CENTRAL-CYCLO LEDE: EEN KLUB WAAR VAART IN ZIT VOOR MEER VERKEERSVEILIGHEID TE MELDERT LET OP JE GEZONDHEID KLEINVEETENT00NSTELLING TE BAARDEGEM NATUURGEBIED IN FALUINTJES Tussen haakjes De Voorpost - 28-7-1978 - 7 Het begon allemaal tussen pot en pint. Elke vrijdagavond waren zij in café Central een pintje gaan pakken, ze leerden elkaar kennen en ...ze babbelden wat over zichzelf. De één vond dat zijn buikje te dik werd, de ander had niet veel adem meer Kortom: ze vonden dat ze wat moesten dokteren aan hun fysieke konditie. Om aan kompetitie te doen hadden ze noch tijd, noch goesting! Eens 35 jaar geworden, moet men hier niet meer aan beginnen. Deze gesprekken, die in november 1976 gevoerd werden, zouden dra de aanleiding worden om een wielerklub te stichten. pd| Begin februari '77 werd een eerste vergadering belegd in café Central. De baas stelde zelfs een lokaaltje ter beschik king van de nieuwe vereniging. Er werd besloten iedere tweede vrijdag van de maand te vergaderen, afwisselend met de plaatselijke voetbalklub, die hetzelfde lokaal gebruikten. De stichters: Mark Blondeel, Hil- laire De Smedt, Jean Verhae- gen, Lucien Van Buggenhout, Freddy Van Hauwermeiren en Nestor De Taeye waren niet weinig fier: tegen eind februari telde de nieuwe klub reeds twaalf leden! De eerste geza- melijke uitstap ging door op de eerste zondag van maart: het werd een bescheiden begin. Vertrokken van Lede-centrum werd naar Overmere- Uitbergen gereden om via Wi chelen, Wetteren en Serskamp terug te keren. Alles bij elkaar een goede 25 kilometer. Maar de elf deelnemers waren tevre den: zij hadden geen koers ge reden. maar een gezellig ritje gemaakt. Hieruit werd het al- gemeen leidmotief van de klub gedistilleerd: Wij rijden in groep, alles moet in de moge- lijkheden van de deelnemers blijven: geen gekoers, wel «samen uit, samen thuis!» Op de volgende vergadering werd j er de idee geopperd: zullen wij ons aansluiten bij de Belgische j Wielerbond? Na een grondige bespreking, werd hier echter van afgezien: in de eerste plaats waren er nog geen 25 leden, wat wel een vereiste is. Op dat ogenblik had de aanslui- i ting bij de BWB geen nut, ge zien de zuiver amateuristische opzet! Maar de klub groeide verder: eind 1977 waren reeds twintig leden aangesloten. Dat werd al de moeite waard! j Het bestuur vroeg toen 150 frank lidgeld, waarmee een groepsverzekering werd afge- sloten. Van maart tot eind au- gustus werd er iedere zondag l gereden: een gewoon toeris tisch tochtje zou men zeggen. Toch waren er enkele uitschie ters er werd een tocht naar Volkegem georganiseerd, (te gen Oudenaarde) en zelfs één naar de Koppenbgrg (tussen Oudenaarde en Ronse). De klap op de vuurpijl was wel de j uitstap naar de muur van Ge- raardsbergen. Om aan heteer- I ste echte seizoen een waardig slot te geven werd op 27 augus- I tus '77 een koers georgani seerd. Het sukses was reeds van bij de start gewaarborgd: niet minder dan 77 renners, al len wieleramateurs openbare diensten, vertrokken. De slimme organisatoren hebben toen de gelegenheid te baat genomen om de klubkas wat te spijzen door een reklaamaffi- che te verspreiden. Op 14 november werd er. een grote kampioenenviering op touw gezet. Algemeen klub- kampioen, Freddy Van Hau- wermeire. kreeg de beker overhandigd. De beker van 35-plusser werd geschonken aan Hillaire De Smedt, terwijl Mark Blondeel de trofee van de renners onder de 35 jaar in de wacht sleepte. Verder kreeg elk een die één maaf meereed een mooi herdenkingsplaket met zijn eigen naam op. Aan dit eerste jaar werd veel geleerd. Men zegt vaak: de on dervinding is de beste leer meester. Dit klopt zeker wat be treft de Central-cycloklub. Zij hadden nooit een volgwagen meegenomen, wat bij pech (gewoonlijk slechts een platte band) zeer vervelend bleek. Nu heeft het bestuur Gerard Gry- solle «aangesteld» als chauf feur van de bezemwagen. Hij doet dit met hart en ziel: iedere zondag is hij stipt op het appel Om zijn benzine te kunnen ver goeden, betaalt iedere deel nemer 20 frank voor het ver trek. De klub heeft nu ook en kele reservewielen aange schaft, zodat bandenpech nog vlugger kan verholpen worden. Begin 1978 was het nodig de klub beter te strukturenen: ter wijl het seizoen begon met 25 aktieve leden, telt de groep nu reeds 34 vaste «klanten». Dit is reeds een hele rij! Daarom werden verschillende baanka- piteins aangeduid. Bij iedere rit rijdt één kapitein op kop. Hij zorgt en/oor dat er niet té snel gereden wordt en dat de groep bijeen blijft. De kapitein achte raan zorgt voor de goede gang van zaken, meldt achterblijvers en zorgt ervoor dat de deelne mers het verkeersreglement eerbiedigen. Dit laatste is zeker nodig, daar de klub zich moet tevreden houden met slechte (of geen) fietspaden. Alle leden hopen dat het verkeersregle ment voor wielertoeristen in groep, dat in de maak is bij mi nister Chabert, verbetering in de toestand zal brengen. Maar dat zal nog niet voor dit jaar zijn, hoewel het stilaan broodnodig wordt gezien het toenemend wielertoerisme. Het seizoen '78 werd gestart met hetzelfde leidmotief als vroeger: louter amusement. Toch meende het bestuur dat een sportief element soms eens deugd doet: iemand die het wil, kan aldus zichzelf eens testen Maar boven de hinder nis (een putberg, een steile hel ling wordt gewacht op de rest van de groep. De uitspraak «Samen uit, samen thuis» wordt nog steeds gerespek- teerd. Voor de eerste maal werd het programma van dit seizoen, vooraf opgesteld. Het hangt uit in het lokaal. Het bestuur heeft ervoor gezorgd dat de ritten progressief zijn in aantal kilo meter. De eerste zondag van maart is men vertrokken om negen uur voor een ritje van ongeveer dertig kilometer. Men verlengt de afstand met vijf a tien kilometer per week, zodat op het einde van het seizoen een rit van 60-70 km voorzien wordt. Men wil deze uitrijden in een kleine drie uur. Elke maand is één speciale uit stap voorzien: dan vertrekt men om acht uur stipt omdat onder weg een halte voorzien wordt, waar men (op kosten van de klub) iets kan eten of drinken. In mei werd de muur van Ge- raardsbergen beklommen, in juni was de Koppenberg het eindpunt. Vóór er aan die lan gere ritten begonnen wordt is het echter noodzakelijk een bepaalde training te hebben. Het is nu zo'n hobby geworden, dat men 's avonds vaak enkele leden een toerke zien maken. Het hoogtepynt van dit tweede seizoen wordt de eerste familie-uitstap, gepland op 13 augustus. De leden van de klub zullen de afstand Lede- Flobecq per fiets afleggen. De familie (vrouwen en kinderen) reizen per auto of autobus naar de plaats van afspraak: een speeltuin. Men hoopt samen een gezellige dag door te bren gen. 's Avonds keren de dappe ren per fiets terug. Reeds twee dagen later, op 15 augustus, zal de klub deelne men aan de fiets-rally, ingericht door het gemeentelijk sport- komitee onder de leiding van Willy Van Royen. Welke af stand ze zullen kiezen (25 km of 2 maal 25 km) is nog niet beslist. Zeker is dat het een prettige dag zal worden. Zoals vorig jaar zal ook dit sei zoen afgesloten worden met een koers. De toelating van het gemeentebestuur is reeds ver kregen. Geïnteresseerden: houdt 2 september vrij! Het bestuur bestaat uit een ere-voorzitter, Louis Verschel den, voorzitter Freddy Van Hauwermeiren, ondervoorzit ter Michel Wymeersch en Lu cien Van Buggenhout, die zo wel sekretaris als penning meester is. De bestuursleden: Clotman Guido, Antoine D'Herder, Marty De Meule- meester, Jean Verhaegen en Gerard Grysolle beslissen over bepaalde zaken in de plaats van de hele groep. Zij fungeren als het ware als «volksverte genwoordigers». Om voor ie dere beslissing de volledige groep bijeen te krijgen, is niet mogelijk. De meeste bestuurs leden hebben tevens de funktie van baankapitein. Zij zijn het die het programma samenstel len en voorgestelde parcours bespreken. Wie moest trek krijgen in een gezellig ritje, moet niet bij voor baat ingeschreven zijn. leder een mag mee: het is voldoende zich de zondagmorgen om 8.30 uur stipt te melden aan café Central. Drempelvrees is niet nodig: de geest van de klub is prima, ledereen helpt iedereen: bij een lekke band, stopt ieder een! Als iemand geplaagd wordt door krampen, wordt hij nu eens door de ene dan weer door de andere geduwd, tot de pijnen over zijn. Wie meewil moet zich slechts onderwerpen aan één wet: men moet in groep blijven rijden als amu sementsmiddel. Wie begint te koersen, vliegt er onherroepe lijk uit! De vereniging die nu reeds 35 leden telt is een zeer hetero geen gezelschap: de jongste fietser is 16 jaar en de oudste telt reeds 50 lentes. De mensen die de sportieve ontspanning zoeken komen uit alle klassen en hebben een gemiddelde leeftijd van 28-29 jaar. De meeste renners hebben wel een koersfiets of een rijwiel dat er zeer goed op gelijkt, maar ze zijn ook deelnemers met een «gewone» toeristenfiets. De voorzitter voegt er olijk aan toe: het is normaal niet aan de fiets gelegen of men kan volgen of niet! Wij hebben echter goede baankapiteins, die het tempo dermate regelen, dat iedereen «aankomt». Dank zij de spon sors (Café Central en garage Leda) kan de vereniging nu ei gen trainingsvesten aan de le den bezorgen tegen de helft van de normale prijs. Nog een pikante bijzonderheid: Als men stipt kan vertrekken om 8.30 uur, is men zeker terug aan de Central om 11.30 uur, waar de baas werkelijk steunt door het eerste drankje gratis te verstrekken R. Devijver Op vraag van de «Werkgroep» «Jaar van het Dorp» van Mel- dert met betrekking tot het bereiken van meer verkeersveilig heid in de Aalsterse Dreef, de Abdijstraat en de Molenstraat, ontving de groep een schrijven van Burgemeester D'haese- leer. Volgens bepaalde berichten, zou de karamelkleurstof die voornamelijk verwerkt wordt in alkoholische dranken, fris dranken, suikergoed, sausen, en andere levensmiddelen, het bloedbeeld kunnen veranderen. De heer Andersen, lid van het Europees Parlement, vraagt de Europese kommissie of zij, omdat niet zeker is dat sui kerkleurstof onschadelijk is voor de gezondheid, nu reeds beschermende maatregelen zal treffen ten aanzien van het gebruik van deze kleurstof. Antwoord van de Kommissie; De berichten, waarvan de heer Andersen rept, betreffen alleen bepaalde bereidingswijzen van karamel. Het Weten schappelijk Komitee voor de menselijke voeding, bestu deert momenteel op verzoek van de Kommissie, alle karamel-bereidingstypen. Naar verwacht zal dit komitee advies uitbrengen voor het algemeen kteurstoffenonder- zoek dat eind 1978 op communautair niveau zal plaatsvin den. De Europese Kommissie zal natuurlijk niet aarzelen alle nodige stappen te ondernemen, indien uit het advies van het wetenschappelijk komitee voor de menselijke voeding blijkt dat er ook maar enig gevaar bestaat voor de gezond heid van de konsument. (Euroform 21-78). R.D. Allez, en route... (RDV) De stoepen in de Molenstraat waren reeds aan de agenda van de gemeenteraad en deze werken zullen nog dit jaar klaar zijn. Voor het aanleggen van een afzonderlijk voetgangers- en fietserscircuit bestaat er een projekt voor Aalsterse Dreef en Abdijstraat. Dit circuit zal ge scheiden zijn van het huidig profiel. Gehoopt wordt deze werken te kunnen beëindigen binnen de twee jaar. Wat betreft het invoeren van een snelheidsbeperking in de Aalsterse Dreef waar de laatste tijd het verkeer wel enigszins moeilijk verliep en waar onge vallen te betreuren waren, heeft de Verkeerskommissie in zitting van 23 juli spijtig genoeg geen gunstig advies verleend. Ze zegt dat het onmogelijk is degelijke kontroles te doen op de gevoerde snelheden. Mis schien kan men zich hierbij wel afvragen waarom dergelijke kontroles hier niet mogelijk zouden zijn. Voor wat betreft de tonnage beperking wordt gewacht op het antwoord van de Provin ciale Adviesdienst terzake. LH De nieuwe bezemwagen, met reservewielen.(RDV) Dit is maar een deel van onze groep.(RDV) Op zaterdag 5 en zondag 6 augustus heeft in zaal «Ons Huis-, Hoogstraat, een Klein veetentoonstelling plaats ingericht door de kleinveevereniging -Het Neerhof Aalst-. Liefhebbers zullen zeker de ver plaatsing lonend vinden. Er zullen inderdaad verscheidene soorten duiven worden tentoongesteld als TANU, HOUTMARKT 1, AALST Vrij 28: kaartavond van 20u tot 23u (belotten) Zat 29: retrospektieve «Sweet» van 14u tot 18u Zon 30: Autotocht naar de Sunvalley in Bambrugge om 14u. Di 1: bibliotheek open van 19u tot 21 u. Vrij 4: 19u tot 21u: volksdansen. Zon 6: autotocht naar Hofstade - Bad - Bos om 14u. Vrij 11: kaderdag Muzieksien door D. Van Pottelbergh. Noot: op vrijdag 4 augustus gaat men op soldatenbezoek bij Tanulid Walter Haegeman, gekazerneerd in Lüdensheid. Vertrek om 19.30 u. Overnachting in een Gasthaus. Duur van de reis: van vrijdag tot zondag 6 augustus (terug rond 10 u). Neem uw voorraad marken mee. Let wel. inschrijven tot 30 juli! JEUGDCENTRUM ZONNESTRAAT, ZONNESTRAAT 20, AALST Zon 30: bezoek aan het Zwin. Zat 6. volksdansavond om 20.30 u. Zon 6: vanaf 10u: fietstocht! 11-12 en 13: weekend in een tentenkamp. Na de «Faluintjes» zelf, de drassige wieden langsheen de Molenbeek tussen de Meldertse Molenvijver en het Moorsels Waterkasteel, het geklasseerde Kravaalbos dat in de vakan tieperiodes en op zon- en feestdagen veel bezoekers kent, en de «Gensjt» waaruit de Meldertse zandsteen voor het monu ment wordt gehaald, in de kijker te hebben gebracht is het nu de beurt aan de «Biezebroeken», op het pas bekrachtigd ge westplan als natuurgebied aangegeven. Niet alleen voor de lui van bui ten de Faluintjes maar ook voor de «inboorlingen» bieden de Biezebroeken, in het kader van de rekreatieve funktie diende VVV «De Faluintjesstreek» steeds voorstaat, een attrak- tieve verpozing in een oase van rust. Via de wijk Kattenbroek met mooie linden- en wilgenaan- plantingen trekt men er op uit naar de Biezebroeken, een la gergelegen gebied, gans het jaar zompig, omgeven door vruchtbare akkers. Op de droogste, de hoogstgelegen plaatsen, werden kanadapopu- lieren aangeplant en in de lager en vochtiger gebieden vindt men wilgen en elzen, zo strui ken als bomen. Zonder ingreep van de mens ontwikkelt het bos zich op merkwaardige wijze: de els, vroeger veel te vinden in onze streken werd veel te veel gerooid enerzijds als brand- en anderzijds als rondhout voor het vervaardigen van werktui gen allerhande. Nu er minder nood is aan deze zaken kan de els zich dan ook beter ontwikke len. Verder is het vochtig gebied van de Biezebroeken door streept met beekjes en vindt men er tal van wateraders zo dat voor de wandelaar enige voorzichtigheid geboden is. Volgens het gewestplan ge klasseerd als natuurgebied worden de Biezebroeken enigszins maar niet volledig beschermd. Gebouwd of aan landbouw mag er uiteraard niet worden gedaan doch aan het bomen- en plantenbestand mag wel worden geraakt. Al leen de klassering als reser vaat biedt hierbij immers volle dige bescherming en hiervoor ijveren lijkt dan ook zinvol. Ver der in de wandeling in het kader van de «Week van de Lande lijkheid» kan men op de wijk «Hoeksken» een prachtexem plaar van een moerbeiboom bekijken. Deze moerbeiboom vindt zijn oorsprong in de ver ordening van keizer Napoleon die aan de grondbezitters de verplichting oplegde de moer beibomen te kweken en zo doende de natuurzijdeproduk- tie te stimuleren. Deze produk- tie is nu echter totaal vergeten. Wel worden moerbeien nog gedegusteerd. Teveel ervan brengt U echter in een roes van dronkenschap! LH Rijselse Krappers, Vlaamse smie- rels. Mondain Carriers, Engelse eksters, verder kippen als zijde^ hoen, goud- en zilverbrakel. grote en kleine Belgische vechters. Ja- mato Tusso. aseels, Indische vechters. Ook konijnen als Bel gisch zilver, wit van Dender^ monde, vale van Boergondie^ witte Nieuwzeelanders. Vlaamse reuzen, Poolkes en kleurendwer- gen te veel om op te noemen. Johan De Boeck uit Moorsel en vader Laurent met zoon Albert. Buggenhout hebben zich terdege, ingespannen opdat deze tentoon stelling tot een voltreffer zou groeien. Aan de ingangskaarten is een gra tis tombola verbonden. Gehoopt wordt op ruime toeloop en belang: stelling. Er was inderdaad enge lengeduld nodig om rassen die met uitsterven bedreigd werden toch te kweken. De opening gaat door op zaterdag 5 oogst te 13.30 u met echte keurmeesters. Op zondag 6 augustus geven de mannen van «De Vliegende Spaak» een koers «Het Neerhof» met aankomst aan zaal «Ons Huis». Eerste prijs is een konijn, tweede een koppel duiven en ver der tot en met de 50r geuze, 's Avonds gaat dan de trekking door van de gratis tombola met als hoofdprijzen twee op doek ge schilderde schilderijen. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 7