FOTOAMATEURS IN DE KIJKER MENINGSVERSCHIL TUSSEN MEERDERHEID EN OPPOSITIE BIJGELEGD PIKKELING '78 TE HERDERSEM WORDT WEER EEN KASSUKSES 12 -16-6-78 - De Voorpost GEMEENTERAADSZITTING TE LEDE Deze week dinsdag heeft de Leedse gemeenteraad dan voor de derde maal in veertien dagen geprobeerd een oplossing te vinden voor de problemen die er gerezen waren tussen de meerderheid en de oppositie. Na een beraadslaging van ongeveer een uur over het probleemkind, namelijk de aanwendingen of buitengewone dienst, werd een kompromis dat voorgesteld werd door oppositiefraktieleider meester Ruyssinck en dat reeds voor veertien dagen geformuleerd was geworden door burgemeester Gravez door de raad eenparig goedgekeurd. Bij de meerderheidsgroep ontbrak nog steeds het zieke raadslid, mevrouw Siau, zodat de beide blokken opnieuw even sterk waren. Feit is dat die ziekte van het raadslid mevrouw Siau bij velen als zeer mysterieus begint aangevoeld te worden en door de fraktieleider van de oppositie, meester Ruyssinck, werd de ziekte als «diplomatisch» bestempeld. De mening als zou er iets schorten in de Leedse bestuursmeerderbeid, werd bij de toeschouwers nog versterkt na het vertoon van de meerderheidsgroep bij de bespreking van de twee punten die handelen over het O.C.M.W. waarvan het zieke raadslid Siau ten andere voorzitster is. UITEINDELIJK TOCH EEN GOEDKEURING Oib half acht, uur waarop dé raadszitting normaal moest beginnen, waren enkel twaalf leden van de best uursmeerderheid aan wezig het dertiende lid, mevrouw Siau, bleek nog steeds ziek te zijn. Buiten troepten een aantal opposi tieleden samen en meldden aan de persmensen dat zij niet van plan waren naar de raadszitting te komen en dat zij zouden doen net zoals de meerderheid vorige week. Om kwart voor acht betrad de CVP-oppositie dan toch de raadszaal. De zitting kon beginnen. Het eerste punt op de agenda was het gewraakte punt negen van de raadszitting van voor veertien dagen in verband met aanwendingen op de buitengewone dienst. Na de aankondiging van het punt vroeg raadslid Galle of er ondertussen reeds een schatting gemaakt was van de kosten. Burgemeester Gravez antwoordde dat deze nog steeds dezelfde was als degene die hij opgemaakt had tijdens de eerste beraadslaging over het betrokken punt. Hij voegde eraan toe dat het wel moeilijk is voor de losse materialen die nodig zijn voor de werken aan de gebouwen een eksakte 'prijs te schatten. Raadslid Galle wenste ook te weten of de mensen van Lede zoveel mogelijk zou den betrokken worden bij de aankopen en werken die uitgevoerd worden en pleit te om voornamelijk te werken per aanbesteding, naar het voorbeeld van de Staat. Burgemeester Gravez antwoordde dat in de toekomst alles steeds per aanbesteding zal gaan, maar dat zij verrast waren geworden in het begin van het jaar door de nieuwe wet op aanbestedingen, maar eens die materie beter gekend zal dat allemaal vlotter verlopen. Daarna kwam meester Ruyssinck tussen in ver band met de raming van de onkosten voor de aanwen dingen. Hij zegde dat er nog steeds dezelfde vragen zijn naar een serieuze raming van die werken. Intussen hebt ge toch wel de tijd gehad om een serieuze raming te maken, want als wij nu komen is het om de werken vooruit te doen gaan en naar een oplossing te zoeken voor de problemen die er gerezen zijn, aldus raadslid Ruyssinck, die eraan toevoegde «er is alleen een raming van de stoelen en tafels, maar als wij naar de kosten van de rest vragen wordt er geïnproviseerd. Ge gaat aan werken beginnen met uw ogen toe en niet weten waar ge zult uitkomen. Wij zijn bereid als wij een degelijke kostenraming hebben die werken integraal goed te keuren, wat het ook kost. Ofwel is er de tweede mogelijkheid dat wij een zeker bedrag ter beschik king stellen als de kosten niet te schatten zijn. Voor de raming van de stoelen en tafels en de aanleg van de centrale verwarming in de pastorij te Impe zijn wij nog steeds akkoord. Voor de rest verkeren wij nog altijd in het ijle, geef ons dan een bedrag.» Tot zover meester Ruyssinck. Burgemeester Gravez ant woordde dat het moeilijk is te bepalen hoeveel stenen en hoeveel cement er juist nodig zijn voor de werken aan de melkerij bijvoor beeld. Meester Ruyssinck vroeg dan of het werkelijk nodig is miljoenen aan de melkerij te besteden, terwijl er nog zoveel dringender werken zijn, zoals bijvoor beeld aan de riolering waarvan de ontoereikend heid bewezen werd tijdens de recente stortvlagen Burgemeester Gravez gaf tijdens de diskussie ook nog toe dat reeds heel wat van die materialen aan de melkerij en de pastorij verwerkt zijn, maar dat er nog geen goedkeuring door de raad voor is en dat hij daarom aarzelt om nog materialen bij te bestellen die nochtans dringend nodig zijn voor het verder werken. Raadslid Van Achter merkte op dat het gemakkelijk is globale bedragen voor te stellen. Maar wij willen weten waarvoor al dat geld juist gebruikt wordt en als er ons iemand naar vraagt moeten wij ook kunnen antwoorden, als gemeente raadslid, aldus raadslid Van Achter, die eraan toevoegde dat de oppositie die tot nogtoe gevoerd werd een zeer brave oppositie is. Schepen Noél beaamde dit. Meester Ruyssinck pro testeerde tegen het feit dat alles al opgebruikt is als het pas voor de gemeenteraad komt en vroeg zich af waarom men dat niet vroeger op het agenda heeft geplaatst. Burgemeester Gravez antwoordde dat dit de moeilijkheid is met de nieuwe wet, die aanvanke lijk zelfs niet goed gekend was op de provinciale diensten en hiervan zijn de gemeenten het slachtoffer, raadslid De Cuyper merkte, op dat het gebruikelijk is als gevolg van de trage administratie dat er op voorhand reeds wat ge bruikt was en hoeveel er nog nodig was. Ik begrijp dat heel goed, aldus nog raadslid De Cuyper en anderen hadden dat ook begrepen. Na nog wat heen en weer gepraat deed meester Ruys sinck een voorstel. Voor de aankoop van stoelen en tafels stelde hij 160.000 fr. voor voor de aanleg van de centrale verwarming 350. 000 fr. en voor de rest allemaal 2.500.000 fr. Bur gemeester Gravez verklaar de zich hiermee akkoord omdat hij over dit identieke voorstel had laten stemmen tijdens de eerste diskussie over dit punt veertien dagen geleden. Raadslid Galle stelde voor er ook nog de BTW bij te doen. Een diplomatisch toemaatje. Het voorstel werd door de raad eenparig goedgekeurd. Na de stem ming vroeg meester Ruys sinck om in de toekomst voorzichtig te zijn met het gebruiken van chantage middelen-, zoals nu gebeurd was met de werken aan de pastorij. Burgemeester Gra vez antwoordde dat hij de werken aan de pastorij op een ander agenda zou geplaatst hebben indien hij geweten had dat deze zo zouden geïnterpreteerd ge worden zijn door de oppositie. MEERDERHEID NIET AKKOORD MET O.C.M.W.- REGLEMENTERINGEN Nadat het schepenkollege een antwoord gegeven had op de vraag van -de oppositie in verband met het ter beschikking stellen van het dorpsplein bij speciale gelegenheden, kwamen twee punten be treffende het O.C.M.W. ter sprake. Burgemeester Gra vez merkte op dat er wel nodig een aantal wijzigin gen zullen moeten aange- Om aan deze wedstrijd «Met open kijkers door Erembode- gem» te kunnen deelnemen moest men wel aan een paar voorwaarden voldoen. Vooreerst was er het feit dat het alleen liefhebbersfotografen waren die konden deelnemen. Daarbij moest men ook min stens tien jaar oud zijn. Het ontwerp dat fotografisch be handeld werd moest in verband staan met de gemeente als dorp. Alle formaten waren toe gelaten tot 18 x 24 cm. Ge vraagd werd ook dat de inge zonden werken van recente da tum zouden zijn. DIRK HENDRICKX Winnaar in de kategorie Zwart-wit werd Dirk Hendrickx uit de Beukenlaan nr. 13 te Erembodegem-Terjoden met als onderwerp «De Dender achter de Gerstjens en de kerk op de achtergrond». Dirk Hendrickx' beroep heeft in het geheel niets te maken met fotografie. Na vier jaar meu belmakerij in het VTI te Aalst en een bijkomend specialisatie jaar vond hij werk in een Aals- ters bedrijf als meubelmaker. Fotografisch materiaal aan schaffen zat er blijkbaar tijdens zijn studentenjaar niet in want de eerste idee om zich een de gelijke kamera aan te schaffen rezen toen hij zijn legerdienst moest vervullen Zoals velen dacht hij tijdens zijn legerdienst goedkoop aan een toestel te geraken. Hij zag van dit voor nemen echter af en het duurde nog een tijdje voor hij besloot bracht aan onnauwkeurige bepalingen en onduidelijke zinssneden, maar hij stelde voor deze beide punten van het agenda af te voeren gezien de afwezigheid van de voorzitster van het OCMW, mevrouw Siau. Hij vroeg aan de oppositie wel haar voorstellen kenbaar te maken voor wijzigingen. Daarna volgde er een hevige diskussie tussen raadslid Ruyssinck en schepen Noél, omdat deze weigerde de zaak te bespreken in afwezigheid van de voor zitster. Het kwam tot een stemming en er was staking van stemmen wat dus betekende dat de twee punten moesten afgehan deld worden. Schepenen Noél en Grepdon maakten aanstalten om de raadszaal te verlaten omdat zij weigerden de zaak te bespreken in afwezigheid van de voorzitster en schepen Minnebo vond het niet fair vanwege de oppositie dat zij profiteert van de ziekte van een raadslid. Meester Ruyssinck merkte een apparaat te kopen en een bijpassende zoomlens. Als een entwintigjarige besteedt Dirk naast de uurtjes die hij nu al vrijend doorbrengt ook nog tijd aan zijn andere hobby's zoals zwemmen en... fotograferen GERT RUBBRECHT. Een jongere kandidaat die toch de eerste plaats wist in de wacht te slepen in de kategorie kleur is Gert Rubbrecht. Deze elfjarige student 6v4 aan het Sint-Maartensinstituut te Aalst dong mee op aandringen van zijn kameraadjes met wie hii een reeks foto's binnenstuur- de. Voor Gert was het een hele verrassing toen hij vernam ge wonnen te hebben in dit eerste deel. Zijn hobby is nu werkelijk niet bepaald fotograferen. Er zijn andere zaken die hem meer aanlokken. Zo onder an dere zwemmen en postzegels verzamelen. Zijn grootste hobby is echter paardrijden en daarom hoeft hij niet ver te gaan. Het erf van vader Rub brecht biedt daartoe ruim de ge legenheid. Zijn winnende foto werd gemaakt met een klein pockettoestelletje. Voor de kenners, zo'n 110-modelletje In totaal stuurde hij een zestal foto's binnen Naast het win nende «Oud-Gemeentehuis» had hij o.a. nog mooie foto's van het kasteel De Vis, het ver bindingswegeltje tussen de Keppestraat en de Vrijheid straat, het oorlogmonument aan de kerk. de ingang van het Gerstenhuis en de Autostrade door Erembodegem Een van op dat er toch wel tijd genoeg was verlopen om de zaak eens deftig gelezen te hebben, want het was reeds de tweede maal dat het op het agenda verscheen. Burgemeester Gravez ant woordde dat het op het agenda geplaatst werd op verzoek van de sekretaris van het O.C.M.W. die toevallig aanwezig was toen het agenda werd opge maakt. Toen was de inhoud nog niet bekend en het was pas achteraf dat er in de schoot van het kollege bezwaren zouden gerezen zijn tegen bepaalde zaken uit de tekst. Ondertussen konden de toeschouwers evenwel vast stellen dat er nogal wat heen en weer geloop was tussen raadsleden van de meerderheid om overleg te plegen. Raadslid Cobbaut formu leerde een aantal opmer kingen, die allen besproken en genoteerd werden. Ook raadslid De Brouwer maakte opmerkingen en betreffen de de overeenkomst tussen de bejaarden en het deze zes foto's was echter vol doende om hem de zegen te verschaffen. RIJKSLAGERE SCHOOL Naast individuele personen mochten ook groepen deelne men aan deze wedstrijd. Voor de scholen dus een wel gekomen gelegenheid om eens door het dorp te wande len, iets te leren en ondertus sen toch nog deel te nemen aan de wedstrijd. Een van deze groepen die deelnam aan de wedstrijd was het vijfde leerjaar uit de Rijksla- gere school aan de Leuvestraat te Erembodegem. In de kate gorie zwart-wit gingen zij met twee prijzen lopen. De derde prijs. Erembodegem in de kij ker, werd gewonnen door Anja Van Impe De vierde prijs, de Gersten... werd gewonnen door Bart De Vreese. Tijdens een schoolwandeling onder de leiding van de ieraar, de hr. Swaelens, konden de leerlin gen naar willekeur foto's ma ken van de prachtige Dender vallei en van Ressebeke. KLOOSTERSCHOOL TERJODEN Een school waar een zeer groot aantal studentjes, als we ze zo al mogen noemen, bij het initia tief betrokken was, was de kloosterschool te Terjoden. Het impuls daar ging uit van een van de leraressen, mevrouw Annie Geerts. Zij wist echter voldoende kollega's warm te maken om mee te doen aan de wedstrijd. Op een zonnige na middag trokken aldus de tienja rigen uit de klas van zuster Greta en de kleuters uit de klassen van mevr. Annie Geerts en Lieve Van Rossem de straat op om een stukje van hun leefwereld te verkennen en on dertussen met het toestel van hun lerares enkele kiekjes te nemen. De kleuters drukten op de knop. en de lerares deed de rest. De resultaten waren echter vrij goed. Tijdens deze tocht door Terjoden werd onderweg even een praatje gemaakt met een kindervriend, een gehandikap- te, Viktor, die de kinderen goed kennen. Dagelijks immers gaan velen hem een handje geven. Een prentje van dit gebeuren haalde de tweede plaats, 't Hof Ter Lokeren. eveneens te Erembodegem-Terjoden, was goed voor een achtste plaats. DEELNEMERS De meeste deelnemers aan deze wedstrijd werden reeds vernoemd. Hetzij in onze vorige editie, hetzij nu. Eigenlijk ware het wel wat onrechtvaardig diegenen die zich inspanden om mee te doen maar die geen prijs in de wacht konden slepen niet te vermelden. Hier dus de lijst van de niet-winnende deel nemers: Baeyens Conny, De Bruyn Bart, De Geyndt Peggy, De Groot Karin, De Gusseme Nancy, D'haese Wim, Eeck- haut Willem. Fieremans Kath leen, Geerts Elsy, Marcoen Katleen, Raes Anja. Scheer- linck Kathleen, Schouppe AN JA, Van den Broeck Maggy, Van der Burght Anja, Van der Marck Milly. Van Eenoo Fran- ky V.V.K.S. St.-Tarcitius Ter joden en Wellekens Mario. Deze rangschikking is alfabe tisch en heeft niets met de plaats te maken. S.J. verzorgingsinstituut wees schepen Grepdon, verant woordelijke schepen van het O.C.M.W. op een grote tegenstrijdigheid met het reglement van inwendige orde en het ondemokra- tische van sommige bepa lingen. Tijdens deze besprekingen maakte raadslid Ruyssinck de opmerking dat de bestuursmeerderheid toch ook over een meerderheid beschikt in het O.C.M.W. en vroeg of zij geen vertrouwen meer heeft in die meerderheid in de O.C.M.W. Hij vroeg dan ook of er iets gebeurd was soms tussen die twee meerderheden. Dit venijnig vraagje zette heel wat kwaad bloed bij raadslid Cobbaut en deze antwoord de dat er niets moest achter gezocht worden dat er niet is. In ieder geval kregen ook de toeschouwers deze indruk na het vertoon dat door de meerderheid gegeven werd. Ten slotte werd het reglement van inwendige orde goedgekeurd met Dit jaar zijn de aktiviteiten •gekoncentreerd op Herder- sem, meer speciaal op de Hoeve Van Nuffel aan de Pont weg, Boskant. Op vrijdag 21 juli vangen de esbattementen aan met een Happening op de Grote Markt om de aandacht van de stedelingen op dit jaarlijks gebeuren te vesti gen en om te dienen als blikvanger voor de talrijke voorbijgangers, 's Avonds, te 19 uur gaat dan de plechtige opening van de tentoonstelling door gewijd aan werken met als tema de landelijkheid, inzonderheid dan het oogstgebeuren, of fraaie hoekjes uit de Faluintjesstreek. Het ak sent zal hier gelegd worden op «levende kunst», ter plaatse gedurende de festi viteiten gerealiseerd onder het oog van geïnteresseerde kijkers. Van zaterdag 22 tot en met vrijdag 28 volgt dan de «Week van de Landelijk heid» die dit jaar wil uitgroeien tot elk dag een mini-pikkeling met pikken, vlegelen, muziek en dans, gastronomische specialitei ten doch dit alles voorafge gaan door een wandeling o.l.v. Lambert Van de Sijpe, de groene jongen. Elke dag start de wandeling aan de hoeve op de Pontweg te Herdersem en trekt door een ongerept natuurgebied, de «Biezebroeken». Kort oponthoud op een typisch hoevetje aan de Moorselse zekere wijzigingen. De oppositie stemde samen met de burgemeester pro, de meerderheidsleden ont hielden zich. De overeen komst tussen de bejaarden en de verzorgingsinstelling werd eveneens goedge keurd rekening gehouden met de geformuleerde op merken met 22 ja-stemmen en 3 onthoudingen. Burge meester Gravez zegde de geformuleerde vragen waar op het schepenkollege niet kon antwoorden terug te zullen overmaken aan het O.C.M.W. Daarna werd de gemeenterekening nog een parig goedgekeurd. Deze rekening over het jaar 1977 vertoont een overschot van 58.981.244 fr. Meer uitleg hierover in een volgend nummer. In geheime zitting werden de zitpenningen voor de raadsleden op 950 fr. gebracht. Enkel de raadsle den Frans Roelandt en De Brouwer stemden tegen de verhoging. Mon D,G. Fortweg (nr. 2), eveneens een hoeve Van Nuffel waar met het échte boerenleven kan worden kennisgemaakt en dan terug naar de Boskant. Na ovenkoeken, boerewormkruidkoeken, de Herdersemse specialiteit, vla begoten met platte lambiek volgt elke dag een i feestvuur op de weide met zang en gezelligheid. Op vrijdag 28 juli te 19 uur te Moorsel op het Dorp opening van het bloementa- pijt dat het embleem van het «Jaar van het Dorp» zal voorstellen. Dezelfde dag, maar dan te 20 uur volgt de proklamatie van de werken van de tentoonstelling waarbij de VVV, traditiege trouw, het bekroonde werk aankoopt. De eigenlijke Pikkeling heeft dan plaats op zaterdag 29 en zondag 30 juli op en rond de Hoeve Van Nuffel aan de Pontweg met veld- en schuuraktivi- teiten. Verlenen verder hun medewerking de zangen sembles «De Vlegels» en «Hotse-Botse», de volks dansgroep «De Zwinge laar», «De Vlaamse Doedel zakspelers» en de «Fa- luintjeskapel». Verder is er doorlopende Kruidenmarkt, demonstratie van typische ambachten en kan U zich te goed doen aan regionale gastronomie. Niet te verge ten de vlegeldans in zijn verschillende facetten en het feestvuur te 22 uur met open zangstonde. Gert Rubbrecht, liij houdt van paaren en van foto's maken en kaapte de eerste plaats wen de reeks kleurenfoto's (SJ) Naar aanleiding van de prijsuitreiking van het eerste deel van deze zes foto's was echter vol de fotowedstrijd te Erembodegem gehouden in het kader van doende om hem de zegen te het jaar van het dorp en zoals beloofd in onze vorige editie, verschaffen zijn wij even gaan kijken wie de winnaars van deze manche zijn. Misschien nog even het geheugen opfrissen. In de RIJKSLAGERE SCHOOL zwart-witreeks behaalde Dirk Hendrickx de eerste plaats. In Naast individuele personen de reeks kleur was dat Gert Rubbrecht. Naast de individuelen mochten ook groepen deelne- aie aeeinamen waren er ook een paar groepen. Zo waren er men aan deze wedstrijd, o.a. de leerlingen van het 5e leerjaar van de Rijkslagere school Voor de scholen dus een wel aan de Leuvestraat en de kleuters en tienjarigen uit de Kloos- gekomen gelegenheid om terschool te Erembodegem-Terjoden. eens door het dorp te wande- Dirk Hendrickx. winnaar in de kategorie zwart-wit van de fotowedstrijd te Erembodegem-Terjoden (SJ) De Pikfeesten van de V.V.V. «De Faluintjesstreek» zijn reeds aan hun negende editie toe en hebben in de hele streek en ver daarbuiten, burgerrecht verworven. Zelfs van uit Frankrijk, uit St.Macaire-en-Mauge in de streek van Cholet, Maine et Loire, komen afgevaardigden van de plaatselijke «Groupe Traditionel» die er jaarlijks de «Fètes des Battages a l'ancienne» inricht.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12