JONG CVP MET NIEUW TIJDSCHRIFT IN HEl ARRONDISSEMENT AALST KERMIS 1978 Vrije tribune Uw woord pi A 2 - 16-6-78 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. Al loopt de leugen... De waarheid spettert er nu langs alle kanten uit. We be doelen omtrent Sjaba en Zaïre. Hier voor ons liggen van drie dagbladen de nummers van 10 en 12 juni, en de titels volstaan ruimschoots om de gegrond heid van onze inleidende zin te staven: «Moboetoe zegt nu openlijk Angolese rechterzijde te willen bewapenen», «Mo- boeto werft ook huurlingen voor Sjaba», «geen para's meer, maar militaire instrukteurs voor Moboetoe». «Moboetoe direkteur-generaal van de BRT?», «Geheimzinnige Westduitse rakettenbasis in Sjaba?», en «Kritiek para's op Franse legionairs - Fransen zagen overal rebellen». De namen der bladen doen er niet toe. Er is een sociaal- demokratisch, een christen- demokratisch en een kommu- nistisch. We zouden gerust verder kunnen gaan met ande re. De waarheid kan niet meer brutaal verdonkermaand wor den, op gevaar af eindelijk klaar ziende lezers te verliezen En dan toch moet nog vastge steld worden, dat de meeste van deze bladen uiterst voorzichtig omspringen met het door de «Washington Post» op zater dag 3 juni gepubliceerde be richt, volgens hetwelke Fidel Castro tevergeefs zou ge poogd hebben opstandelingen uit Sjaba te verhinderen deze Zaïrese provincie binnen te val len. Een bericht dat in elk geval Carter in verlegenheid brengt, hij die zo zeker was dat de Cu banen met de inval gemoeid waren! Maar dat is zijn zaak, de rol van België is de onze. En de Belgi sche regering onder leiding van Tindemans, de Belgische re geerders waaronder zich ook BSP-ers bevinden, hebben klaarblijkelijk vals spel ge speeld. En ze doen er mee voort, naar de zin en de wensen van de Société Générale en van hun bazen in de NATO. En om dan meteen één van de ge citeerde titels (van «Het Volk»!) te verwerken, Moboetoe ver huurde in 1976 100.000 vier kante kilometer van de provin cie Sjaba aan de Westduitse firma Otrag, en dit liefst tot het jaar 2000. Er zouden niet min der dan 220.000 van de 300.000 oorspronkelijke Afri kaanse inwoners naar Angola zijn verdreven en gevlucht. Er worden raketten gelanceerd en men gewaagt verder van een akkoord tussen de USA, West-Duitsland en Frankrijk, over een projekt om met ura nium kernreaktoren te bouwen! En onze ministers, die weten van niets. Zoals ze van niets weten omtrent de Franse haast om legionairs naar Sjaba te stu ren, die volgens de verklarin gen van een Belgisch major op alles schoten wat zwart was. Ze weten er niets van af wanneer de ene verklaring op de andere volgt omtrent de moorden en plunderingen door Zaïrese troepen. Zoals ze niets afweten van de angst der plaatselijke bevolking voor de Marokaanse troepen die nu arriveren Zoals ze de rol vergeten zijn die Moboetoe bij de bevrijdings- strijd in Angola speelde, en nu weer niets afweten van zijn plannen om zich opnieuw in Angola te gaan bemoeien. Waar ze wel weg mee geweten hebben, dat was met de opeenvolgende pogingen om de journalisten van BRT en RTB de mond te snoeren. Men liet een ploeg van de BRT door Moboetoe terug naar huis stu ren, terwijl de Franse TV-ploeg ter plaatse was. Men liet een uitzending twee-driemaal uit stellen, verbieden, wijzigen, van 22 mei tot 1 juni. Voor «re denen van openbaar belang», verklaarde Mevrouw De Ba cker, en geen BSP die daarach ter «Vlaanderen CVP-staat» zag zitten! Wie er wel mee achter zat was Moboetoe die onstuitbaar naar de top van de hitparade der ge- corrupteerde en aan de Westers-kapitalistische belan gen verkochte Afrikaanse staatshoofden oprukt. Zelfs Simonet kreeg door hem op de vingers en Tindemans trok naar Parijs de knieval doen, WaS het Tindemans niet die het ooit eens had over Amin- Dada-metodes? Tot hoever kan dat gaan? Mor gen weer Belgen in gevaar in Sjaba of elders, en «humanitai re» raids die het terrein militair bezetten, het leven van Belgi sche soldaten wagen, en het risico met zich brengen in een Afrikaans Vietnam zonder uit zicht maar met zeeën van bloed betrokken te worden? Inmenging in Afrika, volmach- tenwet om sociale achteruit gang op te dringen in België. Er is een vraag die op alle muren zou moeten verschijnen: WIE REGEERT DIT LAND? Er is een tweede: PARLEMENTAI REN, WAT HEBT GE NOG TE VERTELLEN? Ray DE SMET DE POLITIEKE MOLEN MAALT LANGZAAM Toen op 1 april '77 het Openbaar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn te Aalst werd opgericht als opvolger van de C.O.O. werd door groot-Aalst een ontwerp beleid voorgesteld. We willen hieruit het volgend citeren: «een groot deel van onze aandacht zal gaan naar het leren kennen van bestaande noden. Hiervoor zal een hulp- en inlichtingsdienst opgericht wor den, die op de werkdagen en ook op zaterdag-voormiddag geo pend zal zijn. Een telefoondienst zal aan bejaarden en minder-va- liden de mogelijkheid geven ook hun problematiek naar voor te brengen». Achter «deze groene» telefoonlijn stond dan een voor lopig plan voor organisatie gemeentelijke spoedgevallen dienst voor sociale en psycholo gische noodgevallen. Frekwent werd schriftelijk en ook monde ling gedurende meer dan een jaar aangedrongen om te star ten, «allereerst met telefoon en hulp-inlichtingsdienst; zonder «tastbare of zichtbare resulta ten». Wel werden door «aparte gemeentelijke diensten» inspan ningen gedaan voor hulpverle ning. We vermelden: het jeugdcen trum met daaruit voortvloeiend het ontstaan van een Aalsters gemeenschappelijk overleg. Hierin zat naast P.MS.-Jeugd- rechtbank ook vertegenwoordi ging van Kliniek, Hospitaal en Hak. Recent werden in het O.C.M.W. 7 nieuwe sociale assistenten aangeworven. Er is dus wel iets groeiend. Het idee van het oprichten van een rechtswinkel gaf dan recent aanleiding tot diskussie op de gemeenteraad. Het voorstel om in beperkte groep met geinteres- seerdeen geëngageerde mensen, zowel uit de coalitie als uit de oppositiepartijen, de hulpverle- ningsproblematiek eens grondig aan te pakken vond algemeen bijval. Dat het O.C.M.W., als specifiek orgaan voor hulpverle ning aan alle burgers in nood, hier de coördinerende taak heeft, ligt mijns inziens buiten diskussie. Gestart moet dan ook worden vanuit een centrale permanente opvang- en inlich tingsdienst. Een ploeg maat schappelijke werkers kan met deze dienst belast worden. We mogen echter niet voorbijgaan aan de bestaande sociale dien sten. Op medisch terrein staat reeds heel wat ter beschikking: wachtdienst huisdokter apothekers, kliniek, hospitaal, de 900, Wit-Geel Kruis, mutua liteiten, familiehulp, familie- zorg, rusthuizen. Gerechterlijk vermelden we rijkswacht, poli tie, wachtdienst substituut des Konings, jeugdrechtbank. Laat ons zeker de brandweer niet vergeten. We hebben ook het sociaal dienstbetoon van aller hande politieke partijen, de sociale dienst O.C.M.W. en Stadhuis, het P.M.S. centrum, HAK, AA bond spelen een zeer belangrijke dienstverlenende rol. Recent zijn er voorstellen voor een opvangscentrum voor vrouwen (en mannen??) jonge mensen in nood. rechtsbijstand. Er valt nog heel veel te bepraten en te organiseren. In elke partij, in elke vereniging zijn er mensen van goeie wil, die hun steentje willen bijdragen? Goede coördi natie. degelijke voorstudie, een bekwame achterban blijft on ontbeerlijk. Welzijnszorg dient gesteld bo ven de partijen en boven elk persoonlijk electoraal belang. Dr. Anny Dlerick leeft onbetwistbaar onder het trauma Grepdon. Het is en blijft een ongehoord feit dat een meer derheid wordt omgegooid door een «overloper». Dat het CVP- gedeelte van de bevolking een beetje tijd nodig heeft om zó'n avontuur te verteren is toch nor maal. De krachtige reaktie van het kriste- lijk bevolkingsdeel verklaart ook de stugge oppozitie die, laat het ons herhalen, heel pozitief uitvalt. Ten bewijze van de pozitieve in stelling verwijzen wij naar de jongste gemeenteraad waarin de CVP-fraktie, ondanks het feit dat de meerderheid geen meerderheid was, toch loyaal heeft meegewerkt aan het bestuur van de gemeente. Zo werd het punt omtrent de wer ken aan de pastorij Van Impe door de CVP goedgekeurd alhoewel de meerderheid door afdreiging, de uitvoering van deze werken wou koppelen aan werken die niet dringend zijn. Men dient hierbij voor ogen te houden dat men deze chantage pleegde ten nadele van een on langs aangestelde parochieherder, die nog niet over de middelen be schikt om zijn belangen te verde digen. Bij monde van meester Ruyssinck heeft de CVP-fraktie duidelijk ge steld dat zij volledig bereid was de nodige gelden voor de uit te voe ren werken vrij te geven mits een duidelijke rekening aan de ge meenteraad zou voorgelegd wor den. Deze rekening moet echter niet alleen slaan op de pastorij van Impe maar ook op de andere wer ken (de melkerij en het gemeente huis van Wanzele) die minder dringend waren, en die men aan de werken van Impe wilde koppelen. Het is duidelijk dat de CVP- afdeling van Lede op dit ogenblik de krizis die haar werd opgedron gen door het verraad van de heer Grepdon, te boven komt. Zij neemt zich voor een oppozitie te voeren in het bewustzijn dat zij door de meerderheid van de be volking van groot Lede werd aan geduid als bewindsploeg. RIK MULLER CVP-voorzitter Lede ZEER POZITIEVE OPPOZITIE VAN DE CVP LEDE Alhoewel de jongste gemeente raadszitting te Lede nogmaals heeft uitgewezen dat de oppozitie opbouwend wordt gevoerd, is het toch hoogste tijd dat alles eens duidelijk gezegd woreft. Het gemeentebestuur van Lede een zeer grote, niet bij elkaar passende en inkoherente meerderheid. Het is evident en zeer duidelijk zichtbaar dat de anti-krisiswet de botsingen tussen de rege ringspartijen alleen maar kan in de hand werken. Niets gaat nog. Dat kan men gemakkelijk doorzien. De te nemen maat regelen zullen zo onpopulair zijn, dat ze allicht voor de «ont ploffing» zou kunnen zorgen. Vandaar de verwittiging van vakbondsleider Debunne aan zijn socialistische Ministers. Twee mogelijke oplossingen zijn voor de handliggend: Ofwel hanteert men nu eens eerlijk het telraam en tracht men de zaak te redden door rendabele hervormingen. Dit zou allicht een algemeen pro test uitlokken. Ofwel minimaliseert men op nieuw de feiten door ze des kundig te camoufleren en houdt men het bij kleine maatregelen, hierdoor aan de volgende rege ring te zorgen en de ongemak ken overlaten opnieuw orde in de zaak te scheppen. De politiek van de huidige rege ring is immers: «Uitstellen tot morgen». Niettemin is de ploeg Tindemans veroordeeld ak koord te gaan op basis van al haar tegenstellingen. Net nu de regering zichzelf verplicht heeft een anti-krisiswet uit te vaardi gen, heeft de Minister van Ar beid en Tewerkstelling de pun tjes op de «i» gezet: hij had 12 miljard aan bijkredieten nodig. Maar de hete hangijzers, de fundamentele punten, blijven nog verdoezeld. Er is geld nodig, veel geld! Wie zal er afstand van doen ten koste van de voorspoed? De regering Tindemans schijnt de vrees en de angst niet te ken nen van diegenen - en dat zijn wij allemaal - die ermee voor de dag zullen moeten komen. Van zodra de regeringsmeer derheid - de grootste die w( ooit hebben gekend - zich buig over de andere problemen, dai duikt opnieuw haar grote ver deeldheid op, zelfs in eigen par tijrangen. Denken we even aan liberalise ring van abortus, aan de pro blematiek rond de amnestie aan het staal- en textieldossier aan de diverse plannen van ie dere Minister, enz. Er wordt veel gesproken. t» veel. Voor ons resten er nietj anders dan vragen. De ant woorden staan allicht in de ster ren geschreven. Diane D' De Jong-CVP van het arrondissement Aalst-Ninove-Zottegem zal een nieuw eigen tijdschrift in de streek verspreiden. Enkele prominenten van de partij en ook enkele persmensen mochten vorige week het eerste produkt inkijken. «Vrij uit» heet het driemaandelijkse kommunikatiemiddel. Naar het voorbeeld van hun oudere partijleden, organiseren de CV P-jongeren zich op ver schillende niveaus: nationaal, WAAROM EEN BLIJVEND VERZET TEGEN HET EG- MONTPAKT Zoals altijd heeft men ook nu met de Egmont- en Stuyven- berg onderhandelingen an dermaal getracht de commu nautaire vraagstukken op de goedwillige kap van de Vlamin gen af te wentelen en daar hebben wij Vlamingen genoeg van. Het echte zelfbestuur waarop ieder volk ter wereld recht heeft wordt ons opnieuw ontzegd. Geen zelfbestuur maar een gewestvorming met drie waar wij jarenlang tegen opgekomen zijn. Gewestvorming waarin Brussel als gewest gelijk wordt gesteld aan Vlaanderen cn Wallonië. Aan Brabant en Brussel wor den opnieuw toegevingen van Vlaamse zijde gedaan. Dit Egmont Regeerakkoord stelt een verdeling van de fi nanciële middelen voor die een regelrechte openbare diefstal betekent ten nadele van Vlaanderen. Dus ten nadele van Gij Vlaming die apatisch dit Egmontpakt laat aan U voorbij gaan. Wij willen een regeling waardoor ons volk - Gij zelf - gerespecteerd wordt in al zijn belangen ook in Vlaams Bra bant en in Brussel Vlamingen wij willen dit Eg montpakt nooit. Het Egmontpakt is nog steeds geen wet. Daarom Vlaamse mensen verenigt U, zet de strijd tegen het Egmontpakt verder Wij eisen: echt zelfbestuur; onaantastbare grenzen voor Vlaanderen; Brussel: gelijke rechten voor Vlamingen en Francofo- nen; rechtvaardige verdeling van het geld en de macht; demokratische herziening van de grondwet. Van Mossevelde Willy N.B.: Met ontgoocheling heb ben we moeten vaststellen dat menig affiche (nu van andere groepen) werd aangebracht en nog steeds niet verwijderd werden. Mogen wij daarom verzoeken dat de reinigingsbri gade onverwijld haar werk zaamheden zou hervatten en in haar plichten niet zou te kort schieten. Dank bij voorbaat. Van 23 tot 26 juni: Nieuwstraat - Grote Braderijfees- ten Zaterdag 1 juli Om 10 uur: Houtmarkt - Grote Prijskamp voor paar den en veulens van het zwaar inlands trekras en zadelpaarden. Om 19 uur: Grote Markt- Beiaardconcert Om 20.30 uur: Grote Markt - Concert door de Kon. Harmonie al groeiend bloeiend - Leiding L. Van Den Bossche Zondag 2 juli Vanaf 9 uur: Lokerenveldstraat 10 B - 31° grote prijs «Frans Sanders» Ereprijs «Dokter E. Roelandt» - wedstrijd voor afgerichte honden 1e categorie - inge richt door de Kon. Aalsterse Hondenclub Sint- Rochus. Om 9uur: Eikstraat - Wedstrijd voor vinken - ingericht door de Kon. Mij De Jonge Botvinken. Om 9 uur: E. Bosteelstraat - Wedstrijd voor vinken - ingericht door de Mij de Jonge Vinkeniers. Om 15 uur: Osbroek - Grote prijs Josse Ringoir - loop- en kampproeven voor alle categorieën dames en he ren - ingericht door de Kon. Atletiekclub Eendracht Aalst. Om 20.30 uur: Grote Markt - Beiaardconcert Maandag 10 juli Om 15 uur: Houtmarkt: Balspelprijskamp - Kampi oenschap der Vlaanderen voor alle ploegen van eer ste Nationale - schifting tussen Saint-Servais, Cha- pelle en Lodelinsart. Dinsdag 11 juli: Feestdag van de Nederlandse Cul tuurgemeenschap (zie afzonderlijke plakbrieven) Om 15 uur: Houtmarkt - schifting tussen Jurbise - Nivelles en Braine Woensdag 12 juli Om 15 uur: Houtmarkt - schifting tussen Gembloux, Feluy en Pont Celles Donderdag 13 juli Om 15 uur: Houtmarkt - schifting tussen Tamines, Meerbeke en Tollembeek Vrijdag 14 juli Om 18.30 uur: Osbroek - Open avondmeeting - loop- en kampproeven voor alle categorieën dames en he ren - ingericht door de Kon. Atletiekclub Eendracht Aalst. Zaterdag 15 juli Om 15 uur: Houtmarkt - Grote finale Zondag 16 juli Finale beker stad Aalst. Om 15 uur: Houtmarkt - Kaatsliefhebbers - verbond - gewest - Aalst wedstrijd tussen 4 ploegen. Vrijdag 21 juli: Nationale feestdag (zie afzonderlijke plakbrieven) Maandag 24 juli Om 18.30 uur: Grote Markt: 43* nationaal criterium der stad Aalst. Verzekerde deelname van de winnaar van de ronde van Frankrijk 1978 en verschillende nationale en internationale wielervedetten - ingericht door het wielersportkomitee Aalst met de medewer king van het stadsbestuur en van het stedelijk sport- komitee. Van 19 tot 28 augustus Keizershallen: 31e jaarbeurs Aalst. - met internatio nale deelname - ingericht door het stedelijk feestco mité met de medewerking van het stadsbestuur. Gezien en goedgekeurd door het college van burge meester en schepenen in zitting van 1 juni 1978 J£ B£wr rT(c-l'eeST nfl<* J£ STKnus °e 2oTrcw MET NIETS AKKOORD GAAN EN IN ALLES OVER EENKOMEN Zelden heeft men in België een dergelijke vertoning gezien: arrondissementeel en plaatse lijk. Het arrondissementeel be stuur werd onlangs samenge steld uit afgevaardigden van de 10 plaatselijke afdelingen in onze gewesten. De CVP-discipe- len vormen met hun 1.000 een respektabele groep. De vraag rees dan hoe ze allemaal, op de goedkoopst mogelijke manier, en geregeld te kunnen kontakte- ren. Een tijdschrift scheen hiervoor het meest geschikte middel te zijn. Qua portkosten is een periodiek ruim goedkoper dan een gedrukte uitnodiging voor een samenkomst. In een tijdschrift kan men verschillen de aktiviteiten van de afdelingen opnemen, zodat de leden min of meer een zicht krijgen op de hele werking in het arrondissement. Vandaar... Men heeft hier voldoende mankracht bijeen gevonden om een redaktieraad samen te stellen, die het nieuw produkt lang in leven kan houden. Vrijuit De naam van het tijdschrift wijst vooral op de mogelijkheid om eigen standpunten in te nemen en te vertolken. Het arrondisse menteel bureau meent zich deze vrijheid tegenover de partij te mogen permitteren. «Vrij uit» is eveneens de titel van het nationale tijdschrift van de humanistische jongeren, maar hiermee wil men niets te maken hebben. De Jong-CVP staat vooral op zijn eigen bewegings- en denkvrijheid binnen de partij. Gesteund door CVP Mevrouw Yvonne Flobert-Jans- sens was aanwezig op de receptie, die plaats had in de zaal Pax te Erpe. Ze kwam officieel als ondervoorzitster van de arrondissementele raad van de CVP. Ze bracht een bood schap van gelukwensen vanwege het bestuur en beloofde de ruime steun, in de mate van de mogelijkheden. Ook merkten w< het bezoek van de heer Uytte sprot, die zijn sympatie betuig de. De voorzitter van de Jong CVP verduidelijkte dat he tijdschrift gratis zal verspre» worden, dank zij de steun vai uiteraard de eigen ledenei de provinciale bestuurslede! van de partij. Het eerste produkt Redaktiesekretaris Alex Wij nant verklaarde dat het eerst nummer «nogal zwaar op d hand is, met serieuze tekstem «Er komen nog geen eige standpunten van het bureau i voor, maar die mogelijkheid zj in de toekomst geboden wordei Nummer 1 bestaat uit acht bla» zijden. De onderwerpen worde vrij kort behandeld: de werk loosheid in het arrondissemei Aalst, Problematiek rond aboi tus, een juridische kroniel vrouw en beleid, de GOM's e naar een uiteindelijke gewes vorming. Voorts vind je er ee agenda van het ge west el bureau en twee kwesties va gemeentelijke aard. Op onze vraag of «dit tijdschri een kompensatie voor een zwa nationaal tijdschrift moet zijn? antwoordde voorzitter Van Keymeulen: «Het nationa blad laat geen ruimte va plaatselijke kwesties en pree» dat willen we opvangen». «Vr uit zal een kommunikatie t» stand brengen tussen de leden i een beperkte regio. We zuil» bv. grote aandacht besteden lezersbrieven. We zullen kritische opmerkingen in dai aanvaarden en onderzoeken, een optimale vorm te verkrij] Tenslotte gaat het hier eerste nummer, dat waarschij lijk telkens zal evolueren: Redaktieadres: Alex Wijnai Rapidelaan, 30. Ophass» (Hier kunnen geïnteresseerd» «het kontaktblad van en v< CVP-jongeren aanvragen). M Leerlingen Actie-Comité R.I.S.O. Tolpoortstraat 3 9800 Deinze Geachte Heren, Namens de leerlingen van R.I.S O.-Deinze zijn wij zo vrij U dit schrijven toe te sturen in verband met de nieuwe structu ren in het Rijksonderwijs. Wij hebben inderdaad verno men dat volgende klassen in september komende niet opge richt zullen worden: 1. V.S.B.O. 2 2. 3de oriëntatiejaar Verkoop-Kantoor 3. 5de Vervolmakingsjaar 4 Kwalificatie Electriciteit 5. Vervolmaingsjaar Steno- Dactylo Wij wensen de nadruk te leg gen op volgende bedenkingen in verband hiermede: 1. Meerdere leerlingen zijn verplicht af te vloeien naar het beroepsleven vermits verdere studiemogelijkheden in het Rijksonderwijs te Deinze en omliggende onmogelijk zijn. vb.de dichtste school voor een 5de Specialisatiejaar Verkoop is gelegen in Vilvoorde. 2. Gezien de werkloosheid is het zeer de vraag of de leerl gen die afvloeien, een betre king zullen vinden. 3. Hier is geen sprake van tx sparing vermits: a) de vastbenoemde Ie» krachten die hun betrekki kwijtraken, hun wedde beho den zonder productief te zijr b) de tijdelijke leerkrachten zi len verplicht worden te stemp len vermits er over het gan land talloze klassen verdwijn en er minder plaatsen zuil zijn dit schooljaar. Denken i aan de reeds duizenden raars die nu al werkloos zijn zij dit dit schooljaar hun ploma behaalden. 4, leerlingen die hun studi toch willen verder zetten zuil afvloeien naar het vrij Ond wijs en de positie van het Rijl onderwijs zal hierdoor n< maals verzwakken. Wij hopen dat U aan de ha van deze inlichtingen, zult ku nen besluiten dat wij de gei men maatregelen niet kunn aanvaarden, en rekenen d ook op uw steun in onze stri Met onze oprechte dank voorbaat, Hoogachtei Namens leerling Actie-Com WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: REPORTERS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, Ren( Witte, Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der Eist Hostens, Wilfried Lissens, Rik Devijver, Jean-Paul Van Steer hem, Willy Raes, Marc Van Impe. FOTO'S EN TEKENINGEN: Carien Bornauw, eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx, Jo Ral SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aersc Jef Van Hove, Beno Van Winckel. REDAKTIE: Roel Van de Plas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2