1rh.ABC...' ZUSTERSCHOOL MET EIGENTIJDS SCHOOLFEEST TE MELDERT MODERNE» WISKUNDE IN DE BASISSCHOOL VORMINGSAVOND IN DE MIKISKLUB EEN IDEE VOOR DE VAKANTIE: DE WERKKAMPEN VAN DE «JONGEREN VOOR DE VREDE» De Voorpost -16-6-78 -13 ^vA HEB STEEDS BIJ DE HAND TELEFOONNUMMERS RCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste priizen der matrassen Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex Bergemeersenstraat 18, Aalst 'HONDT SIMON Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken, voortenten, autogarnieringen en zonne tenten 053-21.15.64 ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.-Gillis Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen NTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX. Kasteeldreef 45 en Nieuwstraat 28, 9310 Lede- Centrum Vakkundige plaatsing van vasttapijt. vensterdekoratie, ploegstoffen. behangwerken O-SPORT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels OM, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlich tingen bij Van den Berghe, Droeskoulerstraat 12, Haaltert EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST D53-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116. 9300 Aalst VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi sette. tergal enz... Zonneblinden, Luxaflex. Louverdrape deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11. Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UANDO 052-21.40.60 de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid, quo, quando. quomodo... enz: wie. wat. waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper COUPONNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556, Aalst 052-21.40.60 overformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een lijn resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep De Cuyper VONNE EN JOZEF 053-70.33.95 njden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48. Aalst. Alle herstellingen l iaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanal 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar Zondagnamiddag was de speelplaats van de Vrije gesubsidieerde meisjesschool te Meldert eerder aan de kleine kant. Er was immers zoveel belangstelling dat zelfs bleek dat uiteindelijk omslagen voorde sneltombola niet in voldoende aantal aanwezig waren. Het dient wel gezegd dat het geboden spektakel waarbij de ouders en sympatisanten hun hart even konden ophalen bij de prestaties van de kleuters en leerlingen van de basisschool de moeite loonde. Niet alleen waren er de Inslaande muzikale nummertjes met de pas sende koreografie en zulks in een nonstoptempo maat ook de kostumering en de attributen leken tot in de puntjes verzorgd. Uiteraard kwamen de kleu ters eerst aan bod met Vader Abraham en de Smurfen, sukses bij voor baat verzekerd, met Pi- nocchio en kinderen aan de werkbank en met ritmische oefeningen met flessen, veiligheidshalve in plastic en verder met een hoepel- dans. Ook de basisschool liet zich niet onbetuigd met het poppenlied «Moederke Al leen», een echt oud Vlaams lied gevolgd van Spaceman en The same old song. Na een verfrissende pauze bracht het eerste leerjaar een leuk dansje kwam het 2e met «A Ba Ni Bi» en danste het 3e, gelukkig enkel figuurlijk, «in the Rain». Idool van veel jeugdigen, Claude Frangois werd niet vergeten en de hoogste klasse besloot dan, suksesrijk met «Turkey, Turkey». Al bij al een prettige namiddag in een aange naam kader waardoor de ouders weer een stapje dichter bij school en personeel werden gebracht. LH Minister J. Ramaekers heeft beslist met ingang van 1 septem ber 1978 tot de progressieve veralgemening van de ver- nieuwe wiskunde in alle rijksbasisscholen. Zulks betekent dat aitans in net rijskonderwijs, het voorlopig leerplan ver nieuwde wiskunde in alle eerste leerjaren wordt verwerkt met en door alle kinderen. Reeds in juni '77 werd de veral gemening in het vooruitzicht gesteld en tijdens het school jaar 77-78 zou een flinke in spanning worden geleverd met het oog op de bijscholing van de leerkrachten van het eerste leerjaar. Tevens moest het voorlopig leerplan worden uit gebouwd tot een curriculum dat meer houvast zou kunnen bie den bij de opbouw van 'n akti- viteitenwerkplan in elk eerste leerjaar. De veralgemening voor de tweede leerjaren vangt dan aan in 79-80. In het half-open curriclum worden de te bereiken doelstel lingen duidelijk aangegeven en worden ook de didaktische verwerkingsmogelijkheden vermeld. Met behulp van een handboek en begeleiding door de inspektie kunnen de leer krachten zelfstandig hun leer stof kiezen en zo in te spelen op de omstandigheden en de ge legenheden geboden door de belevingen van de kinderen in een wisselend milieu. Niet alleen is de vernieuwde wiskunde een wijziging van het leerstofprogramma maar vooral gaan er vernieude didak tische procédés mee gepaard die de pedagogisch- didaktische begeleiding in nieuwe banen voeren. Het aanwenden van het aktiviteits- beginsel, het stimuleren van konkrete manipulatie, het aan wakkeren van een kreatief- kritische ingesteldheid, het streven naar nauwkeurigheid naast het beklemtonen van ge- differenteerd werken waarbij werk in groepsverband een be langrijke plaats inneemt zijn zovele didaktische opvattingen die via de vernieuwde wis kunde ook de andera aktivitei- ten gunstig kunnen beïnvloe den. In verband met deze vernieu wing zal moeten worden geij verd om de ouders in de gele genheid te stellen de gewij zigde situatie van hun kinderen beter te begrijpen. Er werd voor de ouders immers speciaal een kursus vernieuwde wiskunde opgesteld. De personeelsleden dienen dan ook waar mogelijk de ouders voor te lichten en te helpen in een beter begrijpen van de moeilijkheden waar mede hun kinderen worden ge- konfronteerd. Tijdens het schooljaar 77-78 werd een ernstige inspanning geleverd om veralgemening vernieuwde wiskunde mogelijk te maken. Ook door het perso neel van de gemeentelijke en vrije scholen werd dergelijke inspanning gedaan en werden de voorwaarden geshapen om zo de inrichtende machten daartoe beslissen, over te schakelen naar vernieuwde wiskunde. Na navraag blijkt dat zowel in het gemeentelijk als in het vrij onderwijs van de schoolkan- tons Aalst de vernieuwde wis kunde reeds werd ingevoerd en men komend schooljaar reeds aan het tweede of derde leer jaar toe is. LH Op vrijdagavond 9 juni waren wij te gast in de Mikisklub. Naast het zuiver politieke vormingswerk wil deze klub hun leden voorlichting en begeleiding geven rond problemen waarmee men in het dagelijkse leven kan gekonfronteerd worden. Het tema voor deze avond was architektuur en modern gemeentelijk beleid. Om iemand aan het woord te laten met kennis van deze materie, werd een beroep gedaan op architekt Hutsebout. In een algemene inleiding omschreef architekt Hutse bout architektuur als «elke handeling door mensen uitgevoerd in funktie van hun bescherming». Verder schetste hij de evolutie van wat er op dit vlak in de geschiedenis waar te ne men viel. Aan de hand van overblijfselen, zoals de grotten van Lascaux in Frankrijk en Altamica in Spanje uit het laat paleo- lithticum, kunnen wij ons een idee vormen van de primitieve woonkultuur van onze voorgangers hier op aarde. Als bewijs dat er niets nieuws onder de zon is gelden vele voorbeelden. Zo bijvoorbeeld het gebruik van materialen. Waar onze voorgangers vroeger hun hutten in klei optrokken die ze 1/2 ter plaatse vonden, zo bouwen wij nu nog in baksteen omdat dit eigen is aan onze streek. Kijken we zo ook naar Finland waar de in hout opgetrokken woningen ge tuigen van het meest voor de hand liggende materiaal. Maken we een vergelijk met de bouwstijl van de Romeinen, zeggen we ten tijde van de republiek, dan zien we dat het gewone volk toen een onderdak vond in de insulae of huurkazernes, waar wij nog steeds in appartementen huizen. Daarnaast zien we de patriciërs een atriumhuis bewonen, dit is gebouwd rond een binnenplein, met als doel de afzondering, Elk jaar organiseren de «Jongeren voor de Vrede» vormings werkkampen die open staan voor jongeren van 18 tot 20 jaar. Het betreft vakantiekampen waarin het leggen van vriend schappelijke kontakten, wer ken en uitwisseling van ideeën onder jongeren samengaan. Deze vakantiewerkkampen worden zowel in België als in het buitenland georganiseerd (Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië. Italië, Neder land. Portugal, Verenigde Sta ten, Zwitserland...) Deze werkkampen steken een helpende hand toe aan instel lingen voor geestelijk, lichame lijk en sociaal gehandikapten. aan leef- en werkgemeen schappen in stadswijken en landelijke streken... Een aantal van deze werkkampen schake len zich in in projekten ter be scherming van het leefmilieu en het kultureel patrimonium De werkkampen die in België worden georganiseerd richten zich hoofdzakelijk op socio- kulturele animatie en op hulp aan gehandikapten. Naast een praktische hulpverlening laten deze werkkampen toe beter bepaalde sociale problemen ook in hun politieke, ekonomi- sche en kulturele aspekten te begrijpen. Buiten de werktijd (6 u per dag) worden aan de deelnemers verschillende ontspannende en kulturele aktiviteiten voor gesteld. Het programma van de werk kampen en alle bijkomende in lichtingen kunnen bekomen worden bij MJP/Jongeren voor de Vrede, Stevinstraat 92, 1040 Brussel. waar bij ons de meer begoede klasse hetzelfde beoogt met villabouw. Langzamerhand zijn ook de grote verschillen tussen stads- en plattelandsbouw vervaagd. Een fenomeen van onze tijd is wel de ontvolking van onze stede met het oog op meer woonkomfort. Zo zien wij nu gemakkelijker de riante villa's op het platteland staan tegenover de meer gewone huizen in de stad. Architekt Hutsebout merkte hier terecht op dat het een misvatting van de laatste generaties is om steeds maar weer kopieën te willen maken van vroegere archi- tekturale woonstrukturen. Hij maakte hierbij allusie op de als paddestoelen uit de grond rijzende hoevetjes. Tenslotte blijven dit slechts afgietsels van voorbijge streefde woonprincipes, die enkel getuigen van weinig originaliteit en een gebrek aan smaak van de bouw heer. Hij stelde zich hierbij de vraag wat onze nakome lingen zullen denken over de bewoners van de zeventiger jaren. Veel zullen wij hen inderdaad niet achterlaten op het vlak van konstruktuele stijlvoorbeel den. GEMEENTEBELEID Dit wordt, aldus de spreker, bepaald door de machtheb bers, met andere woorden door de politiekers. Te weinig mensen beseffen ten volle de macht die zij daarmee in handen hebben. Stedebouw vertegenwoor digt inderdaad de grootste politieke macht aangezien men hier over het grootste budget geschikt. Gelukkig, zo zou men moeten kunnen zeggen, werd er de iaatste jaren al heel wat gesleuteld aan de reglementeringen ter zake. Zo heeft de gemeente nu medezeggingschap in het gebruik van de gronden. Hier berust een voorname taak bij de gemeenteman datarissen. Ogenschijnlijk zou dit een degelijke vooruitgang moeten zijn. In de praktijk moeten we echter spijtig genoeg vast stellen dat deze mensen te weinig kreativiteit aan de dag leggen en zij evenmin beschikken over een gefun deerde visie voor de toekomst, inzake planning. We mogen wel stellen dat er in onze stad op het gebied van stedebouw vrijwel geen beleid gevoerd wordt. Al te veel moeten wij vast stellen dat onze politiekers erop belust zijn om tijdens hun ambtstermijn uit te pakken met politieke daden, zonder dat deze echter deel uitmaken van weldoordach te studie inzake urbanisatie en zonder rekening te houden met de vele nevenaspekten die komen kijken als men architektuur pleegt. Zo kan het politiek zeer gunstig zijn ergens een sociale wijk neer te zetten maar als men daarbij geen rekening houdt met speel ruimte voor kinderen, noch met gelegenheid tot ont spanning en sport van de wijkbewoners, dan is het wel gerechtvaardigd als bij derglijke realisaties vragen oprijzen. Naast de vrees voor vernieuwing en het gebrek aan inspiratie stel len we eveneens vast dat men geen plaats laat voor inspraak. Durft er dan niemand het initiatief ne men voor het oprichten van een advieskommissie? Deze zou kunnen bestaan uit een aantal technisch geschool de en terzake bevoegde personen maar evenzeer uit een percentage geïnteres seerde burgers van de stad. Op deze manier kan er een beleid uitgestippeld worden voor tien, twintig en zelfs dertig jaar, en daarbij kan nog ruimte gelaten worden voor eventuele aanpassin gen. Er kunnen dossiers, plans en makettes gemaakt worden waar iedereen inza ge kan in hebben. Voorbeel den, op maat gesneden en voorverpakt, zijn in het buitenland genoeg te vin den. Ze worden er reeds jaren toegepast, met goed gevolg overigens. Feit is dat het spel hier te politiek gespeeld wordt en dat al beseffen het nog te weinigen, de macht van de De mee klcutcrtibssïit er de groep Hen-jarigen uil de kloosterschool re Terjoden (SJ) schepen van openbare werken genivelleerd moet worden. Als we de uit spraak van een beroemd architekt en leider van het Bauhaus te Weimar en te Dessau, Walter Gropius (1883-1969) op de keper mogen beschouwen, name lijk: «architektuur gaat om de samenhang der dingen» dan begrijpt wellicht ieder een dat dit zowat het gehele maatschappelijk beeld om vat. Een gigantisch spook waar we elke dag oog in oóg mee staan. Belangrijk genoeg dus o'm er serieus aan te dokteren. jVs Hel vijfde leerjaar van de Rijkslagere School. Derde van links Bart De Vreese. vierde van links Ania Van Impe (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 13