32 R. Devijver. In hel zesde jaar hoger sekundair kunstonderwijs met volledig leerplan, afdeling bouw kundig tekenen, van de akademie voor schone kunsten, hebben dit jaar vijf studenten het gehomologeerd getuigschrift van hoger sekundair onderwijs behaald. De eerste van de reeks was Carina Bornauw. Toen we ontdekten dat zij én de prijs van de Stad Aalst én de prijs Antoon Blanckaert, ere-direkteur, behaalde, wilden wij het verhaal van een eindejaarsstudente. Wij maakten even een praatje. WFQ* een bouwkundig tekenaar. U Natuurlijk van de JjH^H geen plannen mogen tekenen. Ik bezit wel ^Hrc^vlH een schoolse opleiding. maar die verschilt erg van ft y ieder afgestudeerde voelt HL "g zich de eerste tijd in een bepaalde «on- HW^VS Wat zal uw werk dan zijn Vooreerst ik plannen inkt zetten en kleine werk- Jes opknappeneen gevel opwerken bijvoorbeeld. Na 9b T zes maanden zal men van mij verwachten dat ik zelf- Hg standiger werk ik zal dan HU^T^H! meestal de maten uitreke- 1 nen en kontroleren op de plannen. Tot op zeker mo- Ê*vk-r^mi /H/^IiIE ment de architekt mij een I volledig moet verwerken tot een plan. Hoe verloopt dat onderwijs HpXs Het eerste jaar stonden wij onder de leiding van Fons Singelijn. We moesten I meestal plannen overteke- I nen. Afwisselend kregen wij I een woning of een dak- I konstruktie te tekenen. Dit I gebeurde steeds op stein- c BHHHHHDinH^HH een org oude metode. Maar dit is alle maal bijzaak. De bedoeling van het eerste jaar was eenvoudig proper te leren tekenen. Het tweede jaar kwamen veel vernieuwin gen. Onder de leiding van de heer Van Der Perre mochten wij voor het eerst op kalkpapier werken. Wij Ik zou binnen afzienbare tijd willen trouwen Hoe bent U er toe gekomen bouwkundig tekenen te volgen Reeds van ia het ateneum, wenste ik een richting teke nen te kiezen. Ik schreef een briefje naar het Sint- Lukasinstituut^ te Brussel, technisch tekenen. Mijn va der heeft echter avond lessen bouwkundig tekenen gevolgd. Door zijn teke ningen te zien en hem er over te horen praten, koos een makette in bristol (of in het moeilijk te bewerken polyester), de afgewerkte perspektieven en een in plantingsplan. Was er een apart vak dat uw speciale interesse weg droeg Ja, inderdaad natuurschet sen. Met een potlood en een stuk papier gingen wij op pad. Een lat kwam er niet bij kijken. Wij maakten aldus pure perspektieven, dit is een tekening waarop de vluchtlijnen blijven staan. Daarnaast leverden wij opgewerkte perspektie ven binnen. Dit was de overblijvende tekening, zon der de vluchtlijnen. Deze konden wij afwerken met houtskool, akwarel, film (een soort kleefpapier, be zet met streepjes, kruisjes, sterretjes...). Op school had men echter het liefst dat wij onze werken arceerden met inkt, dit wil zeggen om de milimeter een schui ne streep trekken met be hulp van een tekenlat en een tekendriehoek. Voor waar een minutieus werkje Dit was mijns inziens een fout van de opleiding in de akademiehet arceren is veel te schools, het wordt in de praktijk zeer weinig of niet toegepast. Daarnaast vraagt het buitengewoon veel tijd... Nog een voorbeeld van schoolse opleiding is het gebruik van de normograaf (een latje met gelijke, uit gesneden letters). Ook dit is een oude metode, niet meer toegepast in de prak tijk. In het tweede en derde jaar mochten we wel letters schrijven met de vrije hand. Dit is echter een sekuur werkje, dat zeer proper uit gevoerd moet worden. Eén den. Hij was de eerste om raadgevingen te geven en ons op de goede weg te helpen. Ook tijdens het jaar hielp hij ons geweldig. Hij gaf bijvoorbeeld de raad een perspektief uit te voeren met akwarel in plaats van hem te arceren, «...dat is vlugger gedaan, we kunnen dan nog een tekening bij nemen Was er nog een speciaal praktisch gedeelte voorzien Neen, een ander praktisch gedeelte was niet voorzien op het lesrooster. Maar met valt. Daarom zou ik durven zeggen dat die prijs nor maal niet in de afdeling bouwkundig tekenen uitge reikt wordt. Men heeft in de afdeling plastische kunsten meer kans om die prijs te behalen. Een leerling van de afdeling publiciteitsteke- nen of de afdelfng schilde ren-beeldhouwen, heeft een veel grotere kans om iets speciaals te maken, iets dat werkelijk opvalt. Wat betreft de prijs van ere- direkteur en architekt An toon Blanckaert, heb ik het vermoeden dat dit een aan moedigingsprijs is. Ik was Om een A1 te behalen, dit wil zeggen om architekt te worden, moet ik nog vijf jaar naar school. Nadien komen er nog twee jaar stage. Maar dat is nog ze ven jaar in totaal Stel U voor dat ik eens gezakt ge raak dan moeten we er weer een jaar bijtellen. En kele jongens van de aka demie hebben het vroeger wel eens geprobeerd zij hebben een zeer moeilijke tijd gekend, gekenmerkt door grote inspanningen en een nog groter door zettingsvermogen. Een tweede probleem is m.. - -vv. «.isuui uici icuci ecu een piuuisje /urn ueinuciuigen voor utprijsuureiKing. \JK de heer Van Der Perre, die zelf architekt is, zijn we wel gebouwen gaan opmeten en uitzetten. We hebben samen paaltjes geslagen, die we verbonden de eerste op bouwkunde. Hij vroeg mij (toen hij mij de prijs overhandigde) eens langs te komen. Het onder werp van het gesprek zal wel niet ver te zoeken zijn de heer Blanckaert zal mij zeker willen overhalen om verder te studeren. dan nog ga ik het beroep wel kunnen of willen uit oefenen Voor architekten zijn het tegenwoordig flau we tijden Tenslotte zou ik in de nabije toekomst wil len trouwen... kregen een plan van een middelgroot gebouw waar op fouten voorkwamen. De ze fouten moesten wij op zoeken en verbeteren. Op merkelijk was hier wel het groepswerkwij werkten met z'n drieen aan één plan. Het derde jaar werkten we onder de leiding van de heer Dua. Wij kregen een plan van een groter gebouw gedurende drie dagen ter beschikking. Onze groep kreeg een groot gebouw met drie verdiepingen te verwerken. Wij kregen eerst een boekje met een foto in. Daarop voortgaand moes ten we een voorontwerp klaarmaken. De onafge werkte plannen (eveneens van een voorontwerp) die we ter beschikking kregen, zaten nog vol fouten. Die moesten wij opzoeken en verbeteren. Nadien ver wachtte de leraar van onze groep een volledig voor ontwerp, een berekening van de maten, een ontwerp, van de jury-leden merkte dit op en gaf zijn volledige goedkeuring aan deze me tode. U schijnt veel te spreken over het tweede jaar, of is dat maar een idee van ons? Neen, ik heb tijdens het tweede jaar veel bijgeleerd. Onder de leiding van de heer Van Der Perre voelden wij ons minder leerling. Met andere woorden hij was een echte leraar, die het niet liet aanvoelen, maar die minder schools onderricht gaf. Hij was het die ons toe liet op kalk te werken en letters te zetten met de vrije hand. Door het door breken van de brug leerling leraar, maakte hij een bui tengewone grote indruk. Hij zei eenvoudig «'t Is mijn klas, ik laat ze dat toe I». Hij zette zich ook bijzonder in voor iedere leerling. Tij dens de paasvakantie mochten wij (om beurten) ons werk komen tonen als we niet meer verder kon met touwtjes. In het kort wij tekenden het grondplan op een braakliggende grond zodanig dat de werklieden met de funderingen konden beginnen. Deze ervaringen zullen ons zeker helpen in de praktijk. Wij vonden het dan ook spijtig dat ze niet op het lesrooster vermeld staan. Wij deden zulke din gen onder de middag of op een vrije dag. Wij hebben ook de opmetingen gedaan van een oud fabrieks gebouw dat aangekocht werd om er hulp-klaslokalen in op te trekken. U heeft twee speciale prijzen behaald. Kan U ons zeggen waarmee of waarom Ik kreeg inderdaad de prijs van de Stad Aalst. Waarom, kan ik u niet zeggen. Wij vermoeden dat het is om dat ik de meeste punten be haalde. Ik hoorde echter beweren dat die prijs alleen geschonken wordt aan de leerling die het meest op- 'arine Bornauw waarin ik inlichtingen vroeg over het daar verstrekte onderwijs. Ik ging eveneens mijn licht opsteken in de Aalsterse akademie en op de Ledebaan. Van de Ste delijke Akademie had ik wel een beetje schrik in die tijd had deze instelling nog geen al te goede naam. De heer Van Den Bosch, die jarenlang mijn leraar Frans was. gaf mij toch de raad de akademie te kiezen. Tij dens de vakantie kreeg ik het bezoek van de sekreta- ris. Na een lang gesprek heb ik mij dan toch laten inschrijven. Maar waarom koos U juist de richting bouwkunde In het begin twijfelde ik nog de afdeling bouwkun dig .tekenen of de richting ik tenslotte die richting. Een tweede reden is wel dat ik het graag doe het is een zeer precies werkje. Ik te ken dan ook met veel ple zier en ik ben niet weinig fier op een geslaagde afge werkte opdracht. Wat is bouwkundig teke naar» eigenlijk Welk werk kan je nu doen Een bouwkundig tekenaar is de hulp van een archi tekt. Het is zijn taak plan nen te tekenen, gevels te ontwerpen of (als de klant er om vraagt) een levens echte makette te maken. Wij zouden het zo kunnen stellen een bouwkundig te kenaar kan niet zonder een architekt, maar een archi tekt die voldoende werk heeft, kan evenmin zonder Karine Bornauw ontvangt dc prijs van de stad Aalst uit de handen van schepen Ria lsIJR) Gaat U dat ook doen Welke plannen heeft U voor de toekomst Ik ga niet verder studeren. Op 1 september mag ik be ginnen werken op een ar- chitektenburo. Ik behaalde zopas mijn gehomologeerd diploma A2, Hoger Kunst onderwijs daarmee ben ik tevreden. Op mijn toekom stig werk ga ik mij proberen op te werken. Als ik tot groep vier kan behoren, is dat voor mij voldoende (d.w.z. een schets krijgen van de architekt en het plan zelf uitwerken).

De Voorpost | 1978 | | pagina 32