DE BLOEMENVADER Meh pikkels of ajontjes SERAV Hoek brug Aalst: 43,4 procent ten laste van de stad VADERKESDAG es weiral ne kier verboy en de kommèrsanten kenne weiral peizen op iet nief dat de kommèrse moet doeng goon. Want naa zèn ze nimier kontent meh Nievejoor en Késtdag of allicht nog iveranst ne verjoordag tissendeir, naa moet er reigelier ne kier 'n ander okkozje zèn vér de mensjen kadaokes doeng te koeipen. Dorom hemme ze tèn nog Sein Valentein ooitgevonne vér degein die nog ni getraad 'n zèn, Moederkesdag, naa nog Vaderkesdag doboy en op sommegste plosjen zelfs nog den dag van Petjes en de Metjes. Dorboy kaan der tèn nog kommen da sommegeste sosjetoyten nog iensj heren dag vieren, de verjoordag van annen traa, de verjoordag van annen hond of a kat en wa weit ek nog mier. Echt woor, ienegste joren geleen 'n was 't er dor allemool nog gien spraok van. Mor alla, 't doet toch ne kier plezier, as ge ziet dat er van toyd tot toyd imand es die ne kier op aa peist, zelfs al was 't mor omda 't de gewoentje geworren es. En letj er op, van ting neigen es 't attoyd 'i zelde dat er gekocht werd. Ba den ienen zal da eh kaske sigaren zèn, ba den anderen sigaretten of nen boek of azoei iet, mor ja, elk kaan zenne zot en elk wetj wormei da 't 'n hem plezier kaan doeng. Of peize ze toch.-.'k Weit imand en den dienen kroygt elk joor roeteka zè poor nieve slasjen. Nen anderen 'n fardé sigaretten en nog nen anderen 'n fles zjaneivel. Ikke? Ik kroyg reigelier nen nieve plastrong. En tèn vraogt mèn vraa: naa 'n kejje toch ni peizen hein, wa da 'k a gon koeipen vér anne vaderkesdag? En vér heer ni t' affronteiren zeg ek tènnie, echt woor, 'k kaan 't ni peizen...» en in mèn oygen zichzelven vraog ek meh al af waffer eh koleir da 't naa zal zen...Va teis joor was 't nen blaan, meh blieke streipen. Mor ja kom, 'k hooi toch zjust ienen vandoeng! Mor 'k ben der zeikes van dat den dienen meh zèn joorlèkse slasjen liever ne kier zol 'n fles zjaneivel gekreigen hemmen en den dienen meh zenne sjaneivel zol missching gralek kontent geweist hemmen meh 'n fardé sigaretten, da 't nie 'n woor dat 'n van zèn vraa nie 'n mag smoeiren in hoois omdat heer gordoynen dor geel van werren. Foytelèk 'n hem ek gie klaogen want booite menne plastrong hem ek van de kinjeren toch oeik nog ne goeien drippel gekreigen mor gien slasjen en marsjandies vér meh te scheren. En dad 'n komt noeit ni onpas! Al petank da menne zoeng, van wie da'k de fles gekreigen hem, noor eh poeisken al meh stintjes roetj. «Zol 't goeie zèn hè Pa?» en wa kejje gè ten doeng as tegoor ne kier proeven hein. En azoei es dad 'n kwestje van geiven en kroygen en de waogen bleift bollen, 'k Weit dat er hooishaves en families zèn woor dat da nie 'n gebeirt. Dad es de mensjen heer goe recht, mor 't ien gezeit gelèk as 't ander: 't es toch ne kier plezant. En de fabrikanten van sigaren en slasjen en zjaneivei en plastrongs moeten toch oeik leven. Da ze on heer vraa kennen ne moederkesdag koeipen en op heren toeren ne vaderkesdag kroygen... Binsjt dammen door oever klappen, 'n zegge men van nimand gi kood, mor alia, da leit in onzen oord- ni hein? Want omda 'k vantoyd oever sommegste dinge niet 'n zeg, 'n wildj da ni zegge zee, da'k dor oeik niet oever 'n weit. Mor ja, de woorhèd mag gezeid werren mor dat 'n wildj ni zeggen da ze dorom malgerei moet gezeid werren. Allei gelèk as na da spel meh ons sportploeg van ons pompiers die dor verleide mondj ginke meidoeng iveranst, 'k weit wel woor zee, on nen groeite konkoer. En die dor gralek goed here plang getrokken hemmen, want ons ploeg van Olsjt 'n moe vér d'ander ni onderdoeng zee, te kontrore! Mor 't es toch spoyteg da ze dor eh keimelken geschoe'ten hemmen. Allei ja, wie goot er da peizen da ze dor iet zollen teigen hemmen omda ze allemool op 't ployn kwampen meh ne schoeien witten oeveraal. Ze doeng zeer toch zeikep nen oeveraal oon in 't koleir da ze zeer willen. Allien mor spoyteg dat er in groeite roei letters ne reklam op stont van eh fabriek hier ooit d' anvirongs. Da fabriek da pompiersgerief mokt, zol toch moeten beiter weiten hemmen hein? Of mosten ons pompiers dad allicht geweiten hemmen da ze giene reklam 'n mochte moaken? Mor ja zé, ik weit da na, mor dad 'n wiltj ni zeggen da 'k dad on allemaan zal gon vertellen. Want azoei 'n bestoon ek ni! Tèn klap ek nog liever oever vaderkesdag of oever de voebaal mor da zing men naa ne ghielen aoved of oever 't kaa weir. Mor as 't er imand es die geren ne kier oever iet klap da van zèn hért moet, mor da tissen vier oeigen moe bleiven hè kaan 't qerest ne kier komme vertellen on DOLF Leolux maakt gestoffeerde meubelen zoals geen ander dat kan. Met waardevolle matenalen, echt rundleder en hoogwaardige stoffen scheppen vakmensen zitcomfort en woonsfeer waarvan U jarenlang in volle rust kunt genieten. U weet immers: Echt wonen begmt waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij WOONINRICHTING MOLENSTRAAT, 70 AALST TEL 053-21.76.08 Mare Galle. Volksvertegenwoordiger, heeft op een vraag aan Minister van Openbare Werken G. Mathot over de Zwarte Hoekbrug in Aalst, het volgende antwoord ontvangen: «Hiermede heb ik de eer u mede te delen dat ik mijn goedkeuring gehecht heb aan de overeenkomst tussen de Stad-Aalst en mijn departement met betrekking tot de zwarte Hoekbrug te Aalst. De voornaamste bepaling van deze overeenkomst heeft betrekking op de verdeling der kosten en houdt volgende verdeelsleutel in: 43,40% ten laste van de Stad Aalst en 56,60% ten laste van de Belgische Staat. De elektromechanische uitrusting zal integraal ten laste genomen worden door de Belgische Staat.» Toen de Draeckenieren in het begin van de maand mei van de viering van hun «dag» gebruik maakten om op een humoristische manier een bloemenhulde te brengen aan het standbeeld van Dirk Martens, zullen ze wel niet gedacht hebben dat ze zo vlug zouden aangezocht worden om dit eksploot nog eens te helpen overdoen. En toch is dit verleden week maar weer eens gebeurd. Alle Aalstenaars weten dat de stad Aalst, buiten nog vele andere titels als «de Kamavalstad, de ajuinenstad, de stad met de oudste beiaard, de stad waar alles mogelijk is - en wat weet ik nog meer», ook nog de naam van bloemenstad op haar visitekaartje schrijft. En zo kon het gebeuren dat luttele dagen geleden enkele bloemenkwekers van het Land van Aalst, de koppen bij mekaar staken en gingen samenzweren. Heel vredelievend tenandere, zoals het bloemenliefhebbers past. En het voorbeeld van de Draeckenieren indachtig, beslo ten zij, ter gelegenheid van vaderkesdag, onze oudste bur ger bloemetjes aan te bieden. Etienne Van Hauwermeiren knikte entoesiast (maar was bij aan toegevoegd dat het zonder de belangloze hulp en medewer king van enkele Draeckenieren toch niet zo van een leien dakje zou gelopen zijn. Nee, die mannen waar zijn ze nu niet als er lol te beleven valt staken duchtig 'n handje toe en de «ladder zonder waarborg» die zopas nog gebruikt werd voor het ver-engelsen van sommige straatnamen, moest er weer eens aan te pas komen. In een minimum van tijd en met weinig bestemd was, maar ja, daar zwijgen we over. De man in kwestie zal het misschien toch niet te weten komen En ziezo, daar stond Theodoricus Mar tens te pronken, midden tussen de bloemen, hem van hart aangeboden door de Bloemen kwekers van het Land van Aalst. Met beste wensen voor zijn Vaderkesdag! Het waarom werd daar ter plekke, in besloten kring want er waren niet veel toeschouwers en nog minder toehoorders uiteengezet door de traditionele speecher van de Draeckenieren, Piet Moereels. En wat wist deze te vertellen? Wie kan men beter nemen als simbool bij het propageren van Vaderdag, dan onze beroemde «Markes»? Wie wist voorheen dat Dirk met zijn tweede naam «Aster» heette? Dat de naam van zijn moeder Wat aan Dirk zijn voetig nietig lijkt is voor Draeckenvader Honoré De Staebele zeer groot (SJ) allemaal zo vlug in het werk moeten gaan! En zij beloofden dat ze toeko mend jaar er gingen voor zorgen dat er zelfs bloemen zouden prijken tot bovenop de Erasmus- muts van Dirk. Van een top-punt van bloemenhulde ge- men hem scheef gaat aankijken en vrienden zullen misschien meesmuilend opmerken dat «de muilentrekker zeker thuis iets goed te maken heeft.» Waar of niet. Er zijn zo van die vooroordelen... Nog één opmerking van een der Onze zwarte man. voor de gelegenheid papa. was wel iets groter dan men aanvankelijk dacht (SJ) sproken... En anderzijds, waarom zou men de gewoonte niet invoeren ook de Vaders, op hun vaderkesdag, eens een bloempje aan te bieden. Er zijn toch genoeg mannen die van bloemen houden, dat is toch geen eksklusiviteit voor vrou wen! Een vrouw zal daar iets op aan te merken vinden. Doet een man dat. dan riskeert hij dat Hekelgemse bloemenridders willen wij toch nog vermelden: «Dirk Martens zwart maken, dat kunnen ze allemaal. Maar hem zo schoon maken als nu, dat kunnen ze niet». En in de vallende duisternis van die vrijdagavond hadden wij de indruk dat Dirk tevreden mon kelde en knikte. A.B. Pieter Morelius hield een bloemlezing over wortelen waaruit onze roemruchte stadsgenoot spruit (SJ) Het nieuwe zwembad van Aalst is bijna gevuld met papier!* «Hortentia» was en van zijn grootmoeder langs moederskant «Marguerite»? Dat Dirk er ook een gewoonte van maakte om aan de Hogeschool te Leuven, in gezelschap van zijn boezem vriend Erasmus, eens duchtig de bloemetjes buiten te zetten? Dat hij ook regelmatig in het gezelschap verkeerde van die andere geleerde die zoveel over bloemetjes wist, namelijk Do- doneus Senior, gewoonlijk Do- doens genoemd? Wie weet inspireerde dit de laatstge noemde niet tot het schrijven van zijn levenswerk, het Krui denboek? Het is dus overduide lijk dat Dirk Martens, de Vader des Vaderlands (van het Land van Aalst natuurlijk), de Pater Familias van de Stad Aalst, voorbestemd was om tevens de bloemenstad Aalst te patrone ren. Het is dan ook waarschijn lijk daarom dat de Draeckenie ren hem reeds ter gelegenheid van Moederkesdag in de bloem pjes zetten. Die hebben wel steeds een speciale voorliefde gehad voor hun «zwarte man», want ter gelegenheid van het Dirk Martensjaar waren zij er ook als de kippen bij om, lang voor de officiële instanties dit deden, een Dirk Martensmu- seum te openen. Dat jammer genoeg maar enkele dagen toegankelijk is geweest. Alhoe wel er waarlijk zéér interessante zaken te zien waren waar de meeste Aalstenaars zelfs niet het minste benul van hadden. Tot slot richtte hij nog een speciaal dankwoord tot de bloemenkwe kers die dit gelukkig initiatief hadden genomen. Deze spraken op hun beurt de wens uit dat zij toekomend jaar terug beroep zouden mogen doen op de Draeckenieren om het eksploot van dit jaar nog eens over te doen. Maar dan beter voorbe reid misschien kan dan de Bloemenfee en zelfs bij betrok ken worden... Maar ia. 't is j de uitvoering ervan verhinderd) i; en een drietal doordrijvers uit j het naburige Hekelgem boksten e verder de rest bij mekaar. I De geurige bestelwagen van J Frans Evenepoel werd nabij het monument gereden en met de J hulp van Marcel, die te Hekel- J gem stillekes Callebaut ge- j noemd wordt en Raf Van e Hemelryck werd een aanvang a gemaakt met de werkzaamhe- 0 den. Maar hier dient aanstonds vertoon troonden de zwarte voeten van onze stedelijke zwar te man midden een paar prachtige en kleurrijke bloem stukken. Werk van vakmensen, dat kon men zo zien. Omdat men vond dat hij er toch nog zo maar met ledige handen bij stond te staan, werd hem in zijn rechterhand nog als toemaatje een flinke ruiker gepoot. Ruiker die, tussen haakjes gezegd, wel oorspronkelijk voor iets anders In eenfotoalbum hoort op tijden stond een familiefoto. Hier de gelukkige vaders bij hun over-over-grootvaderAalstenaar in hart en ziel (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 3