteraard enkele die de boog voor het eerst han teerden als o.a. koördinato- ren Hubert Siben. Wilfried Blindeman van Baardegem toonde zich hierbij als een prima-schutter met zijn hoogvogel. Ook de koffietafel gratis aangeboden aan de mensen van de derde leeftijd viel met de ruim 130 deelnemers ten volle mee. Opvallend hierbij was dan wel de op komst van beide gepensio neerdenbonden, de «kato- lieke» en de «gemeentelij ke». Met de film «Zo leefde Baardegem in de jaren 50» van Honoré Monsieur werd de klok een kwart eeuw achteruit gezet en kon men bvb nog eens meebeleven de overbrenging van de re likwieën van de H. Margare- ta naar Baardegem, de Ere- mis van wijlen E.P.Emiel Moortgat en tal van andere interessante belevenissen. Morgen zaterdag is er vanaf 13 uur een voetspeurtocht waarbij plezierige en ook wel eens venijnige vragen Op gebied van kunstkritiek, -die toch altijd subjektief geladen is, omdat de smaak verschilt van persoon tot per soon,- zoals ze zei, vond Magda Pacpe toch ook dat men niet té negatief mocht zijn, maar eerder aansporend, zeker in een stad als Aalst waar dan toch ook weer niet zo erg veel gebeurt op dit vlak. Maar ingeval iemand ge breken konstateert, zo zei ze ook, moet men toch ook de achtergronden na gaan. De Akademie voor ballet heeft een moeilijk jaar achter de nig, ook al omwille van de ziekte van een over igens uitstekende lerares - liet feit dat ik in de akademie ballet volg, is gewoon omdat het een hobby is. Het is nooit mijn bedoeling geweest een sterdanseres te worden. Ik volg wel de uitmuntendheidsklas. maar ik wil niet op de voorgrond treden. De kritiek in de Voorpost kwam ander zijds wel hard aan, omdat heel veel mensen mij kennen, en tenslotte toch ook weten welk werk ik bijvoorbeeld in de Turnkring deed. Wie in de open baarheid staat, moet openstaan voor kritiek, maar die moet dan ook juiste informatie geven. Bovendien mogen voor dergelijke opvoeringen de nor men toch niet té professioneel gesteld worden,- zo zei ons nog Magda Paepe die zich verder niet graag meer uit sprak over de kwaliteit van de bewuste avond. De hoofdtaak van Magda Pacpe is (urnlerares in de -Dames van Maria le Aalst. Als studentin in diezelfde de turnen kombincerdc ze de turnlessen lelies bij Lydia Chagcll, en funktie van het keurturncn. ze enkele jaren. Daarna studeerde ze Lichamc voeding in Leuven, maar sen nog akticf in het keurtumen. In die periode gaf les in de Turnkring, alweer kompetitie-keurturnen. Maar mate deze richting verder evol de oefeningen werden mot en gevaarlijker, en de tijd kon niet in voldoende mate meer a steed worden ging haar aa meer naar het -bedanste gymna De interesse in de vrije tijd gil meer naast de dagtaak lopen: n dans. En ook al omdat ze uil verhuisde werd er een punt ad Turnkring gezet. Magda Pac| uitverkorene in de kcurploeg vi chel Bottu, slapte in haar vrije richting ballet op. In Dilbeek be meer als vriendendienst geven in de afdeling -dans-, e dit tot op heden nog. Later kwam er op de. Vlaam -Doe mee» bij, een zeer kijkdic gramma dat tot grote vreugt Magda Paepe heel veel aanzei tot gezonde beweging cnl levensgewoonten. Wilfried worden gesteld begiftigd met 5000 fr. aan prijzen. Te 19 uur is dan de prijsuitrei king en vanaf 20 uur volgt een gratis volksbal met «The Family Band» Zondag volgt dan nog een kaarttornooi met 1500 fr. prijzen en tussendoor kan U de kaatsploeg die het op neemt tegen Erembodegem aanmoedigen. LH Magda Paepe De tentoonstelling van de oude landbouwkundige werktuigen werd mooi opgesteld ter van de Breughelfeesten (EL) Zoals vorige week gezegd, zouden we nogmaals terugkomen op een twee weken geleden in De Voorpost verschenen artikel over de voordracht van de leerlingen van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel, waarin een voor Magda l'acpc zeer spijtige vergissing is ingeslopen, vergissing die we meer dan sterk betreuren. Magda Paepe, die aan gewraakt num mer niet deelnam werd evenwel in dit artikel beschreven als -in het niets wegvallend door de stuntelige solo- dans in een als zeer sterk aangekon digd nummer -Modern-. Van iemand met 10 jaar balletopleidingver wacht men niet enkel, maar kan men ook eisen dat zij als een fiere, lenige, statige prima ballerina-figuur ver schijnt, die door haar kennis de haar voorgelegde danspassen kan samen- rijgen tot een kunstvorm die wij ballet plegen te noemen Dat is heel wat an ders dan met knikkende knieën wan kele arabesken en plies uitvoeren, on dertussen krampachtige pogingen on dernemend om toch maar overeind te blijven. Onze verslaggever betreurt even zeer deze vergissing. De naam van Magda Pacpe werd ver meld tijdens een gesprek dat onder de pauze met een groepje mensen werd gevoerd. Te goeder trouw maar jammer genoeg, onjuist heeft hij deze naam genoteerd. Er is dus hele maal geen spraak van de naam van Magda Paepe in diskrediet te willen brengen. De Voorpost wilde graag deze fout rechtzetten, en zocht Magda Pacpe op om met haar deze zaak recht te trek ken. Magda Paepe zelf vond het toch hoogst onbegrijpelijk dat zulke nega tieve informatie werd verstrekt door mensen ook tijdens bewust ge sprek die haar blijkbaar niet ken den. Zij merkte ook op dat hel haar hele maal niet te doen is om prima-ballerina te zijn. Het ligt evenmin in haar bedoe ling opgehemeld te worden. Ze wil gewoon onopvallend haar werk doen dat ze graag doet, en vond daarom de aantijging tegenover een verkeerde persoon zo spijtig, en de kritiek totaal ongegrond, temeer daar zijzelf dit nummer helemaal niet slecht vond.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8