1 PRIESTER DAENSDAG TE AALST OP ZONDAG 18 JUNI Aalsterse flitsen HOBBY-TENTOONSTELLING VAN DE BOND VOOR GEPENSIONEERDEN KLUB «SAF» BAARDEGEM DE VLIEGENDE SPAAK HOUDT WEER BARBECUE Geknipt De Voorpost - 9-6-789 - 5 Met de Daensdag op zondag 18 juni te Aalst wil het Daensfonds duidelijk aantonen hoe het zich over heel Vlaanderen reeds heeft verspreid en nog steeds verder uitbouwt. hier aangevallen en afgekeurd. Hier, midden de fabrieken, Vooral op het einde van zijn Ie- heeft zich een stuk bewogen ven kwam hij hier dagelijks de sociale geschiedenis Begonnen wordt met een Eu charistieviering in de St- Martinuskerk met medewer king van het St-Martinuskoor en Cantate Domino en met homilie door E P. N. Max Wil- diers. Voordien, te negen uur, zal een afvaardiging aan het gedenkteken van Priester Daens aan de St-Annabrug bloemen neerleggen. Te 11 uur volgt dan in het stadhuis de al gemene vergadering waarin burgemeester D'haeseleer een uiteenzetting zal houden over de inrichting van het Daensmu- seum en het archief van de Vlaamse Sociale Strijd. Voor zitter Luc Delafortrie ontvouwt dan een verder aktieplan en na de vergadering worden bloe men neerqeleqd od het kerkhof op het grafmonument van de familie Daens en het graf van stichter-voorzitter Frans De Neve. Te 15 uur komt dan de Daens- wandeling waarover hierna verdere détails en rond 16 uur wordt in de Belfortkelder een tentoonstelling geopend ver zorgd door de Priester- Daensvrienden met foto's en dokumenten die verband hou den met het Daensisme. Zo wordt o.m. de wetenschappe lijk gefundeerde tentoonstelling die volgend jaar in heel Vlaan deren zal worden ingericht nu reeds voorbereid. DE PRIESTER DAENSWAN- DELING DOOR CENTRUM VAN AALST De wandeling begint op de Grote Markt. Vandaar wordt gewandeld naar St. Martinus toe, de Kerkstraat in. Waar nu het huis nr. 11 staat, stond in de 19de eeuw een ouderwets to renhuisje. Hier werd priester Daens geboren op 18 decem ber 1839. Het gezin had drie zonen en drie dochters. Vader Daens was schaliedek ker (f 1863), moeder (Anna Boon) was mutsenmaakster en hield hier winkel (t 1875). Pie- ter Daens werd hier geboren in 1842. 1 Het gaat verder in de richting i van de kerk en dan door het 1 Sluierstraatje. Op de hoek staat het oudste huis van Aalst, «De Stad Antwerpen» (nr. 18). In de I Zoutstraat zijn enkele mooie gevels (nr. 7, 53) in het huis Dirk Martens (nr. 36) was vroe ger (1911-1927) het lokaal van de Daensisten Via het Sint- 1 Jorisstraatje (wandelstraat) over de Hopmarkt naar de Bo- terstraat. Aan de rechterkant, 1 tussen Boterstraat en Korte I Nieuwstraat bevond zich rond 1850 een school. Priester Daens volgde er de voorberei dende afdeling bij de broeders van de Kristelijke Scholen. De meeste van zijn leeftijdge nootjes trokken in die tijd dage lijks, nog voor het licht was. naar de fabrieken om er door t zware arbeid in mensonwaar- dige omstandigheden enkele I centen te verdienen. Linksaf gaat het naar het Kei- zerlijk Plein in de richting van I de Zoutstraat (bemerk de rij I' 19-de eeuwse woningen). Hier woonden de kopstukken van de konservatieve partij Via de Zoutstraat naar de Hoogstraat, j tot aan de kerk van de There- sianen (nr 19). Hier kwam I Priester Daens de laatste twee jaren van zijn leven dagelijks, achter gesloten deuren, mis le zen. De kapel van het Oud Hospitaal was hem geweigerd nadat bisschop Stillemans hem het dragen van zijn priester kleed had verboden. Een beetje vóór de kerk aan dezelfde kant is één van de laatste belui ken van Aalst (ingang Levio- nois). Dit geeft een idee van de erbarmelijke toestanden waarin de arbeiders toen leef den. Door de Klapstraat gaat het naar de Pontstraat. Hier staat het kollege van de paters Jezuieten (1630; de kapel van 1730, gerestaureerd in 1976). Priester Daens begon er zijn middelbare studies in 1852 en was er «primus perpetuus», al tijd de eerste, Zes jaar later ging hij naar Drongen, naar het noviciaat, en werd Jezuiet. Twaalf jaar zou hij in de orde blijven maar keerde dan naar Aalst terug. «Hij was te Vlaamsgezind», schrijft Pieter Daens. Via het Sluierstraatje gaat het naar het gerestaureerde hoofdportaal van de Sint- Maartenskerk (1481). Aan deze kerk zijn veel herinnerin gen verbonden. Links de doop kapel (vont van 1698) waar Priester Daens gedoopt werd. In deze kerk deed hij zijn eerste kommunie, en droeg hij in 1873 zijn eerste mis op. Vanop de preekstoel sprak hij de gelovi gen toe hij was een schitte rend redenaar later werd hij kruisweg doen, wat Pieter Daens deed schrijven: «en hem dan somtijds ziende gaan van statie tot statie, ik zei in mijn eigen: broeder, dat is uw leven geweest sedert ik u in de Chris- tene Volkspartij geroepen heb!». In deze kerk ook werd op 17 juni 1907 (f 14 juni 1907) zijn begrafenismis gelezen, scha mel, zonder zang. Zijn lichaam werd naar het kerkhof gevoerd in de doodskoets van de ar men. Langs de noordzijde wordt de kerk verlaten en dan gaat het naar het Oud Hospitaal (nu stadsmuseum). Hier kwam priester Daens mis lezen (van 1896 tot 1905), nadat hem door de bisschop verboden was dat nog in het openbaar te doen. Behalve de misdienaar mocht er in de kapel niemand aanwe zig zijn. Langs de Oude Vismarkt en de Burchtstraat naar de Werf. Hier liep vroeger de oude Dender, nu gedempt. De overzijde van de straat was toen een eiland, het eiland Chipka. Bemerk de resten van de vroegere fabrie ken. «Als priester en als mens heb ik medelijden gehad met de miserie van deze mensen» schrijft priester Daens in 1898. Bij zijn terugkeer naar Aalst ging priester Daens bij zijn broer Pieter wonen op de Werf. speeld. Over de brug ligt «Mijl beek», in die tijd de buurt van de allerarmsten en een echte Daensistische burcht. Op het plein liepen Daensisten bijeen om te luisteren of te juichen. Hier kwamen de Conservatie ven tegenbetogen. De gebroe ders Daens leefden er werkelijk temidden hun arm en uitgebuit Vlaams volk. Van hier uit wan delde priester Daens dikwijls langs de Dender tot in Erembo- degem om te brevieren. De Werf is nu door oorlogsver woestingen en verbouwingen onherkenbaar veranderd. De kapel werd heropgebouwd. Midden op de Werf staat het standbeeld van Priester Daens (door M. De Bruyn), met giften bekostigd en in 1957 onthuld. Langs de Molenstraat, terug naar de Markt. Het huis nr. 11 (vernield in 1914) is het sterf huis van priester Daens. Hier kwam hij op 29 januari 1907, moe en ziek, bij zijn nicht Maria Delafortrie-Daens om te her stellen op de grote kamer op het oosten. Hij zou de kamer niet meer verlaten en stierf er op 14 juni 1907. Om de hoek, in het Rozemarijnstraatje, is de oorspronkelijke achterpoort van het huis te zien (vooraan rechts). Via het Rozemarijn straatje (bemerk de gerestau reerde woningen) en de Kerk straat terug op de Grote Markt. Hier in het stadhuis, het land huis zoals men in Aalst zegt (bewonder het binnenhof), ze telde Pieter Daens in de ge meenteraad. Hier ook werden lijsten voor de verkiezingen neergelegd, soms op het laat ste nippertje, als men door de chantage moeilijk aan de no dige handtekeningen geraakte. AFDELINGEN Ook Aalst heeft een afdeling van het Priester-Daensfonds met als voorzitter ex- burgemeester Marcel De Bis schop die de historie van het Daensisme bestudeerde, als sekretaris Rik Strypens en als penningmeester Hendrik Ot- toy. Doorn in het oog van de afde ling is wel de plaatsing van het Priester-Daensmonument midden op het plein aan de St-Annabrug. Door de ver plichte draaiende richting rond het gedenkteken heen is het als fungeerde Daens er gewoon verkeersagent en dat vindt men nu toch wel uiterst ongepast. Gedacht worde aan een an dere plaats en hierbij wordt dan meer geviseerd de onmiddel lijke omgeving van de kapel van de Werf. PRIESTER-DAENSFONDS- DAENSAKTIEFONDS! «Er zijn kapers voor de kust op gedoken», zegt voorzitter Luc Delafortrie, kleinzoon van Pie ter Daens. «Reeds twintig jaar ijvert het priester-Daensfonds voor de ideeën van deze Vlaamse voorman en nu, juist op het ogenblik dat de eerste vruchten kunnen worden ge plukt en de ideeën van de ge broeders Daens rijpen komen er «valse» Daensisten ten tone le. Wat de uiterlijke vorm betreft komen ze in een quasi iden tieke fisionomie naar ideolo gisch is de verwantschap kleiner en als het op de prak tijk aankomt is geen verge lijking meer mogelijk». Sedert 1956 vechten de men sen van het Daensfonds voor de erkenning van de verdien sten van Priester Daens en zijn medewerkers. Grote start hier bij was het plaatsen van het gedenkteken doch sinds werd elk jaar een herdenkingsplech tigheid georganiseerd. Het le denaantal steeg en de laatste jaren heeft men de wind in de zeilen. In het najaar werd in Leuven een priester- Daenshuis geopend en in de adviesraad zitten markante persoonlijkheden als Rik Bor- gignon, Paul Daels, André De Medts, Placiede De Pape Clem De Ridder, Frans Defiè- ge, Bert D'Haese, Louis D'Haeseleer, mevrouw Dosfel, Gaston Eyskens, Alois Gerlo, Willem Melis, gouverneur Rop- pe, Frank Van Acker, Jozef Van Overstraeten e.d.m. Dat een tweede vereniging ak- tief wordt daarentegen heeft men in het Priester- Daensfonds zeker niets. Wel tegen het feit dat ze met hun benaming «Daensaktiefonds» verwarring zaaien. L.H. Op initiatief van volksvertegenwoordiger Diane D'haeseleer, met mevrouw Brabants-Van der Vorst als voorzitter, werd in september 1972 de Bond voor Gepensioneerden, klub «SAF» ingericht. In de schoot van deze liberale beweging voor mensen van de derde leeftijd, bestaat sinds januari 1977 een hobby-afdeling. De leden hiervan komen wekelijks samen in het lokaal «SAF» aan de Korte Zoutstraat te Aalst. Onder de leiding van me vrouw De Vriendt-Moonens, maken zij allerlei werken die ze ker mogen gezien worden! Zo is dan het plan gerijpt om een tentoonstelling te organi seren met als tema «ontmoe ting rond de hobby-afdeling, klub «SAF». Deze tentoonstelling ging door in de Halle van het L.S.W - centrum, Zoutstraat 16, van vrijdag 2 juni tot en met don derdag 8 juni II. Mevrouw Diane D'haeseleer kreeg de eer een eerste toe spraak te houden. Zij verwel komde verscheidene vooraan staanden en schetste het ont staan van de klub «SAF». Vier jaar later, méér bepaald: eind 1976, werd door sommige leden van de «Klub Saf», onder impuls van Mevrouw De Vriendt, een initiatief voorge legd tot oprichting van een hobby-afdeling, initiatief dat door de volksvertegenwoordi ger gesteund werd. Begin 1977 kreeg de hobby afdeling, onder leiding van me vrouw De Vriendt, vaste vorm Met zeer veel entoesiasme, knutselde zij iedere week (tus sen een kopje koffie en de daarbij behorende koekjes) verrassende resultaten bij el kaar. De tentoonstelling van van daag weze prijzenswaardige eksponent van hun wekelijkse werkzaamheden, die in de geest van vriendschappelijkheid en aktieve vrijetijdsbesteding tot stand gekomen zijn. Eén hobby is echter door ie dereen te beoefenen en zeker te appreciëren! De tentoonstel ling van onze hobbyclub, waarmee ik persoonlijk zéér ge lukkig ben, zou ik dan ook wil len bestempelen als een doel om op demonstratieve wijze deze schrale opmerkingen te ontmantelen», aldus mevrouw D'haeseleer die de dames van de hobby-klub dankte voor hun bereidwillige medewerking om 'n prachtige tentoonstelling op touw te zetten. Na een langdurend applaus, kregen mevrouw Brabants en mevrouw De Vriendt een mooie ruiker bloemen aangeboden. Deze laatste betoogde echter dat het vooral dank zij de daadwerkelijke hulp van me vrouw Diane D'haeseleer was dat de voornaamste materialen konden verkregen worden. Zij dankte mevrouw de volksver tegenwoordiger hiervoor met een tuil frisse bioemen. Als her innering van deze eerste ten toonstelling werden de schil derwerken van echtgenoot De Vriendt onthuld: een portret van de burgemeester en één van mevrouw Diane. De burgemeester, opgeroepen door zijn dochter, besloot het dat die jongens en meisjes van de hobbyklub «SAF» zoiets zouden kunnen. Ik verklaar deze tentoonstelling dan ook plechtig voor geopend. Tegelijk ben ik er zeker van dat het hier volgend jaar zal te klein wor den. Ik durf ook geen namen te siteren, maar ik wens alle eks- posanten een hartelijk profi- rondgang. En inderdaad: wij durven ook geen namen te noemen, uit schrik iemand te vergeten. Toch zouden wij even de schilderwerken van de heer De Vriendt uit Dender leeuw willen vermelden. Zij vormden (zonder afbreuk te doen aan de andere werken) de blikvanger van de tentoon stelling. CEUCQt.ttNVOUO aoABHClD LUK HEID Stuk voor stuk hobby's en volksvertegenwoordiger Diane D'haeseleer die bewonderend poseert voor een schilderij van zichzelf (EL) officiële gedeelte: «Beste vrienden, deze tentoonstelling is de aangenaamste die ik reeds opende! Ik had nooit kunnen denken, ciat toe, en .tot volgend jaar!» Met een daverend applaus en een frisse drank, konden wij beginnen aan een tweede Ons besluit: gezien het hier gaat om hobby en vrije tijd, kunnen wij niets anders dan waarderend zeggen: tot vol gend jaar! r. Devijver Op zaterdag 10 en zondag 11 juni organiseert de Baardegemse Wielertoeristenklub «De Vliegende Spaak» in de Parochiezaal haar tweede barbecue. Er is 'n variëteit van forel, kip, lamsbouten, varkensstukjes ge sneden uit verse (sic) biggetjes met bovendien eert resem ajuinen en pepers. Alles wordt ekstra be reid op de grille opgesteld aan de zij-ingang van de parochiezaal. Ook voor de passende wijnen werd gezorgd met muscadet, dan- cerre, en andere petillante witte wijnen zijn er de rode als St.- Emilion, Bordcau en Bourgogne Drie maal willen de Vliegende Spakers de hongerigen spijzen en de dorstigen laven. Vooral op de Vaderkensdag zullen de sportieve lui uit Baardegem en omliggende op een joviale en charmante ont vangst mogen rekenen. Er is beslist keuze te over om: de meest fervente fijnproever te vol doen en dit dan nog wel aan zeer demokratische prijs, de Wieler- klub is immers demokratisch inge steld. Ter inleiding van het groot dorps- kritcrium dat zal doorgaan op 26 augustus e.k. wordt een ruime deelname aan deze gastronomi sche aktiviteit verwacht. Vanaf 20 u. op zaterdag en van 12 tot 15 en verder vanaf 19 u. op zondag biedt men U voor 120 fr forel met amandels, biggetjes en lam, kip met kroketten enz. Ver der zijn cr doorlopend allrakiies en bacchanaliën. LH Jebron: woensdag 14 juni: beheerraad te 20 u. zaterdagen zondag 24en25 juni: Jebron tweedaagse voortzetting van 5 mei planning zaterdag 24 juni: maandelijkse eucharistieviering in de Begijn hofkerk te 18.30 u. De Leeuwerik: zondag 9 juli fietsenrallye naar aloude traditie. Dit jaar in het teken van het dorp. Tanu: zaterdag 10 juni: rctrospektieve «Englebert Humperdinck». zondag 11 juni: autotocht naar Jezus-Eik-Zoniënwoud, vertrek 14 u.. KtafcSWi: vanaf woensdag 21 juni, elke woensdagnamiddag sport, spel en ontspanning voor jongeren tot 15 jaar. Het wetsvoorstel van stadsgenoot en volksvertegenwoordiger Mare Galle om in de toekomst de vierwielers meer wegwijs-heid bij te brengen door het (verplicht) gebruik van een autoradio vindt niet overal gehoor. Zo gaf Touring-We genhulp verleden week in een persmededeling te kennen dat dergelijke verplichting (naast deze van de veiligheidsgordel, het blusapparaat, de gevaarsdriehoek enz.) de automobilist in het verkeerde keelgat zal geschoven worden wanneer deze laatste nogmaals voor een supplement de geldbeugel in mag, dat het lang niet zeker is dat de weggebruiker tuk is op onze nationale zenders en dat daardoor de optimale doeltreffend heid van de wegeninformatie vrij vlug de mist ingaat. Een Frans televizienet zou enkele dagen voordien aan het voorstel van de Belgische parlementariër nogal wat zendtijd hebben gewijd. Onze zuiderburen zijn van mening dat Mare Galle met zijn voorstel zijn tijd voor is. Kermistijd nu. Autoradio of niet, de kermisganger zal zich niet weerhouden om de kennissen die Aalst rtyk is te gaan bezoeken en onder de tentzeilen de gerstewijn tot zich te gaan nemen. De verpachting h verleden maandag gebeurd. Even noteren wat de juli-maand aan jolijt kan te bieden hebben: van 2 tot 16 juli viert Aalst kermis, Aabt-Houtmarkt, Meldert-Doment en Moorsel-Kruis komen op 16 juli aan de beurt; Baardegem-St. Margareta volgt op 20 juli; Aalst-Watertoren, Erembodegem-Heuvel, Moorsel-Kruis en Nieuwerkerken Restert en Hoezestraat komen aan de beurt op 23 juli en ten slotte kan de dorst nog steeds gelest in Aalst-Park, Herdersem-Kouterbaan, Hofstade St. Anna en Nieu werker ken-Maal op 30juli. De stad heeft een elfde dekenij tussen de muren. Adres is de Geraardsbergsestraat en bestuursleden zijn de heren Herman Van Der Biest (deken), Mare Spaenhoven (onder-voorzitter), mevrouw Van de Velde-De Wolf (sekretariaat). Gaston Schellinck (penningmeester van de big-band) terwijl Jozef Rapzoet. ekskuzeer, Raspoet de public-relation voor zijn rekening neemt. Wie weet is de eerste aktiviteit van de dekenij het organizeren van een Cambodjaans week. Sonja B. heeft haar vriend - herbergier Georges M. een hak gezet. Sonja glaasje op, cheque laten slingeren op tafel, Georges neemt Sonja's identiteitskaart, naar post getogen en royaal 13.800 zakken de pocket in. Voorzitter Hoorens van de korrektionele te Dendermonde kon er ook niet mee lachen en trok een wissel van zes maand. We zwijgen over de 4.000 fr. boete. Het toneeltornooi naar de naam van akteur-regisseur Renaat Ravijts zaliger is dit jaar aan een derde editie toe. De belangstelling groeit nog steeds in de middens van het amateurtoneel. Nieuw is de toelating van toneelverenigingen uit het ganse Vlaamse land wat maakt dat tussen 15 september '78 en 1 mei '79 naast Aalsterse groepen ook deelnemers zijn uit Gent, Mariekerke en Vilvoorde. Wie krijgt het doek open voorde trofee... en lO.OOOfrank? De grondprijzen zijn onbetaalbaar geworden, is wat het ACW (kort gezegd het Algemeen Kristelijk Werkers verbond) konstateerde tijdens de studiedag over «Ruimtemke Ordening, Huisvesting en Grondbeleid». Wat natuurlijk geen wereldschokkend nieuws is. Het ACW is ook van mening dat het grondbeleid in ons land gespeend is van alle sociale doelstellingen. Op initiatief van mevrouw Bundervoet uit Hofstade krijgt Aalst eerkort een vereniging zonder winstoogmerk die zich zal ontfermen over een meer eerbiedwaardige en maatschappelijk meer verantwoorde integratie van de gehandikapte. Meer uitleg over het nogal vage begrip «integratie» wordt verschaft in een bijeenkomst op 6 juli. Ais het met ons gehandikaptenbeleid niet goed snor zit dan kan net hetzelfde gezegd van de klok op onze Belforttoren, uw weet wel, de befaamde «tettentoren». De Grote Markt b al enkele weken een uitverkozen 'rendez-vous' oord voor laatkomers. Een voorbeeld: wil u in uw afspraken zeker spelen dan legt u twaalf uur vast in uw agenda. De grote en kleine wijzer van het Beltortuurwerk wacht dan wel geduldig op uw komst. Nooit te vroeg, nooit te laat. Een beetje zoals in het stadhub dus. Steeds op tijd. In datzelfde stadhub heeft ook de gemeenteraad zich zorgen gemaakt over het slecht (zeg maar, niet) funktioneren van onze klingelende klok. Het was raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh die de registers van de beiaard opentrok. Maar daar heeft kafee «De Klok» geen last van, denken we zo. De toeristen wel, zegt Gracienne, zij zullen na hun bezoek aan de stad hun appreciatie voor de beiaard niet aan de grote klok kunnen hangen. Diezelfde toeristen kunnen op 11 juli de boel wel horen snorren in de Kareelstraat. Het Aalsterse Racing Team houdt dan voor het eerst een 12 uren-kompetitie voor wagens. Dinky Toys niet toegelaten. Vroem... Muzikaal interludium. Het Van Peteghemorgel van de Sint-Martinuskerk (1758) wordt hersteld, inbegrepen het houtsnijwerk van Mattelet. Vroeger zouden we geschreven hebben dat organbt Renaat Mores de verwaarlozing elndeifjk mores had geleerd. Het geluk b nu Krbtiaan Van Ingelghem beschoren. Ander nieuws van achter het klavier. Aalst krijgt twee kandidaten van de Koningin Elisabethwedstrijd op bezoek: de uit Mechelen afkomstige Robert Groslot die een eervolle zesde plaats wist te bekomen en de Australische pianiste Gabriëlla Pusner. Beiden zullen instaan voor een buitengewoon konsert dat zal doorgaan in de winterkapel van het Capucienenklooster en dit op vrijdag 16 juli om 20.30 uur. Op het programma: werken van Chopin, Liszt en Hanson (door Pusner), Ravel, Haydn en Stravinsky (door Groslot). Meer biezonderheden volgende week. Ab herinnering aan de jubileumstoet 1978 en als geschenk voor het toekomstig Aabters karnavalmuseum vervaardigde WAK-bestuurslid R. Veraaeve een beeldhouwwerk: de Aabterse ajuinboerin met het paard van Dendermonde. De baan eist intussen zijn tol. Maandagochtend kwam de 75-jarige Benedict De Backer nabij het station van Erembodegem omstreeks 1 uur onder een «losse» lokomotief. Reden daarvan: het niet oversteken via de tunnel maar recht over de sporen. De 16-jarige Griet Coppens werd aan het kruispunt H. Hartlaan-Verbandhofstraat bij het oversteken gegrepen door een zware vrachtwagen. Het Herdersemse meisje werd zwaar gewond terwijl haar vriendin Hildegard Lambrecht (eveneens uit Herdersem) in schock-toestand werd opgenomen in het ziekenhuis. Pastoor Goethab die in 1954 pastoor werd in de parochie Mijlbeek en er na twintig jaar noeste arbeid ook op rust ging, vierde verletten zondag z(jn gouden priesteijubüeum. Eerwaarde heer Goethab b de man die aan en rond de O.L.Vrouwkerk nogal wat presteerde, één van de promotoren was van 't Apostelken en nu op z'n vijfenzeventigste een talrijke schare vrienden telt. Jozef Goethab las zondag de mb in de kerk waar h(j precies vijftig jaar geleden voor het eerst het brood wijdde: de Sint Martinuskerk. Na deze plechtigheid volgde nog een prettige ontvangst bij de Paters Jezuïeten waar heel wat prominenten de gevierde priester kwamen huldigen en gelukwensen. René De Witte

De Voorpost | 1978 | | pagina 5