MARIONETTENTEATER KLAK: EEN JAAR AKTIEF LEERLING ST. -MAARTENSINSTITUUT WINT NATIONALE TEKENWEDSTRIJD #èJ M Voor wie er nog geen weet van had, Aalst heeft een marionettenteater. En wel sinds een jaar. Een echt, onvervalst marionettenteater waarin de poppen met draden en stangen tot levende elementen gemaakt worden. Waarin Pietje Pek met donderslagen uit de hel komt gewalmd en de toverkollen over hun kookpotten bezweringen uitbraken. Waar kinderen met stokkende adem aan vastgekluisterd zitten en waarvoor een aantal jongeren hun vrije tijd opofferen. Over het wel en wee van dit Curiosum Alostum even uitgeweid. Achter de schermen van een poppentheater, hard werken bij Klak ONTSTAAN In de meimaand van 1977 sta ken een aantal leden van jeugdklub Ypsilon de hoofden bij mekaar. Hun bedoeling was om binnen het kader van het jeugdhuis, met een nieuwe hobbyklub van start te gaan. Reeds geruime tijd groeide bij deze klubleden de gedachte rond marionetten. Een prima i- nitiatief, maar waar heel wat praktische gevolgen kwamen bij kijken. Want al heb je zo een idee, dan blijft nog steeds de vraag: hoe boks je in 's he melsnaam zo'n ding in me kaar? En toen gebeurde het. Je hoeft dezer dagen helemaal niet meer naar Lourdes te gaan om wonderen mee te maken, want o grote verrukking, daar kwam zowaar een kompleet marionettengedoe uit de hemel vallen. Uit de hemel, min of meer, vallen niet zo precies. In derdaad, toen eerwaarde heer Limpens, onderpastoor van de Sint Annaparochie, van deze projekten had gehoord, bleek zowaar dat deze apostel der goedheid zo'n heel teater op zijn zolder staan had en het bo vendien ter beschikking wilde stellen. Op het einde van de maand juni werd deze relikwie van vergane volkskunst van de pastorale zolder naar het krea- lokaal van de jeugdklub ver huisd. Daar werd het met ver eende krachten en houtworm verdelger van stoffig brandhout tot bespeelbaar materiaal om gewerkt. HISTORIEK Het huidige marionettenteater Klak is een overblijfsel van 'n in de dertiger jaren opgericht teater. In de zomer van 1934 begon Eerwaarde heer De Bruyn, toen leraar aan de bis schoppelijke normaalschool te Sint Niklaas, samen met de heer Limpens, vader van ho- gergenoemde onderpastoor, aan het ontwerp en de uitbouw ervan. De koppen, die nu nog gebruikt worden, werden ei genhandig door priester De Bruyn uit hout gebeiteld. De heer Limpens nam het snijden en beitelen van de houten li chamen voor zijn rekening. Het teater kreeg toen een plaats achterin het klaslokaal van eerwaarde heer De Bruyn. Hierdoor werden de laatste jaarsleerlingen van de nor maalschool in staat gesteld hun spraak- en leesmetoden bij te schaven. Later kwam het teater in handen van de plaatselijke K.S.A.-beweging die er voor stellingen mee gaven. Vandaar verhuisde het nog naar Loke ren en Berlare om ten slotte op de ons reeds gekende zolder te belanden. VERNIEUWING Eens in handen van de huidige Klakleden, werd alles in het werk gesteld om het teater weer bespeelbaar te maken. Heel wat houten delen van de marionetten waren door hout worm aangetast. Ook de origi nele kostumering was door de ouderdom niet gespaard ge bleven. Alle nog bruikbare ele menten werden tegen hout worm behandeld, de onbruik bare door nieuwe vervangen. De kleren werden gewassen en Philippe Loudler 10 jaaralt de Nieuwbeekstraat 16 te Aalst, werd laureaat van een tekenwedstrijd waaraan scholen uit het ganse land mee konden doen. Minister Chabert zelf overhandigde hem zfjn eerste prijs: een draagbaar T.V. toestel, plus de ganse dag met de ouders erbijrondrotsen op om het even welke soort openbaar vervoer. Bovendien mocht de ganse klas gratis op reis, voor één dag, naar gelijk waar. Het werd Spa en de vallei van de Hogne. Er blfykt dus aan de hoffelijkheid in het Openbaar vervoer wel één en ander te haperen, dat men op ministerieel vlak tot een dergeljjke grootse kampaqje overgaat, om de problemen ter zake weer onder het publiek te brengen, en vooral onder de ogen van de jongeren. Hiervoor werd bet talent van de schoolgaande jeugd -gebruikt. Duizenden jongeren zijn ermee bezig (opvoeding). Plus de ouders. Plus in de toekomst de neerslag van deze tekenwed- aïTIjC openbaar vervoer. Men mikte handig op een soort sneeuwbal- effekt. Niet minder dan 21.000 teke ningen werden bij deze wedstrijd ingezonden. «Indien de gebrui kers van het openbaar vervoer willen uitstappen zonder drum men of stoten, een plaats willen afstaan aan bejaarden of jonge moeders of gehandicapten of aan ouders die blijkbaar best een zitplaats of een andere staanplaats kunnen gebruiken, hulpbehoevende personen wil len helpen bij het in- of uitstappen, gewoon beleefd blij ven, dan zal dit het gebruik van het openbaar vervoer niet alleen aangenamer maken, maar ook sneller en efficiënter. Om de jeugdige gebruiker te sensibili seren voor dit probleem, hebben de grote maatschappijen voor openbaar vervoer besloten een tekenwedstrijd te organiseren..», zo lezen we in een rondschrijven van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur. De inrichtende maatschappijen voor openbaar vervoer waren: NMBS. NMVB, MIVB, MIVG, MIVA. De wedstrijd werd in vier kstegorieën Ingedeeld. Van 5 tot 8jaar, 9 en 10 jaar, 11 en 12 jaar en 13 tot 15 jaar. Telkens met een Nederlands- en een fransta- lige laureaat. Het was in de tweede kategorie dat Philippe Loudier de prijs wegkaapte met een kleurige tekening eigen lijk een schilderij met plakkaat verfwaarop een stilstaande treinwagon was afgebeeld met een hoffelijke heer die een gebrekkige (blinde) dame helpt bij het uitstappen. Ook een treinwachter wijst bereidwillig de goeie richting aan. Philippe Loudier, leerling aan het St. Maartensinstituut 5de leerjaar A door tekenleraar Frans De Koninck trouwens «de kunstenaarsklas» genoemdis vanzelf tot deze uitwerking gekomen. Met het gekende gevolg. Direkteur Faes van de lagere afdeling wist er wel even de spanning in te houden toen hij, na de melding dat in deze klas de winnaar zat, de leerlingen zelf liet raden wie dit wel kon zijn. De klas was dol van vreugde toen bleek dat hier de winnaar uitgekomen was, uiteraard ook om die vrije reisdag naar Spa (nu vrijdag 23 juni). Philippe zelf keek er aanvankelijk ongelovig tegenaan. We zochten hem thuis op. Hij bleek al vroeg aanleg voor tekenen te hebben. Nauwe lijks in het eerste leerjaar, tekende hij zelf al een stripver haal aan elkaar. «De raaf en de vos». Philippe is een verwoed knutselaar, en houdt zich graag bezig met bouwdozen: momen teel vliegtuigen waarvan geen enkele naam hem onbekend blijkt. Maar ook soldaten, ertsen en wat al nog meer. Een begaafde en veelzijdige jongen. Maar ook voor de school zelf, waar 500 leerlingen een tekening hadden binnengestuurd, was het een grote eer. Nog niet zolang geleden won trouwens nog een leerling van deze school een tekenwedstrijd ter gelegen heid van de Engelse week: Siegfried Van Schuylenbergh (uit de klas van de heer Ketels). Het St. Maartensinstituut oogst dus niet alleen roem met «Cantate Domine», maar ook langs zijn onderwijsmethodes op dit vlak. Er wordt daar blijkbaar nog een serieuze esthetische opvoeding gegeven, wat toch ook een groot bestanddeel van de opvoeding is. Frans De Koninck, die tekenles geeft in die klassen, zei dat hij had verwacht dat, wel te verstaan indien in deze school een prijs zou vallen, die dan toch in deze klas zou uitkomen, een klas die hij de «artiestenklas» noemde. Ook de titularis, de heer Arnold Meuleman zal niet weinig tevreden geweest zijn met het resultaat dat zijn klas behaalde. Einde mei was het dan zover. Dan werden de prijzen uitge reikt aan de laureaten van de tekenwedstrijd, in het metrosta tion Anneessens te Brussel. Philippe Loudier was vergezeld van zijn ouders, van direkteur Faes en van klastitularis Arnold Meuleman. Minister Chabert was even het krisiskabinet ontlopen om toch eigenhandig de prijzen te kunnen overhandi gen. «De hoffelijkheid, zo zei de verkeersminister, is één van die zaken die van tijd tot tijd moeten herinnerd worden, want men heeft, helaas zo gemakkelijk tendens zoniet ze te vergeten, dan toch ze te verwaarlozen. Daarom heb ik een campagne voor meer hoffelijkheid in het openbaar vervoer willen organi seren op nationaal vlak, waarbij alle maatschappijen van open baar vervoer zouden betrokken worden... Het doel van deze campagne is eenvoudig en duidelijk: elkaar het leven aangenamer maken in het openbaar vervoer... Een glim lach, een beetje hulp, een vriendelijk gebaar, ontspant de atmosfeer, en breekt de onver schillige anonimiteit die zo vaak de sociale relaties in alle openbare plaatsen karakteri seert, zo zei ook nog de minister die het over de hoffelijkheid verder had als over de thermo meter van de sociale solidari teit... Een schijnbaar bijko mend, maar niet minder belang rijk aspekt van de hoffelijkheid in het openbaar vervoer, is de tijdswinst die zij voor iedereen kan betekenen. De kinderteken- wedstrijd was nu in eerste fase afgelopen: de huidige en toe komstige jonge gebruikers van het openbaar vervoer te sensibi liseren voor het belang van de hoffelijkheid. In de komende maanden start het tweede ge deelte van de campagne die zich tot het aigemeen puuücÜ 1Z'. richten», zo vervolgde de mini ster, die zijn dank richtte tot de schooldirekties die zo talrijk aan de wedstrijd hadden deelgeno men, en aan de jury die heel wat tekeningen (21.000) te verwer ken kreeg. Tot slot richtte hij zich speciaal tot de jonge laureaten, en drukte zijn bewondering uit bij het bekijken van deze prachtige tekeningen die in de zaal geëxposeerd waren. «Het uit hangen van deze tekeningen in treinen, stations, metro, trams en autobussen, zo besloot minis ter Chabert, zullen de gebrui kers van het openbaar vervoer in het tweede gedeelte van de campagneertoe aanzetten hoffelijk te blijven op gans de lijn.» Tot zover de minister van verkeer op de prijsuitreiking te Brussel. direkteur Faes, Philippe Loudier en klastitularis Meuleman De winnende tekening van Philippe Loudier PmM^Èh* i-If 8 De kinderen maken zelf de dekors en de grote mensen dan n rot groot jolijt van het jeugdig volkje r spelen. Als franstalige tegenspeelster- winnares van Philippe Loudier vermelden we misschien nog Isabelle Janssens, van de «Ecole Primaire Nr. 12 te 1070 Bruxel- les». Voor Philippe Loudier alvast ook een hartelijk proficiat van ons weekblad. WUfried Lissens Philippe Loudier ontvangt het TV-toestel uit de handen van minister Chabert. bewaard, maar dienden gro tendeels door nieuwe kostu mering vervangen. Er werd een volledige inventaris opgesteld, en zelfs de vergeelde kran tenknipsels, die de poppen tot borstvulling hadden gediend, werden als historisch materiaal zorgvuldig bewaard. Toen kwam, het teater zelf aan de beurt. Het voldeed niet meer aan de huidige normen en was dringend aan vernieuwing toe. Het werd eerst volledig opge meten en uitgetekend, dit om zoveel mogelijk het oorspron kelijke ontwerp en de vormge ving te kunnen behouden. Er werd een volledig nieuwe en uiteenneembare speelvloer uitgewerkt. Ook dekors en zet stukken werden opnieuw ont worpen en uitgevoerd. Enkele handige jongens zorgden voor een geheel nieuwe elektrische installatie van klank en licht. Zo, is bijvoorbeeld de bediening van de lichtinstallatie, het zelf gemaakte lichtorgel, vol ledig onafhankelijk van de speelvloer opgesteld. Op deze wijze heeft de lichtregie van achterin de zaal een klare kijk op de speelvloer. Boven dien staat zij nog met de spe lers in verbinding door middel ir!!erfo?P- Door deze kor date aanpak beschikken de mensen van Klak nu over een volledig en modern uitgerust teater, waarvan alleen het front nog aan het originele kan her inneren. Er zijn op dit ogenblik een dertigtal speelklare mario netten. Deze beschikken dan nog elk over twee aangeklede lichamen. Plannen om nieuwe koppen te laten snijden zijn er ook reeds. De enige moeilijk heid waar Klak op dit ogenblik mee te kampen heeft is over een volwaardig onderkomen te beschikken om deze Folkloris tische schat in onder te bren gen. Het is nog steeds uitkijken waar men een lokaal kan in orde stellen, binnen het ge bouwencomplex van het paro chiaal centrum van de Sint Jo zefsparochie. Met wat goede wil vanuit de beherende krin gen, moet hieraan wel een mouw te passen zijn. Temeer daar de leden van Klak zelf be reid zijn een dergelijk lokaal leefbaar te maken. OORSPRONG De oorsprong van het gebruik van marionetten als volksver maak is haast niet te achterha len. Het schijnt zo oud te zijn als de beschaving zelf. Het is ech ter bijna zeker dat het ontstaan ervan in Azië ligt. Het raadsel of we al dan niet de Chinezen, dan wel de Indiërs als uitvin ders mogen beschouwen blijft evenwel nog bestaan. Wat wel als een paal boven water staat is het feit dat het marionetten spel in het verre Oosten reeds duizend jaar voor Christus zo populair was, als het voetbal spel nu. Ook in het Westen kre gen de houten poppen voet aan wal. Afbeeldingen echter ga ven aanleiding tot verpersoon lijking en op het randje af tot bijgeloof. In de middeleeuwen beschuldigde de Kerk de ma rionettenspelers van toverijen en verbood gewoon alle ver dere vertoningen. Al hadden zij in de twaalfde eeuw enorm bij gedragen tot de verduidelijking van het Nieuw Testament. De marionetten verhuisden naar de markt en kenden een groot sukses. In de Scandinavische landen. Rusland en Italië had den ze een fantastische bijval. Eveneens in Engeland kenden de «puppets» een stormachtig sukses. Zelfs Shakespeare schreef erover. Ook in Noord- Frankrijk en België was het ma rionettenspel zeer qeaeerd. Vooral daar waar «Tchautchet» en «Nanesse» geboren'wer den. Zo werd te Luik een mo numentje opgericht voor een fi guurtje uit de poppenwereld: «Tchautchet», een grappen maker met een zijden pet, kiel en grote rode neus. En wie kent niet de beroemde Pinochio waarover Walt Disney een film maakte, en die een standbeeld heeft in het Italiaanse stadje Pescia. Dit alles zijn bewijzen dat het marionettenspel een voorname rol heeft gespeeld in verschillende tijden en bij ver schillende volkeren. Men heeft vastgesteld dat het een grote rol heeft gespeeld bij de op voeding van kinderen, maar het is tevens een fascinerend spel dat evengoed voor volwasse nen aantrekkelijk kan zijn. DOEL De primaire bekommernis van Luc Holvoet, oprichter en bezie ler van Klak, is het marionetten teater in zijn autentieke vorm naar voor te brengen. Het ver loren gegane en uit het volk ge groeide poppenvermaak terug in de belangstelling te brengen. Hij wil zich daarvoor speciaal op het Aalsters grondgebied r.:C.^!sr!. N???' de aktiviteiten voor kinderen, wil hij ook mei een programma voor volwas senen uitpakken. Hierin wil hij de autenticiteit van het mario nettenspel benadrukken door het spelgegeven te baseren op Aalsterse folklore en zelfs door het gebruik van ons eigen dia- lekt. In tegenstelling tot de kin dervoorstellingen wil hij ook de afstandelijkheid tussen het tea ter en het publiek behouden en alles volgens het oude be proefde recept laten gebeuren. Voor de kinderen wil hij echter heel anders gaan werken. Na de ondervinding van het eerste seizoen, waarin alle leden de nodige ervaring hebben opge daan, denkt Luc Holvoet sterk genoeg te staan om op meer experimentele basis te gaan werken. Het hoofddoel zal hier dan zeker het opvoedingsge- richt aspekt zijn. Zowel naar de inhoud als naar de vorm. In houdelijk wil Klak stukken gaan programmeren waarin voor kinderen bevattelijke en ak- tuele probleemstellingen inge werkt zijn. Dit evenwel zonder het ontspannend aspekt uit het oog te willen verliezen. Mario nettenteater moet immers nog steeds een aantrekkelijk spek takel kunnen blijven. Aange zien Holvoet het gebrek aan in spiratie en fantasie bij onze kleinsten zeer betreurt, wil hij vooral op de kreatieve toer gaan. Door middel van een tot leven gebrachte marionet, die voor de kast met de kinderen kontakt zoekt, wil hij hen nader bij het gebeuren betrekken. Op die manier wil hij de kinderen inspraak verlenen en hen ter zelfder tijd stimuleren tot ak- tieve deelname aan het pop- pengebeuren. In zoverre zelfs dat de toeschouwertjes het ver loop van het verhaal zullen kunnen bepalen en eveneens zullen kunnen meehelpen aan het opbouwen en uitwerken van het decor. Een aantal ver nieuwende ideeën die zeker zullen geapprecieerd worden. Marionettenteater Klak is op zaterdag 24 juni nog te zien in de parochiale kring van de Hei lig Hartparochie met het stuk: «Hippoliet Klak vloert de tove naar». De medewerkers kan je er herkennen aan de witte «klak» die ze op het hoofd dra gen. Veel marionettengenot. lir-«Tra De Voorpost-23-6-78 - 11

De Voorpost | 1978 | | pagina 11