w VUILE MONG EN ZIJN VIEZE GASTEN IN CIRKUS STAR EEN OPLOSSING VOOR HET (VAKANTIE) VRIJETIJDSPROBLEEM Meh pikkels of ajontjes De Voorpost - 28-7-1978 - 3 IET VER T' OMTHAVEN dad es den dag van verleide zoterdag. Den dag noor onze fiestdag die ze nasjonaal noemen. Den ienentwintjegste juli. den dag dad aal de drapaos moeten ooitsteiken en dad aal d' aastroyrs heer dekoroosjes moeten ooit de schoengdoeis of ooit de sigarekas in heer nachttaofel holen en op heer schoein vest (oeik nog kaskes- vest genoemd op sommegste plosjensteiken en domei tèn nor den tedéjom goon. Denne tedéjom begintj te krémpen, d'aastroyrs oeik, hoe zol 't anders kennen: alle joren vallen der van lissen en ter kommen der gien nieve boy. Op de moment dat er lanst de twie kanten van de toolgrensj gien aastroyrs nimmer rond 'n loeipen es da spel van den ienentwintijegsten veir opgeschept. Bal ven in Brissel. door zal da nog gevierd werren, gelek as men gezing hemmen op den teivei. Geer on de keirk van sein Michel. Al petank da 'k ik liever sein Gidil hoeir, da was nog eh masken ooit ons streik. En wajjer hemmen kenne zing hoe dat de Keinink meh ne groeite keppi en de Keininginne meh ne witte paltao dor ooit die keirk booitekwampen en dal er dor toch nog Brisseleers en Brisselès- sen stonten te roepen van vive le Roi et son femme!-Binsjt da prinsjes Paola dor ne paster op zé zondaos on heer doyvenbok- keiken liet rieken. En tèn dennen defilei van de troepsadotten, meh pesies allemool ne stoyven nèk as ze verboy de tribin pas- seirden, dad es toch oeik alle joren 't zélde. Mor ierlèk gezeid: 'k wist ni damme wajjer zoeiveil tanks liooin. Of 't woort da z' er iveranst gon ienegte lienen hooin... Wa da 'k wel wist dad es damme veil vliegers hemmen. En da ze gralèk veil lawoyt kenne maoken. Want al van twie daogen op avans zjoevden z' hier boeven onze kop meh heer hélsj lawoyt. En zjust elke kieren as menne kleinzoeng pekanst in slaop was.'k Ben ienegte kieren al vloekenen booitegeloeipen, mor ja, op dennen toyd zen z' al lank al oever en doboy, ze 'n hoeire zeer da toch ni! En zelfs as ze 't zollen hoeir en zolle ze zeer dor toch heer kas on vegen. Ze moeten ons toch loten hoeiren en zing zeikes woor dad ons sengen nortoe goon? Mor meh aal da 'n hem ek nog ni gezeid woveir dammen dennen dag van den twintjegsten nie 'n mei ge ver gei ten. A wel, dienen dag was nen dag binsjt menne konzjei da 't ni gereged 'n heit! En 't 'n was allensj ni noyg kaad oeik. En as ge da tetgekomt noor dat al pekanst vierling daogen zachte wintjer gewiest heid, es dad dagge ni gaa 'n vergetj. Mor 't 'nes nog ni alles. Den aoved was nog reidelek zacht en 't er woren zelfs mensjen on 't wandelen op de groeite mért. Lanst hier en lanst door zat er zelfs imand op 'n terras en dad es binsjt de konzjeis oeik al rooi genoeg. En aal me ne kier: 'n role flooit vanooit de Niestroot.Nen ottomobil van de pompiers meh volle galao en geflooit. Zelfs de groeite lier, woor dad aal de pompiers zu hoeiveerdeg op zen, kwamp er on te pas. Roef, tot oon de Zwérte Kat, want door zol der iet moeten on t gebeiren zénMor 't er was hè dor gie spirken roeik of nog minder vier te zing! 't Schantj da 't hier brandt- - - WaddeWoor hè?- - t Zol hier ieveranst boeve moe te zèn. Zoei hemme z'ons toch gebeldj!- - Allei toe, 't er es hè hier zjustekes nimmendalen. Ge meigt gon zing zee!- - Nor boeven, dor op d' ien of d' ander deir geklopt tot as't er dor ne mensj zenne kop booitestak en pekanst omveirviel van vebabbereirdhèd as 'n aal die pompiers zag. En wa was 'ter na gebeird? Denne mensj zat braaf nor zennen teivei te zing. Op denne teivei stont er azoei 'n soert van 'n lamp die azoei gediereg van alle koleiren geifd, ge kentj die dinges wel hein. En denne schoyn van die lamp viel op de gordoynen. Die domei oeik van alle koleiren kreigen. En dor rechtoever hooi der imand, die hem ghielzeikes noyg zat t' ambeteiren, die schoynen op die gordoyn gezing. En gepeist da 't branden. En die doveir ghiel 't arsenoot van de pompiers op de bien gebrocht hooi. Ver 'n lamp kommen te blissen die wel brandegen, mor tèn zonder vier.Naa 'n moete z' op de die \'cfh Mechelen niet nimmer zegge zee. 't Nes na de moon ni, of ginne zweiremen miggenen die moest geblist werren, 'l was 'n simpele teiveilamp meh veil koleiren... Mor alla, domei was 't er op de mert toch ne kier iet te zing ver de mensjen die ni nor de vremden woren mor thoois gebleiven woren, gelek as DOLF Door de organisatie van CSC De Rank, was het mogelijk dat Cirkus Star en Vuile Mong hun optreden konden verzorgen. De tenten waren opgeslagen op de parking van de Keizershallen. Op vrijdag 14 juli om 17 uur brachten zij hun kinderprogramma, onder de titel -Het cirkus staat weer op het plein». Ofschoon er zeer weinig kinderen opdaagden, werd het toch een spektakel in echte cirkusstijl. De jeugd beleefde plezier aan de knotsgekke klowns, flinke meisjes, een rare meester. Er kwam een rare beer op bezoek, een echte robot en een valse champetter. Op een bevattelijke en humoristische manier werden de tenia's die de kinderen het meest aanspreken (televisie, speelruimte, schoolsituaties...) aan elkaar gerijgd. Met een stevige dosis swingende muziek, werden heel wat liedjes gezongen, waarin verschil lende hedendaagse toestanden gehekeld werden. kaveling. Ons dorp wordt één be- tonwoestijn, het is geen pretje om kind te zijn! En tussen die mo derne flats, geen speelterrein! Dat is ouderwets! Telkens weer brengen Mong en zijn gasten hetzelfde naar voren: eendracht maakt macht. Luister maar. Maar kijk, ik spring uit het gareel: ik ga op straat en eis mijn recht. Je krijgt je recht pas ais je vecht! En tot slot: 't Is onze wijk, 't is onze buurt, het heeft nu lang ge noeg geduurd, nu gaan we SA MEN aan het werk, want ALLEN SAMEN staan we sterk! R. Devijver Het avondprogramma was be doeld voor de volwassen kijkers. De show die Vuile Mong dan tracht was een knappe parodie op iet jaar van het dorp. De titel was lanook: Bommerskonten... of het rerhaal van de dorpen in het jaar iran het dorp, doch... de dorpen jjn gefusioneerd en zijn nu steden jeworden. Bommerskonten is dan >ok een dorp, ontwricht door de ;rondspekulanten en zomerver- ilijven. Je kent genoeg het pro- ileem van de autostrades, die de andbouwgronden verslinden, de jrootwarenhuizen, die onze buurt- :n wijkwinkeltjes de keel toeknij- >en, de politiekers, die boven inze hoofden alles beslissen.De peciale sympatie van de hele op- et gaat uit naar hen die aktief de tatus quo bevechten (buurtkomi- ees, milieugroepen, stakers...) Voor die mensen springen Vuile Mong en zijn vieze gasten ekstra in de bres. Het hoofddoel blijft echter wel die mensen te bereiken die nog niet aktief in de strijd kaan. Voor hen willende verschil lende artiesten in hun voorstelling een sfeer v^n solidariteit schep pen, zodat ook zij voelen dat sa- :n veel te bereiken valt. Door de •itiek op de machthebbers, wen- :n de spelers argumenten aan te liken, tégen die machthebbers, laamaast werd de mensen die log) niet overtuigd zijn, een ple- ierige opvoering gebracht. Jet geheel wordt vertoond in een Srkustent. Dit geeft de spelers de pogelijkheid een voorstelling te Irengen in kleinere dorpen of wij len. Een bijkomend voordeel is et wegvallen van de drempel- xees voor kuituurtempels. Zeg nu elf: wat is er populairder én volk- er dan een cirkus? Het is een aan- ename oplossing: vooral voor de liitenmensen, die kuituur niet, war een cirkus wèl zien zitten... B verband met de voorstelling: pc teloorgang van Bommerskon- sn» lezen we in het programma- bekje het volgende: Het handvol mensen dat ons re- me het raar stelletje wel! m nou het -Jaar van het is zijn de fusies een feit. inkort staan kerncentrales op vier hoeken van België. De wacht wordt met de dag ge- itraliseerder. De prijs van de grond stijgt en stijgt en stijgt. Pre cies op dat moment slaagt de rege- ring er in het jaar van het dorp uit te roepen. Indien we een hogere dunk van de intelligentie van onze regering hadden, zouden we dit jaar van het dorp als een cynische grap be schouwen. Nu interpreteren we het maar als het zoveelste bewijs van de stelling, dat rechtse groepe ringen het ene zeggen en het an dere doen. Tenzij het de bedoeling was «het jaar van de dop» uit te roepen en één of andere overijve rige ambtenaar geknoeid heeft met enkele letters. Bommerskonten heeft een kerkto ren, mooi in het midden. Boven dien sukkelt het met zowat alle kwalen, waaraan Vlaanderen lijdt...» Volgens Mong is het jaar van het dorp de zoveelste poging van de CVP om zijn machtspositie nog te verstevigen. Daarom moeten de machtigen in ons land het ontgel den: vooral de Boerenbond en Rika De Backer moeten er aan ge loven. Een voorbeeld hiervan is een mooi lied: Lang leve de Boerenbond, onze jaarbalans is rond. Wij ma ken de boer zelfstandig, want de Boerenbond is handig. Wij zijn klant, leverancier, tussenhandel en financier. Koop dus en verkoop bij ons, of wij geven U de bons!» In verband met de kuituur werd eveneens een goed gemikte tekst gezongen: Minister De Backer, schudt de dorpjes wakker: ze brengt kunst en kuituur tot in de schuur, 't Is dat ik niet weet, zegt de kinkel, wat er te koop is in die winkel. Het is een paleis, het is geen schuur, die winkel van de haute kuituur! Wij vallen aan op alle fronten: breng de kuituur naar Bommerskonten! Dat de show doorspekt was met feiten uit onze nieuw-Aalsterse handel en wandel, bewijst het vol gend fragment: Kijk eens even: ge krijgt toch een kultureel centrum, en het is nog waterdicht ook! Daar zal men kuituur brengen met een grote K. en geef toe: er is een ruime parking rond! En over het bestuur! Overal, in alle dorpjes is er een CVP-burgemeester met een CVP-gemeentebestuur. Maar Aalst is weeral de grote uitzonde- Klown Frank opent de feestelijkheden op een grandioze manier.(RDV) jniH heid nu niet is zowat een gewoonte geworden dat de respektievelijke heren prijiinisters van nationale opvoeding, van de verschillende koalities, (aan dokteren aan het huidige vakantie-systeem. Het is geen te vaversmaden feit. Doch een eventuele vakantiespreiding zou in de mewrste plaats moeten ten goede komen aan de kinderen én hun nanftiders. Toch moet dit alles even kritisch bekeken worden. In de raar»rste plaats is een vakantie voor kinderen een noodzakelijkheid: zjj /octaan een heel schooljaar onder een zeer zware druk. Er wordt nog cicleveel aandacht besteed aan de louter intellektuele ontwikkeling. De n dcreatieve, sociale en afTektieve ontwikkeling worden nog teveel over poniet hoofd gezien. Dat de ouders hiermede de schuld van dragen, valt rieniiet te ontkennen: presteren en kompetitie zijn nog steeds hoofd- okewak. inten eièen stuk van het groot verlof af- veldemen, is negatief voor de kinde- nenbn. Dit stuk bijvoegen bij bij- tl is.joorbeeld de kerstvakantie, is nog legatiever: gezien de weersom- (tandighcden is het veel moeilijker he|e kinderen degelijk op te vangen vaöirektie en personeel van de rijks- i da»asisschool te Oordegem betoogt werJaarom: Wij menen dat het vrije- n re-ijdsprobleem op een andere wijze ni satan worden opgelost. Immers, lallejedurende het groot verlof staan al kale schoolgebouwen leeg. Het zijn baa|chter ruimten die goed geakko- uiteüiodeerd zijn, en toch niet ge- wenuikt worden. Deze gebouwen lalle-tioeten worden opengesteld voor ordaagkuren, waar kinderen kunnen kenbpgcvangen worden, door daartoe Opgeleid personeel. De aktivitei- d dafcn die er plaatsgrijpen, moeten de ceiiaten opvullen, waaraan de lageachool tijdens het schooljaar is te- iwinfortgeschotcn Op die manier zijn it hele kinderen in -goede handen», Joor-tij krijgen een verantwoorde voe- ugiityng en hun veiligheid is verze- Jereterd. Rekening houdend met de «eketoger opgesomde problemen en i alloelstellingen heelt de direktie en :tten)et personeel van de Rijksbasis- i wechool te Oordegem gedurende dit nteetomerverlof dagkuren in de school at deteorganiseerd. Er nemen een zes- rindcigial kinderen aan deel. IcsteiVij zijn vrijdagnamiddag, 14 juli Menfcr plaatse een kijkje gaan nemen ;end«Dnderde leiding van onderwijzer, vordfrank Rossignol. kwamen we er nt opterecht in een meer dan gezellige ibaaRlecr. frank is de leider van de p dietteds drie jaar bestaande jeugda- imatiegrocp - Puzzel lij wordt bijgestaan door een or- WH testje, bestaande uit Jos Rossignol (drums), Ann Van Durme (orgel), Delly Rossignol (sax) en Gunther D'Haeseleer (gitaar). In het ver volg zou de direktie de taak om monitors op te leiden, zelf willen vervullen. Dit zou kunnen gebeu ren met de hulp van het Bestuur voor Jeugdvorming en Bloso. Maar Frank, gekenmerkt als de beste monitor, zorgde er samen met het orkest Schudden en Beven voor dat er een zeer gezellige na middag in het verschiet was. Het toneel: een grasveld waarop de stoelen voor de kinderen in een cirkel opgesteld stonden. Alle kinderen waren verkleed. Frank was een grappige klown, die op de handen liep en ongelooflijke sprongen waagde. Hij deed tevens dienst als aaneenprater. De hond jes, met lange papieren oren, openden het spektakel met een meezinger: -Het hondje van de bakker, had iets vies gedaan: gaan zwemmen zonder zwembroek aan! Daar kwam een vieze bever: je mag niet zwemmen in je blote kont!Nu de gepaste sfeer bereikt was, mede door de mooie muziek, werd de fantasie van de kinderen geoefend: uit de meegebrachte va lies werd door klown Frank iets gehaald dat onzichtbaar was, maar later een ouderwetse koffiemolen bleek te zijn. Om beurten mochten de kinderen er iets insteken: vijf frank, een soepbeen, brood... Ze vonden maar uit! Nadien werd gezamen lijk alles -doorgedraaid-, (met de hulp van allen) niets vergetend. Na een sprookje, met als resultaat een koningin-voor-één-dag van Lepelland. werden verschillende dansjes en spelletjes gedaan. Wie niet wenste mee te doen, werd niet verplicht. Wonder genoeg bleek iedereen geïnteresseerd: niemand bleef op zijn stoel zitten. Zelfs het onder houdspersoneel van de school en mevrouw de direktrice dansten de Mosseldans mee. Na een korte pauze, gevuld met kinderliedjes, was het de beurt aan de ridders om op te treden. De koning had een huwbare dochter. De kandidaten moesten drie proeven afleggen: ij zer plooien met de handen (een stuk isomo), een vol glas melk uit drinken en met een echt (houten) zwaard tegen de sterkste ridder vechten. Dit toneel gaf dan weer aanleiding tot het zingen van «10 kleine ridders»... De meisjes brachten enkele volksdansjes ten tonele: eenvoudig maar aandoen lijk mooi. De anderen lieten niet op zich wachten en onder begelei ding van het orkest werden allerlei danspassen uitgevoerd op bekende melodieën, die door de meesten werden meegezongen uit volle borst. Na «En de Jef van de Capusienen» kwam het vrolijkste deel van de namiddag: twee rasechte klowns brachten een nummer waar dege lijk om gelachen werd. Wij merk ten echter een schaduwzijde op: het jam-gooien en het kapotgooien van eieren op eikaars hoofd, was wel leutig, maar vormde een slecht voorbeeld voor de toe schouwers. Immers, met eten wordt toch niet gemorst! Maar dit werd al vlug vergeten door de zee- roversdans: -Heb je al ge hoord...» Alles bij elkaar werd het een bij zonder prettige namiddag voor alle kinderen. Zij konden spontaan zijn, zich op allerlei manieren af reageren en genieten. De op voedende spelletjes hebben ge zorgd voor ontspanning, maar on gemerkt hebben de deelnemers weer wat geleerd. Dat iedereen verkleed was, vormt eveneens een positief punt: de wereld is inder daad een schouwtoneel, ieder speelt zijn rol en krijgt zijn deel! Na een goede wasbeurt, werd het tijd even aan de maag te denken. Gretig gingen de kinderhandjes naar de welgevulde broodschalen. De gegeerde choko-melk ver dween als sneeuw voor de zon. Rond vier uur werden de kinderen naar huis gereden door de staats- bus. Zij waren een ervaring rijker: men kan op die manier inderdaad de gekende grote-vakantie - verve ling uitschakelen. Wij moeten echter toegeven dat het voor de inrichters én de monitors een grote inspanning is en blijft. Maar ook zij genieten ervan... de blije kin dergezichtjes vormen een gewaar deerde beloning! R. Devijver De meisjes brachten een volksdansje. RDV Monitors en direktrice zorgen v oplossing-.(RDV) - Verantwoorde vrijetijds Vuile Mong en zijn Vieze Gasten beelden uit: Tindemans, Claes, Schiltz en Grootjans.(JM) ring. Is een PVV-burgemeester dan beter? Hij zal echter ons pro gramma niet kelderen, want wij gaan door! Om er de lach in te houden, was de hele voorstelling doorspekt met plezierige uitspraken. Wij laten U even meegenieten. Kleine win kels lieten zich opslokken door C& A: centen en aandelen. Kleine boerseintjes, grote Baudrain-kes: met smeergeld maakt men rijke ventjes. Een -tevreden roker is geen onruststoker. Heb je de minister in onderbroek zien reizen in een eerste-klas- trein? Dat kwam omdat er een bordje hing «No Smoking!». Als de burgemeester zegt dat de belastingen zullen moeten verho gen, antwoordt de minister: Wij verhogen niets! Wij verlagen.de toelagen. Maar wij mogen de hele show niet verklappen! Daarom nog slechts een uittreksel uit het slotlied: Ik ben jong, ik vind geen job: ik kom van school, 'k mag aan den dop. Ik zocht naar werk, maar ik ving bot en ik werd werkloos over schot! Of Waar is er voor een kind nog plaats? De burgemeester heeft veel praats er komt nog geen ver ademing, het wordt hier één ver- In klown vermomd de harde waarheid zeggen. (JM) Een fijn orkest zorgt voor de sfeervolle muziek.(RDV)

De Voorpost | 1978 | | pagina 3