VICTOR GOESSENS PRIJS HEEMKUNDE VOOR ALRERT D'HOKER UIT MERE ALLEEN MAAR GELUKKIG «NIEUW LEVEN» BRENGT LEVEN IN DE BROUWERIJ Film bij ons Filmklubs klubfilms Uwj n mL Victor Goossens te midden van zijn dieren (SJ) Volgens ons bekend twee films in ons filmmarge Vooreerst is er het jeugdcentrum in de Zonnestraat dat op 9 juni de film «Delitto d'amore» programmeert en voor de meer nabije toekomst, nl. zondag 4 juni 1978 kunnen wij ook nog ver melden dat in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst de film «The Gospel Road» gedraaid wordt. Deze film start om 19u en is een initiatief van de Jesus People. In deze film wordt het leven van Christus uitgebeeld. De muziek en de zang is van Johnny Cash. S.J. 18 - 2-6-78 - De Voorpost me scheren, zei hij, wijzend op zijn milimeterslange baard, want morgen is het kermis in Meerbeke. Ik ga er naartoe. Een mens moet er eens uit ook. Zes weken heb ik hier gezeten met mijn been in het gips. En zii De heer Albert D'Hoker, voorzitter van de heemkundige kring van Erpe-Mere, mag zondag a.s. 4 juni de Reynaertprijs in ontvangst nemen. Hem wordt de prijs toegekend omwille van zijn jarenlange inzet voor de heemkundige studie, zowel te Erpe-Mere als op pro vinciaal niveau. Albert D'Hoker heeft steeds gepleit voor een wetenschappelijk en precies historisch onderzoek. Hierin is hij niet alleen met het woord maar voorbeeldclijk voorgegaan. Volgende zondag heeft te Zelc de aan mekaar doorgeven, jaarlijkse samenkomst van alle Elk jaar honoreert de heemkun- heemkundige kringen van Oost- dige kring van Oost-Vlaanderen Vlaanderen plaats. Hier wordt die de 25 plaatselijke afdclin- overleg gepleegd aangaande de gen groepeert de persoon die aktiviteiten die er in de plaatselijke zich zeer verdiensteli jk maakte in groepen bezig zijn. de loop van het voorbije jaar ofwel Ook gaat men na welke gemeen- in een hele periode. Na een IO-tal schappelijke onderwerpen er be- jaren, meent men dat het nu de studeerd worden. De meeste hoogste tijd wordt om Albert heemkundenavorsers vinden der- D'Hoker met deze hoge onder gelijke bijeenkomsten biezonder scheiding te vereren, interessant omdat men aldus kol- Hij die steeds de stimulator ge- lega's ontmoet, men weet met wcest is te Mere en op provinciaal welke onderzoekingen iemand be- niveau om de wetenschappelijke zig is en aldus kan men ceecvcns preciesheid te hanteren bij het on- ven», zoals hij zei. «Ik heb geen schatten verdiend, marar ik heb mijn eigen le ven geleid. Volgend jaar ga ik met pensioen». Victor Goessens vertelde uitvoerig over zijn leven op deze hoeve. Boeiend, en eigenlijk niet na te vertellen. Hoe het kwam dat de note laars zo traag in bloei ge raakten. Over zijn beleve nissen met de hoevedieren (zijn voet was pas uit het gipsverband: een koe had er bij het melken op ge trapt). Over het «kappen» van bomen, vroeger een ge liefde bezigheid maar nu durft hij niet meer in de bo men We keurden het koude, heldere putwater luisterden naar de roep van een verre koekoek, en za gen hoe een kwikstaartje onder de kapotte dakpan nen van de bakoven de jon geren ging voeren. «Als je de koekoek hoort, en de kwikstaart ziet buitenko men, is het voor lang mooi weer». En dat blijkt ook goed uit te komen. We ke ken naar een wild opge schoten doornhaag, «die niet mag weggedaan wor den, want er zijn er niet veel meer», («geklasseerd» dus), en die zo heerlijk ruikt Twee nieuwe films op het programma, in cinema Feestpaleis blijft «La Zizanle» of «Ruzie in het huishouden», de milieuvriendelijke familietwist tussen Louis De Funes en Annie Girardot voorde tweede week doorlopen in zaal 1. In zaal 2 van het Feestpaleis siert een nieuwe affiche de kijkkast. Daar gaat «The Big Bus» of «Bus op hol» zijn eerste week tegemoet. Deze film van James Frawley vertelt ons het verhaal van de geniale professor Baxter die er na jaren opzoekingen in geslaagd is een internationale autobus, aangedreven door kernenergie, uit te werken. «Cyclops» zal voor de eerste maal de non-stop-route New-York - Denver op zich nemen. Het dient gezegd dat dit revolutionaire reuzentuig bij de grote transportmaatschappijen niet in goede aarde valt. Een geheimzinnig en invloedrijk zakenman, de man van ijzer (die meestel verblijft in een stalen long), en zijn broer Alex brengen enkele ogenblikken voor de plechtige inwijding van de «Cyclops» een bom tot ontploffing in het laboratorium van Baxter. De professor komt er levend vanaf, maar hij kan niet meer bewegen. Slechts één man is in staat Baxter te vervangen achter het stuur van de «Cyclops» en de inaugurale reis aan te vatten: Dan Torrance, de koning van de Amerikaanse buschauffeurs. Eerste probleem echter, Dan is het gewezen vriendje van Kitty, de dochter van de professor, die hem zijn ontrouw nog niet vergeven heeft. Tweede moeilijkheid: een paar maanden daarvoor is een bus, bestuurd door Dan, plots verzwonden en de lichamen van de passagiers zijn in uiterst geheimzinnige omstandigheden verdwenen, waardoor het gerucht ontstaan is dat Dan wel eens een menseneter zou kunnen zijn. Ondanks dit alles neemt Kitty kontakt op met Dan, die erin toestemt de «Cyclops» te besturen met als co-piloot «Shoulders» O'Brien, een ietwat domme jongen die om de haverklap in zwijm valt. In cinema Palace gaat de «Cloae Encounters of the Third Kind» of «Kontakt type drie» eveneens zijn tweede week tegemoet. Deze zeer goede film van Steven Spielberg, die zowat overal goede kritieken kreeg, geeft ons een vrij menselijk beeld van wat er zoal zou kunnen gebeuren wanneer er Marsmannetjes op onze planeet zouden landen. Deze film blijft lopen in de grote benedenzaal. In de studio of bovenzaal loopt vanaf deze week «Keoma», een western van EnzoCastellari. Shannon, revolverheld van het legendarische westen, redt een Indiaanse jongen.' Hij neemt het kind mee naar huis om het samen met zijn drie zoons Black, Sam en Lenny op te voeden. Stiefbroer, Keoma (zo heet het jongetje), wordt echter niet met open armen onthaald en groeit op te midden van haat en onbegrip. Wanneer de burgeroorlog uitbreekt Iaat de jonge Keoma zich bij het leger inlijven. Het verhaal begint omstreeks 1865. De oorlog is ten einde en Keoma keert naar zijn dorp terug om zijn vader op te zoeken. De oorlog heeft hem echter tot een eenzaam en verbitterd man gemaakt. Zijn grote hoop is in het ouderlijk huis een toevluchtsoord van rust en vrede te vinden. Dat geluk is voor Keoma niet weggelegd. In het dorp woedt de pest en de bende van een Caldwell, waartoe ook de drie Shannonbroeders behoren, terrorisseert de bevolking. Zij maken van de toestand gebruik om zich land en mijnen toe te eigenen. Keoma is er zelf getuige van hoe vluchtenden worden neergeschoten en kan zelf op het nippertje nog een zwangere vrouw, Liza, het leven redden. In het dorp krijgt hij hierdoor al dadelijk moeilijkheden met Caldwell. Hij moet het helemaal alleen opnemen tegen de bende. Wanneer hij zijn oude vriend, de neger George, terugvindt blijkt deze tot een drankzuchtig wrak te zijn geworden. Ook shannon, zijn adoptievader biedt hem een ontgoochelende verwelkoming. De oude man is teneergeslagen door het misdadig gedrag van zijn zoons en hoopt dat Keoma recht zal doen geschieden. Tegelijk verdriet het hem echter dat hij bij dit alles ofwel zijn zoons, ofwel zijn stiefzoon zal verliezen. SJ. /w/Mfl MfV f HafT ft MWiM egM ilooism iw. fyfiyV ou HCm iueuüM/V'*'™*! nlLHjUu TC M ■joottMU af tCVji intp T>AA£t' (klhttmiu «tftl fiiWA derzock, zal de prijs mogen vangen uit de .handen van P Gijselinck. Deze was lot voorl voorzitter van de Oost-Vlaai kringen en zal voor deze gele] heid nog maar eens als voorzl f' fungeren om zijn persoonlijke k lukwensen aan Albert D'H< over te brengen. Biezonder gelukkig met deze derscheiding zijn zijn kollej 'r van de Heemkundige Kring Erpe-Mere zelf, die hem dankbare hulde brengen. Ook wij bicden de geëerde o welgemeende gelukwensen. als ze in bloei staat. Hij ver telde over zijn prijsbeesten van vroeger, over een oom die ook jong was gebleven, en over de hulp die men wederzijds aan elkaar had. En over een behulpzame nicht in Meerbeke. «ik ga kwam af en toe een har[ toesteken. Maar nu mot eerst nog de koeien i ken». Ons afscheid duit dan nog een half uur.r bleef maar praten. Naar man ga ik nog luistererjj Wiffried Lisr° nomen. Later kwam hij te rug thuis. Ook in Aaigem woedde een felle politieke strijd tussen katholieken, li beralen en VNV. Hij kreeg last van die politiek (zelf tot op zekere hoogte sympati- serend met het VNV?). Er werden valse klachten te gen hem neergelegd, waar voor degenen die ze neer legden evenwel niet durf den te komen getuigen. Vic tor Goessens raakte zijn burgerrechten zelfs kwijt. (1945). Het was dus uit met het zoeken naar een «se rieuze» betrekking. Hij werkte dan maar thuis op de boerderij, samen met zijn moeder die in 1965 over leed. Hij zette toen het be drijf voort, dat blijkbaar nooit met de moderne evolutie is meegegaan. De gebeurtenissen na de oorlog hebben Victor Goes sens evenwel pijnlijk getrof fen. Een beroep uitoefenen of een baan kiezen was er voor hem niet meer bij. Toch kon hij «zijn eigen baas blij- In Aaigem woont een zeer merkwaardig iemand. Victor Goessens. In Aaigem zegt deze naam al genoeg over dit personage raak je achteraf niet meer uitgedacht. Tus sen een stel huis- en hoevedieren, honden, kippen, barberies, eenden en twee koeien, slijt hij op zijn dooie eentje een eenvoudig hoeve-bestaan. Letterlijk en figuurlijk bracht en brengt de «schoonste maatschappij» van Aaigem, de Fanfare «Nieuw Leven», leven in de brouwerij. Vroeger was er een muziekmaatschappij in het dorp doch rond de dertiger jaren ging ze roemloos ter ziele. en het meer houden bij de lichte, volkse muziek. «Nieuw Leven» is inder daad een zeer aktief gezel schap. Zo waren de muzi kanten verleden zondag in de jaarlijkse processie waarna, over de middag heen, aan een optocht met ledenbezoek werd gedaan. Een uurtje later waren ze alweer weg, naar St- Lievens-Houtem waar de Oostvlaamse dag van het Jaar van het Dorp moest worden opgeluisterd, in samenwerking dan met het plaatselijke zangkoor. «Nieuw Leven» blijft dus al vast niet bij de pakken zit ten. Hun dirigent was de heer Benoit Torrekens van Burst doch sedert een jaar onge veer is het Roger Walrae- vens die de beide stokken zwaait: de kleine dirigeer stok als chef en de grote die hij handig hanteert als tamboer-majoor, fier vóór de maatschappij uit stap pend. Bedoeling van de Fanfare is uiteraard musiceren, fees ten allerhande opluisteren, deelnemen aan stoeten in de omgeving en het plaat selijke verenigingsleven stimuleren. Ook op het po dium wordt af en toe wel op getreden. Met voorzitter Julien Rim- baut, sekretaris Paul Fleu- rinck en duivel-doet-al Ro ger Walraevens heeft de maatschappij een trio dat de zaken aankan en de maat schappij in goede banen leidt. «Orde is er bij ons ze ker», zegt de voorzitter, «maar tucht (discipline) daar houden we als vrije mérsan niet van». LH Landbouw en veeteelt vormen de hoofdbrok van de Aaigemse ekonomie (SJ) Voor de gangbare normen ziet het er allemaal niet zo erg «onderhouden» uit. Maar dat is ook niet de be doeling van Victor Goes sens die blijkbaar nogal op persoonlijke vrijheid en een onkonventioneel leven ge steld is. Een natuurmens tot onder de nagels. En zonder meer gelukkig in de keuze van zijn manier van leven. We schreven bijna: in een zaamheid. Maar dat is het blijkbaar helemaal niet. Hij maakt zelf deel uit van de prachtige omgeving ron dom zijn hoeve: diepgroene glooiende weiden tussen populieren, canada's en wilgen: Berg nr. 52, daar is het. Een beetje verder wordt die straat een karrespoor. Er staan slechts een paar huizen. De lucht is er zuiver, en de natuur nog onge schonden. Victor Goessens heeft nochtans al een bewogen leven achter de rug. Gebo ren in 1914 groeide hij omwille van de oorlog in Aspelare op. Later kwam hij terug naar Aaigem, en liep zijn humaniora uit bij de Je- zuïten in Aalst. Retorica 1934. De liefde voor de bui ten zat erin, en hij studeerde gedurende een paar jaren voor landbouwingenieur, tot 1937. Toen moest hij naar het leger. Zeventien maan den lang. Daarna volgde de mobilisatie en de oorlogsja ren. Het begin van de tweede Wereldoorlog maakte hij in de eerste linies mee: Albertkanaal, Dijle, Zenne, Leie. Op 28.5.1940 werd hij krijgsgevangen ge- Een gemeente zonder «muziek» leek de Aaigem- naren toch maar een kille bedoening en dadelijk na de tweede wereldoorlog werd dan ook gestart met een nieuwe muziekvereniging, «Nieuw Leven». Voor het ogenblik is ze een zeer mooie maatschappij, niet alleen wegens de ver zorgde kledij en het aantal muzikanten dat oploopt tot een kleine zestig met een trommelkorps, maar ook wegens haar muzikale pres taties. Reeds een viertal maal werd deelgenomen aan de Provinciale Tor nooien waarin «Nieuw Le ven» steeds sukses kende Gestart, bescheiden, in de laagste (3e) kategorie zijn ze opgeklommen via 2e en 1e naar Uitmuntendheid. Voorzitter Julien Rimbaut zegde ons echter dat in 't /ervolg aan deze tornooien niet meer zal worden mee gedaan. Wegens de gesta dige groei van de Fanfare komen er voortdurend jonge elementen de rangen versterken maar de muziek die gevraagd wordt voor provinciale tornooien is te zwaar en te moeilijk en bo ven het bereik van de be ginnende muzikant. Liever dan deze mensen te ont moedigen wil men afzien van dergelijke zware karwei

De Voorpost | 1978 | | pagina 18