(Glasramen maken met Gilbert De Meester) OVERLEGCENTRALE VOOR AALSTERS TONEEL OPERATIEF OVER KUNST EN AMBACHTEN 32 - 13-10-1978 - De Voorpost In de Sint-Jorisstraat te Aalst woont Gilbert De Meester, een der weinigen in België die van de glaskunst zijn beroep heeft weten te maken. Hiermede zet hij een Vlaamse traditie voort die teruggaat tot in de tweede helft van de twaalfde eeuw. Het zal menigeen verwonderen dat ons eigen Vlaamse land eens de bakermat was van deze eeuwenlang beoefende kunstvorm. Het maken van glasramen mag men niet enkel zien in haar meest opvallende toepassing als venster in kerken, kathedralen en rijke lui-woningen. Neen, het glasraam wordt vaak aange wend als dekoratief element, zonder verdere funktie. Verschillende grote kunstenaars maak ten ontwerpen die door de ambachtsman gerealiseerd werden, netzoals in de wandtapijtkunst het geval is. Deze samenwerking tussen kunstenaar en ambachtsman wordt in onze tijd van hyper-individualisme eerder een zeldzaamheid. Tot dergelijke projekten is het bij Gilbert De Meester nog niet gekomen. Vooreerst heeft hij de handen vol met opdrachten en met restaura tie (kerken van Erondegem en Impe). Verder maakt hij de ontwerpen liever zelf. Hierin slaagt hij ook meer dan voortreffelijk. Christine Schaukens, zijn echtgenote, liep akademie en maakt een onmisbare hulp uit in het werk van haar man. Reeds rond 1150 werd het brandschilderen van glas toe gepast. Het is bijna niet gewe ten dat de zeventien provinciën (de Lage Nederlanden) het middelpunt vormden van deze bedrijvigheid. De meeste glas ramen echter die hier gemaakt zijn geworden hebben be stemming gevonden in het bui tenland. Vooral Engeland bezit veel van de toenmalige produk- ties. Verder waren er veel Vla mingen die naar Frankrijk gin gen werken Dit verschijnsel is ook in verschillende andere kunstvormen te merken. Vlaanderen bezat de kunste naars. maar niet de rijkdom om grootse projekten waar te ma ken. De oorspronkelijke funktie van het glasraam was louter eduka- tief. Bijbelse taferelen werden bp die wijze uitgebeeld omdat de mensen niet konden lezen. Analoge funktie hadden ook de schilderijen en skulpturen in kerken. Als sfeerscheppend element levert het glasraam een onvervangbare funktie. Rond het begin van de twintig en hebben de handen meer dan vol. Een der grote proble- men waarmede we te kampen hadden was het vinden van een afzetgebied. Stilaan echter raakten we gekend, mede ook door het feit dat we reparaties deden. Een drietal jaar terug hebben we een winkel ge opend en van dan af is de zaak vlot beginnen lopen; weliswaar langzaam, maar toch in stij gende lijn.» VP. «Kunt u ons in grote lij nen de groei van zo'n glas raam schetsen?» G.D.M «Alles begint bij een ontwerp. Meestal maken we die ontwerpen zelf. Soms kan het zich voordoen dat we ide eën van anderen dienen uit te voeren, maar dat is eerder zeldzaam. We pogen alles zo goed mogelijk aan te passen aan de smaak van de op drachtgever en aan de plaats waar het werk moet komen. Dit houdt natuurlijk een zelfbeper king in. Vooraleer het ontwerp te ma ken ga ik steeds een kijkje ne- gesneden naar de kartonnen patroontjes en worden op de lichtbak geassembleerd. Over de ganse oppervlakte wordt dan een grissaille aangebracht, die inbakt in het glas bij een temperatuur van ongeveer zeshonderd graden. Die eerste grissaillelaag is zeer dun. Op die laag wordt dan de tekening aangebracht. Hieraan is ge weldig veel werk omdat we al les tamponeren. Hierin moet men echt bedreven zijn, want tenslotte zijn het allemaal schaduwen en geen lijnen. Dan moeten bepaalde delen met émail bijgewerkt worden. De moeilijkheid hierin is het vinden van de juiste kleuren, en het zien wat die kleur gaat worden als het werk terug uit de oven komt, want ook die kleuren moeten ingebakken worden. Het resultaat moet men als het ware kunnen voorzien. Het bakken zelf duurt 24 uur. Gedurende twee uren stijgt de temperatuur geleidelijk naar de zeshonderd graden en de rest van de tijd koelt het zeer lang zaam af. Dit moet zo omdat het Met een lamponeerborslel worden de glazen beschilderd en nadien in de oven gebakken. (EDV) ste eeuw kreeg de patroonhei lige van de kerk een belangrijke olaats in de brandglaskunst. Veelal waren dit schenkingen van de burgemeester, de pas toor of van een rijke familie. Zo is een der glasramen in de Aalsterse Sint-Maartenskerk een schenking van Keizer Ka- rel. Op dit ogenblik neemt Gilbert De Meester deei aan een ten toonstelling in het Rogiercen- trum te Brussel Naar zijn we ten is hij de enige die Vlaande ren vertegenwoordigt. De meeste eksposanten zijn af komstig uit het buitenland. Vooral de Fransen zijn talrijk in aantal. Gilbert vindt het spijtig dat hij er als witte raaf bijloopt, en dit ondanks het feit dat ook bij ons talrijke beoefenaars van oude ambachten werkzaam zijn. Toch is hij er fier over - .-recht overigens - vertegen woordiger te zijn van Vlaande ren en zijn traditie Hoe Gilbert De Meester er toe gekomen is om de glaskunst te gaan beoefenen laten we hem zelf vertellen. 3.D.M.: «Mijn vrouw heeft aka demie gelopen, ik heb tech nisch tekenen gevolgd en ook wat zondagskursussen in schetsen gevolgd aan de aka demie. Samen zijn we begon nen zonder echt veel van het glazeniersvak af te weten. Ik zelf kon praktisch geen glas snijden. We zaten soms echt te prutsen. Vakliteratuur was er niet, of hadden we niet in ons bereik We moesten dus alles zelf ondervinden. In de meeste gevallen is een dergelijk am bacht een zaak die van vader op zoon overgaat Bij ons was dat niet het geval. We zijn ge start ronder enige ruggesteun. Aanvankelijk hadden we het zeer moeilijk, maar stilaan is de zaak geëvolueerd. We zijn nu een zes a zevental jaar bezig men in het interieur, en poog te weten te komen welke kleuren de klant in kwestie graag ziet. Het ontwerp wordt dan voorge legd en wanneer het de goed keuring heeft gekregen wordt het op ware grootte uitgete kend, op karton. Op kalk wordt hiervan een kopij gemaakt, waarop ook de plaatsen aan gegeven worden waar het lood moet komen. De verschillende elementen worden genum merd. Met een speciale schaar wordt het karton dan versne den en worden de te gebruiken kleuren gekozen. Er bestaan in glas zo'n drieduizendtal ge nummerde tinten. Ongelooflijk maar waar. Het glas wordt dan glas anders broos wordt. Wan neer het terug uit de oven komt zijn de kleuren doorgaans ver bleekt en wordt een nieuwe laag aangebracht. Opnieuw gaat alles voor 24 uren de oven in, voor de derde maal. U be grijpt dat dit een zeer omslach tig werk is. Er bestaat ook nog een andere methode. Hierbij wordt in een soort gelaagd glas. waarvan de bovenste laag zeer dun is. als het ware geëtst. Bepaalde de len worden afgeschermd met een soort lak. In niet afge schermde delen wordt de teke ning geëtst en daarover wordt dan waterstoffluoride gegoten, die in het glas inbijt. Het werken Nauwkeurig wordt ieder stukje glas gesneden zodat ze later als een puzzel in elkaar kunnen gemonteerd worden. (EDI) met dit produkt is echter zeer gevaarlijk. De dampen zijn zeer giftig. Men kan met dit procédé enorm mooie effekten beko men, maar spijtig genoeg is het zeer gevaarlijk in toepassing. Als het echter moet gebeuren doe ik het. Het laatste stadium van zo'n glasraam is het samenbrengen en in loden profielen zetten. Elk stukje glas wordt met stopverf in het lood vastgezet. Dit is ook een zeer delikaat werkje, want tenslotte bepaalt het de leven sduur van het glasraam Het lood wordt dan aan elkaar ge soldeerd.» U merkt, beste lezer, dat bij de produktie van zo'n glasraam heelwat om het hoekje komt kijken Het werk dient met de grootste zorg en zeer nauw keurig uitgevoerd te worden. Een vergissing in lijn of kleur is na het inbakken onherstelbaar. Vaak maakt Gilbert De Meester glasramen waaraan hij geen cent verdient. Zo maakte hij een werk waarin de wapen schilden van de met Aalst gefu sioneerde gemeenten voor kwamen Boze tongen be weerden dat De Meester geld sloeg uit de fusies, maar in feite kostte het hem zoveel tijd en moeite dat - hoe suksesvol de verkoop ook was - het projekt als Pro Deo kan worden be schouwd. Een ander groots plan waar mede Gilbert De Meester rond loopt is het maken van wapen schilden van alle Belgische gemeenten, te beginnen met Oost-Vlaanderen. Dit giganti sche werk zou ongeveer twee duizend schilden omvatten. Voor zijn werk gebruikt Gilbert De Meester bijna uitsluitend mondgeblazen glas. Hierover vertelt hij iets meer. G.D.M.«Het mondgeblazen glas voeren we in uit Duitsland of Frankrijk. Het proces ver loopt als volgt: van de vloeibare massa wordt als het ware een fles geblazen De bolle kanten, aan de boven- en onderzijde, worden afgesneden. Dan wordt de aldus bekomen cilinder in de lengte doorgesneden en onen- geplooid. Dan gaat de glas plaat de oven in waar ze met een plank, aan een lange stok bevestigd, glad gestreken wordt. Aldus bekomt men bla den van ongeveer een halve vierkante meter. Een andere wijze om glas te maken is het slingeren. Op een draaiende schijf loopt onder in vloed van de middelpuntvlie dende kracht het glas open. Geslingerd glas kan men her kennen aan de doorlopende ronde lijnen die er in te vinden zijn. Mondgeblazen glas heeft meer vertikale strepen Zo'n mondgeblazen stuk glas kan afhankelijk van de kleur dui zend tot tweeduizend frank kosten.» Gilbert De Meester spreekt graag en met liefde over zijn beroep Hij heeft een hekel aan onnatuurlijke materialen en werkt uitsluitend met grondstof fen van zuivere oorsprong. Dat bijvoorbeeld polyester artisa- naal aangewend wordt is voor hem doodzonde. We kunnen hem hierin geen ongelijk ge ven. Terecht beweert hij dat het werken met ondergeschikte materialen uit den boze is. Het maakt het artisanale tot een konsumptieobjekt en doet in breuk op het originele aspekt dat tenslotte aan elke ambacht verbonden is. Dank zij deze zuivere houding tegenover het ambachtelijke is Gilbert De Meester er toe ge komen te leven voor en te leven van een aloude traditie die ons inziens bewaard dient te blij ven.. André De Groeve Het is geen nieuws te vertellen dat Aalst heel wat toneelver enigingen groepeert. Er is dan ook een zekere koördinatie nodig, anders gebeurt het wel dat op ons grondgebied twee maal hetzelfde stuk geprogrammeerd is. Eén der stuwende krachten om een overlegcentrale voor Aalsters toneel (OCAT) op te richten was Ronald Schollaert. Samen met nog enkele toneelliefhebbers was hij er zich van bewust dat er werkelijk iets degelijks moest gebeuren. Niet alleen om een koordine- rende rol te speien, maar eveneens om ten opzichte van de overheid als één groep naar voren te komen en zo (om een vies woord te gebruiken) «meer druk» te kunnen uitoefenen. Na enkele kontaktvergaderin- ring. De reden werd als volgt gen is het nu zo ver. De 15 op papier bestaande toneelver enigingen werden gekontak- teerd. Tien ervan traden toe tot het OCAT De Vriendenkring Herdersem. De Denderzonen. Herdersem en Groep 75 Aalst werden niet opgenomen omdat men niet zeker is of zij nog aktief zullen optreden Teater Lanseloet Aalst nam ontslag na de eerste vergade- geformuleerd: «De speciale plaats die de groep inneemt in de stad als vereniging voor jeugd- en kindertoneel». De Meldertse Claerhaegse Comedie sloot niet aan bij ge brek aan interesse. (Wij zien niet duidelijk waarom deze ver eniging niet wenst toe te tre den. Het is niet omdat men uit sluitend openluchtprestaties levert dat men de rug moet toe keren naar de andere toneel groepen. De Claerhaegse Comedie zal trouwens kortelings kleur moe ten bekennen, willen die men sen echt aan toneel doen of wil len ze er een gezellig onderon sje van maken? We denken aan de regie-perikelen! Of denkt men in Aalst niets te kun nen opsteken?) Na deze zure oprisping van on- zentwege terug terzake. Tien op vijftien is een behoorlijke score. Diegenen die aktief zijn op het gebied van het gespro ken toneel voor volwassenen zijn toegetreden tot het O C A T. Dat is een grote stap in de goede richting Fred Muylaert werd als voorzit ter verkozen. Ronald Schol laert speelt de rol van sekretaris-penningmeester en wellicht ook deze van duivel- doet- al. Elke aangesloten ver eniging leverde een bijdrage van 500 fr. teneinde de admini stratieve werkingskosten van dit speeljaar te financieren. En geen vereniging zonder sta tuten. Een voorlopige tekst werd opgesteld en verstuurd naar de leden. Tot 15 januari 1979 kan men wijzigingen voorstelen. Op vrijdag 26 ja nuari 1979 komt de werkgroep terug bijeen. Wellicht wordt het dan de officiële stichtingsver gadering Op een rijtje de aangesloten groepen en hun vertegenwoor digers: Hoger Op met Etienne Baetens en Frans Philips Land van Riem met Luc Noél en Noél Desmedt. De Catharinisten worden ver tegenwoordigd door Maurits De Smet en Marcel Carlier De Schakel stuurt Fred Muy laert en Tuur Van Den Brulle In cinema Feestpaleis bedrijft Marty Feldman voor de tweede week «Seks met een glimlach» in zaal 2. Deze film probeert op guitige wijze seks en humor aan elkaar te koppelen. In zaal 1 van deze zelfde cinema hebben Elvis en de non' de plaats moeten ruimen voor «The Driver», een film van Walter Hill met in de hoofdrollen Ryan O'Neal als 'the driver'Bruce Dern als de detektive, Isabella Adjani als 'the Player' en Ronee Blakley als 'the Connection'. Bij overvallen is een der belangrijkste punten het tijdig wegkomen van de plaats der misdaad, in Amerika blijken hiervoor specialisten te bestaan. Een van deze specialisten is The Driver Hij brengt twee mannen die een speelzaal overvielen in veiligheid nadat hij een heel stel politieauto's tot schroot reed door ze van de weg te rijden of ze tegen elkaar te laten opbotsen. Echt virtuozenwerk. Hij meldt zijn opdrachtgevers echter dat dit zijn laatste job is en dat hij met houdt van mannen die met zware schietijzers in de handen hun slag thuis halen. Zowel voor de gangsterbazen als voor de verbeten politieofficier die reeds lang jacht maakte op the driver' betekent dit een tegenslag. De eersten kunnen zelfs ondanks het aanbieden van hoge geldsommen de man niet overtuigen nogmaals voor hen te rijden. De tweede ziet een eventuele kans om 'the driver' te snappen ontglippen. Tijdens een konfrontatie met getuigen van de casino-overval blijkt niemand hem te aanzien als 'the driverook met een jonge vrouw die hem nochtans goed in oogschouw had genomen. Op dergelijke wijze ontsnapt Driver uit de klauwen van zijn belagers. Dit betekent echter geen happy-end want door een opgezette val van de politie-officier zal Driver terug in nare papieren gewikkeld worden. Hoe hij zich al dan niet uit de slag trekt laten wij je liefst zelf gaan bekijken in cinema Feestpaleis. Naar onze mening liet de realizator, Walter Hill, zich voor deze film zeker inspireren door «Bullitt». de eerste film waarin auto's in groten getale aan diggelen worden gereden. Wie nog meer van die gekke buitenbeentjes van het Amerikaanse leven wil gaan zien kan deze week terecht in de studio van cinema Palace waar vanaf vandaag de film «This is America» Amerika, de naakte waarheid loopt. 'This is America' schenkt geen aandacht aan een streek, 'n groep of een marginale kuituur, maar wil de hele huidige samenleving belichten. De vijfendertig verschillende epizodes die in de film voorkomen vormen samen een waarlijk schokkend en schandalizerend. maar ook vaak komisch beeld van wat ons werkelijk bezighoudt in deze tijd. Een paar grepen uit het gebodene: De zwarte missen, angstaanjagende onthullingen over de talrijke geheime verenigingen die in Amerika het Satanisme en de Duivelsvereringen beoe fenen. Mannelijke go-go-dansers die met hun heupen wiegen en draaien voor een uitsluitend vrouwelijk publiek. Afbraak derby's, waarin races gehouden worden waarin auto's elkaar in gruis proberen te rijden. Ms. Bloot-Amerikawedstrijden. Amerika is tuk op wedstrijden van elke aard en zelden gaat een week voorbij zonder een ol andere belangrijke schoon heidswedstrijd De aangepaste moraal en n nieuwe vorm van verdraag zaamheid hebben naakte schoonheidswedstrijden in de mode gebracht en vele families zijn nu fier dat hun dochter er aan deelneemt Naast Drive-in-kerken en Amerikaanse catch is er ook nog de moddercatch De ongewone sport van worstelen in modder door naakte of topless schoolmeisjes is een populaire en verspreidde attraktie in vele nachtlokalen van Amerika. Heel dit buitenissig exposé wordt onderlijnd door een uitmuntende origi nele filmmuziek bestaande uit luchtige jazz, klassieke concerto's en rock. Sensationeel zeggen de filmmakers. Dit laat echter niet weg dat de film in zijn geheel ontredderend kan werken omwille van zijn schokkende beelden die onze soms bizarre hedendaagse maatschappij tekenen. In de benedenzaal van cinema Palace een heel ander genre van film: «The war in Space» - Oorlog in het heelal We bevinden ons in het jaar 1980 op het ogenblik dat de ruimteoorlog voor de mensheid losbarst. Op verschillende plaatsen van de aardbol zijn de mysterieuze 0VNIS opgedoken Elektrische storingen doen zich voor De direkteur van de Japanese afdeling van het Ruimtebureau van de Verenigde Naties wordt met een vreemd probleem gekonfronteerd Een 0VNI is in de Japanse bergen te pletter gestort. Dit zal de aanleiding zi|n van de eerste ruimteoorlog in de geschiedenis van de mensheid. Op verschillende plaat sen van onze globe breken konflikten uit. Bijna alle bazissen van de Verenigde Naties worden vernietigd. Er rest de mensheid maar een hoop meer en dat is in het geheim ondergronds een machtig ruimteschip te bouwen «G0HTEN» genaamd. De Gohten zal de wereld weten te bevrijden en achteraf koers zetten naar de planeet Venus vanwaar de aanvallers slag leverden. Aan de voet van een vulkaan temidden van de Venusiaanse wildernis zal slag worden geleverd tegen de belagers die afkomstig zijn van de ster Mesie 13. een ster die op 22.000 lichtjaren van ons verwijderd ligt Ook in het luchtruim boven Venus gaat het er heet aan toe De aanvallers zullen op de vlucht worden gedreven en de eerste ruimteoorlog is voor de mensen aewonnen. SJ naar de vergadering Gracienne Van Nieuwenborgh en Carole De Jonckheere ver tegenwoordigen Kunst. Licht en Vrijheid. Ulrik De Boitselier en Paul Sonck zetelen voor Voor Taal en Vrijheid. Sinte Barbara Ar beid en Kunst zendt Ronald Schollaert en Paul Seghers naar de vergadering. Nieuw Leven wordt afgevaar digd door Eddy Veeckman en Ulrich D'Haese Marie-Rose Monsieur en Mare De Bie komen naar de verga dering in naam van de Baarde- gemse groep Hoop in de Toe komst. Tenslotte is Vast als Elk uit Hofstade gedelegeerd door Johan Brondeel en William Guns. Volledigheidshalve moeten w zeggen dat per vereniging maar één stemgerechtigd is b We kijken met zeer veel be langstelling uit naar de realisa ties van het O.C.A T.

De Voorpost | 1978 | | pagina 32