B.S.P. SPEELKLUB FALUINTJESHAPPENING VAN PIKKELING VOORBODE MALLEMUNT ERPE-MERE GAAT NIET DOOR; OCMW LEDE PLANT JONGEREN-OPVANG E Vrije tribune C.V.P. LEEDSE OCMW RICHT ZICH NAAR DE GEZINSZORG Er hangt mist boven Erpe-Mere -Kultureel 2 - 26-7-1978 - De Voorpost HET PARLEMENT WEERT ZICH De urenlange openbare verga deringen van het parlement zijn een kwelling voor elk parle mentslid. Men kan zich niet voorstellen dat de uitgerokken, tot in de technische details uit gewerkte uiteenzettingen van de sprekers op de tribune, de aandacht blijvend gaande hou den van de hoge vergadering De nutteloosheid van sommige speeches werkt demoralise rend en ontgoochelend op de zelfs meest vasthoudende toe hoorder. In volle zomer is het parlement tot zware werkzaamheden ge dwongen en de bijzondere commissies die werden inge steld voor behandeling van de anticrisiswet en de wet i.v.m. de hervorming der instellingen, le veren degelijke inspanningen. Het is een fout te menen dat dit werk nog eens in openbare vergadering moet overgedaan worden. De algemene bespre king van de anticrisiswet duurde zo drie dagen waar één dag had kunnen volstaan. De openbaarheid van de par lementaire vergaderingen blijft nochtans zijn betekenis bewa ren: 1omdat in een democratie de beslissingen bij meerderheid worden genomen. Deze mingen kunnen niet anders dan openbaar zijn; 2. omdat het de partijen moet mogelijk zijn om bij de behan deling van een belangrijk punt, het eigen standpunt liefst in synthese aan de openbaar heid bekend te maken. Een of enkele sprekers per partij moe ten volstaan. 3. Het individueel parlements lid moet de fakulteit behouden om initiatief te nemen inzake het wetgevend werk. Zelfs in dien hij hiervan weinig gebruik zou maken, moet deze fakulteit blijven bestaan. Wanneer men alle andere overwegingen die leiden tot een tussenkomst in de open bare zitting, zou achterwege la ten, zou deze zitting korter en efficiënter zijn. En zou de bur ger geen verkeerd oordeel hebben over een bepaald ab senteïsme dat, in gemoede ge zegd, soms zijn reden kan heb ben. Ghis Willems Kamerlid DE EUROPESE VERKIEZINGEN EN WAT OP HET SPEL STAAT Op 23 juni 1978 hadden alle 9 lidstaten van de Europese Ge meenschap de grondwettelijke procedure achter de rug die vereist was voor de aanneming van de bepalingen betreffende de rechtstreekse algemene verkiezingen, zoals ze gehecht waren aan het besluit van*de Europese Raad van 20 sep tember 1976. Gelet op artikel 9 van de akte van 20 september 1976 stelt de Raad zich nu voor de eerste rechtstreekse Europese ver kiezingen te organiseren in de periode van 7 tot en met 10 juni 1979. Over ongeveer 11 maanden zullen we dus allen naar de stembus geroepen worden, 200 miljoen Europeanen voor één en hetzelfde Parlement! Dank zij de gewestvorming in eigen land zullen de Vlamingen hun eigen 13 Vlaamse afge vaardigden naar het Europees Parlement sturen. Een lang verwachte droom van de Vla mingen zal aldus voor de eer ste maal in vervulling gaan. Al vast een eerste onbetwistbaar positief gevolg van het ge meenschapsakkoord! Voor dat Europees Parlement is alvast een zeer belangrijke opgave weggelegd: het zal aan de Europese eenmaking nieuwe impulsen moeten ge ven en bovenal de Europese instanties tot concrete oplos singen voor de grote proble men van deze tijd moeten aan sporen Het zal ook moeten zorgen voor een democrati sche controle op de werking van de Europese Gemeen schap. EUROPA HEEFT VEEL VERWACHTINGEN GEWEKT Nu het in de 9 EEG-landen economisch en sociaal moeilijk gaat, verwacht de bevolking veel van een Europese aan pak. Men verwacht van Europa niet enkel een stabiele mone taire Unie, maar ook een nieuw economisch dynamisme, een vernieuwde industriepolitiek, maar vooral een krachtdadige aanpak van het probleem van de werkloosheid. Op al die vlakken laten de re centste ministerraden van de E.E.G. een bepaald optimisme toe. Na jaren van stilstand ko men er terug concrete maatre gelen uit de bus. Bremen is een mijlpaal voor de monetaire Unie. Europees Commissaris Henk Vredeling heeft een plan ingediend om 500.000 jonge ren aan het werk te zetten. Als socialisten verneugen we ons in het bijzonder om dit laatste plan, niet enkel omdat het uit gaat van een socialistisch Eu ropees commissaris, maar voorat omdat hiermede ander maal het bewijs is geleverd dat het mogelijk is, mits de nodige politieke wil aanwezig is, maat regelen te bedenken die de werkloosheid daadwerkelijk aanpakken. We hopen dat het plan Vredeling, evenals het Plan Spitaels in België, voor de Europese Jeugd een belangrijk lichtpunt mag worden. Martin Hutsebaut Politiek secretaris BSP Aalst OP HET EGMONT SCHAVOT ONTHOOFD Na meer dan een week de werkzaamheden in de com missie belast met de behande ling van het wetsontwerp op de staatshervorming te hebben gevolgd, krijgen we de indruk dat de partijvoorzitters van de huidige meerderheid allures aannemen die niet moeten on derdoen voor deze van juntako lonels in één of ander Latijns- Amerikaans land. Inderdaad, het door de Eg- montvoorzitters beloofde gron dig debat is er nog steeds niet gekomen, de zes partijkolonels hebben de Raad van State in de hoek gekarwatst en voor het zogenaamd stukje Vlaams zelfbestuur, dat trouwens ook aan de Walen en zelfs aan de franstalige Brusselaar wordt geschonken door het driele dige gewestvorming, moeten de Vlamingen onder de guillo tine op het Egmontschavot. De toestand is zelfs zo erg dat een Vlaamse voorvechter en C.V.P. gemeenteraadslid van Antwerpen durft te verklaren: «Zoals de bisschoppen in 1966 in de strijd om Leuven Vlaams, hebben de partijvoorzitters momenteel het kontakt met de Vlaamse opinie verloren. Maar met de bisschoppen heeft men het voordeel dat zij hun vergis sing kunnen erkennen. De vlaamse partijvoorzitters (Mar tens, Schiltz, Claes, nu Van Miert), zijn onverstoorbaar. Niets maakt op hen nog enige indruk: noch het verzet van de 54 Vlaamse cultuur- en strijd- verenigingen, noch de 70.000 protestkaarten uit alle lagen van de bevolking, noch de door 10.000 den toegejuichte en striemende afkeuring van het pact op 2 Ijzerbedevaarten, noch de handtekening van 319 vooraanstaanden in Vlaande ren Feit is zeker, dit pact deugt niet, wat partijvoorzitters en partijs- laven er ook over vertellen. Het aanmatigend gedrag van de partijvoorzitters, hun hou ding ten opzichte van de Raad van State, is zo ergerlijk ge worden, dat zelfs sommige Mi nisters weigeren hun mede werking te verlenen aan de verwezenlijking van een poli tiek akkoord, dat hen opge drongen werd en aan het wets ontwerp, in zijn geheel gedic teerd, door hun respectievelijke partijvoorzitters. Professor Mastt stipte in één van zijn brieven aan, dat het advies van de Raad van State noodgedwongen beperkt en summier zal zijn. Naar verluidt zal het opgesteld worden door magistraten van één enkele taalrol en zonder de medewer king van assessoren. Geen en kele partijvoorzitter van de meerderheid die zich daaraan stoort. Zo zullen zij des te ge makkelijker de waarde van "het advies kunnen betwisten en het gezag van de Raad van State en zijn magistraten in het ge drang brengen. Deze werkwijze stelt hen ook in staat de lijn verder door te trek ken: het ontmantelen van alle democratische instellingen, het zwijgen opleggen aan de ver kozen vertegenwoordigers van het volk en de werking verijde len van alle toezichtsorganen. Al is dit nog niet voor vandaag, toch zetten de partijvoorzitters het sein op groen om de par tijdwingelandij te laten zegevie ren boven de parlementaire democratie. Diane D'haeseleer Op zaterdag 29 juli krijgen alle jongens en meisjes tussen 7 en 18 jaar een spelnamiddag. Jeugdatelier Klakson zorgt daarvoor Weet je dat liggen? Aan de Hammestraat (eind industriepark Wijngaardveld). Michel De Gols kan je altijd nog meer uitleg geven. Hij woontin de Sint-Jozefstraat 18 (tel. 77.51.16). Van 14 tot 17 u. Op zondag 30 juli richt chiro sjaloom een spelnamiddag in. Let wel: enkel meisjes tussen 7 en 18 jaar mogen komen. Van 14u tot 17 u in de Sint-Jozefschool, Sint-Jozefstraat 5. Aalst. Een andere Michel (Be- ckaert) kan je hier meer inlichtingen geven. Zijn adres: Dendermondsc Steenweg 20. (tel. 21.32.16). Woensdag 2 augustus: zoals elke woensdag spelnamiddag in de Sint-Annaschool, Spaarzaamheidsstraat 27, Aalst. Van 14u tot 17 u. Voor iedereen van 6 tot 12 jaar. Donderdag 3 augustus: wandeltocht voor tien- tot zestienjarigen. Kom tegen halfeen naar het Jeugdcentrum Zonnestraal. Rond 17u ben je terug. Zaterdag 5 augustus: Mentaal gehandikapte jongens en meisjes tussen 6 en 16 jaar krijgen een prettige sport- en ontspanningsnamiddag, in Levensvreugde, Botermelkstraat 201Handi-Club organiseert en op het adres van G. Caestecker, Sint-Annalaan 40 (tel. 21 05 99) kan je meer informatie krijgen. Eén van de programmapunten welke het OCMW van Lede in de toekomst wil realiseren, is een uitgebreide vorm van ge zinszorg. Hiermede is het trouwens reeds enige tijd bezig. Hierbij gaat de hoofdbekommernis van het OCMW voorname lijk naar het stimuleren van gezinszorg in de meest uitge breide betekenis van het woord. Op dit gebied heeft het OCMW- Lede reeds twee zaken verwezen lijkt en die zullen in de toekomst nog meer en beter uitgebouwd worden. Enerzijds is er de bedeling van warme maaltijden aan huis. Deze warme maaltijden worden verstrekt aan bejaarden, minder- vafiden of personen die wegens sociale of fysische omstandighe den niet in staat zijn zelf een volle- dg middagmaal klaar te maken. Om deze dienst te verzekeren heeft het OCMW zich een bestel wagen en het nodige materiaal moeten aanschaffen, terwijl het eten klaar gemaakt wordt in de keuken en de installaties van Villa Letha Deze dienst is gestart om streeks 10 juli en er waren om te beginnen 22 inschrijvingen. Er wordt wel verwacht dat, eens de dienst volop draait, er nog meer personen zullen komen opdagen die van deze dienst gebruik willen maken. Het Leedse OCMW heeft met de firma Securex een kontrakt afge sloten van één jaar om de gezins- en bejaardenzorg te verzekeren en voor het ondervangen van gezins moeilijkheden Dit kan zijn hulp in het huishouden voor gezinnen waar bepaalde moeilijkheden zijn, en zo meer. Hiervoor doet men dan een beroep op het OCMW, dat dan op zijn beurt Securex verwittigt en deze stuurt dan een gezins- of be jaardenhelper Er zijn zo reeds meerdere gevallen in behandeling geweest. Wel heeft het OCMW de bedoeli ng volgend jaar ze If met een zelfstandige dienst voor gezins- en bejaardenhulp te starten, mist een beroep te doen op gezins- en be jaardenhelpsters. De sociale dienst van het OCMW is dan in zekere zin ook een konsultatiebureau dat. zoals reeds vermeld, verwijst naar erkende organisaties zoals Secu rex en naar diensten waaronder centra voor geestelijke gezond heidszorg. Verder heeft het OCMW tevens be langstelling voor sociale woning bouw In dit kader zullen eerlang bouwgronden te koop gesteld wor den op de wijk «Billegem» te Wan- zele en een inventaris van de bou wrijpe en verkoopsvrije percelen zal opgesteld worden MON D.G. Denderbel!' LEGENDE Dender/ 'Herden ^Eerdegem- kStevenkc Den derroute VM<irgb(etakérk [«■ziesFGast hotNVondJ< 7 ter LirideC /*~j4oevg Muylaert >ia+ttSri ^-Eksterkerr y/, Icisberg Kravaalbos >t RochusWpel Hekelgem Week van de Landelijkheid Hoeven Van Nuffel. Boskant Herdersem, Fortweg Moorsel. vrijdag 21 juli te 19u. opening van de tentoonstelling. zaterdag 22 a vrijdag 28 juli in het kader van «Het Jaar van het Dorp» levende boerderij dagelijks arbeid op hoeve, in de stal en op het veld binst de oogsttijd elke dag vanaf 14.30 u. geleide wandeling door natuur gebied «Biezebroeken». elke dag te 17u. pikken, binden, stuiken op korenveld. elke dag te 18 u. vlegeldorsen en vlegeldansen op de hoeve elke dag tussendoor vlechtdemonstraties, bakken en proeven van ovenkoeken met platte lambiek, vla, boeren- vormkruidkoeken. elke dag te 22u. feestvuur op de weide met zang en gezelligheid. vrijdag 28 juli te 19 u. opening van bloementapijt op het Dorp te Moorsel. Pikkeling 1978 Zaterdag 29 en zondag 30 juli op en bij Hoeve Van Nuffel Herdersem. VELD- en SCHUURAKTIVITEITEN met optreden van zan gensembles «De Vlegels» en «Hotse-Botse» volksdans groep «De Zwingelaar», «De Vlaamse Doedelzakspelers», «De Faluintjeskapel». Verder doorlopende kruidenmarkt, demonstratie van typi sche ambachten, Regionale gastronomie met ovenkoeken, met smout, boerenworst. kop. vla, bruin brood, lambiek. Vlegeldans: enkele, dubbele, drie- en vierslag. Te 22u feestvuur met zangstonde Einde bij dageraad. Gijzeg Kttshotjf f-^Coc Hgfstadc Aalst Htrenbos/ As s e Waar Mere vorig jaar kon genieten van een gratis muzikaal festijn op de golvende terreinen van de Rijkslagere school, zullen we dit jaar geen tweede editie krijgen. De beslissing om Mallemunt '78 niet te laten doorgaan, komt vrij laat en nogal verrassend. Immers, het programma stak twee weken geleden reeds helemaal in elkaar en men was reeds met de praktische voorbereiding bezig. Erpe-Mere-Kultureel, schrijft de mislukking toe aan praktische obstakels, die onverwacht opdaagden. Naar verluidt zouden ook de nodige financies ontbreken. De leiding van Erpe-Mere-Kultureel is erg in zijn kommentaar. En sommigen stellen daarom de vraag welke toekomst de kulturele vereniging tegemoet gaat? Pijlsnel is ze ontstaan en heeft een grote reputatie opgebouwd. De organisatie van Mallemunt '78 door de kersverse Erpe-Mere- Kultureel kwam vorig jaar als een deugddoende verrassing voor Mere. De half oogstkermis kreeg erdoor een nieuwe stijl. Malle munt bracht een volks feest met een vrij hoogstaand programma. Iedereen kon er gratis van genie ten. Erpe-Mere-Kultureel slaagde erin gratis kuituur te brengen voor iedereen. En Erpe-Mere kon fier zijn met de realisatie, die een in ternationaal karakter had. De ter reinen van de Rijkslagere school zijn voor een dergelijk muzikaal festival uitstekend geschikt. Kor tom, iedereen die het vorig jaar mee beleefde, geloofde erin dat Mallemunt Erpe-Mere een jaar lijkse traditie zou worden, waar aan de hele gemeente zou mee werken indien dit nodig mocht blijken. De spil van de organisatie lag bij Erpe-Mere-Kultureel, die vorig jaar in der haast opgericht werd, met het oog op de inrichting van Mallemunt. Men kon weliswaar rekenen op de medewerking van andere groeperingen maar het meeste zwoegwerk kwam van deze enkelingen. Normalerwijze kon men verwach ten dat Erpe-Mere-Kultureel ook dit jaar het initiatief zou nemen om een nieuwe Mallemunt op touw te zetten. Inderdaad, enkele weken geleden, verklaarde de heer Mark Van Wesemael, voorzitter van E.M.K. dat het programma reeds was samengesteld en dat de prakti sche schikkingen reeds in voorbe reiding waren. Geen vuiltje aan de lucht dus. Vorige week kwam er dan toch plots en onverwacht een kink in de kabel. Men is formeel. Mallemunt gaat dit jaar niet door. VERKLARINGEN Een van de uitspraken luidt dat de praktische organisatie te zwaar weegt op het klein aantal mede werkers van Erpe-Mere- Kultureel. Enkele mensen, waarop een groot deel van de uit werking vorig juaar steunde, zijn om diverse redenen niet beschik baar. Daarop volgt met stellige overtuiging dat Mallemunt een tweejaarlijks programma wordt en dus dat Mere zich volgend jaar wél aan een muzikaal festival mag verwachten. Een andere reden is het tekort aan financiële middelen. Erpe- Het OCMW van Lede is in de toekomst van plan zich naar de jongeren te richten. In dit verband denkt het aan de oprichting van een jongeren-adviescentrum. Hier zouden dan de jongeren terecht kunnen met al hun problemen zoals studiekeuze, oriënteringspro blemen, enz. Voor de realisatie van dit projekt wordt evenwel uitgekeken naar de plannen die het gemeentebestuur heeft in verband met de jongeren- hegeleiding. Meer bepaald wordt hier gedacht aan de eventuele oprichting van een jeugdraad op gemeentelijk vlak. Hel is dc schepen van jeugdbeleid Al- starten mei een jeugdraad. Ik wens fonsGrepdon die de opdracht heefteen jeugdraad op le richten. Hierover on dervraagd. deelde schepen Grepdon hel volgende mee: ik hou me reeds lang bezig met dil probleem en heb ook reeds overal uitgekeken waar een jeugdraad opgericht werd. Zo is hij tot de konstatatie gekomen dat in be paalde gemeenten jeugdraden werden opgericht, geschoeid op politieke leest, zoals het moet voor het krijgen van staatssubsidies en in andere ge meenten er niet-politieke jeugdraden werden opgericht. Ik wens me goed te dokumenteren over de voor- en nade len van beide systemen alvorens te geen avontuur in te gaan met de jeugd raad. Daarom zou dat ook nog een tijdje kunnen duren alvorens we een dergelijk organisme in stand roepen. Aldus nog schepen Grepdon, die ook nog opmerkte dat er bij de oprichting van een jeugdraad niet uit het oog mag verloren worden dat er dan een perso neelslid zal moeten aangeworven wor den die permanent zich bezig houdt met de werking van de jeugdraad en er dus het sekretariaat van waarneemt. Dit om een kontinue werking te verze keren. Er werd aan gedacht dit perso neelslid aan te werven in hel kader van het plan Spittaels. Verder moet in het raam van een jeugdraad ook gedacht worden aan de marginale groepen, want ook deze mensen horen thuis in een gemeente lijk georganiseerde jeugdraad Deze laatste groepen moet men daar dan psychologisch en sociaal opvangen Aan de oprichting van een jeugdraad zijn dus veel meer problemen gebon den dan op het eerste gezicht wel ge dacht zou kunnen worden. Inderdaad een jeugdraad is geen organisatie van en voor jeugdgroeperingen zoals maar al te dikwijls wordt veronder steld MON D.G. orj nnj ïeiü ui n|et irij|iin Mere-Kultureel gaat ervan uit dal kuituur gratis moet gebracht wor-; den. Blijkbaar kan men dit prim cipe dit jaar niet in werkclijkheiq omzetten. Dus: liever Mallcmunl laten vallen, dan een toegangsprijnin te vragen Jaai Om het sponsoring systeem vaïers vorig jaar in te voeren, stoot meners opnieuw op het tekort aan mantud kracht, die dc steunende nijveraarwrs en sympatisanten moeten bezoclaa ken. Het tekort aan financiëlftve middelen zit hem dus niet in d&rei mogelijkheid dat bepaalde sponïet sors er geen brood meer in zicnliet Sponsors moeten aangesproketiaal worden en hun steunende center moeten opgehaald worden eicen daarvoor moet E.M.K. op veléem medewerkers kunnen rekenenicn. hetgeen blijkbaar niet het geval is.iooi JAMMER fcf; De Meerse bevolking vindt helek bijzonder triest dat er nu niets va£)ire in huis komt. Velen beweren daiasi E.M.K genist op de medewerlaat king van andere groepen kon reijds kenen om de praktische organisatan tie op zich te nemen. Als Malletedi munt een traditie zou worden, kade s dit de zelfstandigen alleen tot baa(cht zijn. De vele bezoekers van buitefioc Erpe-Mere konsumeren ook welrui iets. En tenslotte zorgde Malle-ïioc munt voor een grote naam voor daag] gemeente. Precies daardoor ken^pgi men Erpe-Mere in Brussel. >pgi De Merenaars weten inderdaad dalen i Mallemunt niet zo maar ccaiati snoepje tijdens de kermisdagedchr betekent. Dergelijke beschouwnHort gen maakt men nu, wetend dat hele l Mallemuntgebeuren niet door-tij k gaat. Feit is dat andere verenigiojing gen, samen met Erpe-Mere^erd Kultureel, zullen moeten zoekeoogi naar samenwerkingsvormen aldocl men Mallemunt '79 wil opzetteniet Doch eerst zullen we moeten wejchci ten waar E.M.K. momenteejom staat. Sommigen beweren dal dqcm vereniging voor een nakend eindógti staat, terwijl anderen dit met des ttWij meer stelligheid ontkennen. MeWcrp spreekt zelfs van andere klinkendeOnd manifestaties. Misschien wordfrar Erpe-Mere-Kultureel een stunt opserct zich? Ongrijpbaar, onberekenbaaRlëc maar erg boeiend: een groep ditfeed zich aanpast aan elke nieuwe situaflim; tie? Hij WHjtest

De Voorpost | 1978 | | pagina 2