firn bij m/ mn UITSTEKEND RECITAL DOOR FIRMIN DECERF BATIK EN OOSTERSE KUNSTAMBACHTEN TE AFFLIGEM Kursus regie-initiatie suksesvol van start Achtste orgelcyklus Een stille zwarte vogel [fflfiftl 4 l*l»J 11II11 32 - 22-9-1978 - De Voorpost Oe uit Bastogne afkomstige organist Firmin Decerf was bij ons te gast en stond in voor het tweede konsert in kader van de achtste internationale orgelcyklus in de Sint-Maar tenskerk te Aalst. Op het programma, komposities van Froidebise, Tourne- mire, Dupré, Peeters, Jongen en van Decerf zelf. Deze in 1942 geboren musikus leerden we kennen als een gevoelig vertolker. Van meet af aan was duidelijk dat De cerf de gebrachte komposities liefdevol kwam verdedigen. Manifestaties als deze stel len de luisteraar in de gele genheid minder gekende werken uit de orgellitera tuur te leren kennen. Zo wist hij ons te treffen met Charles Tournemires «Offi ce de Noei», een komposi tie vol merkwaardige ele menten en bijzonder boeiende registratiemoge lijkheden. Firmin Decerf speelde dit werk vol overga ve en met grote muzikali teit. Opvallend was de dui delijkheid in stemvoering zelfs in meer kompakt klin kende passages. Virtuoos als geen was hij in Flor Peeters Variaties en Fi nale opus 20. Spijtig genoeg werd de uit voering van dit werk sterk gestoord door tekortkomin gen van het orgel. Reeds meerdere malen schreven we hierover. Het zou vervelend worden zowel voor ons als voor on- ^ze lezers om in herhaling te vallen. Toch willen we u verteilen dat het orgel sinds korte tijd een nieuw bijge luid rijker geworden is. Aan het tremolo-mechanisme schijnt nu ook iets mis te lopen, wat resulteert in een konstant en regelmatig kloppend geluid. Over de klassieke noten die blijven haperen wijden we niet ver der uit. Firmin Decerf on dernam vergeefse poging en om en ongewenste toon uit te schakelen. Voor de zoveelste maal moesten we uit de mond van een orga nist vernemen dat het in strument al te* zwak geïnto- neerd is en een totaal ge- brek aan presence heeft. Firmin Decerf heeft van zijn recital gemaakt wat er van te maken viel, waarvoor on ze felicitaties. Hij wist ons tevens sterk te boeien met eigen komposities: «Prière» en «Fantaisie en forme de chaconne». Ondanks het feit dat deze werken sterk traditioneel van opvatting waren, ontdaan van elk mo dernisme, spraken ze aan door hun eerlijkheid. Decerf zocht het in zijn komposi ties niet in virtuositeit of gezochte effekten, maar bleef eenvoudig zichzelf. HET VOLGENDE KONSERT Zondag 24 september te 15.30 uur is het de beurt aan de Nederlander Bert Las sing. Voor velen is hij geen onbekende meer: hij was reeds eerder te gast in de orgelcycli. We bewaarden vele goede herinneringen aan zijn optreden, welke onze verwachtingen voor komende zondag de hoogte injagen. Bert Lassing werd geboren in 1940. Hij is organist aan de Grote of Sint-Barbara- kerk te Culemborg bij Ut recht. Hij behaalde het so listendiploma bij de beken de organist en improvisator Piet Kee. Aan het konserva- torium van de vereniging «Muzieklyceum» behaalde hij het einddiploma koor- en orkestdirektie bij respektie- velijk Jan Pasveer en Anton Kersjes, dirigent van het Amsterdams Philharmo- nisch orkest. Als organist of dirigent werkt hij regel matig mee aan radio- en te levisieprogramma's. In 1974 maakte Bert Lassing een opname voor grammo foonplaat van de twee mooie orgels die de Culem- borgse Sint-Barbarakerk rijk is. Deze opname hebben we reeds meermaals met ge noegen beluisterd. Bert Lassing zal zondag aanstaande te 15.30 uur in de Sint-Maartenskerk te Aalst werk vertolken van Balbastre, Lasceux, Franck, Langlais, Alain en Mess[aen. Liefhebbers van orgelmuziek zullen enkele reeds aan de namen der ver melde komponisten merken dat het een uitgelezen pro gramma betreft. Claude Balbastre leefde van 1727 tot 1799. Als organist was hij verbonden aan de kathedraal van zijn geboor testad Dijon. Hij oefende deze funktie uit van 1743 tot 1760. In dat jaar werd hij or ganist aan de Notre-Dame te Parijs waar zijn «concerts spirituels» een zeer groot sukses kenden en op een bepaald ogenblik zelfs zo een spektakuiaire belang stelling kregen dat de aarts bisschop van Parijs de kon- serten een tijd lang verbood omdat de menigte zo sa mengeperst stond te luiste ren en aldus geen respekt overhield voorde heiligheid van de kathedraal. Van Claude Balbastre speelt Lassing «Quand Jésus na- quit Noël». Guillaume Lasceux (1740- 1831) zette de traditie voort van het Ancien Régime in een periode waarin bepaald niet van een bloeitijd kan worden gesproken. Deze was in de tweede helft van de 18e eeuw definitief voor bij en het zou tot 1862 duren vooraleer César Franck met zijn orgelwerken een nieuw tijdperk inluidde. Van Las ceux hoort u «Flütes». Orgelist Firmin De Kerf. (sj) Jean Langlais is een Frans organist en komponist, ge boren in 1907. Hij studeerde bij Marcel Dupré en Paul Dukas, doch kwam door André Marchal sterk onder de invloed van Turnemire. Hij werd diens opvolger aan de Sainte-Clothilde te Parijs in 1939 en stond vrij spoe dig aan het hoofd der mo derne Franse orgelkompo- nisten. Met Gaston Litaize en Marchal is hij orgel leraar aan het «Institut des jeunes aveugles» en maakte sinds 1945 vele konsertreizen naar de Verenigde Staten van Amerika. Van deze toon dichter hoort u «De Profun- dis» en «Te Deum». Kom ponisten als César Franck, Jehan Alain en Olivier Mes- siaen hoeven we nauwelijks aan onze orgel liefhebbers voor te stellen. Van eerst? genoemde hoort u een min der gekende kompositie. Fi nal Opus 21Van Alain ver tolkt Bert Lassing «Deux danses Agni Yavishta» en het konsert zal worden be sloten met het imponerende «Dieu parmi nous», de ne gende meditatie uit «La Na- tivité du Seigneur» van Oli vier Messiaen. Alles bij elkaar wordt het dus een zeer beloftevolle aangelegenheid die we van harte aanbevelen. André De Groeve Op vrijdag 22 september, vandaag dus, gaat in het Affligems Kultureel Centrum de opening door van een uitzonderlijke tentoonstelling van kunstwerken op wereldniveau van de meest gekende Javaanse meesters van de Batikkunst. «Batikken» is in Zuidoost-Azië een eeuwenoude techniek voor het kleuren van stoffen. Zijn Sri Lanka (Ceylon), Thailand, India en de Filippijnen voorname centra toch blijft Indonesië het voornaamste centrum van de batikkunst met als uitschieter het stadje Yogyakarta op het eilend Java. Wist de batikkunst in Europa enige voet aan de grond te krij gen, na de onafhankelijkheid van Indonesië een dertigtal ja ren geleden, raakte deze kunstvorm in de vergetelheid. Door de komst van toeristen die de batik aldaar ontdekten komt de batikkunst de laatste jaren ook hier weer aan bod. «Batikken» is eigenlijk het kleu ren van stoffen bij middel van was. Het te behandelen doek wordt geheel bedekt met was uitgezonderd het te kleuren motief, een negatief dus. Dan wordt het in een kleurstof on dergedompeld en na drogen gekookt om de was te verwijde ren. Wil men met verschillende kleuren werken dan herhaalt zich steeds hetzelfde proces. Batik wordt zowel voor huis houdelijk gebruik als voor kunstbatikschilderijen gebruikt. Voor het gewone werk gebruikt men een soort stempel maar voor het artistieke gebeurt het aanbrengen van de was met een «tjanting», een soort pen met wasreservoirtje. In het Affligems Kultureel Cen trum kan U aldus werken be wonderen van de Javaan Irsam die werkt met een blauwe on dergrond met 4 bijkleuren. Een doek van 95 .bij 85 cm kost on geveer 5500 fr Mar en Murti hebben een weelde van allerlei kleuren. Kuswadji, eveneens van Yogyakarta, heeft zowel traditionele als moderne wer ken. Blikvanger van de expo Agus Mudjono wordt nog steeds beschouwd als de bes te batikkunstenaar. Hij werkt normaal met 9 kleuren en maakt nooit of nooit tweemaal hetzelfde werk. Speciaal in zijn oeuvre zijn de «tweeluiken», stuk voor stuk meesterwerken Deze grootmeester wiens doe ken al velen hebben verbaasd bezat in 1974 nog geen elektri citeit in zijn huis, werkte bij het flauwe schijnsel van een petro leumlampje en offerde er zijn ogen mee op. Een zwaargla- zige bril laat hem nog toe zijn kunst verder te beoefenen. Daar vele doeken mytologi- sche taferelen uitbeelden wordt elk doek begeleid met een le gende. Ook andere Oosterse kunst ambachten als cloisoné, lak werk, brons, porcelein en tex tiel zullen de vier zalen van het Centrum sieren. Deze tentoonstelling, wegens haar uitzonderlijk karakter, duurt een volle maand en loopt van vrijdag 22 september tot zondag 22 oktober, op zater dagen van 14.30 tot 20 u en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. Ook na 20 u kan de tentoonstel ling op weekdagen worden be zocht mits aanvraag. LH Verleden zondag startte de gloednieuwe kursus «Regie- Initiatie» van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel. Voorzitter van de Kommissie van Bestuur van deze Akade mie, Martin Hutsebaut, noemde deze dag een «heuglijke dag» gezien andermaal een van de doelstellingen wordt gereali seerd, meer bepaald dan ter bevordering van het reeds zo bloeiend toneelleven in Groot-Aalst. Het Bestuur van de Akademie was immers de mening toege daan dat op het ogenblik dat het amateurstoneel een werke lijke revival, een hernieuwde bloei kent het haar taak was bij te dragen tot de vorming van hen die «achter de schermen» het amateurstoneel «maken», bv. de huidige en toekomstige regisseurs. De kursus is echter niet enkel voor de regisseur bedoeld maar ook voor elk vak specialist die op om het even welke wijze bij dit toneel be trokken is HISTORIEK In april 1978 werd het initiatief tot het inrichten van een initia- tiekursus regie door de Kom missie van Bestuur genomen en na konsultatie op 10 april van de Toneelverenigingen nam het Kollege van Burge meester en Schepenen op 27 april reeds een princiepsbe slissing waarna de gemeente raad op 5 juli, unaniem, zijn ze gen gaf. Voor de realisatie van dit pro- jekt werd beroep gedaan op het ICVA, het Interfederaal Cen trum voor Vlaams Amateursto neel. Aanvankelijk leek alles in kan nen en kruiken tot de brief van de Minister kwam over «bespa ringen». Voor eind december '78 kon men op geen betoela ging meer hopen. Gelukkig werden hierbij de kursussen van het «lange type» niet ge troffen en liet Miel Gysen aan voorzitter Hutsebaut weten dat er voor Aalst althans geen pro blemen zijn wat een ware op luchting betekende. LICHTE EN SOEPELE KUR SUS In tegenstelling met de vorige werd de huidige kursus opge vat enerzijds als licht verteer baar (hij loopt slechts over één jaar en dit met tussenpozen) en anderzijds als zeer soepel waarbij niet iedereen alle disci plines diende te volgen maar een eigen keuze mocht maken. Opvallend hierbij leek dan wel achteraf dat quasi alle deelne mers zich lieten inschrijven voor de hele kursus waarbij men na de 75 u te hebben doorgemaakt een waardevol getuigschrift bekomt. In totaal meldden zich reeds op de eerste dag niet minder dan 48 kursisten, vertegenwoordi gers van «Taal en Vrijheid», de '-kon. Rederijkerskamer St- Barbara», de «Claerhaegse Comedie», «De SCHAKEL», «Kunst, Licht en Vrijheid», «Hoger op», «Vast als Eik», «Het Land van Riem», de «Re derijkerskamer de Catharinis- ten», «Nieuw Leven». DISCIPLINES EN TIME-TABLE Volgende disciplines werden op de time-table voorzien:1e trimester regie 6 maal 3 uur (steeds op zondagvoormiddag van 10 .tot 13 in de Akademie) met Miel Gysen. GRIME 4 x 3 uur met Carlos de Tremene Einde van het eerste trimester reeds op 19 november om even op adem te komen 2e TRIMESTER dekor3 maal 3 uur met Mon Gcvaerts (start op 7 januari) belichting 3 maal 3 uur met Jan De Bruyn kostumering 2 maal 3 uur met Diane de Ghouy Einde tweede trimester op 25 februari. 3e TRIMESTER bewegingsleer2 maal 3 uur met Jeanine Bernaus regiepraktijk 6 maal 3 uur met Joost Noydens. Einde op 10 juni, LH Het eerste stuk van haar derde seizoen zal -Een stille zwarte vogel zijn-. Teater Lanseloet (een werkgroep voor jeugdtoneel) gaf aan Karei Verleyen (hoofdredakteur van TOP. medewerker aan Stip- krant, leraar,...) de opdracht voor deze kreatie! Speciaal bestemd voor jonge mensen vanaf 12 jaar. De speeldata: vrijdag 29 september (19.30 u), zaterdag 30 sep tember (19.30 u) en zondag I oktober (15u). Inkom 80 fr. Jongeren betalen 50 fr. en groepen 40 fr. De opvoeringen gaan door in de zaal van het V.T.I., Vakschoolstraat 41Aalst. Kaar ten kunnen besteld worden bij W. Van Boxtael, Ledebaan 19, Aalst. (70.16.50) of A. Triest. Jozef Meganckstraat 26, Aalst. (21.64.74). Cinema Feestpaleis doet het zeer goed met «Saturday Night Fever». Deze film gaat zijn achtste week tegemoet. Dit in zaal 2. In zaal 1 van het Feestpaleis loopt vanaf vandaag «Butler voor alle...alle...werk» - «A votre service...Madame». - of «Keep it up downstairs». De titel zegt genoeg, een ondeu gende film voor een volwassen publiek. In de bovenzaal van cinema Palace een rampenfilm. «No stradamus» - «Einde van de wereld in het jaar 2000». Een film van T. Masuda met Robert Rochen, Alan Kaberny, George Conney en Kaoru Tomita. Weinig mensen beseffen dat het verschijnen van enorme «bloedzuigende slakken» op de ontgonnen gronden langs de nijverheidsbaai de aankondiging betekent van een ramp die weldra de hele mensheid zal teisteren. De slakken worden uitgeroeid door een speciale ploeg ver delgers, maar Dr Nishiyama, hoofd van het Instituut ter Verbetering van het Leefmilieu, is ten zeerste onder de indruk van de gebeurtenissen. Hij houdt zich vooral bezig r met de studie van de besmetting van de steden en hij denkt dat de reuzeslakken het gevolg zijn van de werking van giftige elementen. In de lucht hangt voor 50 miljoen ton uiterst besmette stoom die, in gedeelten, tot op de aarde kan neerkomen en dit om op het even welk ogenblik. Als dat gebeurt zullen hele landen in eindeloze woestijnen herschapen worden. Nishimaya waarschuwt de industriëlen die voor de pollutie verantwoordelijk zijn en wijst hen op de ramp die de wereld te wachten staat. Hij oogst niets dan hevige tegenkantin gen. Hij zet echter door: als men de vernietiging van de natuur en de luchtbezoedeling zo laat doorgaan zal de hele landbouwproduktie teloor gaan en zal er een algemene hongersnood uitbreken. ILMJM* KA/ARF Op zekere nacht wordt de zee rood en alle leven in het water wordt vernietigd. Overal ontstaan er vreemde verschijnse len waarover ooggetuigen de wildste verhalen doen Overal ter wereld doen er zich klimaatsveranderingen voor. Stof voor heel wat futuristische avonturen. Een film die wij U warm aanbevelen loopt vanaf vandaag in de benedenzaal van cinema Palace: «Jesus of Naza reth» - Jezus van Nazareth, een fiim van Franco Zeffirelli met Robert Powell in de rol van Jezus. Olivia Hussey als Maria en Yorgo Voyagis als Jozef. De gehele film neemt 5u50 in beslag en is om praktische redenen dan ook in twee delen op de filmmarkt gebracht. Deze week krijgt u het eerste deel te zien. Toekomende week verhuist dit eerste deel naar de bovenzaal en komt het tweede deel van deze film in de benedenzaal. De moedigen onder U die er niet tegenop zien van 6 u film te kijken kunnen dus volgende week de film in één trek bekijken. Waarin verschilt «Jesus of Nazareth» van de andere films die het leven van Christus uitbeelden? Het leven van Jesus Christus is dikwijls het onderwerp van een film geweest. Meestal zijn dat grote superprodukties zoals «Kings of Kings», «La plus belle histoire jamais racon- tée», «Het evangelie volgens Mattheus» en «The Messias». Van het teater kennen wij de musicals «Jesus Christ Super star» en «Godspell» Bij het uitwerken van het scenario is Franco Zeffirelli uitge gaan van de vier evangelies in plaats van zich te baseren op één enkel zoals dat het geval was in de vorige produkties. Hij hield er voornamelijk aan het Hebreeuwse karakter van Jesus naar voor te brengen om aldus, ook een zo getrouw mogelijk beeld te geven van het Palestina van die tijd. In de film komt Jesus tegelijkertijd naar voor als mens en als zoon van God. De kruisiging is visueel voorgesteld op een manier die sterk afwijkt van het konventionele beeld dat de Christe nen er zich door de eeuwen heen hebben van voorgesteld onder invloed van het werk van de grote schilders. De film spant zich in om zo realistisch mogelijk te zijn, om historisch zo precies mogelijk te zijn. Om tot dat resultaat te komen heeft Zeffirelli de evangelies tot basis genomen omdat zij unieke bronnen zijn van de eksakte biografie van Jezus Hij heeft de gegevens in twee historische konteksten verwe ven: de Romeinse en de Joodse. Deze kombinatie heeft het mogelijk gemaakt de realiteit nauwkeurig te rekonstrueren. Een film die wij warm aanbevelen aan cinefielen. SJ. Vorige week schonken wij meer aandacht aan de eerste film van het nieuwe KFL-seizoen; «Family Plot», die op 22 sep tember gedraaid werd. Nu graag het programma voor de rest van het seizoen: 5 oktober: Picnic at hanging Rock. 19 oktober: Robin and Marian. 9 november: Silent Movie. 23 november: The Front. 7 december: The last Tycoon. 21 december The last detail. 4 januari: L'homme qui aimait les femmes. 18 januari: Der Fussganger. 1 februari: The Shootist. 15 februari: La Chaise vide. 1 maarl: Dr. Pulder zaait papavers. 15 maart: Providence. 29 maart: Le juge et l'assassin. 5 april: Le charme discret de la bourgeoisie. MARCELINOKLUB Op zondag 24 september om 14 u draait de jeugdfilmklub Marcelinoklub de film «Het land der vergeten monsters». Het is het verhaal van een Duitse onderzeeër die schip breuk leidt en waarvan de overlevenden m een voorhistori sche wereld terecht komen waar zij zullen te kampen heb ben met voorhistorische monsters. Hoe de geïndustriali seerde mens het zal klaren tegen deze reuzen uit de prehis torie kunt U gaan bekijken in de Marcelinoklub. De deuren gaan open om 13u30 en het einde van de voorstelling is voorzien rond 16u30. §.J.

De Voorpost | 1978 | | pagina 32