VOLLE AKTIVITEIT IN «DE WEIDE VEERTIENDAAGSE VERKEERSVEILIGHEID TE ERPE-MERE FEESTELIJK BEËINDIGD V «StS» TENTOONSTELLING HET DORP IN OOST-VLAANDEREN 8 -16-6-78 - De Voorpost «De Weide», een school «anders dan anders», waar men het houdt bij ervaringgerichte opvoeding, was ook verleden week-end een oord van gonzende aktiviteiten allerhande. Nadat vóór een paar maanden de kleuterschool aan de Brusselsesteenweg aan bod was gekomen werd het nu de basisschool van de wijk Sevecoot te Erpe die een open schooldag hield. Het aantal leerlingen is onder tussen gestegen, in de basis school. tot zestien en er zijn drie full-time personeelsleden voor de drie klassen, 1e leer jaar. 2e leerjaar en 3e graad. Deze verdeling is aangepast dit ofwel uit nieuwsgierigheid om eens kennis te maken met deze dan toch veel besproken poging om het onderwijs en de opvoeding eens meer levens echte te maken, ofwel uit vaste overtuiging want de ouders die zorgt. Het schooltje, vlak naast de spoorweg gelegen, is een doodgewoon huis. niets schools. Geen naambord, geen bel. Je stapt er zó maar binnen. Men beschikt er over keuken, eetkamer, speelhoek, klasjes voor de drie groepen, veranda, schilder-timmer- en kleihoek en buiten een speelweide, een boomgaard en een moestuin. Ruimte genoeg om je hart op te halen. En dat doen de kinderen wordt geschreven en gepraat Men wil er meer van weten en zoekt op. Men maakt teksten en gaat aan het uitbeelden. Het overige deel van de voor middag wordt specifiek aan taal en rekenen besteed. Hierbij worden handboekjes gebruikt. Er wordt individueel of met groepjes van twee, drie kinde ren gewerkt zodat elk kind op eigen niveau en naar eigen goesting kan evolueren. Gelei delijk wil men echter van de handboekjes af en alles inte greren in her leerprojekt. Na middagen zijn vaak erg druk. Sommige kinderen plannen hun eigen aktiviteit. Ze timme ren een visbak. een kastje vor hun geheimen of keien, draaien potten, bouwen huisjes, doen aan toneel, cirkus of poppen- In klei werken roept bij de jongeren bet gevoel van kunstenaar zijn op (SJ) Een van de gezellige klaslokalen van de Weide te Erpe (SJ) aan de aanwezige leerlingen en is uiteraard voor verande ringen vatbaar Verleden vrij dag, daags voor de opendeur dag, hield een Nederlands te- rapeut een druk bijgewoond en zeer boeiend referaat over de «gevolgen van verdringing van angst en agressie» bij de jeugd en als U deze regels onder de ogen krijgt zijn de Weidekinde- ren voor een week naar de Se- mois. Ondertussen komen ver schillende rijksinspekteurs nog maar eens op bezoek om dit ook voor hen belangwekkend experiment op de voet, simpa- tiek, te volgen. Lokte de Opendeurdag, tradi tioneel gezegend met een zo merweertje, veel volk dan was U er aantreft en de leden van het ouderkomitee zijn fervente aanhangers en verdedigers van het sisteem die waarschijn lijk reeds met allerlei psycholo gische handboeken kennis maakten en .aan de werke lijkheid toetsten. «De oude bakkerij» op de wijk Sevecoot met haar zestien kin deren en drie begeleiders telt ook nog een schaap, drie konij nen, een cavia, 3 ganzen, 2 eenden, 2 kippen, 1 haan, 5 vogels, een terrarium en een aquarium. Allemaal evenveel waard. Pro beer het maar eens een hand naar de konijnen uit te steken! En in de keuken hangt de lijst waarop staat wie voor wat er dan ook beslist. Men speelt er olifant op een matras, men voetbalt, men draait een pot op de draaischijf voor de vaderkesdag, men knutselt aan alles en nog wat, men speelt en kijkt naar toneel, naar de schooltelevisie, men legt er eens een plaat van een musical op en men danst. Drukte en aktiviteit de hele dag door. Dat kan er en mag er. Men kan zijn eigen aktiviteit plannen, voorstellen doen, hulp vragen. Men kan er «nee» zeg gen en zijn mening geven. Uiteindelijk belandt men toch in de klas en dit vanaf ongeveer 9.15 tot 12.15 uur. Er wordt in elke groep gewerkt aan een gezamenlijk projekt. Daarover Op een open-deurdag een open en gezellige sfeer (SJ) kast. Voor de 12e maal richtte de vereniging van ouders voor de bescherming van de kinderen op de wegen in samenwerking met het gemeentebestuur, de rijkswacht en de politie een veertiendaagse in voor veilig verkeer. Deze verwezenlijking kende steeds een enorm sukses. Voor de tweede maal in de nieuwe fusiegemeente en de tiende keer in Erpe-Mere, kregen de kinderen uit het 4de, 5de en 6de leerjaar van alle basischolen teoretisch en praktisch verkeersonder- ricbt. Dit gebeurde in het mobiel verkeerspark van de «Hoge Raad voor de verkeersveilig heid» onder leiding van daartoe opgeleide monitors van de Rijkswacht. Uit de ongeveer 800 deelnemende leerlingen werden 75 finalisten geschift. In de finale waren 13 laureaten weer houden. Alle finalisten kregen tijdens de prijsuitreiking op vrijdag 9 juni een prijs. Dit gebeurde onder ruime publieke belangstelling. Hoe stak die veertiendaagse nu eigenlijk in elkaar? Alle scholen van de gemeente Erpe-Mere namen aan de wed strijd deel, dat waren de gesubsidieerde officiële en vrije lagere scholen, de Rijkslagere scholen en de Rijkslagere school voor Buitengewoon Onderwijs. Deze scholen hadden samen ongeveer 800 leerlingen voor de schiftingswedstrijden aange duid. Na een theoretische- en een praktische les over de verkeersreglementering werden 75 leerlingen naar de finale verwezen. Het verkeerspark van de rijkswacht en Via Secura werd tijdens de veertiendaagse achtereenvolgens opgesteld in de verschillende scholen van de deelgemeenten van Erpe Mere. De theoretische test bestond uit het invullen van een antwoord blad waarbij fouten dienden aangeduid te worden in bepaal de verkeerssituaties. De prakti sche test bestond in het rijden in het verkeerspark. Bij de prijsuitreiking werden vier wisselbekers uitgereikt: - de wisselbeker van het gemeen tebestuur Erpe-Mere, wordt toegekend aan de school met de laagste koëfficient strafpunten. - De wisselbeker van het Ministerie van Nederlandse Cul tuur, wordt toegekend aan de klas van het vierde leerjaar waarvan de leerling finalist het best geklasseerd is. - De wisselbeker van het Ministerie van Nationale Opvoe ding: wordt toegekend aan de klas van het vijfde leerjaar waarvan de leerling finalist het best geklasseerd is. Anderen pikken in op een aan bod van de begeleiders en ma ken bvb 'n kollega of stokpop- pen voor de poppenkast. Verder kan het projekt van de voormiddag worden uitgewerkt in tekeningen, toneel, dans. Aanbod van kinderen en bege leiders vloeien vaak door el kaar. Af en toe wordt aandachtig, zonder praten, naar de school-TV gekeken en op vrij dag gaat men zwemmen en is er muziek en dans. Als het even kan wordt een toneel, een film of een poppenkast meegepikt. Er is ook kontakt met «De Buurt» in Gent. men schrijft naar elkaar of gaan eens op be zoek. Daar vindt men dan weer informatie voor projekten en in teressante lektuur. Elke middag kiest iemand van de groep wat bij het brood zal worden gegeten. Op donder dag wordt er door iemand van de staf of van de ouders ge kookt en voor de afwas is er een beurtsisteem. Opruimen doet iedereen maar in de gang hangt de lijst van de «verantwoordelijkheden». Elk kind heeft zijn eigen ruimte die het bij het einde van de dag in orde brengt. Af en toe komt even een ouder binnenstap pen: gewoon eens een namid- dagje meedoen, komen koken of iets herstellen. Voor de kin deren is dat alles doodgewoon: ze zien de school als van hen en van hun ouders. Alle mogelijke afspraken en problemen worden door bege leiders en kinderen op de mee tings, (kinderparlement), ge bracht. Dit gebeurt tweemaal per week en zowel kinderen als stafleden hebben er stemrecht. Soms gaat het er humoristisch aan toe, soms ook wel eens agressief. Elk kind heeft de kans voorzitter te zijn: dat wordt uitgeloot. Verschillende voor stellen samenvatten en erover stemmen ligt boven hun kinder lijke mogelijkheden en dan ko men de volwassenen ter hulp. Kwestie van het «voorzitter schap» houdt men het liever bij een kind met alle gevolgen vandien als bij een volwassene waarbij manipulatie zou kun nen aan bod komen. Nieuw in «De Weide» is niet zozeer de opvoeding want dat heeft Neill met Summerhill be wezen en 50 jaar gedemon streerd. Wel dat een groep ouders veel uitgebreider ver antwoordelijkheid opnemen inzake de opvoeding van hun kinderen wat hen dwingt tot voortdurende bezinning over doel en funktie van de opvoe ding. Het maken van verslagen en meepraten in vergaderingen eist dat meningen en opvattin gen over huwelijk, gezin en maatschappij steeds opnieuw gekonfronteerd, getoetst en aan wederzijdse kritiek bloot gesteld worden. Verschillend is «De Weide» ook met de Duitse Kinderwinkels waar de nadruk lag op maatschappij hervorming met grote verwach tingen die achteraf bleken niet haalbaar te zijn. Revolutionaire verwachtingen die ook in deze groep soms Ie- ven worden vlug gerelativeerd als aan den lijve ondervonden wordt hoe moeilijk'het is zichzelf te veranderen, hoe moeilijk het nog steeds is om binnen een groep eenheid te behouden. Het hele groepsgebeuren blijft een écht eksperiment. Uiteraard is een fenomeen als «De Weide» niet denkbaar zonder dat moeilijk te vatten «iets»: geloof, bedoeling, posi tieve sfeer. Men kan «De Weide» geen par- tikuliere liefhebberij van een paar ouders noemen: het is eerder de uiting van een bre- dere stroming, de doorbraak naar geleidelijke verandenng van het algemeen bewustzijn. I Het geloof dat het anders en beter kan heeft deze school gemaakt tot wat ze nu is. LH De uitslag: Wisselbeker gemeentebestuur Erpe Mere 1. Gemeentelijke jongensschool Mere 2. RLS. Erpe 3. Klooster Mere 4. Klooster Erpe 5. Gemeenteschool Burst 6. Klooster Burst 7. BLO Erpe 8. Gemeenteschool Erpe 9. Gemeenteschool Erondegem 10. Klooster Aaigem 11. RLS. Mere Wisselbeker Hogere Raad voor Verkeersveiligheid 1. Klooster Erpe 2. RLS Erpe 3. Gemeenteschool Erondegem 4. Gemeenteschool Erpe 5. Gemeenteschool Burst 6. Klooster Mere 7. Klooster Aaigem 8. Klooster Mere. 9. Klooster Mere 10. RLS Mere WLsselbeker Min. Nat. Opvoeding 1Gemeenteschool Burst 2. Klooster Burst 3. RLS Erpe 4. Klooster Erpe 5. Gemeenteschool Erondegem 6. Klooster Aaigem 7. Gemeenteschool Erpe 8. Klooster Mere SC 9. Klooster Mere SB 10. Klooster Mere SA 11. RLS Mere Wisselbeker Min. Nederl. Cultuur IGemeenteschool Mere 2. RLS Erpe 3. Gemeenteschool Erpe 4. Klooster Erpe 5. Bossestraat Erpe 7. BLO Erpe 8. Klooster Burst 9. Gemeentesch. Honegem Erpe 10. Klooster Mere 4A 11Klooster Mere 4B 12. Gemeenteschool Erondegem 13. KJooster Aaigem 14. RLS Mere Individuele uitslag 1Petra De Brouwer (Klooster Mere) 2. Marc Sleeuwagen (RLS Erpe)3. Chantal De Corte (Klooster Mere) 4. Sigrid Bolangier (Klooster Erpe) 5. Bart D'Herde (Gemeenteschool Mere) 6. Christel Mertens RLS Erpe) 7. Pascal DeCooman (Gemeenteschool Burst) 8. Jean De Frere (BLO Erpe) 9. Mare De Petter (BLO Erpe) 10. Steven Mertens (Gemeenteschool Burst) 11Geert Van Herreweghen (Gemeenteschool Erpe) 12. Ann De Vuyst(RLS Erpe) 13. Annelics Vijverman (Klooster Mere) 14. Ingrid De Vos (Klooster Mere). Rudy Lemaire (Gem. Erondegem) 15. met 8 fouten: Patrick Schaeffer. Bert Danckaert. Erik Ruban. Carline Porre. Nino Van den Berghe. Ria Dhaemers. Elsie Matthijs. Ann Mortier. Marijke De Spiegeleer. Anja Van Lierdc. met 9 fouten: Hildc Soetinck, Fabienne Arijs. Frank De Frenne. Marleen Matthijs. Hans Van de Putte. Vecrle Buys, Martine Ix-cman. Els Opsomer. Lia Janssens. Luc Vergucht. Hilde Leus. Veerle Coetsicrs, Marnix Nuel. Philippe Haegeman. Ronan Kaayman. Thierry Wachtclcte. met 10fouten: Geert De Bruyne. Jeanine Sempels. Christiaan Blanckaerl. Martine Boon, Filip Rasschaert. De verantwoordelijken met de drie winnaars IPetra De Brouwer (klooster Mere) 2. Marc Sleeuwagen (RSLI Erpe), 3. Chantal De Corte (klooster Mere) (SJ) - De wisselbeker van de Hogere Raad voor Verkeersveiligheid: wordt toegekend aan de klas van het zesde leerjaar waarvan de leerling finalist het best geklas seerd is. Tevens werd een diploma toege kend aan de twaalf best geklas seerde leerling finalisten en aan elke leerling finalist werd eert prijs aangeboden door het Gemeentebestuur. Het inrichten van zo een verkcersveertiendaagse mag wel aanzien worden als een prachti- nitiatief; het moet de school gaande jeugd een verkeerstech nische opleiding geven, zodat zij zich meer bewust worden van het gevaar op de weg. Het is daarom dat de Vereniging van Ouders voorde bescherming van de kinderen op de Wegen ernaar streven van een eigen verkeers park kosteloos op de speelplaats van elke school op te stellen vanaf volgend schooljaar; hier voor zou de steun van de gemeente evenwel onontbeerlijk zijn. Nu maar afwachten. Willy Rues De Kredietbank Zetel Gent richt, in samenwerking met de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen. van 16 juni tot en met 2 juli e.k. een tentoonstelling in «Het Dorp in Oost-Vlaanderen» in de gebouwen op de Kouter 175 te Gent. In het raam van deze tentoonstelling zullén tevens diamontages worden vertoond betreffende «de Meetjes- landse Krekenroute» en «de Moervaartroute» en wordt een studiedag gepland met de Gewestelijke en de plaatselijke V V V.'s in verband met de toeristische toekomstmogelijk heden van onze Oostvlaamse dorpen. Naar aanleiding van deze tentoonstelling wordt door de Federatie, in het kader van het Jaar van het dorp, tevens een kunstmap uitgegeven met kleurtekeningen van 12 Oostvlaamse dorpskernen van de hand van Kunstschilder Herman Verbaere met een viertalige begeleidende tekst. Deze tentoonstelling is vrij toegankelijk alle weekdagen van 9 tot 16 u behalve de zaterdag (gesloten), en de zondag van 10 tot 13 u.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8