uie menen hel echt goed &nd£rrcirt& ij PERSKONFERENTIE LEEFMILIEU Vorige dinsdag ging op het stadhuis een perskonferentie door die werd voorgezeten door schepen De Maght van o.a. leefmilieu. Blijkbaar moesten een paar misverstanden, tussen stadsbestuur en milieubewuste verenigingen, meer speciaal «Leefmilieu Aalst» hier aan wezig worden opgeruimd. Het werd een konstruktieve vergadering waarop voornamelijk bleek dat schepen De Maght zelf grondig begaan is met de zware en helaas niet altijd dadelijk op te lossen problemen die zich hier stellen. Bijkomende moeilijkheid is dat zij niet overal alleen beslist. Het kwam ons evenwel voor dat het vertrouwen tussen het stadsbestuur terzake, en «Leefmilieu» grotendeels werd hersteld. Hoewel men op de hoede zal blijven. De schepen kwam sterk op voor open uitwisseling van informatie, en stelde zich zonder meer op voor de belangen van de bevolking, wat betreft bepaalde «vervuilende» begrippen in de stad. De schepen hield er om te be ginnen aan een uittreksel te ci teren uit de programma- en be leidsverklaring van 16 febr. 1977: «Inzake leefmilieu zal, met in achtname van de gemeente lijke reglementeringen, elk sto rend element worden opge spoord en krachtdadig bestre den De lucht- en waterverontreini ging zullen drastisch worden aangepakt. Strenge normen zullen uitge vaardigd worden tegen vervui lende industrieën. De sluiting van vuilnisbelten en het opspo ren van sluikstorten worden verder doorgevoerd. Het pro bleem van de huisvuilverwer king zal dringend worden opge lost. Levensnoodzakelijk is b.v. de bouw van een waterzuive ringsstation voor 't saneren van net uenderbekken De meerderheid zal er speciaal over waken dat het bestaande «groen» zal beschermd en on derhouden worden. Bovendien wordt de openstelling van «groengebieden» als Falluin- tjes, Kravaalbos, Gerstjes en Osbroek voor het publiek overwogen. Via de groenaan- plantingsdienst zullen de ge meentelijke braakliggende gronden van groen worden voorzien of bebost worden en zullen de groene gebieden te rug in de stad komen. Steunakties en boombeplan tingen zullen daartoe bijdra gen.» Vervolgens had de schepen het over de verwezenlijkin gen van de dienst leefmilieu in uitvoering van de beleidsnota. Om te beginnen de organisatie van de dienst: 1. gevaarlijke, ongezonde en hinderlijke inrichtingen waar de dossiers van 1e en 2e klas vergunningen worden behan deld. 2. Waterverontreiniging waar o.a. de afgifte van de lo zingsvergunning werd bespro ken. Voor elke aanvraag, zo zei de schepen, wordt ter plaatse controle gedaan. In andere steden is men hiermee zelfs nog niet gestart. 3. Luchtverontreiniging en geluidshinder met individuele onderzoekingen en beteuge lingen i.s.m. de politie 4. Verstoring van het ecolo gisch evenwicht en bodem verontreiniging: opsporen en opruimen van sluikstorten, i.s.m. eveneens de politie. 5. Bescherming van natuur landschap-, en stede- schoon: vergunningen voor het vellen van hoogstammige bomen, monumenten en Land schappen Aktiviteiten «Jaar van het Dorp». Bescherming stads- en dorpskernen, i.s.m. Openbare werken en Ruimte lijke Ordening. Punt 6. behandeling van ra- dioaktiviteit en ioniserende straling. 7. Over de reinigingsdienst; meer bepaald het bedelings centrum van vuilniszakken en onderzoek naar het selectief ophalen van huisvuil en grof huisvuil, waar men zelfs op na tionaal vlak, volgens de sche pen, nog niet overal goed weg mee weet. Punt 8. was ook zeer be langrijk: de groendienst wat verder de werking betreft van de dienst Leefmilieu kan wor den gezegd dat het opsporen van storende elementen werd toegespitst op de hinderlijke bedrijven, sluikstorting en wa terbezoedeling. In 1977 en 1978 werden door de Bestendige Deputatie 195 vergunningen (dus 1e klas) toegestaan. Door het College van burgemeester en schepe nen 56 (2e klas), en werden er 11 geweigerd. Schepen De Maght drukte er hierbij fel op dat hier geen poli tiek om de hoek kwam kijken, maar dat elk dossier objektief werd behandeld. Soms zelfs tegen de Bestendige Deputatie in, maar wel in het belang van Aalst. Er werden 225 sluikstorten opgeruimt, hoewel er een 20- tal regelmatig terugkeren. Maar hier kan een proces-verbaal worden opgemaakt. Omdat de politie naar sporen kan gaan snuffelen. De schepen haalde het «voorbeeld» aan van een sluikstorter in een bos die «voor slechts twee zakskes» zoals die zei, toch nog een boete van 5000 fr opgelegd kreeg. Belangrijkste sluikstorten waren: Koningin Astridpark (Aalst) Osbroek (Aalst) Molenstraat (Meldert) Afdekking vuilnisbelt (Mel- dert) Blektestraat - Vijverstraat (Hofstade) Wielsput (Terhagenstraat-Moorsel) Sparrenlaan (Erembode- gem). Nieuwe Wijk (Gijzegem). De schepen had het ook over de aanpak van de waterlozin gen: (305 dossiers!), en over het opsporen en bestrijden van de waterbezoedeling (o.a. vij versstadspark, komende van een sluikstort). En dan het huisvuil: reorgani satie van de reinigingsdienst (Schepen, dit is nodig. Het is nu middernacht, ik kijk door het venster, en weer is hier in Nieuwerkerken voor de zo veelste keer het huisvuil niet opgehaald!). Ook de studie van de huisvuilverwerking kwam ter sprake: reeds meerdere be sprekingen werden gevoerd. Wat de waterzuivering betreft is de studie voor de bouw van de collectoren gestart. En dan het Groenbeleid: groen op privé eigendom, (vergunning om bomen te vellen, om te be bossen...); groen op stads- eigendo m (opkuisen, ver nieuwen van aanleg Wandel-, fiets- en ruiterpa den. De stad, zo zei de sche pen, voert een landschapsver- nieuwend en landschapsver zorgend beleid, steunend op de wetgeving terzake, op het be leid van de stad, en op de funk- tie van het groen en de bossen voor de burgers. De instrumenten waarover de stad beschikte zijn, wat privé-eigendom betreft, de vergunning om bomen te vel len: ook voor volgende genera ties moet de omgeving leefbaar worden gehouden. Er zou een informatiecampagne worden gevoerd, waardoor de zin van een dergelijk reglement ge kend zou moeten worden. Een boom is een levend iets, zo be nadrukte de schepen, maar sterft ook af. (Houtmarkt, Ca- pucienenlaan, Leo de Bethune- laan). De noodzaak van een «bomenbank» dringt zich op: opkweken van eksemplaren die over afzienbare tijd oude en zieke bomen moeten vervan gen Deze werkwijze zou konti- nuïteit in straat- en stadsbeeld verzekeren In elk geval poogt men bij elke illegale kapping herbeplanting te bekomen (met gunstig resultaat b.v. op het ei gendom De Vis). «De werk groep Leefmilieu, zo vervolgde de schepen, heeft het bestuur van de stad laksheid, traagheid en gebrek aan moed verweten. Eenvoudig navraag doen bij onze diensten zou hen veel wij zer gemaakt hebben». Als voorbeeld gaf de schepen aan: Beukendreef Levensvreugde Regelbruggestraat Oude Abdijstraat Herdersem, Erembodegem Dossier De Vis. Ten tweede: vergunning om te bebossen: «Vooral in het belang van de landbouwer heeft de wetgever het artikel 35bis van het veld- wetboek goedgekeurd. Dit arti kel bepaalt: «Indien een plan van aanleg, opgemaakt ter uit voering van de wet van 29 maart 1962, houdende organi satie van de ruimtelijke orde ning en van de stedebouw, bin dende kracht heeft verkregen na het besluit tot afbakening van de onderscheidelijk voor landbouw of voor bosbouw be stemde gedeelten, dan geldt volgend artikel: «in de voor de landbouw bestemde gedeelten van het grondgebied is bo- aaanplanting verboden op minder dan zes meter van de scheidingslijn tussen twee er ven». Alleen de aanpalende eige naars kunnen de rooiing eisen van bomen die ten onrechte in een landbouwzone geplant zijn. «Wat ons met grote zorg ver vult, zo zei de schepen verder, zijn de vele afpalingen in onna tuurlijke materialen in de land bouw en groengebieden, en het gebruik van niet- streekgebonden plantmateria- len. Wij hebben de vaste wil, daar waar het noodzakelijk is het belang van het totale land schapsbeeld, de aard van te gebruiken materialen bij afpa ling, vast te leggen. Hier denken we vooral aan het gebruik van knotbomen als weideafsluiting, en aan het ge bruik van streekgebonden bo men en struiken als ruimtebe- palend element bij de planning en aanleg van tuinen. We zullen een informatiecam pagne starten bij de boomkwe kers om vooral de schoonheid en de verscheidenheid van onze inheemse boom- en heestersoorten te doen waar deren. Over 't groen op de stads- eigendom: «Het onderhoud, vernieuwing en de aanleg ge beurt hoofdzakelijk door de stedelijke groendienst. Sinds oktober 1977 ressorteert deze parK, de sportterreinen en de boombestanden in de binnen stad. Wat het park betreft: kuisen van de vijvers en oe verversterkingen in natuurlijke materialen. Samenhangend met deze werken zullen de wegen en speelweiden ontwa terd worden. Stadspark, Osbroek en sportpark, zullen tot één har monisch geheel samenge voegd worden; de groene long «Osbroek en Gerstjens», gelegen aan de rand van de binnenstad, moet haar funktie als ontspannings- en rustgebied, zowel voor de burgers van onze stad als voor de toeristen, optimaal kunnen vervullen. Wij ondersteunen dan ook vol ledig het plan van Minister van Volksgezondheid en Leefmi lieu Dhoore, om nog dit jaar een kaderwet in verband met de leefmilieu-effekt-rapportering te laten bedrachtigen door het parlement. Een dergelijke wet moet de verplichting met zich brengen om de realisatie van elk belang rijk projekt, ongeacht of het een overheids- of privé-initiatief is, te laten voorafgaan door een grondige studie waarin alle mi lieufacetten de nodige aan dacht krijgen. Het doel mag niet zijn nieuwe projekten op een zo efficiënt mogelijke manier te kelderen. Het komt erop aan dat de ge zagsdragers in staat gesteld worden om met kennis van za ken beslissingen te nemen, en dit na inspraak van alle betrok ken partijen. omgeving van de kerk en het dorpsplein Edixvelde: omgeving van de kerk rond punt Sterrebosstraat parking voetbalterrein Schoolstraat Herdersem: laanbeplantingen aanvul len en uitbreiden; Lange Haag, Harding terreinen in de De Cock- straat. Tenslotte de wandel-, fiets en ruiterpaden (in samenwer king met het toerisme) «Steeds meer burgers vertoe ven tijdens hun vrije tijd in de natuur, zo zei de schepen. Het autowandelen wordt meer en meer verdrongen door fiets tochtjes, paardrijden en wan delingen aoor riet landschap. Het ligt in onze bedoeling elke inwoner van onze stad, elkeen die onze stad bezoekt, de mo gelijkheid te geven de verschil lende mooie plekjes en land schappen die onze stad rijk is, te leren kennen. Tijdens de komende maanden zullen voorstellen voor wandel-, fiets en ruiterpaden klaargestoomd worden. Afhankelijk van de beschikbare gelden, zal er na grondige dis- kussie, tot de aanleg en be wegwijzering ervan worden overgegaan. Dit ganse projekt zal echter in een brochure uit voerig beschreven worden. Als basis zullen we nemen: de Atlas der buurtwegen, en alle nu nog bestaande en gebruikte paden en wegen; de huidige toeristische in- frastruktuur; ^ISTOc. ER6 ZOLLE lawaai groendienst onder de be voegdheid van Schepen van Leefmilieu. Elke dienst moet goed georga niseerd zijn om uitstekend te kunnen funktioneren. Daarom hebben we ook zo zwaar getild aan een goede organisatie, zowel wat betreft het personeel als het machinepark. Eens deze horde genomen, is het pas mogelijk en wenselijk tot aktie over te gaan. Het verwijderen van alle sluik stort, en het maaien van alle gelijkgrondse bermen en grachten langs de wegen. De recent aangekochte klepel maaier zal hier uitstekende diensten bewijzen. Wat de deelgemeenten betreft: het opkuisen van alle openbare pleinen en plantsoenen zodat volgende herfst vernieuwing en aanleg mogelijk is. Elk plantsoen, elk park, zal funktioneel bekeken worden: op welke wijze moet de aanleg geschieden opdat elk pleintje, elk plantsoen, elke straat, het best ten dienste kan staan van de burger: rustig zitten mijme ren, spel en sport voor ieder een, enz Elk pleintje moet een ontspan nende rust uitademen Konkreet: voor alle bestaande parken, pleinen en plantsoe nen, zullen plannen uitgewerkt worden die, al naar gelang van de financiële middelen, zullen uitgevoerd worden. Onze bestaande lanen zullen speciaal bekeken worden en bijgeplant. Er zal gezorgd wor den dat deze bomen voldoende lucht en bemesting ontvangen, zodat een goede bloei en groei gewaarborgd blijft. Ook zullen bij nieuwe aanplantingen steeds de sterkst weerstands- biedende soorten aangeplant worden. Wat Aalst betreft, zal de nadruk gelegd worden op 't Stads- Wat de deelgemeenten betreft, zo werd ook gezegd, wordt prioriteit gegeven aan het on derzoeken in welke straten laanbeplantingen mogelijk zijn. Wat de plantsoenen en pleinen betreft, staan volgende projek ten prioritair: Gijzegem: omgeving van de kerk Kasteellaan: laanbeplan ting opvullen terreinen aan de Dender- straat laanbeplantingen omge ving Kleine Driesstraat hoek Dorpstraat- Waterstraat hoek Pontstraat- Waterstraat industrieterrein: aanplan tingen bufferzone Erembodegem: Omgeving van het station speelplein Resschebeke aanpassingen St- Amanduskerk terrein op de Groenstraat kaatsterreinen: Nieuw- straat, Welleweg Gersten laanbeplantingen opvullen. Hofstade: omgeving van de kerk speelterrein St-Annastraat, Kapellebaan Industrieweg laanbeplantingen herstel len en uitbreiden Moorsel: omgeving Waterkasteel: herstel van de beukenlanen terreinen Koebrugstraat voortuin van het kerkhof Exterkenstraat: kapel en pleintje Meldert: hoek Hoogstraat- Dorpestraat beplanting van het stort Nieuwerkerken: laanbeplantingen aanvul len de kulturele en historische achtergronden van de streek; het huidig bodemgebruik alle natuurlijke faktoren die tot de vormgeving van het landschap bijgedragen heb ben: topografie, hydrografie, de bodemtextuur en de water huishouding. Konkreet denken we aan en kele rondewandelwegen door heen de ganse stad, waar in lusvorm, kleinere trajekten aan vasthangen, zodat de wande laar naar eigen inspiratie zijn wandeling kan uitstippelen.» Tot zover schepen De Maght die er als besluit nog het vol gende met klem aan toevoeg de: «Vooraf wil ik benadrukken dat, in tegenstelling met de verkla ringen van, de Werkgroep Leefmilieu Aalst en zoals blijkt uit deze persconferentie, het Stadsbestuur steeds zonder aarzeling krachtdadig het leef milieu heeft beschermd. Ons kan zeker niet verweten worden dat we gaan zitten jammeren Integendeel, ons beleid inzake leefmilieu is erop gericht te verbeteren wat ver keerd was, te voorkomen wat schadelijk is en aan te vullen wat nuttig is voor onze ganse bevolking. De dienst leefmilieu is een «open glazen huis» waar ie dereen voor inlichtingen of suggesties steeds terecht kan! (Dit weten de leden van de Werkgroep Leefmilieu Aalst uit ondervinding!) Daarom verwondert het mij ten zeerste steeds negatieve commentaren t.o.v. het Stads bestuur vanwege de Werk groep Leefmilieu Aalst te moe ten lezen. Slechte wil? Enkel een aktie voor de pers bedoeld? Ik kan nog wel besluiten trek ken! Toch zijn we steeds bereid zoals gezegd, inspraak te ver lenen aan alle milieuorganisa ties (veel in aantal!). Daarom wordt, zoals vroeger bepaald, een adviesraad voor leefmilieu opgericht (punt van Gemeente raad van 5 juli a.s.) waarin alle verenigingen die milieubewust zijn, zullen kunnen vertegen woordigd zijn. Het leefmilieu is van en voor iedereen! Zonder de inzet en de mentali teitsverandering van iedere «welvaartmens» lukt het an ders nooit.» Vooraf had schepen de Maght gezegd dat het de be doeling was de dienst «Leefmi lieu» in zijn geheel door te lich ten, met afgevaardigden van de vereniging «Leefmilieu» er bij. We houden ons aan ons programma en aan de beleids verklaring, zo zei de schepen, «de bijbel van een bestuur». Na haar uiteenzetting gaf ze nog een opsomming van de plaatsen waar de dienst «Leefmilieu» effektief was op getreden, o.a. het afdekken van een stortte Erembodegem, de grondstortingen in de «Gerst jes» en de Osbroek, de sluik storten, Ampium, modernite, een Varkenskwekerij in Nieu werkerken, een pluimveeslach terij in Moorsel, bijkomende ter reinen voor KMO's, aanleg van groenzone's naast industrieter reinen. Maar vooral toch in dat eeuwige Amulum dat nu tot een nieuwe vergadering was ge dwongen. Maar vooral wou ze tot een goede samenwerking met de bevolking komen. Schepen De Maght mocht zich natuurlijk wel aan enige vragen ven/vachten, o.a. over een kran tenartikel waarin de burgemees ter zich nogal kategoriek tegen milieu-mensen had afgezet. Ter sprake kwamen ook de Be gijnhofkerk, het station, de wa terzuivering rond het Begijnhof, de kleine sluikstorten (die ook weliger tieren dan men zou denken) en verder ook Amy- lum, waarvan werd gezegd dat dit bedrijf de problemen had omzeild, en dat men rond het Begijnhof de problemen in de komende jaren niet meer zou aanvaarden. Schepen De Maght werd duidelijk gevraagd of zij verder scheidsrechter zou spelen, of effektief zou optre den om de rechten van de stadsbewoners te verdedigen. Zij sprak zich uit voor dit laatste Daardoor kwam er ook nu da delijk de vergadering met Amy- lum, vergadering die anders in september zou doorgaan. Van de werkgroep Leefmilieu werd gezegd dat het nooit de bedoeling was geweest de stad aan te vallen, maar gewoon de overtredingen kenbaar te ma ken: «We stellen een aantal ne faste zaken vast, zoals bijv. die villa in de Paddenhoek, op de ring doorheen de Osbroek. Maar positief is dat men begint aan de wagen te duwen». Schepen De Maght: Met deze persconferentie was het ge woon de bedoeling te tonen dat er ergens iets niet klopte. Ik was van oordeel dat onze ver standhouding niet slecht was. Maar als ik in de pers zulke ne gatieve kommentaren lees, wil ik wel die kwakkels uit de lucht helpen». We vernemen intussen ook dat de «Adviesraad voor Leefmi lieu» er wel degelijk komt. Wilfried Lissens ANTWOORD VAN SCHEPEN DE MAGHT OP ENIGE AAN KLACHTEN Beukendreef Door de stedelijke brandweer, werden na veelvuldige klach ten van omwonenden, enkele spillen afgezaagd die gevaarlijk over de straat hingen. Levensvreugde Door de V.Z.W. werd op 9 de cember 1977, een aanvraag ingediend om een vergunning te bekomen tot het rooien van 142 bomen. Het Bestuur van Waters en Bossen, Houtveste rij te Gent, kwam na kontrole door hun deskundigen ter plaatse, tpt volgend besluit: «Van de 142 bomen zijn er 127 dood, 12 gevaarlijk en 1 zeer slecht.» Het college van Bur gemeester en Schepenen, heeft op deze basis, op 2 maart 1978j/ergunning verleend tot het rooien van deze bomen. Er dient echter een nieuwe aan planting te gebeuren. Regelsbruggestraat en Oude Abdijstraat Deze laanbomen werden we gens ziekte en ouderdomsver- schijnselen door de stad ge veld. Het spreekt vanzelf dat deze bomen zo spoedig moge lijk door een nieuwe aanplan ting zullen vervangen worden. Herdersem, Erembodegem. Te Herdersem werden knot bomen, onder de knot afge zaagd zodat afsterven onver mijdelijk is. Er werd met de be trokken eigenaars kontakt op genomen om herplanting te bekomen. Te Erembodegem hebben we op verschillende plaatsen boomwellingen zonder ver gunning vastgesteld. Dit onder meer aan de Vinkenlaan, de Fazantenlaan. Ook hier werd met de betrokken eigenaars kontakt opgenomen om geza- melijk en in der minne een be vredigende oplossing te vin den. De Vis Op 9 en 12 maart 1978 werden op de domeinen De Vis, bomen geveld zonder vergunning Tweemaal werd een P.V op gesteld. Op 26 juni 1978 te 14.30 UUR ZAL DE Politierech ter te Aalst uitspraak doen. ALS CURIOSUM BIJ DE PERSCONFERENTIE VAN SCHEPEN DE MAGHT: MONUMENTEN EN LAND SCHAPPEN - AALST Geklasseerde monumenten en landschappen Aalst: Belfort Gebedshuizeken: 13.10.1943 (besl. Secretaris generaal) Beurs van Amsterdam - K B. 27.09.1945. St-Martinuskerk - besluit re gent 20.07.1045. Orgel Kerk St.-Jozef - K.B. 30.09.1974. Bomen Onderwijsstraat en Kat- testraat (achterkant) - K.B. 07.05.1975. «Hotel van Langenhove» en boom Gingko Biloba - Kapelle- straat- K.B. 21.09.1962. Kapel St. Job-K.B. 22.10.1975 Kapel H. Geest - Kattestraat - K.B. 12.11.1975. Kerk Begijnhof - RB. 20.078.1975. Huis Lange Zoutstraat 18 - K.B. 17.09.1976. Stadspark - K.B. 09.03.1977 Ossebroeken (1e fase) - K.B. 30.11.1977 Stationsgebouw (gevels en bedakingen) - K.B. 02.12.1977. Baardegem: St. Margaretakerk - 03.07.1942 (besluit Secretaris-generaal). Herdersem: Kapel Ten Beeldeken - R B. 15.07.1948. Orgel van de kerk - K.B. 16.10.1975. Hofstade: Kerk met kerkhofmuur - K.B. 12.04.1974. Meldert: St-Walburgakerk met kerk hofmuur - K.B. 10.05.1973. Kravaalbos - K.B. 24.05.1977 Moorsel: Kerk St.-Martinus (koor, kruis- beuk en toren van de St- Martinuskerk) K.B. 03.07.1942. Kapel St. Goedele -KB 03.07.1942. Kasteel - K.B. 04.05.1944. Rangschikking van het koor, de kruisbeuk en de toren van de St. Martinuskerk. uitgebreid tot het gebouw in zijn geheel -K.B 20.11.1973 Nieuwerkerken: O.L. Vrouwekerk - RB. 20.06.1947.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7