MUZIEKSCHOOLHISTORIEK in de bloemen gezet 1929 JUNI SEPTEMBER ZENAIDE VAN WASSENHOVE TE AAIGEM GEMEENTERAADSZITTING TE LEDE BESTUURSMEERDERHEID KOMT NIET OPDAGEN! EEN GOEIE TUIN TIP INDIEN UW K00LPLANTEN KAPOT GAAN Mijmeringen in retrostijl Op 4 juni 1929 om 20.15 uur heeft een «intieme» Plechtige prijsuitdeling plaats van het schooljaar 1927-1928 in het bijzijn van voorzitter GVermei- re. schepen A. Hebbinckhuys, A. Van Soey, gemeenteraads lid en Romain De Vidts, allen leden van de kommissie. (G. Van Hulse was op reis). De he ren muzikanten zaten gereed om onder leiding van F. Sax het eerste nummer van het pro gramma voor snaarkwartet met begeleiding van klavier uit te voeren. Dit was de ouverture tot Figaro's Bruiloft van Mozart. Dan volgden de koralen nr 1 en nr 6 van Bach, a capella voor gemengd koor «onder den maatstaf van den bestuurder». Daarna speelde leerling Robert Thomas «Alla Turca» uit de Sonate nr 12 van Mozart. Dan was 't de béurt aan onze bes te zangers: Raymond De Meester en Rosa Smet. Ray mond De Meester zong «De Bloemekens van den Mole naar» en Rosa Smet «Dolen» alle twee liederen van Schu bert. Wij laten u de tekst lezen van «De Bloemekens van den Mo lenaar», gezongen door R. De Meester. Veel bloemekens staan aan de snelle vliet, En kijken met oogjes zo hel en blauw Naar 't vlietje dat Molenaars vriend is. De helzuiver oogjes van 't bloemeke teer Daarom zijn het Molenaars- bloemen. Heel dicht onder 't vensterken mijner stee Daar plant ik die bloemekens heel gedwee Zij lachen me toe als alles zwijgt Als 't moede hoofd tot ruste zich buigt. Weet u soms wat mijn bedoe ling is? Na de plechtigheid neemt de voorzitter het woord. Hij looft de bekroonden en moedigt de an deren aan «om zoo te naaste jaar ook eens de verdiende be looning te ontvangen en later, na goede en rijpe studiën, goed muzikan, ja zelfs kun stenaar misschien, te zullen worden. Velen, ja, verzuimen de leergangen der muziek kunst. De oorzaken daarvan vinden wij in het genot naar den Ci nema en den zucht naar 't sport. Anderen zoeken dan ook hun genoegens in het hooren van een Phonograaf of het luis teren in kring naar hun Radio. Doch dit kan niet opwegen te gen het muziek in natuur. Het is wel duizendmaal aangenamer een Concert, 't zij voor orkest of voor zang, of zelfs een pianist, violonist of zanger in de natuur te hooren, dan wel te moeten luisteren naar een Gramo phone of Radio. En hij, die door eigen krachten en opgedane kunst een stuk op de piano, vi ool of ander instrument speelt, of hij die door zijne studie en oefeningen, met zijn schoone, heldere stem meesterlijk een lied kan uitgalmen, zal hij niet meer genoegen en voldoening smaken?» De achtbare spreker maant de leerlingen aan de lessen der muziekschool en anderen aan te zetten om ook de leergangen te volgen om dan later ook het genoegen te smaken van mu zikant te zijn. Gezien het welgelukken van de uitvoering der verschillende nummers van het programma, en tevens de vooruitgang die de muziekschool gemaakt heeft, besluit de achtbare voor zitter «dat naaste jaar. de plechtige prijsuitdeling zal plaats hebben in den Stads schouwburg.» Hij prijst het «leerarenkorps» en heeft een «bijzonderen lof voor den bestuurder die de ziel is der muziekschool en onverpoosd werkt tot haren vooruitgang». Hij rekent het zich een plicht de h.h. muziekinstrumentisten te danken, alsook de zangsters en zangers en al die medege werkt hebben tot de plechtig heid. «De rede van den achtbaren heer Voorzitter wordt langdurig toegejuicht. Elkeen, én aan hoorders, én uitvoerders en leerlingen verlaten gansch vol daan de zaal». Op 6 augustus 1929 hebben de «kampstrijden» plaats van het schooljaar 1928-1929. Hier volgen de namen van de eer sten van eiKe was: ïste jon gens: E. De Meulenaer. 1ste meisjes: Eliza De Bruyn. tweede jongens: Edmond De Vos. Tweede meisjes: Leontine Delwaert. 3de jongens Frans Van Landeghem. 3de meisjes José Mertens. Voor de eerste maal is er nu een examen voor het vierde jaaar dat pas werd opgericht. Meisjes: Wivina Vermeulen en Berthe van Goe- them. Jongens: Ed. Van den Bosch, Gaston Raes, Frans Wuytack, Robert Thomas, Raymond De Meester, Fer- nand Sax, Ch. De Roeck, Remy Van Puyvelde en Mau rice Vercauteren. Na de «kampstrijd» wordt een bestuursvergadering gehou den en Guillaume D'Hanens. advokaat, wordt voorgesteld als lid van de kommissie in ver vanging van G. De Landtsheer. Er wordt besloten een koorklas in te richten voor meisjes vanaf 14 jaar en voor jongens vanaf 16 jaar. Er zal een schrijven ge richt worden aan de hoofden der gestichten en lagere scho len «waarin het nut der muziek kunst voorgelegd wordt om dit in al de klassen aan de leerli- gen te doen verstaan, hen aan zettende om de lessen der mu ziekschool te volgen.» Tijdens deze zitting wordt Ro main Coppieters benoemd als eraar fluit. Hij zal «in bediening treeden als dusdanig zoodra er eerlingen zijn die geschikt zijn 3n bekwaam om de lessen van fluit te volgen.» De concierge, Joz. Baert, inge zien «zijn onregelmatigen dienst en zijnen gevorderden ouderdom» zal door «eenen anderen vervangen worden». Men zal hem, indien mogelijk een pensioen bezorgen. R.D.V. Een stralende zon, een bonte menigte en een overdonderende fanfare 'Nieuw Leven' zorgden voor een waardige viering van een 75-jarige vrouw van Aaigem: Zenaide Van Wassenhove. Zij bracht de stunt op, de zeven kinderen van haar zus Madeleine en van haar schoonbroer Octaaf na hun dood verder op te voeden. Uiteraard was dat geen verplichting voor haar, maar zij beschouwde het gewoon als haar plicht om de taak van moeder over te nemen. Als ongehuwde hebben die plotse omstandigheden haar leven grondig gewij zigd en werd zij ineens verantwoordelijk voor de opvoeding van 7 kinderen (2 meisjes en 5 jongens), verantwoordelijkheid die zij graag droeg en nog steeds draagt over de 4 jongsten die nog ongehuwd zijn. Steeds heeft zij getracht haar kinderen een zo goed mogelijke opvoeding te geven. De oudste drie zijn reeds gehuwd, dat zijn Marie Paule, Godelieve en Etienne en allen hebben ze één kindje zodat ze tegen Zenaide nu ook al 'mémé' kunnen zeggen. De vier jongsten Marcel, Marc, Luc en Johan zijn nog thuis, de twee jongsten studeren nog. Dat 'haar' kinderen dank baar zijn voor wat 'tante' voor hen gedaan heeft, daarvoor moet men geen helderziende zijn, dat kon men wel merken tijdens de feestelijkheden. Bij de optocht die ging van het woonhuis van Zenaide tot aan de kerk van Aaigem, waar een plechtige Mis werd opgedragen, kon men duidelijk de eerlijke aene- genheid v»ée gezichten van haar kinderen aflezen. Zenaide in het geheel niet zenuwachtig, stapte geluk kig en voldaan op de eerste rij van de stoet na de mooi uitgedoste fanfare die haar uiterste best deed om voor de nodige muzikale sfeer te bezorgen. Na de H.Mis was er een receptie en nadien waren alle sympatiek gezinden aanwezig om samen met Zenaide en haar voltallig gezin eens goed te eten. Daarna kon men nog eens traditioneel gezellig samen zijn. Het was een schone namiddag die wel tot in de late uurtjes zal geduurd hebben en waar het gerstenat welig zal gevloeid hebben. De inrichters, De bond van Grote en Jonge gezinnen, de Katholieke Bond vr. Gepensioneerden, de Fanfare 'Nieuw Leven', het Katholieke Vormings werk voor Landelijke Vrou wen en de Katholieke Werkliedenbond van Aai gem zullen met de uitvoe ring van dit initiatief, in het kader van het Jaar van het Dorp, wel het beoogde resultaat behaald hebben. Het schonk niet alleen een eenvoudige vrouw eerygrejot genoegen, het gaf ook aan de zeven kinderen nog maals het besef wat deze vrouw voor hen wel betekend heeft (wat zou er zonder haar immers van hen geworden zijn?) en het was ook voor de buitenstaan ders een wetenschap dat men om nuttig te zijn in de maatschappij niet 'de' spectakulaire dingen hoeft te presteren maar dat men ook in alle stilte, zonder veel tam-tam de kleine dingen van elke dag op een schone manier kan verrich ten, en dat is 'de' merkwaardige prestatie van deze vrouw toch wel Willy Raes Na de insidentrijke gemeenteraadszitting van vorige week dinsdag, 30 mei, had de oppositie een raadszitting aangevraagd voor deze week dinsdag, dus 6 juni. Op het programma had zij het gewraakte punt negen van de vorige zitting geplaatst, maar dan wel opgesplitst nu in vier punten opgesplitst. Daarbij had zij de twee resterende punten van de vorige zitting gevoegd, namelijk haar interpellatie betreffende het ter beschikking stellen van het dorpsplein bij speciale gelegenheden en het punt in geheime zitting betreffende de zitpenningen van de raadsleden. Het schepenkollege had aan dit agenda, aangevraagd door de oppositie, nog twee punten gevoegd betreffende het O.C.M.W. PASTORIJ VAN IMPE EEN CHANTAGEMIDDEL De raadszaal bood een zielige aanblik om kwart voor acht. De twaalf oppositieleden hadden al len hun plaatsen ingeno men, evenals de gemeente- sekretaris. Alle banken van de meerderheid bleven onbezet. Om zeven voor acht nam het oudste aanwezige raadslid, de heer Van Achter, de voorzittershamer in de hand en opende de raadszitting. Hij vroeg de gemeente- sekretaris nota te nemen van de aanwezigen. De sekretarls konstateerde dat de raadsleden onvoldoende in aantal waren om geldig te kunnen vergaderen. Hierop nam de fraktielelder van de oppositie, meester Ruys sinck, het woord. Eerst wees hij er nogmaals op dat het wel degelijk de oppos- tie was die de raadszitting had samengeroepen, en niet het schepenkollege zoals ergens verkeerdelijk gemeld werd. Wel had het schepenkollege twee pun ten aan het agenda van de oppositie toegevoegd. Daarna greep meester Ruyssinck terug naar de vorige raadszitting. Hij wees erop dat toen de eerste acht punten van het agenda eenparig goedge keurd worden en dat dit dus wel een bewijs is dat het onvoldoende in aantal zijn vanwege de meerderheid absoluut geen voorwendsel Is om zomaar tegen te stemmen. Meester Ruys sinck ging verder: «Wij stemmen zoals wij het menen te moeten doen in het belang van de gemeen te.» Betreffende het negende punt van de vorige zitting, zegde de woordvoerder, dat de oppositie met verschil lende van die punten akkoord was. Met de aankoop van stoelen en tafels voor vergaderlokalen was zij onmiddellijk ak koord omdat er een raming van de kosten aanwezig was. Ook met de werken aan de melkerij zijn de oppositieleden akkoord en voor de werken aan de pastorij te Impe werd zelfs gevraagd om deze te aktlveren. Maar, voegde meester Ruyssinck eraan toe, de meerderheid ge bruikt de pastorij van Impe om op ons chantage te plegen. «De pastorij van Impe is het chantagemiddel dat gebruikt wordt om onbeperkte blanko vol machten te krijgen om de rest van de werken te kunnen uitvoeren zonder enige raming van de kosten en zonder enige kontrole. En dit is het juist wat wij willen! De werken mogen en moeten er komen maar men heeft ons willen chanteren. En zoals wij wensen dat er gewerkt wordt elders, wensen wij niet minder dat er in Wanzelegewerkt wordt. Wij wensen evenwel te weten wat al die werken kosten. De gemeenteraad heeft ook nog een taak en het schepenkollege is een uitvoerend orgaan en dit orgaan mag de taak van de raad niet ondermijnen. Wj hadden er ten andere geen bezwaar tegen om een bepaald bedrag ter beschik king te stellen om te kunnen verder werken en als dat geld op was en zij kwamen binnen één of twee maanden met een verant woording voor dat geld dat zij opgebruikt hebben, dan waren wij bereid om, indien nodig, nog bedragen ter beschikking te stellen.» Aldus nog steeds meester Ruyssinck die besloot met vast te stellen dat de meerderheid niet aanwezig was en dat het dus juist zij Is die de werken wil Na deze uitslag sloot raadslid Van Achter de raadszitting. ZIEKTE VAN RAADSLID SIAU REMDE MEERDERHEID AF Nadat de zitting in de raadszaal afgelopen was, werden wij in de schepen zaal opgewacht door de meerderheidsgroep, die daar een persmededeling deed. Burgemeester Gravez nam het woord: «u hebt gezien wat er gebeurd is, het is de eerste maal dat ik mij zo kwaad maak. Het is van belang de werking op de gemeente te verzekeren en tijdens de vorige zitting moest de werking van alle dag beslist worden. De oppositie heeft het ons zodanig lastig gemaakt dat nu bepaalde dingen voor zekere tijd in de kast liggen. Nochtans had ik hen bij de opening van de vergadering en bij de stemming van het betrokken punt gewezen op hun verantwoordelijkheid. Een gemeente besturen is een zaak van gezonde politiek en bij het wijzen op de verantwoordelijkheid had ik gehoopt dat iedere ongezonde politiek zou opzij gezet worden. De gemeente moet bestuurd worden en ook de oppositie is hierbij betrokken. Het is ook de eerste maal dat wij niet naar een zitting gaan. Maar raadslid mevrouw Siau is sinds drie weken ziek en zij had verbod gekregen van de dokter om naar de zitting te komen. De toestand was identiek met vorige week, dus twaalf twaalf en dus gingen wij terug met een staking van stemmen zitten en zouden er die punten toch niet doorgekomen zijn. «Tot zover enkele persoonlijke bedenkingen van de burge meester. Daarna deelde hij een persmededeling rond die alsvolgt luidde: De meerderheidsgroep kan niet aanvaarden dat de oppositie haar verantwoordelijkheid niet heeft opgenomen op de jongste raadszitting. De meerderheidsgroep aan- vaardt dan ook niet dat de minderheid de raad samen roept met op het agenda de punten in kwestie, zeker wetend dat de meerder heidsgroep niet voltallig kan aanwezig zijn ingevolge ziekte van raadslid mevrouw Siau. De meerderheids groep gaf het Kollege opdracht de raad opnieuw samen te roepen, na volledig herstel van raadslid Mevrouw Siau, met op de agenda de punten In kwestie, plus eventueel andere punten welke het kollege nodig heeft geacht. Het Kollege vergaderde he den, 6 juni 1978 en heeft de dagorde opgesteld. Tot zover de persmededeling. Er werd nog gezegd dat het kollege ook een datum bepaald heeft, maar dat zij deze nog niet wenst vrij te geven DE NIEUWE WET, HET NIEUWE ZEER Nadat de pers erop gewezen had dat de oppositie de meerderheid beschuldigt chantage op haar te plegen door gebruik te maken van de Impse pastorij om de andere werken te laten uitvoeren zonder kontrole of kostenraming, gaf burge meester Gravez uitleg over de nieuwe wet betreffende de werken en aankopen. De nieuwe wet is van toepassing vanaf 1 januari 1978. Rond die periode is er een informatievergadering geweest te Aalst voor alle gemeenteambtenaren die er eventueel kunnen mee gekonfronteerd worden. De ze vergadering werd geleid door de heren De Meester en De Boeck, adviseurs van de provincie. Het is een gans nieuwe stof en het is ook een andere werkwijze dan vroeger. Bij een aankoop moet er gezien worden of er geld voorzien is op de begroting. Bij een aankoop of werk op de gewone dienst geeft de raad volmacht aan het kollege voor de gunning. Net vóór de informatievergadering te Aalst had de Leedse raad aan het kollege een volmacht gegeven tot 300. 000 fr. Daar op de vergadering werd gezegd dat dit niet mocht, maar dat er een onbeperkte volmacht moest worden gevraagd. Feit is dat het kollege moet rekening houden met, en beperkt is tot de fondsen voorzien op de begroting. Voor de werken of aanko pen op buitengewone dienst bestaat er geen volmacht. Voor leveringen beneden de 25.000 fr. worden deze. aanvaard met een aanvaardde fraktuur. Alle andere werken of aankopen moeten op de dagorde. De raad beslist dan over het principe- van werken, over de wijze van gunnen en over de goedkeu ring van het lastenboek. Er zijn verschillende wijzen van gunnen: onderhands, openbaar of beperkt aanbe steden, openbare of beperk te offertevraag. Als het openbaar is verschijnt de gunning in de bouwkroniek en in het bulletin der werken. Bij beperkt en aanbesteding of offerte- vraag worden bepaalde aannemers of leveranciers aangeschreven. Bij een aanbesteding moet hetgeen gepresenteerd wordt volle dig identiek zijn aan de beschrijving in het lasten boek en is men verplicht toe te wijzen aan de laagste. Bij een offertevraag is er een beschrijving in grote lijnen. Hier wordt het initiatief gelaten aan de inschrijver en er kunnen vanwege het kollege bepaalde kriteria gesteld, zoals prijs, leve ringstermijn of zo. Bij een onderhandse wijze van gunnen wordt er een kleine beschrijving gegeven van wat er gevraagd wordt. De provincie vraagt deze wijze zo weinig mogelijk te aebruiken. Dit heeft nu een invloed op de betrekkingen in de gemeenteraad. Vroeger kreeg het kollege de opdracht van de raad een lastenboek op te stellen en prijzen te vragen. Met deze prijzen ging men naar de gemeenteraad voor toewij zing. De toewijzing gebeurt nu door het kollege. Hier, aldus de burge meester, liggen nu de moeilijkheden in de ge meenteraad. Het is net of de meerderheid er de minderheid wil buiten hou den en dit is niet het geval. Wij volgen enkel de wettelijke weg. Maar het is dus wel een feit dat de raad nu van niets meer weet. Aldus nog de burgemeester die eraan toevoegde dat het kollege beperkt wordt door de fondsen die in de oegroting werden vastge legd. Dit is een vorm van kontrole. Een andere kon trole kan door de raadsle den uitgevoerd worden gedurende een bepaalde periode dat ze het recht hebben om de rekeningen en de dossiers na te zien. Ten slotte is er ook nog het nazicht van de rekeningen door de provincie en dit is een strenge kontrole, aldus de burgemeester. Die er nog aan toevoegde: «ik vind het spijtig dat de meerder heid steeds opnieuw insi nuaties maakt als zij bij aankopen het kollege zijn zakken vullen. Dit is absoluut niet waar. Ten andere, aldus schepen van financiën Noël, ik zie iedere rekening zeer nauwgezet na, meer zelfs, bij mijn kollega's heb ik de reputatie een minuskuul vitter te zijn zodanig dat zij soms wel eens kregelig hierover wor den. Maar ten slotte ben ik toch schepen van financiën en ik neem in die hoedanigheid ook mijn verantwoordelijkheid op. Tot zover de twee versies van een zeker nog niet bijgelegd meningsverschil betreffende de kontroleren- de funktie van de gemeente raad. Mon D.G. Vanaf begin april stellen we vast dat sommige uitge- plande koolplanten langzaam verwelken om daarna af te sterven. De boosdoener die deze schade veroorzaakt is de koolvlieg (Anthomyia brassioe). Deze kleine vlieg komt reeds begin april opdagen om haar eitjes vlak tegen de grond aan de stam van de koolplantjes af te leggen. De eitjes worden door de zonnewarmte uitgebroed. Er ver schijnen kleine, witte, pootloze maden. Deze vreten zich «in» tot aan de plantenwortels: de koolplanten verliezen hun bladkleur en verwelken! Er kunnen per jaar meerdere generaties van deze vlieg optreden! Op alle gronden kan men last krijgen van voornoemde vlieg, doch zij treedt meestal op op lichte zandgronden (zand grond verwarmt vlugger!) Bloemkolen en witte kolen zijn er het meest gevoelig aan! Aangetaste planten moeten voorzichtig uitgegraven wor den om de witte maden te kunnen doden. Tot voor 21 juni kan men nog nieuwe planten in de plaats steken. Natuurlijk bestaan er in de handel verschillende produkten om dit ongedierte te doden. Maar in de biologische teelt worden geen giftige insekticiden gebruikt. Daarom moet er naar een ander middel uitgezien worden. Wij gaan vóórkomend te werk. Eén der beste middelen ter voorkoming van het ei-leggen is het aanbrengen van een kraag rond de uitgeplante koolplant. De kraag wordt aange legd, direkt na het uitplanten. Koolkragen kan men zelf maken: men neemt hiertoe dun asfaltpapier. Een vierkantig stukje van ongeveer tien centimeter zijde uitsnijden. Midden in de schijf met een doorslag een gaatje slaan van ongeveer een halve centimeter diameter. Met een schaar, vanaf de buitenrand van de schijf naar het gaatje toe, een dubbele insnijding maken zodat er een repeltje van ongeveer een halve centimeter wegvalt. Langs de nu ontstane gleuf kan men het asfaltschijfje rond de koolplant schuiven, zodat de stam midden in het gaatje komt te staan. Het gaatje mag in de asfaltschijf niet te groot gemaakt worden! Er mag rond de koolplant - stengel geen aarde bloot komen! Met andere woorden, de schijf moet zo nauw mogelijk rond om de stam aansluiten. De asfaltschijf heeft nog een groter afwerend effekt (dan ook tegen slakkenvraat en aandrups) als men ze voor het aanbrengen lichtjes instrijkt met Black Varnisch. Echter niet overdrijven!!! (verbranding van de koolplant)Black Varnisch geeft een sterke geur (stank?) en behoudt die geur zeker twee tot drie weken! Wie wil, kan na deze periode de koolkragen opnieuw met een penseel wat bij-strijken. Koolkragen zijn het volgende jaar herbruikbaar. De werking is afdoend, als men weet dat proeven hebben uitgewezen dat er op honderd uitgeplante koolplanten maar drie werden aangetast! R. Devijver

De Voorpost | 1978 | | pagina 9