AALSTENAAR TOONT GEEN BELANGSTELLING VOOR 21 -JULIVIERING GELUKZALIGE REKENAARS EEN REIS OM NIET TE MISSEN SUKSES VOOR STEDELIJKE DAGVERBLIJVEN 6 - 28-7-1978 - De Voorpost Burgemeester D'haeseleer tijdens zijn rede op 21 juli.(JM) Men zou zeggen: een mooie dag. De zon was wel niet van de partij, maar het was noch nat. noch koud. De personali teiten verzamelden om 9 uur45 op het binnenplein van het stadhuis. Tien minuten later vertrokken zij in optocht naar de Sint-Martinuskerk, waar om 10 uur het plechtig Te Deum gezongen werd. Het viel op hoe weinig Aalstenaars zich inte resseren voor een dergelijke plechtige gebeurtenis: de kerk scheen leeg Het schepenkollege had schijnbaar evenmin interesse in het gebeuren: wij konden, naast de heer burgemeester, slechts eerste schepen Mon sieur zien opstappen in de stoet. De anderen vielen op door hun afwezigheid. Voor de kerk werd de stoet gevormd die door de stad zou wandelen: op kop stelden zich de leden van de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde» op. Wij vonden het bijzonder spijtig dat deze mensen niet in uniform waren: door de diverse kledij van de leden, verloor de harmonie reeds veel van haar charmes. Achter de stadsvlag, geëscor teerd door twee politiemannen, stapten het karig vertegen woordigde stadsbestuur en de vele personaliteiten: stedelijke politie, rijkswacht, vertegen woordigers van het leger, Zij werden gevolgd door de vlaggen van verschillende Va derlandse Verenigingen. Ach ter het bestuur van het Verbond van Vaderlandse Verenigin gen, stapten andere afvaardi gingen via de Grote Markt, Mo lenstraat, Kapellestraat, Esplanadestraat en Vrijheids straat naar het Vredeplein. De harmonie speelde een gepast deuntje, de personaliteiten plaatsten zich voor het monu ment. Onze nationale vlag wapperde naast de Belgische Leeuw, (met rode tong en klauwen). De vlaggen van de verschillende aanwezige ver enigingen werden rond het monument opgesteld. Spijtig genoeg was er op het Vrede plein geen parkeerverbod: de enkele geparkeerde wagens stonden natuurlijk (hoe kan het anders) vlak voor het betref fende monument. De heer D'haeseleer en de reserve kapitein van de landmacht, de heer Gerard De Meester, aan wezig in zijn funktie als voorzit ter van het verbond der Vader landse Verenigingen, legden samen bloemen neer aan de eeuwige vlam, onder het be kende monument. Na deze korte plechtigheid, die enkele oud-strijders een traan ontlokte, werd via de Nieuw- straat en de Grote Markt het binnenplein van het stadhuis bereikt. De heer burgemeester beklom het verhoog om de aanwezigen toe te spreken. Hij begon met er op te wijzen dat vele burgemeesters het moei lijk zouden hebben. Immers, op 21 juli wordt gesproken over België en over de Dynastie. Maar vanaaag heeft men de mond vol van een Vlaamse en een Franstalige Staat, die ieder een eigen gelaat hebben. Zij zullen morgen afzonderlijk in de Europese politiek treden: met andere woorden: België zou niet meer bestaan! Uitge rekend nu, aldus de heer bur gemeester, nu we onze centen broodnodig hebben, maken we veel kosten om onze eigen strukturen op te bouwen! De verwarring in ons land is zo groot, dat we er moeilijk kunnen over spreken, zonder iemand voor de borst te stoten. Velen steken zich weg achter het in ternationale karakter van de moeilijkheden: zij betogen dan ook, dat deze moeilijkheden al leen op internationaal niveau kunnen opgelost worden. Niets is echter minder waar! Wij moe ten terug naar het volk! Want de demokratische overheid zijn slechts zij die door het volk ge kozen zijn! Er is in ons land geen nood aan wetgevers, die nooit verant woording gaven of er geen wensen te geven. Het gaat reeds moeilijk genoeg. Ik wil hier even, aldus de heer D'hae seleer, een vergelijking gebrui ken: het zijn de woorden van onze bedrijfsleiders die ik aan haal: Wij zijn geëvolueerd van melkkoeien naar slachtkoeien: men wil niet alleen de laatste druppel melk, men snijdt ook nog het vlees uit onze karkas! Wij weten het: België is een stuk grond, van Oostende tot Aarlen. Maar België is voor mij: de mensen en de demokratie! Het is niet voor een lap grond noch voor de strukturen, dat zovelen hun leven gaven tij dens de twee wereldbranden. Het is wél voor onze mensen én voor onze vrijheid! Die helden verdienen veel meer erken ning, dan we ze ooit gegeven hebben! Ons liefste stukje Bel gië is ons Aalst. Dat zijn de ou deren. de werkers en de werk lozen, de landbouwers en de fabrikanten, niet in het minst de gepensioneerden, de zieken en noem maar op. Wij willen een rust en een vrede voor alle mensen, of het nu Vlamingen zijn, Walen of Brusselaars: wij zeggen «Leve de eenheid! Leve België»! Na de toespraak door de heer Burgemeester, werden bloe men neergelegd aan het mo nument van de Onafhankelijk heidsstrijders, op de binnen koer van «het Landhuis». De heer D'haeseleer nodigde ver volgens iedere aanwezige uit op de receptie, aangeboden door het stadsbestuur in de trouwzaal van het stadhuis. De leden van de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde» maakten zich echter klaar om het binnenplein te verlaten. Zij zorgden voor een prachtig slot van de feestelijkheden: een koncert op de grote Markt. Maar ook hier viel iedere inte resse van de Aalstenaar in het niet: wij telden slechts vijftien toehoorders R. Devijver In de loop van de maand september, richt de vriendenkring van de Post Aalst, een prachtige reis in naar Moskou. Het gaat hier over een reuze mini-trip per vliegtuig naar de Russische hoofdstad. Gezien het aantal plaatsen beperkt is en de kost prijs laag moet je er vlug bij zijn. De reis is voorzien van 9 september tot 13 september. De prijs van het volledige pro gramma, alles inbegrepen (ook de BTW) bedraagt slechts 9.255 frank. De eerste dag begint met de, bijeenkomst van alle deelne mers in de luchthaven van Za- ventem. De afreis gebeurt aan boord van een Aeroflotlijnvlieg- tuig. Aan boord is er een mid dagmaal voorzien. Bij de aan komst in de hoofdstad van de Sovjet-Unie, staan de transfer naar het hotel, de onderbren ging en een avondmaal op het programma. Tijdens uw verblijf logeert u in een uitstekend hotel van de va- kantiedienst van de post- vakbond. Het is gelegen op 15 minuten metro-rijden van het centrum. In het hotel is alle comfort voorzien: twee persoonskamers met telefoon, radio, bad of douche en toilet. De maaltijden worden gebruikt in een gezellig restaurant op het gelijkvloers. Het eten en de bediening zijn uitstekend. Als tafeldrank wordt er limonade of mineraal water gegeven, ook weer in de prijs inbegrepen. Van de tweede dag af zal u veel kunnen bewonderen en bele ven in het hart van de Sovjet- Unie. We beginnen met een kennis making met de hoofdstad. Dit gebeurt onder de begeleiding van een plaatselijkse gids-tolk. Dit initiatief laat u toe een zo volledig mogelijk beeld te krij gen van deze metropool, in een zo kort npgelijke periode Ver volgens is er een bezoek ge pland aan de oudste en meest geliefde plaats van alle Mosko- vieten: het Rode Plein, eeuwig mooi met de fabelachtige Basi- liuskathedraal. Ook het echte hart van de Sovjet-Unie, het Kremlin, krijgt zijn beurt. Dit is een versterkte vesting uit het tsaristische, middeleeuwse Rusland. U kunt een kijkje ne men achter de mysterieuze muren, en vol bewondering staan voor vele typische Russi sche Orthodokse kerken, ver sierd met unieke fresko's en schitterende ikonen, het impo sante kongrespaleis. de Spassky-toren. Tegelijk wordt er een bezoek gebracht aan het fameuze kanon in brons en de reusachtige klok van 300 ton. Indien het mausoleum van Le nin geopend is voor het publiek, zal het ook bezocht worden. Op de openluchtten toonstelling over de verwe zenlijkingen van de Sovjet- ekonomie, kan men de evolutie van deze ekonomie (zowel op land" als op industriegebied) volgen. Tientallen mooie, archi- tektonische paviljoenen, ge flankeerd door parken en plantsoenen, vertellen alles wat men wenst te weten. Een uitgebreider bezoek aan één van deze paviljoenen, zal zeker de intresse van velen weg dragen. Het museum van de Russische beeldende kunst wordt niet vergeten, evenmin als de groene Leninheuvels, met prachtig panorama op de stad aan de boorden van de Moskvarivier en een bijzonder zicht op de universiteitsgebou wen. De mannen van de post krijgen eveneens een ekstra verrassing er wordt een bezoek gebracht aan een postgebouw, waar de reizigers de gelegen heid zullen krijgen om met Russische postmannen te pra ten. De deelnemers krijgen vol doende vrije tijd om eens gezel lig te gaan winkelen en voor het bekijken van de enig mooie on dergrondse stations van de Moskouse metrolijn. De vijfde dag moet er afscheid genomen worden's morgens vertrek per lijnvliegtuig van Aeroflot met middagmaal aan boord. In de late voormiddag is de aan komst voorzien te Luxemburg. Praktische inlichtingen: Iedere reiziger moet in be zit zijn van een geldige en on dertekende reispas én van een Sovjetvisum. De inrichters ge lasten zich volkomen gratis met alle vereiste formaliteiten om het nodige visum te bekomen. Hiervoor moeten zij in het bezit zijn van een reispas en vier pasfoto's gewoon formaat, uit erlijk op 10 augustus e.k. We herinneren de reizigers eraan, dat het niet toegelaten is, roebels in- of uit te voeren. Elke wissel dient te gebeuren in erkende wisselkantoren. Er is geen beperking op in- en uit voer van Belgische munten of ander vrij konverteerbaar geld. De inschrijving kan gebeuren, ten laatste op 10 augustus bij de heer Matthys Hugo, post kantoor Aalst, 1 Hopmarkt. Tij dens de kantooruren staat hij ter beschikking voor verdere in lichtingen: telefoon 053- 210.210. Er wordt een voor schot van 3.000 frank per per soon gevraagd. N.B. Het is vanzelfsprekend dat het postpersoneel gebeurlijk aanspraak kan maken op de 3.000 frank reisfaciliteiten. R. Devijver -i Op 21juli, groet voor de gevallen strijders aan het monument van I830.(JM) De dienstjaarrekening van de stad Aalst 1977 is door de gemeente raad goedgekeurd (de CVP ont hield zich bij de stemming). In de toelichting lezen wij dat deze bro chure een reeks gegevens bevat die een bron van kostbare inlich tingen zijn voor alle raadsleden. Inderdaad. En zeker niet voor de raadsleden alleen maar voor de ganse bevolking. Bij nader inzicht blijkt de toon van het verslag van deze diensljaarTekening ons te ju belend om er zomaar over heen te stappen. Dat de schepen van Fi nanciën juicht als hij tot gunstiger resultaten komt dan hij had ver wacht is normaal. Hij is tenslotte de penningmeester als je 't zo wilt van de vereniging die zich stad Aalst noemt, en welke penning meester is niet blij als zijn kas er goed voorstaat? Met hem jubelen dan mee al diegenen die mede de bestuursmeerderheid vormen. Het schitteren van de Aalsterse Finan ciële kroon straalt immers ook op hen af. Maar is de Financiële toe stand van de stad Aalst er dan plots zo prachtig op geworden? In de brochure «dienstjaarTeke- ning- geeft de schepen zelf enkele klare aanwijzingen terzake. Het tekort voor 1977 is veel minder dan in de begroting was voorzien nl. ongeveer 32 miljoen i.p.v. 170 miljoen. De stad heeft dus in 1977 zowat 140 miljoen minder uitge geven dan was voorzien. Hoera, driewerf hoera! Hoe komt dal? De redenen komen uit een dubbele hoek: Iuit de ontvangsten die met 112 miljoen zijn gestegen waarbij de meeropbrengst door de gelijk schakeling van de belastingen naar boven toe en het opdrijven van de grondbelasting een voorname rol spelen, handel en nijverheid meer hebben opgebracht en uit de verde lingsfondsen meer manna is neer gedaald. Dit alles was in de begro- ting voorzien. 2. uit de uitgaven waar het perso neel (door mindere indeksstijging) ook minder heeft gekost dan voor zien, de werkingskosten (die slechts een gering percent van de begroting uitmaken) nog werden gedrukt, wat het bestuur als een pluim op de hoed steekt, en vooral er minder schuld (leningen) werd gemaakt dan voorzien (82 miljoen minder) zodat een deel van de ge plande werken in de schuif is blij ven steken, o.m. omdat de begro ting laattijdig was goedgekeurd, door de hogere overheid Daarbij wordt duidelijk gesteld dat uit het voorziene fusiefonds geen centiem is gekomen en daar ook niet dient op gerekend De gun stige uitslag voor 1977 is dus in hoofdzaak te wijten aan een reeks werken waaraan men niet is begonnen en aan de eigen Fiscale inspanningen van de stad t.t.z. de gelijkschakeling en verhoging van de gemeentelijke belastingen en opcentiemen. Zo schuift de re gering de gevolgen van de krisis door naar de gemeenten toe. die deze met of zonder morren over hevelen naar de bevolking en jui chen wanneer deze operatie enig resultaat afwerpt. Voeg daarbij het grapje van de BTW waarmee de staat een groot stuk terugneemt van wat hij aan de gemeenten geeft, het afremmen van de groei van de toelagen aan de steden en gemeenten, de steeds grotere ver plichtingen die de centrale over heid de gemeenten oplegt vooral wanneer deze met eigen middelen niet uit de rode cijfers komen en het is overduidelijk, zo kl... men Frederik. ook vanuit de plaatse lijke hoek. alle zogeheten gunstige resultaten van dienstjaarrekenin gen ten spijt. J. De Geytei De prominenten legden bloemen neer aan de vlam, ter ere van de gesneuvelden.(JM) Het is toch wel een merkwaardig verschijnsel. Het regent ganser dagen, we spreken over de eerste helft van juli en desondanks komen er heel wat meer kinderen naar de vakantiedagverblijven dan vorig jaar. Gemiddeld 30 tot 35 kinderen over negen speelterreinen. Uit schieters als het Beukenhof met 60 kinderen. En dan nog vooral ouderen. Nee, wat dat betreft was de start in 1977 eerder povertjes. In het jeugdservicecentrum in de Kapellestraat waar we een praatje gingen slaan was men er terecht erg blij mee. MONITOREN EN -TRISSEN Hoe meer kinderen, hoe meer be geleiders gewenst. Nogal wiedes en hier knelt het schoentje. Er wa ren niet zo erg veel kandidaten. Een haastige brief naar jeugd leidsters haalde toch ook zoveel niet uit. En dan de laatste juni dag... een heleboel hereksamens en nog enkele mensen krabbelen terug. Hoewel men dus van een grote onderbezetting niet kan spreken (verplaatsingen van het ene naar het andere terrein gebeu ren echter wel), zijn er nog steeds nieuwe monitors welkom. Toch is vastgehouden aan de krite- ria: ervaring in jeugdwerk (of de vakantiedagverblijven van vorig jaar), diploma of studierichting gericht op werken met mensen. Men heeft inderdaad mensen die niet voldeden moeten weigeren. DE AKT1V1TEITEN Naast alle mogelijke vormen van ravotten en spelen waar kinderen en begeleiding samen toe in staat zijn. zijn crook een aantal speciale akliviteitenZo is er op Kcrrc- broek al een smurfenfeest ge weest. alle kinderen van de buurt werden er uitgenodigd op een pannesmurfenfestijn. Men is al naar het Gentse Gravensteen ge lrokken, waar de folterkamer zo veel beziens had dat het oudheid kundig museum van 't programma moest geschrapt worden Het pla netarium werd bezocht, het tram museum, in Buggenhout werd een kamp gebouwd.. De kinderen van Moorsel en Baardegem zijn een melkerij gaan bezoeken... Tussen de terreinen onderling gaan er wedstrijden door. Inspiratie is er dus echt wel en de buschauffeur kan er van meespreken, zijn kar staat praktisch nooit stil. Ook aan Speelklubaktiviteiten wordt meegedaan. Zo ging men naar de klcinamiddag inde Zonne straal en de spelnamiddag in de Meuleschette. Hoewel Speelklub en Dagverblijven een andere or ganisatie zijn (er zijn trouwens ook markante verschillen in be zoldiging!). is een samenwerking tussen beide initiatieven zeer wel kom en toe te juichen. PUBLICITEIT Men herinncre zich de oproep van chiroproost Michel Beckaert om in dc scholen de foldertjes niet uit tc delen omdat er geen reklamc voor jeugdbewegingskampen in vermeld stond. Misschien is het in dit licht te zien dat twee vrije scho len de folders op het direkticbu- reau lieten liggen. (Hoewel men kan nuanceren want ook VSJ had vroeger tc klagen in bepaalde scholen). Er zal toch wel een staart aan komen want reeds hebben di verse ouders laten weten dat ze zullen protest indienen bij de res- pektieve direkties. Ze zijn vooral verontwaardigd dat ze het welen van de dagverblijven langs buur kinderen moesten horen Intussen zijn de dagverblijven ook al internationaal geworden. Duitse en ook Franse kinderen, wellicht op Aalsters bezoek, speelden lek-j v ker mee. I e ONS BEIIKJE De kinderen en monitoren van Beukenhof - Binnenstraat hebben, c net als vorig jaar. weer een tijd-c schriftje samengesteld: -Onsj r beukje-. Wat dagboekachtig sa-l ti mengesteld, getijpt opjeugdsekre- f tariaatmachine en aangenaam ver-I r lucht. Werkelijk een kreatief idee. I Hier laten we 't voorlopig bij. In-j t lichtingen kunnen zowel inde Kat- f testraat (jeugdsckretariaat) als in 1 c de Kapellestraat (servicecentrum)! f ingewonnen worden. Inschrijven I kan ook ter plaatse. I j PD

De Voorpost | 1978 | | pagina 6