f RIJKSHOGERE HANDELSSCHOOL BESTAAT DERTIG JAAR J DE STRUKTUUR VAN DE SCHOOL 18 - 17-11-1978 - De Voorpost 1. Vernieuwd sekundair on derwijs (VSO) Oriënteringsgraad -3e leerjaar: in doorstro ming: ekonomische weten schappen, informatika wetenschappen B waarin Latijn wordt vervangen door eens te belichten. Dat het een zo groot kon pleks is waarvan we ons d visu bij een rondgang kor den overtuigen is bijna nic te vermoeden. Tussen d voorkant (het Keizerlij Plein) en de achterkant (d Arbeidstraat) ligt inderdaa een zee van ruimte met ach ter de herenwoning bij d ingang alle gebouwen di men zich in een school z maar indenken kan. O. een gespecialiseerde biblic theek met ruim 8000 we ken, laboratoria fysika e chemie, taailabo's, oefenlo kalen voor dactylo waar w ze in aktie zagen, ritmisc op muziek, refters, leraars zaal enz. en daarbij uite raard 38 klaslokalen voor 3 klassen. Zeer speciale aandach werd besteed aan toegan voor gehandikapten die i deze school volledig a; hun trekken komen met ei hellend vlak voor rolstoel» en aangepaste liften, Oo qua brandbeveiliging mi de nodige apparatuur brandkoepels gekoppel aan detektoren die bij tem peratuursverhoging de koe pels automatisch doen o pengaan zodat de ontwil» kelde rook kan ontsnappen Ook branddeuren die vie uur aan de grootste hitt weerstaan zodat de bran» alleszins gelokaliseen wordt zijn aangebracht. Bij de vele pluspunten zij uiteraard nog enkele zake te verbeteren. Zo bvb. he terrein voor lichamelijke op voeding dat te klein is ei waaraan verleden woens dagnamiddag tientalier Mercuriusleden, de spadi in de hand, wilden verhel pen door een stuk wilderni: te herscheppen in een oe fenterrein en een parkeerge legenheid voor 350 wagen! want, tot groot ongenoegei van bewoners van omlig gende straten, staan de 35( wagens van de A1-studen ten uit de hele streek ron( Aalst tot Halle, Overijse Merchtem, Dendermonde Wetteren, Zottegem en Ge- raardsbergen van 's mof gens tot 's avonds in «huni straat geparkeerd waaraar direkteur Waltniel nu wi verhelpen. Ook aan ver schillende groene ruimten met een paar prachtige ge klasseerde bomen is nog wel wat werk om deze te laten evolueren tot een van groen midden in het centrum van onze stad. Dé handelsschool! Dit is zeker dé schooi var het Vlaamse land op gebied van ekonomie, niet alleen voor de prachtige outille ring met allerlei apparatuur waarbij de boekhoudmachi nes uiteraard niet ontbreken maar vooral wegens de spe ciale geestesgesteldheid van personeel en leerlingen doordrongen door de «han delspsyche». Na het verdwijnen van E.H Geldhof en de heren Cayel- de en Praet treedt nu een nieuwe generatie aan waar van kan worden gehoopt dat ze verdienste en faam van de school, onder de bezie lende leiding van haar direk teur, zal weten hoog te hou den. LH Het Hoger Rijksinstituut voor Handel en Administratie met Normaalafdeling, voorheen de Rijkshogere Handelsschool, aan het Keizerlijk Plein 19 te Aalst is meer dan dertig jaar jong, heeft een aantal nieuwe gebouwen en schreef verleden schooljaar zijn 5000e leerling in. Aanleidingen genoeg om deze school even voor u door te lichten zodat u beter kan kennismaken met een instituut met wijd verbreide en erkende faam, met een rekordaantal studenten en dat er bovendien prat op gaat na studiën in een aangename en ongedwongen sfeer te zorgen voor een betrekking voor alle afgestudeerden. Direkteur Waltniel (M) In een mooie, grote patri ciërswoning, tussen het vroegere «Kapiteintjes» en de huidige RVA, in een weelderig bureau met mo numentale ingelegde deu ren en barokplafonds stond de heer Maurice Waltniel, direkteur, ons te woord. De Direktie Eerste direkteur, pionier en stichter was de heer Henri Reychler die op zijn post bleef tot december 1972. Tijdens het interregnum na de val van de regering Le- burton werd de heer AloTs Van den Bossche aange steld tot waarnemend direk teur maar met minister De Croo werd Waltniel, met de diploma's van onderwijzer, regent, twee licenties han delswetenschappen en twee brevetten inspekteur hoger onderwijs terug di rekteur, altans van de dag school. Maurice Waltniel is Nino- vieteren stamt uit een libe raal gezin. Vader was libe raal raadslid en zorgde er voor dat beide zonen, Mau rice en de jongere Louis, de huidige senator, in het rijksonderwijs schoolliepen terwijl de dochter door de diepgelovige moeder de tra ditionele meisjespensiona ten bezocht. Na de Middel bare school (de «école mo yenne» van die tijd) te heb ben gevolgd belandde Mau rice in de Rijksnormaal school te Gent waar hij de diploma's van onderwijzer en, tegen zijn verbale be gaafdheid in, ook dat van wetenschappelijk regent behaalde. Het onderwijs scheen hem echter niet aan te lokken, de handel wel t van huisuit zat het kommerciële hem in het bloed en aan de Rijkshoge re handelsschool behaalde hij de licenties korisulaire en financiële. Zijn fantas- Bestuursleden voorzitter: L. de Coninck van Noyen, advokaat leden: G. Audoor, bankdi- rekteur, E. Bogaert, be drijfsrevisor, P. Breckpot, notaris, L. Butaye, bankdi- rekteur, F.P. Callebaut, voorzitter Kamer van Koop handel, E. Cornelis, direk teur N.V., J.M. De Bruyn, voorzitter Handelsrecht bank, E. Hooghe, accoun tant, E. Mertens, beheer der, R Moreels, vrederech ter, J.L. Schuermans, in dustrieel, P.P.J. Vanderbe- ke, arts. sekretaris: M. Waltniel, di rekteur van de instelling. schop maakte hij wereldrei zen als naar de States voor bestudering van de kabelte levisie en naar Zweden voor de huisvuilverwerking. Ook in de Raad voor Ruimtelijke Ordening en Urbanisatie be landde hij in de nationale basketbal liga waarmede hij o.a. Israel aandeed. Ook van voetbalklub Boom was hij een tijd voorzitter. De man «met de ijzeren hand in een fluwelen handschoen» en een «zesde zintuig op beursgebied» is nu aan het afbouwen. Een korte optel ling bracht ons tot een der tigtal voorzitterstitels (de «presidentitis») zowel in de De nieuwe blok is volledig in het oude deel van de school ingewerkt (JM) sport als in de politiek, in maatschappijen en in de fi nanciële wereld maar stil aan wordt hij links en rechts erevoorzitter. Doorzijn poli tiek van dialoog, inspraak, overleg maakt hij zich sterk in verschillende maatschap pijen een kenner te zijn ge weest van personeel di nooit tot wilde stakinge overging. van de openbare sektor. Belangrijke school Het «Hoger Instituut voor Handel en Administratie met Normaalafdeling» ge woonlijk de «handels school» genoemd, is om verschillende redenen een zeer belangrijke instelling. Met ruim 700 leerlingen is deze school deze met het grootst aantal leerlingen wat betreft rijksscholen zonder lager sekundair. Tot verleden jaar vertoonde het leerlingenaantal steeds een stijgende lijn van 585 over 610, 640, 670 naar 713. Dit jaar is er ingevolge het openen van een ekono mische klas elders in de stad een lichte daling. Ook als werkgever is deze instelling met haar 110 per soneelsleden belangrijk on der het aspekt werkver schaffing. Het instituut fungeert als pilootschool waar de in- spektie vooral qua boek houding en sekretariaat mo derne talen eksperimenten doet en regelmatig in de school vergadert. Naast een handelsschool is het instituut ook een nor maalschool waar handelsre genten worden gevormd. Dat dit eën belangrijk on derdeel van de school is toont het aantal leerlingen dat in korte tijd verviervou digde. Dergelijke rijksscho len bestaan voor het Vlaam se land buiten Aalst alleen nog in Diest (met een vijfde van het aantal leerlingen van Aalst) en te Gent (met een derde). Maar bovenal is het een handelsschool waarin de bezielende geest van stich ter en pionier Reychler ver der doorleeft. Goede verstandhouding is belangrijk in een opvoe dingsgesticht en die heerst vast en zeker in deze school, zowel tussen direk tie en leerlingen waar direk teur steeds ernstige inci denten heeft weten te voor komen bvb. bij «doop» of «100 dagen» door ernstige dialoog waarbij zowel leer lingen als direktie kaarten op tafel legt en daarna een oplossing bereikt. Ook de verhouding direktie-perso- neel is gezond en nergens heeft het personeel zulke gunstige uurrooster met vrije halve en hele dagen en praktisch geen snipperuren, dit alles zonder de pedago gische principes geweld aan te doen. Het ineenknut- selen van dergelijke uur rooster waarbij moet reke ning worden gehouden met een massa faktoren is een kolfje naar de hand van di rekteur Waltniel die dit ook reeds met de komputer deed maar uiteindelijk dan toch nog liever manueel. Dat de direktie een bevoegd team van het personeel zelf voor dit delikaat probleem aktief inschakelt en ander zijds objektieve kriteria stelt qua prioriteit als bvb. leef tijd en dienstanciënniteit leidt als vanzelfsprekend tot een algemeen aanvaarde re geling. Ook nieuwe gebouwen! Dat er ook nieuwe gebou wen zijn gekomen was ook een reden om deze school tisch, naar het schijnt quasi uniek visueel geheugen had voor gevolg dat hij steeds in de examens schitterende suksessen behaalde. Ondertussen was Maurice Waltniel ook druk aan poli tieke aktiviteiten doende. Zo was hij medestichter, ondervoorzitter en later voorzitter van het Liberaal Vlaams Studentenverbond en in Ninovezelf stichtte hij met de betreurde Jan Rog geman uit Herdersem de «Liberale Jeugd», richtte er terug de fanfare op, werd partijvoorzitter en zag de ei gen partij de sterkste van de stad worden. Ook buiten Ninove was hij in de weer en werd arrondissementeel voorzitter en daarna ook na tionaal ondervoorzitter. Na zijn huwelijk in 1951 ver huisde hij naar Geraards- bergen want toen hij in '49 kans kreeg in funktie te tre den op het Ministerie van Buitenlandse Handel had hij zich laten overtuigen toch in het onderwijs te ko men en dan liever dan in de A1 op de Lindelei te Gent in Geraardsbergen, funktie die hij er waarnam tot 1964. Voor aktiviteiten in de Libe rale Jeugd werd hij nu wel te oud en hij werd in de stad van de Oude berg liberaal partijvoorzitter, taak die hij ook op het arrondissemen- tele vlak zou waarnemen. Ondertussen was de heer Waltniel doorzijn financiële studiën en flair en door zijn verbluffende talenkennis waaronder bvb. ook die van het Russisch, in de beurs- wereld geïntroduceerd en trad er als énige Vlaming toe tot het D.A.O. (groupe- ment de défense des por- teurs d'actions en d'obliga- tion3). Vastgesteld werd bvb. door deze vereniging dat door het stelselmatig onbewust absentéisme van de meeste aandeelhouders In de school zijn te onderscheiden het vernieuwd sekundair onderwijs, het hoger sekundair technisch onderwijs, het ekonomisch hoger onderwijs van het korte type en het pedagogisch hoger onderwijs eveneens van het korte type. Beschermkomitee F. Bosman, direkteur Amy- lum, J. Breckpot, beheerder van vennootschappen, P. Breckpot, notaris, F.P. Cal lebaut, beheerder van ven nootschappen, E. Cornelis, direkteur United Foods, E. Mertens, groothandelaar, J. L. Schuermans, industrieel, J. van Innis, beheerder Gen. Bank, W. Verhaegen, direk teur «Vulcain», J. Wauters, eredirekteur «Schotte». Ook avond- en zaterdagleer gangen In hetzelfde kompleks met de heer AloTs Van den Bos sche als direkteur worden rijksleergangen voor tech nisch onderwijs gegeven. Er zijn de lagere sekundaire technische leergangen, de hogere sekundaire tech nische leergangen, het eko nomisch onderwijs van het korte type en de afdeling talen, lagere en hogere technische talenleergan gen. Diploma's en Toekomstmo gelijkheden Voor al wie een ambt wil bekleden in een ministerie of een parastatale instelling (of een openbare) t^lijft de ekonomische studierichting zeer belangrijk. Ook ver schaft ze een goede oplei ding voor hen die willen be drijvig zijn in de privé-sek- tor, de banken, verzekerin gen, industriële of handels ondernemingen. Qua verde re universitaire studiën sluit ze best aan bij ekono mische, politieke of sociale wetenschappen. Mits het behalen van het maturiteits- attest geeft ze toegang tot quasi alle studierichtingen. Pedagogisch leidt ze naar bepaalde kategorieën van regent en ook voor bepaalde niet-universitaire hogere studiën is ze een goede aanloop. In de dagschool kan^ men volgende bekwaamheidsbe wijzen behalen 1.boekhouder: boekhouder in handelsfirma, aanpas sen aan de noodwendighe den, wenken aan het be stuur. 2. gegradueerde in boek houding: verschillende as- pekten van de boekhou ding, organiseren en kon- troleren van boekhouding. 3. korrespondent en steno typist (één-of tweetalig). 4. direktiesekretaresse en stenotypist (drie- en vierta lig)- 5. geaggregeerd leraar han delsonderwijs (handelsre gent): ekonomisch-tech- nisch en pedagogisch-di- daktisch opgeleid als leraar steno-dactylo, korrespon- dentie en de handelsvak ken. Voor het plaatsen van de afgestudeerden doet de di rektie in samenwerking met de Oud-Studentenbond «Mercurius» al het mogelij ke om hen een passende taak te bezorgen. Hietoe staan ze in verbinding met de hoofden van de indus trie-, handels- en bankwe reld evenals met de hoofden de beslissingen meestal ge nomen werden door een zeer klein, niet representa tief procent aandeelhou ders. Een adviesgroep be staande uit een ekonomist, een burgerlijk ingenieur en een doktor in de rechten raadde het uitvoerend or gaan (de wisselagenten) aan welke aandelen ze aan hun klanten met meest kans op welslagen konden sug gereren. Deze groepering wilde komen tot een orto- doxe gestie en misbruiken als plaatsen van fils papa, gebrek aan informatie en dergelijke meer uitschake len. «Mister Wunderman», want zo noemde men de heer Waltniel in die mid dens, had een sisteem ge vonden bestaande uit aller lei kleine indikaties die, als een puzzel samengebracht en in elkaar passend, alles zins qua prognose waarde vol waren. Het noteren en opvolgen van de nummers van verkochte aandelen was vaak een aanwijzing: ging Drie klaslokalen vormen nu de refter die soms bij gebrek aan lokalen nog als leslokaal gebruikt worden(JM Deze nieuwe schootblok geeft uit op de parking van de Keizershallen. het om verkoop van enkele stukken of waren het hele pakken met opeenvolgende nummers? Waren het lage nummers (oude, ervaren aandeelhouders)? Werden ze met de schaar afgeknipt (te verwaarlozen) of gebeur de het in 't groot, machi naal? Al kleine indikaties die vaak veelbeduidend waren. In 65-66 nam leraar Walt niel, ondertussen in Aalst gekomen, verlof zonder wedde en wijdde hij zich full-time aan de financiële problematiek. In Alst werd hij ook co-direkteur van de rijkstechnische school in de Wel vaart straat. Prefekt van het Lyceum was hij van be gin 74 tot juli 74 waarna hij direkteur werd van de han delsschool. Ondertussen was deze waarlijk polyva lente man kabinetsattaché geweest bij minister Daems en als ekonomisch adviseur van burgemeester De Bis- specialisatievakken) in kwalifikatie: handel -4e leerjaar: in doorstro ming: ekonomische weten schappen, in kwalifikatie: verre: handel nabije: handel, administra tie, verkoop 2. Hoger sekundair tech nisch onderwijs: handel, boekhouden, sekre tariaat - talen. 3. Ekonomisch onderwijs korte type: handel, boekhouden en bankwezen, sekretariaat- moderne talen 4. Pedagogisch onderwijs korte type (normaalschool) Handel, zowel toegankelijk voor leerlingen uit het tradi tioneel als uit het vernieuwd sekundair onderwijs. «Pluralistische» school! Dat het hier niet alleen gaat om een waarlijk pluralis tisch ingestelde school maar ook om een instituut dat nauwe kontakten onder houdt met o.a. handel, in dustrie en bankwezen blijkt voldoende uit een opsom ming van de leden van de Bestuurskommissie en het Beschermkomitee.

De Voorpost | 1978 | | pagina 18