c Kleine Lucien Van Impe groot in de nederlaag ALUPIN D'HUEZ HET KRITERIUM TE AALST WAAROM MAG WILFRIED WESEMAEL NIET NAAR HET WERELDKAMPIOENSCHAP SPORT M A WIELRENNEN Beroepsrenners AKTUEEL was ook dit jaar een geweldig sukses SCHOOLSTRAAT 54 KOOLSTRAAT 159 AALST (053/21.25.56) GROOTHANDEL SPORTARTIKELEN DE GROOTSTE SPORTZAAK Negende in de Tour de France 1978. De meesten zouden na zo'n resultaat een gat in de lucht springen. Lucien Van Impe niet. Hij is er eerder door ontgoocheld. Al kun hij, ten eigen gerieve en om de anderen te overtuigen, verzachtende omstandigheden pleiten die val op Waalse wegen en al die verwikkelingen rond een „serieuze" sleutelbeenbreuk, stuurden zijn voorbereiding totaal in de war. Om een Tour met kans op suk- ses te beginnen, moet je over een arsenaal boordevol onaange taste reserves beschikken, maar je dient eveneens het ritme van de échte kompetitie in de be nen hebben. Aan een paar etap pekoersen in „la douce France" had Van Impe niet genoeg om een grootse Tour te rijden. Na het kampioenschap van Bel gië, waarin hij meer dan behoor lijk presteerde, maakte Lucien zichzelf wat wijs in de tien vlakke ritten zouden de kon- kurrenten hem niet losgooien en daarna, op zijn domein, de bergen, „stond" ie er wel. Het is een vage, niet te realize- ren droom gebleven. Vooral toen Jos Bruyère, de gewezen meesterknecht van Eddy Merckx in het geel reed, en reeds eer der gebleken was dat de Van Imp 1978 niet tegen de andere „groten" zou kunnen optomen, was het liedje uitgezongen Van Impe kroop zelf in het livrei van de lakei en bood de lange Waal hulp waar het kon en waar dat nodig bleek. Slechts op weg naar Alpe d'Huez, toen Bruyère uit de kop wegviel, kreeg Lu cien Van Impe de vrijheid. Maar het verwachte nummertje kwam er niet het gevleugelde klimmertje bleek niet zo vlot te wieken als vroeger. Toch bleek de konditiekurve naar een hoger peil te klimmen. En in de tijdrit over 75 km. een race die niet precies op zijn maat was uitgedacht, fietste hij gezwind rond. In een tijd die ver boven die van een ont ketende Hinault en superspecia list Bruyère lag, maar liet ver onderstellen dat Van Impe op nieuw aan het komen is. Hoe dan ook Lucien Van Impe kwam tussen Leiden en de Champs Elysées zelden of nooit uit de schaduw. Deze Tour werd een minder prettige intermezzo in de carrière van een renner die in 1976 een on voorstelbaar hoogtepunt bereikte. Het is jammer. Doch bij deze vaststelling kan niemand blij ven stilstaan. Het wordt hopen op een minder pechvol 1979. Bescheiden Lucien Van Impe is niet over een muurtje moeten klimmen toen hij na de Tour zijn wo ning wilde bereiken. Zijn wagen werd niet bestormd oor hyste rische gekken die „hun" idool persoonlijk wilden feliciteren en applaudisseren. De ouderlijke bierwinkel werd niet onder de gele verf weggekladpot. Het werd geen „begankenis" naar Mere of naar Impe. Lucien is zonder moeilijkheden huistoe kunnen komen— Sic transit glo ria mundi, of vrij vertaald hoe vergankelijk is sportroem. Wie hem gisteren heeft aanbe den, loopt hem nu zonder goeie- dagzeggen voorbij. Lucien Van Impe is nuchter ge noeg om daar geen complexen aan over te houden. Hij kent de mensen. Ze ontgoochelen hem niet. Hij is, in wat we de nederlaag zouden kunnen noe men, dezelfde gebleven het goedlachse mannetje met het open jongensgelaat. Zoals hij dat ook was toen hij door dui zenden werd verafgod. Van Impe weet dat hij beter reid aan het „grote avontuur" kan. Als hij, optimaal voorhe ken beginnen. Al zal het in '79 verduiveld moeilijk worden met Bernard Hinault lijkt een nieuwe Mesias opgestaan. Een nieuwe Merckx Of een andere Thévenet Dat zal de toekomst moeten vertellen. Lucien Van Impe kwam niet in het geel naar huis. Zelfs de bolletjestrui ging in andere han den over. Martinez „kreeg" hem. Die Martinez reikt als klimmer niet tot de oksels van Lucien en heeft die onderschei ding te danken aan het feit dat Van Impe dit jaar, mede door de omstandigheden de échte Van Impe niet was. Hij had zijn seizoen op de Tour afgestemd. Eén stom on geval verknoeide alles. Het hoort bij de risiko's van de stiel. Lu cien Van Impe weet dat en legt zich daar, alhoewel node, hij neer. Hij is echter nog jong en wilskrachtig genoeg om over twaalf maanden te herbeginnen. Nadat hij eerst laureaat werd in de Vuelta d'Espana Best mogelijk. Want er zit een dikke kans in dat hij in 1979 de kleuren van een Spaans merk verdedigt. Al blijft het voorlo pig afwachten of zijn huidige sponsor al dan niet centen tegen een team koereurs blijft aan gooien. (mm) Wilfried Wesemael zal er zijn nachtrust niet voor laten. Maar toch kan de \raag gesteld waarom de geelrode profrijder van Peter Post niet aangewezen werd voor het wereldkampioenschap dat dit jaar op de Nurburgring betwist wordt. Tijdens de laatste tourdagen is inderdaad gebleken dat de man uit Gijzegem konditionee) één van de beste beroepsrenners uit den lande is. Wilfried Wesemaeluitstekende Tour de France en als beloning een nieuw kontrakt bij de Postploeg en een massa kriteriums. (C) Twee voorbeelden volstaan om onze stelling te staven in de tijdrit over 75 km realizeerde hij de tiende tijd. Een kanjer van een prestatie. Eigenaardig genoeg hadden de krantenjon gens vastgesteld dat Freddy Maertens niet schitterde in die race, doch de meesten vonden dat het niet eens de moeite loonde de schijnwerper te rich ten op een van de verdienste lijkste „luitenants" uit de Tour. Rilzege Drie keer tijdens dezelfde etap pe konden de „overlevenden" zaterdag voor een ritzege spur ten. De eerste maal toonde Maertens zich de snelste. Maar daarna was het de beurt aan Wil fried Wesemael de ganse dag door erg bedrijvig, zat hij op de goeie wagen toen die twee de eindstreep in zicht was. Met een verbazingwekkend gemak klopte hij zijn zes konkurrenten. Daarmee was het niet afgelopen: want op de piste van Senlis was eigenlijk de eindstreep getrok ken. Toen erst Fussien en daar na Chalmel wegsprong, fietste Wilfried naar dat duo toe. Met een uitzonderlijk vertoon van kracht en klasse. In zijn zog gingen nog enkele anderen mee: Jan Raas onder meer, de man wiens persoonlijke „lijfwacht" Wesemael al een paar jaartjes is. In de laatste kilometers „ging" de Nederlander. Zijn vlucht werd voorbeeldig be schermd door de Gijzegemnaar het vluchterspeletonnetje werd nog door de „meute" gegrepen. Raas niet meer. Die maakte op de hobbelige, versleten piste van Senlis het zegegebaar. Wese mael had nog reservekrachlen genoeg om in de spits te fini shen. Jan Wauters, de man van BRT-radio, en het televisieduo De Pelsmaeker-Van Lombeek, waren er als de kippen bij om Wilfried na de aankomst te in terviewen en te feliciteren. Wauters had al eerder de. lof van de kleine „nummer 20" ge zongen. De vragen die hij op Wesemael afvuurde waren (zoals steeds trouwens), erg zinnig. Wilfried, die zich steeds in de schaduw van de groten houdt, ook als het op praten aankomt, ontpopte zich tot een vlot ge sprekspartner en wond er geen doekjes om. Wilfried „Die rit zege in de etappe te Compièg- nes was een meepakkertje. Post had ons op het hart gedrukt dat met alle ontsnappingen iemand mee moest zijn. Ik heb stipt dat hevel opgevolgd. Toen het naar het spandoek ging, reed ik de andere jongens voorbij zonder mezelf pijn te doen". Of Wesemael al een nieuw kon trakt heeft ondertekend Toch niet, maar daar heeft hij nog de tijd voor „Het is niet goed voor de verstandhouding in de ploeg als zo vroeg in het seizoen reeds over nieuwe werkvoor- waarden wordt gepalaberd". Met de wetenschap dat hij hoge ogen kan gooien in de klassie kers en belangrijke wedstrijden gaat Wilfried Wesemael toch zijn eigen gang niet hij volgt Jan Raas. Waar die ook naartoe trekt „Om de poen is het ten slotte te doen, al blijft fietsen nog ergens een hobby. Je moet er van houden, anders degra deer je jezelf tol een bijde- gronds dwangarbeider^ Wereldkampioenschap Nog voor de Tour afgelopen was, gaf de BWB de namen van de geselekteerden vrij. Bij nader inzien zitten bij die „eli te" minstens vijf, zes jongens die momenteel niet meekunnen met Wilfried Wesemael. Ze noemen zou een beetje voortva rend zijn, insiders kunnen zelf hun konklusie trekken. Men zou kunnen stellen dat We semael op de Nurburgring de „kaart Raas" zou kunnen spelen. Maar er zijn ook Belgen die onder dezelfde vlag waren van het dit jaar toch heneden de maat gebleven wonderkind Didi Thurau. De lijn verder doortrek kend mag ook gezegd dat Roger De Vlaeminck en Franceseo Mo- ser dezelfde Italiaanse kleuren verdedigen, ook al is het alles behalve een geheim dat het niet klikt tussen die twee ve detten. Enzovoort. Ergens moest de BWB de knoop doorhakken, potentiële kandida ten ontgoochelen, een selektie aanbieden waarmee de sponsors min of meer akkoord kunnen gaan. En toch zijn de heren niet een beetje TE voortvarend geweest Intussen heeft Wilfried Wese mael niet eens de vuist gebald toen hij de „namen" op papier zag staan. Ook zonder een uit verkiezing van een regenboog- shirttrace, is zijn (financiële) waarde als prof nu erg hoog geklommen. Niet alleen door zijn exploten in de jongste Tour. Doch eveneens omdat hij al eerder bewezen heeft de wip plank te zijn vanwaar het team Post naar ophefmakende over winningen kan springen. Ook de verontwaardigde kommentaren gelezen over de fameuze Pollentierpeer en het gefoefel met do al dan niet met Alupin geparfumeerde urine van de kleine halfkale Kelemnaar Hij Is een bedreiger, werd geschreeuwd. Ik heb op een spook gejaagd, jammerde Zoetemelk, een mannetje dat nog nooit op doping werd betrapt. Of toch 7 Hij blameert ons en de hele wielrennerij, Is door een ex-supercrack gezegd. Er is een komplot tegen onze brave Michel gesmeed. Hij moest eruit. Hoe dan ook, het beroep van fietsende sandwichman heeft na die onverkwikkelijke fraudezaak weer veel van het terug gekregen krediet verloren. Er was al gezegd dat doping zo goed als uitgeroeid was, dat de kontroles in de meeste gevallen negatief uitvallen. Enzovoort, enzovoort. Zo zuiver op de graat moet het niet allemaal zijn Pollentler wordt betrapt met een «buisjestrui» om het lichaam. Buisjes waaruit de cleane urine naar het flesje moet lopen. Doch onmiddellijk na het openbaar maken van feiten en straf, wordt door de «beschuldigde partij» gezegd dat de vrij onbekende Fransman Gutteriez hetzelfde deed, doch vrijuit mocht gaan. Dat het geen loze bewering was, blijkt uit het feit dat diezelfde Gutteriez ook zijn matten kon oprollen. Na afloop van diezelfde etappe naar Alpe d'Huez werd nog een derde man bij de lurven gegrepenhet Spanjooltje Nazabal. Die «tricheerde» niet, doch was «positief». Drie van de vier «gekontroleerden» Hepen In de val. Jan Wauters, de BRT-radioman zoals er geen andere ooit ge weest is en misschien een unicum zal blijven, had daar zijn eigen mening over: de dokterkontroleur is uitgerekend één dag in de Tour geweest. Bedenking van Jankeek die strenger toe dan al de anderen 7 Pollentler heeft zich nadien willen wltpraten. Hij vertelde de sensatiejagers dat het één pot nat Is- Dat ze( allemaal slikken. Dat hij nog naar de Tour wil als ledereen op dezelfde manier wordt aangepakt bij de dopingkontrole. En weet Ik veel. Het is een beetje triest als Je op basis van dergelijke argumenten een pleidooi pro domo houdt. Dat «r «gepakt» wordt, Is geen geheim. Dat het schering en Inslag is, geloven we niet. Veeleer scharen we ons achter Lucien Van Impe die verklaart«Ik heb nooit bewust wat genomen. Dat een topsporter vita minen nodig heeft, is normaal. Doch als Pollentler ons alle maal over dezelfde kam scheert, beledigt hij zijn kollega's». René Martens, vorig Jaar een van onze betere amateurs, neofiet in Lévitans Tour en boordevol entoeslasme voor de stiel die hij gekozen heeft, stelt het nog scherper«Ik geloof dat je al die pepmiddeltjes kan laten liggen op voorwaarde dat Je voor Je beroep leeft, vlijtig traint, op tijd slapen gaat en gezond bent. Misschien hebben ouwe rotten in het vak een opkikker nodig. Wanneer Je jarenlang op de flets zit, zie ja van langsom meer tegen een voortdurende en intensieve training op, en dat gebrek aan kilometers moet je toch ergens kompenseren om aan de top te kunnen blijven. Persoonlijk heb ik nog niets uit de apoteek gehaald». Hoe dan ookde opstand der slaven waarover we een paar weken geleden schreven, sloeg op de onmenselijkheid van een uitputtingsslag als de Tour. Een rlttenwedstrijd als het destijds door Desgrange uit de grond gestampt monu ment, is dringend aan een verregaande humanizering toe. Een etappe over acht bergen bievoorbeeld zou gewoon dienen geschrapt omdat zo'n krachtproef de mens In de atleet afstompt en degradeert tot een robot, tot een machine. Tot een wezen dat niet meer denken kan. Doch alleen moet worstelen en lijden om de finish te bereiken binnen een op voorhand vastglegde tijdslimiet: de zwakkere, de pechvogel moet boven zichzelf uitstijgen om niet geëlimineerd te wor den. De vedette dient eveneens het onderste uit de kan te halen, want anders wordt hij va_n zijn voetstuk gestoten. De «zaak Pollentler» zal vlugger vergeten zijn dan de wielerfanaten vandaag durven veronderstellen. De kleine, pezige Westvlaming neemt mettertijd opnieuw zijn plaats In alsof er niets of weinig was gebeurd. Het truukje waarmee hij de dokters verschalken wilde Is te oud en te doorzichtig om te slagen. Als hij dan TOCH gepakt had, zoals hijzelf bekent, dan had hij misschien beter gewoon geplast en op het resultaat gewacht, zoals Jean Leulllot het zegdedan was er altijd de mogelijkheid tot een tegen- expertise. Vooraleer de uitslag van dat tegenonderzoek be kend geraakte, was de Tour al lang gedaan- Leulllot«Het is niet eens zeker dat de Tourdlrektie dan ooit de toestem ming gaf om ruchtbaarheid te geven aan de zaak ze wil immers geen blaam of smet op haar organisatie». Zo, zo. Vorig Jaar eindigde de ronde in een sfeer van ver dachtmaking en vreemde doplnggeruchten waar ver nadien geen haan meer over kraaide. Zou dan toch de een of ander meer weten over deze historie? Of berust alles nog maar eens! op geruchten of gissingen 7 Mare MARCEL Francesco Moser overwinnaar van het 43ste criterium der stad Aalst. Ontsnapping van Jos Bruyère na een premie te hebben ontvangen gehouden door Mare Galle zijn keurig Nederlands voor de micro van de B-R.T.

De Voorpost | 1978 | | pagina 14