B H K M N 0 Q 'T FESTIVAL VAN VLAANDEREN 1978 y HET IS ER HET JEUGDSERVICECENTRUM Geknipt VIJF KONSERTEN TE AALST 10 - 28-7-1978 - De Voorpost De officiële opening zal pas voor oktober zijn, maar sinds zowat begin juli kan je d'r al binnen: in het gloednieuwe stedelijk jeugdservicecentrum. Hoewel er eigenblijk nog niet zoveel tamtam rond gemaakt is, is er toch behoorlijk wat belangstelling al geweest voor dat verbouwde huis in de Ka- pellestraat. Ouders die wat meer willen weten over de vakan tiejeugdateliers. Jonge mensen zelf. Zelfs leraars die toeval lig 's een kijkje komen nemen en met een hoop folders naar huis gaanOndanks kritische geluiden die bij de start ge hoord werden, laat dit initiatief toch het beste verhopen. WAT IS ER EN WAT KOMT ER? Sinds de tweede week van juli is de benedenverdieping zeker ai toonbaar en toegankelijk. Een infocentrum «wegwijs» komt daar en dat merk je nu al aan de massa informatie in far dés over alles en nog wat, te raadplegen tijdschriften, infojeugd-folders en een hoop brochures die ie kan meene- Irca tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen. Schuimrubber, Latex. Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. H0NDT SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld. Aalst Specialist in schuitdaken, voortenten, autogarniermgen en zonne tenten ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz. M. De Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. F 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij camping. Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12, Haaltert. EUBELEN DE WOLF 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst. VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoften (alleenverkoop voor het gewest) v gordi|nen, gardi- sette. tergal enzZonneblinden. Luxaflex. Louverdrape. vouw deuren. modem told meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem. Potiaulaan 11. Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.4Ü.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid. quo. quando. quomodo... enz: wie. wat. waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenbes wordt U gegeven door Groep De Cuuper. COUPONNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstrekenZelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556, Aalst. 052-21.4a 60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper y n m to V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen. 1 jaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4,900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar men. Het ligt toch wel in de be doeling hier volledig te zijn. Er liggen brochures over werk loosheid, speelpleinen, homofi lie, vannales. In de te raadple gen infofardes, alfabetisch ge klasseerd, vinden we wat over woonerven, speelpleinen in Aalst, milieuverenigingen, or ganisaties die werken voor gast arbeiders, info rijbewij zen, de stadsdienstenEr komen nog kasten bij! Hoewel men het belangrijk vindt gewoon zakelijk informa tie aan te bieden, wordt ook de kans geboden er rustig over te praten. Bv. als iemand met problemen op gebied van drankverslaving komt, dan kan daar over doorgeboomd wor den (als de betrokkene dat wil). Wel is er geen opvolging, maar wordt verwezen. O.a. naar HAK, in dit geval. Daartoe zijn er een reeks rustige kamertjes achteraan. Ook kan er ergens in een prettig hoekje gebabbeld worden, in de informatie gele zen worden, en wat nog meer. Dina De Cremer, maatschap pelijk werkster, houdt zich meer in het bijzonder bezig met dit «wegwijs»-infocentrum. Beneden zal ook een fotokopieer- en stencilmachine beschikbaar zijn. Op de eerste verdieping komt een vergader zaal (jeugdraad, kommis sies, en het bureau van Hilde De Vis, eveneens maat schappelijk werkster, die zich meer bepaald met het service centrum bezig houdt. Hier kan je dus zijn voor gebruik van mi nibus (is er al!), lenen van ten ten en ander materieel dat door de jeugdraad aangeschaft werd. Er is ook nog ruimte voorzien voor de plan- Spitaelsmensen die op jeugd- gebied opdrachten krijgen, voor opleiding van monitoren en ateliers' Gewetensbezwaarde Patrick De Smet (momenteel pv in jeugdklub Kreja) zal er ook werken. Hij kreeg de taak een jeugdinfobeurs voor te berei den. Een plan dat volgend jaar werkelijkheid zou moeten wor den. Ann Van Mol, een licentiate, vindt er ook een plaatsje. Zij zal aandacht wijden aan infrastruk- tuur, monitors op pleinen e.d. Er is dus een zekere taakverde ling onder de bijna tien mensen die in de Kapellestraat zich ten dienste stellen van de Aals- terse jeugd. In de Kattestraat blijft jeugdsekretaris Guido Moens achter. Zijn opdracht is meer beleidsgericht. HAK? In stadskrant Vies Oilst kwa men omtrent dit centrum wat kritische bedenkingen naar bo ven. Meer bepaald werd de vraag gesteld of er geen over lapping was met het reeds be staande H.A.K. (Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum) en of het geen vergissing was zich toe te spitsen op enkel zakelijke in formatie en geen individuele begeleiding te bieden. Dina De Cremer antwoordde hierop dat de doelstelling in ze kere zin anders is. De informa tie die men wil bieden zal volle diger zijn. Voor een autorijbe- wijs kun je niet naar HAK! Bo vendien is de overlapping die er zal zijn, toch niet verkeerd in een stad van 80.000 inwoners, stelt ze. Individuele begeleiding zal er inderdaad slechts tot op zekere hoogte zijn. maar de verwijzingsfunktie (o.a. naar HAK) zal er zeker zijn. De samenwerking met andere diensten schijnt anders wel ai vlot te lopen. Het Witgele Kruis, de jeugdrechtbank, andere stadsdiensten worden in herin nering gebracht. INFORMATIE VAN JEUGD- AKTIVITEITEN Via drie media wil men de akti- viteiten van de diverse jeugd verenigingen kenbaar maken. Een automatisch telefoontoe stel, een uithangbord aan de straatzijde en een tijdschriftje. Wat de twee laatste betreft, is het nog een kwestie van prakti sche installatie. De telefoon is evenwel in het schepenkollege nog een diskussiepunt. Er zou namelijk voor dergelijke zaken overlapping zijn met het toestel 77,77.77 van de burgemees ter. Het lijkt ons toch iets an ders, maar het probleem zal wel eerder financieel liggen. Afwachten dus maar. BELANGSTELLING Intussen heeft men toch al aangename ervaringen. Zo wa ren er die jonge mensen die, voor zich in de stedelijk admini stratieve doolhof te begeven, eerst even navraag kwamen doen in het jeugdcentrum. En ook met de vakantiejeugda- teliers, die nu wel de voor naamste energie opslorpen, loopt het vlot van stapel. Eén anekdote misschien. De groot vader die binnenkwam en naar de degelijkheid van de monito ren kwam vragen. Hij had in Mimo een artikel over pedofilie gelezen Nee, de monitor- ploegen die op de pleinen staan zijn echt eerst gezeefd! Men verwacht dat de interesse in stijgende lijn zal gaan en reikhalzend ziet men uit naar de dag dat het huis te klein zal zijn! pd Elk jaar wordt het opnieuw uitkijken naar klinkende namen op het programma van het Festival van Vlaanderen. Het Festival 1978, in zijn geheel meer dan veelbelovend, voldoet eens te meer aan de grote verwachtingen der muziekliefhebbers. Talrijke konserten dienen als een must beschouwd te worden voor de waarachtige muziekliefhebber. Op het eerste gezicht lijken de vijf konserten, geprogrammeerd te Aalst (lees Groot Aalst), weinig zeggend. In het verleden echter is reeds gebleken dat een voorbarig oordeel op dit vlak uit den boze is. Toch kunnen we ons niet van de indruk ontdoen dat de «grote» muzikale belevenissen elders dienen gezocht. Daarom een overzicht van de meest belangrijke gebeurtenissen. AALST Op 6 september krijgen we als eer ste konsert een pianorecital door Piotr Paleczny. Het programma is integraal gewijd aan het oeuvre van Frederik Chopin, dit omdat het gastland van dit jaar Polen is. De naam van de pianist is ons on bekend, maar dit neemt niet weg dat dit recital, dat doorgaat in dc Feestzaal van- het Stadhuis, kan uitgroeien tot een boeiende aange legenheid. Net als dc overige kon serten is de aanvang te 20.30 uur. Als tweede manifestatie, een po pulair opgevatte -Swingle II» op 15 september in het V.T.I. te Aalst. Op 17 september treedt in het Sint-Vincentiusinstituut te Gijzegem het -Florilegium Musi- cum» uit München op. Dit ensem ble net als -Swingle II» is ook te beluisteren op de Muzikale Hap pening in de Gentse Sint- Pietersabdij (en -kerk) op 16 sep tember. Als vierde konsert krijgen we in de Feestzaal van het Stad huis een optreden van het Varso- via Kwartet. Op het programma: Haydn: Strijkkwartet opus 76 nr. 2, Pen- derecki: Quartetto per archi nr. 2 (nogmaals in het kader van Polen) en tenslotte het beroemde d-moll kwartet (D. 810), «Der Tod und das Madchen» van Franz Schu bert. Dit jaar is het 150 jaar gele den dat deze kom|x)nist te Wenen overleed. Deze manifestatie die, qua programma hoogst interessant is gaat door op 21 september 1978. Als laatste konsert in de reeks van vijf, een optreden van het Vlaams Jeugdorkest van Brussel in de O.L Vrouw Hemelvaarlkcrk te Erembodegcm op 29 september. Dit is een konsert in eigen beheer. Op het programma: Anton in Dvo raks Stabat Mater. Verdere gege vens hebben we nog niet in ons bezit. Kaarten voor deze aangelegenhe den kunnen worden verkregen op de Kulturele Dienst. Kattestraat 33 (I* verdieping), in het Toeris tisch informatiebureau. Grote Markt dat open is in juli en augus tus van 10.30 uur tot 12,30 uur en van 14.30 u. tot 17.30 uur (geslo ten zaterdagvoormiddag) en gedu rende de maand september van 15.00 u. tot 18 u (gesloten op zondag). Ook telefonisch kan jc plaatsen bespreken: op nummer 21.57.51 (toestel 145). Verder kan je nog terecht in Stadsbcdrij- ven EGW aan het Grqaf van Vlaanderenplein 30 te 9000 Gent (tel. 091-25.77.80). De toegangsprijzen werden vast gesteld als volgt: Pianorecital Piotr Palecznv (6.9): 250 en 150 F. Swingle 11(15.9): 250 en 150 F. Florilegium Musicum Mün chen (17.9): 150 en 75 F. Varsovia Kwartet (21.9.): 250 en 150 F. Vlaams Jeugdorkest van Brus sel (29.9.): 150 F. Houders van een kultuurkaart (jeugd tot 25 jaar) en plus-drie- passers, evenals groepen van meer dan 20 personen krijgen 50 vermindering. ANDERE STEDEN We schreven het reeds, voor de meest belangrijke evenementen dienen we onze karnavalstad te verlaten en elders ons heil te gaan zoeken. Voor de veeleisende muziekliefhebbers, dit korte over zicht. in kronologische volgorde. Gent spant de kroon met talrijke hoogst belangrijke manifestaties. Op 28 en 29 augustus is in de opera het symfonieorkest van de Poolse Radio te gast. Op 28.8 dirigeert Jerzy Maksymiuk er «Nachtmu- sik» van André Laporte, het eerste concerto van Chopin met als solist de pianist Piotr Palcnczny (die een solorecital geeft te Aalst). Szyma- nowski's Concertante Symfonie nummer 4, met 4, met Piotr Pa leczny opnieuw als solist en ten slotte «Krzesany» van Kilav. Een unieke gelegenheid dus om de Poolse muziek en musici beter te leren kennen. Jacek Kasprzyk dirigeert op 29.8 in dezelfde zaal de Concertouver ture van Szymanowski. het tweede concerto van Chopin (so list is nu Andrzej Ratusinski) en dc vijfde symfonie in e klein opus 64 van P I. Tsjaikowsky. Op 30 au gustus gaat in het Gentse stadhuis een liederavond door met dc we reldberoemde tenor Peter Schreier, begeleid door Erwin Gage, integraal gewijd aan het werk van Franz Schubert. Op 31 augustus, eens te meer een zeer belangrijke Poolse aangelegen heid. Witold Lutoslawsky diri geert het Symfonieorkest van de Poolse Radio in eigen werk. Op het programma onder meer het be roemde celloconcert. Dit konsert gaat door in het Floraliapaleis. In de zelfde zaal, daags nadien, de onovertroffen alt Christa Ludwig. Begeleid door Enk Werba zingt zij liederen van Hugo Wolf. Eily Ameling, een onvolprezen Nederlandse sopraan zal op 4 sep tember een Schubert-programma brengen in de Pacificatiezaal van het Gentse stadhuis. Begeleider aan de piano is Erwin Gage. Op 7 september is het de moeite waard om even naar het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten te gaan waar Claudio Abbado de Wiener Philharmoniker dirigeert in Franz Schuberts achtste (-On voltooide») en negende («Grote») symfonie. Hetzelfde orkest met dezelfde dirigent treden daags na dien op in de Gentse Sint- Baafskathcdraal. Van Mozart zingt de wereldvermaarde sopraan Lucia Poppeen Kyrie, het Laudatc Dominum en het Excultatc Jubi late. Nadien krijgen we de derde symfonie van Johannes Brahms. Het Philharmonia Orchestra (on der Klemperers imperium noemde het New Philharmonia Orchestra; van Londen wordt op 11 septem ber gedirigeerd door Simon Rattle in Ravels «Ma Mère L'Ove». Even diep uitademen Is jeugd dan een apart ras dat ze zo nodig een eigen bladzijde in een streekkrant behoeven en dat ze in ondernemingsraden vanaf 25 min- 21 jarigen een eigen vertegenwoordiging nodig hebben? De Memokwis is er niet meer om het antwoord te laten zoeken, het blijft dan ook een open vraag. Eigenlijk zou het antwoord op de eerste deelvraag moeten blijken uit de inhoud van deze pagina. Hoe anders zijn die snaken die op een of andere manier nieuws maken, en de dingen die aan hun aktiviteit ontspruiten: hoe anders zijn die? Het blijft toch wel een open vraag, ook al is ze voor de opmaak van dit blad pertinent. Net als de vakantieartike- lenbedrijven die op wetenschappelijke wijze smaak en behoeften van de jonge klanten onderzoeken om dan tenten, veel te brede kleedjes en boerekolhemden te kunnen verkopen. Zouden ze de hereksamens ook aanpassen aan de goede smaak van de klanten? Met deze vraag krijgen we het ingedommelde publiek weer mee, zodat we de gemeenplaats «en een goede vakantie» toch gemeend durven uitspreken. Ik denk aan de 24 werkdagen waarop een werknemer recht heeft die vorig jaar 12 maanden gewerkt heeft. Aan de werkloze jongeren die dan 's niet hoeven aan te schuiven voor de stempelmeneer. Aan de boekentas van het studerende en lerende deel van de bevolking die vlug-vlug in een hoek geduwd werd die laatste junidag. Ik haat de moralisten die een vakantiemo- raal opstellen; daarom hou ik het bij dat goedkope «een goeje vakantie». Openingsuren Jebron tijdens de vakantie Zoals iedereen weet die al voor de deur gestaan heeft, was Jebron in juli gesloten. Goed om weten is wellicht datje d'r in augustus wel binnenkan. Maar dan alleen op woensdag van 14 u. tot 18 u. en donderdag van 16 u. tot 18 u. Filmprogramma 78-79 in de Zonnestraat In vorig nummer de films van de Leeuwerik. Deze keer hebben we't over de Zonnestraat. Via een opiniepeiling onder de leden werd het volgende filmseizoen «bij mekaar gebokst»: 15 september: De twee missionarissen 13 oktober: Easy Rider 3 november: My name is Nobody 1 december: Vlucht over een koekoeksnest 19 januari: Once upon a time in the West 9 februari: Woodstock 16 maart: Asterix de Galliër 13 april: Jeremiah Johnson 18 mei: Help, de dokter verzuipt juni: Gimme Shelter Telkens zal een korte voorbespreking gegeven worden en een diskussieavond n.a.v. een film behoort tot de mogelijkheden. Hobbyklubs in de Zonnestraat tijdens de vakantie Volley: training elke zondagvoormiddag om 10.30 u. (koer jeugdcentrum) Judo: in juli geen trainingen. Wel vanaf woensdag 2 oogst. Foto: een nieuw hobbyatelier. Op 5 juli werd gestart. Alle geïnteresseerden zijn welkom iedere woensdag om 20 u. en zaterdag om 16 u. Gitaar: iedere zondag vanaf 20 u. tot 22.30 u. Ook met een banjo of een mandoline mag je afkomen. Pottenbakken: ongewijzigd, dus iedere vrijdagavond vanaf 20 u. Email: iedere eerste en derde woensdag vanaf 20 u. Rietwerk: iedere tweede en vierde woensdag. Hoeft dit nog gezegd: de instuif aldaar blijft normaal doorgaan. Enkel niet op zondagvoormiddag. Alle thuisblijvers worden verwacht! Jeugdhuistijdschriften Ook al is het vakantie en slaat uw respektievelijk ons hoofd voornamelijk toch wel op andere dingen, toch deze vraag. Ze is gericht aan elke jeugdhuiswerker. Zou elk jeugdhuis dat een tijdschriftje) uitgeeft, ons een of (liefst) meerdere eksemplarcn daarvan kunnen bezorgen? We zouden namelijk binnen afzien bare tijd een artikel plegen over die fenomenen. En dc bewuste dokumentatic is daarbij, jawel, onontbeerlijk. Daarom dit kroon- verzoek van ons. Dc brievenbus met de grote Voorpostplakkcrop in de Pontstraat 64 zal hopelijk ook jouw bijdrage mogen slikken. De KSA-VKSJ-groep van Oordegem U had het al moeten weten, natuurlijk. En volslagen ongewild komt dit bericht de loze komkommertijd optieuren en kleuren. Een happy end is het. Waar gaat het om? Enige maanden terug werd de (gemengde) KSA-bond van Oordegem zonder pardon door de pastoor uit de parochiale zalen gezet. Als in dc katakom- bentijd, maar met heel veel steun van ouders, werd verder ge werkt. Al eens in de tuin van een ouderpaar, of in een grote garage. Die periode is nu afgesloten. Men heeft, en dat gebeurt toch niet zo vaak. een huis gevonden dat ideaal is om een jeugdbeweging te herbergen. In een volgende editie nemen we een kijkje en een kiekje en dat is beloofd. Maxwell Davies «Symphony» (een première op het vasteland) en Sibelius vijfde symfonie. Daagsnadien dirigeert Michael Tilson Thomas hetzelfde orkest, samen met het Philharmonia Cho rus (vrouwenstemmen), de Belgi sche alt Ria Bollen en onze eigen Aalsterse Schola Cantorum Can tate Domino in Gustav Mahlers derde symfonie. Deze beide grote manifestaties gaan door in dc Gentse Opera. Mahlers muziek schijnt dit jaar speciaal in de be langstelling te staan want op 14 september wordt in het Florapaleis diens zevende symfonie uitge voerd door de Junge Deutsche Philharmome, geleid door Gary Bertini Vorig jaar hoorden we dit fantastische jeugdorkest in een Wagner-programma. Op 19 sep tember, beste lezer, opnieuw een uitzonderlijke aangelegenheid, ditmaal in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel: Sir Georg Solti dirigeert er zijn Chicago Symphony Orchestra in Mahlers eerste symfonie. Vooraf wordt «La Mer- van Debussy ge bracht. Persoonlijk lijkt deze kombinatie ons zeer merkwaar dig Insiders begrijpen wel waarom: toen Mahler zijn tweede symfonie te Parijs dirigeerde ver liet Debussy na korte tijd reeds vol minachting de zaal. Op 22 sep tember zal het Collegium Aureum in het Floraliapaleis te Gent de derde symfonie van Beethoven uitvoeren op originele instromen ten en in originele bezetting. Vooraf wordt het klarinctconcerto van Mozart uitgevoerd met als so list Hans Deinzer. Onvoorstelbaar mooi zal Bruc) ners zevende symfonie klinken de Gentse Sint-Baafskathedrai Bernard Haitink dirigeert het C< certgcbouworkest van Amsterd: in deze veelbelovende avond v 29 september. Laatste grote manifestatie worn gebracht door Gennadi Rosjdesf vensy met het BBC Symphonj Orchestra. Een mooi programma Mozarts Symfonie nr. 32 in s Edward Elgars beroemde Enigi Variations en Tsjaikowskys vijft symfonie in e klein opus 6- Laatstgenoemd werk wordt ooi door het Poolse Radio-orkest ge. speeld. Hel B BC-orkest treedt te Mechclcn in de Sii Romboutskathedraaleveneens 29 september. Voor velen zal een moeilijke keuze worden. Ons persoonlijke voorkeur gaat cchto naar Bruckners zevende. U merkt het reeds, beste lezer, o valt in ons kleine Vlaanderen biei nenkort heel wat moois te beleven! Wat wc hier aangehaald hebben ij slechts een klein gedeelte van ca grote reeks manifestaties wel» we persoonlijk aanraden Gedii rende de festival maand hopen wel meer uitgebreid over elk konsert a kunnen inlichten. We raden u echj ter aan, wil u een of meerdere val deze avonden bijwonen, zo snel mogelijk kaarten te bestellen want met dergelijke blikvangen op het programma zou alles snel uitverkocht kunnen raken, terecht voor kaarten op d sen die we reeds eerder v den. André Dc Groevtl ken. U kat p de adresj r vernoem|

De Voorpost | 1978 | | pagina 10