AALSTERSE FAMILIES ZWAAR GETROFFEN IN CAMPINGRAMP TE SPANJE VAN TOURRENNERS WIELERKRITERIUM WAS DE PEER VAN EEN MATIGE VERTEGENWOORDIGING VOLLEDIGE WERKLOOSHEID DAALT ONDER DE NEGENDUIZEND MAAR JONGE AFGESTUDEERDEN STAAN NU AL KLAAR OM DE CIJFERS STRAKS TE VERSOMBEREN De gelauwerden?(JM 4 - 28-7-1978 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 november 1977. Er waren daar 26 werknemers tewerkgesteld. Sektoren: gedeeltelijke werkloosheid daalt naar toestand april De gedeeltelijke werkloosheid blijft in het Aaisterse aanzienlijk. 5.798 gedeeltelijke werklozen wa ren goed voor ruim 44 duizend verloren arbeidsdagen. Toch werd in juni een zeer gevoelige daling vastgesteld: 40 procent daling ten opzichte van mei. Deze beweging doet evenwel niets anders dan de zeer belangrijke en eigenlijk wel uitzonderlijke stijging van mei te kompenseren. We herinneren eraan dat de 42 %-stijging waar van sprake te wijten was aan de drie betaalde vakantiedagen maar ook aan de kontroleaktiviteit van de diensten van de RVA in ver band met de aangiften van de ge deeltelijke werkloosheid door de firma's. De zomervakantie zal nu wellicht een teruglopen van de ge deeltelijke werkloosheid tot ge volg hebben. In de tekstielbran- che blijft die aanzienlijk (meer dan elfhonderd) vooral dan bij Bosteels-De Smedt, Jean Alan (Gijzegem) en Gilbos (Herder- sem). Ad. Geeroms-Amant heeft na 2 a 3 jaar geen gedeeltelijke werkloosheid gekend te hebben, goeie vooruitzichten. De voe- dingssektor kent bijna 500 werk zoekenden, schoenen en leder circa 340, hout 346, scheikunde 457, konfektie 1.703, vervoer 111 en de bouw 1192. Indebouw- sektor gaat het nog altijd niet te best. In de sektor pnvaat- woningbouw is er een zekere stag natie waar te nemen, men kan zelfs spreken van een lichte terug gang. Veranderingen aan- en res tauratie van bestaande gebouwen, kennen een zekere bloei, alhoewel de bouwondernemingen in deze sektor klagen van het zwart werk. In de sektor openbare werken is er eveneens een zekere stagnatie waar te nemen. In de ganse bouw- sektor wordt er dan ook veel hoop gesteld op overheidsmaatregelen zoals bvb. de verhoging van de bouwtoelagen en de verlaging van de inkomensplafonds voor het toekennen van bouwpremies. Volledige werkloosheid Het aantal uitkeringsgerechtigde volledig werklozen bedroeg einde juni 8988. Daarvan zijn er 3388 mannen (37,69 en 5600 vrou wen. Ten opzichte van vorige maand betekent dit een afname met 218 eenheden of 2,37 procent. De sinds begin 1978 ingezette trend tot daling van het aantal uit keringsgerechtigde werklozen blijft zich dus doorzetten. De da lende werkloosheid voor juni is een gevolg van een verminderde werkloosheid bij de mannen (min 238 eenheden tegenover een stij ging met 20 bij de vrouwen). De vrouwen maken nu reeds meer dan 62 procent uit van het werklozen leger. Jeugdwerkloosheid daalt met 6 De jeugdwerkloosheid bedraagt 2283 eenheden of 25,40 procent van de totale werkloosheid. Dit betekent een afname met 146 een heden of 6,01 ten aanzien van vorige maand. De jeugdwerkloos heid blijft dus afnemen met een ritme dat bijna dat van april bereikt (april - 6,28 mei - 2,57 juni - 6,01 Ook hier nemen de mannen het leeuwenaandeel van de beweging voor zich. Bij hen daalde het totaal met iets meer dan vijftien procent. Hun huidig aantal bedraagt 704 eenheden. In vergelijking met de overeenstemmende maand van vorig jaar is de jeugdwerkloosheid gestegen met 17,44 procent: bij de mannen plus 23 procent terwijl de vrouwen met 15 procent in aantal toenamen Bijzonder tijdelijk kader Eind juni waren er in het gewest Aalst 66 projekten die een gunstig advies hadden ontvangen van het Subregionaal Tewerkstellingsko- mitee. Daarbij waren 833 perso nen betrokken. Op hetzelfde tijd stip waren er 48 projekten defini tief door de minister aanvaard be treffende 490 personen. 339 per sonen daarvan waren reeds aan het werk. Werkloosheidsgraad De graad van de volledige werk loosheid bedroeg gedurende de maand voor de mannen 7,84 voor de vrouwen 21,75 De totale werkloosheidsgraad be droeg 13,04 Voor het rijk be draagt de werkloosheidsgraad in verhouding tot het totaal aantal tegen werkloosheid verzekerde personen 9,9 Aldus de RVA. Varia: warenhuis Parklaan De diensten van Stedebouw te Gent hebben het dossier omtrent de inplanting van het warenhuis aan de Parklaan dat ze van het Volledige werkloosheid normaal arbeidsgeschikten gedeeltelijk arbeidsgeschikten zeer beperkt arbeidsgeschikten Totaal andere verplicht ingeschrevenen algemeen totaal jeugdwerkloosheid Overige ingeschreven tewerkgestelde werklozen vrije werkzoekenden niet-werkend werkend Gedeeltelijke werkloosheid werkloosheidsdagen Brugpensioen Aanvragen Attesten voor werklozen Tabel II: Gekontroleerde volledige Gemeente Lede Impe Oordegem Smetlede Wanzele LEDE NINOVE DENDERLEEUW GERAARDSBERGEN Erpe Mere Aaigem Bambrugge Burst Erondegem ERPE-MERE ST. LIEVENS-HOUTEM ZOTTEGEM HAALTERT HERZELE Aalst Baardegem Erondegem Gijzegem Herdersem Hofstade Meldert Moorsel Nieuwerkerken AALST Aalsters stadsbestuur toegestuurd hadden gekregen, doorgenomen. Stedebouw heeft een negatief ad vies uitgebracht. René De Witte 2.130 4.223 6.353 645 745 1.390 613 632 1.245 3.388 5.600 8.988 314 433 747 3.702 6.033 9.735 704 1.579 2.283 werkzoekenden 783 505 1.288 168 185 353 79 17 1.030 707 1.737 2.187 3.611 5.798 13.881 31.031 44.912 13 6 19 4 9 13 verklozen: juni 1978. M. V. T. 133 234 347 18 31 49 29 67 12 28 40 9 28 37 201 388 589 417 947 1.364 202 333 535 349 526 875 71 83 154 80 83 163 36 21 57 20 30 50 33 54 87 18 43 61 258 314 572 115 220 335 182 383 565 256 363 619 138 255 404 586 903 1.499 17 32 49 149 238 387 21 42 63 28 42 70 51 97 148 24 36 60 52 76 128 99 149 248 1.027 1.615 2.642 Tabel I: De arbeidsmarkt in het arrondissement Aalst over de maand juni 1978. om dergelijke drama's in de toekomst te voorkomen. Wij staan echter tegelijk voor een diepere vraag, voor het on verklaarbare van een toeval dat tientallen mensen plots het le ven ontneemt, dat honderden mensen wellicht voor het leven verminkt, dat tientallen gezin nen'in droefheid dompelt en uiteen rijt. En wij vinden als christenen slechts het antwoord van de Heer: «Wees op uw hoede, waak; want jullie weet niet wanneer het ogenblik zal komen. Het is zoals een man die op reis gaat; als hij zijn huis verlaat, heeft hij alles toevertrouwd aan de zor gen van zijn dienaren, aan elk zijn taak, en hij heeft de huis bewaarder goed aanbevolen te waken. Waak dus. want jullie weet nooit wanneer de heer des huizen zal terugkeren, laat, te middernacht, bij het kraaien van de haan of 's morgens. Als hij onverwachts zou komen en hij zou jullie in slaap vinden! En wat ik jullie zeg. zeg ik aan al len: Waak!» (Markus 13 33 - 37). «Houd jullie gereed, jullie ook; want de Mensenzoon komt op het uur dat jullie niet verwacht». (Luk. 12, 40). De dood kan ons allen onver wachts treffen. Het volstaat te denken aan de moordring rond Aalst, waar, op enkele weken tijd. vijf dodelijke ongevallen werden geteld. De ontzaglijke krachten, die de wetenschap pelijke vooruitgang losmaakt, bedreigen voortdurend ons menselijk bestaan, indien zij niet voldoende worden be heerst. Een klapband kan ee katastrofe ontketenen. De dood mag ons echter noo onvoorbereid vinden. Het level is een te kostbare gave om he niet goed te benutten, ook on tjdig te verpozen in ons jachtij oestaan. Ten aanzien van he mysterie van de dood. krijgt on leven zijn volle waarde. En voo ons. christenen, verwerft he zelfs een eeuwigheidswaarde als een deelneming aan het le ven van de eeuwige God. In dit geloof en in dit vertrouwen bidden wij ook voor de zielrust van al die medemensen wie; leven op de zandbanken var Tortosa werd afgeknakt, er bidden wij ook om genezing om sterkte voor al hun vrienderë en familieleden die vaak zwaa werden verbrand. J.d.A gevallen. We herinneren de le zer aan de laatste overstroming van de Schelde en de Moerze- kenaars die nog altijd op ingrij pende oplossingen wachten. In plaats van het trieste relaas nog eens in detail uit de diverse krantenberichten te purgeren, willen wij langs deze weg onze getroffen stadsgenoten sterkte toe wensen in deze moeilijke dagen, We nemen met hen af scheid van Arthur Colson (41), Distelstraat 1 en zijn echtge note Marie-Jeanne Redant (39); Alice Van de Velde (37), echtgenote Filemon Van de Walle (41), Park De Blieck 26 en Karei Wijns, Bredestraat 138. Met de families delen we het laatste sprankeitje hoop wat betreft de vermisten Luc (19), Dirk (13) en Guy (10) Col son en Ulrich Van de Walle (11) Met de hoop op een spoedig beterschap van Marie-Louise (15) en Anja (7) Colson Mogen zij als meest beproefde getui gen licht vinden in het verdere leven René De Witte LOS ALFAQUES DE TORTOSA «Los Alfaques de Tortosa», leest men in het woordenboek van de «Real Academia Espa- riola» als illustratie bij het woord «alfaque»: «de zandbanken van Tortosa»... Niemand kon, bij het begin van de vakantie, vermoeden dat tientallen mensen, die dinsdag 11 juli. op die zandbanken in een oogwenk zouden worden verschroeid als toortsen onder de gloeiende Spaanse zon. In één flits werden honderden mensen op het strand in een zee van vuur gedompeld, wer den tientallen levens gedoofd. De omvang en de gruwel van de ramp hebben ons allen met afgrijzen geslagen. Wij voelen ■des te,sterker mee met de slachtoffers daar ook mede burgers uit onze stad Aalst zwaar werden getroffen. Ver- scheidenen onder hen liqqen thans in het ziekenhuis, enke len worden vermist Wij stellen hierbij onmiddellijk vragen naar de verantwoorde lijkheden en naar de middelen Vervolg van blz. 1 Zo geeft Mare Galle vijf honderd frank aan Bruyère omdat hij voor de televisie zo'n keurig Nederlands heeft ge sproken. De volgende ronde komt Bruyère dan ook als eer ste, en afgescheiden van het peleton, onder de spandoek' door. Het publiek pikt dit wel. en hij mag dan ook een paar rond jes op kop blijven rijden. Intus sen worden we steeds maar weer overspoeld door de steeds herhaalde reklameslo- gans. Ijsverkopers, petjesleur ders en hot-dogventers schui men de toekijkers af. Wat later kan Annie De Maght ons dan ook niet meer aan het oog ont springen. Ze bevindt zich op de tribune met een geel wielren nerspetje op het eerbiedwaar dige schepenhoofd. Ook de laatste der «Bomma- Bomma's» is hier te zien. Een beetje meelijwekkend en ten prooi aan de spot van het onbe leefde publiek tracht ook hij aan deze volkstoeloop iets te ver dienen. Bijzondere attraktie: hij draagt de schotel met de wel gekende snoepjes op het reeds kale hoofd. Piinliik détail: even later kegelt hij diezelfde schotel in de Kerkstraat op de straat stenen. Vlaanderen zendt zijn zonen uit, Erasmus zijn hos- tessen. In keurige uniformpjes trachten zij de programma blaadjes aan de man te bren gen. En ze worden gekocht, die blaadjes, want er zit een tom bola aan vast, met ais eerste prijs, hoe kan het ook anders, een blinkende fiets. Intussen is Van Vlierbergen al een hele tijd uit de wedstrijd verdwenen door technisch defekt, en is Frans Van Looy gedubbeld na dat hij af te rekenen had met een lekke band. Wie in een kri- terium even pech heeft, krijgt geen tweede kans. Franscesco Moser is dan zowat de enige die in dit kriterium wat ziet. Hij wint zowat alles wat er te win nen valt: de puntenklassering met de eraan verbonden geld prijs, het gouden uurwerk ge schonken door een bekende juwelierszaak, en als toemaatje komt hij dan nog als eerste over de streep. Een goed begin voor hem in de draaimolen van de kriteriums. Na afloop van deze sportieve gebeurtenis vind je de lallende supporters in de afgelat herbergen. Ze discussiëren over de al dan niet te baat gt nomen kansen van hun favorii ten, en natuurlijk over de afgelopen Ronde van Frankrijl De kroegbazen doen hun bes om er een denderende avoi van te maken, zelfs de kari valschlagers mogen weer eet op de draaitafel. De kelnei hebben weer handen te kort iedereen op tijd te bedienei Dan lopen de straten wet zachtjes aan leeg. De heeft weer die lege aanblik een uur voor de aanvang, leen is ze er wat smeriger geworden, overal vind je dhij sporen van een dolle uitgangs avond. En terwijl de renner reeds lang in bed liggen, wot den de tribunes afgebroken e de omheining op de vrachtwa gen geladen. Ze zullen be hoedzaam opgeborgen wor den tot volgend jaar. Dan is e weer een kriterium in onzt stad. Hopelijk met wat mee geestdrift dan. JVJ Vervolg p.l glementuit te werken op het ver voer van gas. De normen opge legd door de ekonomische kommissie van de UNO zijn onvoldoende streng, meent ie in zijn perskommunikee, en zo'n ramp kan om het even waar te Aalst ook weieens voorvallen: «het vervoer van gevaarlijke, ontvlambare stof fen in heel Nieuw-Aalst moet in veiliger banen worden geleid». Een lovenswaardig initiatief is dat, zoals gewoonlijk weer ko mend nadat een tragisch voor beeld de publieke opinie moest sensibiliseren, maar toch. Vraag is of zo'n reglement haalbaar is en of de uitzonde ringsmaatregelen of uitzonder lijke gevallen om de nodige gas in het stadscentrum te krijgen. het zicht niet te veel door de vingers zal laten gaan. We denken aan de achterpoortjes die heel wat bars, dancings, bruine kroegen en etablisse menten in Aalst hebben ge vonden om de reglementering op de brandbeveiliging te om zeilen. Ook wat dat betreft heeft Aalst nochtans zijn voorbeeld enkele jaren terug gehad. Meer bepaald in La Louvière. Het is het spel der verantwoordelijk heden dat zich in deze materie doet gelden. Zo afficheren be paalde drankslijterijen met kar naval een dansverbod, maar de vraag blijft of het al dan niet dansen veel verandert aan de veiligheid in een barstensvolle plaats. Het laatste woord is wat dat betreft niet geschreven Natuurlijk dat er in de Aaisterse kringen medeleven en mede- voelen was. Ook nationaal zij het dan op een niet van oppor tunisme gespeende manier. Zo vertelt Roger Van de Velde in het Laatste Nieuws dat hij ho peloos kontakt zocht met de Belgische konsulaten in Span je, dat de man aan de telefoon hem niet in het Nederlands te woord kon staan en alleen maar wist te vertellen dat de kantoren in het week-einde ge sloten zijn. Een lakse houding die we stilaan gewoon worden in onze administratie. Toch is het voor de populariteit van de koningin goed om de doodskis ten te groeten inZaventem. Het verdoezelt de houding van de Belgische staat in dergelijke Een trieste stoet, einde van wat als vakantie begonDe slachtoffers van de ramp op de camping in San Larlos de La Rapita werden onder groot medevoelen van de Aaisterse bevolking ten grave gedragen.(EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 4