Film bij ons DEENSE GASTBEIAARDIER IN VOOROPENING BEIAARDSEIZOEN BEIAARDSEIZOEN 1978 AALST FEESTELIJKE OPENING 1 SUGDEN JOHN INMAN FRANK THORNTON TREVOR BANNISTER ARE YOU BEING SERVEU 28 - 16-6-78 - De Voorpost Pll 7*% JA i m I rR i 1 De Stedelijke Akademie voor muziek, ballet en toneel, richtte op donderdag 8 juni de openbare eksamens voor toneel in. Deze toneelauditie werd gehouden in de stadsschouwburg, Vredeplein. Om 19 uur stipt, sloten de deuren. Er waren betrekkelijk veel belangstellenden aanwezig. Het ging hier echter niet om een volledig toneelstuk, maar er werden zes fragmenten getoond. Francine De Bolle, Olivia De Roo en Ronald Schollaert waren kandidaat voorde regeringsmedaille. Het eerste fragment uit de Gecroonde leersse (door Michiel De Swaen) toonde reeds de beroepsbekwaam heid van de spelers aan. Jacquelyn (Olivia De Roo) houdt van Joren (Ronald Schollaert) een arme schoenlappersgezel. Ze wordt door haar vader echter verplicht te trouwen met Kosen (André Hendrickx) die een rijke beurs bezit. Op het toneel werden een aantal grappige scènes vertoond. Het tweede optreden, Ham let door William Shakespea re, bracht ons een prak tisch onberispelijk optreden van Francine De Bolle, die de rol van Ophelia op een meesterlijke wijze vertolkte. Bijgestaan door Yvette Heirweg (de koningin), Johan Van den Brulle (Hamlet) en Luc De Blieck (Laertes), toonde zij ons een staaltje van haar kunst. Het fragment handelt over Ophelia, de tragische ge liefde van Hamlet, die aan haar liefde ten onder gaat. Ze deelt het lot van Hamlet, die om de dood van zijn vader te wreken, zichzelf en vele anderen ter dood veroordeelt. Het laatste fragment voor de pauze was getiteld «De tijger», (een werk van Schisgal). Een eenzame jongeman (Ronald Schollaert), in goeden doen, maar door een reeks van tegenslagen in zijn loopbaan en in de liefde op de rand der krankzinnigheid gebracht besluit een jonge vrouw (Olivia De Roo) te ontvoeren. Hij zal haar in zijn kamer verkrachten! Zo meent hij zich het bewijs te leveren, dat hij nog tot iets in staat is. Maar de jonge vrouw praat met hem, geeft hem zelfs lessen Frans en bewijst hem dat het leven het leven waard is. Na een rust van vijftien minuten kregen we een tweede bewijs van het hoge toneel-peil dat de eksami- nanda bereikten. In Tango Palace door M.Z. Fornez, bewees Francine De Bolle een tweede keer een bekwame aktrice te zijn. Het werd een vreemd en schijnbaar absurd spel, maar in wezen was het een helle en fascinerende mo zaïek van leven en dood. Het werd een verrassend totaalbeeld, een bijna foto grafische opname van alle levenselementen die zorg vuldig dooreengeweven zijn als de draden van een minutieus leefpatroon. Ge boorte, groei, leven, strijd, kennis, tederheid, liefde, haat en dood, vormen in dit burlesk (en toch zo mense lijk gegeven een aantrekke lijke, boeiende cocktail van de mensen die wij zijn en...blijven. De repliek in dit fragment werd gespro ken door Jo Van den Brulle. In «De kat op een heetzinken dak» (door T. Williams) bewees Olivia De Roo haar koelbloedigheid. Zelfs toen het schouder bandje van haar onderjurk het lief afweten, speelde zij onverstoord verder. Tennessee Williams heeft in de rij van de zeer grote toneelauteurs een reeks onvergetelijke vrouwenper- sonnages gecreeërd. Mar garet (Olivia De Bolle), de kat op het heetzinken dak, is één van die figuren. Gedreven door een niets ontziende hartstocht, wil ze de liefde van haar man (Hendrik Wijnendaele) te rugwinnen. Haar streven is echter komplekser dan het vrouwtjesdier dat haar man terug in bed wil. Het is een genadeloos gevecht om de macht, gemotiveerd door liefde, haat, geldzucht en ijdelheid. Tot slot brachten Francine De Bolle en Ronald Schollaert een moeilijk stukje van Ingmar Berg man: «Scènes uit een huwelijksleven». Zij vertolk ten respektievelijk de rol van Marianne en Johan, gewikkeld in een echt scheidingsprocedure. Het fragment, genoeg bekend uit de roman en de televisiereeks toont het gebeuren nadat een echt paar reeds geruime tijd uit elkaar is gegaan, maar in wezen verlangen beide personen nog naar elkaar. Wij zouden ze de «eeuwige echtgenoten» kunnen noe men! Dit fragment il lustreert op treffende wijze hoe twee mensen na een feitelijke scheiding, toch nog met al hun vezels in hun vroegere verhouding vastzitten. De jury bestond uit de heer Abel De Gussem (waarne mend direkteuren voorzitter van de jury) de heer Arnold Willems (regeringsafge vaardigde) mevrouw Suzan ne Juchtmans (aktrice Arena-teater te Gent) de heer Jacques Veys (direk- Op vrijdag 9 juni, werd, in alle stilte, als we het zo mogen schrijven, het beiaardseizoen 1978 ingezet, en wel met een Deense gastbeiaardier, de heer Bendt Gammeltoft - Hansen uit Svendborg. Het is spijtig dat dit koncert niet voldoende werd aangekondigd, want het werd iets van de bovenste plank. Als inzet hoorden we het vijfde v' preludium van Matthias Van den Gheyn, in een quasi vlek keloze vertolking. Dit is verras send dat zulk een moeilijk stuk als inzet vlekkeloos kan ge bracht worden, vooral als men weet dat de Aalsterse beiaard een klavier heeft dat erg afwijkt van de standaardnormen, en dat het wel wat tijd vraagt om daar als gastbeiaardier aan te winnen. Wel is het zo dat de heer Gammeltoft op voorhand enkele uurtjes op ons instru ment had kunnen oefenen. Wij zouden graag alle werkjes van het programma bespreken maar dat zou wellicht te veel ruimte vraqen. daarom Dikken we er maar enkele uit. De Pai- siello - variaties van Beethoven klonken in sommige delen lief als een bezielde muziekdoos, vooral in het hoge register. Het preludium van Staf Nees Beviel ons minder. Men hoorde duide lijk dat de gastbeiaardier uit een andere school komt (wat een van de aantrekkelijke punten van onze konserten is, deze stijlen te vergelijken) en het tremelospel niet gewoon is. en wellicht (dat vertelde hij ons zelf) weinig waardeert Het programma lag op een zeer hoog niveau. Het is duidelijk dat men in Denemarken streeft naar een ontwikkeling van de beiaard als zuiver kunstinstru ment, waar wij meer bezorgd zijn het kontakt met ons publiek niet te verliezen, en op de eer ste plaats het volkse karakter van het instrument beklemto nen. Toch een uiterst boeiend kon- sert voor muziekkenners. De officiële opening van het be iaardseizoen is voorzien voor vrijdag 23 juni te 20 uur, met een optreden van de Angeli Sonantes in de stadsfeestzaal van het stadhuis. A.D.G. Ronald Schollaert en Olivia De Roo in een fragment van hun eksamen voor de regeringsmedaille (EL) j teur Arena-teater te Gent), de heer Roger Bolders (leraar muziekakademie te Lokeren) en de heer Herman Coessens (leraar muziek school te Zottegem). De sekretaris was de heer Guido De Pauw, sekretaris van de Akademie. Zij hadden de moeilijk taak om een oordeel en nog slechter, punten toe te kennen aan de verschillen de kandidaten voor de graad van uitmuntendheid. Ten slotte mocht leraar Roger De Wilde fier zijn op elk van de drie! Wegens haar opmerkelijk groot akteerta lent werd de regeringsme daille toegekend aan Fran cine De Bolle met 93% der punten. Olivia De Roo en Ronald Schollaert waren echter zeer tevreden met (hun zeker verdiende) me daille van de verdienste. Beiden behaalden 90% der punten. Laatstgenoemde was een waardig «tegen stander» van Francine.j Ons inziens verloor hijj enige waardering, door. tijdens het derde fragment! een ietsje te vlug te spreken. Ook de jury-ledera zullen dit wel opgemerkt hebben. Toch moeten wij de drie waardevolle akteursj een welgemeend proficiat! toesturen. Dat ze nog vaak op het toneel zullenj verschijnen zal wei geert ijdele hoop zijn.. R. Devijve Met de examens voor de deur en het grote verlof in het vooruit zicht zou men denken dat voor de bioskoopzalcn de tijd van de reprizes en kwalitatief minder goede films is aangebroken. In de komende weken zal dit voor de Aalsterse zalen wel zo zijn. Doch er wordt ook een inspanning geleverd om ook tijdens de vakan tieperiode goede films te programmeren. Een van die goede films is «In Alle Stilte-, de laatste Vlaamse film van Ralf Boumans die vanaf deze week vertoond wordt in cinema Palace, meer bepaald in de Grote Benedenzaal Dat Rail Boumans' film «In alle stilte- bestaat is te danken aan het uitschrijven vaneen jaarlijkse prijs voor het beste oorspronke lijke scenario. «In alle stilte- is immers de zesde versie van «Ver van de stad-; het scenario waarmee de auteurs Ria Aerts en Ralt Boumans in 1974 een staatsprijs wonnen Voor Ralf Boumans is het tevens zijn debuutfilm. Na de fotogra fie of het kamerawerk van heel wat Vlaamse films en TV-films verzorgd te hebben stapte hij over naar de regie. Hij is de eerste onder de Vlaamse kineasten die er volgens de meeste filmcritici in slaagde een werk af te leveren zonder grote stijlfouten. De filmtitel geeft de aard van het verhaal aan. Het gaat om voorval letjes en gebeurtenissen die nooit de krantenkoppen halen maar toch erg ingrijpen in het dagelijkse leven. Alles speelt zich af in een Ardeens dorpje waar Fred bossen onderhoudt en tussendoor ook nog grafdelver is. Hij is een kindervriend alhoewel men hem soms spottend naroept: «Pietje de dood-. In alle stilte is hij verliefd op Isabel, de notarisdochter. Tot een toenadering komt het evenwel niet. Freds rustig vrijgezel- lenleventje wordt overhoop gehaald door de komst van zijn jeugdvriend Peter. Deze staat op het punt zijn vrouw te verlaten en zoekt onderdak bij Fred. Nu blijkt dat Peter vroeger de geliefde was van Isabel. Zij pro beert Peter voor zich terug te winnen. Fred ziet dat met lede ogen aan en het komt tot een konflikt tussen beide mannen. Fred beseft echter niet dat Peter Isabel afwijst en haar zelfs verwijt dat ze teveel met gevoelens speelt. Het komt in Isabels auto tol een hevige woordenwisseling en zij verliest de kontrolc over het stuur. Zij belandt tegen een boom en overlijdt ter plaatse. Fred waakt bij zijn dode geliefde en iedereen spant zich in om de illuzie over een tragische, grote liefde tussen Fred en Isabel in stand te houden. Een film die wij graag aanbevelen voor cinefielen, maar afraden aan mensen die houden van sensatiezoekende prenten. Een ander genre komt aan zijn trekken in de studio van die zelfde cinema Palace Daar wordt de film «Duizend en een wellusten- vertoont. Een film in een regie van Claudio Monty met in de hoofdrollen Gianni Musy. Anita Strindberg en Franco Fabrizzi. Een mooi meisje van 18 jaar heeft zich voorgenomen er het allerbeste van te maken, zowel als vrouw als studente De wereld om haar heen, het midden waarin zij met haar studiemakkers Ralf Boumans ode aan de vriendschap. verkeert en zelfs de leden van haar eigen gezin, maken het haar uiterst moeilijk het gestelde doel te bereiken. Na heel wat twijfels belandt zij in de handen van een fotoreporter die haar 'het leven' zal leren kennen, dan vooral langs seksuele kant. Alles zal echter goed aflopen, want na heel wat lijflijke genoegens zal zij tenslotte toch de 'grote liefde' vinden. In zaal 2 van cinema Feestpaleis blijft dc Bergmanfilm liet slangenei» doorlopen. Deze goede film die wij ten stelligste aanbevelen aan de cinefielen die hem nog niet gezien hebben vertelt het verhaal van enkele donkere novemberdagen in Duits land. Bergman wil in deze film aantonen dat de Duitsers wel degelijk wisten wie Hitler was. In zaal 1 van cinema Feestpaleis loopt vanat vandaag «Are you Being served?-, «Wordt U al geholpen?», een anderhalf uur durende komische prent van Bob Kellett met in de voornaamste hoofdrollen Molle Sugden, John Inman, Frank Thornton en Tre vor Bannister. Het Grootwarenhuis van «Grace Brothers» dient voor veertien dagen gesloten te worden voor herstellingswerken. En Young Mr. Grace vindt dit een uitstekende gelegenheid om hel personeel een vakantiereis aan te bieden naar de Costa Plonka aan dc Middellandse Zee. En zo begint dan dc film. Mrs. Slocombe heeft haar poesje in een dierenpension ondergebracht en nu kan zij mee aan boord van het vliegtuig. Mister Rumbold. de chef zal zijn best doen om zich tijdens deze verlofperiode tot het niveau van zijn personeel te vernederen. Maar bij dc aankomst in het vakantieoord loopt het al mis. De direkteur van het hotel vindt het erg spijtig maar de kamers zijn nog niet in orde. Toch kan hij eraan verhelpen. Er zijn nog dakappartcmentjes. voor elk één. Maar dat blijken dan niets anders dan tentjes te zijn. De gekste situaties doen zich voor wanneer ze zich voortdurend van tent vergissen. Op een bepaald moment daagt er dan ook nog een Fidel Castrol i- guur op die van het hotel zijn hoofdkwartier voor dc revolutie wil maken. Hij zal zich niet alleen tot zijn laatste adem verdedigen maar ook die van het Grootwarcnhuispersoneel. Eén van hen is echter aan al die herrie ontsnapt. Harman. dc duivel - doet - al - werkman bewijst nog maar eens welk pienter kereltje hij is. Hij geeft zich uit voor Lord Harman. krijgt een suite die voor dc VIP's voorbehouden is. en wordt met alle eer overladen die een nobele Brit waardig is. Intussen kan zelfs dc bolhoed \an Mr. Rumbold geen indruk maken op de vijand. Zelfs de Britse Am bassadeur doet niets om zijn onderdanen ter hulp te komen. Maar hulp komt er toch nog onverwacht. Een tank rijdt dwars door de muur van het hotel. En uit de gevechtskocpel komt een man gekropen met de pet en de stolbrii die Maarschalk Rommel bekend maakten. In werkelijkheid is het Young Mister Grace die- alleen maar eens komt kijken hoe z'n personeel liet stelt tijdens dit vakantiereisje. Een goedkope komedie waarbij je je toch gezellig kunt ontspannen. Na een beloftevolle start in 1977, met een interessante affiche, een bijzonder geslaagd progammaboekje, en uiterst boei ende konserten, wenst de stad Aalst blijkbaar op de ingesla gen weg voort te gaan en tracht zij met nog meer ijver haar beiaard te promoveren. Enige tijd geleden verzorgde de stadsbeiaardier, de heer De Smedt. een voordracht over zijn geliefd instrument en ver kreeg toen de belofte van ver schillende kulturele verenigin gen van de stad dat zij zich ak- tief zouden inzetten tot het sla gen van de genomen beiaardi nitiatieven. Nadat, enigszins als voorope ning. zopas een ueend gast beiaardier 'n konsert verzorgde wordt het oeiaaroseizoen om- cieel geopend met enige plech tigheid: een toespraak van de heer Schepen van Kuituur, de heer Roels, een optreden van het enige Vlaamse handbel- lenkoor de «Angeli Sonantes» o.l.v. de heer Van der Weyden uit Kessel, en dan een kort beiaardkonsert met. zoals ge woonlijk. enige Kommentaar Deze opening vindt plaats in de feestzaal van het stadhuis op vrijdag 23 juni te 20 uur, en alle belangstellenden zijn daar van harte welkom. Wellicht zal het mogelijk zijn op dit openings- konsert de nieuwe bieaardbro- chure 1978 te bekomen, die, zoals in 1977, meer belooft te worden dan een eenvoudig programmaboekje Wij vernamen dat er in 1978 gastbeiaardiers voorzien zijn uit verschillende landen Denemarken. Bendt Gammeltoft-Hansen, op 9 juni Schotland: Robert Leys, op 7 juli Frankrijk: Adalbert Carrière, op 28 juli Verenigde Staten: Mevr. Margo Halsted. op 18 augustus, en één Vlaamse gast: de heer Constant Versichel van Zotte gem, op 1 september. Op de andere vrijdagen worden de konsertèn verzorgd door de stadsbeiaardier, en op de luis terplaats (Kapellestraat) wordt kommentaar verstrekt, en... dit jaar zullen er ook zitplaatsen voorzien worden. ANDREW MITCHELL BOB KELlUt Technicolor

De Voorpost | 1978 | | pagina 28