MOEDER, WAAROM DOPPEN WIJ? I i Een marathonartikel over een boel dingen die met werken en niet-werken te maken hebben PROJEKTEN BDZONDER TIJDELIJK KADER GE KEURD DOOR SUBREGIO NAAL TEWERKSTELLINGS KOMITEE DENDERMONDE - r e Voorpost - 16-6-78 - 11 a) Openbare instellingen 1. Gemeente BERLARE - informatieve en administratieve taken - verbetering van het leefmilieu 2. Stadsbestuur DENDERMONDE - verbetering leefmilieu-wegruimen sluikstorten - openbare werken (begraafplaatsen) - buitengewone adminstratieve werken - bouwbedrijf en openbare werken - sport- en vrijetijdsbesteding - buitengewone administratieve werken - openbare werken - openbare werken - bouwbedrijf en openbare werken - leefmilieu: buitengewone schoonmaak gebouwen 3. Gemeentebestuur HAMME - openbare werken 4. Gemeentebestuur LAARNE - verbetering leefmilieu - O. W. administratieve hulp 5. Gemeentebestuur WAASMUNSTER - gemengd project - verbetering van het leefmilieu 6. Gemeentebestuur WICHELEN - gemengd project 7. Gemeentebestuur ZELE - bouw en openbare werken - buitengewone schoonmaak gebouwen - verbetering van het leefmilieu - buitengewone administratieve werken - socio-kultureel. sport- en vrijetijdsbesteding 8. Gemeentebestuur WETTEREN - bouw en openbare werken 9.0.C.M.C. BUGGENHOUT - aanleggen van woonerven 10.0.C.M.W. DENDERMONDE - schoonmaak en karweiendienst - sociale wijkbureaus ll.O.C.M.W. ZELE - onderzoek en administratief werk - gezondheids- en sociale diensten 12.0.C.M.W. WICHELEN - gemengd project 13.0.C.M.W. WETTEREN - administratie en onderhoudswerk 14.0.C.M.W. LEBBEKE - gezondheids- en sociale diensten - bouw en openbare werken Mannen Vrouwen 1 18 5 10 10 5 - 4 1 - 5 5 - 5 - 7 - 6 9 - 7 - 5 5 1 15. Polder Sint-Onolfs - onderhoudswerken ter verbetering van het leefmilieu 5 16. D.D.S. - groenaanleg: bosbeheer 11 b| Rechts- en feitelijke verenigingen 1. M.P.l. BLIJ DORP - bouw en openbare werken 5 2. Informatiecentrum JEUGDZORG V.Z.W. - oprichting gezinsvervangend tehuis - 5 Totaal aantal promotoren aantal projecten Totaal aantal promotoren: 16 Totaal aantal projecten: 35 Totaal aantal gevraagde arbeidskrachten: 1% mannelijke en 79 vrouwelijke Lange rijen mensen staren dagelijks uitzichtloos in mekaars nek aan het stempellokaal. Doppers, met of tegen hun goesting maar om den brode. De meesten doen dit liever niet, schamen zich een beetje, maar kunnen niet anders. Er zijn ook profiteurs, zoals echtgenotes van een of andere man-met-een-vrij-beroep die met de Mercedes een paar extra bankjes bij mekaar gaan stempelen. Heel wat van die mensen zijn het allang beu werk te zoeken. Kranten puilen dagelijks uit van werkaanbiedingen, maar papier is verduldig. Ben je boven de veertig dan heb je een kans die niet veel hoger ligt dan nul om nog ergens binnen te raken. Ben je nog piepjong, dat wil zeggen pas van de schoolbanken, dan is je werkkans evenmin groot. De grote groep werklozen geeft het patronaat immers de kans mensen met ervaring te eisen. Een ervaring krijg je op de schoolbanken niet mee, enkele stages uitgezonderd, maar over het nut daarvan valt te diskussiëren. Ook als je tussen beide groepen zit blijf je gewoonlijk de dag van vandaag lang aan net stempeten. Daar sta je aan, groentje met je diploma, mens boven de veertig. Je krijgt van het ene bedrijf beleefd te horen dat je kan opsodemieteren en het andere bedrijf wil je evenmin inschakelen. Mensen worden verbitterd, geven de schuld aan alles en nog wat. Terwijl het, laat ons niet met ooglappen rondlopen, toch de schuld is van onze kapitalistische maatschappijstruktuur. Die faalt, die ondanks alles toch niet je dat blijkt te zijn. Het kapitaal zet vele mensen een hak want loonvast weegt zwaar door op een budget. En als je met één machine een aantal werknemers opeens niet meer nodig hebt, wat doe je dan, moderne manager? Juist. Je kiest voor de levenloze, snelle machipe zonder verlofdagen of eindejaarspremie, met enkel het onderhoud en de jaarlijkse afschrijving. Hoeveel open deuren heb ik al ingetrapt? Toevallig maakten we daags voor het schrijven van dit artikel de opnamen mee van het B.R.T.-totaalprogramma «Van werken en niet-werken» (uitzending op twee mei, dag van de niet-werkers). We kunnen je verzekeren dat het een somber, realistisch maar zeer interessant televisieavondje wordt. Maar daar gaat het nu niet over. We gaan het hebben over werkloos heid in het Dendermondse, noodgebied met halfvolle industrieparken en een massa pende laars. Dit naar aanleiding van een aantal ingediende projekten tot het bekomen van een aantal werknemers in de kontekst van het Bijzonder Tijdelijk Kader, een nieuwigheid, deel uitmakend van het zogenaamde Plan Spitaels. Projekten die werden goedgekeurd of niet goedgekeurd, zoals dat van het Revalidatiecentrum. De oorzaken van deze niet-goedkeuring door het Subregionaal Tewerkstellingscomité zijn voor mij voorlopig zo duister als de bodemloze kop pikzwarte koffie vóór mij, die poogt de televisiekater (het werd immers een gat in de nacht) weg te werken. Niet wanhopen echter, er komt misschien toch een lichtpuntje. Misschien begrijpt je alles wat beter als je de moed hebt dit artikel van begin tot einde te lezen. Het wordt, laat het je gezegd zijn, lezer, een marathonartikel. Zoals velen dagelijks de marathon van de stempelrijen doen. Laat ons beginnen met het ge ven van enkele cijfers. Een noodzakelijk kwaad ter infor matie. Noodzakelijk kwaad omdat cijfers eigenlijk toch niet zoveel zeggen en het gevaar erin zit dat we door het bos (cij fers) de bomen (elke werkloze afzonderlijk) niet meer zien. We beloven dan ook verder over die arabische cijfergedrochten te zwijgen. We vragen ons wel af of het niet de nationale en internationale tendens is door voornoemd bos voornoemde bomen niet te zien. We zien de rijen staan maar vergeten de mensen die erachter zitten. In het arrondissement Den- dermonde woonden in decem ber vorig jaar 6.269 volledig werklozen. In januari van dat zelfde jaar waren dat er «slechts» 5.607. Stijgende lijn, waar ga je naartoe? Je bent de enige stijgende lijn die ik naar beneden zou willen halen. O utopia. Waar zit de oorzaak van al die donkere wolken, de oor zaak van de tijd van rommel maar wat aan je vindt toch geen werk? en politiek vlak. De recht streekse aanleiding tot de ma gere jaren van deze tijd, is de eerste devaluatie van de Ame rikaanse Dollar geweest in au gustus 1971. De dollar ging toen met ongeveer tien procent de dieperik in, weet je nog. Bedoeling van deze devaluatie was Amerika een meer konkur- rentiële positie te bezorgen. Maar da's dan weer niet naar de zin van de petroleumbon- zen. Een en ander maakt dat de olielanden niet pikken dat ze door die devaluatie tien procent minder worden betaald, terwijl de afnemers van deze ener giebron nog van alles uitzoe ken om goedkopere olie te krij gen. Resultaat: kraantje dicht. Het spel zit definitef op de wa gen. Petroleumkrisis, door Jan met de pet aan den lijve erva ren door de autoloze zonda gen, gevolg van een stijging van het geboortecijfer, maar dat doet hier niets ter zake. Deze petroleummoeilijkheden hebben een weerslag op alles. Zij speelt haar rol in de politieke problemen van de zware dag aan de gang. Een voorbeeld: de een zo stevige Franse frank is niet meer zoals vroeger. Waar hij tien Belgische frank waard was in een niet zo ver verleden haalt hij nu nog juist zeven Belgische frank. Een binnen de slang is het ook niet alles. Europese munten op een laag pitje, Amerikaanse dollar met een bijna opgebrande wiek. Voor René Verdoodt, en dus ook voor het A.B.V.V., want daar spreekt hij voor, is de eko- nomische krisis inherent aan het kapitalistische regime. Daar zijn voorbeelden genoeg van in de geschiedenis van het kapitalisme, met zijn steeds weerkerende werkloosheid. «Vroeger zat er een oplossing voor de krisis in de oorlogen. Alles kaputt machen en daarna weer opbouwen. Opbouwen, herbeginnen, betekent werk. Werk betekent geld, geld bete kent koopkracht, koopkracht betekent nog meer werk en ga zo maar door met je eindeloze cirkels. Helaas voor de krisis, maar gelukkig voor ons zit deze ling van mezelf, lezer, niet op geworpen door de heer Ver doodt. Ben ik een haarkliever door dat te zeggen. KORTZICHTIGHEID Dat arbeidersherverdeling een dringende noodzaak is, moet echter niet uitsluitend in de schoenen van het kapitalisme, worden geschoven, maar heeft historische oorzaken. Wat dan weer niet wil zeggen dat het geen gebeurde met de krisis als gevolg niet moest of kon worden voorzien. Er is bijvoor beeld de nalatigheid in de in vesteringspolitiek, met als ge volg dat de buitenlandse multi nationale ondernemingen naar België komen, ongeveer vijftien jaar geleden alweer. We jubel den, maar toen was het echter ook duidelijk dat deze multina tionale ondernemingen een negatieve invloed zouden heb ben in geval van krisis, dat on dervinden we nu. Gaat het slecht in een land, dan vertrekt de multinational en gaat bij voorbeeld naar landen met la gere loonlasten. We hebben het zelf een textielfabrikant, een Belgische dan nog en he lemaal geen multinational ho ren zeggen dat hij hier zijn boeltje heeft opgedoekt en naar een ontwikkelingsland is getrokken. Weet je hoeveel hij de vrouwen daar betaalt? Nog moet een rol toekennen aan al wat leeft». Verder zit er voor de socialisti sche vakbond ook een oplos sing in 't socialiseren van sleutelsektoren van alge meen belang. Deze sleutel sektoren zijn onder andere het kredietwezen, de energiesek- tor, de farmaceutische sektor. Noodzakelijk is eveneens een sterke openbare holding, terwijl j de Gewestelijke Ontwikkelings maatschappijen (GOMS) een rol zouden moeten spelen als investeringsmaatschappij Eén enkele GOM voor Vlaan deren is gewenst. De bedoeling van deze ekonomische politiek is kontrole te krijgen over het hele apparaat, alsook over de kostprijzen van bepaalde pro- dukten. Nu kan je zeggen watje wil, maar die socialisatie ruikt voor mij heel erg naar een be paalde, misschien minder erge vorm van nationalisatie, de staat, dus het ministerie van ekonomische zaken, be heerst alles. Maar da's weer een persoonlijke mening. René Verdoodt vi ndt dat socialisering eigenlijk niet vergelijkbaar is met nationalisering op zichzelf. Het A.B.V.V. wil ook een een heid in boekhouding, een openbare bank en een verster king van de reeds bestaande dienst van werkgelegenheids- bevordering. Het leven schenkt cle stervelingen niets zonder zware arbeid. Horatius geen vijfentwintig frank (25, je leest goed) per uur. Dan moet je er niet meer over verwonderd zijn dat hij goedkope produkten op de markt kan brengen. Er zit ook een totaal nieuw ver schijnsel in deze krisis en wel in die zin dat waar er vroeger werkloosheid was maar geen inflatie, beide verschijnselen momenteel tegelijk komen. Vroeger daalden de prijzen naarmate er meer werklozen waren, nu komen er meer werk lozen en wordt tegelijkertijd al les ook duurder. We kunnen nu wel met veel woorden schrijven dat er krisis is, dat weet iedereen. Oplos singen zoeken is iets anders. Woorden ja, massa's woorden, maar what's in a word? Volledig werklozen loop voor 1977 voor het arrondissement. ARRONDISSEMENT DENDERMONDE I ARRONDISSEMENT DENDERMONDE JFMAMJJASOND MAAND MAN. VR. TOT. JANUARI 2273 3334 5607 FEBRUARI 2259 3228 5487 MAART 22t2 3222 5434 APRIL 2180 3196 5376 MEI 2177 3154 5331 JUNI 2165 3177 5342 JULI 1583 2956 4539 AUGUSTUS 2185 3321 5506 SEPTEMBER 2307 3483 5790 OKTOBER 2277 3532 5809 NOVEMBER 2486 3767 6253 DECEMBER 2513 3756 6269 René Verdoodt van het Alge- meen Belgisch Vakverbond vertelt het ons. KRISIS van de MAATSCHAPPIJ STRUKTUUR Nee, lezer, anderen kunnen zeggen wat ze willen, maar de huidige krisis is niet te wijten aan tijdelijke verschijnselen. Dit was al lang een standpunt van mijzelf en René Verdoodt van het Algemeen Belgisch Vak verbond heeft het nieuw leven in geblazen. van vandaag. Moet ik ze kris kras op een rijtje zetten: Chili, de spanning Arabische landen ten overstaan van Israël, Rho- desië (of moeten we al Zim babwe zeggen, Cecil Rhodes?) noem maar op. Persoonlijk vind ik, als schrijver van dit artikel ook het gemeenschapsgepa- laver in België ergens wel een afleidingsmaneuver voor de ekonomische moeilijkheden. Geef de mensen de mogelijk heid te diskussiëren over Vlaams - Waals, maak er zelf Ik heb mensen gekend die bleven staan om een appel op de hoek Ie kopen en vervolgens wegliepen alsof ze het hele werkloosheidsprobleem hadden opgelost. Hevwood Brown Waar liggen de echte oorzaken dan wel? Volgens het A.B.V.V. is de huidige toestand een we- reldkrisis van het systeem. Een bijna alles omvattende krisis dan, die zowel speelt op eko- nomisch vlak, als op monetair een soepje moeilijkheden rond en jan publiek zwijgt over de rest. Let wel, dit wil niet zeggen dat Vlaanderen mij niet ter harte gaat. Maar genoeg over politiek. Er is ook nog een monetaire krisis mogelijkheid er niet meer in.» Inderdaad, wie nu een neutro nenbom werpt, vindt geen mensen meer om de boel op te kuisen... De boel hoeft niet eens opgekuist. René Verdoodt zegt nog meer «Voor wat België betreft», zegt hij, «ligt een groot stuk van de oorzaak van deze krisis in de kortzichtigheid van de kapitalis tische groepen na de tweede wereldoorlog. Er was in de be drijven een gebrek aan investe ringen, een slechte of totaal ontbrekende planning op lange termijn, een verouderd machi nepark en een onvoldoende research. Het resultaat van dit alles is dat wij vandaag met toch wel ver ouderde produkten voor de dag komen». Arbeidsherverdeling en solida riteit blijken noodzaken te zijn waar wij niet te buiten kunnen (pleonasme). We moeten het werk zodanig verdelen dat ie dereen een deel van de koek krijgt, al komt dit dan misschien niet zo goed over bij wie werk heeft en er een deel moet van afstaan. Dit is een veronderstel- Voor het A.B.V.V. zit een op lossing in volgende elementen. Er zou eerst en vooral een de gelijke planekonomie moeten zijn. Maar men kent de behoeften niet, daar deed men nog geen diepgaand onderzoek naar. Lijkt niet nodig in België. Men kan dus ook niet degelijk plan nen. Men moddert hier maar wat aan. Men plant maar wat. Volgens het A.B.V.V. moeten bij deze planning alle sektoren worden betrokken, evenals de financiële instellingen, maar dan zit je met de strakke hou ding van de holdings, die ver tikken mee te werken. René Verdoodt: «In deze planeko nomie moet ook een deel voor de private sektor zitten, men Ernstige struktuurhervormin- gen blijken een noodzaak en men zou ook moeten overgaan tot het inrichten van openbare bedrijven die op een gekontro- leerde manier werkerr. Met aan het hoofd daarvan bekwame elementen, ernstige managers die men eventueel zelf vormt. Er komen jaarlijks genoeg mensen uit de universiteiten die zonder al teveel moeite de gelijk een openbaar bedrijf zouden kunnen runnen. Over igens is het slecht beheer van vele bedrijven eveneens één van de oorzaken van de hui dige werkloosheid. Op korte termijn moeten vol gens het A.B.V.V. maatregelen getroffen worden, teneinde de arbeidsintensieve bedrijven een lagere last te laten dragen dan de kapitaalsintensieve be drijven. Bijvoorbeeld door de R.S.V -bijdrage te berekenen via de toegevoegde waarde. Dan ook de billijke herverdeling van het werk door bijvoorbeeld stagiaires, brugpensioen, het Plan Spitaels, Plan Claes, Werktijdverkorting en wat weet ik nog meer. 't Is wel zo dat men nog niet al te goed overweg blijkt te kunnen met de pa troonorganisaties, al wil V.B.O. wel met de vakbonden rond de tafel. We zegden het echter reeds: «What's in a word?» PLAN SPITAELS: PLEISTER OP HOUTEN BEEN Je bent jong, pas van school, met een diploma en een karre- vracht goede moed waardoor je een frisse, verruimende blik op het leven hebt. I n veel geval len smoort ons syteem je en- toesiasme in de kiem. Je laatje inschrijven als werkzoekende bij de Rijksdienst voor Arbeids voorziening. Op hoop van ze ge. Na de wachttijd blijk je nog geen werk gevonden te heb ben. Daar sta je danin de rij aan den dop. Stempelen om den brode. Lege dagen vervallen in herha ling. Elke dag weer, stempelen, niet weten wat te doen, werk zoeken, geen vinden. Botte weigeringen, steeds maar weer, maken je zelf ook bot. Het hangt je de keel uit maar er is niets aan te doen. Of toch? Minister van Tewerkstelling en Arbeid, Guy Spitaels dokterde mede op basis van vroegere in itiatieven van verschillende zij den feite het gehele rege ringsprogramma tot opslorping van de werkloosheid omvat, zoals dit geformuleerd werd in de programmawet van 22 de cember 1977. Niet elk deel van dit plan is voor jongeren be stemd, dat moeten we er al onmiddellijk bij vertellen. Het programma bestaat uit een zestal delen, waarvan er drie overgenomen werden uit vroe gere programma's. Het moeilijkste van alles is, om net te doen alsof je het druk hebt, terwijl dat niet zo is. William Feather

De Voorpost | 1978 | | pagina 11