WAT MET DE PLATTELANDSGEMEENTEN NA DE FUSIES? LIESBETH WALCKIERS OVER ARGENTINIË G-DAG IN DE GENERALE BANK VADERLANDSE PLECHTIGHEDEN TE AALST UW BAKKER NEEMT JAARLIJKS VERLOF Teveoost hield jaarvergadering i-BANK OVERHANDIGT KLEUREN TV STANDPUNT WERKGROEP LEEFMILIEU AALST INZAKE JAAR VAN HET DORP In 1977 hebben zich de fusies voltrokken van de meeste Bel gische gemeenten. Het lag in de bedoeling een massa kleinere gemeentjes tot grotere entiteiten te laten samen smelten om hun aldus in staat te stellen de noodzakelijke uitrusting en infrastructuur te verwerven die een moderne samenleving meent nodig te hebben. Thans spreekt men van een Groot-Aalst, Groot-Asse, Groot-Gent, waarmede men bedoelt dat het de grootste gemeente of stad is die het admi nistratief bestuur van de kleinere heeft overgenomen. Werd hiermee geen stap gezet naar de verdere verstedelijking van onze dorpen en naar een vergroeiing ervan met grotere agglomeraties? Zoiets als een moderne teleurgang van de Waterhoek (Mira). Misschien wel. De onaanvechtbare voor delen van de fusie inzake be leid en financiële mogelijkhe den heeft inderdaad deze schaduwzijde. Een tol die men betaalt zoals aan elke vooruit gang. Doch in dit geval kan de tol zwaar zijn, met name het verlies van de landelijkheid, de volksheid, de dorpsgeest, van eigen karakter en erfgoed. Dit verlies zou een ganse ge meenschap treffen. De fusies op zichzelf hebben geen schuld aan dit verlies. Reeds vele jaren lang voor de fusies ter sprake kwamen zijn de typische dorpskernen stiller geworden, is het dorpsleven aan het sterven gegaan, lagen onze dorpspleinen er vaak ver laten bij. Het is niet van van daag dat wijk- en dorpskermis sen wegkwijnen, dat de typi sche dorpscafés het één na het ander worden gesloten, dat de fanfares nog alleen met muzi kanten op stap gaan, dat kleine voetbalclubs alleen voor be stuur en familieleden moeten spelen. De overheden van drie onzer departementen nl. Kuituur, Landbouw, en Verkeer hebben dit blijkbaar ingezien en heb ben 1978 tot het jaar van het dorp uitgeroepen. Wie objektief is moet toegeven dat dit een lofwaardig initiatief is. Wat ons hierbij vooral verheugt is de idee. De gedachte om de belangstelling voor het dorp opnieuw te doen groeien. Een begrip dat de overheid effectief wenst te steunen en te stimule ren. Landelijke dorpen en land schappelijk schoon moeten ten koste van alles beschermd en behouden blijven. Desnoods tegen de wil in van de eigen bewoners zelf die niet altijd be seffen dat hun dorp en de om geving het waardevolste is wat ze bezitten. Hierbij moet vooral worden gedacht aan het be houd van landelijke bestrating in plaats van asphaltwegen voor snelverkeer, aan het kerk hof rond een kerk, aan het be houd van open ruimten, van bossen en veldwegen, van ty pische dorpsgebouwen, en- zomeer. Het ligt echter geenszins in de bedoeling de klok terug te draaien. Het dorp terug te dom pelen in vroegere armoede of minderwaardigheid. Naar een tijd dat de dorpsmens opzag naar de bewoner van de stad waar rijkdom was en weelde Weineen, integendeel. Maar de manier waarop wij leven is ver anderd: hedendaags zijn onze steden broeinesten van milieu vervuiling en bezoedeling al lerhande. Dit begrijpt de stadsmens en hij krijgt heim wee naar het dorp, naar de na tuur, naar de rust, naar een le ven op mensenmaat. Hij wil opnieuw zijn gezondheid en evenwicht terugvinden wat hij in de stad heeft verloren. Hij wil weg uit die zinloze gejaagdheid van elke dag en uit dit einde loos streven van materialistisch verlangen. De stadsmens heeft ingezien dat welvaart en kom fort ook niet alles is, vooral als dit hem lichamelijk en moreel heeft verzwakt. Hij wil dus terug naar de buiten. Hij koopt eeij oude boerderij of bouwt ei weekend-huisje. Hij plant pijnbomen rond en maakt er zwemkom, hij brengt zijn autc zijn hond en zijn transistor m< En klaar is Kees. Hij kijkt op naar de boer die ee schat aan levenswijsheid bez en die met de natuur is ve groeid. Hijzelf wil trouwens oo een eigen groententuintje war de groenten in de stad zijn m» giftige stoffen besproeid. En hier ligt dan het potenties gevaar. Menige stedeling be seft niet dat de naruur ernst kan worden verstoord en een schending vaak onhersti baar kan zijn. Zo bijvoorbei zal een door hoogbouw v< knoeid landschap voor altiji verloren zijn, zal 'n veron! reinigde waterloop waarin alk leven is gedood slechts me heel veel moeite opnieuw ge zond worden gemaakt, heel 'n boom die met enkele bijl slagen werd geveld 50 jaar no dig gehad om op te groeieij verdwijnen sommige vogel- tj diersoorten wanneer hun bio toop (levensomgeving) ve» dwijnt. Dit moeten alle mensen inzieij Hier moeten regels (wettei] worden vastgelegd om de exij dus naar het platteland binne goede banen te leiden. Laten wij hopen dat 1978 het jaar van het dorp, de braak moge zijn naar een hele herwaardering van hi dorp en zijn omgeving. En di dit laatste niet zou verlor» gaan in een wereld van asphi en beton. Dat het weinige nog overblijft aan landelijl schoonheid voor het nag» slacht moge bewaard blijvi Dan hebben wij met het j; van het dorp 1978 een start genomen. Dan alle* trouwens hebben wij ons ov» levingskansen geschapen v< een Vlaanderen waarin goed is om te leven. Tot zo< de «Werkgroep Leefmilie Aalst» bij monde van Etienn Van Ransbeeck (Meldert). 21 juliNationale Feestdag begin september: Bevrijdingsfeesten 1944 4e zondag v. sept.: Hulde aan monument voor de onafhankelijkheid-stadhuis 4e zondag v. okt.Herdenking Oud-Pupillen I november: Dodenherdenking II november: Wapenstilstandsherdenking 15 november: Feest van het Vorstenhuis BROOD- EN PASTEIBAKKERSBOND VAN AALST EN OMLIGGENDE WETTIG ERKENDE BEROEPSVERENIGING Van 26.6.78 tot en met 16.7.78, Everaert Theo, Hoogstraat, 84, Hofstade. Van 26.6.78 tot en met 3.7.78, Van Ingelgem Roger (pat. Edelweiss) Denderstr, 12, Erembo- degem. Van 26.6 tot en met 14.7.78 Lowie Alfons, Bolleweg 49. Aalst. 27.6.78 tot en met 20.7.78 Marc Van Cauwenberghe. Hoogstraat 3, Hofstade. Van 2.7.78 tot en met 16.7.78, Van Driessche Modest. Binnenstraat 108. Aaist. Van 3.7.78 tot en met 25.7.78, Van den Eeckhaut Prosper, Dorp, 16, Mere. Van 4.7.78 tot en met 25.7.78, Verhofstadt Emiel, Eikstraat, 1, Aalst. Van 4.7.78 tot en met 19.7.78, Van den Bremt Pierre, Langestraat, 273, Aalst. Van 8.7.78 tot en met 14.7.78, Gansemans Jozef, Stationstraat, 238, Liedekerke (Brood banketbakkerij St. Jozef) Van 8.7.78 tot en met 25.7.78, Jansegers Jozef. Hoftenbergsestraat, 209, Aalst. Van 9.7.78 tot en met 31.7.78, Becque Eliane (Patisserie Herenbald). Geraardsbergsestr., 12, Aalst Van 9.7.78 tot en met 1.8.78, Bonnaerens Kamiel, Immerzeeldreef, 9, Aalst. Van 10.7.78 tot en met 23.7.78, Garriau Hubert, Brusselbaan, 91, Erembodegem. Van 10.7.78 tot en met'2.8.78 Vlasschaert Emmy, Lange Zoutstraat 39. Aalst. Van 10.7.78 tot en met 23.7.78, Jan Ponnet-üe Smet. Gentsesteenweg. 4, Erondegem. Van 16.7.78 tot en met 30.7.78, Lievens Albert, Kleistraat, 67, Erembodegem Van 17.7.78 tot en met 27.7.78, Van der Straeten Desiré, Eeckhoutstraat, 7, Hofstade. Van 17.7.78 tot en met 1.8.78, Levingbird Eddy, Bredestraat, 14. Aalst. Van 17.7.78 tot en met 7.8.78. Bakkerij De Rouck A., Hopmarkt, 20, Aalst. Van 18.7.78 tot en met 1.8.78, Demartin Marcel, Statiestraat, 266, Liedekerke. Van 19.7.78 tot en met 7.8.78, Brood-Banketbakkerij Van Lierde Herman, Hogeweg, 113, Erembodegem Van 24.7.78 tot en met 11.8.78, Brood-Banketbakkerij Ghysens-Van Boxstael. G Gezel- lestr, 46, Denderleeuw. Van 31.7.78 tot en met 20.8.78, Rombouts Maurits. Gentse Steenweg. 121. Aalst (Bakkeij Moderna). Van 7.8.78 tot en met 27.8.78, Maurits Van Heddeghem, Hovenierstraat, 62, Aalst. Van 13.8.78 tot en met 27.8.78, Maurice Van Wijnendaele, Zandstraat, 17, Erondegem. Van 14.8.78 tot en met 28.8.78, Van Ingelgem Roger (patisserie Edelweiss). Denderstr., 12, Erembodegem. Van 16.8.78 tot en met 6.9.78. Brood-Banketbakkerij St. Jozef (Gansemans) Stationstr., 238. Liedekerke Vorige vrijdag was Liesbeth Walckiers te gast in Aalst om, op uitnodiging van het Fonds Leon Lesoil, in samenwerking met De Rode Mol en RAL. en m.m.v. COBRA, te praten over Argentinië. Er was weinig belangstelling voor deze voordracht die werd vooraf gegaan door een reeks dia's waar uit duidelijk het onrecht bleek dat in dit Zuidamerikaanse land plaats vindt. «Het was de bedoeling, zo werd gezegd, het andere gezicht te tonen van Argentinië, waar de «Mundial» wordt misbruikt om het aanzien van dit land op te vijze len.- Liesbeth Walckiers gaf daarna een overzicht van de (politieke) ont wikkeling in dit land. Vooraf merkte zij op dat groepen zoals COBRA eraan meehielpen langs pers en media de mensen te sensi- bilizeren voor de andere kant van de Argentijnse voetbalmedaille. Ze gaf een overzicht van de ge beurtenissen sedert ongeveer 1930, tot een driekoppige militaire junta de macht naar zich had ge trokken. Scherp trok Liesbeth Walckiers van leer tegen de re pressie, waarbij vooral Videla op de korrel werd genomen. Veel aandacht ging uiteraard ook naar de figuur van Peron, en het post- peronisme. Zij sprak ook uitvoerig over martelingen en verdwijnin gen, en lichtte ook de ekonomi- sche gevolgen toe van deze Vorige zondag zette de Administratieve Zetel van de Generale Bankmaatschappij de deuren open niet van de kluizen uiter aard om personeelsleden, familie en vrienden samen te verwel komen op de traditionele G-dag. TEVEOOST, de intercommunale maatschappij voor televisiedistri butie in Oost-Vlaanderen, hield op vrijdag 6 juni jl. haar vijfde jaar vergadering en bereikte hiermede haar eerste bestaanslustrum. Door senator Cooreman, voorzit ter van deze intercommunale, werd aan de leden verslag uitge bracht over het boekjaar 1977. Benevens de heer Cooreman had den ook nog plaats genomen aan de voorzitterstafel: de heer Wamy, 1ste Ondervoorzitter en Hoofddirekteur van de NV Ebes; de heer Danschutter, 2de Onder voorzitter en Burgemeester van Zelzate. Oorspronkelijk telde Teveoost 103 aangesloten gemeenten. Een aantal dat door de hergroepering van de territoria na de gemeente- fuzies werd herleid tot 37, Technisch, organizatorisch en administratief werd sedert maart 1972, de datum van de oprichting, een niet te onderschatten weg af gelegd. Een volslagen nieuw distributie-organisme met tal van onverwachte en onbekende pro blemen, diende uitgebouwd. Uit het jaarverslag blijkt dat Te veoost voor het eerst uit de rode cijfers treedt, zij het dan met een bescheiden «Over te dragen Winst» van 331.637 F. Op het einde van het besproken dienstjaar bedroeg de totale lengte van de supertrunk, dit is de kabel die de verbinding verwezenlijkt tussen de diverse ontvangstations en ook met de diensten van de RTT, meer dan 128 km. Het primair net, dat de ontvangsta tions met de woonkernen ver bindt, bereikte 396 km en het dis tributienet, waarop uiteindelijk de abonnees aangesloten zijn, vertakt zich over een afstand van circa 1.818 km. Naarmate dit kabelnet zich uit breidde, steeg eveneens het ritme van de abonncmentsaanvragen. Meer dan 53.000 gezinnen teken den einde vorig jaar een aanslui- tingskontrakt. Vanzelfsprekend vergt de aanleg van een dergelijk net aanzienlijke investeringen. Waar in 1973 werd gestart met een bedrag van 96 miljn F. groeiden de totale inves teringsbehoeften aan tot het ne genvoudige. namelijk tot 867,5 miljn F. «rechtse terreur die het leger zelf was». Het kwam ons evenwel voor dat het betoog van Liesbeth Walckiers nogal eenzijdig gekleurd was. Het was zeker geen objektieve weer gave van de historische feiten. Zonder de nadelen van dit regime der generaals te willen minimali- zeren, misten wij, naast het zwart boek van de «rechtse terreur» ook dit van de «linkse terreur», om het maar bij dit punt te houden (veel verdwijningen hadden bijvoor beeld plaats vóór het huidig be wind, toen het peronisme op een «verwildering» uitgelopen was, maar werden al of niet onder dit bewind aangegeven). Zo hadden we een duidelijker en eerlijker beeld gekregen. We hadden de in druk dat Liesbeth Walckiers niet zo erg grondig op de hoogte was. Iets nieuws werd niet vermeld. Over Argentinië (waar zowel Moskou als Peking overigens goeie zaken mee doen) is momen teel trouwens zowat alles al ge zegd. Maar daarom juist misten we hier heel wat informatie die een juistere kijk op de zware proble men van dit land hadden kunnen geven. Ofwel is Liesbeth Walc- Liesbeih Walkiers over Argentinië (SJ) kiers niet voldoende op de hoogte, ofwel houdt ze bewust belangrijke stukken van deze ingewikkelde puzzel achter. Maar in beide ge vallen faalt ze als journaliste, die ook in de BRT voor objek tieve informatie zou moeten zor gen. Zij is trouwens in BRT- verband naar Argentinië geweest. Of is het eigenlijk niet om juiste informatie te doen? Wilfried L1SSENS In de St.-Martinuskerk had eerst een eucharistieviering plaats, om de afgestorven personeelsleden te herdenken. Deze mis werd opge luisterd door het koor «Vrolijke Musici» uit Haaltert dat samen met orkest een prachtige Volksmis van Haydn vertolkte. Daarna bood de direktie van de bank een receptie aan in het nieuwe gebouw te Nieuwerkerken waar de kantoorruimte vrij be zocht kon worden. Eveneens werd daar de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd voor kinderteke ningen, met als tema «de bank in ons dorp» Zeer merkwaardig was ook de syn- tesizer muziek waarmee Alain Pierre (met buitengewoon inge wikkelde eletronische geluids apparatuur) de receptie opluis terde. W.L. Een vleuzie muziek, met sintezizer om de bezoekers even te laten verpozen (SJ) De aanzienlijke vlucht van deze investeringen werd in hoofdzaak veroorzaakt door de enorme prijs stijgingen van het materiaal inge volge de toenemende inflatie. Op te merken valt dat die kabel maatschappijen, die hun net uit bouwden vóór de krizis, aan deze supplementaire last ontsnapt zijn en bijgevolg minder te kampen hebben met een zware financiële druk. Tijdens de jaarvergadenng werd door de heer Moreau, technisch advizeur van de Zaakwaarneem ster Ebes, een uiteenzetting ge houden over de nieuwste toe- komstperspektieven van kabeldis tributie. De tekeningen van de kinderen van het personeel van de G-Bank hadden veel bekijks (SJ) Ter gelegenheid van de jaarlijkse wandeltocht «Te voet doorheen het Land van Aalst», ingericht door de FFR, zette ook de Generale Bankmaatschappij, Zetel Aalst, haar beste beentje voor. De tocht passeerde doorheen haar eigendom aan de Kwalestraat te Nieuwerkerken. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om een wedstrijd in te richten: op een formulier dienden vier vragen over bankverrichtingen ingevuld te worden. De prijs, een kleuren-TV, werd gewonnen door mevrouw Bosmans-Van Nijverseel uit Erembodegem. Zij had alleen aan de tocht deelgenomen, terwijl haar echtgenoot in het Brusselse op stap was met de wandel vereniging. Een overgelukkige mevrouw Bosmans, mocht de eigendomstitel van het toestel ontvangen uit de handen van de Heer Butaye, onderdirekteur van de Generale Bankmaatschappij. Op de foto ziet men van links naar rechts: Jean Callebaut (GBM Erembodegem), Etienne Nclis (kantoordirekteur Erembodegem), de winnares, Frans Stalpaert (onderdirekteur). Maurice Van Heghe (GBM Aalst). De Baetsele (FFR). Louis Butaye (onderdirekteur), en de dochter en schoon zoon van de wiqnares die eveneens aanwezig waren. W.L.

De Voorpost | 1978 | | pagina 6