JAARLIJKSE SCHOOLFEESTEN OP ST.-MAARTENKOLLEGE TE LEDE INFORMATIEBEZOEK AAN PSYCHIATRISCHE INSTELLING TE LEDE SCHOOLFEEST DER RIJKSSCHOLEN TE LEDE LOKTE VEEL VOLK TO AAWW HST yotp - I frotwe i/AM ?£M ?°P z-Éirffi' Hun jaarlijkse traditie getrouw, vierde het Leedse Sint-Maartert kol lege vorige zondag hun gekend schoolfeest. Gezien het goede weder zondagnamiddag was er uiteraard een massa volk op de afspraak, de enen uit sympatie met de instelling, de anderen om hun kinderen aan het werk te zien in één van de nummertjes opgevoerd door de leerlingen. Maar ook de hongerigen konden aan hun trekken komen, evenals de dorstigen natuurlijk. Voor het goed verloop van de feestelijkheden stonden het personeel van de school in, samen met leden van de vriendenkring en de oudervereniging. Rond het middaguur werden meer dan 800 hongerige magen gevuld met kippen die aan het spit klaargemaakt waren door de personeelsleden van de instel ling. Voor de opdiening en de bergen afwas achteraf, stonden leden van het ouderkomitee en de vriendenkring in. Valiezenkoers, smurfen en rit misch bewegen In de namiddag stond dan het belangrijkste gedeelte van het schoolfeest op het programma, namelijk het optreden van de leerlingen zelf. Om 16.30 uur werden de leerlingen verzameld voor de parade. Al de deelne mers van de lagere afdeling, humaniora en technische afde lingen defileerden onder de ogen van de toeschouwers, begeleid doorde aangepaste muziek. Daarna zorgden de leerlingen van het eerste studiejaar voor een originele opening van het schoolfeest, toevallig op de feestdag van vader. De kapoe nen van het eerste kwamen allen met een anjer in de hand op en droegen samen een gedicht op, ter ere van vader. Daarna overhandigden ze de bloem aan hun respektievelijke vader. Het tweede en derde leerjaar brachten dan een geslaagde parodie op de smurfenhistorie van Vader Abraham. Het werd een vrij goed gekoördineerde smurfendans evenwel met enke le traantjes hier en daar en een smurfenmutsjes dat tekenen van een geleverde strijd vertoonden. Dan kwamen de technische afdelingen op de proppen met een gekoördineerde beweging oefening en dans op de tonen van Boegie Woegie Baby. Het vierde leerjaar leverde daarna slag met de repen. Eerst reepten de klassen onder mekaar om de titel van beste reepklas en daarna pakten zij het op tegen de ploeg van de ouders. Het werd een verbeten en hardnekkig uitgevochten strijd. Het eerste leerjaar kwam dan aan de beurt en zorgde voor één van de meest geslaagde nummertjes van het feest, namelijk een valiezen- koers. Deze valiezenkoers. een oud volksvermaak, bezorgde de omstaanders heel wat plezier en grappige situaties. Na de kleinsten, kwamen de groteren uit de humaniora aan de beurt met een korcografïsche uitvoering op het tema The Flight of the gull. Het werd een zeer geslaagde ritmische oefe ning. met aangepaste kleuren- schakeringen en heel veel varia tie. Dit nummer werd eveneens zeer toegejuicht door het entoe- siaste publiek. Het feest van de leerlingen werd dan besloten door de leerlingen van het derde en vierde leerjaar die eveneens een gesmaakte ritmische oefening ten beste gaven, op de tonen van The floral dance. Al de deelnemers aan het schoolfeest werden gul toegejuicht door de aanwezige ouders en sympatisanten. Daarna richtte de sympatieke superior. E.H. De Decker, zijn dankwoord tot de aanwezigen. Hij dankte voor de zeer grote opkomst en was ten zeerste verheugd over het goed verloop van de feestelijkheden. Hij had ook een speciale attentie voor zijn voorganger, E.H. Temmer man, die voor de eerste maal als ere-gast het schoolfeest mee maakte. In een speciaal woordje van dank betrok hij ook de burgemeester Gravez, het ge meentebestuur en het gemeente- personeel voor de goede samen werking en hoopte dat deze ook de volgende jaren zal blijven voortduren. Daarna werd er een hondende monstratie gehouden. Het wa ren knappe individuele num mertjes die menig toeschouwer deden verstomd staan van het intellektueel peil van een hond. Spullen te koop. de leerlingen van RMS hadden heel wat bijeengezocht (EL) Er werd voornamelijk gewerkt op het reageren op een aanvaller en het afstoten en bijten van een vijandig individu. Het waren evenwel alle honden die nog maar enkele maanden in dres suur waren. Op de terreinen van het St. Maartenkollege zal met septemberkermis het Belgisch kampioenschap hondendres- suur gehouden worden en dan zal er i n ieder geval meer dan één straffer staaltje van hondendres- suurte zien zijn. 's Avonds dan konden de jonge mensen de beentjes uitgooien in de tent waar de Erpse zangeres Inge Summerland er met haar orkest The Sonor Band er de nodige stemming inhield tot in de late uurtjes. Ondertussen konden degenen die er niet aan hielden zich in het jeugdige gewoel te mengen op de koer een pintje naar oinnen werken en een gezellig babbeltje slaan met vrienden en kennissen. Ook de hongerigen konden 's avonds nog aan hun trekken komen en de liefhebbers van een wijntje konden terecht in de bodega. De organisatoren waren in ieder geval ook tevreden over de opbrengst die volledig ten goede komt van het bouwfonds, ten voordele van de bouw van een nieuwe omnivalente sportzaal. Op uitnodiging van de direktie van het Psychiatrisch Zieken huis «Zoete Nood Gods» te Lede brachten de leden van de gemeenteraad en de Leedse O.C.M.W. een bezoek aan deze instelling. Tijdens dit vier uur durende bezoek werd de gasten een beeld opgehangen van de aktiviteiten in en om het zie kenhuis en de problemen waarmede het gekonfronteerd wordt. De voorzitster van de beheer raad. moeder Benigna, verwel komde burgemeester Gravez, met zijn voltallig schepenkolle ge, talrijke raadsleden en O.C.M.W.-leden, de gemeen- tesekretaris, de gewestelijke ontvanger en enkele geïnte resseerde personeelsleden van het O.C.M.W. In haar wel komstwoord zegde de direk- trice verheugd te zijn dat de op roep van de direktie zo talrijk werd beantwoord. Het doel van dit bezoek was een toenade ring te zoeken tussen de ver- De smurfen van het tweede en derde leerjaar van het Kollege te Lede rukken aan (SJ) antwoordelijken van de ge meente en van de instelling. Moeder Benigna meende dat het daarom dan ook van belang is te weten wat zo'n 600 patiën ten achter de muren van de in stelling doen. Er zou dus een beeld gegeven worden van het leven van de zusters, perso neelsleden en patiënten in de instelling. MEER DAN 150 JAAR PSY CHIATRIE Daarna werd een gesonori- seerde diamontage getoond. Maar eerst zette administratief direkteur, de heer Vinck, een onnauwkeurigheid recht. Het was pas een drietal weken ge leden dat deze onnauwkeurig heid werd ontdekt in verband met het begin van de psychia trische verzorging door de orde der zusters Maricollen. Aan vankelijk dacht men dat een eerste patiënte was opgeno men in 1848. Dit zou dus bete kend hebben dat dit jaar hon derddertig jaar psychiatrische verpleging gebeurde Nu werd in een ander dokument ontdekt dat er met de versoepeling van de leefregel in de Orde, in 1829, er reeds sprake was van verpleging van geesteszieken Wat dus betekent dat er vol gend jaar 150 jaar psychiatri sche verpleging zal kunnen ge vierd worden. In de dia-montage werd eerst een historische schets gege ven. Daarna werd een beeld opgehangen van welke dien sten er zo allemaal zijn in het ziekenhuis. Dit werd getoond door het volgen van een patiënt van bij de opname tot het ont slag ervan. Aldus werd er een beeld gevormd van de werking van de sociale dienst, van de levensomstandigheden van de patiënten, van de medische begeleiding, van de verschil lende terapeutische aktivitei ten, van de verschillende kon- sultaties die kunnen bezocht worden in het ziekenhuis in het kader van de polikliniek, en van een aantal nevendiensten, en van de ontspanningsterapie voor de patiënten. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het Terapeutisch Centrum Koningin Fabiola, waar de genodigden de patiën ten aan het werk konden zien. Het zijn uiteraard open werk plaatsen en hierdoor was er ook een vlot kontakt tussen de bezoekers en de patiënten. Zeer interessant was ook het bezoek aan het paviljoen van de vrije ekspressie. Daarna werd nog een kijkje genomen in de afdeling Esperanza en in de kliniek Providentia. Er werd enige uitleg gegeven over de evolutie van de verzorging die vroeger wel gans andere ken merken vertoonde. Eertijds was het algemeen gekend ge zegde: wie er binnen gaat, komt er niet meer buiten. Dit is nu hoegenaamd niet meer het geval. De meeste gevallen gaan buiten na 2 maanden maximum 1 jaar verzorging. Vroeger bestond het verple gend personeel enkel uit zus ters van de orde der Maricollen. terwijl nu naast nog zusters van deze orde voornamelijk leken werken. Ook in de medische begeleiding is er heel wat ver anderd Vroeger gebeurde deze door een huisarts, nu door gespecialiseerd medisch per soneel. Ook in de toegepaste technieken is er een hele evolu tie. om met te spreken van een revolutie, gebeurd. De technie ken die op dit ogenblik worden toegepast werden dan getoond aan de hand«van een tweede diamontage, die maar pas r klaar gekomen was. EEN AFBOUW VAN 300 BEDDEN OPVANGEN Verder werd er door de heer Vinck ook nog gewezen op het tewerkstellingsaspekt van de instelling, die werk verschaft aan meer dan 200 personeels leden. Hij wees ook op het feit dat de grote bekendheid van het ziekenhuis een belangrijke bijdrage is tot de verspreiding van de naam van de gemeente. Van de heer Vinck kwamen we ook nog te weten dat de begro ting van het ziekenhuis 140 mil joen bedraagt, waarna hij het meer specifiek had over een ernstig probleem dat zich in de toekomst zal stellen. Namelijk in de programmatie van het Mi nisterie van Volksgezondheid moet er een afbouw van psy chiatrische bedden voor Oost-Vlaanderen gebeuren van ongeveer 3.000 stuks. Dit is een niet zo gemakkelijk op te vangen probleem zowel voor het tewerkgesteld personeel, voor de infrastruktuur van de instellingen als voor het mense lijk probleem van de geïnter neerde patiënten. Voor het psychiatrisch ziekenhuis van Lede is er een afbouw voorzien van 300 bedden, of met andere woorden een afbouw van 50 Dit zal in de toekomst een kom- pleks probleem vormen. De heer Vinck vroeg dan om in overweging te nemen in de programmatie in het kader van het O.C.M.W. om via deze in stelling dat probleem over te nemen. Dit zou mogelijk zijn door een uitbreiding van het rustoord en van de diensten centra, waardoor er semi- valide, minder-valide en men taal gehandi kapte volwasse nen zouden kannen opgeno men worden. Nadat administratief direkteur, de heer Vinck, dit probleem ter overweging had voorgelegd aan de leden van de gemeente raad en van het Openbaar Cen trum voor Maatschappelijk Welzijn, dankte Moeder Be nigna voor de interesse die de bezoekers hadden gemanifes teerd tijdens de informatie en de rondleiding. Op zijn beurt dankte burge meester Gravez in naam van de leden van de gemeenteraad en het O.C.M.W. voor de ont vangst en beloofde aan de heer Vinck dat het gestelde pro bleem ernstig zal onderzocht worden. MON D.G. Van vrijdag 9 juni tot en met zondag 11 juni, werden door de direktie en het personeel der beide rijksscholen, de ouders van de leerlingen, hun familieleden, vrienden en simpatisan- ten, uitgenodigd op het jaarlijks schoolfeest. Ofschoon tij dens dit weekend de zon niet kwam opdagen en er geen sprake was van een heerlijk zomerweertje, was de opkomst voor de organisatoren bemoedigend. Door de ruime belang stelling kende dit volkse gebeuren toch een enorm sukses. Opdat ieder gemakkelijk zijn gading zou kunnen vinden, werd er voor een grote verscheidenheid aan aktiviteiten gezorgd Er was voor elk wat wils! Vrijdagavond werden alle va ders en grootvaders verwacht. Vanaf 19 uur konden deze te recht in de grote turnzaal voor een partijtje kaarten, vogelpik- ken of bakschieten. Wie over voldoende handigheid, sluw heid en doorzicht beschikte, kon gerust vele prachtkippen winnen. Dit werd een avondje volksa musement. dat duurde tot in de vroege uurtjes. Vervolgens was het zaterdag de dag van de rijksbasisschool. Op de speelplaats kon het toe kijkend publiek genieten van een kleurrijk geheel van dans jes en liedjes. De kleuters en de leerlingen van de lagere klas sen zorgden voor een namid dag. ontroerend in al zijn een voud. Zeker een onvergetelijk schouwspel voor ouders en grootouders, die hun kinderen of kleinkinderen de keurig in geoefende danspasjes en to neeltjes zagen ten beste ge ven. Tijdens de pauze konden diegenen die trek hadden in een lekker biertje, terecht in de bar. Speciaal voor de dames was een koffiehuis voorzien. Kom, wie lust er geen geurige koffie met prima pannekoeken of fruittaart? Vergeten we daarbij niet de simpatieke bediening door be reidwillige leerkrachten of door het dienstpersoneel! De jongeren konden zich ver maken op een «Vlaamse» ker mis. Diverse kraampjes (vis sen, vogelpikken, potten- kraam...) waren getuige dat er bij dergelijk vermaak heel wat pret te beleven valt. Natuurlijk: voor wat hoort wat! De spelers werden dan ook be dacht met een leuk prijsje. Voor kenners en verzamelaars was er een rommel- en pron- delmarkt voorzien. Men kon er letterlijk alles vinden: van een afgedankte fiets tot een prach tige vaas. De inrichter verraste vele aanwezigen, door zijn ken nis van zaken betreffende de tentoongestelde voorwerpen. Dat dit een sukses werd hoeft geen betoog. Wie niet van al te grote drukte hield, kon rustig rondslenteren in de klaslokalen waar verschil lende tentoonstellingen wer den gehouden. Een uitgeverij presenteerde een assortiment leerrijke en boeiende boeken. In hetzelfde lokaal waren de mooiste tekeningen uit alle klassen tentoongesteld van een eigen schooltekenwed- strijd. Dit was beslist de moeite waard. Verder was er ook een kleine ekspositie van tekenaar De Bruyne. Deze talentvolle kun stenaar toonde een reeks kleine meesterwerkjes (kinder kopjes) waar elkeen door ver tederd geraakte. In de techni sche afdeling werden de wer ken getoond van de afdelingen schrijnwerkerij en metaal. Ook de plastische vakken stelden hun werkjes tentoon. Verschil lende tekeningen of schilder werkjes werden bewonderd of gekeurd. Ook de plannen, van de reeds aangevangen nieuwbouw wer den voor het bezoekend pu bliek ter inzage gelegd. De feestelijkheden van deze dag werden besloten met een gezellige pint in de bar of met een etentje in het restaurant. Zondag, de laatste dag van de schoolfeesten, werd de dag van de rijksmiddenschool. De sekundaire afdelingen zorgden voor een gevariëerd gebeuren. Het programma zag er uit als volgt: onder leiding van Me vrouw Gijssels toonden de meisjes hun vaardigheid. Met gekleurde ringen werd al dan send het Olympisch symbool gevormd. Vervolgens genoten de toekijkende ouders van het trampolinespringen, de lange-mat-oefeningen, allerlei volksdansen, jazz-gymnastiek en een prachtige meiboom planting. Hierna volgde de mo deshow, georganiseerd door de afdeling snit en naad Na een geslaagd optreden van de muziekklas, die enkele prach tige liederen vertolkten, met begeleiding van een koorblok fluit, was het oppassen gebla zen: de kompetitie kon begin nen. Verschillende jongens deden hun uiterste best om te winnen bij het hoogspringen of het sprinten. Het werd een namiddag waarin kracht, sierlijkheid en kennis elkaar aanvulden. Als toe maatje werd voor alle leerlin gen van de kleuter- en lagere afdeling een optreden voorzien van poppenkast «T Sloeber ken» met een gevuld namid dagprogramma. Zij bracht «De schat van Beatrijs» en «De To verdoos». Dat het een gezellige dag werd, bleek uit de talrijke opmerkin gen. De ouders, die hun kinde ren zagen optreden waren dol gelukkig. De andere bezoekers brachten een gezellige namid dag door. Maat wat niemand zag was het werk achter de schermen: het voltallige dienstpersoneel (dat zaterdag noch zondag hoeft te werken) zette zich volledig in. Er werden meer dan 500 me nu's klaargemaakt. Dank zij een goede samenwer king tussen de personeelsle den en het feestkomitee van de rijksscholen, werd het geheel een onvergetelijke gebeurte nis. R. Devijver Volksdansen uitgevoerd door de leerlingen van het zesde RMS (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 7