Nieuw seizoen ingezet bij Vreugd in Deugd Lede VROEGER FOPO-PODIUM NU ALS ANIMATIE-AVOND IN CSV I I PAUL DE VRIENDT ZEGT HET MET HOUT BALLETRECITAL Voor de derde maal muziekpedagogische dagen te Antwerpen '6 I MUZIKALE NAMIDDAG houte ;n heb ien: hi beeldhouw ïkleurd. Ei Paul De Vriendt werd in 1942 te Wieze geboren. Met de bedoeling eens meubelmaker-houtsnijder te worden, volgde hij de lessen aan de Vrije Technische School te Aalst (Nu de VTI.) Enigszins ontgoocheld over deze -keuze, koos hij tenslotte het beroep van modelmaker. Hij behaalde zijn diploma in 1959. Na zijn legerdienst volgde hij de lessen aan de kunstakademie te Dendermonde. Zijn biezondere belangstelling voor het kreatieve en zijn sterke bewondering voor houtsnijwerk in kerken, deden hem die richting uitgaan. Door kontakt met verscheidene beeldhouwers, waaronder Cyriel Van der Haegen en Georges De Decker (zijn. leraar) werd zijn interesse voor deze kunsttak nog verder opgewekt ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊK: Om hem beter te situeren, kunnen we eraan toevoegen, dat Paul De Vriendt naast een tentoonstelling in 1964 te Wieze, deelnam aan enkele expozities in groepsverband te Denderleeuw. Hierdoor vond zijn werk heel wat weerklank in deze gemeenten. Vorig weekend was hij gevraagd voorexpo-'78, gehouden in de jongensschool te Welle. Deze afspraak kon onze kunstenaar niet naleven: door gezondheidsredenen was hij niet in de mogelijkheid de nodige voorbereidingen te treffen. Naast zijn dagelijkse dagtaak als modelmaker te Brusseltracht Paul met een eenvoudig lijnenspel en fi guratief inzicht, soliede kunstwer ken te creëren. Het beoefenen van deze kunstvorm is voor hem louter een hobby. Zijn kunstuitingen zijn onvoldoende om «van te leven». Hij houdt echter zeer veel van het houtsnijwerk. De enige oplossing voor De Vriendt bestond erin zijn betrachtingen waar te maken in een zinvolle hobby: het beeldhouwen als kunst om de kunst en niet als broodverdienste. Tijdens een gezellige invitatie bij hem thuis, konden we kennisma ken met enkele van zijn werken. De gekozen onderwerpen zijn meestal een realistische weergave van een voudige dingen. De voorkeur van De beeltenis van zijn dochter Vera, een plaasteren werk van Paul De Vriendt. (EDV) Vorig weekeinde voerde de Leedse Koninklijke Toneelver eniging Vreugd in Deugd haar eerste stuk van het seizoen op. De keuze hiervoor was gevallen op het stuk «En toen kwam dokter Frost...», een blijspel van de duitse schrijver Hans Wiegel. Het werd een zeer gewaardeerde seizoeninzet voor de spelers van Vreugd in Deugd, want zij slaagden erin een qua inhoud zwak stuk door hun spel naar een behoorlijk peil te "til!en. De inhoud kan in kort weerge geven worden als een stuk waarin zowat afgerekend wordt met de hersenkronkelingen van psychologen, psychiaters en dat soort psychologisch we- tenschapbedrijvers. Hiervoor gebruikt de auteur een ge wiekst verzekeringenaan- meerder met een radde tong. Hiermee weet hij leken en ken ners van de psychologie om de tuin te leiden, tot hij er zelfs in slaagt zichzelf om de tuin te lei den. Dat is dan het slot in de geest van 'zij leefden lang en gelukkig en hadden vele kinde ren'. Inhoudelijk was de keuze van het stuk van Hans Wiegel dus zeker geen gelukkig idee. Waarschijnlijk hebben de ver antwoordelijken voor de keuze zich laten leiden door het grote sukses welke ze in het verleden kenden met Duitse blijspelen als «Krijgt baby een baby?» en «Hoera, 't is een jongen!» uua genre is het stuk «En toen kwam dokter Frost...» zeker niet te vergelijken met de twee gesiteerde stukken en qua in houd reikt het nog niet tot aan de knieën van bovenvermelde stukken. Gelukkig beschikt Vreugd in Deugd momenteel over een stel bekwame en be loftevolle akteurs en weet re gisseur Caroline Smolders het maximum uit haar spelersma teriaal te halen. Anders zou men onvermijdelijk de talrijke toeschouwers die voor de twee voorstellingen kwamen opda gen, bij het einde van het stuk allen moeten wekken hebben. De ovatie die de spelers en de regisseur van het publiek kre gen was dan ook meer dan verdiend. Gans het eerste bedrijf was een saaie bedoening waarin het stuk maar niet op gang kwam of wou komen, ondanks ver woede inspanningen van André De Landsheer en Bea Van der Sijpt. Tijdens het tweede en vooral het derde be drijf hebben de spelers het stuk van Hans Wiegel dan toch voor een roemloos einde behoed. Met hun totale inzet kregen de spelers het stuk wat vlotter op gang en kwam de inhoud wat speelser over, zodat het pu bliek dan toch nog enkele ge nietbare scènes te zien kreeg. Regiseuze Caroline Smolders mag zich gelukkig prijzen dat zij over een akteur als André De Lansheer beschikt om een der gelijke praatbarak aan de man te brengen. Hij was echt spette rend in zijn rol als dokter - ver zekeringsagent en hij kreeg hiervoor van het publiek een verdiende waardering. André De Landsheer werd uitstekend bijgestaan door Jean-Pierre D'Hondt als patient en inge beelde zieke, Bea V.d. Sijpt als de dochter des huizes en Miel Bosman als de echte dok ter. Hiermee somden wij een viertal op dat echt wel wat in zijn mars heeft en het zeker ver dient in een vlotter en boeien der stuk te mogen evolueren. Marie-Rose Van der Sijpt en Ivo Bosman als moeder en va der Dumoulin maakten van hun rol wat er van te maken viel en voor Gerda (en niet Hilde) Se- Toneelgroep - Vreugd in Deugd-. De schijnzieke zoon wordt behandeld door een -scliijndokter-(EDV) Het ballet van Vlaanderen mag dan al op 16 november naar Aalst komen overgehuppeld. in datzelfde weekend zorgt een eigen Aalsterse balletvereniging voor een toemaatje. Jeugd en Ballet Tronpon presenteert namelijk op vrijdag 17 en zondag 19 november, respektievelijk om 20u en 19u «een avondje uit met Johann Strauss» en de «tweede akte utt het ballet Zwanenmeer». Als u die meisjes en jongens aan het werk wil zien met hun sierlijk-gracieuze bewegin gen, dan bent u verwacht in de Sint-Annazaal. Roklijfstraat, Aalst. Inkom 80 fr. Voor min-twaalfjarigen slechts 50 fr. -(p?/ gers noteren wij een geslaagd plankendebuut in een beschei den rol. Een bloemetje moeten wij ze ker werpen naar de gebroeders Van Accoleyn die een prachtig afgewerkt dekor ontworpen. Stuk na stuk maken zij stukken vooruitgang in hun dekors. De regie van Caroline Smolders was af en opnieuw bewees zij haar spelersmateriaal ten volle te kunnen benutten en exploite ren. Geef die ploeg een vlot stuk en men zal toneel van een hoog niveau te zien krijgen. De Vriendt gaat naar kinderkopjes, die zeer expressief zijn. De kunste naar houdt immers van kinderen: zij zijn zo spontaan hun gelaats trekken kunnen emotioneel weer gegeven worden. Zij kunnen gela ten kijken, een uiting geven aan een voor de meeste mensen onbekende gemoedstoestand, de ogen en de neus kunnen een zeer speciale uit drukking van het gelaat suggere ren, die bij een kunstliefhebber frapperende gevoelens kunnen op roepen. Zij wenen of triomferen, allerlei gevoelens kunnen doorge geven worden aan de bezoekende bewonderaar. Paul zoekt zijn gege vens in het kinderlijk karakter een jochie schreeuwt gauw, maar lacht even vlug: die overgang is een inte ressante momentopname voor een kunstenaar als De Vriendt. Naast de schoonheid straalt het werk van deze kunstenaar karakter uit. Zijn beelden zijn gekenmerkt door vloeiende lijnen. Hij toont weinig details, maar legt de nadruk op de vorm die hij er wenst in te leggen. In zijn werken, vrouwen- torsen, is hij zuiver realistisch. Hij bezingt de schoonheid van de vrouw op een wijze die veel mensen kan bekoren, omwille van de zui verheid van vormen en het vloeiend lijnenspel. Een blikvanger is zijn in opdracht uitgevoerd beeld: een Beethoven. In het werk zien wij de voornaamste eigenschappen van deze grote mu sicus: streng, kritisch tegenover zijn eigen kompozities. Aan deze figuur spiegelt Paul De Vriendt zich dagelijks. Evenals de grootmeester van de muziek beseft Paul dat zijn werk niet «onverbeterlijk» is. Hij streeft wel een zeker ideaal na, wat echter onbereikbaar blijft voor een kunstenaar. Aldus vindt Paul een stimulans om steeds beter of mooier te creëren, wat hem wel gelukt. Zijn madonna-met-kind is een be wijs dat technisch kunnen en hard werken aan de bazis liggen. Hoe kan men anders zo nauwkeurig al dat fijne weergeven? De speciale vormgeving en de meerdere plooien in het kleed bewijzen dat Paul er heel wat uren aan gewerkt heeft. Deze details geven tegelijker tijd een waar beeld van de kunde en Enkele houtsnijwerkjes van de kunstenaar Paul De Vriendt. (EDV) de liefde van de kunstenaar voor zijn vak. Geen wonder dat dit pronkstukje een ereplaats krijgt in zijn woon kamer. Het is trouwens niet te koop Aan zulk werk kan een kunstlief hebber echter niet voorbijgaan. Of de toeschouwer al of niet katoliek is, hij kan niet anders dan dit beeld te waarderen: de eenvoudigheid en tegelijkertijd de ingewikkelde en nauwkeurig weergegeven kleinig heden, bewijzen een hoge be roepsbekwaamheid. Hoe gaat de kunstenaar te werk? Rechtstreeks beeldsnijden in hout doet hij niet. Meestal worden de onderwerpen eerst geboetseerd Het voordeel van deze techniek is: wanneer er teveel aan boetseerklei weggenomen is. kan het er terug aangekleefd worden. Bijwerken van een model is steeds mogelijk Indien Paul dadelijk in het hout zou beginnen kappen, kan hij een cen timeter teveel weggehaalde materie niet meer aankleven. Na het afgieten met gips. wat een kunde op zichzelf is, wordt het mo del behouden. De beeldhouwer houdt zich niet strikt aan het gips-model, maar wel aan de grote details. In sommige werken wordt meer dan twintig kilogram gips verwerkt. Hierdoor kan men diepe groeven maken, die zeer dienstig zijn bij de uiteindelijke afwerking van het kunstvoorwerp. Toch is het niet door iedereen doenbaar: er is een grote dozis beroepskennis ver eist om deze techniek te gebruiken Verder dient de beeldhouwer zich aan te passen aan de houtsoorten die hij voorhanden heeft. Eik en houtsoorten die eeuwig meegaan genieten de voorkeur Daarom worden beuke- en berkehout niet (of zeer weinig) gebruikt: de hout worm, beter bekend als de molm, komt gemakkelijk in deze houtsoor ten. Als dusdanig zijn zij onge schikt voor een beeldhouwer, die ervan droomt dat zijn werk zeer lang ergens te pronken staat. Populierenstammen zijn veel te zacht: zij zijn eveneens ongeschikt. Harde houtsoorten hebben echter ook hun moeilijkheden: al vlug klieft een stuk verkeerd, of moet een weerspannige «weer» wegge werkt worden. Men moet eveneens rekening hou den met de vezelrichting van het hout. Gewoonlijk verkiest Paul De Vriendt het «hart» van de stam. De eigenlijke kern van de boom is niet geschikt, maar het hout er juist naast, geniet een zekere voorkeur. Hij werkt nog volgens een procédé van vroeger jaren: met een punt- passer worden de maten van een gipsen model nauwkeurig bracht op het definitieve kunstwerk. Weinige mensen ben ooit een puntpasser gezien: is een zeer ingewikkeld instrume waarmee een ervaren man heel volume-moeilijkheden kan omze|el len. Met deze «passer» kan Paul op de millimeter juist kappen: weet de maten van een naar natuur-gegoten model perfekt te geven op het dukt. Het afgewerkte werk wordt nadien gekleurd. kele kunstwerken worden alleen de was gezet, dit kan later nieuwd» worden: een eventue kras kan weggewerkt worden Er echter één nadeel aan verbondei indien het werk in aanraking kon met water heeft men een lelijk vlek. die moeilijk te verwijderen i< Paul De Vriendt heeft niet de pr< tentie te zeggen dat hij van beek houwen alles weet. Hij leert na steeds bij. Daarom bezoekt hij zet graag verschillende tentoonstellir gen. Met een andere kunstena; praten brengt nieuwe ideeën en ee zekere vakkennis mee! Hij wen; verder het mooie uit te drukken m< een beitel, zoals een schilder h< doet met een penseel of een dicht* met woorden. Hij wil zijn vrije tij kreatief doorbrengen en blijft zij hobby (gelukkig maar) verde beoefenen. rd Wie de Aalstenaar Christian Latour kent, zal weten dat zelfs al willen zijn projekten in verband met het propageren van dich ters uit eigen en vreemde streek (als zijnde bvb. het stichten van een literair tijdschrift) niet altijd van het meest gladde leien dakje lopen, hij verder doet. Dat doet mij wat denken aan de «Onverbiddelijke Zoener» in het verhaal van Lamp, Laza rus en Kris. Alhoewel niet meteen een «zoener» is hij dan toch weer samen met enkele mede-organisatoren de motor van een nieuwe poëzie-avond te Aalst. Afspraak op vrijdag 1 de cember om 20.30 uur. Die poëzie-avond is een (te verwachten) gevolg op de reeks FOPÓ-podia die destijds in het vroeger CSV-gebouw aan de Wellekensstraat plaats grepen. Omdat dergelijke vlag (Fopo staat voor folk poëzie) nu de lading niet zou dekken is gekozen voor de weinigzeg gende betiteling «Animatie avond». Toch kozen wij voor deze omschrijving, zo zeggen de organisatoren, omdat het een spektakel is dat meer bevat dan het voordragen van poë- Let wel! Deze avond is geen eenmalige Aalsterse gebeur tenis. Hetzelfde programma wordt voor de eerste keer op gevoerd te Hasselt en dit op 24 november. Dan komt Aalst aan de beurt an volgend jaar Ant werpen, Brugge, Brussel en Leuven Naast het loodiumgebeuren gaat gelijktijdig een tentoonstel ling van beeldende kunst door. (Onder voorbehoud Jan De Nijs en Paul Lagring). Tevens zjjn stands beloofd van de lite raire tijdschriften Dimensie en Verbazing. De avond zelf treden op: Remi Boel (Herdersem-Aalst): dichter. Dirk Buekens (Aalst): dichter. Gustaaf De Meersman (Aalst): akteur, schrijver allerhande. s! lo stichters Verbazing, gebort animator. Christian Latour (Aalst): orgi nisator, coördinator, schrijvi allerhande. Jos Nevens (Asse): animati schrijver allerhande. Willy Pieters (Moorsel-Aals animator, schrijver van kursii jes. Jan Pottie (Aalst): animati dichter. Romain John Van De Mai (Leuven): medestichter D mensie, schrijver allerhande.*^ Marc Van Schandevijl (Aalst mede-organisator, schrijver at,"'1 lerhande. EvaZielepoot (Aalst): animati ce, schrijfster allerhande. Anne Van Steenbergen (Der derleeuw): voordraagster pot zie van Jan Biezen (o.v.) De avond wordt geleid do Guido Saey, mede-organisat en presentator en door Sul Spaens die zowel presentee als voordraagt. (RDV Reeds voor de derde maal organi seert VLMO. Vereniging Leraren Muzikale Opvoeding, haar Mu ziekpedagogische dagen te Ant werpen (MPDA). In 1976 waren er 120 en in 1977. 150 deelne mers. Dit jaar zullen de kursussen plaats hebben op 30 en 31 oktobci en op I november (voormiddag) in het Kon. Atheneum te Deurnc. Men begint om 9.30 uur en eindigt om 17 uur (Op I november tot 's middags). Adres: Frank Cracy- beckxlaan, Deurnc te bereiken met tram 10 (Camotstraat) tot aan de halte Gallilörllei. De dcelnc- mingsprijs bedraagt 500 l'r. VLMO-Icden 400 Ir en studenten 300 fr.De deelnemers moeten (urnpantoffcls meebrengen en als het kan ook een blokfluit. De kursussen zijn gespreid over drie groepen. De groep - Kleuter school- wordt geleid door Annie Langelaar (Rotterdam). Petra Polman-Tuin (Hilversum) Chris tel Jentges (Remscheid). Frans Herman (Wettcren) en Jan Wau- ters (Dcurne). Zij handelen over kleutemtmiek. gebruik van Ortl- instrumenten en muziekbeluiste- ren in de kleuterschool. Musica- kleutcrschool en Dansen met kleu ters. De groep - basisschool- wordt ge leid door Albert Vaninstendael (Dcurne), A.M.DE Wispelaere (Brugge). An Sloomaekers (Ant werpen) Pierre Van Hauwc Delft), juul Van Wevcnberg (Mortsel) en Piet Vermeulen (Dcurne). De onderwerpen zijn: Muziek beluisteren, elementaire dansopvocding, mogelijkheden met Ortïinstrumenten, vrolijk zingen, VDCV-zangbl. in de ba sisschool De groep «secundair» onderwijs wordt geleid door Frans Herman (Wettcren) die de groepsgesprek ken zal leiden, Pierre Van I-lauwe, An Sloomaeckers. Paul Schollacrt (Leuven). Ria Van Weverberg (Hamme), Gisèle De Craccker (Lier) Bea De Vos (Gent), Ward De Beer (Brasschaat). De onder werpen zijn: Musiceren met Orll- instrunicntcn. Oude dansen. Spe len met teksten. Spelen met hel lied. Muziekbeluisteren. Verder zijn er gemeenschappelijke aktiv i- tcilen met -zang- o.l.v. Paul Schollacrt en -dans- o.l.v. Jan Wauters. insimkteur VDCV. Tij dens de middagpauze worden koncerten gegeven. Dringend inschrijven op KB 410- 053717_I-08 van VLMO pa J. Biommaert. 2200 Burgerhout. Met vermelding van deelname- groep. Verdere inlichtingen: De- nise Caspcndakis. Kasteelstraat 2A. 27X0 Sint-Gillis (tel. 031 70.63.75 na Ik uur). Zondagnamiddag had liet derde inidilagkonsert plaats de lees zaal van het stadhuis. Het strijkerstrio bestond uit: I.liane I Der Seliueren. i mol; Hubert I dn Wavenberghe. altviool: Adrit I an Wavenberghe. eello. (EDV) 32 - 27-10-1978 - De Voorpost

De Voorpost | 1978 | | pagina 32