'N BEETJE HINDERLIJK? JA... MAAR... DE BEWONERS VAN HET BEGIJNHOF KLAGEN AAN KAPEL TERLINDEN TE AALST DE KAT» HEEFT WIND IN DE ZEILEN KAMPIOENSCHAP PISTOOLSCHIETEN POLITIE SERAV Meh pikkels of ajontjes m mmu ^je voorpost - <m-o-to - o aai Misschien hebben sommige lezers het vanmorgen al onder vonden? Vandaag en ook toekomende woensdag gebeurt er namelijk wat in de driehoek Aalst - Asse - Lennik en meer bepaald op de autosnelweg E5/A.10. Voor wat onze streek betreft, voor namelijk aan de verkeerswisselaar Aalst. Het gaat hier over een verkeersonderzoek dat als doel heeft: het bepalen van het te verwachten verkeer op het bestaande en op het geplande wegennet in de streek van Liedekerke - Hekelgem en Ternat, in betrekking met het belang van een nieuw in te planten verkeerswisselaar op de snelweg te Essene, rekening hou dend met de aanleg van nieuwe verbindingswegen en het onderzoek naar de noodzakelijkheid van een omlegging van provincieweg nr. 385 (Asse - Edingen). Het gaat hier dus om een ver keersonderzoek van het type d( «herkomst - bestemming» welke tevens zal gekoppeld Vj worden aan verkeerstellingen. In totaal komen er 14 kontrole- posten, waarvan 2 op het grondgebied Lennik, 4 op het grondgebied Temat en liefst 8 aan de verkeerswisselaar Aalst met rijksweg nr. 60. En wat behelst nu in feite zo'n verkeersonderzoek? In hoofd zaak komt het hier op neer dat alle bestuurders van motor voertuigen onderworpen wor den aan een rechtstreekse on dervraging. Zij dienen aan de agenten-tellers mede te delen wat hun laatste halte was vóór de kontrole en/of de bestem ming, t.t.z. de eerstvolgende voorziene halte na de kontrole. Eventueel zullen hen nog an dere bijkomende nuttige inlich tingen gevraagd worden. Dit onderzoek, dat voor Aalst dus zal doorgaan op alle op- en af ritten van de autosnelweg op het stuk tussen Terjoden en het rondpunt aan de Haring, duurt van 7 uur 's morgens tot 19 uur. De motorvoertuigen worden tot stilstand gebracht door leden van de rijkswacht en het eigen lijke onderzoek wordt gedaan door agenten-tellers, perso neel van het bestuur der we gen. Kanalisatie van het ver keer gebeurt door de gekende verkeersregels en flikkerlichten en wel zodanig dat in geval van nood politiewagens, zieken wagens, brandweerwagens en andere voertuigen met voor rang zo weinig mogelijk hinder zouden ondervinden. Op 300 meter vóór de kontrolepost wordt een bord geplaatst, be nadrukt door knipperlichten en dat als vermelding draagt: Bruggen en wegen - Bestuur der wegen - Verkeersonder zoek - Stop op 300 meter. Aan de kontroleposten zelf, maar dat zal je wel op tijd merken, vinden we een tweede bord: Bruggen en Wegen - Bestuur der Wegen - Verkeersonder zoek - Antwoord snel op de ge stelde vragen. Want daar komt het op neer, het onderzoek zo vlot mogelijk te laten verlopen. En wat zijn nu de vragen waarop men dient te antwoor den? Eerstens, de laatste hal te, dit betekent de stad of ge meente waar de laatste maal halt werd gehouden, dus niet noodzakelijk het punt van her komst. Tweedens de voorziene eerstvolgende halte, dit is waar men denkt de eerste halte te maken na het onderzoek. Dit is dus ook niet noodzakelijk de eindbestemming van de reis. Wie goed oplet zal tevens kun nen zien dat nog andere gege vens op de kontrolekaart wor den genoteerd. Dit zijn o.a. het nummer van de kontrolepost, het uur van kontrole, het type van het voertuig (personenwa gen, bestelwagen, traktor, vrachtwagen, geleed voertuig, sleep of bus). Welke zijn nu de voertuigen welke aan deze kontrole onderworpen zijn? Alle motorvoertuigen en spe- ciale'voertuigen. Dat er aan dit onderzoek niet zo licht getild wordt zal duidelijk blijken als men weet dat er hier voor de verkeerswisselaar Aalst alleen al 8 postoversten, 34 agenten tellers en 9 rijkswachters voor zien zijn. Ben je vandaag nog niet on derworpen geweest aan deze massale kontrole, hou er dan rekening mee dat toekomende woensdag hetzelfde te gebeu ren staat. Bestudeer maar al je antwoorden op voorhand, het kan je alleen maar tijd doen be sparen. Het is nu te hopen dat al deze moeite niet vruchteloos zal zijn en dat de betrokken instanties er de nodige inlichtingen zullen uit putten om het verkeer in de beoogde driehoek Aalst - Asse Lennik vlotter te laten verlopen, met minder omwegen, minder opstoppingen en vooral... veili ger. In elk geval, een verwittigd man is er twee waard! a.B. Reeds geruime tijd hebben de bewoners van het Begijnhof en de omliggende straten een erge last van een doordringende stank. Deze onaangename en zeer prikkelende geur zou van an het waterzuiveringsstation, van de firma Amylum komen. Het vuile water wordt hierin uitgedampt, zodat de achterblijvende slib als veevoeder kan verkocht worden. Bij dit proces ont snappen de zo hinderlijke gassen. De omwonenden nemen dit niet! Ruim een jaar geleden werd een eerste aktie gevoerd: die onder impuls van Raymond De Smet reaktie gaf. Aanleiding hiertoe was een sneeuwval van suiker. Er moest ergens een fuite zijn en de geparkeerde auto's werden bedolven onder een laag wit stof. De huismoeders moesten er niet meer aan denken hun was buiten te drogen, noch hun boorlingen in het zonnetje te la ten bruinen! Amylum nam dit incident nogal •lij| simplistisch op: «Het is een ak- sident! Het is niet voor ons ple zier dat het kostelijk (suiker) et produkt op straat vliegt!» Maar )ruj het is ook niet voor het plezier van de bewoners van het Be gijnhof, die zich afvragen: «Waarom beveiligen ze dat dan niet? Een eerste manifest werd _o opgesteld, een petitielijst ging s°t3 van hand tot hand en er werd een aktie gevoerd in samen werking met het leefmilieuko- mitee. Toen het geheel geen tastbare resultaten had, werd vorig jaar in juli gestart met een affichen-aktie. Tot het einde van het haar 77 zag men aan verscheidene vensters de aan klagende affiches. Ten slotte werd er op het stad huis een openbare vergadering georganiseerd door schepen mevrouw De Maght. De firma Amylum was er vertegenwoor digd door een veertigtal perso neelsleden. Er werd hard ge- diskussieerd. Ten slotte kwam men met een voorstel op de proppen: De bewoners van het Begijnhof wilden een kommis sie stichten, die zou zetelen in Amylum. Deze vergadering ging enkele maanden geleden door. Er werd verslag uitge bracht aan de bewoners van het Begijnhof. Maar na een korte periode van 4 5 weken, waren er weer klachten: de mooie tuinwijk, waar nog groen te vinden is, werd weer verpest door de prikkelende geur, die er zelfs voor zorgde dat twee mensen onder doktersbehan deling zijn: zij blijken allergisch aan de in de stinkende gassen voorkomende stoffen. Het Begijnhofkomitee, gesticht om de belangen van de bewo ners te verdedigen tegenover de geluidshinder en de stank van Amylum, nam eerst kontakt op met de firma. De direktie liet daarop een aantal vensters dichten, wat de geluidshinder inderdaad verminderde. Wat betreft de scherpe, prikke lende gassen beloofde de firma Amylum een hoge schoorsteen te zullen plaatsen. Het Begijnhof-komitee kwam in spoedvergadering samen op 7 juni II. Eigenaardig genoeg werd diezelfde dag een schoorsteen aangebracht, die echter niet werkt of onvol doende werkt. Volgens onze zegsman, zou het echter liggen aan de installatie zelf die ab soluut niet geschikt is voor dit bedrijf! Hoewel het bedrijf een staats subsidie van negen miljoen kreeg, koos zij de minst ge schikte installatie. Indertijd werd echter beloofd dat de omwonenden geen hinder zouden hebben. Nu denken de mensen uit het Begijnhof dat zij uit hun huizen weggepest wor den: hun goederen verliezen door de eeuwige stank ook van hun verkoopswaarde! Immers, Amylum breidt steeds verder uit: zeer recent werd nog de brouwerij Zeeberg aangekocht. Op woensdag 7 juni waren de mensen van het Begijnhof uit genodigd op de vergadering, om hun mening kenbaar te ma ken. Er waren 34 aanwezigen. Het regende klachten: de stank, de geluidshinder, het schuimend afvalwater en de sneeuwval van suikerpoeder, hangen de mensen de keel uit! Men is dan nog niet verder ge gaan dan het Begijnhof! Wij veronderstellen dat de be woners van de Alfred Nichels- straat en de Pontstraat (met daarin de Sint-Jozefsschool, de Dames van Maria en het ly ceum) evenveel last moeten hebben van deze prikkelende mistige gassen, die blijven hangen gedurende dagen. Ingevolge de jongste vergade ring, is er een beperkt komitee gesticht, dat de belangen van alle omwonenden zal blijven verdedigen. Er is reeds een brief vertrokken naar de firma Amylum waarin hen gevraagd wordt iets te doen aan die onhoudbare toe stand en hun vroegere beloften nu waar te maken! Schepen A. De Maght zal ook gevraagd worden maatregelen te nemen! Die zijn er zeker nodig: de stank van Amylum vermengd zich met de weeë-zoetgeur van de andere kant. Wat betreft de ge luidshinder zullen metingen gedaan worden in aanwezig heid van het stadsbestuur en van de leden van de firma Amy lum. Wij begrijpen de bewoners van het Begijnhof goed. R. Devijver Nee, U moet deze kapel liever niet In de omgeving van bet park of door de pastoor van St. Jozef, kaateel Terllnden gaan zoeken. Ze bevindt zich gewoon aan de De kapel is eigendom van de iGeniMatraat, nr. 32. Voeger zou zlcb hier een «hof van de kerkfabriek van St. Jozef en ka tolleken», een «Bokkenhof» hebben bevonden waarin ook achtereenvolgens waren er dan lindebomen stonden en aan één van ben zou een boomkapelletje hebben gehangen. Deze laagllggende hof zoo met huisvuil allerhande z(jn aangevuld en dan bebouwd. Door Inzakkingen In deze aanvullingen vertoont de kapel, en naar kapelbewaarder Edgard De Coster denkt ook andere hulzen in de buurt, scheuren. dagelijkse gang van zaken en het onderhoud. Als het ons vraagt, een oase van rust middenin een drukke straat en verkeersader is het alleszins en tevens bekijkens- waard. LH ALLEI ZEE! Naa 'n moet er hem toch zeikes nimand nimmer afvraogen woor dat 'n nor toe moet as 'n iveranst iet moet hemmen of doeng op 't stadhoois. Hejje oeik al azoei ne schoeinen boek in ajjer bis gekreigen. Nen boek van achtentaggeteg bladzoyden astablieft, op chik papier en meh veil schoein beljekes in. Vaveiren op de spoosje zèn de beljekes zelfs in koleiren. En gekentj er a goed meh amezeiten meh in fa- milje te grooin vi/oor dat die koleirefotos allemool getrokke zen. Markes hem ek al herkost en 't Woterkastiel oeik, mor voesj van de rest 'n gon ek ajjer nog niet zeggen, 'k Loot ajjer liever zelf grooin. Bootten nen hoeip reklam, die dor toch foytelèk in misstoot vin ek, kejje dor nog van alles in vinnen. Want dennen boek hoetj: Stad Olsjt 't bestier dichterboy. En woorlek, den Berremiester stoot er in meh de Keinink en de Keininginne en twie klein Zjilleskes. Ver allemaan kontent te stellen tèn nog iensj 'n foto van ooit de heimei, allei van op den balkong getrokken woor da ghiel de gemintjerood van Groeit-Olsjt op stoot, 'k Hem ze ni geteldj zee, mor bootten degein die dennen dag allicht mankeirdegen, stoon z'er allemool op. Van boeve gezing! 'n Betje voejer, nog nekier den Berre miester meh aal de scheipenen. Zelfs degein die ni gedie- reg in de gazet stoon .En ze stoon der schoein op. Bootten degein die ai 'n betje plasj werren, hemme z'alle- mool schoein heer hoor gekamd. En ze stoon te lachen. Hoe zojje zelf zèn newoor? En ba elk stoot er boy woor da ze iveranst woeinen, woor dagge heer kendj vinnen as ge heer vandoeng hedj (as ze dor tèn zen) en den tellefong woor dagge heer kentj telefoneiren. Op 't stadhoois vanoyges, ni ba heer thoois. Tèn hejje nog vie tiekeningskes meh loynen en nimmeroes woor da aal de buraos zolle moete zèn. Mor ier dagge door woys ooit gerokt zèt, hejje 't beiter al ne kier gon vraogen on denne sjampetter dor in die geloze mooit vaveiren in 't Stadhoois. Op bladzoyde zeiveting vindje ne loyst meh aal wa dagge kentj peizen woor da ze a op 't stadhoois kenne meh helpen, 'k Hem dor zelfs 't woerd «bommekes» zing instoon en 'k mandjegen da ze dor oeik bommekes verkcohten. Mor 't 'n was da ni zee. Niet, dad es woor dagge moetj zèn as ge vazin zèt van bommekes af te schieten. Want den dag van vandaog moeje door de per misje ver vraogen. En ge moetj weiten te zeggen, wannier en woor en hoeveil en om wad ier, en veil voyven en zessen. Allei, door stoo van alles boy. Oever geboerles en hawelèk- ken en schien en begraove werrren en eirfenissen en zelfs wa dagge moetj doeng as 't er iveranst d'ien of d'ander mokke komt vertelle dagge de vooir zodj zèn van heer kindj. Ge zieg'het hein, denne boek 'n meigde ni wegdoen zee. 't Es echt 't haven weerd. Ge 'n wetj noeit ni hoe dat da kaan te pas kommen. En dobboy, 't es verniet. Awei ja, 't zal toch al imand betoldj hemmen 'k Zol ajjer nog 't ien of 't ander wille vertellen oever da spel in ons goevernement woor da 't reigelier al ne kier bosjt. Mor ja, teigen den toyd dat teis gedrikt werd, kaan 't verom al ting kieren veranderd zèn. Want naa zegge ze didde en meires zegge ze zjust 't kontro- re, mor z'eksplikeiren da toch da ze attoyd geloyk hemmen. En ze geloeiven damme wajjer dad oeik allemool zelle geloeiven. Gelèk as men oeik mor zelle geloeiven dat er echt binnen 't kért honderddoeizjed weirkloeizen minder zelle zènOever die weirkloeizen zol ek ajjer oeik ienegte stoeiten kenne vertellen, mor ja, iederien kaan dor va mei- klappen. Ge moetj mor a oeigen oepentrekken en ge zie genoeg! Mor da getal weirkloeizen verminderen op de ma nier worop da ze naa beizeg zèn, da zal toch moeielèk goon zee. 'k Weit van imand die weirkeloeis was en die meige- doon heit on 'n eksoam vér de stoot. Vaveiren nievejooraal. En naa, zes mondj noding kroygt 'n antwoerd. Hè es gepas- seird. Mor wannier dat 'n zal meige beginnen, door 'n werd er ni oever gegript. Nie, door stoot zelfs in da 't zol kenne gebeiren da z'hem allicht zeilen oproepen mor dat 'n alles- zinsj possensje moe kennen hemmen tot in .1981Rap per 'n kaan 't toch ni zeikesWie wetj 'n zèn der teigen 1981 ni nog honderddoeizjes weirkeloeizen boy? Die tèn oeik nor 'n eksoam meige goonMeh 't verooitzicht da ze, as alles goe goot, eh plosjken zelle kroeugen teigen 't joor twiedoeizjed. Mor voesj van de rest goot alles goed in ons lanjeken. En zeilen de sigaretten, en den naft en de prei en de belastingen mor attoyd goed opsloon. Mor of dammen domei tèn beiter zèn, dad es 'n ander kelkesjoos. Mor in elk geval, wajjer leven op hoep. Want 't es pekanst konzjei. Oiek ver DOLF Jte- ,CrtOp de plaats van de linde werd ;ra.dan in 1883 door architekt Josse loo Arents U kan zijn naam en het :0a- jaartal zien in de pilaster onderdaan rechtsdeze kapel )as gebouwd vanwaar de naam ker «Terlinden». uvl In de kapel prijkt, op een boomstronk, het origineel beeld aar. dat aan de linde hing. Men ziet /eaer vefder een beeld van het H. ,jeijHart, van OLV van Lourdes aar geofferd door een bedevaarder pastoor De Cock (later deken), pastoor A. Verbraeken die zijn 25-jarig jubileum op St. Jozef mocht vieren en nu pastoor Van den Eede voor verantwoordelijk. naar het Franse pelgrimsoord, van de populaire heilige Anto- nius van Padua en ook van het heilig «Trezeken». Voor moeilij ke gevallen is ook een beeld van de H. Rita, patrones tegen hopeloze gevallen, aanwezig. Einde mei wordt er nog geduren de drie dagen 's morgens de eucharistie opgedragen door E.H. Faes, direkteur aan het St. Maartenskollege en 's avonds wordt de Rozenkrans gebeden De kapel wordt nog dagelijks bezocht door enkele vrome zielen doch ook dit schijnt nogal te verminderen. Op het oksaal bevindt zich nog een oud harmonium, ver van in perfekte staat uiteraard. Sinds de veertiger jaren kreeg de kerkfabriek er het aanpalend huis bij dat bewoond wordt door de kapelbewaarder sinds 1943, die verantwoordelijk is voor de Het «Stedelijk Onderwijs instituut nr. 1», noem het gemakkelijker de stadsschool op het Vredeplein, op de «Kab, aan wie op 12 mei een leerkracht in funktie ontviel (Mw Maria Slmoens-Strkx), hield verleden zaterdag haar schoolfeest, niet naar bet ouderwetse traditioneel patroon maar liever sportief en kreatief gericht met sport, spel en dans. tee, er is inderdaad een reële samenwerking en zulks op pluralistische basistrekt men er op af en de wijze waarop men door de ouders wordt ontvangen is steeds zeer bemoedigend. LJL Opnieuw werd, onder leiding van Adj. - Politiekommissaris Theo Waulers het kampioenschap pistoolschieten voor de politie te Aalst opgericht. Winnaar werd Pierre Keymeuten met 297 punten op 300, voor Gerrit Raes (295) en Carlos De Troch (293). Men ziet liier de laureaten met hun onderrichter Theo Wouters Waar in de voormiddag de weermaker het beste liet verho pen kwam een druilerige regen de pret bederven en werd dan noodgedwongen overgeschakeld naar een gebeuren binnenska mers, gelukkig in de ruime zaal. Ruim was ze inderdaad maar voor de talrijke opgekomenen die de organisatoren hierbij een hart onder de riem staken. Toch bleek de ruimte toch nog te klein zodat enkelen dan willens nil- lens in de bar heil en vertroos ting zochten. Het programma loonde anders de moeite en de vele ouders konden zich ver kneukelen aan de esbattemen ten van hun spruiten. Schepen Roels en kuituur-atta ché Van der Ghylen, belet wegens dringender bezigheden, hadden zich laten verontschul digen doch de leden van het aktief en wakker Ouderkomitee onder leiding van Georges Rousseau waren druk in de weer om allerlei zaken uit de handen van het personeel te nemen. Bijgestaan door lerares muziek Mw Marie-Rose Van den Ber- ghe en lerares lichamelijke op voeding Mw Degroote-Dierickx. nee niet «Delanghe», brachten de klassetitularissen een bonte mengeling van dansjes op kin derlijke maar ook op up to date aria's en turnoefeningen met soms adembenemende salto's over bok en plint. Een bont schouwspel waarbij de ouders wel eens een namiddag hun dagelijkse tribulaties, in een aangename sfeer, konden verge- Achteraf was er kontaktmoge- lijkheid van de ouders van leerlingen met de verschillende personeelsleden, elk in eigen lokaal. Ook zeer vele nieuwe gezichten verschenen in de klassen, ouders en kleuters die hun kinderen, in groten getale, kwamen laten inschrijven zodat voor het komend schooljaar weer qua leerlingenaantal het beste kan worden verhoopt, een blijk van waardering van de ouders voor de inzet van het alleszins dinamisch personeel. De school heeft ook een A- klas, een Aanpassingsklas waar we Mej. Viviane Lepouter deskun dige uitleg zagen verstrekken aan enkele belangstellende ou ders en waar deze konden kennismaken met een veelheid aan aangepast aangekocht maar ook zelf vervaardigd didaktisch materiaal voor de verschillende vakken. Voorzitter Georges Rousseau van het Ouderkomitee verklaar de ons nog dat de werving van leerlingen voor komend school jaar suksesrijk verloopt. In ploegen met steeds een personeelslid en een vertegen woordiger van het Ouderkomi- Leolux maakt gestoffeerde meubelen zoals geen ander dat kan. Met waardevolle materialen, echt rundleder en hoogwaardige stoffen scheppen vakmensen zitcomfort en woonsfeer waarvan U jarenlang in volle rust kunt genieten. U weet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. WOONINRICHTING Leolux meubelen vindt U bij MOLENSTRAAT, 70 TEL 053-21.76.08 AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3