firn böj mm 3cnm: Hmklubfilmfclub Gustav Leonhardt konserteert te Aalst BERT LASSING BRENGT GROOTSE FINALE Achtste orgelcyklus TOPTEN- TOONSTELLING iN AFFLIGEM X j2 - 29-9-1978 - De Voorpost OWTEASTWOOO L'EPREUVE DE FORCE SONÜRA LÜCKE Oosterse vaasjes en ivoren beeldjes in Aflligem. (JM) K.F.L. Op donderdag 5 oktober e.k. om 20 u. worden de cinefielen terug verwacht in de filmzaal van het Sint-Jozefkollege te bereiken via de Pontstraat of de Hoogstraat. De 115 minuten durende Australische film die geprogrammeerd slaat draagt de titel -Picnic at Hanging Rock - en is van de hand van regisseur Peter Weir. Het scenario werd geschreven door Cliff Green en is gebaseerd op het boek van Joan Lindsay. Regisseur: Peter Weir, geboren in 1944, heeft dank zij twee speelfilms de belangrijk ste plaats ingepomen in een groep van jonge Australische regisseurs. Scenario: De lllm begint op Sint Valentijn in 1900. Wij zijn in een meisjespensio naat voor betere standen, ergens in Australië. Direktrice is Mrs. Ap- pleyard, een Victoriaanse verschijning in een echt en moreel keurslijf gebonden. De grote meisjes mogen die dug op picnik naar Hanging Rock, een rotsmassa vol torens en kloven die. een honderdtal meters hoog. oprijst uil het bos. Onder hen Miranda, Marion, Irma en de dikke Edith. Begeleiders zijn de zwijgzaam deftige lerares wiskunde Greta McGraw en de jonge lerares Frans, Diane de Poitiers. Het meisje Sara. een wees waarvan de voogd het schoolgeld niet betaalt, moet op straf blijven en neemt afscheid van Miranda, haar aanbeden boezenvriendin. Niet ver van de meisjes picnikt een echtpaar met hun jonge neef Michael en hun koetsier Albert Beide mannen voelen zich aangetrokken tol de meisjes en als Miranda tegen het verbod in, met haar vriendinnen weggaat om de gevaarlijke rots te verkennen, volgt Michael ze tot ze verdwijnen. De vier meisjes gaan hoger en hoger lot Edith, in paniek, terugkeert. Zij weet echter niets te vertellen. Maar de drie meisjes en Miss McGraw die alleen wegging Vorige zondag 24 september werd de achtste internationale orgelcy klus, die jaarlijks doorgaat in de Sint-Maartenskerk te Aalst, op waardige wijze afgesloten met een optreden van de Nederlandse organist Bert Lassing. Dat deze achtste orgelcyklus niet zonder incidenten verlopen is kon u reeds lezen in voorgaande edities. Dat het optreden van Bert Lassing eveneens sterk geleden heeft onder de slechte toestand van het instrument hoeven we nauwelijks aan te halen. Onze Nederlandse gast verklaarde na afloop van het konsert de speeltafel op een morgen te hebben aangetroffen onder een laag stof en fijn steengruis. Dergelijke verhalen hoorden we ook van andere organisten. Dit noopt er ons nogmaals toe onze ongerustheid te uiten over de toekomst van het Aalsterse orgel. Dit alles terzijde gelaten mogen we de achtste orgelcyklus een ar tistiek sukses noemen. Elk der drie konsenen boodt een prachtig pro gramma, overwegend bestaande uit Franse orgelmuziek. Talrijke werken welke we anders nooit te horen kunnen krijgen werden door vooraanstaande musici vertolkt. De publieke belangstelling was niet steeds even schitterend. Van overheidswege kwam ook nie mand opdagen. Dit belet natuurlijk niet dat voor een kleine schare muziekliefheb bers deze konserten een uiterst leerrijke aangelegenheid zijn ge worden. Bert Lassing wist ook ditmaal (een paar jaar terug was hij eveneens gastorganist) zijn recital uiterst suksesrijk te laten verlopen. Hij is een man die met hart en ziel musi ceert. Dit is duidelijk te merken in zijn voordracht: geen middelen laat hij onbenut om de partituur zo optimaal mogelijk te laten klin ken. Dit resulteert meestal in een schitterende registratie. Vergelijken we even met zijn op treden van vroeger, dan kunnen we konstateren dat zijn voordracht minder spektakulair is geworden. Grotere aandacht besteedt Lassing aan klankkleur, agogiek en frase ring. Bert Lassing maakt graag gebruik van zware pedaalnoten. In Claude Balbastres «Quand Jésus naquit a Noël» leek dit ons enigszins over dreven. Dit is echter een persoon lijke visie. Balbastre zelf maakte in zijn muziek graag gebruik van «doorklinkende» elementen. Dit verrechtvaardigd enigszins de re gistratie van Bert Lassing. Bij zonder rijk klonk César Francks Finale opus 21Deze kompositie, die tamelijk uitbundig klinkt om van Franck te zijn, vat aan met een indrukwekkende pedaalsolo. Ver der vielen bijzonder mooie mo menten te beleven. Naar het einde toe leek het ons ietwat onsamen hangend te klinken. Na deze haast overmoedig klin kende tonen werden we gekon- fronteerd met het prachtige «De Profundis» van de Franse toon dichter en organist Jean Langlais. Bert Lassings visie op het werk kunnen we zonder meer bijtreden. t line toon «,st hlite on': drukwekkende «Dieu parmi nous» uit «La Nativité du Seigneur» van Olivier Messiaen. Met verbijste rend gemak verwerkte Lassing moeilijke passages. Werd deze achtste orgelcyklus een artistiek sukses, voortgaande op de namen die voorkomen op het programma kunnen we hetzelfde vermoeden voor de negende cy- klus die in september volgend jaar plaats vinden zal. Als buiten landse gasten krijgen we dan Guy Bovet (Zwitserland) en Hans Van Nieuwkoop (Nederland). Tradi tiegetrouw speelt de organisator, Kristiaan Van Ingelgem, het eer ste konsert. André De Groeve keren niet terug... MARCELINOKLIIB Op zondag I oktober om 14 u. starten in de Marcelinoklub terug de filmprjektoren om de jeugd een paar gezellige uurtjes te laten doorbren gen met de jeugdfilm -üunderklumpcn-. De jongsten onder ons zullen deze tekenfilm zeker niet versmaden. Opening der deuren I3.30u. Einde van de voorstelling voorzien rond 16.30 u. VZW. ANTRAKT In de stadsschouwburg op het Vredeplein zal de vzw Antrakt op zondag I oktober e.k. de film -Farwell my Lovely- van D. Richards vertonen. Deze Amerikaanse film uit 1975 zal om 20.30 u. van start gaan. De toegangsprijs voor dc/c vertoning bedraagt 55 F, CJP, TTT en 65+ ers betalen slechts 45 F. Meer inlichtingen kunnen bekomen worden bij Jan Louies. Arbeidstraat 13, Aalst. JEUGDKLl B YPSILON Gedurende tien opeenvolgende eerste zondagen van de komende maan den zal de jcugdklub Ypsilon 's zondagsavonds een film vertonen. Men is momenteel aan de tweede film toe en deze draagt de titel van -I)r. Francoise Gailland-, Het is het verhaal van een dokteres die dagelijks met erge ziekten en zieken in kontakt komt. Zij beseft echter niet wat een dergelijke ziekte eigenlijk is tot op de dag dat zij zelf verneemt dat zij aan kanker lijdt Vanal dal ogenblik begint zij zich vragen te stellen. Niet alleen over zichzelf, maar ook over haar naastbestaanden. Wut zal er van hen geworden. Een film die wij ten zeerste aanbevelen. Een abonnement voor de reeks van tien filmen kostte 350 F. Het hlmkijkend publiek van Aalst kan zich deze week verheugen op twee nieuwe films, één vervolg en één verlenging. In cinema Palace loopt vanaf vandaag in de grote benedenzaal het tweede deel van de film «Jezus van Nazareth», een film die het bijbelverhaal zo getrouw mogelijk in het Palestina van Jezus' tijd wil situeren. Zij kunnen beter terecht in zaal 1 waar vanaf deze week een nieuwe film loopt met Etvis Presley in de hoofdrol «Change of habit». In deze prent krijgt Etvis als tegenspeelster Mary Tyler Moore Deze film uit het einde van de jaren zestig kreeg als slogan mee «Kan hij haar leven wijzigen, kan zij haar beloften vergeten en haar hart volgen... «Wanneer wij daarbij nog weten dat Elvis een burger vertolkt en Mary Tyler Moore een non dan kunnen wij zo het verhaaltje raden, wanneer daarbij dan ook nog een ongelukkig ziek meisje komt dat door de burger-dokter Elvis zal gered worden dan is het melodrama kompleet. S.J. In de bovenzaal van diezelfde cinema Paiacé een nieuwe produk- tie «The Gauntlet» «De krachtproef», een film van Clint East wood met in de hoofdrollen Clint Eastwood zelf, Sondra Locke en Pat Hingle. Een politieagent: Ben Shockley. Een smeris die anders is dan anderen, een doodouwer en ook wel een klein beetje een dranklap. een «bulldozer» die door niets of niemand tegengehouden kan worden Zijn opdracht: een getuige ten laste, die de naam «Gus» Mally draagt, begeleiden van de gevangenis van Las Vegas tot aan het stadhuis van Phoenix, Arizona. Het blijkt een eenvoudige taak en de getuige lijkt onbe langrijk te zijn. Maar welk een stomme verbazingl De schooier «Gus» Mally blijkt in werkelijkheid een jonge, knappe en koppige vrouw te zijn, Augus- tina Mally. Met een stroom van woorden, gillned en stampvoetend weigert zij uit de gevangenis te worden gehaald. «Zij zullen ons allebei ver moorden» verzekert zij Shockley. De laconieke Ben laat zich echter door al dit hysterisch vertoon niet van z'n stuk brengen. Hij bindt haar vast en laadt haar, geholpen door één verpleger, in een ambulance De huurauto waarmee zij naar de luchthaven van Las Vegas gere den zullen worden, ontploft. De chauffeur wordt hiertxj gedood. Shockley kruipt achter het stuur van de ambulance en slaat op de vlucht, met miss Mally bij zich. De weg die zij moeten afleggen is bezaaid met valstrikken en hi nderlaaen Ben Shockley komt er langzaam maar zeker achter dat hij in alle opzichten bedrogen werd. Zijn zg. onbelangrijke getuige is een kroongetuige in een proces tegen de onderwereld. Zijn plaats vervanger, Edgard Blakelock, tracht met goedvinden van de maf fia. hem uit de weg te ruimen en, om zichzelf te dekken, ook Mally. De politie in dienst van de onderwereld en tegen het duo Shockley Mally... In cinema Feestpaleis gaat de film «Keep it up downstairs» zijn tweede week in. Deze film van Hazel Adair met in de hoofdrollen Diana Dors en Jack Wild doet het dus wel goed. Voor het verhaal moeten wij ons terug begeven naar het jaar 1904. We belanden op het kasteel van graaf Cocshute. Aangezien de graaf zich in een depressieve bui bevindt roept hij zijn «maitre looi d'hotel» en vraagt hem dringend een glas cognac. Met takt ant- nac woord de butler echter dat er geen meer in huis is daar de leveran ciers eerst willen betaald worden alvorens zij nog één druppel leveren. Maar onze butler weet de situatie te redden. Hij zal zijn eigen cognac brouwen. Er is echter nog een groter gevaar: de l. oinanHnmmon Tl illcm mnalan uorlnrht wnrHan want or ic noon nolrf tiert M eigendommen zullen moeten verkocht worden want er is geen geld meer Een rijke zakenman, rijk geworden door handeldrijven, wil het domein opkopen. De graaf roept een familieraad bijeen om te beslissen wat er gaat gebeuren De familiejuwelen verkopen dat kan niet meer, want deze zijn reeds lang verkocht. De butler is echter bij de besprekingen aanwezig en zal de zaken een wending laten nemen. Tussen deze familieproblemen door zijn er ook nog andere problemen, laat ze ons pretjes noemen, tussen het perso neel en de familie Wij zullen een kijkje kunnen nemen in het frivole leventje van een dergelijke adelijke familie en van dat van het dienstpersoneel. Gelukkig heeft ook dit verhaaltje een goed einde zodat niemand misnoegd naar huis zal gaan. Jonge kijkers komen echter beter niet naar deze vertoning Gustav Leonhardt wordt algemeen beschouwd als dé autoriteit in in terpretatie van barokmuziek. Hij studeerde klavecimbel en or gel bij Eduard Müller aan de Schola Cantorum van Bazel. In *952 werd hij professor in muzi- kologie en klavecimbel aan de Weense Staatsakademie. In 1965 werd hem verzocht het professo raat aan het Amsterdamse konser- vatorium waar te nemen. Terzelf- dertijd wijdde hij zich terug aan het orgel in de Waalse kerk. Hij liet het instrument, uniek in zijn soort, restaureren. Momenteel be hoort dit instrument tot de mooiste die te vinden zijn. Reeds in 1950 had Gustav Leon hardt een internationale reputatie. Vaak geeft hij belangrijke lezin gen aan de Harvard University. 'Als musicoloog heeft hij talrijke studies op zijn naam, gewijd aan Bach (o.m. Die Kunst der Fuge) en heeft hij de integrale klavecimbel- en orgelwerken van J.P. Sweelinck uitgegeven in op dracht van de stichting voor Ne derlandse Muziekgeschiedenis. In 1968 vertolkte Gustav Leon hardt de rol van Bach in een film van Jean-Marie Straube. Het programma dat Gustav Leon hardt te Aalst zal brengen is ons nog niet bekend. Hopelijk kunnen we u volgende week hierover in lichten. ANDRE DE GROEVE Gustav Leonhardt. wereldberoemd musicus. «Met deze tentoonstelling», verklaarde ons Dom Idesbald Verkest O.S.B., de ziel van het Kultureel Centrum Affligem, «bereiken we niet alleen het hoogtepunt van de vele toch waardevolle tentoonstellingen van het werkjaar maar wellicht ook het kulminerend punt van heel onze werking in het voor bije decennium». Betere lof kon deze deskundige dan ook de tentoonstellers niet toezwaaien. De opkomst was dan ook reeds van in het begin «navenant». Bij de openstelling die zonder plechtigheid verliep was er reeds een goede opkomst en zowel zondagvoormiddag als namiddag troffen we er bij ons herhaald bezoek steeds veel geïnteresseerde kijkers. Batik is dan immers toch weer eens iets anders en bijna allen ondergaan we onbewust de charme van het Oosterse waar de tijd nog geen rol speelt zoals hier en mensen nog de gele genheid hebben zich over iets te buigen in volle overgave zonder voortdurend door om het even wie of wat te worden opgejaagd. In de benedenzaal waar Agus Mudjono als blikvanger op treedt ondergaat men dadelijk de charme van deze Oosterse kunstgewrochten die getuigen, niet alleen van gedegen vak manschap en zeeën van tijd maar bovendien van verant woord kunstenaarsschap. Voor wie het nog niet wist, «batik ken» is kleuren van stoffen door na er was te hebben op aange bracht en het er gedeeltelijk te rug te hebben afgeschrapt de blanke delen te kleuren. Voor elke kleur is dan uiteraard een verschillend bad noodzakelijk. Het aanbrengen van de vloei bare was gebeurt met een soort wasreservoirtje, een tjingtjang. Bij Agus variëren de onderwer pen van vogels en tijgers naar markttaferelen. hedendaagse gebeurtenissen en van dansen naar mytologische taferelen. Deze grootmeester van Yo- gyakarta, die nooit tweemaal hetzelfde onderwerp behan delt, werkte bij gebrek aan elek triciteit in 1974 nog bij het schijnsel van een petroleum lamp en is dan ook quasi blind. Alleen een zeer zware bril laat hem verder werk toe. Agus die met een achttal kleuren werkt maar bij wie bruinen overheer sen eksposeerde reeds in Frankrijk. Duitsland, Zweden en de USA en won bij de bati- kwedstnjd van Yogyakarta met «Drie-koningen» de hoofdprijs die door president Suharto aan het Vatikaan werd geschon ken. Irsam, eveneens van Yogya karta in Centraal-Java heeft normaliter blauw als hoofdkleur met drie of vier nevenkleuren. Wegens het kleiner formaat, (85 bij95) bieden ze ook aan minderbegoeden de kans zich een batikschilderij aan te schaf fen. Dia van Agus van 160 bij 100, gepresenteerd achter glas en in aluminium kader kosten dadelijk ruim 16.000 fr Mar en Murti laten hun kleuren rijkelijk vloeien en bekomen een weelde van kleuren. Mees tal landschappen of vogels voorstellend hebben hun wer ken een modernere tint niette genstaande ze ook vaak tradi tionele taferelen uitbeelden. Kuswadji, geboren in 1914, manifesteerde zich reeds in 1957 als de pionier van het ba tikschilderen en schreef, nadat hij een gans nieuwe batikstijl kreëerde, «De Geschiedenis van de Batik». Kuswadji be heerst vooral twee stijlen: ever- zijds mytologische of Boedd histische onderwerpen en an derzijds oude sagen en legen den. Zijn doeken zijn gewoon lijk donkerblauw met slechts 3 tot 5 nevenkleuren U kunt deze tentoonstelling, iets uniek in zijn soort, nog gaan bekijken en U in de Oos terse sfeer een uurtje onder dompelen in het Affligems Kul tureel Centrum tot en met 22 oktober. De lange duur van deze expo is gemotiveerd door de grootsheid van het opzet. Verder wil men iedereen de kans geven ze mee te maken. Open elke zaterdag en zondag van 14.30 tot 20 u. en 's zon dags bovendien ook van 11 tot 13 u. Naast de batikschilderijen zijn er dan nog Alpacatapijten uit Peru, cloisonnë, lak- en giet werk en ook porselein en pa relmoer. LH Aan de wanden balikschilderijen en middenin kostbaar Oosters kunst ambachtswerk. JM Op uitnodiging van de koncertvereniging Pro Arte krijgen we op 12 oktober niemand minder dan de wereldvermaarde klavecinist Gus tav Leonhardt op bezoek. Dit optreden wordt ongetwijfeld een nieuw hoogtepunt in het Aalsterse muziekleven.

De Voorpost | 1978 | | pagina 32