NINA ROSA: IK HOU VAN ZINGEN w AVONDWANDELING IN STADSPARK DE VLASCHAARD TE MELDERT WANDELEN DOOR DE BIEZEDR0EKEN ,xl"door op 8 - 28-7-1978 - De Voorpost Reeds van in haar prilste jeugd had Irène Lanckman een bijzondere aanleg voor dansen. Van haar vierde jaar af, aldus haar moeder, danste zij als een grote. Tegelijk had Irène een grote interesse voor de muziek: zij luisterde graag, maar zong nog liever zelf. Toen ze zestien werd, kreeg ze van moeder de toelating om te Brussel dans lessen te gaan volgen. Zij werd een volleerde salondanseres. Daar leerde ze Louis Van Dijck kennen, wiens vrouw Lydia Rennie, een zangeres was. Zij hoorde Irène zingen in een beperkt gezelschap en vond haar stem goed. Daar Louis zangeressen zocht, schijnt de rest wel eenvoudig. In 1956 schreef hij enkele liederen, die door Nina Rosa vertolkt werden. De eerste plaat werd een sukses. Od de a-kant staat «Liefste, weet jij?» en op de b-kant het even mooie «Had ik het maar geweten». Nina Rossa (uiterst rechtstrad op mét de (cabaretgroep van Louis Van Dijck. Dit was echter nog niet alles: Van Dijck vroeg Nina Rosa mee te gaan op toemee! Met de kabaret- groep bracht zij in verschillende zalen van de streek een avond zang en dans. Zij trad op in gezelschap van Charel Janssens, Co Flower en vele andere gekenden. Na het seizoen werd Nina gevraagd op te treden met het dansorkest «The Wallanders» uit Brussel. Vienjaar lang heeft ze hiermee toernees on dernomen Zij trad onder meer op aan de zijde van Toni Corsari, de welbekende televisie-ster. Toen zij echter in de winter van 1960 uitgenodigd werd op te treden met het Aalsters orkest «The Ran gers», aarzelde zij niet lang. Ge zien de afstand van haar woon plaats was Aalst veel interessanter dan Brussel, en zij hapte toe. Toch had ze een klein probleem: zij kon een bepaalde hoge toon met berei ken. Daarom ging ze in 1963 naar de muziekakademie te Aalst, waar mevrouw Amouds (een opera zangeres van Antwerpen) haar de gepaste mondstand aanleerde, zo dat het probleem vlug opgelost werd. Nina zag zelfs de kans er een eerste prijs te behalen, hoewel het hier ging om klassieke muziek Maar de vele nachtbals en kermis sen, die in gezelschap van The Rangers verzorgd werden, waren de oorzaak van een inzinking: Nina Rosa was oververmoeid en moest van de dokter stoppen. Van de helft van de jaren zestig tot half 1977 is een lange tijd: Nina Rosa raakte dan ook in de vergeet hoek. Op vraag van haar publiek, in het kafee van haar ouders, en van verschillende kennissen, heeft ze dan toch weer een Vlaamse plaat opgenomen: «Omdat» en «Dansen- werden twee sukses- liedjes. De tekst en de muziek wa ren beiden van Johnny Lee. Na drie maand hard werken werd sep tember 1977 voor Nina Rosa een maand om nooit meer te vergeten! Haar grootste bewonderaar zorgde voor een knal-verrassing: op 24 september 1977 kwam de Brus selse akteur. Robert Beimaert, be ter bekend als «Peer» de hovenier uit het televisiespel Jeroom en Ben-jamien, naar Lede om in ka- fee Uylenspiegel haarplaat aan het publiek voor te stellen. De tweede plaat liet op zich wach ten tot mei 1978. In dit verband schreef het weekblad «Atlas»: Nina Rosa: geen idee van wie deze zangeres is en waar ze vandaan komt. Zij heeft een drietal grote Duitse schlagers uit de oorlogsja ren weer opgenomen. Op het a-kantje, op een vlot ritme: Peter Kreuder's «Für eine Nacht voller Seligkeit» en Werner Bochmann's «Heimat deine Steme-. Op het b-kantje staat een.eerder op roek- ritme «Der Wind hat mir ein Lied erzahlt», de grote hit van Zarah Leander, hier door Nina Rosa met een haast even donkere stem ver tolkt». De orkestraties werden verzorgd door de dirigent, die ge regeld met de Caravelli's (een groot en bekend Frans orkest) op de toer gaat. Nog een bijzonder heid: deze plaat werd uitgebracht op de verjaardag van Zarah Lean der: zij werd die dag 72! Deze eerste Duitse plaat was ech ter een aanzet voor het optreden van Nina Rosa op radio Luxem burg. Zij bezorgde Peter Trunck de betreffende plaat en werd prompt uitgenodigd op te treden naar aanleiding van het tienjarig jubileum van de voetbalploeg van Hanseter N.V. Toen ondervond de zangeres dat ze voor een jeugdig publiek veel sukses kende Daarom besloot zij voor haar derde plaat modernere liedjes uit te kiezen. Dit gebeurt aanstaande dinsdag. De taal waarin Nina zal zingen is nog niet bepaald. Velen Om eens anders te doen dan anders, richtte de heer Kieckens van de Werkgroep Bomen Park, een avondwandeling in op donderdag 20 juli. De bedoeling hiervan was om aan de men sen. die zaterdag- noch zondagavond willen opofferen om hun kennis van de bomen te vervolledigen, tegemoet te ko men. Was het geen goed gekozen datum? De hele week scheen het verwaterd zonnetje, zodat de inrichter wel gelijk had toen hij zei: wij dachten een zwoele zomeravond zinvol te vullen met een gezonde natuurwandeling. Donderdagavond werd echter fris, met een tendens naar koud. 's Morgens had het reeds geregend Misschien was dit de oorzaak van de weinig talrijke opkomst: slechts vier personen meldden zich aan. Toch werd er gewan deld! Om 19 uur stipt vertrok ons groepje vanaf het Melkhuisje. Vlak ervoor staan vier zwarte populieren, met een driehoe kige bladvorm en een platte steel. Het gaat hier om de Itali aanse «kaars»-vorm. Op de hoek, richting kleine uit gang, staat een merkwaardige ambelboom Het blad van deze boom is volmaakt stervormig. In de herfst ziet hij vuurrood! Even verder zien we een Ame rikaanse es. Deze (ongeveer) zestigjarige boom heeft een stam als een gewone es, maar vertoont een samengesteld blad: zeven kleine afzonderlijke blaadjes op één steel. Vlak bij de ronde molen, vinden we een hazelaar. Zijn stam is volledig hol, er zij zelfs gaten in waar door we de lucht kunnen zien! Dit is het mooiste bewijs dat een boom groeit aan de buiten kant (schors, bast) en niet bin nenin (hout). Een paar meter daar vandaan, staat een Ame rikaanse notelaar: hij heeft bla deren van wel 45 cm lang. Zijn kleinste bladeren zijn zeker tien centimeter langer dan die van onze bekende «okkernoot» Ook de vrucht verschilt niet veel van de onze: ze is alleen steenhard, en niet te breken zonder hamer! De heer Kieckens en de heer Paui Van den Brempt, wezen ons op het verschil tussen de kleinbladige linde (met zeer kleine ronde bladeren), de grootbladige linde (met grote hartvormige blade ren) en de Hollandse Linde met tussen-de-twee bladeren. Links van de kleine ingang zien we een pluim-es, met licht ge golfde bladeren, naast een lijs terbes, gemakkelijk te herken nen aan zijn vruchten en zijn zeer kleine bladeren. Even verder schijnt een zeldzaam eksemplaar te staan: het gaat hier om een zilverwitte berk. De berkebladeren zijn gewoonlijk ruitvormig Bij dit specimen zijn ze echter diep en sterk inge sneden. Men noemt hem dan ook de ingesneden berk, een unikum voor het Aalsterse Stadspark! Verder werd er nog een verge lijking gemaakt tussen de zil verlinde (met een waaiervor mige stam, matgroene blade ren bovenaan en grijsgroenzil ver onderaan) en de langste- lige linde (waarvan de bladsteel langer is dan de bladschijf). Nadat gewezen werd op de meidoorn (de enige boom met stekels op zijn takken) stonden we even stil bij een eik. Deze goedgekende boom kreeg een ekstra versje mee: Op 100 zaadjes die op de boom staan ontwikkelt er zich ééntje tot ei kel, van de 100 eikels die een boom rijk is, valt er maar één af. Van de 100 afgevallen eikels is er slechts één die kiemt en van de honderd kiemen wordt er maar één een boom. En zeg gen dat de eikebossen toch standhouden Even verder werd ons gewezen op de nu raar geworden vol wassen olm of iep. Enkele jaren geleden is er een zekere ziekte onder die bomen geweest (bak- terie). Daardoor zijn er tegen woordig weinig volwassen ek- semplaren van de bedoelde plant. Hij is herkenbaar aan zijn zeer a-symmetrisch blad dat ruw aanvoelt, als schuurpapier Naast de bonte esdoorn (blad groen-geel gevlekt), die zeer dekoratief tussen groene bo men prijkt, werd ons een bonte vlier getoond: deze kuituur- vorm van de oorspronkelijke plant blijkt eveneens raar te zijn. De opmerking «Ons stede lijk park is één van de rijkste parken, op het gebied van ver schillende variëteiten.» Na een rijke uitleg over ver scheidene soorten naaldbo men (taksus, lork, den, spar, blauwe spar of blauwe koster, zilverspar.werd de water- cypres of de moeras-cypres besproken. Deze bladverlie zende boom staat op zijn plaats met zijn wortels in de Grote Bal lonvijver. Een twintigtal meter van de Kleine Ballon staat eveneens een eksemplaar. dat er echter minder gezond uitziet, wegens zijn verkeerde inplan ting. De dikke, vormeloze bul ten op de stam zijn geen ziekte-gezwellen, maar zijn de «luchtwortels» van de boom. Tenslotte konden we een lijs terbes bewonderen. Op het eerste zicht geen buitensporig heid Maar wij kregen het verhaal: deze boom werd ge plant door Filip Willems, de zoon van onze stadssekretaris. ter gelegenheid van «het jaar van de boom». Wij moesten beamen dat de plant er zeer fris en bloeiend stond, als een be wijs van «hoe de mens de na tuur kan helpen, in plaats van hem kapot te maken». Hopelijk is dit een stichtend voorbeeld en zullen de jong aangeplante boompjes niet meer uitgerukt worden, zoals aan de Spiegel- vijver R. Devijver Fauna eh flora in het stadspark te bezichtigen tijdens de wandelingen geleid door Luc Kiekens.(JM) Dit drama in 4 bedrijven naar het boek van Streuvels gaat j door op zaterdag 5 augustus om 20 uur. zondag 6 augustus om 15 uur (gratis voor zieken, gehandi- kapten en bejaarden), zaterdag 12 augustus om 20 uur. zondag 13 augustus om 20 uur dinsdag 15 augustus om 15 uur. Reservedata ingeval van slechte weersomstandigheden zijn maandag 14 en vrijdag 19 augustus, telkens te 20 u. Reservatie voor dit 2.30.u du rend stuk kunnen telefonisch gebeuren via de nummers (053) 70.09.15 en (052) 35.69.07. «Als een sarrende uitdaging, als een openbare opstand te gen zijn qezaq, maalde Ver- Ja. ik hou van bloemen.(RDV stellen het Engels voor. Dinsdag zal de zangeres beslissen welke liederen zij zal vertolken. Dit ge beurt bij de uitgeverij Hans Kus- ters Music van Asse, in samen werking met Kluger International van Brussel. Alleszins staat nu reeds vast dat het zal gaan om meer moderne muziek: Nina Rosa wenst iets ritmisch te brengen, waarin ze haar stem eens kan uit werken. Wij wensen haar alvast sterkte en sukses! Van dit laatste zijn we echter bijna volledig overtuigd: samen met de heer Frans Oosterlinck, een blinde pianoleraar van de Leedse Mu ziekschool, oefent zij talloze uren. De pianist, die een ongelooflijk gehoor heeft, laat alle partituren overzetten in Braille-schrift, zodat hij de zangeres doeltreffend kan «oefenen»! Zij wenst haar karrière als zange res verder te zetten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat haar vader op dit ogenblik zeer ziek is. Zij kan de goed beklante herberg zeker nooit alleen verder uitbaten. Als zangeres kan ze echter wel al leen werken, op voorwaarde dat ze op de juiste piersonen valt, die no dig zijn om een degelijke karrière op te bouwen. R. Devijver De affiche kreeg een ereplaats. (RDV In het kader van de aktie «Jaar van het Dorp» brengt de vzw «De Claerhaegse Comedie» van Meldert aldaar op de binnen koer van de hoeve Van Cauwelaert, Nieveldriensweg na de opvoeringen van «Het Gezin van Paemel» in 1975, «Pee Klak» en «Waar de sterre bleef stille staan» in 1976 en «De Filosoof van Hagem» in 1977 nu «De Vlaschaard» van Stijn Streuvels. Aansluitend daarbij gaat in het Kultureel Centrum van de Abdij Affligem de tentoonstelling door «In de vlastijd van Streuvels». meulen het gerucht in de oren. Aan de kronk van de wegel kreeg hij het uitzicht op de vlaschaard en daar was de hele siijtersbende zoppenat. gewel dig aan 't dansen. De boer bleef als vernageld aan de grond: hij voelde een slag in de hartaders en al zijn bloed stond stil. Er was hem iets in de benen geschoten en de opvlammende gramschap stikte hem in de keel. Hij wilde er naartoe lopen, vloeken, bul deren, maar hij bleef staan en uit zijn krop kwam niets tenzij een dof gegrol...» Tentoonstelling Vrijdag 11 augustus te 20 u of ficiële opening door André De- medts. auteur en Streuvels- kenner, en door Bert Dewilde, konservator aan het Nationaal Vlasmuseum te Kortrijk. Tijdens de week-ends wordt een literaire benadenng van Streuvels' Vlaschaard (dia montage) met e?n deskundige uitleg over de oude vlastoestel- lén ooor Marcel Himpe gege ven. De Claerhaegse Comedie is een sociaal-kultureel gerichte groep die zich vooral tot doel stelt volkstoneel te brengen in het unieke kader van een Bra bantse hoeve. Traditioneel wordt de Pikkeling voorafgegaan door de «Week van de Landelijkheid». De hele week dan ook, de ene keer al met meer sukses dan de andere maal. ook al wegens de weersomstandigheden, mocht Lambert Van de Sijpe, vele wandelaars (op zondag waren er meer dan 100) leiden van de ene hoeve Van Nuffel (te Herdersem op de Pontweg) naar de andere te Moorsel (aan de Fortweg). Was er wel een deel niet te vermijden beton op deze ruim 2 u durende wandeling, het natuurgebied «De Biezebroe- ken», op het gewestplan ook aldus aangeduid, loonde de moeite voor de wandelaar-natuurliefhebber, vooral dan met de deskundige uitleg van de «groene wandelgids Van de Sijpe». De vegetatie in dit gebied noemde hij dan ook repre sentatief en typisch voor de Faluintjesstreek en ijveren voor het behoud van deze «Biezebroeken» waar helaas weinig biezen te zien zijn noemde hij dan ook uiterst zinvol. Aan de kleine, rustieke hoeve aan de Moorselse Fortweg waar paarden, koeien, zwijnen et tutti quanti U laten ken nismaken met een «levende hoeve» was mogelijkheid voor een frisse dronk en zorgde «Anna van de Kuiper» voor enige verpozing en attraktie met de aloude «lier» waarbij ze dan ook veel sukses oogstte, ook al wegens haar typische ouderwetse kledij, snuifdoos inbegrepen. Ook een aantal moerbeibomen werden langsheen het tra- jekt bekeken. Na de wandeling was er dan telkens een mini-pikfeest waar werd gedorst, gedanst en gegeten als voorsmaak dan van de Pikkeling zelf. het hoogtepunt van de Faluintjesfeesten vandaag zaterdag en rhorgen zondag 29 en 30 juli vanaf 15 u. LH oen DVF tl* ond ÜSC« keer ne». «Om di dan door lat c n d< vroej was stijl DVF telev hebj JR: van heb «mi Irhre )opi moei at ;ond Openluchttoneel biedt inder- avond. Bovendien geniet u er "itd; daad een speciale sfeer van van de landelijke rust van dspinc betrokkenheid bij het toneelge- Faluintjes met zijn gastronomi-pVP beuren in de overgang van dag sche specialiteiten. Inkom 80 fr. Ntdc naar avondschemerinq tot LH idf? JR:

De Voorpost | 1978 | | pagina 8